خانه - صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک - همه چیز درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

همه چیز درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
mutual funds چیست صندوق سرمایه گذاری مشترک
 • صندوق سرمایه‌گذاری دقیقا چیست؟
 • سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه تفاوتی با سهام شرکت‌ها یا سایر اوراق بهادار دارد؟
 • چند صندوق سرمایه‌گذاری هست؟
 • مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه هستند؟

این مطلب را بخوانید تا به پاسخ سوالات فوق برسید.

برخی افراد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با صندوق‌های دیگر! اشتباه می‌گیرند.

پس بهتر است از اصول و پایه توضیح دهیم.

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری عمدتا توسط کارگزاران رسمی بورس تأسیس می‌شوند و تحت نظارت سازمان بورس و با مدیریت افراد متخصص، فعالیت می‌کنند.

این صندوق‌ها، وجوهی که سرمایه‌گذاران در اختیـار آنها قرار می‌دهند را در سبد متنوعی از سهام و سایـر اوراق بهادار سرمایـه‌گذاری می کننند.

اصلی‌ترین هدف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، کسب بازده مناسب برای سرمایه‌گذاران و کاهش ریسک سرمایه گذاری در بورس برای غیرحرفه‌ای‌هاست.

به افرادی که بتازگی قصد دارند وارد بورس شوند توصیه می شود بجای خرید مستقیم سهام شرکت‌ها، از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری اقدام کنند.

شما با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (از طریق خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق)، در حقیقت یک سبد سرمایه‌گذاری را تشکیل می‌دهید که این سبد، به طور دائم تحت نظارت و مدیریت افراد متخصص و خبره است.

چند نوع صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

انواع متعددی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس نوع اوراق بهاداری که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و نیز اهدافی که دنبال می‌کنند وجود دارد.

بعضی از آنها عبارتند از: صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار پول، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری اوراق با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی و … در ایران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در گروه صندوق با درآمد ثابت و صندوق سهام در حال فعالیت هستند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت چه فعالیتی را انجام می‌دهند؟

این صندوق‌ها وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در پرتفویی (سبدی) از اوراق بهادار با درآمد ثابت (شامل انواع اوراق قرضه، اوراق مشارکت و انواع اوراق بدهی) سرمایه‌گذاری و آن را اداره می‌کنند.

ویژگی خاص این صندوق‌ها این است که ریسک آنها پایین است و جریانات نقدی و زمان‌بندی پرداخت سودها و اصل سرمایه توسط آنها از اطمینان بالایی برخوردار است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار پول چه فعالیتی را انجام می‌دهند؟

این صندوق‌ها در اوراق بهادار بازار پول (به طور کلی اوراق بهادار با سررسید کوتاه مدت کمتر از یک‌سال که در بازار پول منتشر و معامله می‌شود) سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ویژگی خاص برخی از این صندوق‌ها ریسک و بازدهی پایین آنهاست چون اوراق بهادار بازار پول دارای سررسید کوتاه مدت هستند و نرخ سود و ریسک پایینی دارند.

از اوراق بهادار بازار پول می‌توان گواهی سپرده بانکی، اوراق تجاری و اوراق خزانه را نام برد.

افرادی که سهام (واحد) صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری می‌کنند چه درآمدهایی عایدشان می‌شود؟

کسانی که سهام یا واحد سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری نمایند از سه محل بازدهی کسب می‌کنند:

1) افزایش ارزش خالص دارایی‌ها یا NAV  
2) دریافت سود تقسیمی سالانه صندوق
3) دریافت سود سرمایه‌ای حاصل از خرید و فروش اوراق بهادار توسط صندوق.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه مزایایی دارد؟

مزایای ویژه این صندوق‌ها عبارتند از نقدشوندگی بالای واحدهای سرمایه‌گذاری، مدیریت تخصصی و حرفه‌ای، امکان متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری‌ها با هزینه اندک و نیز هزینه‌های پایین مدیریت و اداره صندوق در نتیجه صرفه‌جویی در مقیاس.

در ادامه، جزییات مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را می‌خوانید.

مزیت اول: مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها

نخستین مزیت صندوق سرمایه گذاری، مدیریت حرفه‌ای پول شماست.

سرمایه گذاران به این دلیل در صندوق سرمایه گذاری می‌کنند که معمولا زمان و یا تخصص کافی را برای سرمایه‌گذاری به صورت انفرادی ندارند.

صندوق سرمایه‌گذاری ابزاری برای سرمایه گذاران خرد است تا بتوانند از توانایی‌ها و مهارت‌های افراد حرفه‌ای برای سرمایه گذاری و نظارت بر دارایی‌هایشان استفاده کنند. چرا که این صندوق‌ها دارای تحلیلگران و مدیران سرمایه گذاری هستند که پیوسته تلاش می‌کنند با یافتن گزینه‌های مناسب و خرید و فروش به موقع آنها، عملکرد ممتازی برای سرمایه‌گذاران خود فراهم نمایند.

مزیت دوم: کاهش ریسک سرمایه گذاری‌ها

براساس قوانین سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری ملزم به تشکیل سبدی متنوع از دارائی‌های نقدی و اوراق بهادار هستند.

بخشی از این دارایی‌ها شامل دارایی‌های با درآمد ثابت همچون سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌شود که ریسک سرمایه گذاری را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

تشکیل سبدی از دارایی‌ها که اصطلاحا متنوع سازی دارایی‌ها نام دارد باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری می‌شود، سرمایه‌گذار صندوق با پرداخت مبلغی قادر است چنین سبدی را خریداری کند و مخاطرات سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس را کاهش دهد.

مزیت سوم: نظارت و شفافیت اطلاعاتی صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه گذاری در بازه‌های زمانی مشخصی توسط سه نهاد سازمان بورس و اوراق بهادار، متولی و حسابرس مورد بازرسی قرار می‌گیرند و تمامی فعالیت‌های آنان به صورت شفاف اطلاع‌رسانی می‌شوند.

متولی صندوق نیز به صورت مستمر بر عملکرد صندوق نظارت دارد.

مزیت چهارم: نقد شوندگی بالا

سرمایه‌گذاری در صندوق این امکان را به شما می‌دهد خیلی زود پول خود را نقد کنید.

در اغلب مواقع شما برای فروش واحدهای سرمایه گذاری خود با هیچ مشکلی مواجه نمی شوید. این کار توسط ضامن نقد شوندگی صندوق انجام می‌شود و شما هرزمان که تصمیم به نقد کردن دارایی خود بگیرید ضامن نقد شوندگی صندوق این وظیفه را به عهده می‌گیرد.

مزیت پنجم: صرفه جویی نسبت به مقیاس

با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه گذاری از گردآوری سرمایه‌های خرد تشکیل می‌شوند، بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموعه سرمایه گذاری بزرگ برای دارندگان آن فراهم می‌شود.

شما شاید با 10 میلیون تومان توانایی سرمایه‌گذاری در گزینه های متنوعی را نداشته باشید.

اما با توجه به حجم بالای سرمایه در صندوق سرمایه‌گذاری، این امکان برای شما فراهم می‌شود.

ضمنا به دلیل حجم بالای سرمایه صندوق‌ها هزینه‌هایی از قبیل تحلیل، بررسی، ارزش گذاری، خرید و فروش و سایر هزینه‌ها در بین سرمایه‌گذاران سرشکن می‌شود و برای سرمایه گذار صرفه‌جویی زیادی خواهد داشت.

آیا سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس مطمئن‌تر است؟

باتوجه به این که صندوق سرمایه‌گذاری در سهام، سرمایه تحت مدیریت را در سبدی بسیار متنوع از سهام و سایر انواع اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند، ریسک سرمایه‌گذاری نیز کاهش می‌یابد.

بنابراین می‌توان گفت ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس کمتر است.

البته میزان ریسک همه صندوق‌ها با هم یکسان نیست و بسته به نوع صندوق، برخی از صندوق‌ها ریسک بیشتری دارند.

آیا همه‌ی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک شبیه یکدیگرند؟

خیر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک اهداف سرمایه‌گذاری مختلف و بنابراین، ریسک‌های متفاوتی دارند.

شما به عنوان یک سرمایه‌گذار، باید آن صندوق سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید که با ریسک قابل قبول شما، همخوانی داشته باشد.

برای این که بتوانم صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با هم مقایسه و بهترین آنها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنم چه ملاک‌هایی را باید در نظر بگیرم؟

1. بررسی وضعیت صندوق‌ها با مراجعه به سایت www.seo.ir و استفاده از گزارش‌های عملکرد هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه و …. صندوق‌ها.
2. بررسی روند نوسانات صندوق‌های سرمایه‌گذاری با مراجعه به نمودارهای NAV و بررسی روند آن در طول دوره‌ی فعالیت (روند اگر صعودی باشد با نوسان کم مطلوب‌تر است).
3. بررسی میزان ترکیب دارایی صندوق‌ها (صندوقی که ترکیب دارایی متنوع‌تری داشته باشد ریسکش کمتر است.
4. استفاده از راهنمایی مشاوران مالی و سرمایه‌گذاری برای تحلیل ریسک و بازدهی صندوق‌ها.

چگونه می‌توان سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خرید و فروش کرد؟

واحدها یا یونیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط نمایندگان مدیر صندوق صادر و ابطال می‌شود.

بنابراین کسانی که متقاضی خرید اوراق باشند، می‌توانند با مراجعه مستقیم یا غیرمستقیم به مدیر صندوق (از طریق راهنمای سایت اینترنتی آنها و یا از طریق تماس با کارگزاران یا نمایندگان صندوق) درخواست خرید اوراق را بدهند اشخاصی که قصد خروج از صندوق‌ را داشته باشند صرفاً می‌توانند با مراجعه به نماینده صندوق درخواست ابطال اوراق را بدهند.

در این صورت مدیر صندوق اوراق را براساس NAV و پس از کسر هزینه‌های مربوط ابطال و خالص وجوه را به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کند.

البته سرمایه‌گذاری در ETF ها که صندوق‌های قابل معامله در بورس هستند با سهولت بیشتر و سرعت بالاتری قابل انجام است.

اگر من بخواهم در یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری کنم، چه کارهایی باید انجام دهم؟

1. مراجعه به یکی از سایت‌های فیپ ایران www.seo.ir   – www.fipiran.com  و یافتن لیست صندوق‌ها و مشخصات تماس و آدرس آنها؛
2. تماس تلفنی یا مراجعه حضوری به یکی از شعب صندوق
3. پرداخت وجه و تکمیل فرم‌ها با توجه به راهنمایی مدیر.  

ارزش هر سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری چگونه مشخص می‌شود؟

ارزش خالص دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری در پایان هر روز معاملاتی محاسبه می‌شود.

از تقسیم مابه‌التفاوت دارایی‌ها و بدهی‌ها بر تعداد واحدهای منتشره، ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود که براساس این قیمت شخص می‌تواند اوراق جدید خریداری و یا اوراق قبلی خود را ابطال نماید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری چه تفاوت‌هایی دارند؟

میزان سرمایه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری متغیر می‌باشد و با صدور واحدهای سرمایه‌گذاری افزایش و یا با ابطال آنها کاهش می‌یابد، اما سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری ثابت بوده و تنها با طی مراحل افزایش و یا کاهش سرمایه و با تصویب مجامع فوق‌العاده قابل تغییر است.

علاوه بر این تضمین نقدشوندگی و در مواردی تضمین حداقل سود، شفافیت و اطلاع‌رسانی بالا، نظارت دقیق بر فرآیند صدور و ابطال براساس ارزش خالص دارایی‌ها و هزینه‌های اجرایی و اداری اندک را می‌توان از دیگر وجوه متمایز صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با شرکت‌های سرمایه‌گذاری دانست.

ETF چیست؟ 

“ETF” مخفف exchange traded funds یعنی صندوق‌های قابل معامله در بورس هستند.

ETF ها از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که خرید و فروش آنها به دلیل اینکه در بورس انجام می‌شود با سرعت بالاتر و سهولت بیشتر همراه است. 

بر خلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک که “NAV” هر واحد در پایان روز محاسبه و مبنای خرید و فروش قرار می‌گیرد،”ETF” ها را می‌توان همانند سهام در طول یک روز معاملاتی معامله کرد.

”ETF” ها از یک سو همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بر اساس خالص ارزش دارایی‌ها قیمت‌گذاری شده و معادل آن قیمت در روز معامله می‌شوند و از سوی دیگر همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سرمایه ثابت امکان دارد به قیمتی متفاوت از خالص ارزش دارایی‌هایشان معامله شوند و بنابراین ویژگی هر دو نوع صندوق سرمایه‌گذاری را دارا هستند.

از دیگر مزیت‌های “ETF” ارزان بودن آنها نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری می باشد، زیرا سرمایه‌گذاران خریدار “ETF” از طریق کارگزاران معاملات خود را انجام می دهند و بنابراین هزینه‌های بازاریابی برای صندوق وجود ندارد.

همچنین به استناد مفاد تبصره 1 ماده 7 “قانون توسعه ابزارها و نهاده­ای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست­های کلی اصل44 قانون اساسی “بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آنها هیچگونه مالیاتی اخذ نمی‌شود.

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های ETF باید کدمعاملاتی خود را از طریق یکی از کارگزاران رسمی بورس دریافت کنید و واحدهای این صندوق‌ها را مانند سهام خریداری نمایید.

جزییات بیشتر درباره etf ها را اینجا بخوانید

با وجود تمام این توضیحات، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس، امکان کسب سود بیشتر است.  (در مقایسه با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک)

لطفا سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه مطرح کنید.

 

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: سرمایه گذاری در ETF ها و صندوق‌‌های سرمایه گذاری مشترک

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
238 نظر
 1. سلام.میخواستم بگم اگه مثلآ من ۲۰ملیون بذارم بورس یدفه ببینم بیشتر شده بخوام بفروشمش،قیمت بالا رو ازش کم کنن وهمون ۲۰تومنو بهم بدن،خوب دیگه چه وضعیه
  اینجور اصلآ بورس به هیچ دردی نمیخوره،سرمایه گذاری نکنی بهتره

 2. سلام
  چرا وقتی نمودار مثلا تغییرات قیمت صندوق های سرمایه گذاری در سهام (ناو) را مثلا در یک سال گذشته ملاحظه می کنیم و میبینم که در یک سال گذشته کاهشی بوده و از روی نمودار بازدهی منفی است ولی در اطلاعات خود صندوق بازدهی را مثبت اعلام کرده ؟وبعضا تفاوت هم فاحش است.مثلا صندوق سهم آشنا .

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بازه زمانی رو شاید اشتباه متوجه شدید. شاید هم یکجایی اطلاعات به روز نشده و قدیمیه

 3. سلام. من اگر به عنوان مثال سهام صندوقی را اواسط ماه خریداری کرده و باشم و موعد سررسید صندوق سر ماه باشد آیا سود این چند روز به من تعلق میگیرد یا باید مدت زمان یک ماه از سرمایه گزاری گذشته باشد؟

 4. سلام وقت بخیر…من صندوق امین یکم خریدم 270میلیون 20بهمن ماه ایا به اون سودی تعلق میگیره یا نه؟واینکه میتونم بفروشم هرموقع ؟

 5. با سلام جناب جهانديده سوال:
  تفاوت خريد واحد صندوق با سهام آن در بورس چيست؟
  ممنون
  بهترين

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز، منظور از خرید واحد صندوق یا خرید سهام صندوق یکیه. تفاوتی ندارند.
   بعضی ها از اصطلاح “خرید واحد صندوق” استفاده میکنن و برخی دیگه “خرید سهام صندوق” .

 6. سلام، لطفا پاسخ بدین بخدا از جایی نتونستم این مشکلمو حل کنم. ببخشید “وضعیت پذیرش” در صندوقها یعنی چی؟ مثلا برای صندوق آتیه ملت، نوشته “ثبت شده پذیرفته نشده” یعنی توسط سازمان بورس موردتایید نیست؟ و یک سوال دیگه اینکه etf ها که قابل معامله هستن تحت تاثیر هیجانات بازار قرار نمی گیرن؟ در واقع منظورم اینه بهتر نیس برای آسیب نخوردن از هیجانات بازار در صندوقهایی سرمایه گذاری کنیم که سهامدار خرد در تعیین قیمتش دخیل نیست و فقط امکان صدور و ابطال داره؟ از صمیم قلب سپاسگزارم

  1. سلام، وضعیت پذیرش رو کجا دیدید؟ اگه توی سایتش زده احتمال زیاد منظورش پذیرش در بورس بوده.
   قرار نیست همه صندوق ها در بورس معامله بشن. الان صندوق های زیادی هست که از نوع ETF نیستن و واحدهاشون به شکل سنتی صادر و ابطال میشه.
   ETF ها هم قطعا تحت تاثیر هیجانات بازار قرار میگیرند. اگه دقت کنید برخی روزها پیش میاد که قیمت آخرین معامله برخی ETF ها از NAV (خالص ارزش دارایی ها) فاصله زیادی پیدا میکنه که نشان دهنده هیجان در بازار هست.
   اگه عجله ای در فروش ETF ها به خرج ندید و بذارید هیجان‌های منفی بخوابه، معمولا قیمت آخرین معامله به NAV نزدیک تر میشه. اما گاهی هم این اتفاق در کوتاه مدت نمیفته و برای مدت طولانی به دلیل انتظار بازدهی منفی ETF، کاهش قیمت همچنان ادامه پیدا میکنه (سریعتر از افت NAV)
   نوع ETF (سهامی، درآمد ثابت یا …) هم در میزان نوسانات موثره. ETF های درآمد ثابت معمولا نوسان خیلی جزئی دارند.

 7. سلام
  در بورس BFM به چه معنی است؟ و مخفف چیست؟
  مثلا
  BFMصندوق سرمايه گذاري.ا.بازارگرداني گروه دی

 8. سلام
  حداقل پول برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک چقدره ؟
  مثلا توبورس 500 هزار تومنه
  تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   اگه صندوق ETF نیست بستگی به قوانین صندوق داره.
   در ETF ها حداقل سرمایه گذاری 500 هزارتومنه.

 9. سلام
  میخواستم بدونم صندوق سرمایه گذاری الماس بیمه دی مال شرکت بیمه دی هست یا نه ؟؟؟؟؟؟

 10. سلام آقای جهاندیده صندوق های در سهام چه موقع از ماه قیمت واحداشون میاد پایین من که نفهمیدم بهترین زمان خرید چه وقتیه،اصلن این صندوق ها اصلاح دارن

  1. سلام وقت بخیر
   زمان خاصی رو نمیشه پیش بینی کرد.
   مواقعی که قیمت صندوق ها از NAV پایین تر بیاد جذابیت بیشتری پیدا میکنن. البته صرفا به همین دلیل نباید اقدام به خرید کرد و فاکتورهای دیگه ای مثل آینده بازار، عملکرد صندوق موردنظر در گذشته و… رو باید در نظر بگیرید.

   1. سلام وقت بخیر.. بنده یکماه گذشه 80 میلیون گذاشتن صندوق یکم سامان الان شده 75 تومان. اصل پولم داره از بین میره. بیارم بیرون یا که بازار برمیگرده

 11. سلام، وقت بخیر،صندوق سرمایه گذاری etf ثابت وجود داره که روز شمار سود بدن؟ چون من هر ماه پولی دستم میرسه که حدود ۲۳ روز میتونم نگهدارم، می‌خوام ببینم چجوری میتونم از این پول توی بورس استفاده کنم.ممنون اگه راهنماییم کنید.

  1. سلام وقت بخیر
   شما میتونید ETF های با درآمد ثابت رو بخرید و با قیمت بالاتر بفروشید
   یا اینکه اگر موعد پرداخت سودشون رسیده باشه، سود صندوق رو بگیرید ولی در عوض قیمت واحدهاشون پس از پرداخت سود، به اندازه سودی که پرداخت کردند افت میکنه

 12. سلام وقت بخیر
  این خبر که گفتن افزایش سقف سرمایه گذاری در صندوق ها به ۱۵ درصد افزایش یافت یعنی چی؟چه سودی برای سهام دار داره و ما میتونیم از طریق کارگزاری واحد صندوق رو بخریم؟تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   سودش به نفع کلیت بازار هست.
   چون مقدار سهامی که صندوق های درآمد ثابت میتونن نگهداری کنن به 15 درصد از کل سرمایه شون افزایش پیدا میکنه، صندوق ها اجباری برای فروش سهام نخواهند داشت و فشار عرضه در بازار کمتر میشه.

  2. سلام
   یه صندوق با درآمد ثابت نوشته سود هر ماه ۲۱٪ و پرداخت سود هر ماه ۲۶ ام و داخل پارانتز نوشته (برمبنای سالیانه) این یعنی چی؟
   مثلا من ۵میلیون بزارم هر ماه با ۲۱٪ یک میلیون سود میده؟

   1. سلام وقت بخیر
    منظور سود سالیانه 21 درصده یعنی ماهیانه حدودا 1.75 درصد سود.

 13. سلام. وقت شما بخیر. سوالی داشتم: میشه با یک کد معاملاتی هم به طور مستقیم سهام خرید و هم سهام صندوق ETF رو؟
  ممنون از پاسخگویی شما.

 14. با سلام بنده حدود ۲۰روز پیش ۷۰۰۰سهم صایند رو خریدم آیا به من سود ماهانه تعلق میگیره با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   سودهای این صندوق معمولا در اواسط هر ماه پرداخت میشه.
   اگه سودی تعلق گرفته باشه به حساب بانکی که در زمان ثبت نام در کارگزاری ثبت کردید واریز میکنن.

 15. سلام ضمن خسته نباشید و تشکر از راهنمایی های شما صندوق های مانند هستی بخش آگاه که در بورس عرضه میشه آیا امکان دارد موقع ابطال مثلا اگه حدود سه چهار میلیون سهم باشه در صف فروش باقی بمانیم

 16. با سلام.قصد سرمایه گذاری در صندوق تجربه ایرانیان را دارم الان صدور هر واحد صندوق حدود 2/600/000 تومانه.به نظر جنابعالی در صورت ریزش احتمالی بورس چقدر امکان داره که از اصل مبلغ سرمایه گذاری کم بشه؟ یعنی nav هر واحد ممکنه به کمتر از مبلغ صدور برسه؟

  1. سلام وقت بخیر
   رشد و یا افت صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام مشخص نیست
   اما بطور کلی در صورت سرمایه گذاری بلندمدت (چندساله) احتمال زیان خیلی پایینه.

 17. سلام خسته نباشید. ببخشید وقتی بازدهی سال یک صندوق به فرض 500 درصد هست معنیش اینه که در پایان سال دارایی ما در اون صندوق 6 برابر میشه؟ سوالم اینه که چه کسری از سود سالیانه که در سایت fipiran جلو انواع صندوق ها نوشته شده به مشتری تعلق میگیره؟ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   بازدهی که در سایت fipiran برای دوره‌های زمانی خاص (مثلا یکسال یا شش ماه) مشاهده میکنید تقریبا همون بازدهی هست که سرمایه‌گذار در اون دوره بدست اورده
   به خاطر این میگم تقریبا، چون مقدار کمی هزینه ابطال هم وجود داره که در صندوق های مختلف خودتون باید بررسی کنید

 18. سلام با تشکر از مطالب مسیرتان سوالی که دارم اینکه آیا احتمال داره مثلا من تو صندوق که در سهام هست 50م بزارم و سال آینده پول کمتر از بانک که 20درصد هستش عایدم بشه

  1. سلام وقت بخیر
   با این تورمی که وجود داره خیلی بعیده این اتفاق بیفته.

 19. سلام، اگه بخواهیم سهام صندوق دارا یکم را به قیمت حداقل ناوش بفروشیم چکار باید بکنیم؟ باید همچنان منتظر بمونیم تا قیمتش بیاد برسه به قیمت ناو و یا بالاتر؟ و یا از طریق شرکت میشه ابطالش کرد و قیمت واقعی شو دریافت کرد؟
  چون الان خرید و فروشش هیجانی شده است و متاسفانه به قیمت واقعی اش توجه نمی کنند.
  اگه کسی پول لازمش بشه آیا مجبوره تو بازار هیجانی، زیر قیمت بفروشه؟

  1. سلام، وقتی بازار خراب میشه و قیمت صندوق ها به زیر nav میاد، میتونید صبر کنید تا جو بازار عوض بشه. اگه نمیخواید زیر قیمت nav بفروشید راه دیگه ای جز صبر وجود نداره

 20. آیا صندوق های ای تی اف سهامی برای خریدشون باید تحلیل تکنیکال کنیم یا لازم نیس؟

 21. سلام با ده میلیون تومان میشه توی یک صندوق سهامی سرمایه گذاری کرد یا حداقل سرمایه گذاری بیشتره؟ من توی امید نامه چند صندوق خوندم حداقل سرمایه گذاری ۵۰۰۰ واحد بود که خیلی زیاد میشه لطفاً راهنمایی کنید

  1. سلام، بله در اکثر صندوق ها با 10 میلیون میشه سرمایه گذاری کرد.

 22. بهترین صندوق مشترک رشد سامان هست. هر موقع بخری مطمئنه. تو اصلاح های بازار کمتر اصلاح می خوره(25 درصد کمتر طبق آمار) و موقع رشد تقریبا اندازه بازار رشد میکنه.(یخورده کمتر)

  1. نحوه سود دهی چطوره؟ من سایتشو دیدم اون قسمت که نوشته میزان سود بازار اونو محاسبه میکنه ؟ یا سود صندوق؟

 23. سلام
  با توجه به تفاوت قیمت واحد های صندوق ها در صورتی که میزان سرمایه مشخصی داشته باشیم آیا تفاوتی داره که با این سرمایه چه تعداد واحدی بتونیم بخریم؟ مثلا یک صندوق با سرمایه ما 10 واحد بده و صندوق دیگر 5 واحد

  1. سلام محمد عزیز ، اونچه مهمه درصد ها هستند و تعداد واحد ها لزوما تاثیر گذار نیست در انتخاب.

 24. بدترین صندوقی که بنده تجربه کردم ارزش کاوان آینده هست. دوستان عزیز گول سود بالای سالانه ش رو نخورید. هیچ وجه شفافیتی نداره. برای برداشت باید کلی دردسر بکشی

 25. سلام چنانچه بعد از صدور واحد در صندوق های سهامی مبلغی اضافه پرداخت شده باشد آیا مبلغ از طرف صندوق به سرمایه گذار برگشت داده می شود؟

  1. سلام، در این مورد بهتره با صندوق تماس بگیرید. متاسفانه اطلاعی ندارم

  1. سلام دوست عزیز ، خوشحالیم مورد پسند بوده ، زنده باشید.

 26. با سلام
  آیا تخصیص سهام صندوق ETF انجام شده؟
  چرا تعداد سهام نماد صندوق ETF ( دارا یکم ) در پرتفوی بورسی من هنوز مشخص نشده؟
  لطفا راهنمایی کنید.ممنون

 27. سلام خسته نباشید
  من میخوام با 50 م تومان در صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان سرمایه گذاری کنم ..
  این صندوق یک صندوق بزرگ هست و با توجه به مطالعاتی که درباره صندوقها داشتم حداقل واحد خریداری شده در صندوق های بزرگ باید 50000 واحد باشه اما با مقدار پول من 25 واحد میشه…
  یعنی با این حساب نمیتونم در این صندوق سرمایه گذاری کنم؟
  با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط سرمایه گذاری رو از همان صندوق بپرسید
   به احتمال زیاد بتونید.

   1. سلام اینک میگید با خود صندوق ها بپرسیم، چطوری با خود صندوق ها ارتباط برقرار کنیم؟ که بتونم دقیق شرایط سود دهی شوند بررسی کنیم؟

    1. سلام، سایتشون رو با جستجو در گوگل ببینید و بررسی کنید.

 28. سلام و وقت بخیر
  با سپاس از راهنمایی های خوب شما
  میخواستم بدونم آیا صندوقی وجود دارد که از سود دوره ای و به صورت خودکار دوباره از آن صندوق واحد خریداری بکند ؟ به تعریفی من به سود صندوق احتیاج ندارم و بیشتر هدفم سود مرکب است؟!

  1. سلام وقت بخیر
   تا جایی که میدونم خود شما اگه تمایل داشتید باید خرید کنید و بصورت خودکار شدنی نیست

   1. سلام اقای جهاندیده بنده دانشجوی ۲۰ ساله ای هستم که گارسون رستورانم پاره وقت اما هزینه هام در نمیاد واسه همین فکر صندوق به ذهنم رسیده که مقداری از پس اندازهای قدیمیم مثلا یک میلیون یا دو میلیون(پس انداز خیلی کمی دارم)رو بزارم صندوق بعد سودشو میانگین میتونید بگین چقدر میتونه باشه؟با درامد ثابت باشه؟؟

    1. سلام وقت بخیر
     اگر میخواید بیشترین میزان ریسک رو متحمل بشید (که با توجه به شرایطی که گفتید فکر میکنم بهتره اینکارو انجام بدید) صندوق های سرمایه گذاری در سهام برای شما مناسبتره
     سود صندوق های با درآمد ثابت، در مقایسه با پتانسیل سوددهی صندوق های سرمایه گذاری در سهام مقدار ناچیزی هست
     میتونید از صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) ها نماد آگاس رو بررسی کنید
     جزییات بیشتر در مورد ETF ها

 29. آقا سلام.خسته نباشید.الان وقتی یه صندوق سهامی تو یک سال ۴۰۰ درصد سود داده و قیمت هر واحدش از یک میلیون تو سال گذشته رسیده به چهار میلیون،اگر با این قیمت بخریم در صورت اصلاح بازار متضرر نمیشیم؟قیمت واحدهامون کمتر نمیشه؟اصلا شما توصیه میکنین الان با این قیمتا بریم تو صندوق سهامی واحد بخریم؟
  ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   ممکنه در کوتاه مدت ضررده باشن ولی در بلندمدت مثلا یکساله به بالا، احتمال ضرر به نظر من خیلی کم هست.

 30. سلام بنده ۱۰۰ میلیون تومان دارم اگه تو صندوق بذارم بعد ۱سال چقدر حدودا میشه لطفا پاسخ دهید

 31. سلام خسته نباشید
  من صندوق سرمایه گذاری دارا یکم رو از طریق سایت بانک مهر ایران ثبت نام کردم و 2میلیون پرداخت کردم و الان کد بورسی گرفتم چطوری میتونم اون پول رو به قسمت سفارشات و پرداخت های asa trader خودم اضافه کنم؟

 32. سلام
  آلفای صندوق و بتای صندوق چیه؟
  آیا برخی صندوق‌ها مقداری از سود ماهیانه رو مستقیما به حساب واریز میکنن بدون نیاز به ابطال؟اگه این حرف درسته از کجا این مورد رو باید فهمید

 33. سلام
  ممنونم از مقالات خوبی که نوشتید من خیلی‌هاش را خوندم و استفاده کردم.
  یک سوال داشتم.
  تقریبا نیمی از دارایی من سکه طلاست و هدفم حفظ ارزش دارایی بوده
  به نظر شما ایا الان با توجه به نوسانات قیمت طلا و بورس و … فروش همه این سکه‌ها و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF سهام گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری تا حداقل شش ماه اینده هست؟
  از یکی از اساتید بورسی شنیدم که میگفتن هیچ وقت بیش از ۲۰ درصد از دارایی خودتون را وارد بورس نکنید.
  البته صندوق‌ها ریسکشون کمتر از ورود مستقیم به بورس هستن
  ممنون میشم نظرتون بگین و یا پیشنهاد بهتری برای سرمایه‌گذاری دارین بگین
  دانش بورسی من اندک هست.

 34. سلام وقت بخیر
  من یه سوال دارم یکی اینکه میشه لطفا نظرتون رو بین صندوق های سرمایه گذاری بگید ک کدوم بهتره .من در کارگزاری هم برای بورس شرکت کردم ولی کارگزاری مفید بعد ک مقالات شمارو خوندم حس کردم آگاه بهتره .
  حالا نمیخوام دوباره اشتباه کنم لطف میکنید راهنماییم کنید درمورد صندوق با درآمد ثابت تصمیم بگیرم .

  1. با سلام ممنون میشم بفرمائیدبین صندوق های سرمایه گذاری مفید کدام صندوق بهتر است چون بنده عائله مند واندک اندوخته ای دارم میخوام بهترین بازدهی را داشته باشه

 35. سلام. چجوری میشه فهمید که یک صندوق که واحدهاش تموم شده کی افزایش واحد میده؟

  1. سلام
   فرقی میکنه فردا این سهام دولت با تخفیف رو بگیریم یا آخر ماه

 36. سلام عرض ادب
  درباره امنیت صندوق های سهامی در مقالتون مطالعه کردم ولی مشخصا مفهوم اینکه سازمان بورس نظارت دارد یعنی چی؟ یا به بیان دیگر اینکه اگر مدیر صندوق بخواهد پول را بردارد و فرار کند چه کسی مانع میشود؟

  زمانی که مبلغی به حساب صندوق واریز میشود در واقع مبلغ واریزی به حساب یک نفر واریز میشود یا حساب چند شخص ؟

 37. سلام روزتون بخیر.من شماره کارتم رو در سایت سجام اشتباه وارد کردم و بخاطر اون نمیتونم خرید کنم.کارگزاری هم تعطیل هست و گفتن بعد از کرونا????ایا امکان ویرایش اطلاعاتم از کارگزاری تهران هست؟

  1. سلام وقت بخیر
   با کارگزارتون تماس بگیرید تا راهنمایی کنن.

 38. سلام
  خسته نباشید.
  تفاوتی که در قیمت nav صندوق ها هستش در درصد سودشون هم تأثیر داره؟
  به عنوان مثال صندوق آگاه هر nav تقریبا ۱۶ میلیونه.این عدد بیشتر باشه به نفع ما هستش یا خیر؟

  1. سلام وقت بخیر
   سودی که سرمایه گذار بدست میاره در قالب افزایش قیمت هر واحد صندوق هست
   یعنی وقتی قیمت واحدها بالا میره سرمایه گذاران سود میکنن

 39. اقای جهان دیده کارگزاری آگاه رشت به هیچ کدام از شماره تماس ها پاسخگو نیستند تا من مشکلمو برطرف کنم.از طرفی شرایط کلاس ها جهت ثبت نام میشه راهنمایی کنین.با توجه به وضعیت من از کجا میتونم آموزش ببینم.

 40. سلام و خسته نباشید
  من از طریق کارگزاری آگاه در سجام ثبت نام کردم ولی فعلا در مرحله احراز هویت هستم و کد معاملاتی دریافت نکردم.باید حضوری به کارگزاری مراجعه کنم؟و امروز در بررسی ثبت نامم متوجه شدم به جای شماره حساب شماره کارت وارد کردم و امکان ویرایش ندارم.لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب