به مدد رونق بورس: عملکرد مناسب صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
امار بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مشترک

صندوق های سرمایه گذاری مشترک از جمله نهادهای مالی هستند که همپای بازار سرمایه و سهامداران افت و خیزهای بازار سرمایه را تجربه کردند و همراه با سهامداران در روندهای مثبت و منفی بورس حرکت کردند. بر این اساس همانطور که صندوق ها در دوران رکود دو ساله بورس عملکرد نامناسبی را از خود به نمایش گذاشتند، در دوران رونق بازار سرمایه که از ماه های پایانی سال 94 آغاز شده، بازدهی های مناسبی را به سرمایه گذاران خود اعطا کردند و عملکرد قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشتند.

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، صندوق های سرمایه گذاری مشترک طی یک ساله اخیر منتهی به 24 اسفند ماه سال 94 بازدهی مثبتی از فعالیت ها و سرمایه گذاری های خود در بورس بدست آوردند. بطوریکه از میان بیش از 80 صندوق سرمایه گذاری مشترک، تنها یک صندوق از کسب بازدهی مثبت بی نصیب ماند و طی دوره مذکور بازدهی منفی را محقق ساخت.

بر اساس اطلاعات موجود، بیشترین بازدهی مثبت ثبت شده در دوره مورد بررسی حدود 82 درصد بوده که توسط صندوق سرمایه گذاری نقش جهان رقم خورده است. صندوق مذکور با عمر فعالیت 1980 روز و دارایی نقد 13 درصدی توانست عنوان پر بازده ترین صندوق از میان بیش از 80 صندوق را از آن خود کند.

بعد از آن صندوق پارس گستر با عمر فعالیت حدود 1100 روز و دارایی نقد حدود دو درصدی به کسب بازدهی مثبت 71 درصدی موفق شده است، بر این اساس صندوق پارس گستر رتبه دوم پر بازده ترین صندوق را به خود اختصاص می دهد و جایگاه سوم از این نظر نیز به صندوق کارآفرینان برتر آینده با عمر فعالیت پنج ساله اعطا می شود، چرا که صندوق مذکور بازدهی مثبت 57.5 درصدی را در دوره مذکور به دست آورده است که البته دارایی نقد آن نیز صفر محاسبه می شود.

علاوه بر این، طی دوره مورد بررسی سه صندوق توسعه صادرات، زرین پارسیان و ارزش کاوان آینده به بازدهی مثبت بیش از 50 درصدی دست یافتند و 12 صندوق سرمایه گذاران همچون افتخار حافظ، البرز، تدبیرگر سرمایه، اندیشمندان، پردیس، بانک اقتصاد نوین، دماسنج، تدبیرگران آینده، ذوب آهن، افق یکم آبان و مبین سرمایه از جمله صندوق هایی هستند که تحقق بازدهی مثبت بیش از 40درصدی را در کارنامه عملکرد یک سال خود به ثبت رسانده اند. در کنار آن، 19 نیز بازدهی مثبت بین 30 تا 40 درصدی را به دست آوردند و در جرگه لیست صندوق های با کسب بازدهی مثبت قرار گرفتند. مابقی صندوق ها نیز به بازدهی مثبت کمتر از 30 درصدی دست یافتند.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

سرمایه‌گذار در بورس از سال 1392 و ارزهای دیجیتال از سال 2018، موسس بورسینس.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی