همه چیز درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

mutual funds چیست صندوق سرمایه گذاری مشترک

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟ صندوق‌های سرمایه‌گذاری که عمدتا توسط کارگزاران رسمی بورس تأسیس می‌شود، تحت نظارت سازمان بورس و با مدیریت افراد متخصص، فعالیت کرده و وجوهی را که سرمایه‌گذاران در اختیـار آنها قرار می‌دهند، در سبد متنوعـی از سهام و سایـر اوراق بهادار سرمایـه‌گذاری می کنند ؛ بنابرایـن، بازده مناسب تری را نصیب سرمایه گذاران کرده و ریسک سرمایه گذاری در بورس را برای غیرحرفه ای ها، کاهش می دهند.

به افرادی که بتازگی قصد دارند وارد بورس شوند توصیه می شود بجای خرید مستقیم سهام شرکت ها، ازطریق صندوق های سرمایه گذاری اقدام کنند.
شما با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (از طریق خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق)، در حقیقت یک سبد سرمایه‌گذاری را تشکیل می‌دهید که این سبد، به طور دائم تحت نظارت و مدیریت افراد متخصص و خبره است.

چند نوع صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

انواع متعددی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس نوع اوراق بهاداری که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و نیز اهدافی که دنبال می‌کنند وجود دارد. بعضی از آنها عبارتند از: صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار پول، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری اوراق با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی و … در ایران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در گروه صندوق با درآمد ثابت و صندوق سهام در حال فعالیت هستند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت چه فعالیتی را انجام می‌دهند؟

این صندوق‌ها وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در پرتفویی (سبدی) از اوراق بهادار با درآمد ثابت (شامل انواع اوراق قرضه، اوراق مشارکت و انواع اوراق بدهی) سرمایه‌گذاری و آن را اداره می‌کنند. ویژگی خاص این صندوق‌ها این است که ریسک آنها پایین است و جریانات نقدی و زمان‌بندی پرداخت سودها و اصل سرمایه توسط آنها از اطمینان بالایی برخوردار است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار پول چه فعالیتی را انجام می‌دهند؟

این صندوق‌ها در اوراق بهادار بازار پول (به طور کلی اوراق بهادار با سررسید کوتاه مدت کمتر از یک‌سال که در بازار پول منتشر و معامله می‌شود) سرمایه‌گذاری می‌کنند.
ویژگی خاص این صندوق‌ها ریسک و بازدهی پایین آنهاست چون اوراق بهادار بازار پول دارای سررسید کوتاه مدت هستند و نرخ سود و ریسک پایینی دارند. از اوراق بهادار بازار پول می‌توان گواهی سپرده بانکی، اوراق تجاری و اوراق خزانه را نام برد.

افرادی که سهام (واحد) صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری می‌کنند چه درآمدهایی عایدشان می‌شود؟

کسانی که سهام یا واحد سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری نمایند از سه محل بازدهی کسب می‌کنند:
1) افزایش ارزش خالص دارایی‌ها یا NAV  
2) دریافت سود تقسیمی سالانه صندوق
3) دریافت سود سرمایه‌ای حاصل از خرید و فروش اوراق بهادار توسط صندوق.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه مزایایی دارد؟

مزایای ویژه این صندوق‌ها عبارتند از نقدشوندگی بالای واحدهای سرمایه‌گذاری، مدیریت تخصصی و حرفه‌ای، امکان متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری‌ها با هزینه اندک و نیز هزینه‌های پایین مدیریت و اداره صندوق در نتیجه صرفه‌جویی در مقیاس.

مزیت اول: مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها

نخستین مزیت صندوق سرمایه گذاری، مدیریت حرفه‌ای پول شماست. سرمایه گذاران به این دلیل در صندوق سرمایه گذاری می‌کنند که معمولا زمان و یا تخصص کافی را برای سرمایه‌گذاری به صورت انفرادی ندارند. صندوق سرمایه‌گذاری ابزاری برای سرمایه گذاران خرد است تا بتوانند از توانایی‌ها و مهارت‌های افراد حرفه‌ای برای سرمایه گذاری و نظارت بر دارایی‌هایشان استفاده کنند. چرا که این صندوق‌ها دارای تحلیلگران و مدیران سرمایه گذاری هستند که پیوسته تلاش می‌کنند با یافتن گزینه‌های مناسب و خرید و فروش به موقع آنها، عملکرد ممتازی برای سرمایه‌گذاران خود فراهم نمایند.

مزیت دوم: کاهش ریسک سرمایه گذاری‌ها

براساس قوانین سازمان بورس، صندوق های سرمایه گذاری ملزم به تشکیل سبدی متنوع از دارائی های نقدی و اوراق بهادار هستند.بخشی از این دارایی ها شامل دارایی های با درآمد ثابت همچون سپرده های بانکی و اوراق مشارکت می شود که ریسک سرمایه گذاری را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد. تشکیل سبدی از دارایی ها که اصطلاحا متنوع سازی دارایی ها نام دارد باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری می شود ، سرمایه‌گذار صندوق با پرداخت مبلغی قادر است چنین سبدی را خریداری کند و مخاطرات سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس را کاهش دهد.

مزیت سوم: نظارت و شفافیت اطلاعاتی

صندوق های سرمایه گذاری در بازه های زمانی مشخصی توسط سه نهاد سازمان بورس و اوراق بهادار،متولی و حسابرس مورد بازرسی قرار می گیرند و تمامی فعالیت های آنان به صورت شفاف اطلاع رسانی می شوند.متولی صندوق نیز به صورت مستمر بر عملکرد صندوق نظارت دارد

مزیت چهارم: نقد شوندگی بالا

سرمایه گذاری در صندوق این امکان را به شما می دهد خیلی زود پول خود را نقد کرده .شما برای فروش واحدهای سرمایه گذاری خود با هیچ مشکلی مواجه نمی شوید.این کار توسط ضامن نقد شوندگی صندوق انجام می شود و شما هرزمان که تصمیم به نقد کردن دارایی خود بگیرید ضامن نقد شوندگی صندوق این وظیفه را به عهده می گیرد.

مزیت پنجم: صرفه جویی نسبت به مقیاس

با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه گذاری از گردآوری سرمایه‌های خرد تشکیل می‌شوند، بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموعه سرمایه گذاری بزرگ برای دارندگان آن فراهم می شود. شما شاید با ۱1 میلیون تومان توانایی سرمایه‌گذاری در گزینه های متنوعی را نداشته باشید. اما با توجه به حجم بالای سرمایه در صندوق سرمایه‌گذاری، این امکان برای شما فراهم می شود. ضمنا به دلیل حجم بالای سرمایه صندوق‌ها هزینه‌هایی از قبیل تحلیل، بررسی، ارزش گذاری، خرید و فروش و سایر هزینه‌ها در بین سرمایه‌گذاران سرشکن می‌شود و برای سرمایه گذار صرفه‌جویی زیادی خواهد داشت.

آیا سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس مطمئن‌تر است؟

باتوجه به این که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک درسبدی بسیار متنوع از سهام و سایر انواع اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند، ریسک سرمایه‌گذاری نیز کاهش می‌یابد. بنابراین می‌توان گفت ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس کمتر است.

آیا همه‌ی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک شبیه یکدیگرند؟

خیر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک اهداف سرمایه‌گذاری مختلف و بنابراین، ریسک‌های متفاوتی دارند. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار، باید صندوق سرمایه‌گذاری ای را انتخاب کنید که با ریسک قابل قبول شما، همخوانی داشته باشد.

برای این که بتوانم صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با هم مقایسه و بهترین آنها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنم چه ملاک‌هایی را باید در نظر بگیرم؟

1. بررسی وضعیت صندوق‌ها با مراجعه به سایت www.seo.ir و استفاده از گزارش‌های عملکرد هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه و …. صندوق‌ها.
2. بررسی روند نوسانات صندوق‌ها با مراجعه به نمودارهای NAV و بررسی روند آن در طول دوره‌ی فعالیت (روند اگر صعودی باشد با نوسان کم مطلوب‌تر است).
3. بررسی میزان ترکیب دارایی صندوق‌ها (صندوقی که ترکیب دارایی متنوع‌تری داشته باشد ریسکش کمتر است.
4. استفاده از راهنمایی مشاوران مالی و سرمایه‌گذاری برای تحلیل ریسک و بازدهی صندوق‌ها.

چگونه می‌توان سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خرید و فروش کرد؟

واحدها یا یونیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط نمایندگان مدیر صندوق صادر و ابطال می‌شود.
بنابراین کسانی که متقاضی خرید اوراق باشند، می‌توانند با مراجعه مستقیم یا غیرمستقیم به مدیر صندوق (از طریق راهنمای سایت اینترنتی آنها و یا از طریق تماس با کارگزاران یا نمایندگان صندوق) درخواست خرید اوراق را بدهند اشخاصی که قصد خروج از صندوق‌ را داشته باشند صرفاً می‌توانند با مراجعه به نماینده صندوق درخواست ابطال اوراق را بدهند.
 

در این صورت مدیر صندوق اوراق را براساس NAV و پس از کسر هزینه‌های مربوط ابطال و خالص وجوه را به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کند.

اگر من بخواهم در یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری کنم. چه کارهایی باید انجام دهم؟

1. مراجعه به یکی از سایت‌های www.seo.ir   – www.fipiran.com  و یافتن لیست صندوق‌ها و مشخصات تماس و آدرس آنها؛
2. تماس تلفنی یا مراجعه حضوری به یکی از شعب صندوق
3. پرداخت وجه و تکمیل فرم‌ها با توجه به راهنمایی مدیر.  

ارزش هر سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری چگونه مشخص می‌شود؟

ارزش خالص دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری در پایان هر روز معاملاتی محاسبه می‌شود و از تقسیم مابه‌التفاوت دارایی‌ها و بدهی‌ها بر تعداد واحدهای منتشره، ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود که براساس این قیمت شخص می‌تواند اوراق جدید خریداری و یا اوراق قبلی خود را ابطال نماید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری چه تفاوت‌هایی دارند؟

میزان سرمایه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری متغیر می‌باشد و با صدور واحدهای سرمایه‌گذاری افزایش و یا با ابطال آنها کاهش می‌یابد، اما سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری ثابت بوده و تنها با طی مراحل افزایش و یا کاهش سرمایه و با تصویب مجامع فوق‌العاده قابل تغییر است. علاوه بر این تضمین نقدشوندگی و در مواردی تضمین حداقل سود، شفافیت و اطلاع‌رسانی بالا، نظارت دقیق بر فرآیند صدور و ابطال براساس ارزش خالص دارایی‌ها و هزینه‌های اجرایی و اداری اندک را می‌توان از دیگر وجوه متمایز صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با شرکت‌های سرمایه‌گذاری دانست.

ETF چیست؟ لطفا در این ابزار مالی توضیح دهید؟

“ETF” ها از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس هستند.
بر خلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک که “NAV” هر واحد در پایان روز محاسبه و مبنای خرید و فروش قرار می‌گیرد،”ETF” ها را می‌توان همانند سهام در طول یک روز معاملاتی معامله کرد.

”ETF” ها از یک سو همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بر اساس خالص ارزش دارایی‌ها قیمت‌گذاری شده و معادل آن قیمت در روز معامله می‌شوند و از سوی دیگر همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سرمایه ثابت امکان دارد به قیمتی متفاوت از خالص ارزش دارایی‌هایشان معامله شوند و بنابراین ویژگی هر دو نوع صندوق سرمایه‌گذاری را دارا هستند.

از دیگر مزیت‌های “ETF” ارزان بودن آنها نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری می باشد، زیرا سرمایه‌گذاران خریدار “ETF” از طریق کارگزاران معاملات خود را انجام می دهند و بنابراین هزینه‌های بازاریابی برای صندوق وجود ندارد.

همچنین به استناد مفاد تبصره 1 ماده 7 “قانون توسعه ابزارها و نهاده­ای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست­های کلی اصل44 قانون اساسی “بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آنها هیچگونه مالیاتی اخذ نمی‌گردد.

برای سرمایه گذاری در صندوق‌های ETF باید کدمعاملاتی خود را از طریق یکی از کارگزاران رسمی بورس دریافت کنید و واحدهای این صندوق‌ها را مانند سهام خریداری نمایید.

جزییات بیشتر درباره etf ها را اینجا بخوانید

با وجود تمام این توضیحات، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس، امکان کسب سود بیشتر است.  (در مقایسه با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک)

لطفا سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه مطرح کنید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

63 نظر
 1. Ali:
  سلام
  من مدتیه میخاست تو صندوق های سرمایه سهام و مختلط سرمایه گزاری کنم به دلیل نداشتن اطلاعات و دانش لازم در مورد کار در بورس

  ولی تعدادی از اطرافیانم حرفایی به من زدن از قبیل پولتو میبرن و اشتباه میکنی اعتماد نکن که من رو بشدت تو دو راهی و ترس از اینکه سرمایه ام رو ببرن گزاشتن
  میشه لطفا راهنماییم کنید در مورد این کار یا در صورت اینکه پیشنهاد میکنید به این کار باید به چه صورت و با گرفتن چه مدرکی و از چه طریقی سرمایه گزاری مطمعن داخل این صندوق ها انجام داد؟؟

  و اینکه من از کجا و چگونه اطلاعات و پرس و جو کنم در رابطه با قابل اعتماد بودن این صندوق ها و نحوه ی سرمایه گزاری در آن ها رو و اینکه زیر نظر چه سازمان یا ارگانی هستند در صورت زیر نظر بورس هستن آیا در صورت اختلاس یا ورشکستگی این صندوق ها سازمان بورس و اوراق مشارکت وظیفه بازگرداندن سرمایه ی از دست رفته ی من رو دارن یا جزو قانون هست که مسئولیتش در قبال سازمان بورس و اوراق مشارکت باشه؟؟؟

  1. سلام، برخی صندوق ها ضامن نقدشوندگی دارند. به این معنی که هر صندوقی ضامن نقدشوندگی داشته باشه، سرمایه‌گذاران بتوانند در هر شرایطی از بازار، واحدهاشون را بفروشن و سرمایه شون رو نقد کنن.
   ضامن نقدشوندگی صندوق ها رو در این صفحه میتونید ببینید
   ضامن نقدشوندگی برخی صندوق ها، بانک ها هستن که میتونه اطمینان بیشتری داشته باشه.

 2. سلام.آیا به جز ارزش واحدهای صندوق مشترک آگاه که با گذشت زمان افزایش قیمت دارن .خود صندوق هم به دارندگان واحد سود پرداخت میکنه؟اگر جواب مثبت هست .بفرمایید کی و چطور

 3. باسلام
  ممنون به این سوالاتم جواب بدین
  من در هر دو صندوق درامد ثابت کمند و فیروزه در سهام سرمایه گذاری کردم
  سود اینها چطوری محاسبه میشه مثلا کمند رو اول ماه 1000 تومان خریدم اول ماه بعد سود رو به حساب نزد کارگزاری ام می ریزن؟
  و اینکه صندوق در سهام مثلا 3500 تومان اول ماه خریدم اول ماه بعد از کجا بفهمیم چقدر سود کرده و آیا سودش قابل واریزه و به کجا ؟ یا فقط ارزش سهمم میره بالا؟

  1. سلام، همونطور که از اسم صندوق مشخص هست، این صندوق ها درامد ثابت دارند
   “درآمد ثابت” یعنی اینکه در بازه های مختلف، مقداری سود به حساب شما اضافه میشه
   فکر میکنم در بخش تاریخچه تراکنش های حساب معاملاتی شما چنین سودهایی لیست بشن اما مطمئن نیستم

 4. باسلام و خسته نباشید
  آقای جهاندیده آیا همه صندوق های در سهام را میشه از سامانه مون بخریم یا فقط مخصوص اونهایی هست که جلوشون نوشته قابل معامله، آخه در سایت فیپ ایران و در قسمت صندوق های در سهام جلو بعضی ها نوشته قابل معامله و بعضی هاشون ننوشته ؟ ممنون میشم
  مثلا نوشته:
  1- قابل معامله آتیه درخشان مس
  2- صندوق سرمایه‌گذاری شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه
  3-صندوق سرمایه‌گذاری مشترک نوید انصار
  گزینه 3 هم اصلا تو بخش جستجوی صندوق ها در سایت tsetmc نیست؟

 5. با سلام
  برای سرمایه گذاری در صندوق های مشترک بورس (خرید هر سهم از این صندوق ها)، باید مثل اشخاصی که مستقیما” معامله بورسی انجام میدن کد بورسی از سامانه سجام دریافت کنم یا اینکه نیازی نیست؟

 6. ببخشین یه سوال دیگه در مورد صندوق ها اینکه در سایت فیپ ایران دوره تقسیم سودهای اکثر صندوق ها عدد 0 نوشته شده درحالی که برای بعضی 1 ماهه و 3 و 4 ماهه هست اونایی که صفر نوشته شدن یعنی تقسیم سودش چطوریه؟

 7. باسلام
  آقای جهاندیده سوال داشتم ایکه وقتی در بخش جستجوی سایت مدیریت فناوری بورس کلمه « صندوق » را می زنیم لیست صندوق ها را می آره اما از کجا بدونیم مختلط یا ثابت یا در سهام هست ؟ و اینکه نماد صندوق سپهر اندیشه نوین چیه من نتونستم تو لیست پیدا کنم ؟ و اینکه آیا همه اون لیستی که سایت فناوری با جستجوی کلمه صندوق میاره قابل معامله هست دیگه؟ چون مثلا بعضی ها رو نمیاره مثل صندوق یکم کشاورزی؟

  1. سلام. باید با خوندن توضیحات یا ورود به سایت صندوق از شیوه فعالیت صندوق مطلع بشید
   صندوقی که نوشتید در بورس معامله نمیشه. شاید یه صندوق سرمایه گذاری مشترک باشه و ETF نباشه
   فقط صندوق های ETF در بورس معامله میشن: جزییات بیشتر در مورد صندوق ETF
   صندوق یکم کشاورزی جز ETF ها نیست.
   همه لیستی که سایت مدیریت فناوری بورس نشون میده شاید قابل معامله نباشه
   باید به مجاز یا متوقف بودن نماد توجه کنید. این موارد در صفحه نماد (با کلیک روی نام صندوق و ورود به صفحه جزییات) قابل مشاهده است.

 8. سلام
  در قوانین صندوق زرین شهر در صورتیکه واحدهای سرمایه گذاری شده کمتر از 45 روز ابطال شوند سودی به آنها تعلق نخواهد گرفت
  حال اگر واحدها در زمانهای مختلف سرمایه گذاری شده باشند و در زمان ابطال، تعدادی از واحدها 45 روز را پر کرده باشند و تعدادی پر نکرده باشند در آنصورت مبنای محاسبه چگونه خواهد بود؟

  1. سلام
   به احتمال قوی به همون تعداد واحدی که 45 روز ازش نگذشته سود تعلق نمیگیره ولی به سایر واحدها به سود تعلق خواهد گرفت
   باید با صندوق موردنظر تماس بگیرید تا مطمئن بشید

 9. سلام
  فرق صندوق های در امد ثابت با سهامی چیه
  مثلا صندوق رآمد ثابت بازدهی ماه سه ماه شش ماه و سالانه رو زده 1.7- 4.7 – 10 – 20.3
  صندوق سهامی مثلا به ترتیب ماهانه…. 12 – 17- شش ماه 6 ؟؟؟- سالانه مثلا 110
  در مورد صندوق ثابت میدونم ولی سهامی رو ممنون توضیح بدید
  سوالم اینه صندوق سهامی سهامداراش سالانه 110 درصد سود داشتن و و تو شش ماه چرا 6 درصد …
  . معایبش چیه میشه پولو راحت بکشیم بیرو در مورد سهامی … یا چند ماه طول میکشه وو هر چی میدونید با تشکر
  .

  1. سلام، همونطور که از نام صندوق ها مشخص هست، صندوق های با درآمد ثابت یک حداقل بازدهی تضمین شده دارند
   صندوق هایی که همه سرمایه شون در سهام سرمایه گذاری شده به دلیل اینکه بازدهی متفاوتی از بورس بدست میارند سودهای متفاوتی در دوره های زمانی مختلف دارند.
   شیوه نقد کردن واحدهای صندوق های سرمایه گذاری رو باید از سایت صندوق یا با تماس با امور مشتریانش جویا بشید

   1. سلام. الان صندوق آتیه نوین ضامن نقد شوندگی نداره. تو خود سایت هم ضامن نقد شوندگی دیده نمیشه. من همیشه فکر می کردم بانک اقتصاد نوین ضامن هست. الان ولی می بینم که فقط ارمغان نوین رو بانک اقتصاد نوید ضمانت کرده.

 10. سلام
  صندوق امین یکم در روز های اخر اسفند( 27 اسفند 97 )با یک ریزش قیمتی مواجه هستند ایا سهام دار بعد از یک ماه ضرر کرده یا مابه تفاوت را بعنوان سود واریز میکنند

 11. سلام ، تو صندوق هاي درآمد ثابت اگر ورشكسته بشن و ضامن نقد شوندگي نداشته باشن چه اتفاقي ميفته؟ ممكن هستش ورشكسته بشن يا منحل بشن؟

   1. مرسي براي پاسخ، يعني اين صندوق ها مثل سپرده نيستن كه مثلا بانك مركزي ضمانت ميكنه؟

 12. بهترین صندوق سرمایه گذاری در سهام کارگزاری بانک ملی است
  بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط کارگزاری بانک تجارت هست
  بهترین صندوق سرمایه گذاری ثابت اندیشه زرین پاسارگاد هست
  بهترین سبدگردان ارمغان الماس هست
  بهترین کارگزاری از حاظ خدمات دهی آگاه هست
  بهترین صندوق قابل معامله اعتماد پارسیان است
  بهترین سهام بانکی وبصادر و وبملت است
  بهترین سهام پتروشیمی (تاپیکو، زاگرس، فارس و پارس ) است
  بهترین سهام دارویی (تولیددارو، سبحان وفارابی ) است
  بهترین سهام ماشین آلات نیرو محرکه است)
  در صنایع غذایی و قندوشکر خیلی وارد نشوید مگر با تحقیق فراوان چون نواسان زیادی دارد
  در فلزات سهام ذوب و فولاد خوب است
  در استخراج کانی های فلزی کچاد ومعادن خوب است
  در شرکت های سرمایه گذاری بهمن خوب است
  در اطلاعات و ارتباطات هاوی وب خوب است
  دوستان این نمادهای بنیادی است که سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت روی این سهام ها حتما سود داردو در کوتاه مدت هم بستگی به خودتان دارد
  این اطلاعات حاصل تجربه بنده است و خاصتم ثوابی ببرم لطفا اگر استفاده گردید دعایم کنید. موفق باشد

   1. سلام و عرض ادب
    سرمايه گذارى تو صندوق ها هام نياز به كد بورسى داره؟
    و اين كه براى سرمايه گذارى تو اين صندوق ها بايد حضورى به جايي مراجعه كنم و احراز هويت كنم يا به صورت آنلاين هم ميشه؟
    ممنون

    1. سلام دوست عزیز
     صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس ( ETF ها) نیاز به کد بورسی دارند و مثل سهام خرید و فروش میشن
     ولی سایر صندوق ها خیر، نیازی به کد بورسی نداره
     در صورتی که قصد خرید صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله رو داشته باشید، میتونید اینجا کلیک کنید و ثبت نام آنلاین رو برای کد بورسی انجام بدید
     بعد از ثبت نام، نحوه احراز هویت به شما توضیح داده میشه

  1. از چه نظر بهترین صندوق سرمایه گذاری در سهام کارگزاری بانک ملی است؟
   از نظر میزان سود که اینطور نیست. ممنون میشم توضیح بدید.

 13. سلام
  اعداد بازده بازار و بازده صندوق چه تفاوتی دارند؟ و کدام سود سرمایه گذار محسوب میشوند؟ در صندوق های سهامی منطورم هست نه صندوق های ثابت
  ممنون

  1. سلام
   بازده بازار مربوط به کل بازار است و بازه صندوق فقط مربوط به یک صندوق سرمایه گذاری است.
   بازده بازار، متوسط بازده کل فعالان بازار است که معمولا با بررسی شاخص کل بورس محاسبه می شود.

    1. با سلام و خسته نباشيد
     در يك صندوق سرمايه گذاري 4000 واحد خريداري نمودم و بعد از مدت 6 ماه كه پول نياز بودم 2000 واحد انرا روز دهم اين ماه ابطال نمودم.با توجه به اينكه صندوق سرمايه گذاري فوق 15 هر ماه سود را واريز مي نمايد، آيا به 2000 واحد ابطالي كه تا روز 10م ماه در صندوق بوده سود تعلق مي گيرد؟.با تشكر

 14. چه اعتباری وجود داره که پول از بین نره؟
  اگه این صندوق ها شکست بخورن پول ما هم دود می شه یا موظقند پول مردم رو بدهند؟
  بطور کلی تضمینی هست؟
  صندوق امین یکم چجوریه بنظرتون؟

 15. سلام تو صندوق یکم بانک کشاورزی ممکنه اصل پولمان که نزد بانکه کم بشه به دلیل مثلا افت بورس

 16. سلام. در مقاله بالا اومده که:

  کسانی که سهام یا واحد سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری نمایند از سه محل بازدهی کسب می‌کنند:
  1) افزایش ارزش خالص دارایی‌ها یا NAV
  2) دریافت سود تقسیمی سالانه صندوق
  3) دریافت سود سرمایه‌ای حاصل از خرید و فروش اوراق بهادار توسط صندوق.

  حالت 3 رو بیشتر توضیح میدید؟ و اینکه چه فرقی با حالت 1 داره؟

 17. من تعدادی سهم از صندق گنجینه ارمان شهر ( زرین شهر ) دارم ، روزانه مقداری به مبلغ هر سهم از این صندق اضافه میشه ، میخوام بدونم اگر من اواخر ماه مقداری از سهم های خودم رو واگذار کنم به امید اینکه از ارزش افزوده ی هر سهم استفاده کنم کار درستی انجام داده ام یا نه ، و در درامد من چقدر تاثیر خواهد داشت . ممنون

 18. باسلام:همانطور که در توضیحات فوق نوشته بودید که صندوقها از سه طرق عایدی کسب می کنند.
  من بتاریخ 1392/09/12باپنجاه ملیون تومان تعداد452واحد از واحدهای مزخره (صندوق مزخرف مشترک توسعه ملی )باراهنمائی کارمند کارگزاری
  بانک ملی در تالار حافظ اصفهان خریدکردم وامروز 1396/04/19که رفتم واحدهاراابطال کنم ارزش هرواحد رابرابر 770,000ریال محاسبه می کنند
  درصورتی که درهنگام خرید هرواحد رابه من با1,106,200ریال قالب کردند.همانطور که از اعداد فوق بر می آید هیچگونه مدیریت حرفه ای در
  این صندوق نبوده است. اکنون ارزش452 واحدهای من بعد ازچهار سال سی وچهارملیون وهشتصدو چهارهزار ریال شده.(یعنی کلاهبرداری محض)
  اگر پنجاه ملیون را در بانک گذاشته بودم بدون ریسک (دوبرابر شده بود نه نصف )خدالعنتشان کند بااین مدیریت کثیفشان.

 19. با سلام یکی از دوستانم حدود پنج سال پیش تو یه صندوق سرمایه گذاری مبلغی رو سرمایه گذاری کرده بود و بعدا خودش مهاجرت کرد به اروپا الانم اقامت سوئد رو داره میخواستم بدونم میتونه دوباره به اصل سرمایه و سودش برسه یا نه ممنون میشم اگر کسی کمکم کنه

 20. سلام خسته نباشید
  من ۱۶۰میلیون تو صندوق سرمایه گذاری فردای ایرانیان بانک آینده سرمایه گذاری کردم لطفا راهنمایی کنید ریسک کمتری داشته باشه
  ممنون

 21. سلام.تشکر می کنم ز راهنمایی های جامع وکاملی که ارائه دادید. یک سوالی داشتم که من یک دانشجو هستم وقصد دارم در این صندوق ها سرمایه گزاری کنم به نظر شما سودی که با یک میلیون تومان سرمایه گزاری در بورس به دست میاد قابل قبول هست ومیشه روش حساب کرد یا نه چون به هر کسی میگم میگه بورس جای چندصد میلیونی هاست وآیا سود این پول من در بانک بیشتر میشه یا در بورس در طول یک سال. ممنونم

  1. سلام. انتظار سود زیادی از یک میلیون تومان نمیشه داشت.
   با مبلغ زیر 1 میلیون هم میشه سهام خرید یا در ETF ها (که توضیحش رو بالا نوشتیم) میشه سرمایه گذاری کرد.
   بیشتر از سرمایه، مهارت و کسب تجربه مهمه.
   در بانک سود ثابت میگیرید ولی در بورس هیچ چیز قطعی و ثابتی وجود نداره، مگر مواردی مثل اوراق مشارکت که در حال حاضر با سود سالیانه 20 درصد و پرداخت سود سه ماهه وجود داره.

 22. سلام. بعضی از بانکها ضامن نقد شوندگی صندوقهایی با درآمد ثابت هستند. آیا همین ضمانت برای صندوقهای سهامی هم دارند؟ یا شما اطلاع دارین کدام صندوقها؟

 23. یه سوال دیگه اینکه اگر نرخ بازدهی از سود پیش بینی شده بیشتر شود ، آیا مابه التفاوت به سرمایه گذار پرداخت میشود؟ اگر بله ، چه زمانی؟ در زمان پرداخت سودها در میان دوره ؟ یا در انتهای سال؟
  بازم ممنونم

 24. وقتتون بخیر
  با سرمایه گذاری در هر کدام از 3 نوع صندوقی که در بالا گفتین ، آیا امکان از دست دادن سرمایه هم وجود داره؟ یا پرداخت سودشون تضمینی هست؟
  یکی از صندوق هارو دیدم که زیان بسیار بالایی داده بود ، در این صورت چه بلایی سر سرمایه داران صندوق میاد؟
  یه سوال دیگه هم دارم که کلا سرمایه گذاری تو کدام یک از 3 نوع صندوقی که گفتین به نظر شما بهتره؟
  پیشاپیش خیلی خیلی ممنونم از راهنمایی تون

  1. وقت شما هم بخیر.
   همونطور که مشخصه با سرمایه گذاری در صندوق های سهام امکان از دست دادن سرمایه هم هست.
   بیشتر صندوق هایی که زیان میکنن معمولا ماههای بعد جبران میکنن .
   بهتر یا بدتر نداریم، شما براساس بازدهی که مایلید بدست بیارید و ریسکی که میتونید متحمل بشید صندوق مناسب رو انتخاب کنید.
   طبیعتا صندوق های با درآمد ثابت، ریسک پایین و همینطور بازده پایین تر داره ولی صندوق های سهام ریسک بیشتری داره و بالطبع انتظار بازدهی بیشتری رو میشه ازش داشت.

  2. سلام بنظرم صندوقهای بادرامد ثابت مانند گنجینه ارمانشهر که ضامن نقدشوندگی داره وبانک شهر ضامن ان ریسک پایین وسود خوبی داره

 25. سلام. ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار کاربرا میذارید. من به همین دلیل وقت و آشنایی کم قصد دارم توی صندوق ها سرمایه گذاری کنم. با توجه به اطلاعاتی که از عملکرد صندوق ها در سال های گذشته به دست آوردم چن تاشون مد نظرم هستن. به نظر شما الان زمان مناسبی برای سرمایه گذاری روی صندوق ها هست با توجه به اینکه NAV صندوق ها افزایش زیادی داشته از سال پیش؟یعنی امکان کاهش زیادشون هست؟ و اینکه اگر شرایط اقتصادی به همین ترتیب باشه فکر میکنید روند افزایش NAV صندوق ها هم ادامه دار باشه؟
  ممنونم

  1. سلام. بازدهی صندوق های مبتی بر سهام به مقدار زیادی به وضعیت بورس بستگی داره و پیش بینی میگه که بورس در سال 95 رشد خوبی میکنه.
   برای کاهش ریسک میتونید در صندوق های مختلط سرمایه گذاری کنید که بخشی از پولشون در اوراق بادرآمد ثابت سرمایه گذاری شده و بخش دیگه در بورس. (طبیعتا بازدهی این صندوق ها هم کمتره)
   اگه روند بورس به همین ترتیب باشه، NAV صندوق ها هم افزایش پیدا میکنه. باید توجه کنید که احتمال همه چیز هست.

 26. سلام؛ وقت بخیر؛
  از میان صندوق های سرمایه گزاری موجود در کشور، چگونه و بر اساس چه پارامترهایی میتوانیم بهترین گزینه (بازده حداکثر و ریسک حداقل) را پیدا کرده و انتخاب کنیم؟
  پیشنهاد شخصی شما کدام صندوق ها هستند؟
  با تشکر فراوان

  1. سلام،
   ضمن سوال قبل، ممکنه لطفا بفرمایید بازده صندوق های سرمایه گذاری چطور محاسبه میشه؟ من چند صندوق سرمایه گذاری سهام رو بررسی کردم، دیدم در اونها بازده ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه حدود 10 درصده (به اضافه منهای سه چهار درصد)!!!!! این چه مفهومی داره؟ یعنی از بانک کمتر؟

   1. سلام
    کدوم سایت رو بررسی کردید؟ نمیشه که همه بازدهی ها چه ماهانه و چه سالانه 10 درصد باشه.
    اینجا بازدهی صندوق ها رو ببینید: http://www.fipiran.com/MFComparing.aspx?lan=
    روی سربرگ ها (مثلا روی درصد بازدهی ماه اخیر) کلیک کنید از زیاد به کم مرتب میشن.
    قبل از سوال پرسیدن لطفا سرچ کنید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.