ارز دیجیتال هلیوم (HNT) چیست؟

blank

ارز دیجیتال هلیوم توکن بومی شبکه بلاک‌چینی هلیوم است که دستگاه‌های اینترنت اشیاء را به هم متصل می‌کند. فناوری هلیوم ارتباط بین دستگاه‌ها را امکان‌پذیر و داده‌ها را از طریق نودهای شبکه ارسال می‌کند.

در سیستم هلیوم، نودهای شبکه به‌عنوان هات‌اسپات (Hotspot) شناخته می‌شوند. هات‌اسپات‌ها شبکه را به‌صورت کلی و عمومی پوشش می‌دهند و به لوراون (LoRaWAN) متکی هستند. لوراون یک پروتکل لایه کنترلی برای دسترسی به رسانه است که پلتفرم‌هایی مثل هلیوم می‌توانند به بخش ابری آن متصل شوند.  

هلیوم یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های لوراون با بیش از 25,000 هات‌اسپات است که به‌عنوان نود در شبکه عمل می‌کنند. هات اسپات‌ها قدرت لوراون و دستگاه ماینینگ مبتنی بر فناوری بلاک‌چین را ترکیب می‌کنند.

عناوین مطلب:

هلیوم همچنین «شبکه مردمی» (The People’s Network) نامیده می‌شود و قصد دارد اینترنت اشیائی کارآمد و کاربردی برای آینده آماده کند و در عین حال راه‌حلی برای تمام مشکلات بلاک‌چین ارائه دهد.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در بخش اینترنت اشیاء، حفظ حریم خصوصی هاب‌های محبوب اینترنت اشیاء، مانند گوگل یا آمازون است. به لطف تمرکززدایی و فناوری بلاک‌چین که برای ایجاد هلیوم استفاده می‌شود، حریم خصوصی در دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیاء دیگر دغدغه خاصی نخواهند بود.

هلیوم چگونه کار می‌کند؟

هدف هلیوم ایجاد یک شبکه قابل اعتماد، غیرمتمرکز و جهانی برای دستگاه‌های اینترنت اشیاء است که به جامعه دارندگان ارز دیجیتال هلیوم متکی است. این شبکه از نودها تشکیل شده است، یعنی هات‌اسپات‌هایی که توسط اپراتورهای نود (دارندگان ارز دیجیتال هلیوم) اجرا می‌شوند. با میزبانی هات‌اسپات‌ها و مدیریت نودها، کاربران برای مشارکت در مدیریت شبکه تشویق می‌شوند.

HOTSPOT

وای‌فای در حال حاضر از دستگاه‌های اینترنت اشیاء پشتیبانی می‌کند. با این حال، پشتیبانی از دستگاه‌های مختلف نگرانی‌هایی در خصوص حریم خصوصی به همراه دارد. هلیوم این مشکل را با استفاده از یک معماری غیرمتمرکز و سازوکار اجماع حل می‌کند که در مقایسه با اتصال وای‌فای با اینترنت اشیاء، پوشش شبکه را 200 برابر بیشتر می‌کند.

سازوکار اجماعی که شبکه روی آن اجرا می‌شود به‌عنوان اثبات پوشش (Proof of Coverage) شناخته می‌شود و مسئول توزیع پاداش به دارندگان ارز دیجیتال هلیوم و اپراتورهای نود است. کاربران برای راه‌اندازی هات‌اسپات‌ها باید یک دستگاه استخراج از وب‌سایت هلیوم خریداری کنند. ماینرها با اتصال به شبکه فرکانس‌های رادیویی تولید می‌کنند، در حالی که مکانیسم اثبات پوشش، مکان‌های هات‌اسپات را تأیید می‌کند.

شرکت‌کنندگان در شبکه می‌توانند یکی از سه نقش حیاتی برای عملکرد شبکه را داشته باشند: چالشگر (Challenger)، فرستنده (Transmitter) و شاهد (Witness). پاداش توزیع‌شده از طریق سیستم نیز به نقش نود در شبکه هات‌اسپات بستگی دارد.

بنیان‌گذاران هلیوم چه افرادی هستند؟

هلیوم در سال 2013 و تنها چند سال پس از آغاز به کار بیت‌کوین راه‌اندازی شد. ارز دیجیتال هلیوم نیز با نظارت شرکت هلیوم راه‌اندازی شد تا اولین شبکه بی‌سیم همتابه‌همتا با ظرفیت اتصال دستگاه‌های مختلف و ایجاد اینترنت اشیاء باشد که هر فرد می‌تواند در سطح بین‌المللی از آن استفاده کند.

هلیوم توسط امیر هالیم (Amir Haleem)، شان کری (Sean Carey) و شاون فنینگ (Shawn Fanning) در سال 2019 راه‌اندازی شد. این پروژه بیش از 53 میلیون دلار در چهار دور تأمین سرمایه از سال 2015 تا 2019 جمع‌آوری کرد. شبکه هلیوم با هدف رفع مشکلات رایج در بخش اینترنت اشیاء مانند حریم خصوصی کار خود را آغاز کرد.

چه‌چیزی هلیوم را منحصربه‌فرد می‌کند؟

بعد از آیوتا (IOTA) که از فناوری به‌اصطلاح «بدون بلاک» (blockless) و شبکه تنگِل (Tangle) برای ایجاد ارتباط بین دستگاه‌ها استفاده می‌کند، هلیوم دومین پروژه‌ بلاک‌چینی است که با اینترنت اشیاء سروکار دارد.

منحصربه‌فرد بودن هلیوم به‌عنوان پروژه‌ای متمرکز بر بهبود اینترنت اشیاء در مکانیسم اثبات پوشش نشان داده شده است. اثبات پوشش سازوکار ویژه‌ای است که مخصوصاً برای شبکه هلیوم ایجاد شده است. مکانیسم اجماع مبتنی بر پروتکل تحمل خطای بیزانس هانی‌بَجِر (HoneyBadger Byzantine Fault Tolerance) است و به نودهای شبکه اجازه می‌دهد حتی زمانی که نرخ‌ اتصال متفاوت است، به توافق و اجماع برسند.

CIO IoT 1

به‌غیر از استفاده از ارز دیجیتال هلیوم، این شبکه توکن دیگری را نیز به کار می‌گیرد که نمی‌توان آن را مبادله کرد و کاربران می‌توانند از آن برای پرداخت کارمزد تراکنش استفاده کنند: توکن Data Credits.

چه‌چیزی هلیوم را ارزشمند می‌کند؟

ارزش هلیوم با کاربرد، ظرفیت فنی، مرتبط‌بودن پروژه و فناوری آن تعیین می‌شود. همچنین، ارزش ذاتی هلیوم بیشتر از طریق منشور کاربرد و فناوری آن مشاهده می‌شود. با این حال، ارزش ذاتی و ارزش بازار ارز دیجیتال هلیوم اغلب با هم مطابقت ندارند که این امر بیشتر به دلیل نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد.

ارزش بازار هلیوم بسته به عوامل مختلف می‌تواند از لحظه‌ای به لحظه دیگر بسیار متفاوت باشد. ارزش بازار ارز دیجیتال هلیوم نیز در معرض نوسانات در بازار و در مواقع تغییر روند غیرقابل‌پیش‌بینی است، به همین دلیل ارزش واقعی پروژه اغلب با قیمت بازار ارز دیجیتال هلیوم متفاوت است.

اطلاعات فنی بلاک‌چین هلیوم

شبکه هلیوم بر اساس یک مکانیسم اجماع منحصر‌به‌فرد کار می‌کند که به‌طور ویژه برای پروتکل هلیوم توسعه یافته است. برای درج عملکرد و تمرکززدایی در زیرساخت شبکه، سازوکار اجماع اثبات پوشش از سه نوع مختلف هات‌اسپات پشتیبانی می‌کند که عبارتند از چالشگر، فرستنده و شاهد.

چالشگر چالش‌هایی در شبکه ایجاد می‌کند تا فرکانس‌های رادیویی را که هر 240 بلاک یک‌بار اتفاق می‌افتند، اعتبارسنجی کند. سپس چالشگرها چالش را برای نودهای فرستنده می‌فرستند تا نودهای شاهد نزدیک به نود فرستنده اعتبار چالش را تأیید کنند. شرکت‌کنندگان در شبکه همچنین می‌توانند با ساخت هات‌اسپات و استخراج، ارز دیجیتال هلیوم کسب کنند.

امنیت شبکه هلیوم چگونه تأمین می‌شود؟

شبکه هلیوم با استفاده از پروتکل اثبات پوشش که برای اطمینان از ثبات شبکه به مشارکت‌کنندگان شبکه متکی است، ایمن می‌شود. اثبات پوشش شکل پیشرفته‌ای از اثبات کار است، به همین دلیل است که شبکه برای امنیت به استخراج‌کنندگان یا همان ماینرها متکی است.

این پروتکل به‌طور خاص برای اطمینان از اتصال حتی با توان کم ایجاد شده است، بنابراین می‌توانید با دستگاه ساده‌‌ای با توان 5 وات استخراج کنید. به این ترتیب، هلیوم می‌تواند اتصال بین دستگاه‌های موجود در شبکه اینترنت اشیاء را تسهیل کند.

چگونه از هلیوم استفاده کنیم؟

هلیوم برای تسهیل اتصال دستگاه‌ها در اینترنت اشیاء با استفاده از توان کم با کارایی بالا استفاده می‌شود. هلیوم همچنین استخراج HNT و همچنین سهام‌گذاری را امکان‌پذیر می‌کند، بنابراین کاربران می‌توانند با مشارکت در شبکه سود کسب کنند.

برای شروع استفاده از هلیوم به‌عنوان ارائه‌دهنده نود هات‌اسپات، کاربران می‌توانند دستگاه‌های استخراج ویژه‌ای را که در وب‌سایت رسمی هلیوم موجود است خریداری و بر اساس مشارکت خود پاداش دریافت کنند. پاداش در قالب ارز دیجیتال هلیوم توزیع می‌شود. ارز دیجیتال هلیوم را می‌توان در بازار ارزهای دیجیتال فروخت و از آن برای تولید توکن‌های Data Credit غیرقابل‌مبادله استفاده کرد.

هلیوم یک زیرساخت منحصربه‌فرد برای اقتصاد بی‌سیم کاملاً جدید ایجاد می‌کند که با تمرکززدایی توانمند شده است و به همین دلیل «شبکه مردمی» نامیده می‌شود.

چگونه کیف پول هلیوم انتخاب کنیم؟

تیم توسعه‌دهنده هلیوم اپ (Helium App) را توصیه می‌کند، کیف پول دیجیتالی برای ارز دیجیتال هلیوم که از سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS پشتیبانی می‌کند و می‌تواند با تنظیمات هات‌اسپات جفت شود.

کیف پولی برای نگهداری ارز دیجیتال هلیوم

کیف پول Command Line Interface هم یکی دیگر از راه‌حل‌های ذخیره ارز دیجیتال هلیوم است که محیطی ایمن برای توکن‌های HNT ایجاد می‌کند. کیف پول Command Line بیشتر به کاربرانی که با فناوری آشنایی بیشتری دارند، توصیه می‌شود. بنابراین، اگر تازه‌وارد هستید بهتر است از Helium App استفاده کنید.

در واقع، مکان‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید ارز دیجیتال هلیوم خود را ذخیره کنید و کیف پولی که انتخاب می‌کنید احتمالاً به این مسئله بستگی دارد که قصد دارید از آن برای چه‌چیزی استفاده کنید و چقدر باید ذخیره کنید.

کیف پول‌های سخت‌افزاری یا کیف پول‌های سرد مانند لجر یا ترزور امن‌ترین گزینه برای ذخیره ارزهای دیجیتال با ذخیره‌سازی و بکاپ آفلاین ارائه می‌دهند. با این حال، آنها به دانش فنی بیشتر و هزینه اولیه احتیاج دارند. بنابراین، می‌توانیم بگوییم کیف پول‌های آفلاین برای ذخیره مقادیر بیشتر ارز دیجیتال هلیوم و کاربران باتجربه‌تر مناسب‌تر هستند.

کیف پول‌های نرم‌افزاری گزینه دیگری ارائه می‌دهند و استفاده از آنها رایگان و آسان است. می‌توان این کیف پول‌ها را که ممکن است امانی یا غیرامانی باشند، روی گوشی‌های هوشمند یا دسک‌تاپ دانلود کرد. در کیف پول‌های امانی، کلیدهای خصوصیتان توسط ارائه‌دهنده کیف پول و به‌جای شما نگهداری می‌شوند.

کیف پول‌های غیرامانی از عناصری ایمن روی دستگاه شما برای ذخیره کلیدهای خصوصی بهره می‌برند. اگرچه این کیف پول‌ها راحت‌تر هستند، اما از نظر امنیت از کیف پول‌های سخت‌افزاری ضعیف‌ترند و ممکن است برای مقادیر اندک ارز دیجیتال هلیوم یا کاربران تازه‌کار مناسب‌تر باشند.

کیف پول‌های آنلاین یا کیف پول‌های وب نیز رایگان و آسان اجرا می‌شوند و از طریق چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند. با این حال، این کیف پول‌ها آنلاین محسوب می‌شوند و نسبت به جایگزین‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری خود از امنیت کمتری برخوردار هستند. از آنجا که قرار است به یک پلتفرم آنلاین برای مدیریت ارزهای دیجیتال هلیوم خود اعتماد کنید، باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی تأییدشده انتخاب کنید. این کیف پول‌ها برای نگهداری مقادیر کمتر ارزهای دیجیتال یا برای افرادی که به‌طور مکرر با این ارزها سروکار دارند مناسب هستند.

استخراج هلیوم

MINING

هلیوم به سازوکار سنتی اثبات کار متکی نیست، اما برای تثبیت و ایمن‌سازی شبکه به ماینرها وابسته است. هلیوم از نسخه پیشرفته اثبات کار مبتنی بر تحمل خطای بیزانس استفاده می‌کند که ماینرها را ملزم می‌کند تا پوشش بی‌سیم تولید شده توسط هات‌اسپات‌ها (نودها) را تأیید کنند.

اگرچه هلیوم به استخراج متکی است، اما سیستم آن با پلتفرم‌های سنتی مانند بیت‌کوین که به استخراج‌کنندگان وابسته هستند، فرق دارد. سیستم استخراج هلیوم به گروه‌هایی از ماینرهایی که به‌طور مستقل کار می‌کنند این امکان را می‌دهد که در مجاورت یکدیگر سریع‌تر کار کنند. دستگاه‌های استخراج هنوز باید حداقل 300 متر از هم فاصله داشته باشند تا بتوان استخراج را فعال کرد.

سخن پایانی

هلیوم روش استفاده از بلاک‌چین برای تسهیل اتصال دستگاه‌های موجود در اینترنت اشیاء را متحول و مشارکت‌کنندگان شبکه را تشویق می‌کند. به لطف دستگاه‌های استخراج ویژه طراحی‌شده که به کاربران اجازه می‌دهد تا با قدرت کمتری استخراج کنند، کاربران می‌توانند برای پشتیبانی و ایمن کردن شبکه پاداش‌هایی در قالب ارز دیجیتال هلیوم دریافت کنند.

از آنجا که نیاز به اتصال دستگاه‌ها از طریق اینترنت اشیاء اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، هلیوم می‌تواند جایگاه مهمی در شبکه جهانی دستگاه‌های اینترنت اشیاء پیدا کند. شبکه و ارز دیجیتال هلیوم با فناوری ارزشمندی که به کاربران امکان می‌دهد به‌راحتی فرکانس رادیویی را برای دستگاه‌های بی‌سیم تولید و توزیع کنند، می‌تواند لقب «شبکه مردمی» را به‌درستی از آنِ خود کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx