جهش صعودی اتر با عبور از مرز 200 دلار

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل بازار رمزارزها

طی هفته‌های اخیر، اتر کف‌های بالاتری با جفت بیت کوین خود ایجاد کرده است و این می‌تواند نشانه‌ای صعودی از احتمال شکست مقاومت مهم بعدی برای قیمت اتر باشد.

بااینکه اخیرا توجه‌ و تمرکز جامعه رمزارز به بیت کوین بوده است، اکنون توجه‌ افراد به‌تدریج به سایر پروژه‌ها معطوف می‌شود. دلیل این امر واضح است: هاوینگ سپری شده و نوسان معمول و روزانه به بازارهای رمزارز بازگشته است. از این رو، آلت‌ کوین‌ها توجه بیشتری را به خود جلب کرده‌اند.

بر این اساس، تجزیه و تحلیل اتریوم و توکن بومی آن اتر (ETH)، که به عنوان دومین رمزارز برتر از لحاظ ارزش بازار است، ضروری است.

chart1 12 عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

مقاومت سنگین بعدی اتر: بین 215 تا 230 دلار

همانطور که بیت کوین بعد از هاوینگ در دامنه‌ای جدید در حال نوسان است، همین امر نیز در مورد اتر نیز صادق است. قیمت اتر در محدوده 168 تا 175 دلار سطح حمایت تشکیل داده است، اما هنوز نتوانسته از مقاومتی که در محدوده 215 تا 230 دلار شکل گرفته عبور کند.

chart2 14 نمودار یک‌روزه اتر-دلار. منبع: TradingView

نکته مهم اینجاست که قیمت اتر به‌شدت از قیمت بیت کوین عقب‌ مانده است. بیت کوین توانسته به اوج قیمت ماه فوریه (بهمن) خود باز گردد درحالیکه اتر نمی‌تواند حرکتی تا این حد قدرتمند شکل دهد و هنوز 30 درصد پایین‌تر از قیمت فوریه است.

طی چند ماه گذشته، تمرکز به خاطر هاوینگ روی بیت کوین بوده است. در طول آخرین فشار برای افزایش قیمت بیت کوین از 7,800 دلار تا 10,400 دلار فروش گسترده‌ای در بازارهای آلت‌ کوین به راه افتاد و قیمت‌ جفت‌ارزهای بیت کوین دچار افت‌ شدید 20 تا 30 درصد شدند.

با این حال، در تاریخ رمزارزها، بیت کوین همیشه در هر حرکتی پیش‌قدم بوده است. بیت کوین دسامبر 2017 به رکورد تاریخی قیمت خود دست یافت. همین روند نیز برای آلت کوین‌ها در سه ماه اول سال 2018 اتفاق افتاد.

بنابراین، قیمت بیت کوین باید تثبیت شده و از نوسانات آن کاسته شود تا آلت کوین‌ها بتوانند شانس قرار‌گرفتن در شرایط بیت کوین را پیدا کنند. و بر این اساس، آن‌ها می‌توانند مومنتومی صعودی پیدا کرده و دوباره به سطح قیمتی برسند که آخرین بار در ماه فوریه تجربه کرده بودند؛ این سطح برای اتر بین 270 تا 300 دلار است.

حمایت مهم ارزش کل بازار

ارزش کل بازار رمزارز در حال حاضر شاهد یک مومنتوم صعودی قدرتمند است.

chart3 14 ارزش کل بازار رمزارز، نمودار یک‌روزه. منبع: TradingView

مهمترین نکته این است که ارزش کل بازار در نهایت توانست سطح کلیدی 2018 را یک بار دیگر تبدیل به حمایت کند. این سطح حمایت را می‌توان هم‌تراز با حمایت بیت کوین در 6,000 دلار دانست. قیمت بیت کوین، پیش از وقوع سقوط بزرگ، از سطح کلیدی 2018 خود چندین بازگشت را تجربه کرده بود.

بر این اساس، ارزش کل بازار به شدت از بیت کوین عقب مانده است زیرا بیت کوین در حال حاضر در 9,600 دلار معامله می‌شود که 60 درصد بیشتر از این حد حمایت است. نتیجه اینکه: آلت‌ کوین‌ها از بیت کوین عقب مانده‌اند.

دومین نکته اینجاست که این نمودار بیانگر افزایش حجم است. افزایش حجم، به هنگام نوسانات قیمت، به این معنا است که علاقه افراد به این دارایی در حال افزایش است و بسیاری در حال خرید آن هستند. افزایش حجم یک سیگنال صعودی است.

علاوه بر این، میانگین‌های متحرک 100 روزه و 200 روزه نیز در تایم‌فریم روزانه سطح حمایت تشکیل داده‌اند.

chart4 9 ارزش کل بازار رمزارز، نمودار یک‌روزه. منبع: TradingView

اهمیت میانگین‌های متحرک در این نمودار نشان داده شده است. در طول چرخه صعودی قبلی، ارزش کل بازار همواره میانگین‌های متحرک خود را حفظ کرد تا اینکه میانگین متحرک 100 روزه خود را در اوایل سال 2018 از دست داد. حفظ و تبدیل این میانگین‌های متحرک به حمایت به این معنا است که بازار قدرت گرفته و در حال تغییر مسیر خود است. اگر ارزش کل بازار نتواند این میانگین‌های متحرک را حفظ کند، بازار به محدوده نزولی خود باز خواهد گشت.

chart5 7 ارزش کل بازار آلت کوین‌ها، نمودار یک‌روزه. منبع: TradingView

ارزش کل بازار آلت کوین‌ها ساختاری مشابه با ارزش کل بازار را نشان می‌دهند؛ خصوصا اینکه، حمایت بیت کوین در 6,000 دلار را می‌توان با خط افقی قرمز در این نمودار مقایسه کرد.

از این طریق، می‌توان نتیجه گرفت که آلت کوین‌ها به‌شدت از بیت کوین عقب مانده‌اند.

با این حال، ارزش کل بازار آلت کوین نیز در میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه حمایت نشان می‌دهد، و همچنین 70 میلیارد نیز تبدیل به حمایت شده است.

تا زمانی که این سطوح حمایت حفظ شوند، مومنتوم بیشتر برای روند صعودی تا سطح 110 تا 120 میلیارد دلار محتمل است.

برای اتر چه سطوحی را باید مد نظر داشت؟

chart6 5 نمودار یک‌روزه اتر-تتر. منبع: TradingView

درست همانطور که ارزش کل بازار رمزارز در میانگین‌های متحرک 100 و 200 حمایت تشکیل داده است، همین مسئله برای قیمت اتر نیز صادق است.

تا زمانی که این میانگین‌های متحرک به عنوان سطح حمایت حفظ شوند، می‌توان انتظار داشت روند ادامه پیدا کند و در این حالت با توجه به داده‌های تاریخی دلیل چندانی برای شکل‌گیری روند نزولی وجود ندارد.

سطح کلیدی برای قیمت اتر-دلار محدوده 168 تا 173 دلار است (جهش قیمتی تا 160 دلار ممکن است اتفاق بیفتد). اگر اتر بتواند این سطح را حفظ کند، ادامه روند تضمین‌شده است. یک اصلاح کوتاه‌مدت به سمت این سطح می‌تواند به نفع بازار باشد. چنین اصلاحی می‌تواند موجب تائید تثبیت قیمت و شکل‌گیری محدوده حمایت 168 تا 173 دلار شود.

با این حال، تبدیل سطح مقاومت 195 دلاری به حمایت را می‌توان یک سیگنال صعودی دانست.

هنگامی که هر یک از این دو سطح تبدیل به حمایت شوند، می‌توان انتظار داشت اتر به روند صعودی خود ادامه دهد.

چه اهدافی در مسیر صعودی اتر قرار گرفته‌اند؟

اولین هدف مهم اتر بین 250 تا 252 دلار دیده می‌شود. دومین هدف بین 280 تا 290 دلار (اوج قیمت فوریه) قرار گرفته است. پس از آن، سطوح 320 تا 340 دلار مقاومت مهم بعدی هستند.

با این حال، اندیکاتور کلیدی که باید مد نظر داشت این است که آیا اتر بالاتر از میانگین‌های متحرک باقی می‌ماند یا خیر، زیرا این اندیکاتورها برای پیش‌بینی مومنتوم‌های صعودی/نزولی بسیار مهم هستند.

chart7 7 نمودار یک‌روزه اتر-بیت کوین. منبع: TradingView

اتر در نمودار اتر-بیت کوین باید قدرت بیشتری پیدا کند. قیمت اتر در جفت‌ارز بیت کوین-اتر هنوز در محدوده 0.018 تا 0.0275 ساتوشی در نوسان است.

با این حال، حمایت 0.021 ساتوشی برای دومین بار تائید شده است. آنچه که در اینجا باب میل سرمایه‌گذارها و معامله‌گرها است ایجاد سقف‌های بالاتر است. جفت بیت کوین اتر از سپتامبر 2019 کف‌های بالاتر ایجاد کرده است، اما هیچ سقف بالاتری ایجاد نشده است.

بنابراین، تائید حمایت 0.021 ساتوشی برای افزایش مومنتوم صعودی ضروری است. مرحله بعدی حرکتی واضح به سمت مقاومت 0.024 ساتوشی و عبور از آن است. اگر چنین جهشی اتفاق بیفتد، یک سقف بالاتر در محدوده‌ای بالاتر از 0.0273 ساتوشی هدف بعدی خواهد بود.

نکته: برای چنین حرکتی، فرض بر این است که نوسانات بیت کوین آرام گرفته‌اند. در طول جهش صعودی قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ، اتر در مقایسه با جفت بیت کوین خود به‌شدت سقوط کرد. تنها هنگامی که نوسانات بیت کوین کمتر شوند، آلت‌ کوین‌هایی مانند اتر فضای آزادی برای رشد و رسیدن به روند بیت کوین خواهند داشت.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی