واکنش معامله‌گرهای برتر به افزایش قیمت بیت کوین تا ۱۲ هزار دلار

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
blank

قیمت بیت کوین تا 12,000 دلار پیش رفت؛ اما، معامله‌گرها هنوز از پایداری این روند صعودی مطمئن نیستند.

طی چند ساعت گذشته، قیمت بیت کوین تا مرز 11,988 دلار پیش رفت اما دوباره اندکی کاهش یافت و در حال حاضر، روی سطح 11,915 قرار دارد. روند این ارز دیجیتال، در آستانه شکست مقاومت 12,000 دلاری است و به عقیده بسیاری از تحلیل‌گران، بیت کوین ارز دیجیتال برتری است که راه خود را از سایر بازارها، از جمله بازار سهام ایالات متحده، جدا کرده است.

احساسات کلیِ تحلیل‌گرها و معامله‌گرها در مورد بیت کوین، همچنان مثبت است و به عقیده چندین تحلیل‌گران درون‌زنجیره‌ای، بیت کوین در نقش یک دارایی ایمن عمل کرده است.

علاوه بر این، تحلیل‌گران تکنیکال بر این باورند که برای ادامه روند صعودی، سطح مقاومت 12,000 دلار باید به حمایت تبدیل شود. با این حال، با توجه به رفتار پیشین بیت کوین در محدوده این سطح، می‌توان گفت که احتمال عبور روند از این مقاومت، در اولین تلاش، بسیار اندک است.

1 14
نمودار روزانه بیت کوین. منبع: TradingView

آیا بیت کوین در آستانه روند صعودی جدیدی است؟

ویلی وو (Willy Woo)، تحلیل‌گر درون‌زنجیره‌ای مشهور، به چرخه فعلی قیمت بیت کوین، خوش‌بین است. وو تأکید می‌کند که همبستگی بیت کوین با سهام ایالات متحده در کوتاه‌مدت، مسئله امیدوارکننده‌ای است. با این حال، در طولانی‌مدت، جدایی مسیر بیت کوین و بازار سهام، امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

گرچه عوامل فاندامنتال به نفع بیت کوین هستند، معامله‌گران و تحلیل‌گران تکنیکال، به‌طور کامل از شکست مقاومت 12,000 دلاری مطمئن نیستند. از نظر تاریخی، سطح 12,000 دلار همیشه مقاومتی قدرتمند برای بیت کوین به شمار رفته است.

معامله‌گری با نام مستعار سالسا تکیلا (Salsa Tekila) توضیح داد که با نزدیک‌شدن بیت کوین به 12,000 دلار، محتاط‌تر خواهد شد. سالسا تکیلا در توییتر خود نوشت:

قیمت به محدوده 12,000 دلار رسیده است و من بسیار محتاط عمل می‌کنم. به‌نظرم به‌زودی شاهد یک روند بازگشتی خواهیم بود. شکست مقاومت 12,000 دلاری در تلاش اول، چندان محتمل نیست.

علاوه بر ساختار مطلوب تکنیکال، سایر عوامل نیز محرک مثبتی برای احساسات بازار هستند.

با در نظر گرفتن انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در 3 نوامبر (13 آبان)، دارایی‌های پرخطر سطح بالایی از عدم اطمینان کاربران را نشان می‌دهند. این امر باعث کاهش بهای شاخص دلار ایالات متحده شده است که سایر ذخایر ارزش را قدرتمندتر می‌کند.

آینده بیت کوین چگونه رقم خواهد خورد؟

معامله‌گرها اصلی‌ترین عامل طی مسیر صعودی بیت کوین هستند. درحالی‌که معامله‌گرهای بازار روزانه در حال جمع‌آوری بیت کوین هستند، معامله‌گرهایِ بازار قراردادهای آتی ترجیح می‌دهند جانب احتیاط را لحاظ ‌کنند.

کنترینگ کلارک (Cantering Clark)، معامله‌گر قراردادهای مشتقه، اشاره کرد که برخلاف بازار روزانه، تقاضای خرید در بازار قراردادهای آتی چندان زیاد نیست.

رشد بازارهای قراردادهای آتی، از جمله بیتمکس (BitMEX) و بایننس فیوچرز (Binance Futures)، عامل اصلی شکل‌گیری چرخه‌های صعودی پیشین بازار بودند. اگر بازار روزانه و بازار قراردادهای آتی، مسیرهای متفاوتی را پیش بگیرند، قیمت برترین ارز دیجیتال ممکن است در کوتاه‌مدت دچار نوسانات شدیدی شود.

به عقیده معامله‌گرها، اگر بیت کوین سطح 12000 دلار را به حمایت تبدیل کند، روند صعودی قدرت بیشتری خواهد یافت. معامله‌گر دیگری در قالب نام مستعار «بیزانتین جنرال» (Byzantine General) نیز در توییت خود این مسئله را تأیید و به معامله‌گرهای دیگر توصیه کرد که پس از تبدیل سطح 12000 دلار به حمایت، استراتژی کاملاً صعودی پیش بگیرند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی