راهنمای خرید اوراق مشارکت در ایران

راهنمای خرید اوراق مشارکت

به جز سهام و حق‌تقدم، اوراق دیگری با نام اوراق مشارک نیز در بورس اوراق بهادار معامله می‌شوند. در ادامه این مطلب جامع از بورسینس قصد داریم شما را با اوراق مشارکت در ایران آشنا کنیم و نحوه خرید و فروش آنرا بصورت قدم به قدم توضیح دهیم، پس با ما همراه باشید.

معادل انگلیسی اوراق مشارکت در ایران “participation papers” است. اگر بخواهیم تعریف کتابی و رسمی اوراق مشارکت را بیان کنیم:

اوراق بهادار با نام یا بی‌نامی است که به موجب قانون یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین ‌و برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های عمرانی- انتفاعی دولت مندرج در قوانین بودجه سالانه کشور یا برای تأمین منابع مالی لازم برای تهیۀ مواد ‌اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط دولت، شرکت‌های دولتی، ‌شهرداری‌ها و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و مؤسسات عام المنفعه و شرکت‌های ‌وابسته به دستگاه‌های مذکور، شرکت‌های سهامی عام و خاص و شرکت‌های تعاونی تولید منتشر می‌شود و به سرمایه‌گذارانی که قصد مشارکت در اجرای طرح‌های‌ یاد شده را دارند از طریق عرضه عمومی واگذار می‌گردد.

تعریف بالا طولانی است و شاید برای برخی از افراد این تعریف چندان نتواند معنای اوراق مشارکت را انتقال دهد، اگر بخواهم تعریف ساده اوراق مشارکت را بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم:

اوراق مشارکت اوراق بهاداری است که بیانگر مشارکت دارنده‌ی آن در یک طرح است. یعنی شخص سرمایه خود را به یک شرکت می‌دهد تا شرکت بتواند طرح توسعه خود را اجرا کند و سود سرمایه‌گذار را نیز پرداخت نماید.

اجازه بدید با یک مثال اوراق مشارکت را توضیح دهیم. فرض کنید یک شرکت پالایشگاهی برای راه‌اندازی یک خط تولید جدید به 250 میلیارد تومان سرمایه جدید نیاز دارد.
بررسی‌های کارشناسی نشان داده در صورت راه اندازی این خط تولید، سرمایه صرف شده برای آن ظرف مدت 5 سال پس از راه‌اندازی خط تولید، از محل افزایش درآمد شرکت جبران می‌شود و میزان سودآوری شرکت هم طی این مدت سالانه 25 تا 35 درصد افزایش پیدا می‌کند.

به عبارت دیگر طرح مذکور توجیه اقتصادی دارد.

در این حالت یکی از روش‌هایی که شرکت پالایشگاهی می‌تواند برای بدست آوردن سرمایه مورد نیاز خودش از آن استفاده کند انتشار اوراق مشارکت است.

به این ترتیب شرکت پالایشگاهی با فروش این اوراق به سرمایه‌گذاران منابع مالی موردنیاز خود را تامین می‌کند.

سرمایه گذاران هم در ازای این مشارکت به نسبت سرمایه خودشان در منافعی که از راه اندازی خط تولید جدید به دست می‌آید تا مدت محدود شریک می‌شوند.

مهم ترین تفاوت اوراق مشارکت در مقایسه با سایر اوراق بهادار مثل سهام، تضمین پرداخت سود است.

یعنی دارنده اوراق مشارکت مطمئن است که سود مشخص و تضمین شده‌ای را در فواصل زمانی معین دریافت می‌کند.

اما شاید برایتان سوال پیش آید چه کسی پرداخت حداقل سود اوراق مشارکت را تضمین می‌کند؟

خود شرکت یا سازمان منتشر کننده این اوراق نمی‌تواند خودش پرداخت سود اوراق را هم تضمین کند.

در حال حاضر سود اغلب اوراق مشارکت که در ایران منتشر می‌شوند توسط بانک‌ها و موسسات مالی معتبر و یا دولت تضمین می‌شود. بنابراین خریدار این اوراق اطمینان دارد که در سررسیدهای مشخص سود تعهد شده را دریافت می‌کند.

 

انواع اوراق مشارکت

در حالت کلی سه نوع اوراق مشارکت در ایران منتشر می‌شود که شامل موارد زیر است:

الف – اوراق مشارکت بانک مرکزی
ب – اوراق مشارکت وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی
ج – اوراق مشارکت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس.

اوراق مشارکت بانک مرکزی چیست ؟
اوراق مشارکتی است که به منظور اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود و قابلیت بازخرید توسط بانک عامل را دارد. این دسته از اوراق در بورس اوراق بهادار قابل معامله نیست.

اوراق مشارکت وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی چیست ؟
اوراق مشارکتی است که توسط وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی جهت تأمین مالی پروژه‌های عمرانی منتشر می‌شود و قابلیت بازخرید توسط بانک عامل را دارد. این نوع اوراق نیز در بورس معامله نمی‌شود.

اوراق مشارکت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس چیست ؟
اوراق مشارکتی است که به منظور تأمین مالی توسط شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار منتشر می‌شود. این گونه اوراق در بورس اوراق بهادار قابل معامله است.

قیمت خرید و فروش اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس چگونه تعیین می‌شود ؟
قیمت خرید و فروش اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس همانند سهام براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

نکات مهم در مورد سود اوراق مشارکت

1- بین ریسک و بازده (ریسک به ریوارد) رابطه‌ی مستقیمی وجود دارد. با توجه به اینکه اوراق مشارکت بازدهی تضمین شده‌ای دارند و ریسکی متوجه سرمایه‌گذار نمی‌کنند، بنابراین بازده مورد انتظار اوراق مشارکت در مقایسه با سایر انواع اوراق بهادار کمتر است.

2- سود تضمین شده اوراق مشارکت به صورت علی‌الحساب به سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود یعنی پس از پایان پروژه و در سررسید نهایی، ناشر اوراق موظف است سود قطعی پروژه را محاسبه کند و در صورتی که سود قطعی پروژه بیشتر از سود علی‌الحساب پرداختی به سرمایه‌گذار باشد مابه ‌التفاوتش را به سرمایه‌گذار پرداخت کند.
البته در صورتی که سود قطعی پروژه از سود پرداختی کمتر باشد، جبران مابه‌ التفاوت به عهده‌ی ضامن اوراق مشارکت است و ضرر و زیانی از این بابت متوجه سرمایه‌گذار نیست.

3- سود اوراق مشارکت از پرداخت مالیات معاف است و این موضوع هم یکی از جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت به شمار می‌آید.

4- اوراق مشارکت اغلب بی‌نام منتشر می‌شوند و فردی که این اوراق را دارد مالک آن شناخته می‌شود.
بنابراین باید از اوراق مشارکت هم مثل اسکناس و بلکه بیشتر از آن مراقبت کنید. البته بانک‌ها معمولا این امکان را برای خریداران اوراق مشارکت فراهم می‌کنند که خریدار بتواند اوراق خود را در بانک به امانت بگذارد تا از مواردی مثل سرقت، آتش سوزی و غیره در امان باشد.

5- سود اوراق مشارکت در فواصل زمانی تعیین شده مثل یک ماهه یا سه‌ماه و از طریق برگه‌هایی که همراه اوراق مشارکت تحویل داده می‌شود، به خریدار پرداخت می‌شود.
خریداری که اوراق مشارکت را پیش خود نگه می‌دارد موقع تحویل برگه‌های دریافت سود به بانک باید اصل اوراق مشارکت را هم همراه داشته باشد تا مالکیت فرد بر این اوراق توسط بانک احراز شود.
البته همانطور که گفتیم خریدار اوراق مشارکت می‌تواند اوراق خود را نزد بانک به امانت بسپارد و با پرداخت کارمزد جزیی از بانک بخواهد تا سود اوراق را در سررسید‌های تعیین شده به صورت منظم به حسابش واریز کند.

6- دقت داشته باشید طرح‌های توسعه که برای تامین مالی آن‌ها اوراق مشارکت منتشر می‌شود معمولا طرح‌های زمان‌بر هستند.
بنابراین اوراق مشارکت هم اغلب با سررسیدهای 3 تا 4 ساله منتشر می‌شوند. اما اگر خریدار اوراق به هردلیلی قبل از دوره‌ی سررسید به پول خود نیاز داشته باشد، می‌تواند با مراجعه به یکی از شعب بانکی که اوراق را از آن خریداری کرده ضمن تحویل اوراق مربوطه به بانک، اصل پول خود را دریافت کند.
طبیعتا سودهای دریافتی تا تاریخ تحویل اوراق به بانک به عنوان سود دوره‌ی مشارکت به فرد تعلق می‌گیرد.
البته معمولا در صورت تسویه زودتر از موعد بانک‌ها نرخ سود قابل پرداخت به مشتری را کمی کاهش می‌دهند مثلا از 20 درصد به 19 درصد و مابه التفاوت نرخ جدید با نرخ پرداختی تا اون زمان را از مشتری دریافت می‌کنند.

7- درصورتی که اوراق مشارکت در بورس یا فرابورس هم پذیرفته شده باشند، دارنده‌ی این اوراق می‌تواند برای فروش آن‌ها قبل از سررسید به یکی از شرکت‌های کارگزاری بورس مراجعه کند و نسبت به فروش اوراق خود اقدام کند.
در این صورت طبیعتا اوراق مشارکت هم مثل سهام براساس قیمتی که در بورس برای آن متقاضی وجود داشته باشد فروخته می‌شود و سود دارنده اوراق مشارکت هم از بابت تسویه زودتر از موعد کاهش پیدا نمی‌کند.

8- سود اعلامی اوراق مشارکت برای دوره یکساله معمولاً بین ۲۰ تا ۲۲ درصد است. هرچه درصد سود بیشتر باشد، خرید اوراق آن جذاب‌تر است.

9- سررسید پرداخت سود یک ماهه یا سه ماهه است. هرچه دوره‌های پرداخت سود کوتاه‌تر باشد، برای سرمایه‌گذار از جذابیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

10- در بعضی موارد بدلیل کمبود نقدینگی و رقابت برای جذب منابع با بانک‌ها برخی از ناشران اوراق علاوه برسود اعلامی، سود ۳ درصدی برای یکسال را بر روی تابلو معاملاتی تضمین می‌کنند.

راهنمای قدم‌به‌قدم خرید اوراق مشارکت

با توجه به ثابت بودن سود اوراق مشارکت، این اوراق بر خلاف سهام های ریسکی موجود در بازار که نیازمند تحلیل های فاندامنتالی و تکنیکالی هستند به تحلیل خاصی نیاز ندارد و فقط توجه به چند نکته برای انتخاب اوراق با بازدهی بیشتر برای سرمایه‌گذار کافی است.

مراحل خرید و فروش اوراق مشارکت خارج از بورس

1 – انتخاب اوراق مشارکت
از طریق پیگیری روزنامه‌ها و اخبار می‌توان از انتشار اوراق مشارکت جدید که در خارج از بورس عرضه می‌شوند اطلاع یافت.

2 – سرمایه‌گذار با مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی) به یکی از شعب بانک‌های عامل مراجعه می‌نماید و نسبت به خرید یا فروش اوراق مورد نظر اقدام می‌کند.

مراحل خرید و فروش اوراق مشارکت در فرابورس

1 – انتخاب اوراق مشارکت
از طریق لینک زیر می‌توانید لیست اوراق مشارکت که در فرابورس معامله می‌شود را مشاهده کنید
http://www.fipiran.com/Market/LupOTCO

2 – داشتن کد معاملاتی
برای خرید انواع اوراق بهادار از جمله انواع اوراق مشارکت نیاز به کد معاملاتی ( کد بورسی ) دارید. راهنمای دریافت کد بورسی اینجا بخوانید

3 – ارسال سفارش خرید
پس از صدور کد بورسی برای شما، یک رمز و نام کاربری در اختیارتان قرار داده می‌شود و می‌توانید با ورود به سیستم معاملاتی کارگزاری، سفارش خرید اوراق بهادار را بصورت آنلاین ارسال کنید.
اوراق خریداری شده در پنل معاملاتی شما قرار می‌گیرد و هر زمان تمایل داشتید می‌توانید آنرا بفروشید.

در مورد معامله اوراق مشارکت بورسی، هر فردی که دارای کد معاملاتی آنلاین باشد، می‌تواند از طریق سامانه معاملاتی آنلاین یا ثبت سفارش اینترنتی اقدام به خرید نماد اوراق مشارکت کند.

این اوراق بسته به بازاری که در آن منتشر می‌شوند ممکن است در سامانه آنلاین قابلیت معامله نداشته باشد، در این صورت باید به صورت حضوری درخواست خرید یا فروش خود را به کارگزاری اعلام نماید. ( مطلب مرتبط: کارگزاری چیست؟ )

چند نکته در مورد اوراق مشارکت

1- قیمت اسمی هر واحد اوراق مشارکت ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال است.

2- هر ورقه نشان‌دهنده میزان قدرالسهم دارنده آن در طرح مورد سرمایه‌گذاری است.

3- نماد هر یک از اوراق مشارکت حداکثر سه روز پیش از سررسید پرداخت سود علی‌الحساب آن متوقف می‌شود و روز بعد از پرداخت سود، نماد آن بازگشایی می‌شود.

4- در صورتی که اوراق بهادار از فرابورس خریداری شود، سود متعلقه به خریدار، از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب بانکی معرفی شده از جانب خریدار واریز می‌گردد.

5- چنانچه سرمایه‌گذار در میانه دوره و پیش از سررسید پرداخت سود اقدام به خرید اوراق نماید، با پرداخت ما به التفاوت سود روزهای گذشته (از ابتدای دوره تا زمان خرید اوراق)، در پایان دوره سود کل دوره به حساب وی واریز خواهد شد.

6- تمامی اوراق از قابلیت نقد شوندگی برخوردارند؛ به نحوی که بازارگردان اواراق موظف است تا تمامی سفارش‌های فروش به مبلغ اسمی را در هر روز خریداری نماید.

7- حداقل مدتی که نیاز است به دریافت سود سرمایه‌گذار در معامله اوراق منجر شود، چها روز از زمان خرید تا فروش اوراق است. به عبارتی اگر اوراق خریداری شده را زودتر از سه روز به فروش برسد، سود حاصل از فروش آن از کارمزد معاملات کمتر می‌شود و در واقع بازده منفی خواهد داشت.

8- با توجه به آئین‌نامه اجرایی قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت، دارندگان اوراق به نسبت قیمت اسمی و مدت زمان مشارکت، در سود حاصل از اجرای طرح‌های مربوطه سهیم هستند.،

9- با فروش اوراق مشارکت رابطه وکیل و موکل بین ناشر و خریدار اوراق محقق می‌شود (در واقع ناشر به وکالت از طرف خریداران اوراق می‌تواند نسبت به مصرف وجوه حاصل از فروش اوراق به منظور اجرای طرح و خرید و فروش هرگونه کالا، خدمت و دارایی مربوط به طرح اقدام نماید. ، انتقال اوراق به رابطه وکالت خدشه وارد نمی‌کند و این رابطه تا سررسید اوراق بین ناشر و دارندگان اوراق نافذ و معتبر است

10- اوراق مشارکت به عنوان وثیقه طرف‌های معامله در قراردادهای مربوط به وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی پذیرفته می‌شود.

 

منابع مطلب

باشگاهعصر بانک  – بورسینسforexreviewgroup

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
48 نظر
 1. سلام وخسته نباشید
  يه سوال داشتم
  اگر p/eشرکتی در بورس 10 باشه. بازده مورد انتظار شرکت در طی سال چگونه است؟

 2. سلام خدمت دوستان،توجه کنید که سود اوراق هیچ فرقی با سود بانک نداره به ۱ملیون ۲۰۰هزار نمیده روش حساب کتاب مبلغ سرمایه ×درصدسود×تعداد وزرای ماه ۳۰ یا۳۱روز÷۳۶۵۰۰ این عدد ثابته=مقدار سود هر ما مثلا ۲۰ملیون اوراق با سود ۲۰درصد)۲۰ملیون×20٪=4ملیون×۳۰روز÷36500=328 هزار تومن هر ماه که امسال میشه۳۹۳۶۰۰۰تومان

 3. سلام
  ما مطالباتی از بیمارستان داریم که وزارت بهداشت اوراق با سر رسید مثلا1402 با 50درصد بالاتر بابت طلب ما میتونه بده . به نظر شما اگر بگیریم الان با چه قیمتی فروش خواهد رفت حدودا
  ممنوم

  1. سلام، اگر اوراق موردنظر در بورس معامله میشه، میتونید قیمتش رو در سایت tsetmc.com ببینید. باید نام اوراق موردنظر رو جستجو کنید

 4. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من میخوام ۱۰۰ میلیون پس اندازم را اوراق مشارکتی بخرم
  میخواستم بدونم جایی هست که اوراق بالای ۲۰ درصد بفروشه ؟
  چون من واقعا به سود بالاتر نیاز دارم و اگر شما پیشنهادی برای من دارین ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام وقت بخیر
   اگه ریسک بیشتر رو متحمل میشید و برنامه سرمایه گذاری چندساله دارید صندوق های سرمایه گذاری در سهام یا صندوق های مختلط گزینه‌ی بدی نیستند.

 5. سلام و وقت بخیر
  آیا شرکت های خصوصی (سهام خاص و غیر بورسی) هم می توانند برای طرح های توسعه شان اوراق مشارکت منتشر کنند؟

 6. سلام من اوراق مشارکت كود شيميايي اوره لردگان (شلرد02) را در بورس خرید کرده ام اما برای فروشس از یک هفته ناظر همچنان معامله را رد می کند چرا؟

 7. سلام. اگه مثلا 5 سال پولمونو بذاریم تو این کار، بعد از پایان سال پنجم سودمونو میدن یا به تدریج لا به لاش؟

  1. سلام وقت بخیر
   باید در توضیحات اوراق موردنظر ببینید سود اوراق هر از چه مدت واریز میشه
   معمولا سود اوراق رو هر از سه ماه واریز میکنن.

 8. سلام وقت بخیر. اوراق مشارکت چه تاثیری روی شاخص بورس داره؟ اینطور بگم اگه نرخ سود اوراق مشارکت رو دولت بالا ببره آیا روی بازار بورس تاثیر داره؟ آیا باعث فرار سرمایه از بورس به سمت خرید اوراق مشارکت میشه؟ در کل میخوام تاثیر افزایش و کاهش نرخ سود اوراق مشارکت رو روی بازار بورس، شاخص کل و سهام بدونم. ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام وقت شما بخیر
   وقتی میزان بازدهی اوراقی که ریسک خیلی پایین دارند بالاتر میره معمولا بخشی از پول رو از سایر بازارها به سمت خودش جذب میکنه

   1. سلام، اگه سود اون شرکتی که اوراق مشارکت عرضه کرده به حدی کم‌باشه که حتی نتونه سود مشخص شده رو پرداخت کنه چی؟؟منظورم اینه که همچین اتفاقی ممکنه بیوفته؟؟ اصن مگه میشه یه شرکت هر ساله سود کنه که مقدار مشخصی رو به دارندگان اوراق مشارکت بده؟؟ من متوجه نمیشم

 9. سلام،ممنون از اطلاعاتی که ارائه میکنید
  من میخوام اوراق مشارکت بخرم،کجا باید برم؟کجا میفروشن؟بانک باید برم؟سایت خاصی داره؟
  لطفا راهنمایی کنید،تشکر

 10. برای گرفتن وام مسکن نیاز به خرید اوراق بود آیا این اوراقی ‌که خریداری شد و به بانک تحویل داده شد از بین رفته اند؟

  1. بستگی به سود اوراق داره
   مثلا اگه سالی سودش 20 درصد باشه، با سرمایه 100 میلیونی، سالیانه 20 میلیون سودش هست.

 11. سلام.اگر اوراق مشارکت سهامی برگه ای یا کوپنی بعنوان ضمانت پولمون بهمون میده،یا فقط مشارکت ثابت؟

  1. سلام، اوراق مشارکت سودش ثابته.
   سهم نوسانات زیادی داره، ممکنه ضرر کنید ممکنه سود بیشتری ببرید.

 12. با سلام و احترام و با تشکر از توضیحات خوبتون.
  من تعدادی اوراق مشارکت خریدم به قیمت 860000 ریال ولی وقتی تو سبدم قرار گرفت قیمت سر به سر هر ورقه برام 900000 ریال شد یعنی 3.5 درصد کارمزد کم کرده همون اول؟؟؟

  1. سلام، احتمالا اشتباه میکنید. کارمزد معاملات اینقدرها نیست
   قیمت تمام شده رو ببینید

   1. دقیقا یه اوراق مشارکت با سود 18 درصد سه ماهه قیمت خرید بنده 868000 ریال بوده و میانگین خرید و قیمت سربسر شده 90000 تقریبا.
    آیا به دلیل خطای محاسباتی نرم افزار نیست؟

    1. شاید اگه اوراق رو بیشتر از چهار روز از زمان خریدش بگذره درست بشه، طبق این بند توضیحاتتون:

     7- حداقل مدتی که نیاز است به دریافت سود سرمایه‌گذار در معامله اوراق منجر شود، چها روز از زمان خرید تا فروش اوراق است. به عبارتی اگر اوراق خریداری شده را زودتر از سه روز به فروش برسد، سود حاصل از فروش آن از کارمزد معاملات کمتر می‌شود و در واقع بازده منفی خواهد داشت.

     1. سلام وعرض ادب، من هیچ سررشته ای دربورس ندارم واشتباهاازادسازی سهام عدالت راباروش مستقیم انجام دادم چکارکنم؟ لطفا راهنمایی کنید

 13. مبلغ سود روز شمار که در کنار اوراق پخش می شه چیه ؟ یعنی اگر یک اوراق فرضا روز شمار 3000 تومان سود می ده با خرید این اوراق و فروش آن پس از 10 روز من به ازای هر سهم 30 هزار تومان سود دریافت می کنم ؟؟

  1. اول بگید کجا مشاهده کردید؟ اگه به ازای هر اوراق مبلغ مشخصی بده بله

   1. تو دیدبان آگاه قسمت اوراق بدهی . ستون سود روز شمار . آخه اگر اون مبلغ درست باشه سود پرداختی خیلی بشتر از اون درصد اسمی و این چیزا می شه

    1. بررسی کردم و نمیدونم چطور و با چه معیاری محاسبه شده! شما درصد سود رو در نظر بگیرید که البته ثابت نیست و ممکنه بالا و پایین بشه
     بالای صفحه موردنظر یک لینک راهنما هست که با خوندنش اطلاعاتی بدست میارید

 14. سلام. اوراق مشارکت های ک زدن 3 ماهه 20 درصد. یعنی تو 3 ماه ب میزان پولی ک میزاری 20 درصد سود میدن یا…..سالانه 20 درصده و هر 3 ماه سود پول رو میدن؟؟ ی توضیحی بدین کامل من اینو نفهمیدم. خیلی ممنون.. اگه میشه ی مثال هم برام بزنین. مثل. سهامی مشارکتی… مثل منفت یا مصفها

  1. سلام، این اوراق سالیانه 20 درصده و سودش هر از سه ماه پرداخت میشه (یعنی هر سه ماه حدود 5 درصد)
   اگه بر فرض 100 میلیون سرمایه گذاشته باشید سالی حدودا 20 میلیون سود بدست میارید، هر از سه ماه حدود 5 میلیون.

 15. آقا شجاع دین عزیز آیدی تلگرامی شماره چیزی داری داداش؟

  اوراق کدام بانک بخرم ؟

  داداش جون حالا همینطوری میشه بگید ۳ میلیون بعد ۳ ماه که میگید چقد سودم میشه؟

 16. ۳ میلیون اوراق بخرم ماهانه ام میتونم بفروشم سود کنم ؟ و سود ماهانه از ۳ میلیون چقد است ؟
  و اینکه مثل بورس زیان نمیده آدم ضرر کند ؟

 17. سلام
  پیشنهادتون بری خرید اوراق کدام است ؟ بهترین اوراقی که الان میتونیم بخریم چیست ؟
  ممنون

 18. مثلا اگر یک میلیون اوراق بخریم سود ۲۰۰ هزارتوما محاسبه میشه مانند بورس یا ۲۰ هزار تومان
  با نرخ سود ۲۰‎٪

   1. با سلام و خسته نباشید
    خب اگه بالای صد میلیون بزارم درصد هم میره بالا یاهمون بیست درصده؟

    1. سلام وقت بخیر
     میزان سرمایه شما تغییری در میزان سوددهی اوراق نداره.

   2. سلام خدمت دوستان،توجه کنید که سود اوراق هیچ فرقی با سود بانک نداره به ۱ملیون ۲۰۰هزار نمیده روش حساب کتاب مبلغ سرمایه ×درصدسود×تعداد وزرای ماه ۳۰ یا۳۱روز÷۳۶۵۰۰ این عدد ثابته=مقدار سود هر ما مثلا ۲۰ملیون اوراق با سود ۲۰درصد)۲۰ملیون×20٪=4ملیون×۳۰روز÷36500=328 هزار تومن هر ماه که امسال میشه۳۹۳۶۰۰۰تومان

    1. سلام وخسته نباشید
     يه سوال داشتم
     اگر p/eشرکتی در بورس 10 باشه. بازده مورد انتظار شرکت در طی سال چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آنچه باید از سهام عدالت بدانید (آزادسازی مستقیم و غیرمستقیم)

سهام عدالت، طرحی است که جمعیت زیادی (بیش از ۴۵ میلیون) را شامل می‌شود. در سال ۱۳۸۴، به منظور گسترش مالکیت در سطح عموم، تأمین عدالت اجتماعی، فقر‌زدایی و گسترش…
بیشتر بخوانید

روش محاسبه سود و زیان سرمایه‌گذاری (مخصوصا سهام)

محاسبه سود حاصل از سرمایه‌گذاری، امری ساده است. این محاسبه، اطلاعاتی مهم برای هر سرمایه‌گذار محسوب می‌شود زیرا شخص می‌تواند عملکرد سرمایه‌گذاری خود را در مقایسه با تورم و یا…
بیشتر بخوانید

بازار اول (تابلوی اصلی و فرعی بورس) و بازار دوم چیست؟

وقتی به تازگی با بورس آشنا می‌شوید برخی از اصطلاحات برای شما نامفهوم است. مثلا ممکن است ندانید که: فرق بین بازار اول و دوم بورس چیست؟ چه تفاوت‌های بین…
بیشتر بخوانید

معرفی انواع شاخص‌های بورس (شاخص کل، هم‌وزن و…)

شاخص، در مفهوم کلی، معیاری است که براساس آن می‌توان چیـزی را تشخیص داد. در بورس هم، شاخص‌ها، در واقع معیارهای مهمی هستند که با بررسی و تحلیل آنها، می‌توان…
بیشتر بخوانید

وضعیت نماد شرکت‌ها در بورس (مجاز، ممنوع و متوقف بودن)

بستن نماد در بورس چیست؟ چه دلیلی برای ممنوع کردن نماد در بورس وجود دارد؟ برای حمایت از حقوق سهامداران و براساس قوانینی خاص، در مواقعی هرگونه خرید و فروش…
بیشتر بخوانید