صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF)

بهترین توضیح برای صندوق های قابل معامله در بورس

صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک به منظور مدیریت حرفه‌ای وجوه و کسب بازدهی مناسب با تجمیع سرمایه‌ها و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار تشکیل شدند. بنابراین عملکرد صندوق‌ها بستگی مستقیم به عملکرد دارایی‌ها و نحوه مدیریت آنها دارد. هر صندوق از واحدهای سرمایه گذاری تشکیل شده که ارزش آنها با NAV یا خالص ارزش دارایی های صندوق مشخص می‌شود.

اما سوال اینجاست که:

صندوق ETF چیست؟

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF که مخفف exchange traded fund است) را می‌توان یک دارایی ارزشمندی در سبد دارایی هر سرمایه‌گذار (از مدیران مالی بزرگترین سازمان‌ها گرفته تا یک سرمایه‌گذار مبتدی که تازه کار خود را شروع کرده‌ است) قلمداد کرد.

نحوه کار اکثر صندوق‌های قابل معامله در بورس ساده است. یک ETF در بازار بورس مانند سهام معامله می‌شود و کارکرد آن شبیه صندوق سرمایه‌ گذاری مشترک است. (البته تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه شرح می‌دهیم).

برخی از سرمایه‌گذاران، صندوق‌های قابل معامله‌ در بورس را یکی از دارایی‌های اصلی پرتفوی خود قرار می‌دهند و بر آن تمرکز ویژه می‌کنند. برخی دیگر از سرمایه‌گذاران نیز روی ETF ها برای بهینه‌سازی سبد دارایی و اجرای راهبردهای پیچیده‌ی سرمایه‌گذاری تکیه می‌کنند.

اما همان‌طور که در مورد سایر سرمایه‌گذاری‌ها می‌کند، در خرید صندوق‌های ETF هم برای اینکه واقعا سود و منفعتی نصیب سرمایه‌گذار شود، قبل از هرکاری باید درک مناسب و خوبی از آن داشت. در این مطلب از بورسینس با راهنمای کامل صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) همراه ما باشید.

تفاوت ETF با دیگر صندوق ها چیست؟

مهمترین تفاوت صندوق‌های ETF با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک را می‌توان این 4 مورد دانست:

1 – سادگی و سهولت برای سرمایه‌گذاری

صندوق‌های ETF از تمام دفاتر کارگزاری‌ها و سامانه برخط معاملات قابل معامله است. بنابراین سرمایه‌گذاری در ETF و خروج از آن بسیار آسان است.

2 – محاسبه لحظه‌‌ای ارزش خالص دارایی‌های آن

ارزش خالص دارایی‌های آن به لحظه محاسبه و به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رسد. ( NAV آنها هر 2 دقیقه یکبار بطور خودکار محاسبه می‌شود.)

3 – ارزانتر بودن نسبت به سایر صندوق‌ها

از مزیت‌های “ETF” ارزان بودن آنها نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است، زیرا خریداران “ETF” از طریق کارگزاران بورس، معاملات خود را انجام می‌دهند و بنابراین هزینه‌های بازاریابی برای صندوق وجود ندارد.
ارزش مبنای هر واحد سرمایه گذاری در صندوق‌های قابل معامله فقط 10,000 ریال است.

4 – عدم پرداخت مالیات در خرید و فروش‌ها

همچنین به استناد مفاد تبصره 1 ماده 7 “قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی “بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری انواع صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آنها هیچگونه مالیاتی اخذ نمی‌گردد.

دوره فعالیت این صندوق‌ها نامحدود بوده و حداقل و حداکثری برای سرمایه گذاری افراد حقیقی و حقوقی در این صندوق‌ها در نظر گرفته نشده است. در این صندوق ها بازخرید واحدها در کوتاه مدت بدون پرداخت جریمه امکان پذیر است. همچنین دوره پرداخت وجه بازخرید واحدها حداکثر 3 روز کاری است.

مطلب مرتبط: صندوق‌ سرمایه گذاری مشترک چیست؟

دارایی‌هایی صندوق‌های ETF

در یک صندوق ممکن است دارایی‌ها متفاوتی بگذارند. یک صندوق ETF ممکن است از چندین سهام، سپرده بانکی، شمش طلا، اوراق خزانه دولتی، مقداری پول نقد، سکه، ارز یا ترکیبی از تمامی این موارد تشکیل شده باشد. این که در صندوق چه می‌گذارند، نوع صندوق را تعیین می‌کند، که در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

اگر شما 1 درصد از یک صندوق ETF را بخرید، مالک 1 درصد تمام این دارایی‌ها می‌شوید. یعنی اگر صندوق از 100 کیلو طلا، 10 میلیارد تومان سپرده، 10 میلیارد تومان اوراق خزانه و 2 میلیارد تومان سهام تشکیل شده باشد، شما مالک 1 کیلوگرم طلا، 100 میلیون تومان سپرده، 100 میلیون تومان اوراق خزانه و 20 میلیون تومان سهام خواهید شد.

البته شما به عنوان سهام‌دار این صندوق، نمی‌توانید به این ترکیب دارایی صندوق دست بزنید، یا اراده کنید که مثلا فقط 100 گرم از طلا را برایتان بفروشند. بلکه اگر یک واحد از صندوق را بخرید، به اندازه سهم خود دارایی کسب می‌کنید و با فروختن آن، دارایی خود را نقد می‌کنید.

درست است که دارایی شما در صندوق باقی می‌ماند و نمی‌توانید آن را به صورت فیزیکی تحویل بگیرید، اما منافع حاصل از تغییرات قیمت این دارایی‌ها نصیب شما می‌شود.

انواع صندوق ETF

در دنیا انواع متنوعی از ETF وجود دارد که به آن‌ها خواهیم پرداخت. اما برخی از این صندوق‌ها در بازار ایران وجود ندارند. ممکن است رفته‌رفته این ETFها به بازار ما هم راه پیدا کنند. انتخاب نوع ETF به روحیه و انتظار شما بستگی دارد.

صندوق با درآمد ثابت

صندوق با درآمد ثابت قابل معامله در بورس نوعی از ETF است که در آن مقدار رشد صندوق مشخص شده است. یعنی اگر یک واحد از این صندوق‌ها را بخرید، مقدار مشخصی درآمد کسب خواهید کرد. اگر بخواهید واحد سرمایه‌گذاری خود را برای مدت‌زمانی کوتاه نگه‌دارید، بازدهی کوچک‌تر از بازدهی سالانه خواهد شد.

صندوق در این حالت ضامن اصل پول و سود شما است. حداقل ۷۰ درصد از دارایی این صندوق‌ها از اوراق مشارکت بانکی، سپرده بانکی یا سایر اوراق با درآمد ثابت مانند اوراق خزانه تشکیل می‌شود. برای مطلع شدن از دارایی‌های یک صندوق، بهتر است به امیدنامه آن مراجعه کنید.

در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری در ETF با درآمد ثابت، به عنوان یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک درک می‌شود.

صندوق سهام

یک ETF سهام از تعدادی سهم مختلف تشکیل می‌شود. در این حالت ممکن است شرکت اصل پول شما را تضمین می‌کند. اگر اصل پول تضمین شود، مدیریت صندوق ضامن زیان صندوق است و نه سود آن. یعنی اگر صندوق سود کرد، شما در سود سهیم هستید، اما در صورت زیان چیزی از پول شما کم نمی‌شود. در برخی صندوق‌های سهام شما هم در سود شریک هستید و هم در زیان. ۷۰ درصد دارایی این صندوق‌ها از سهام تشکیل می‌شود.

توجه کنید که حتی اگر از بازگشت اصل پول خود اطمینان داشته باشید، این صندوق بدون ریسک نیست. چرا که ممکن است هیچ سودی نصیب شما نشود. در حالی که اگر بر روی صندوق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کرده بودید، از درآمدی ثابت بهره می‌بردید.

صندوق مختلط

صندوق مختلط، همان‌طور که از اسمش بر می‌آید چیزی میان دو حالت قبلی است. در این نوع صندوق حداقل ۴۰ درصد از دارایی را سهام و حداقل ۴۰ درصد را اوراق با درآمد ثابت (مثل سپرده) تشکیل می‌دهد. ۲۰ درصد باقی‌مانده می‌تواند از بین سهام یا اوراق انتخاب شود.

صندوق بازار خارجی

به غیر از صندوق ETF بازار داخلی، در بسیاری از کشورها صندوق بازار خارجی هم وجود دارد. مثلا ممکن است به هر دلیل بخواهید در بازار ژاپن سرمایه‌گذاری کنید. اما چیزی از وضعیت بازار ژاپن ندانید و نتوانید صورت‌های مالی را که به زبان ژاپنی هستند بخوانید.

در این صورت بجای استخدام مترجم یا ثبت‌نام در کلاس زبان ژاپنی، می‌توانید از ETF بازار خارجی (Foreign Market) استفاده کنید.

صندوق ارز

ETF ارز از دیگر انواع این صندوق‌ها است. همان‌طور که حدس می‌زنید بیشتر دارایی این صندوق‌ها را ارز تشکیل می‌دهد. استفاده از ETF ارزی در بازار فارکس مرسوم است. سرمایه‌گذارانی که می‌خواهد ریسک نواسان‌های ارزی را پوشش بدهند به سراغ این صندوق‌ها می‌روند.

صندوق صنعتی

ETFهای گروه یا صنعتی، نوعی از صندوق هستند که تمامی سهم‌های آن از یک صنعت انتخاب می‌شوند. فرض کنید که می‌دانید صنعت فلزات رشد خواهد کرد. اما نمی‌دانید کدام شرکت‌ها از این رشد بهره‌مند می‌شوند. برای همین می‌توانید بر روی ETF صنعت فلزات سرمایه‌گذاری کنید. در این صندوق سهام شرکت‌هایی که در صنعت فلزات فعالیت می‌کنند یافت می‌شود.

 

صندوق کالایی

ETF کالایی، به جای سهام و اوراق از کالا تشکیل می‌شود. صندوق طلا، صندوق فلزات گران‌بها شامل طلا، نقره و پلاتین، صندوق فلزات غیرگران‌بها شامل فولاد، آلومینیوم، مس و غیره و صندوق نفتی چند مثال از ETF کالایی هستند. مدیریت صندوق می‌تواند با اوراق تبعی دارایی شما را بیمه کند، یا به کمک ابزارهای مختلف بازدهی بیشتری نسبت به تغییرات قیمت طلا در بازار به دست آورد.

صندوق خرسی یا صندوق معکوس

یک نوع بسیار جالب ETF (که ارزش دارد برای آن یک مقاله جداگانه نوشته شود) ETF معکوس یا ETF خرسی (Inverse ETF or Bear ETF) است. معروف است که می‌گویند تعداد سهم‌های بد از سهم‌های خوب بیشتر است.

حالا فرض کنید می‌توانستید سهمی که ندارید را امروز بفروشید و وقتی سهم ارزان شد آن را بخرید. به این عمل در اصلاح شورت‌سل (Short Sell) می‌گویند. ETF خرسی از این سازوکار بهره می‌برد. به کمک این سازوکار، وقتی می‌دانید بازار منفی است، لازم نیست بورس را ترک کنید. در این وضعیت می‌توانید از ETFهای خرسی استفاده کنید.

راهنمای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی داشتن واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در سبد دارایی، تنوع‌بخشی بالایی در سبد ایجاد می‌کند و به همه توصیه می‌شود. و به دلیل همین تنوع‌بخشی بالا بسیار مناسب کسانی است که نمی‌خواهند ریسک سهام منفرد تحمل کنند و یا زمان مدیریت سبد دارایی خود را ندارند.

از نظر دیگر نیز می‌توان گفت این صندوق‌ها از آنجایی که خاصیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را دارند، اما به صورت سهام معامله‌ می‌شوند، برای افرادی مناسب هستند که روند معامله سهام را ترجیح داده و نمی‌خواهند در ازای به دست‌آوردن تنوع‌بخشی خود را وارد سازوکار صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنند.

بنابراین این صندوق‌ها می‌توانند برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری میان‌مدت یا بلندمدت هستند و در حقیقت قصد نگه‌داری سرمایه‌گذاری خود را دارند مناسب باشند.

چگونه از اعتبار صندوق مطمئن شویم؟

تا پیش از این افراد با مراجعه به مدیر صندوق، اقدام به واریز وجه به حساب مدیر کرده و واحد های صندوق را خریداری می کردند. در این روش، سرمایه گذار ناآشنا به بورس، ممکن بود در گام اول اطمینان کاملی به مدیر صندوق نداشته باشد. اما در ETF ها، از آنجا که معاملات آن در بورس انجام می شود، سازمان بورس و اوراق کنترل های لازم جهت ورود صندوق به بورس را انجام داده است و لذا بخش بزرگی از مشکل اعتماد افراد ناآشنا به بورس در این باره حل شده است.

آیا می توان در هر زمان از صندوق خارج شد؟

بله، در هر زمان شما می‌توانید واحدهای صندوق ETF را بفروشید تا مبلغ حاصله، طی 4 روز کاری توسط کارگزاری به حساب شما واریز شود.

کسب سود از این صندو‌ها چگونه است؟ آیا ETF ها تقسیم سود دارند؟

صندوق‌های ETF در ایران هیچ سودی تقسیم نمی‌کنند و همه نتیجه سرمایه‌گذاری‌های صندوق در NAV آن خلاصه می‌شود.

در صورتی که صندوق در سرمایه‌گذاری‌های خود سود نماید، ارزش خالص دارایی‌های آن افزایش می‌یابد و در نتیجه قیمت هر واحد آن رشد می‌کند.

برای مثال یک سرمایه گذار با خرید 100 واحد از صندوق X به ارزش هر واحد 10,000 ریال، یک میلیون ریال در آن سرمایه‌گذاری کرده است. در صورتی که ارزش هر واحد صندوق به 10500 ریال برسد، وی دارای یک میلیون و پنجاه هزار ریال دارایی خواهد بود و بنابراین وی 5% سود کرده است. جهت کسب اطلاع از وضعیت سرمایه گذاری در طول عمر صندوق، سرمایه‌گذار باید NAV آن را دنبال کند.

مراحل سرمایه‌گذاری در ETF

1 – از یک کارگزار کدبورسی دریافت کنید (راهنمای دریافت کد آنلاین غیرحضوری)
2 – با تحقیق و بررسی و دریافت مشاوره، صندوق ETF مناسب را در بورس شناسایی کنید (لیست صندوق‌های ETF را ببینید)
3 – سفارش خودتان را در سامانه معاملات آنلاین درج نمایید و صندوق موردنظر را خریداری کنید.
4 – در زمان مناسب، به دلخواه خودتان، بخش یا کل سرمایه‌گذاری‌تان را به فروش رسانید.

نکات مهم سرمایه‌گذاری در ETF

 • در انتخاب صندوق مورد نظر خود به مدیریت و عملکرد آن به عنوان معیار انتخاب خود توجه نمایید.
 • با دید میان‌مدت و بلندمدت (یعنی با افق زمانی بیش از 6 ماه تا یک سال) در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنید؛
 • فقط آن بخشی از پس انداز خود را وارد بورس نمایید که در کوتاه مدت نیاز به مصرف فوری آن نداشته باشید. نتیجه سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها به زمان بیشتری نیاز دارد (نسبت به سهام)

تجربه‌تان را در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF با ما و سایر خوانندگان درمیان بگذارید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
157 نظر
 1. سلام
  روزهای منفی بازار هم برای خرید صندوق سهامی ETF به قصد بلندمدت خوبه ؟
  حد ضرر هم بزاریم ؟

 2. ضمن عرض ادب و احترام :
  اگر يک هلدينگ بزرگ با حدود 100 هزار عضو يا بيشتر بخواهند به صندوق سرمايه گذاري قابل معامله در بور س( مديريت غير فعال ) تبديل شوند ؟
  1. نفوذ قابل ملاحظه 100 هزار عضو فعلي چگونه تامين مي شود ؟
  2. اثر حق راي بالقوه 100 هزار عضو فعلي چگونه تامين مي شود ؟
  3. تحت چه شرايطي نفوذ قابل ملاحظه و اثر حق راي بالقوه 100 هزار عضو فعلي ملغي مي شود ؟
  با احترام

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   سوال شما خیلی تخصصیه و اطلاعی از این موارد ندارم.

 3. تفاوت صندوق های قابل معامله در بورس با صندوق های قابل معامله در فرابورس چیست؟

  1. سلام وقت شما بخیر دوست گرامی
   از نظر اصول و روش سرمایه گذاری تفاوتی با هم ندارند.

 4. سلام

  من دقیقا میخوام تفاوت بین صندوق با درامد ثابت قابل معامله در بورس و صندوق های درامد ثابت معمولی که یمریم پول میزاریم در بانک رو بدونم؟ ایا ریسک هر دو یکی است؟ چون ظاهرا دومی ضامن نقدشوندگی دارد

  با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس با معمولی‌ها که در بورس معامله نمیشن از لحاظ ماهیت تفاوتی ندارند
   بهتره در صندوقی سرمایه گذاری کنید که ضامن نقدشوندگی داشته باشه

 5. سلام
  بازده صندوق های ETF بر اساس قیمت پایانی روز محاسبه میشوند یا بر اساس قیمت روزانه NAV؟

  مشکل من اینه که تو پنل کارگزاری خودم (ایزی تریدر مفید) بازده که واسه صندوق مثل فیروزه میزنه بازده ۱ ماهه -۲۲.۶ درصد هست ولی تو خود وب سایت فیروزه بازده ۱ ماهه میزنه -۱۸.۳۳۷ درصد. دلیلی این تفاوت چیه؟

  1. سلام وقت بخیر
   بازده واقعی شما (سود/زیان محقق شده) صرفا زمانی قابل محاسبه خواهد بود که صندوق رو بفروشید
   بازده نمایشی (سود/زیان محقق نشده) ممکنه براساس قیمت پایانی و یا قیمت آخرین معامله باشه
   باید ببینید پنل کارگزاری شما (ایزی تریدر) محاسبه بازدهی رو با کدوم قیمت انجام میده

 6. سلام خسته نباشید میخواستم ببینم اگر در این صندوق سرمایه گذاری کنم حالا یک میلیارد یا بیشتر سهام رو هم نفروشم آخر سال سود سالانه واریز میشه یا خیر ممنون میشم راهنمایی کنید صندوق آگاس رو میگم

  1. سلام وقت بخیر
   صندوق آگاس دارای سود نقدی نیست و بازدهی سرمایه گذاری شما صرفا با افزایش/کاهش قیمت واحدهای صندوق حاصل میشه.

 7. سلام امیدوارم حالتون خوب باشه
  خیلی ممنون که به سوالات پاسخ می دید
  به نظرتون برای کاهش ریسک میتونم کل پرتفو رو ETF بگیرم تا کمتر متضرر شم؟ و این که چه صندوقهایی رو پیشنهاد می دید؟
  مرسی از وقتتون مرسی از راهنماییتون

  1. سلام وقت بخیر
   بله، با خرید ETF های سهامی (صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام) از رشد بورس نفع میبرید، بدون اینکه ریسک بالاتری با خرید مستقیم سهام شرکتها متحمل بشید
   نماد آگاس از جمله ETF هایی بوده که بازدهی مناسبی در طی چندسال داشته
   بهتره بازدهی سابق سایر ETF ها رو هم بررسی کنید

 8. سلام وقت بخیر .
  برای خرید, آیا قیمت هر سهم باید پایین تر از ناو ابطال باشه ؟و چقدر . ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   بهتره پایین‌تر از nav بخرید ولی این موضوع یک قانون یا الزام نیست

 9. سلام..خواهشا جواب بفرمایین ایا در..صندوقهای سهامی..سود مجمع هرسهام..یا مثلا افزایش سرمایه گزاری هرسهام..که معمولا هرسال یکی دوبار پیش میاد ..وقتیکه مستقیم فرد شخصا دربازار سهامو خرید وفروش میکنه این سودها بهش تعلق میگیره…ایا درصندوقهای سهامی که بقول شما ۷۰درصد سرمایه مردمو میدن به سهام..ایا این سودهایی که گفتم به سرمایه گزار داده میشه؟ اگه نمیشه چرا؟ اصلا فککنیم سهامها گرون نمیشن وتورم نباشه..وشاخص کل هم رشدش به ندرت باشه..وواحدهای صندوق گرون نشن..چجوری سرمایه گزار سود میکنه

  1. سلام وقت بخیر
   سود صندوق‌های سهامی از افزایش واحدهای صندوق هست
   مثال: شما واحد صندوق رو 1000 تومان میخرید، 6 ماه دیگه یا 1 سال دیگه هر واحدش به 1700 تومان میرسه. شما به ازای هر واحد 700 تومن سود کردید
   میتونید بخشی یا کل واحدها رو هر زمان که خواستید بفروشید و پول بگیرید
   در صندوق هایی که پرداختی ثابت وجود نداره (مثل صندوق های سهامی) نحوه کسب سود به این صورته
   حالا اگه صندوق عملکردش مناسب نباشه ممکنه رشد چندانی نکنه یا حتی ضرر کنه (البته وقتی بورس مثل سال 98 و 99 اینقدر مثبت باشه بعیده این اتفاق بیفته)

 10. سلام سوال من اینکه منظور از nav ابطال چیست و آیا به این معناست که همیشه میتوان صندوق etf به قیمت ابطال فروخت و مبلغ آن را دریافت کرد یا اینکه فقط مشابه سهام باید به قیمت بورسی بفروشیم !؟

  1. سلام وقت بخیر
   NAV ابطال صندوق etf صرفا برای اطلاع سرمایه گذاران هست و تضمینی وجود نداره بتونید با این قیمت بتونید صندوق رو بفروشید
   زمانی که بازار هیجانی هست (چه مثبت و چه منفی) قیمت معاملات صندوق از NAV فاصله میگیره که زمانی خوبی برای خرید (در منفی) یا فروش (در مثبت ها) فراهم میکنه

   1. باسلام خدمت آقای جهاندیده عزیز،یه سوال داشتم که جوابشو تو هیچ سایتی پیدا نکردم،
    اینکه وقتی واحدهای صندوقetf را نمیشه به قیمت ابطال(nav) فروخت این ناو غیر از یه عدد واینکه مقدار دارایی رو نشون میده چکار دیگه ای میکنه؟مگه صندوق موظف نیست بقیمت ابطال واحد رو از سرمایگزار بخره؟ چرا فقط حواله کردن به عرضه وتقاضا؟ صندوقهای مشترک دقیقأ قیمت صدور میفروشه وابطال میخره، چرا etf اینجور نیست؟ واگه از سایت صندوق اقدام کنیم میتونم قیمت ابطال بفروشم یا حتما باید تو بورس به قیمت تابلو بفروشم؟ممنون

    1. سلام وقت بخیر
     کسی نگفته نمیتونید صندوق etf رو به قیمت ابطال بفروشید، منظورم این بود نوسان قیمت در etf ها وجود داره و گاهی نزدیک به nav معامله نمیشن.
     گاهی به دلیل جو مثبت موجود در بازار، حتی میتونید بالاتر از nav، صندوق رو بفروشید

 11. سلام ببخشید من در صندوق سرمایه گذاری etf دارا یکم سرمایهگذاری کردم ولی هرچی وارد برنامه تریدر مفید میشم و تغییر ناظر رو میزنم اتفاقی نمی افته الان یه ماهی هست که نمیتونم اون رو در پرتفوی مشاهده کنم ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام الیاس عزیز ، یعنی چی دقیقا هیچ اتفاقی نمی افته یعنی کارگزار ناظر تغییر نمی کنه یا می کنه و باز هیچی نمیشه ؟

  2. داخل تغیر ناظر نام صندوق رو وارد کن بعد ثبت درخواست رو بزن دو روز بعد داخل پرتفوی اصلی(نه لحظه ای)میشینه

 12. سلام.خسته نباشید.دو سوال داشتم.
  1-چه دلیلی دارد که برای صندوقهای etfهم NAV صدور و هم ابطال ارایه میشود؟ برای صندوقهای غیر قابل معامله تفاوت این دو مقدار را میفهمم.ولی برای قابل معامله نه.
  2-سوال دوم اینست:میدانیم که هیجانات بازار روی قیمت روی تابلو صندوق های etf تاثیر میگذارد اما آیا هیجانات بازار در قیمت NAV صدور (یا ابطال) صندوق های etf هم تاثیر دارد؟ یعنی مثلا صرفا افزایش تمایل به صندوقهاروی قیمت NAV شان تاثیر میگذارد؟
  اگر پاسختان منفی است،بازدهی بیش از 5% NAV صدور برخی صندوقهای سهامی در برخی روزها را چگونه توجیح می کنید؟(مثلا صندوق سرو در تاریخ 11/4).
  با توجه به اینکه حداکثر افزایش قیمت سهام در بورس 5% است اگر تمام سبد داراییشان هم 5% رشد کرده باشد،نباید بازدهیشان بیش از 5%باشد. خواهشمندم مخصوصا سوال دوم را کامل توضیح دهید و پیشاپیش تشکر میکنم

 13. روز بخیر، سوالم در مورد صندوق های درآمد ثابت ETF است که پرداخت سود ماهانه دارند. سوالم اینه که سود ماهانه پرداخت شده در پورتفو قابل مشاهده است؟ یعنی مثل سود پرداختی سهم های عادی است یا که نه باید در خود سایت صندوق حساب باز کرد تا به اونجا واریز بشه. چون من سهم یکی از این صندوق ها را از طریق بورس خریدم و در تاریخ مشخص پرداخت سود داشت ولی در پورتفوی من چیزی نشون نمیده و البته متاسفانه پاسخگوی تماس هم نیستند

  1. سود ETF هایی که سود ماهیانه پرداخت میکنن براساس NAV این صندوق هاست
   مقدار سود پرداخت شده رو میتونید در پیام‌های ناظر بازار ببینید

   نمونه پیام ناظر بازار برای یک صندوق:
   به اطلاع سرمايه گذاران محترم مي رساند، پيرو اطلاعيه شماره 15994/181 مورخ 09/09/1395 مديريت ابزارهاي نوين مالي شركت بورس اوراق بهادار تهران در خصوص صندوق سرمايه گذاري در اوراق بهادار با درآمد ثابت امين يكم فردا(امين يكم)، در پايان هر مقطع زماني که ماهانه و در آخرين روز هر ماه است، درصورتي كه خالص ارزش روز واحدهاي سرمايه گذاري بيش از قيمت مبناي واحدها باشد، تفاوت مذكور محاسبه شده و متناسب با تعداد واحدهاي سرمايه گذاري به حساب کساني که در پايان آن مقطع، دارنده واحدها بوده اند، واريز مي شود. پس از اين پرداخت، خالص ارزش روز هر واحد سرمايه گذاري كاهش يافته و معادل قيمت مبناي آن مي گردد. ميزان سود تعلق گرفته در قالب سود خرداد ماه 1399 مبلغ 531 ريال مي باشد كه به سرمايه گذاران پرداخت مي شود. لازم به ذكر است جهت تسريع در پرداخت سود بايداطلاعات حساب بانكي هر سرمايه گذار نزد کارگزار مربوطه تكميل و به شرکت سپرده گذاري اعلام گردد. مديريت ابزارهاي نوين مالي شركت بورس اوراق بهادار تهران

   جزییات بیشتر:
   پیام ناظر بازار چیست؟
   NAV چیست؟

 14. با سلام خدمت جناب آقای جهاندیده از نظر من خیلی بهتر است که کسی که در بورس وارد می شود مثل بیشتر کشورهای دنیا از صندوقهای سهامی استفاده کند و کاررا به کاردانش بسپاریم. خیلی بهتراست تا اینکه شخص خودش به تنهایی به دنبال خرید و فروش سهام اقدام کند.در اصل رقابت بایدبین صندوقها باشد نه بین افراد

  1. سلام عباس عزیز ، البته فکر نمی کنم توی همه دنیا به این شکل باشه که شما می فرمایید. صندوق ها هم دارای مقررات خاصی هستند. مثلا در ایالات متحده سرمایه گذاری در یک هج فاند نیاز داره حتما درآمد بالای ۲۵۰ هزار دلار در سال داشته باشید یا بالای ۱ میلیون دلار دارایی.

  1. سلام وقت بخیر
   نام صندوق رو در گوگل جستجو کنید، در سایت صندوق این اطلاعات رو مینویسن.
   همچنین اگه صندوق از نوع ETF باشه در صفحه نماد صندوق در سایت tsetmc.com رقم NAV رو میتونید ببینید:
   nav

 15. سلام درمورد صندوق های ETF نوع بازاربعضیاشون سهام بورس وبعضی صندوق سهام هستند قابلیت وضمانت نقد شوندگیه همشون مثل همه؟ وهمون روز فروختهمگ میشن؟ که بعد4روز پول به حسابمون میاد واینکه در مورد ETF ها نرخ صدور و نرخ تابلو وجود داره که همین امروز نرخ خریددر تابلو نمادافق ملت با نرخ صدور فرق میکنه ما وقتی خرید میزنیم کدوم رو حساب میکنه نرخ تابلو یا نرخ صدور

  1. سلام وقت بخیر
   صندوق های سرمایه گذاری در سهام بخش زیادی از سرمایه‌ی تحت مدیریت‌شون رو روی سهام سرمایه گذاری میکنن.
   نقدشوندگی صندوق‌های ETF معمولا بالاست و اگه قیمت مناسب خیلی برای شما مهم نباشه میتونید فوری بفروشید
   ETF ها مثل سهام معامله میشن و قیمت‌شون در محدوده NAV یا خالص ارزش دارایی‌های صندوق نوسان میکنه. نرخ صدور صندوق ETF برای شما همون قیمتی هست که شما صندوق رو تونستید بخرید. شاید وضعیت بازار طوری باشه که قیمت هر واحد صندوق، خیلی بالاتر یا پایین‌تر از NAV معامله بشه. باید سعی کنید تا حد ممکن، در قیمت پایین‌تر از NAV خرید رو انجام بدید.در مورد درج قیمت مناسب برای سفارش خرید و فروش در بورس، این مطلب رو بخونید

 16. سلام.وقت بخیر
  برای انتقال دارایی از صندوق etf به کارگزاری باید چکار کرد؟
  باتشکر

 17. با عرض سلام و خسته نباشید،میخواستم بدونم از چه طریقی میتونم از زمان عرضه این صندوق ها با خبر بشم؟از کجا بدونم که مثلا فلان صندوق رو میشه از فردا خرید زد؟

 18. سلام من به پیشنهاد یکی از دوستام ترست والت نصب کردم و ۴۰۰ تومن هزینه کردم الان بلد نیستم اصلا بهای چیکار میشه کرد.و میبینم نزدیک ۲ صدم اتریوم دارم میگه موقع ثبت نام برمیداره چیکارکنم؟پولمو میتونم برگردونم؟

  1. سلام خانم زهرا گرامی درست متوجه پرسش شما نشدم. تراست هزینه نصب خاصی نداره و کاربردش هم صرفا کیف پوله. س

  2. سلام
   شما داخل یکی از قرار دادهای هوشمند اتریوم ثبت نام کردین و اگه نتونین زیر مجموعه سازی کنید پولتون هیچی میشه

 19. ظاهرا دوستان در معاملات بورسی غرق شده اند که جواب سئوالات را نمیدهند.انوقت از کارگزاری ……. تعریف میکنند و دعوت به سرمایه گذاری در آنرا میکنند!!!!!!!!!!!

 20. روی TSETMC وقتی قسمت مربوط به دارندگان صندوق رو باز میکنید یکی از دارندگان با این عبارت مشخص شده: «ETFكدرزروصندوقهاي سرمايه گذاري قابل معامله». که معمولاً هم مالکیتش بین ۷۰-۸۰ درصد صندوق هست. اگر روش کلیک کنید یه پرش شدید حوالی ۱۰-۱۵ اردیبهشت در مالکیتش دیده میشه.
  این کد رزرو مربوط به چه شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی هست؟ چرا هویتش مشخص نیست؟

 21. با سلام.
  دوست عزیز اگر سهام صندوقی با درآمد ثابت خریداری کنیم .و بعد از یک یا دو هفته احتیاج به فروش پیدا کنیم. ایا سودی به ما تعلق میگیره یا خیر..

 22. دوست عزیز من 4 شنبه از طریق مفید ثبت سفارش کردم هنوز پولم تو حالت بلوک هست
  و 5 شنبه فک کردم دیگ از سامانه مفید نمیشه با موبایل بانک تجارت خرید کردم موفق هم بود

  حالا طبق اینک هر کد ملی 2 تومن بیشتر نمیتونه داشته باشه

  کدوم حالت پول من قراره برگشت بخوره بنظرتون؟

 23. سلام وعرض ادب خدمت آقای جهاندیده.من الان چن وقت با گوشی سعی میکنم از طریق کارگزاری کد بورسی بگیرم متاسفانه نمیشه چیکار باید کنم

 24. با سلام.من سهام ETF را از طریق گوشی و اپلیکیش آپ خریداری کردم.در کجا پیگیری کنم.؟در کجا ثبت شده؟

 25. سلام.من.سئوالی را خدمت شما عرض کردم ولی متاسفانه پاسخ ندادید.من سهام ETFرا خریداری کردم .در کجا یا چه سایتی باید خرید خود را مشاهده کنم؟تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   از جایی که خریدید پیگیری کنید
   اگه از طریق کارگزاری خریدید در سبدسهام شما اضافه میشه

   1. من etf را از آپ خریداری کردم. ولی هیچ پیامی و هیچ اطلاعی به من داده نشده!! چطور و از میتونم متوجه بشم که این سهام برای من خریداری شده!!؟؟

 26. سلام
  لطفا یه توضیح مختصر بدید من متوجه نمیشم با خرید واحد های صندوق etf ما مالک محتویات صندوق میشیم؟ مثلا سهام بانکی که درون صندوق هست یا اینکه اصلا مالکیتی نسبت به محتویات و سود های مجمع سهامهای درون صندوق نداریم؟

  سوال دیگه اینکه ارزش صندوق براساس ارزش بازار سهام های درون صندوق حساب میشه یا ارزش ذاتی اون سهام؟

  1. سلام وقت بخیر
   شما بطور مستقیم مالک سهام شرکتهایی که در صندوق ETF هستند نمیشید، شما مالک یه سری واحد ETF میشید که این ETF یه سری سهام رو تحت مالکیت خودش داره و ممکنه ترکیب دارایی‌های ETF در آینده تغییر کنه
   ارزش صندوق براساس قیمت بازار دارایی‌های صندوق محاسبه میشه

 27. با سلام.من مبلغ ۲میلیون سهام ETFرا بوسیله اپلیکیش آپ خریداری کردم.کجا میتوانم سهام خریداری شده را ببینم؟

 28. سلام
  میخواستم بدونم حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری و خرید واحد های etfچند تومان است؟

  1. سلام وقت بخیر
   اگر از طریق کارگزاری‌های بورسی بخواید خریداری کنید حداقل 500 هزارتومان.
   چون حداقل هر سفارش باید 500 هزارتومان باشه و مقداری هم کارمزد هست

 29. سلام.من از طریق موبایل بانک etf دولت پذیره نویسی کردم بعدا متوجه شدم میتونستم از طریق سامانه آنلاین کارگذاریم هم بخرم.حالا میخواستم بدونم بعد آزاد شدن صندوق چطوری بیارمش تو پرتفوی خودم.ممنون

  1. در قسمت تغییر کارگذاری نام نماد یعنی دارایکم رو وارد می کنید میاد بالا

 30. سلام
  نحوه افزایش سرمایه در etf ها چطور هست؟
  تعداد واحدهای آگاس 50 میلیون بود و اخیرا به 200 میلیون افزایش پیدا کرده. این 150 میلیونی که اضافه شده اگر فرض بگیریم سرمایه از طرف یک شخص وارد صندوق شده همون لحظه که نمیتونه عین همون دارایی های موجود صندوق را به نسبت اضافه کنه. قیمت 150 میلیون سهم جدید چطور حساب میشه؟

 31. با سلام
  درصفحه مربوط به آگاس در قسمت مربوط به قیمت مجاز ، دو عدد 1 و 344352 درج شده . مفهوم آن دو عدد به ویژه عدد 1 چیه ؟

  1. سلام، دامنه مجاز نوسان رو نشون میده مثلا از 1 ریال تا 344352 ریال

   1. با سلام لطفا نحوه خریدن ETF در پنل آگاه و مفید را توضیح دهید ممنون میشوم

    1. سلام وقت بخیر
     در مورد ارسال سفارشات، راهنمای کار با نرم افزارهای معاملاتی هر کارگزاری توسط همون کارگزاری ارائه میشه (در سایت کارگزاری بررسی کنید)
     در خصوص نحوه انجام معاملات آنلاین و ارسال سفارشات این راهنما میتونه کمک کنه:
     انجام معاملات آنلاین در بورس

   1. سلام من کارگزاری آگاه هستم شنیدم etfهارو زیر سه ماه بفروشی جریمه میشی درسته ؟

  1. سلام صندوق etf ثبت نام کردم پول واریز شده ولی رسیدی نداده از کجا بدونم سهم خریداری شده

 32. ببخشید من هنگام ثبت نام سهام etf نام پدر را اشتباه وارد کرده ام میخواستم ببینم الان چی میشه؟ پول برمیگرده به حساب؟

  1. الان من کد بورسی دارم بخام ثبت نام کنم با اسم چه نمادی باید بزنم؟؟

 33. با سلام خدمت جناب آقای جهاندیده،

  اگر واحدهای سرمایه گذاری صندوق های قابل معامله (ETF) با درآمد ثابت با پرداخت سود ماهیانه، را از طریق سامانه معاملات برخط یکی از کارگزاری ها (مثلا آگاه) خریداری نماییم، سود ماهیانه آن چگونه به سهامدار پرداخت خواهد شد.

  باتشکر فراوان

  1. سلام وقت بخیر
   سود این صندوقها معمولا به حساب بانکی که به کارگزاری معرفی کردید واریز میشه

 34. من کد بورسی دارم ولی از طریق نشان بانک آپ خریداری کردم مقدار سهامی که خرید کردم چگونه پرتفوی من اضافه میشه؟

  1. با سلام،
   اگر تعدادی از واحدهای سرمایه گذاری یک صندوق با درآمد ثابت (بطور مثال نماد “ارمغان”) با پرداخت سود بصورت ماهیانه را، از طریق سامانه بر خط کارگزاری آگاه خریداری نمایم. سود ماهیانه واحدهای سرمایه گذاری خریداری شده را چگونه دریافت خواهم کرد؟

   با تشکر از جناب آقای جهاندیده

   1. سلام وقت بخیر
    صندوق های درآمد ثابت که قابل معامله در بورس هستند معمولا سودها رو بصورت مستقیم به حساب بانکی شما (که به کارگزاری معرفی کردید) واریز میکنن.

    1. سلام. تو این صندوق ها فرق قیمت فروش و NAV ابطال چیه؟ موقع فروش هر واحد صندوق ، قیمت فروش به ما پرداخت میشه یا قیمت NAV ابطال؟

     1. سلام وقت بخیر
      در مورد صندوق های ETF شما با همون قیمتی که تونستید بفروشید پول میگیرید
      NAV ابطال صرفا برای اطلاع رسانی هست

 35. سلام و خسته نباشید
  میخواستم ببینم eft ها مثل سهام وارد بورس میشن؟ و از اونجا میتونیم بفروشیم؟ و چه زمانی وارد بورش میشه؟

 36. با سلام و خسته نباشید.
  من کد بورسی دارم و در بورس هم فعال هستم ولی به اشتباه سهام دولتی ETF رو از طریق بانک خریداری کردم.
  میخواستم ببینم مشخص هست که راهکار ایم موضوع چی هست و من باید چیکار کنم که به سبد سهام من اضافه بشه.
  با تشکر

 37. سلام اقای جهاندیده
  ممنون از راهنمایی های شما.
  لطفا بفرمایید در صورتی که صندوق ضامن داشته باشه حتما در صورت ریزش کل شاخص، اصل پول ما حفظ میشه؟؟

  میشه کامل توضیح بدید چون خیلی مهمه که ببینیم اگر ریزش شدید بود، اصل پول ما تکلیفش چی میشه؟؟

  و اینکه برای صندوق های در سهام داشتن ضامن چقدر مهم است؟

  1. سلام، وقت بخیر
   وجود بازارگردان در صندوق باعث میشه اطمینان بیشتری از بابت فروش واحدهای صندوق داشته باشید.

   1. سلام الان ۱ ماه میشه من این سهام را خریدم ازکجا پیگیر باشم ببینم کجا نشسته؟ سوال ذهن همرو مشغول کرده

    1. سلام وحید عزیز ، برای اطلاعات بیشتر باید منتظر اعلام دولت باشیم.

 38. با سلام ضمن عرض خدا قوت ممنون از اطلاعات خوبی که گذاشتین .
  سوالی داشتم هر فرد فقط سهام یک صندوق را میتواند بخرد؟ اگر جواب خیر است آیا از مجموع صندوق ها میتواند دو میلیون تومان خرید کند؟ ممنون میشم اگه راهنمایی فرمائید
  با تشکر

 39. سلام
  شرمنده, من اطلاعاتی کاملی در مورد بورس ندارم…
  این صندوق های etf که دولت عرضه کرده با خریدش 2 میل کامل چقد سود گیر طرف میاد و آیا به ارزشش افزوده میشه با رشد بورس؟

 40. خرید واحدهای صندوق etf و سهام etf با هم متفاوته؟ لطفا توضیح بدیn
  در صورت تفاوت، تفاوت هاشونو بگید
  یه سوال دیگه هم دارم، etf ها سبدگردانی دارن؟یعنی ترکیب سهام هاشون عوض میشه؟ و اگر آره آیا ترکیب etf دولتی هم که عرضه میشه عوض میشه؟

  1. واحد ETF درست‌تر هست تا اینکه بگیم سهم ETF.
   چون صندوق‌ها (چه ETF باشند و چه نباشند) همه واحد دارند و نه سهام.
   بله ترکیب دارایی ETF ها تغییر میکنه. البته از ETF های دولتی که به تازگی عرضه میشه خبر ندارم که قراره ترکیب دارایی هاشون ثابت باشه یا نه.

 41. با عرض سلام و تشکر از توضیحات بسیار خوبتون
  لطفا در مورد آلفا صندوق و بتا صندوق هم توضیح بدید و اینکه چطور باید در انتخاب صندوق مناسب از آنها استفاده کرد.
  با تشکر

 42. با سلام سه سوال تخصصی داشتم.
  اگر ناو یک شرکتی خیلی بالا بره و مثلا به قیمت صد هزار تومن برسه ایا میتونه مثل شرکت های کالایی و …بورس با چند برابر کردن واحد هاش ناو رو هم چند برابر کم کنه تا قیمت هر واحد کم بشه؟

 43. مدت کمی پیش مقداری سهام صندوق س سرو خریدم. حجم معاملاتش در فروردین 99 به نسبت سال 98 به شدت افزایش یافته است. امروز نماد سهم طبق پیغام ناظر بازار به دلایل نظارتی بسته بود. آیا شما اطلاعای از این سهم دارید؟ نگرانم مدتی سهم بسته بماند و نقدینگی من بلوکه شود.

  1. سلام
   در بازار خیلی منفی آیا تضمینی بر اینکه واحدهای صندوق که در بورس خریداری شده با نرخ ابطال nav توسط صندوق خرید بشه؟
   ویا مثل خیلی از سهم ها ممکنه خریداری نداشته باشه و همینطور باقی بمونه؟
   ممنون

 44. سلام. برای خرید واحدها باید از طریق کارگزاری ها اقدام کنم یا باید به شعب صندوق مراجعه کنم و فرم پذیره نویسی پر کنم؟ اگر از طریق کارگزاری ها خرید کنم سود ماهیانه/سالیانه به حساب کارگزاری واریز میشه؟

  1. سلام، ETF هایی که دولت قصد داره عرضه کنه از طریق بانکها هم قابل خریداری هست (کسانی که کد بورسی ندارند)
   اما برخی ETF های دیگه رو فقط از طریق کارگزاری میتونید بخرید

   1. سلام. در پاسخ به این کاربر و کاربر قبلی از واژه «ETF ها» استفاده کردین. یعنی بجز این ETF ی که دولت معرفی کرده(سهام 3 بانک و 2 بیمه) صندوقهای سرمایه گذاری ETF دیگری هم وجود داره؟ اگر پاسختون مثبته چطور پیداشون کنیم و از ترکیبشون مطلع بشیم، و نمادشون در بورس چی هستش؟

 45. با سلام روز شنبه همین هفته جاری صندوق آگاس از ۱۶۰۰۰ در ۱۰ دقیقه به ۸۰۰۰ رسید میخواستم بدونم دلیل همچین نوسانی چیه ؟ایا امکانش هست در صورت ریزش بازار قیمت نصف بشه و تو همون رنج بمونه و صندوق هم از ما به قیمت nav نخره چون تقاضا برای اون قیمت پایین وجود داره و اگه قیمت بالا تر بذارم اساسا دیده نمیشه و اگر همچین چیزی امکان داره این صندوقها در یک روز متونه ادمو بیچاره کنه

  1. سلام، احتمالا یه نفر در وارد کردن قیمت اشتباهی مرتکب شده چون ETF ها محدودیت نوسان قیمت ندارن.
   خیلی بعیده ETF رو کسی نخره، ممکنه نوسانات زیادی در زمان هیجانی شدن پیش بیاد و قیمت ETF به بالاتر یا پایین از NAV برسه ولی اینکه هیچ خریداری وجود نداشته باشه چنین اتفاقی نمیفته.

   1. سلام من کد بورسی دارم کارگزاری مفید میشه انلاین این صندوق خریداری کرد؟؟

 46. با سلام
  با تشکر از شما سوالم اینه در یک روز صندوق سرمایه گذاری آگاس در چه بازه درصدی در حال تغییر نرخ است آیا مثل سهام 5 درصد است یا نه؟ به عبارتی در طول روز سهم در چه بازه ای (مثبت -منفی ) در نوسان است. ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   صندوق‌های مثل آگاس، محدودیت نوسان قیمت ندارند

 47. ببخشید چرا به اطلاعات هر صندوق قابل معامله سهامی که رجوع میکنم درصد سهام داران حقیقی رو صفر درصد زده.یعنی ما نمیتونیم تو این صندوقا واحد بخدیم و فقط اشخاص حقوقی میتونن؟؟؟؟

 48. ببخشید به نظر شما الان این پذیره نویسی که از جانب دولت هست را بهتر است شرکت کنیم یا نه ؟

 49. سلام. من سهام آگاس را خریدم هفته گذشته. توی پرتفوی من الان سه میلیون سود را نشان میده. اگر بعنوان مثال من الان بخوام سهمم را بفروشم آیا یر اساس قیمت روز از من خرید میشه و من این مقدار سود را دریافت می کنم یا بر اساس NAV لحظه فروشم؟ چون الان NAV حدود 600 ت.مان ارزونتر از قسمت پایانی هست/

  1. سلام، ملاک سود تحقق یافته شما قیمتی هست که در نهایت سهم رو میفروشید

   1. سلام
    ببخشید لطفا بفرمائید کسانی که جدیدا واروبورس میشوند میتونند بلافاصله واحدهای صندوق ETF ببخرندیا حتما باید مثل خرید سهام عادی یک ماه صبر کنند ؟

 50. من نفهمیدم 😀
  یعنی مثلا در حالت با درآمد ثابت یه پولی میدی به سبدگردان تو بورس میرهه خرید میکنی ماهانه یه چیزی بهت پول میده یارو سهمت میره و ثابت هم هست؟

  1. پرداخت سود در صندوق با درآمد ثابت تقریبا مثل بانکه.
   شما واحدهای صندوق رو میخرید و هر ماه یه مقداری سود واریز میکنن به حساب.
   بعدا اگه اصل پول رو خواستید، میتونید واحدها رو به قیمت بازار بفروشید

   1. چجور باید فروخت بعد از دوماه.ازطریق اپ بدون داشتن کدبورسی خریداری کردیم

 51. با سلام
  قیمت پایانی etf چگونه افزایش می یابد آیا اگر هیچ معامله ای صورت نگیرد افزایش می یابد؟ یا بر اساس عرضه و تقاضا افزایش می یابد؟
  به عبارتی صرف داشتن واحد صندوق etf برای رشد آن کفایت می کند یا باید واحد های آن مانند سهام در طول روز خرید و فروش شود تا قیمت رشد یا کاهش یابد؟

 52. با سلام. بازه نوسان صندوق های قابل معامله etf درصد مشخصی داره؟ برای سهام بورسی و فرابورسی الان مثبت و منفی ۵ درصد هستش. واسه صندوق های etf چگونه است؟
  با تشکر

  1. سلام، دامنه نوسان etf ها مثل سهام نیست و آزادی بیشتری برای رشد و افت قیمت دارند

 53. سلام وقت بخیر
  من یه ماهی هست فعالیت تو بورس رو شروع کردم و فقط تا الان دوتا عرضه اولیه صبا و شستا رو خریدم. یه مبلغی دارم که فعلا بهش احتیاج ندارم و این روزا که بازار مثبته خیلی دوس دارم بیکار نباشه و سهام بخرم اما تجربه کافی رو ندارم. با خوندن این مطلب به این فکر کردم که تا زمانی که امادگی خرید و فروش رو پیدا کنم، سهام یکی از etf ها رو بخرم. یعنی برای یک بازه ی سه چهار ماهه. نظر شما در این مورد این کار چیه؟
  و این که برای خرید یک etf به چه فاکتورهایی باید توجه کنم و چجوری مقایسه شون کنم؟ باید نمودارها رو تحلیل کنم و سراغ تحلیل تکنیکال برم یا سود اوری و NAV و این فاکتورها باید مد نظرم باشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   ETF ها انواع مختلفی دارند، به ترتیب از ریسک کمتر به ریسک بیشتر:
   درآمد ثابت
   مختلط
   سرمایه گذاری در سهام

   بیشتر به سوابق بازدهی ETF باید توجه کرد

    1. در زمان پذیره نویسی بعضی صندوق ها سقف مشخصی وجود داره.
     در معاملات عادی اگر هم سقفی برای خرید وجود داشته باشه، مقدارش کم نیست.

 54. سلام در پیامهای کارگزاری مورد ثبت نام بنده (سپه) اومده در صورتی که وقت و یا تجربه کافی برای خرید سهام ندارید می توانید از طریق صندوقهای قابل معامله و یا ETF اقدام به سرمایه گذاری کنید
  سوالم اینه: منظورشون این بود که خودِ ETF خرید و فروش رو برامون انجام میدَن؟

  1. سلام، شما همین صفحه که کامنت گذاشتید رو بخونید متوجه میشید ETF چیه.

   1. سلام من کدبورسی گرفتم ولی عضوهیچ کارگذاری نیستم حتمی بایدبه یک کارگذاری مراجع کنم

 55. سلام واقعا ممنونم از اطلاعاتتون
  در مورد صندوق های سهامی از کجا میتونم بفهمم صندوق سیاست حفظ اصل پول رو داره یا نه؟ مثلا صندوق آگاس تو سایتش چیزی نبود و اساسنامشونم واقعا فایل عریض و طویلی بود، ممنون

 56. با توجه به اینکه صندوقهای ETF مانند سهام در بورس معامله می شوند، در صورتی که خریداری برای سهام آن نباشد، چطور می تونم سهامم نقد کنم؟

  1. سلام.عذرمیخوام من برای بچه هام بخرم اینو موقع فروشش چجوریه؟میاد تو حساب خودم یا باید واسشون کدبورسی بگیرم؟موقع فروش به مشکل نمیخوام؟چون به سن قانونی نرسیدن

 57. سلام دوباره خدمت شما استاد عزیز.
  بیشتر توضیح میدم. در قسمت دارندگان صندوقهای سرمایه گذاری در صدر جدول عنوانی وجود دارد به نام کد رزرو صندوق. این کد رزرو چیست و به چه کار می آید. در ضمن در قسمت دارندگان این صندوقها ثبت است. ممنون

 58. ضمن سلام و خسته نباشید خدمت شما
  در این روزا من ۲۰ اسفند به دفتر کارگزاری آگاه در خرم آباد مراجعت نمودم ولی نوشته بودن به دلیل ویروس کرونا تا اطلاع ثانویه بسته است.
  حالا من میخوام بدونم آیا در بورس سهام بخرم سود ماهانه به حساب من میآد؟
  اگه نمیآد چندماهه میآد؟
  آیا دست خودمونه که بگیم سود رو ماهانه بدن یا هرچی دیگه؟

  1. سلام، بورس یک کلمه‌ی کلی برای انواع مختلف اوراق بهادار و سایر ابزارهای مالی هست
   برخی سرمایه‌گذاری‌ها در بورس سود نقدی ماهیانه دارند مثلا صندوق‌های درآمد ثابت
   اما اگه سهام بخرید، خیر سود نقدی وجود نداره و فقط برخی شرکتهای سودده سالیانه مبلغی رو به عنوان سود نقدی پرداخت میکنن (سالی یکبار)

  2. سلام 1سوال دارم صندوق etfمثل آگاس دامنه نوسان از 1ریال تا 100درصد قیمت روز قبل داره یعنی اگه حواسنون نباشه سهمموندرو با قیمت 1 ریال سفارش فروش بزنین تمانی دارایی ما پودر میشه؟ یا یه محدودیت هایی داره؟ یا مثلا اگه سفارش فروش 100درصدی بزنیم کسی حواسش نباشه بخره دوبرابر سود میکنیم یا قانونی داره واسه 1 حداقل نوسانی و حداکثر نوسانی؟

   1. سلام، روبروی قیمت مجاز در صفحه نماد در سایت tsetmc.com میتونید دامنه نوسان مجاز etf رو ببینید
    سفارشات خرید با قیمت بالاتر در جایگاه بالاتری در صف تقاضا قرار میگیره
    سفارشات فروش با قیمت پایینتر در جایگاه بالاتری در صف عرضه قرار میگیره
    و اول این سفارشات انجام میشه
    بنابراین حتی اگر شخصی قیمتی با تغییر زیاد نسبت به قیمت بازار وارد کنه خیلی بعیده سفارشش انجام بگیره (به خاطر اولویت قیمتی که در بالا اشاره شد) مگر اینکه بطور ناگهانی حجم زیادی معامله در یک جهت (منفی یا مثبت) صورت بگیره

  3. باعرض سلام و قبولی طاعات و عبادات. سؤالم اینه که آیا در صندوق های ETF، ممکنه قیمت بازار از NAV صندوق پایین تر بشه؟ اگر این اتفاق امکانش هست، پس تعیین NAV چه سودی داره

   1. سلام وقت بخیر
    معمولا کاهش قیمت به زیر NAV موقت هست و ناشی از وجود هیجان در بازاره.

  1. سلام بر استاد عزیز
   کد رزرو صندوقهای etf چیست؟ و چرا جز سهامداران صندوقها ذکر می شود؟ ممنون

 59. ای کاش پربازده ترین صندوقهای قابل معامله، طی یکی دوسال گذشته رو هم در گزارشی جداگانه بیان کنید

  1. با سلام،
   تقریبا با بورس آشنا هستم ولی مهارت و دانش و تجربه کافی برای :
   -انتخاب نماد مناسب برای خرید.
   -شناخت زمان مناسب برای خرید و فروش.
   را ندارم از این رو سبد سهامم عمدتا شامل “صندوق های ETF در سهام” است هر چند که سهام نمادهای شاراک، شیراز، نوری و پارس را نیز خریده ام و به اعتقاد خودم تصادفی و شانسی در این نمادها در حال حاضر سود کرده ام.

   هدفم سرمایه گذاری بیش از شش ماه یا یکسال است.
   سوالم از جناب جهاندیده این است که :

   1- آیا تشکیل شدن اغلب سهام های من از “صندوقهای ETF در سهام” با اصل “لزوم تنوع بخشی سهام های یک سبد” مغایرت ندارد؟
   2- “صندوق های ETF در سهام” که در لیست کاندیداهای من برای خرید هستند شامل نمادهای : سرو، کاریس، آگاس، کاردان، آساس، اطلس، فیروزه، افق ملت، آتیمس و الماس هستند که همگی از “کاپا” برگرفته شده اند. آیا در خصوص این نمادها نقطه نظراتی دارید؟
   3- آیا نمادی را می شناسید که قابلیت اضافه شدن به این لیست را دارا باشد؟
   4- آیا انتخاب این صندوق ها با هدف بلند مدت من برای سرمایه گذاری همخوانی دارد ؟

   با تشکر و سپاس فراوان

   1. سلام وقت بخیر
    صندوق ها خودشون تنوع بخشی دارایی رو انجام دادند پس شما نیازی نیست چندین صندوق خریداری کنید! با اینکار فقط تنوع بخشی بیش از حد انجام میدید
    هدف شکل گیری انواع صندوق ها اینه افراد با سطح ریسک پذیری مختلف نوعی که مناسبشون هست رو انتخاب کنن
    اول انواع صندوق ها رو بشناسید و بعد براساس ریسک پذیری که دارید یکی دو مورد رو خریداری کنید
    در مورد انواع صندوق ها اینجا بخونید

    1. سلام من فقط کد بورسی دارم
     الان چه جوری سهام بخرم ؟
     لطفا بصورت فلوچارت من راهنمایی کنید ‌ .
     تشکر فراوان

     1. سلام صندوق etf الن در بانک هه عرضه میشه شامل کدام شرکت ها است

     2. سلام وقت بخیر استاد گرامی.
      اگر در شرایط هیجانی قیمت خرید و فروش etf ها خیلی کمتر از nav اون صندوق باشه (مثلا نصفش) و بالاتر هم نیاد آیا میشه سهم خریداری شده رو به طریق دیگه ای با قیمت nav نقد کرد؟ مثلا مراجعه به دفتر صندوق.

     3. سلام وقت بخیر
      نه، به این صورت که میگید شدنی نیست
      خرید و فروش ETF ها فقط در بورس انجام میشه

 60. سلام
  این ادرس مرکز اطلاعات مالی ایران بخش صندوقهاست
  http://www.fipiran.com/Fund/MFComparing/1
  جزئیات مالی این اطلاعات نامفهومه
  مثلا بازده ها از 15 درصد تا دیویست و خورده ای هست
  این اطلاعات چیه؟
  و بقیه اطلاعات در جدول
  در مورد جزئیات اطلاعات مالی صندوق و اطلاعات این جدول ها
  ریز به ریز میخواستم بدونم
  چطور از روی این اطلاعات یه صندوق یا اوراقی رو انتخاب میشه کرد
  اگر اموزشی فایلی یا pdf ای باشه که
  این اطلاعات رو توضیح بده ممنون میشم معرفی کنید
  ممنون

   1. سلام شناسه معاملاتی این صندوقی که دولت ارائه میده چیه؟
    ما که کد بورسی داریم چطور و با چه قیمتی باید سفارش بدیم؟

    1. سلام، نماد “دارا یکم” و امروز چهارشنبه 31 اردیبهشت آخرین مهلت خرید هست

    2. باسلام خدمت آقای جهاندیده ببخشین من
     باراولمه که میخوام توبورس سرمایه گذاری کنم میشه راهنماییم کنین که چه باید کنم ممنون ازشما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *