چگونه از طریق بورس ثروتمند شویم؟

ثروتمند شدن در بورس

افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در بازار بورس را دارند، بایستی شناخت دقیقی از فضا و نحوه انجام معاملات در آن نیز داشته باشند.

بسیاری از افراد، تنها از راه سرمایه‌گذاری در بازار بورس کسب درآمد می‌کنند؛ اما کسب سود از این بازار یک شبه به دست نمی‌آید و نیازمند آن است که مراحلی را از قبل طی کنند.

از این رو؛ در این مقاله قصد داریم تا چند راهکار مهم جهت ثروتمند شدن در بورس را مورد بررسی قرار دهیم.

عناوین مطلب:

نکات کلیدی

 • برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس، پیش از انجام هر کاری، نیازمند دانش و آگاهی در این زمینه هستیم؛ چراکه توجه به اصول اولیه سرمایه‌گذاری، مسیر کسب سود مناسب را هموارتر می‌کند.
 • برای ورود به بازار سرمایه، ابتدا لازم است در سامانه سجام ثبت‌نام و احراز هویت کرده و بعد از آن کد بورسی دریافت کنید. بعد از دریافت کد بورسی، می‌توانید اقدام به خرید و فروش در بازار نمایید.
 • توجه به این نکته مهم است که ثروتمند شدن در بورس یک شبه اتفاق نمی‌افتد و شما باید راهکارهای مهمی را برای موفقیت در بورس رعایت کنید. از جمله این راهکارها می‌توان به یادگیری اصول اولیه بازار بورس، شناخت بازار، آموختن تحلیل بنیادی و تکنیکال و … اشاره کرد .

سرمایه‌گذاری در بازار بورس را از کجا شروع کنیم؟

جهت ورود به بازار بورس، ابتدا باید براساس قوانین بازار بورس اوراق بهادار، مراحل ثبت‌نام و احراز هویت را انجام دهید.

برای این کار، ابتدا باید وارد سامانه سجام شده و مراحل مربوط به ثبت‌نام مشخصات فردی و ثبت شماره حساب بانکی خود را طی کنید.

بعد از آن می‌توانید از طریق پلتفرم‌های مختلف، مراحل احراز هویت خود را به شکل آنلاین انجام داده و کد بورسی دریافت نمایید تا با آن کد بتوانید به عنوان یک معامله‌گر در بازار بورس اقدام به خرید و فروش کنید.

برای دریافت کد بورسی کلیک کنید

بعد از طی مراحل فوق، نوبت به انتخاب کارگزاری‌های فعال در بازار بورس می‌رسد. در حال حاضر کارگزاری‌های مختلفی وجود دارند که خدمات مربوط به بورس را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

بعد از انتخاب کارگزاری مناسب برای خود، می‌توانید با ورود به سامانه آنلاین آن کارگزاری، شروع به انجام معامله در بورس و سرمایه‌گذاری در آن کنید.

نکته قابل توجه این است که قبل از انجام معامله، میزان آگاهی و شناخت خود از بازار بورس را افزایش دهید.

پیشنهاد می‌کنیم که اگر شناخت کافی از بازار بورس ندارید، به هیچ عنوان بدون کسب آموزش و تجربه‌های لازم، اقدام به سرمایه‌گذاری نکنید.

برای شروع سرمایه گذاری در بورس کلیک کنید

راهکارهای کاربردی برای سرمایه‌گذاری و ثروتمند شدن در بورس

بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری در بازار بورس، از روش‌های کاربردی مناسب پیروی کرده و مطابق آن‌ها پول خود را وارد بازار بورس نمایید.

در ادامه به برخی از این روش‌ها می‌پردازیم که در جهت کسب درآمد بهتر در بورس، کمک زیادی به شما خواهند کرد:

یادگیری اصول اولیه بازار بورس

توجه به این موضوع مهم است که هیچ‌کس از ابتدا معامله‌گر به دنیا نیامده و حتی حرفه‌ای‌ترین تریدرها نیز از آموزش و مطالعه شروع به کار کرده‌اند.

بنابراین؛ اگر سابقه معامله در بورس را ندارید، بهتر است قبل از هر چیزی آموزش‌های لازم و قوانین حاکم بر بازار سهام را به طور دقیق یاد بگیرید.  

بیشتر بخوانید: می‌خواهم سرمایه‌گذاری در بورس رو شروع کنم

شناخت بازار

بازار بورس، همواره چالش‌ها و جنجال‌های خاص خودش را دارد؛ به همین دلیل، درک درست از این بازار و شناخت فضای حاکم بر آن در روند ثروتمند شدن در بورس نقش اساسی خواهد داشت.

اینکه بتوانید زمان مناسب برای ورود به سرمایه‌گذاری را تشخیص دهید یا احتمال رشد و افت در بازار را به خوبی بدانید، در نتایج خرید و فروش شما بسیار حائز اهمیت است.

کسب تجربه و افزایش آگاهی

این نکته را همیشه در نظر بگیرید که برای ثروتمند شدن در بورس، هیچ چیز جای تجربه را نمی‌گیرد. تا زمانی که به اندازه کافی برای معامله در بورس تجربه نداشته باشید، نمی‌توانید برآیند سوددهی خود را تخمین بزنید.

به همین دلیل، باید همواره تجربه و آگاهی خود از شرایط بازار بورس و نحوه انجام معاملات در آن را بالا ببرید تا معاملات پر بازده و پر سودی داشته باشید.

آشنایی با الگوها و اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال

از جمله روش‌های کاربردی در انجام معاملات در بازار بورس، آشنایی با تحلیل تکنیکال انواع سهام و تحلیل نمودار قیمتی سهام است.

شما می‌توانید با آموزش تحلیل تکنیکال، به شکل علمی و با کمک ابزارهای آن مانند اندیکاتورها، نقاط مناسب برای ورود و خروج سهم را به دست آورده و طبق آن‌ها معاملات خود را انجام دهید.

آشنایی با تحلیل بنیادی

نوع دیگری از انواع تحلیل سهام در بازار بورس، تحلیل بنیادی است.

در این نوع از تحلیل، شما می‌توانید سهام شرکتی که از میزان سود و درآمدزایی بالایی برخوردار است و ترازنامه‌ها و صورت‌های مالی قابل قبولی دارند را به عنوان سهام پربازده شناسایی کرده و روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

به همین دلیل؛ آموزش تحلیل بنیادی می‌تواند در روند سودده بودن معاملات شما کمک بسیار زیادی کند.

استفاده از روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

ممکن است شما زمان و حوصله کافی برای طی مراحل آموزشی را نداشته باشید، اما همچنان برای ثروتمند شدن در بورس مصمم باشید.

در چنین شرایطی، استفاده از روش‌های سرمایه‌گذاری‌ غیرمستقیم مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری، استفاده از شرکت‌های سبدگردان و … نقش مهمی در یک سرمایه‌گذاری اصولی ایفا می‌کنند.

مدیریت ریسک

همواره در بازار بورس، ریسک‌های فراوانی وجود دارد؛ از این رو، درک صحیح از ریسک‌های موجود در بازار در شرایط مختلف، شما را در رسیدن به کسب سود بیشتر کمک می‌کند.

به عنوان مثال؛ تشکیل سبد سهام از صنایع مختلف بخشی از ریسک سرمایه شما را کنترل می‌کند.

یا مثلا توجه مداوم به نمودار قیمتی سهام بسیار مهم است؛ اگر سراغ سهمی بروید که در شرایط اشباع خرید است و یا در ناحیه‌های مقاومتی قرار دارد، به میزان زیادی ریسک خریدتان بالا می‌رود.

به این ترتیب؛ همواره باید مدیریت ریسک را جزو اولویت‌های خرید یا فروش خود قرار دهید.

بیشتر بخوانید: مراحل مدیریت ریسک در بورس و بازارهای مالی

چند راهکار در مورد جنبه روانی معامله گری در بورس

انجام معاملات خرید و فروش در بورس، علاوه بر اینکه یک فرآیند تجربی و علمی است، یک فرآیند ذهنی نیز به حساب می‌آید.

از این رو؛ در کنار آموزش‌های عملیاتی و نحوه خرید و فروش سهام در بازار بورس، لازم است به جنبه‌های روانی و شخصیتی فردی که نقش قابل توجهی در روند انجام معاملات دارند نیز توجه کنیم. 

بخشی از تصمیمات ما برای خرید یا فروش یک سهم، به هیجانات، تمرکز و فرمان‌های ذهنی ما برمی‌گردد. بنابراین؛ کنترل ذهن و روان هر فرد می‌تواند در گرفتن تصمیمات منطقی برای معاملات پر بازده حائز اهمیت باشد.

در ادامه؛ نکات مهمی را برای کنترل ذهن بیان می‌کنیم تا با رعایت این موارد، ثروتمند شدن در بورس را برای خود رقم بزنید.

صبور باشید

به طور کلی برای ثروتمند شدن در بورس نیاز به صبر زیاد دارد.

تقریبا همه فعالان بورس این را می‌دانند که برای ثروتمند شدن در بورس، بایستی عجله را کنار بگذارند و صبر بیشتری از خود نشان دهند.

استرس و اضطراب را کاهش دهید

همواره نوسانات مختلفی در بازار بورس وجود دارد.

بنابراین برای ثروتمند شدن در بورس سعی کنید اضطراب‌های درونی خود را کنترل کرده و در شرایطی که روزهای منفی و ضررهای زیادی را تجربه می‌کنید، به خود استرس زیادی ندهید و برای مدتی به فعل و انفعالات فکر نکنید.

بیشتر بخوانید: چگونه از سرمایه گذاری احساسی در بازارهای مالی پرهیز کنیم؟

ثروتمند شدن در بورس
ثروتمند شدن در بورس و بازارهای مالی مستلزم صبر، حوصله و کنترل احساسات دارد.

بورس همواره روند مثبتی ندارد

در روزهای مثبت، همیشه این احتمال را در نظر بگیرید که هر لحظه امکان تغییر روند مثبت به منفی وجود خواهد داشت.

بنابراین، تعیین حد سود و حد ضرر برای سهامی که خریداری می‌کنیم، نقاطی برای فروش سهم به ما بدهد تا با بیشترین بازدهی بتوانیم سهم خود را به فروش برسانیم.

احتمالات را همیشه در نظر بگیرید

هر اتفاقی ممکن است بازار بورس را تحت تاثیر قرار دهد.

از تصمیمات رهبران جهان تا کوچکترین تغییر در قیمت‌های ارز و کالاهای داخلی می‌تواند در روند بورس تاثیرگذار باشند. پس همواره احتمالات ممکن را بررسی کنید و بعد اقدام به خرید سهام نمایید.

طمع و نا امیدی را کنار بگذارید

همان طور که روند صعودی پیاپی نباید طمع نگهداری یک سهم را در ما افزایش دهد، روند نزولی پیاپی نیز نباید ما را به حدی ناامید کند که با ضررهای زیاد از سهم خارج شویم.

در بورس
در بازارهای مالی همواره سعی کنید منطقی‌ترین رفتار را از خود نشان دهید.

توصیه افراد باتجربه در بازار بورس

مشورت گرفتن و گوش دادن به توصیه‌های کارشناسان خبره و فعالان حرفه‌ای بازار بورس را دست کم نگیرید.

آن‌ها تجربه بیشتری دارند و ضررها و سودهای بیشتری دیده‌اند؛ بنابراین شناخت بهتر و موثرتری نسبت به بازار بورس دارند و می‌توانند حکم راهنمای مسیر را برای شما داشته باشند.

به همین دلیل؛ اگر در ابتدای مسیر معامله در بورس هستید، همواره با کسانی که مدت زیادی در بازار بورس فعالیت دارند، مشورت کرده و از آن‌ها در مورد بهترین سهام برای خرید و فروش سؤال کنید تا دچار خطا و یا اشتباهات احتمالی نشوید.

سوالات متداول

برای ورود به بازار بورس باید چه اقداماتی انجام دهیم؟ 

برای ورود به بازار سرمایه، ابتدا لازم است در سامانه سجام ثبت‌نام و احراز هویت کرده و بعد از آن کد بورسی دریافت کنید. بعد از دریافت کد بورسی، می‌توانید اقدام به خرید و فروش در بازار نمایید.

برای ثروتمند شدن در بورس، دانستن چه نکاتی الزامی است؟

توجه به این نکته مهم است که ثروتمند شدن در بورس یک شبه اتفاق نمی‌افتد و شما باید راهکارهای مهمی را برای موفقیت در بورس رعایت کنید. از جمله این راهکارها می‌توان به یادگیری اصول اولیه بازار بورس، شناخت بازار، آموختن تحلیل بنیادی و تکنیکال و … اشاره کرد .

تعیین حد سود و ضرر چه کمکی به ما می‌کند؟

در روزهای مثبت، همیشه این احتمال وجود دارد که هر لحظه امکان تغییر روند مثبت به منفی وجود داشته باشد. بنابراین؛ تعیین حد سود و حد ضرر برای سهامی که خریداری می‌کنیم، نقاطی برای فروش سهم به ما می‌دهد تا با بیشترین بازدهی بتوانیم سهم خود را به فروش برسانیم.

سخن پایانی

بازار بورس با تمام ریسک‌ها و چالش‌هایی که به همراه دارد، جزو بازارهای سودده و پربازده محسوب می‌شود.

در این میان، کسانی می‌توانند از این بازار سودهای خوبی به دست آورند که آموزش‌های لازم را دیده باشند و با مدیریت ریسک در شرایط بحرانی، منطقی رفتار کنند.

در این مقاله از مجله بورسینس، راهکارهای مختلف برای ثروتمند شدن در بورس و افزایش دارایی در بازار بورس را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد.  

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

بیشتر بخوانید:

چگونه پولدار شویم؟

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

147 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
محم

سلام خوبی بورس میشه شغل اول حسابم کنم شغل دیگری ندارم

هاجر محسنی

سلام من یه ساله پولمو دادام یکی از فامیلمون در بورس سرمایه گزاری کنه بعد یه ماه گفت بورس اومده پایین تا الان همچنین حرفی میزنه میگن تو بورس پیروشیمی سرمایه گزاری کردیم ولی هنو پایینه میشه کمکم کنید من چیز زیادی بلد نیستم خواهشن کمک کنید تا ببینم چی به چیه ایا واقعا هنو پایینه یا من بیخبرم ممنونتون میشم

حسن

یه تشکر ویژه هم از جناب بنوفاطمه
دمش گرم
عزیزان بهترین رسانه باری اطلاعات بورسی فقط و فقط تویتر هست
بسیار بار علمی بالایی داره فعالان زیادی داره البته بورسینس هم عالی است
تویتر ما را هم دنبال کنید به نام بورس بازان

جعفر خلیفی پور

سلام ببخشید بنده تازه وارد بورس شدم ولی وقت ندارم که هر روز خرید و فروش انجام بدم خواستم سرمایه گذاری یک ساله انجام بدم باید چکار کنم و مثلا اگه ۵۰ میلیون تومن رو سرمایه گذاری یک ساله بزارم بعداز یک سال چقو بهم سود میدن .

AB

سلام
من 17 سالم هست آيا ميتونم تو بورس فعاليت كنم ؟

نگار

سلام خسته نباشید.توی شهرما شعبه کارگزاری اگاه تاسیس کردن وجذب نیرو دارن ازبهارتا الان وهرکسی رو که تواین مدت میرن تهران تا اموزش ببینن قبول نمی شه من مدرکم دیپلمه و23سالمه بورس و بلدم وتمام شرایط برای کارتوی کارگزاری رو دارم فقط مدرک ندارم و رشتمم تجربی بود ودرسمم خیلی خوبی بود ریاضیم خوب وازنوجوانی کتاب های روانشناسی خیلی می خوندم امکان استخدام من هس ؟در حین شروع به کارمم حتما میرم دانشگاه ومدرکمو می گیرم تا این حد مقید مدرک هستن درحالی که من هم بورس بلدم وهم تمام ویژگی هارودارم وتوشهرستان ماچون زیاد بزرگ نیست کمتر کسی بورس وبلد وکارگزاری زیر30سال استخدام داره که کسایی هم که بلدن بورسو اکثرابالای30هستن به نظرتون امکان استخدام من هس؟

لیلا

سلام .برای خرید یه
سهم حتماباید۵۰۰تومن داشته باشیم

محمدجواد

سلام استاد نظرتون در مورد سایت های سرمایه‌گذاری مثلا آشا ترید چیه؟
به نظرتون خوبه؟

امیرحسین

سلام خسته نباشید بنده یک سوال داشتم.
به عنوان مثال سهام فولاد رو امروز خریدم ۵۰۰۰ هزار تومان. فردا میشه ۵۵۰۰.
این ۵۰۰ تومن سود رو چجوری میتونم بگیرم. از طریق سجام واریز میشه یا که باید سهام رو بفروشم؟؟
لطفا اینو برام واتس اپ کنید.
۰۹۹۱۲۳۲۰۹۵۴

علی

با سلام آیا میتونیم یه مقداری از پول رو در بورس گذاشتیم رو هرموقع خواستیم برداریم؟

علی

آیا می‌شود ماهانه 100%در بورس سود کرد؟

عرفان

سلام
من کنکوری هستم می خوام ببینم اگه بخوام تو بورس فعالیت کنم
رشته اقتصاد مناسب هست ؟
و اینکه ایا می تونم با سهام عدالت شروع کنم (الان سهام عدالت 20 میلیونه)؟
و اگه رشته مناسب تری هست معرفی کنین>ممنون
ایا میشه به عنوان شغل روش حساب کنم؟

عرفان

رشته اقتصاد جزو مالی ها هستش یا حسابداری؟
یه سوال دیگه هم داشتم:
خرید و فروش کدام سهم ها در بورس حرام هستش؟(بانک ها رو می دونم چون ربوی منظورم به جز بانکه)

عرفان

منم نگفتم حرامه.
گفتم خرید و فروش سهام بانک های ربوی.
اینو گفتم سوع تفاهم نشه.
مگه الان می تونن جلوی سود 13 درصد رو بگیرن؟

امیر

واقعا دست مریزاد . جواب اینهمه کامنت ادمای ک….ل و بیسوادو دادن واقعا انرژی میخواد

reza

سلام
من قصد دارم وارد بورس شم ولی اطلاعاتی در موردش ندارم ایا همون کتاب راز نهفته در بورس ایران میتونه به طور کامل اطلاعات کافی برای خرید سهام بورس و…. در اختیارم بذاره یا کافی نیست؟؟؟؟

علی

ثامید بخرسهام ثامید وشستا وپالایشیها عالی میشن نترسید منبع اگاه

رضا

سلام، چجوری میشه صندوق سرمایه گذاری خریداری کرد؟

سید علیرضا بنوفاطمه

سلام رضا عزیز ، اگر منظورتون سرمایه گذاری در یک صندوق سرمایه گذاری هست که بنا به حجم سرمایه و مدت مدنظر و … یک صندوق مناسب پیدا می کنید و باهاشون قراردادی با این منظور منقعد می کنید.

حسام

باسلام بنده سرمایه ای دارم ودوست دارم وارد بازار بورس بشم میشه درابتداباهمین سهام عدالت شروع کرد میشه بازبانی ساده توضیع بدین واینکه امنیت سرمایه گذاری تو این بازارچقدر&ممنون

سید علیرضا بنوفاطمه

سلام حسام عزیز ، مجموعه مطالبی رو برای ورود به بازار سرمایه در سایت منتشر می کنیم که می تونید از طریق این لینک مطالعه شون کنید : https://www.bourseiness.com/category/bourse-guide-for-beginners موفق باشید.

مولودی امید

سلام من امروز صاحب کدبورسی شدم و دویست هزارتومان واریز نمودم به حساب بورسم ولی متاسفانه نه میدونم چه سهامی بخرم ونه بلدم سفارشش بدم لطفا بزرگواری بفرمایید اولین خرید سهامم رو شما سفارش بدین برایم تا انشالاه مایه برکت برام بشه. لطفا فقط این یکدفعه رو کمکم کنید بسیار سپاسگذارم

سلام دوست عزیز ، تبریک می گم. خوشحال می شدم می تونستم کمکی بکنم منتها پیشنهاد خرید سهام مسئولیت داره و بنده نمی تونم قبول کنم این مسئولیت رو در حال حاضر. در ضمن حداقل میزان خرید ۵۰۰ هزار تومان هست.

رز

سلام شما با یه آدم درست که تو کار بورس حرفه ای باشه حرف بزنید اگه خوب یاد بگیرید سود زیاد میبرید تو اطراف ما طرف پنجاه میلیون گذاشته هفتصد میلیون سود کرده تو خیلی جاها حتی آموزش تصویری هم میدن تو آپارات یا یوتوب باید زیاد مطالعه کنید مشورت کنیدبا دویست هزارتومان که نمیشه حداقل کمش یه میلیون یا سه چهار میلیون برای استارت یکی دومیلیون سهام بخرید حرفه ای که شدید دیگه بیشتر کنید

Alireza

چطوری وارد بورس بشم لطفا توضیح بدین از ۰ تا ۱۰۰

سعید عبدالهی

وقتتون بخیر لطف کنین جواب من رو بدین
من خونمون رو فروختم 150 میلیون دادم رهن نشستم جایی 250 میلیون دستم مونده ن کاری میتونم بزنم ن چیز دیگه ای ن خرید و فروش میشه باهاش انجام داد
ب نظرتون اگ کسی باشه ک بتونه کمک بکنه میتونه 250 میلیون رو در عرض 5 ماه دو برابر بکنه؟
یا صندوق کارگزاری بورس میتونه
اگ ضرر کنم ک بدبخت میشم دیگ هیچی ندارم خودمم و مادرم هستیم فقط کمکم کنین لطفا

بهنام

با 200 هزار توام نمیشع سهام خرید سرمایه باید بیشتر از 500 هزار تومان باشه.

اسماعیل

سلام اگه نفرات زیادی وارد بورس بشن بازار بورس رونق پیدا میکنه یا برعکس میشه؟

علي مرادي

با سلام

خيلي عالي بود

اگر بخواهيم شركت خود را وارد بورس كنيم و سهامش را بفروشيم
چگونه بايد اين كار انجام شود.
شركت ما در زمينه پزشكي و تجهيزات گوش و حلق و بيني فعاليت دارد

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
147
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx