از سهام شرکت تولیدی اجاق گاز تا خريد سهام پرپتانسيل !

در فهرست ميلياردرهاي جهان در مجله فوربس ، كارل آيكان با سرمايه 7.6 ميليارد دلار، براي اولين بار بالاتر از جورجي شوارتز قرار گرفت و خود را در رتبه دوم از ثروتمندترين سرمايه‌گذاران جهان جاي داد.

وارن بافت و جورجي شوارتز، تنها سرمايه‌گذاران مشهوري نيستند كه نامشان در فهرست ثروتمند‌ترين افراد جهان در مجله سالانه فوربس ديده مي‌شود. همچنين آنها تنها سرمايه‌گذاراني نيستند كه از صفر شروع كرده‌اند. هرچند كه تا سال 2003، آنها ثروتمند‌ترين افراد بودند.

اما پرسش اين است كه آيكان به چه روش‌هاي پيروزمندانه‌اي در سرمايه‌گذاري، عمل مي‌كند؟

عناوین مطلب:

از سهام اجاق گاز تا خريد سهام پرپتانسيل!

مرور زندگي‌‌نامه اين سرمايه‌گذار موفق روايتگر نكات جالبي است، اينكه آيكان از خريد سهام يك شركت توليدكننده اجاق‌گاز شروع مي‌كند و در خلال سال 1970 كه آمريكا شرايط تورمي داشت، اقدام به خريد سهام شركت‌هاي داراي دارايي‌هاي ثابت و مشهود مي‌كند. روزهايي كه ارزش سهام بسياري از شركت‌ها پايين‌تر از ارزش ذاتي خود قرار داشت. سراسر زندگي‌نامه سرمايه‌گذاري آيكان اين مهم را گوشزد مي‌كند كه در شرايط تورمي فقط دارايي بخريد.

كتاب 23 اصل موفقيت وارن‌ بافت اين بار روايتگر زندگي‌نامه كارل آيكان شده است: در اواخر سال 1977، كارل آيكان، خريد سهام يك شركت توليد‌كننده اجاق گاز در اهايو به نام «تاپان» را آغاز كرد. او به خريد اين سهام ادامه داد تا اينكه 20 درصد از سهام اين شركت را به دست آورد.

يك معامله‌گر اهل نيويورك چه چيزي در مورد اجاق گاز يا توليد در اين زمينه مي‌داند؟ او اطلاعات چنداني در اين زمينه نداشت. اما مي‌توانست ‌ترازنامه را بخواند. براي او واضح بود كه ارزش ويژه هر سهم حدود 20 دلار مي‌باشد و اين در حالي است كه قيمت هر سهم آن در بازار تنها 50/7 دلار بود و اين واقعيت حاشيه امنيت خوبي را براي تصاحب اين سهام ايجاد مي‌كرد.

تنها برخي از افراد بر اين عقيده بودند كه قيمت سهام تاپان مناسب است. براي مثال، صنايع ليتون تصميم به تصاحب اين شركت گرفت، اما به اين نتيجه رسيد كه تاپان در شرايطي وحشتناك است و به اين‌ترتيب از اين كار صرف نظر كرد.

عموي آيكان كه چند سال قبل از آن، 400 هزار دلار براي كسب و كار در بورس نيويورك، به او قرض داده بود، با خود تصور مي‌كرد كه آيكان ديوانه شده است.
اما هنگامي كه برادر زاده‌اش تنها يك سال بعد، مبلغي معادل 7/2 ميليون دلار سود از سهام تاپان به دست آورد، نظر خود را تغيير داد. تاپان همچنين خصوصيت ديگري داشت كه براي آيكان جذاب بود: هيچ‌گونه سهامدار عمده و مديريتي نداشت. آيكان با به دست آوردن 20 درصد از آن شركت اقدام به تغيير ساختار شركت كرد.

استفاده از ناكارآيي‌هاي بازار

در سال 1967، آيكان انجام معامله براي خودش را از طريق جايگاه اختصاصي خود در بازار سهام نيويورك آغاز كرد. او بولتن خبري هفتگي در مورد اختيارات خريد و فروش سهام منتشر كرد كه تنها منبعي بود كه به طور عمومي در دسترس قرار داشت و اطلاعاتي در مورد قيمت آپشن ارائه مي‌داد.
آيكان فعاليت خود را گسترش داد و متوجه ناكارآيي مشابهي در قيمت‌گذاري صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك شد، كه تقريبا همه آنها با كاهش قيمت عمده‌اي نسبت به ارزش دارايي‌هاي تحت مالكيت خود، مشغول فعاليت بودند، به اين‌ترتيب او شروع به خريداري واحدهاي سرمايه‌گذاري اين صندوق‌ها كرد.
آيكان نيز همچون بافت و شوارتز، صريحا بر اين باور است كه نظريه بازار كارآمد كاملا بي‌معنا است. تمام حرفه او در وال‌استريت بر اين مبنا شكل گرفته بود كه اين ناكارآيي بازار را بيابد و از آنها بهره‌مند شود.

روش كار آيكان

يكي از عوامل موثر در موفقيت آيكان، همكار او آلفرد كينگزلي بود كه در سال 1968 به او پيوست. آيكان، محاسبات را به كينگزلي سپرد تا او اطلاعات را به خوبي بررسي و اهداف احتمالي سرمايه‌گذاري را مشخص كند تا سپس آيكان از ميان آنها بهترين‌ها را انتخاب نمايد.

روزي در هنگام صرف ناهار آيكان و كينگزلي متوجه شدند كه مي‌توانند همان روشي را كه در مورد صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك با سرمايه ثابت استفاده كرده بودند، در مورد ديگر شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس و فرابورس كه قيمت كنوني سهامشان بسيار پايين‌تر از ارزش دفتري آنها است به كار گيرند و زمان‌بندي آنها كاملا مناسب بود، بنابراين آنها خريد را شروع كردند. پس از بازار نزولي سال‌هاي 1973 تا 1974، مجددا با اولين شوك نفتي، جهش سهام در سال 1975 به آرامي آغاز شد تا آنكه بزرگ‌ترين بازار رو به‌ترقي تاريخ در سال 1982 آغاز شد و سودهاي رويايي براي آنها به ارمغان آورد.

در واقع در دهه 1970 تورم به شدت در حال افزايش بود، ارزش دارايي‌هاي مشهود همچون طلا و مسكن به سرعت بالا رفته بود، اما اين تغييرات هنوز در‌ترازنامه‌هاي شركت‌ها تاثير خود را نشان نداده بود و اين اتفاق بايد دير يا زود به وقوع مي‌پيوست. در چنين شرايطي، سهام بسيار زيادي با قيمتي پايين‌تر از ارزش ذاتي آنها، خريد و فروش مي‌شد، اما به علت تورم، كاهش قيمت نسبت به ارزش دارايي‌ها در زمان تسويه بيشتر از اين ميزان بود. اين شرايط باعث ايجاد حاشيه امنيت بسيار بالايي براي آيكان شد. تاپان، تنها اولين مورد از سرمايه‌گذاري‌هاي پايين‌تر از ارزش واقعي بود كه آيكان و كينگزلي به دنبال آنها بودند.

شاهراه موفقيت در بازار

واضح است كه آيكان روش كاملا مشخصي براي خروج دارد كه در درون سيستم سرمايه‌گذاري او نهفته است. او هيچ چيزي را نمي‌خرد، مگر اينكه ابتدا طرح خروج خود از آن را به دقت بررسي كرده باشد.
او به دقت در ميان شركت‌هاي ثبت شده به دنبال آنهايي مي‌گشت كه قيمت سهام آنها بسيار پايين‌تر از ارزش دفتري و ارزش ذاتي آنها بود، و هيچ كس از جمله مديريت شركت، مالك سهام زيادي از شركت نبود. پس از آنكه هدف خود را مشخص مي‌كرد، بي‌سر و صدا شروع به جمع‌آوري سهام مي‌كرد و تا آنجا كه مي‌توانست اقدام به خريد سهام آن شركت مي‌نمود و بعد از چند سال محصول استراتژي خود را به بهترين نحو برداشت مي‌كرد.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
1
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx