سه دلیل برای ثبت رکورد بهترین عملکرد بیت کوین در سه ماهه دوم سال

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل کریپتوکارنسی

بیت کوین رکورد بهترین عملکرد در سه ماهه دوم سال خود را ثبت کرد و روند صعودی قوت بیشتری گرفت.

در پی رشد خارق‌العاده پس از سقوط 13 مارس (23 اسفند) تا 3,600 دلار و سپس رسیدن به بیش از 10,000 دلار طی سه ماه بعدی، قیمت بیت کوین بهترین عملکرد در سه ماهه دوم سال، از ابتدای پیدایش این ارز دیجیتال تاکنون، را ثبت کرد.

chart1 1 عملکرد سه‌ ماهه بیت کوین طی ۶ سال گذشته. منبع: Skew

سه عامل اصلی باعث جهش قیمت بیت کوین، از آوریل تا ژوئن (فروردین تا خرداد)، شده است: هاوینگ پاداش بلاک در 11 مه (22 اردیبهشت)، افزایش تقاضا برای بیت کوین در کف چندین ساله قیمت و روند قدرتمند بهبود در بازارهای جهانی سهام.

هاوینگ (نصف‌شدن) پاداش بلاک

در 11 مه، شبکه بلاک چین بیت کوین شاهد سومین هاوینگ پاداش بلاک در تاریخ خود بود. رویداد هاوینگ، نرخ تولید بیت کوین را به نصف کاهش می‌دهد تا بیت کوین یک قدم دیگر به عرضه ثابت 21 میلیونی خود نزدیک‌تر شود.

پس از هاوینگ، عواید ماینرها بلافاصله به نصف کاهش یافت و آن‌ها باید چاره‌ای برای این افت درآمد می‌داشتند. این امر منجر به تسلیم‌شدن و خارج‌شدن برخی ماینرها از شبکه شد.

با وجود هاوینگ، نرخ هش (hashrate) شبکه بیت کوین بیش از هر زمان دیگری است. با توجه به اینکه هر دو رویداد قبلی هاوینگ باعث جهش نمایی قیمت بیت کوین شده بودند، قدرت نرخ هش معیار بسیار مناسبی است که در حال حاضر باعث افزایش خوش‌بینی در میان معامله‌گرها شده است.

برخلاف آنچه تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده بودند و احتمالا به علت انعطاف‌پذیری صنعت استخراج، قیمت بیت کوین شاهد افت شدیدی بعد از هاوینگ نبود.

افزایش تقاضا همراه با سقوط تا ۳,۶۰۰ دلار

با سقوط بیت کوین به 3,600 دلار، بیتمکس (BitMEX)، صرافی برتر ارزهای دیجیتال در ایالات متحده، شاهد افزایش تقاضای خرید بود. بسیاری از سرمایه‌گذاران خُرد مایل به خرید بیت کوین در سطح 4,000 دلاری بودند که باعث بازگشت سریع قیمت به 5,800 دلار و سپس به 10,000 دلار شد.

در 27 مارس (8 فروردین)، کوین بیس اعلام کرد:

از زمان ریزش قیمت‌ها، بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال شاهد جهش قیمت بوده‌اند، درحالیکه بازار سهام به افت خود ادامه می‌دهد. مشتریان کوین‌بیس در طول افت بازار و پس از آن، نمونه‌ کاملی از این افزایش تقاضا برای خرید بودند.

در زمان انتشار این اعلامیه از سوی کوین بیس، میزان رشد شاخص S&P منفی 6 درصد در مقابل رشد مثبت 23 درصدی بیت کوین بود.

chart2 2 بهبود قدرتمند بیت کوین پس از افت ماه مارس. منبع: Blockchain.com

تنها یک ماه پیش از سقوط قیمت، قیمت بیت کوین بیش از 10,000 دلار معامله می‌شد. بسیاری از تحلیل‌گران خاطرنشان کرده بودند که قیمت در حال تلاش برای عبور از مقاومت چندین ساله 10,000 دلاری است و در آستانه یک بازار صعودی قرار گرفته است.

با اینکه پس از آن، قیمت به‌شکلی ناگهانی تا 50 درصد افت داشت، این سناریو، یعنی تلاش بیت کوین برای عبور از مقاومت 10,000 دلاری و آغاز یک بازار صعودی، کماکان جذاب باقی ماند و باعث افزایش تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران خُرد شد.

بهبود بازار سهام

از اواخر مارس (اوایل فروردین)، تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا به‌سرعت افزایش یافت. تا 30 ژوئن (10 تیر)، داده‌های جهانی از ابتلای 10.5 میلیون نفر به این بیماری حکایت دارند.

صرف نظر از تاثیر شیوع ویروس کرونا، مقادیر بی‌سابقه نقدینگی و پول نقد تزریق‌شده به بازارها از سوی بانک‌های مرکزی مهم دنیا، باعث بهبودی Vشکل و قدرتمند در بازارهای سهام شده است.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی