تاثیر فناوری در آینده دنیای مالی و صنعت فین‌تک

صنعت فین‌تک

از زمان اختراع چرتکه برای سهولت در محاسبات مالی تا ساخت ابررایانه‌های غول‌پیکری که امروزه برای پیاده‌سازی مدل‌های پیچیده مالی استفاده می‌شوند، فناوری و امور مالی همیشه درهم‌آمیخته بوده‌اند. صنعت فین‌تک (fintech) نیز از این درهم‌آمیختگی و ادغام به وجود آمده است. در حال حاضر، اکثر فعالیت‌های مالی از طریق تلفن‌های همراه انجام می‌شود تا افراد بیشتری به خدمات مالی دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، شیوع بین‌المللی بیماری کووید ۱۹ نیز شهروندان و قانون‌گذاران در کشورهای مختلف را تشویق کرده است تا هرچه بیشتر از خدمات مالی آنلاین استفاده کنند.

همچنین، به غیر از افزایش دسترسی، فناوری باعث ایجاد تغییرات قابل‌توجهی در سیستم‌های مالی در سراسر جهان شده است و در برخی موارد، همچون اپلیکیشن‌های سرمایه‌گذاری موبایل و کارگزاران بازار سهام، تمام حوزه‌ها را دستخوش تغییر قرار داده است. با این حال، انقلاب فین‌تک هنوز ادامه دارد؛ در ادامه، به برخی از مهم‌ترین روندهایی که آینده مالی را توسط کارآفرینان زیرک و مدّبر شکل می‌دهند، اشاره خواهیم کرد.

صنعت فین‌تک و امنیت

با انتقال خدمات مالی از حوزه تعاملات رو در‌ رو به تعاملات از راه دور، امنیت اطلاعات و داده‌ها تبدیل به یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی شده است که همه طرفین درگیر را به چالش می‌کشد. جرایم اینترنتی با سرعتی نگران‌کننده رو به افزایش هستند و درخواست پول توسط باج‌افزارها برای بسیاری از شرکت‌ها به‌تدریج به یکی از هزینه‌های عملیاتی معمول بدل می‌شود.

عناوین مطلب:

2 1

برای مبارزه با این نگرانی و ایجاد راهی برای دستیابی به بالاترین سطح ممکن امنیت، تمرکز فزاینده‌ای بر راه‌حل‌های بیومتریک (مانند اثر انگشت یا شناسایی چهره) وجود دارد؛ زیرا نشانه‌های بیومتریک، همچون اثر انگشت، به‌راحتی تکرارپذیر یا هک‌شدنی نیستند. اثر انگشت، استاندارد معمولی برای استفاده از فناوری‌های مالی است، اما نگرانی‌هایی که اخیراً در خصوص بهداشت عمومی افزایش یافته است، راه‌حل‌های بیومتریک بدون تماس افراد را در مرکز توجه قرار داده است.

صنعت فین‌تک و بانک‌داری آزاد

به‌طور سنتی، موسسات مالی برای اطمینان از مزیت بازار خود، از اطلاعات مشتریان به‌خوبی محافظت می‌کنند. این امر معمولاً شامل جلوگیری از دسترسی رقبای بالقوه به داده‌ها می‌شود؛ با این حال‌، بانک‌ها و موسسات مالی سنتی اغلب به مشتریان‌شان اجازه نمی‌دهند کنترل کاملی روی داده‌های خود داشته باشند. امروزه، مفهوم بانک‌داری آزاد به دو ‌دلیل حیاتی دوباره یافته است:

 • افزایش قوانین محافظت از داده‌ها که به مشتریان امکان می‌دهد به داده‌های خود دسترسی داشته باشند و هر زمان مایل باشند، داده‌های خود را جابه‌جا کنند.
 • افزایش میزان همکاری بین شرکت‌های فین‌تک و بانک‌های سنتی

طبق‌ گزارش‌ها، بانک‌داری آزاد در سال ۲۰۱۸ (سال ۹۷)، به سودی ۷.۲۹ میلیارد دلاری دست یافته است و انتظار می‌رود این میزان تا سال ۲۰۲۶ (سال ۱۴۰۵) به ۴۳.۱۵ میلیارد دلار برسد. بانک‌داری آزاد به شرکت‌های جدید فین‌تک اجازه می‌دهد از ابَرداده استفاده کنند تا خدمات بهتر و سفارشی‌تری ارائه دهند، به افراد در کاهش بدهی کمک کند، درآمد آنها را افزایش دهند و در مورد سرمایه‌گذاری‌ها، تصمیم‌های سودآورتری اتخاذ کنند.

صنعت فین‌تک و رِگ‌تِک (regtech) یا فناوری قانون‌گذاری

درحالی‌که شرکت‌های فین‌تک به ایجاد راه‌حل‌های خود در زمینه فناوری‌های جدید ادامه می‌دهند، دولت‌ها و آژانس‌های نظارتی دولتی نیز در سرتاسر جهان تلاش می‌کنند تا با وضع قوانین و مقررات جدید با پیشرفت‌های فناوری هم‌گام باشند. نتیجه این امر، مواجهه شرکت‌های فین‌تک با چهل‌تکه‌ آشفته‌ای از قوانین متفاوت در کشورهای مختلف است.

3

راه‌حل‌های رگ‌تک را می‌توان به‌طور کلی به چند بخش مدیریت هویت کاربرها، نظارت بر تراکنش‌ها و خطرهای مرتبط با آنها و همچنین داده‌های نظارتی تقسیم کرد. هدف از تمامیِ این راه‌حل‌ها ساده‌سازی روند شناسایی و انطباق با مقررات مربوطه است. پیش‌بینی می‌شود اندازه بازار رگ‌تک از ۶.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۱۶ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۵ افزایش یابد و به نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ۲۰.۳ درصد دست پیدا کند. 

صنعت فین‌تک و پذیرش ارزهای دیجیتال

از روزهای ابتدایی پیدایش ارزهای دیجیتال فاصله گرفته‌ایم و اکنون شاهد افزایش قابل‌توجه پذیرش ارزهای دیجیتال توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی هستیم. به‌عنوان مثال، در ماه نوامبر (آذر ۹۹)، پی پل (PayPal) اعلام کرد که به تمام کاربران آمریکایی اجازه خواهد داد با استفاده از این پلتفرم، ارزهای دیجیتال بخرند، نگهداری کنند و بفروشند.

با افزایش استفاده افراد از ارزهای دیجیتال، کسب‌وکارهای بیشتری این دارایی‌ها را می‌پذیرند. از آنجا که ارزهای دیجیتال نیز مشکلات خاص خود را دارند (همچون مسائل امنیتی یا کنترل نوسانات)، شرکت‌هایی که بتوانند راه‌حل‌هایی برای رفع این مشکلات ارائه دهند، جایگاه برجسته‌ای در بازار پیدا خواهند کرد. 

صنعت فین‌تک و پرداخت موبایلی

پول نقد هنوز زنده است. با این حال، دنیا از تماس فیزیکی فاصله گرفته و تمایل به استفاده از گزینه‌های پرداخت از طریق تلفن همراه افزایش یافته است. از استارتاپ‌های کوچک تا شرکت‌های بزرگ فناوری، همچون گوگل و اپل، پرداخت‌های موبایلی تبدیل به اولویتی در صنعت خدمات مالی شده است.

راه‌حل‌هایی بسیاری برای تسهیل انتقال پول وجود دارند؛ با این حال، نقل و انتقالات بین‌المللی همچنان یکی از دغدغه‌های بزرگ سیستم‌های مالی محسوب می‌شود. به‌عنوان مثال، پس از شیوع ویروس کرونا، شرکت فین‌تک بریتانیایی ترنسوایز (Transferwise) به ارزشی معادل با ۵.۵ میلیارد دلار دست یافت. سایر شرکت‌های فین‌تک نیز با ارائه گزینه‌های پرداخت موبایلی مبالغ چشمگیری کسب کرده‌اند.

4

با این حال، برای افزایش سهولت و سرعت انجام تراکنش‌های بین‌المللی، گام‌های بسیاری باید برداشته شود. علاوه بر این، در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری، کارمندان و کارگران خارجی در کشورهای مختلف مشغول به کار هستند و برای خانواده‌های خود در کشور مبداء پول ارسال می‌کنند. این پدیده فرصت‌هایی طلایی در حوزه پرداخت‌های تلفن همراه ایجاد کرده است.

سخن پایانی

شیوع ویروس کرونا از بسیاری جهات شیوه زندگی ما را تغییر داده است. صنعت فین‌تک یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی به شمار می‌رود که پس از شیوع این بیماری همه‌گیر تغییر قابل‌ملاحظه‌ای کرده است. از این رو، مدیران فعال این صنعت و البته صنایع دیگر نیز می‌توانند با استفاده مناسب از فرصت مهیاشده، عملکرد شرکت و سازمان خود را قدرتمندتر سازند.

کسب‌وکارهایی که مایل به ورود به صنعت فین‌تک و پیشرفت در زمینه پرداخت‌های نوین مالی باشند، گامی مهم در جهت افزایش سودآوری و ترقی حوزه مالی برمی‌دارند و تجربه‌های سودمندتر و ارزشمندتری برای مشتریان خود فراهم می‌آورند.  

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx