فایل کوین (Filecoin) چیست؟

blank

فایل کوین (Filecoin)، با توکن بومی فیل (FIL)، یک بازار ذخیره‌سازی دیجیتال، غیرمتمرکز و همتابه‌همتا است که با استفاده از فناوری بلاک‌چین شکل گرفته است. این پلتفرم روی فایل سیستم بین‌ سیاره‌ای (InterPlanetary File System) یا IPFS ساخته شده است و به کاربران اجازه می‌دهد فضای هارد دیسک استفاده‌نشدۀ خود را اجاره دهند و در ازای آن توکن فیل به دست آورند.

درواقع، فایل کوین می‌تواند جایگزینی جذاب برای فضای ذخیره‌ای آمازون اس‌ تری (Amazon S3) و فضای دراپ باکس (DropBox) باشد و مشکلات مربوط به قراردادهای مشابه ذخیره‌سازی در فضای ابری را برطرف کند. با زیرساختی مناسب، هر فرد می‌تواند فضای ذخیره‌سازی در شبکه فایل کوین را بخرد و بفروشد و در عین حال، قیمت و قراردادهای شخصی خود را تنظیم کند. در ادامۀ مطلب، بررسی می‌کنیم که پلتفرم فایل کوین چگونه قرار است فضای ذخیره آنلاین را متحول کند.

پروژه فایل کوین

فایل کوین یک شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که به هر فرد اجازه می‌دهد فضای ذخیره‌سازی اجاره دهد یا فضای ذخیره‌سازی خریداری کند. درواقع، در فایل کوین به جای اینکه مجبور باشید داده‌های مهم خود را به فقط یک شرکت بسپارید، می‌توانید آنها را تقسیم و در رایانه‌های مختلفی در سرتاسر جهان ذخیره کنید.

عناوین مطلب:

فایل کوین در سال 2014 کار خود را آغاز کرد، هم‌زمان با وایت پیپری که تحت عنوان «فایل کوین: شبکه ذخیره‌سازی فایل مبتنی بر ارزهای دیجیتال» (Filecoin: A Cryptocurrency Operated File Storage Network) توسط وان بنت (Juan Benet) منتشر شد. این وایت پیپر سیستمی مشابه شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین را توصیف می‌کند که در آن نودهای شبکه می‌توانند با روندی مبتنی بر اثبات بازیابی (proof-of-retrievability)، داده ذخیره کنند. فایل کوین توسط شرکت پروتکل لبز (Protocol Labs) توسعه یافته است.

فایل کوین «لایه تشویقی روی فایل سیستم بین‌ سیاره‌ای» نیز نامیده می‌شود. به عبارت دیگر، در این شبکه کاربران تشویق می‌شوند تا فضای ذخیره‌سازی خود را در ازای توکن‌های فیل به اشتراک بگذارند. فایل سیستم بین‌ سیاره‌ای یک پروتکل همتابه‌همتا برای ذخیره و بازیابی داده است که با رویکردی غیرمتمرکزتر ‌ایجاد شده است. بر خلاف HTTP یا HTTPS، این سیستم برای ذخیره داده‌ها به سِرورهای متمرکز وابسته نیست.

szs3ErS8BP
با فایل کوین، متقاضیان فضای ذخیره‌ای دیگر به اتاق‌های بزرگ و سِرورهای مرکزی پردردسر نیازی ندارند.

فایل کوین در عرضه اولیه کوین (ICO) خود در سال 2017، 250 میلیون دلار سرمایه جمع کرد که در آن زمان یک رکورد محسوب می‌شد. سه سال بعد، شبکه اصلی فایل کوین در اکتبر 2020 (مهر 99) راه‌اندازی شد.

نحوه کار فایل کوین

فایل کوین روی شبکه‌ای توزیع‌شده و همتابه‌همتا بنا شده است که قصد دارد روشی جدید برای سازمان‌ها و افراد برای ذخیره داده‌ها در سرتاسر جهان فراهم کند. هنگامی‌که افراد فضای ذخیره‌سازی رایگان در دسترس داشته باشند، می‌توانند نقش ماینرهای ذخیره‌سازی (storage miner) را در شبکه ایفا کنند. ماینرهای ذخیره‌سازی مسئول اصلی ذخیره‌سازی داده‌ها در شبکه فایل کوین هستند و مشتریان نیز برای ذخیره و بازیابی داده‌ها باید به ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌ای، توکن فیل بپردازند.

ماینرهای بازیابی (retrieval miner) گروه دیگری از شرکت‌کنندگان در شبکه فایل کوین هستند. همانطور که از نام آنها پیدا است، ماینرهای بازیابی فرایند دسترسی به داده‌های ذخیره‌شده را بین مشتریان و ماینرهای ذخیره‌سازی تسهیل می‌کنند و در ازای ارائه این خدمات، مقدار اندکی توکن فیل دریافت می‌کنند.

با اینکه در شبکه فایل کوین هر فردی می‌تواند فضای ذخیره‌ای ارائه دهد، مصرف‌کنندگان می‌توانند از ایمنی این شبکه نیز کاملاً مطمئن باشند. فایل کوین از رمزگذاری سرتاسر (end-to-end encryption) استفاده می‌کند و ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی به کلیدهای رمزگشایی دسترسی ندارند. علاوه بر این، از آنجا که این سیستم توزیع‌شده است، فایل‌های داده در چندین مکان ذخیره‌سازی و در شرایطی ایمن نگهداری می‌شوند.

برتری فایل کوین نسبت به سایر رقبای متمرکز

فایل کوین یک راه‌حل همتابه‌همتا به‌منظور ذخیره‌سازی فضای ابری برای کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان مختلف است. از آنجا که کالای مشابه (فضای ذخیره‌سازی) توسط فروشندگان مختلف و با قیمت‌های متفاوت ارائه می‌شود، در نهایت مصرف‌کننده نیز می‌تواند از مزایای آن بهره‌مند شود.

گاهی اوقات، شما فضای ذخیره‌سازی کافی برای همه داده‌های خود ندارید و احتیاج به اجاره فضایی بیشتر دارید و گاهی نیز فضای ذخیره‌سازی شما بیشتر از حد نیازتان است. در شرایط دوم، می‌توانید فضای ذخیره‌سازی اضافی خود را بفروشید و از آن کسب درآمد کنید. این وعدۀ فایل کوین است.

اهمیت فایل کوین

طی چند دهه گذشته، نحوه ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها تغییر کرده است. با افزایش روزافزون میزان داده‌ها، کسب‌وکارهای مختلف مجبور شده‌اند برای ذخیره‌سازی فایل‌های داده، ابتدا اتاق‌هایی ویژه به سرورهایی بزرگ در شرکت‌ خود اختصاص دهند و سپس به انتقال تجهیزات به انبارهای ذخیره‌سازی داده در مناطق دور و فضای ذخیره‌سازی ابری در نقاط مختلف جهان فکر کنند. در حال حاضر، بیشتر کسب‌وکارها از ترکیبی از تمام این موارد استفاده می‌کنند. همچنین، مصرف‌کنندگان خُرد نیز ترجیح می‌دهند به فضای ذخیره‌سازی ابری اعتماد کنند.

با این حال، این شرایط باعث شده است اَبَرقدرت‌هایی، مانند سرویس‌ وب آمازون (AWS)، سرویس هیولت پکارد (HPE) و سرویس شرکت دِل (Dell)، از این بازار سر بر آورند. مشتریان تجاری معمولاً یک ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌ای انتخاب می‌کنند و قرارداد خود را سال‌ها با این سرویس حفظ می‌کنند؛ این امر موجب از بین رفتن فضای رقابتی بین ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌ای می‌شود.

اما، فایل کوین به مشتریانی که مایل به خرید فضای ذخیره‌سازی هستند، اجازه می‌دهد تا بدون در نظر گرفتن تأمین‌کننده فضای ذخیره‌سازی، از بهترین قردادها استفاده کنند. این مسئله احتمالاً می‌تواند بازاری رقابتی‌تر برای ذخیره‌سازی فضای ابری ایجاد کند.

0KvCcUbhqC
ایجاد فضایی رقابتی برای ارائه‌دهندگان و امکان پرداخت هزینه‌ای مناسب برای مصرف‌کنندگان از جمله مزایای شبکه فایل کوین است.

موارد استفاده از فایل کوین

فایل کوین به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا به‌جای عقد قرارداد با شرکت‌هایی که دچار ترافیک ذخیره‌سازی داده هستند یا برای ارائه فضای ذخیره‌ای نرخ بالایی در نظر می‌گیرند، بهترین گزینه ذخیره‌سازی را انتخاب کنند. سازمان‌ها و افرادی که فضای ذخیره‌سازی بلااستفاده دارند، می‌توانند آن را در شبکه فایل کوین ارائه دهند و در ازای به‌اشتراک‌گذاری منابع ذخیره‌ای خود، توکن فیل به‌عنوان پاداش دریافت کنند.

ممکن است در ابتدا واضح به نظر نرسد، اما علاوه بر آنچه ذکر شد، در شبکه فایل کوین، همچنین می‌توانید اپلیکیشن‌هایی غیرمتمرکز (DApps) برای ذخیره‌سازی نیز بسازید. این اپلیکیشن‌ها شامل اپلیکیشن‌های ذخیره‌سازی مربوط به مصرف‌کنندگان، اپلیکیشن‌های امور مالی غیرمتمرکز (decentralized finance) یا همان دیفای (DeFi)، اپلیکیشن‌ها ویدئویی غیرمتمرکز و سایر موارد می‌شوند.

نحوه ذخیره توکن فیل

صرف‌نظر از اینکه با فعالیت‌های ذخیره‌ای خود یا حتی انجام معاملات ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها، توکن فیل خرج می‌کنید یا به دست می‌آورید، باید مکانی برای ذخیره‌سازی این توکن‌ها داشته باشید.

فایل کوین سه کیف پول برای ذخیره‌سازی توکن فیل پیشنهاد می‌کند. کیف پول لوتوس (Lotus) که می‌توانید از آن برای اجرای نودهای فایل کوین نیز استفاده کنید و به دفتر کل شبکه فایل کوین متصل شوید. همچنین، با کیف پول گلیف (Glif) که رابط کاربری مبتنی بر وب است نیز می‌توانید به دفتر کل شبکه متصل شوید. در نهایت، کیف پول فیل فاکس (Filfox) که مبتنی بر وب است نیز می‌تواند به شما برای ذخیره‌، خرید یا فروش توکن‌هایتان کمک کند.

سخن پایانی

فایل کوین راه حلی عالی برای ناکارآمدی ذخیره‌سازی و بازیابی فایل‌های داده‌ در سرتاسر جهان است. همچنین، این شبکه قدرت را در دست مشتری قرار می‌دهد، مسئله‌ای که در تنظیم قرارداد با شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی نامعمول است.

در حال حاضر، فایل کوین با یک شبکه اصلی و مجموعه‌ای کاربردی از ابزارها مشغول به کار است. موفقیت اکوسیستم فایل کوین به استفاده از آن در جامعه ارزهای دیجیتال بستگی خواهد داشت؛ با این حال، توانایی این شبکه در جذب افراد جدید به نسخه سوم وب (Web 3.0) نیز در فرآیند رشد و پیشرفت این شبکه حائز اهمیت است.

مقالات مرتبط:

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
بهنام

سلام لطفا راهنمای کنین اگر ایمیل اگر تعقیر کنه که باش در فیس بوک ورفای انجام دادی یادت نیاد وازبین باید چکار کرد

بهنام

سلام لطفا درموردبلاک چین وند یه توضیح بفرمایید وایا بدون کامپوتر ودر مبایل فقط میشه انجام داد یا نه ،وسوال دیگه اینکه این کیف های که معرفی کردین همه وابسته به شرکت هستن واگر کلاهبر دارباشه شرکت یا بهردلیلی هرچه زحمت کشیدی ازبین میره وکلید خصوصی راحت میتونن پیدا کنن وسواستفاده کنن باتشکر

بهنام

سلام لطفا درموردبلاک چین وند یه توصیح بفرمایید

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
3
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx