کد نقش چیست و چگونه می‌توان آن را دریافت کرد؟

شکوه ارشادی فر
شکوه ارشادی فر
بررسی و راستی‌آزمایی شده توسط:
بررسی و راستی‌آزمایی شده توسط:

مهرداد اسدی (MBA و Financial Management Master's Degree)

سامانه جامع تجارت

کد نقش همان کد بورسی است که تمام فعالان تجارت داخلی برای تایید قانونی بودن سفارشات خود به آن نیاز دارند و باید آن را دریافت کنند.

مطابق با ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و براساس دستورالعمل رصد کالا در زنجیره تجاری کشور که توسط هیئت وزا و مقام عالی وزارت تصویب شد، تمام فعالان اقتصادی که در زنجیره تجاری و توزیع کشور فعالیت می‌کنند؛ موظفند در سامانه جامع تجارت ثبت نام کرده و کد نقش دریافت کنند.

در این مقاله قصد داریم شما را با کد نقش و مراحل دریافت آن آشنا کنیم.

کد نقش چیست؟

کد نقش همان کد بورسی است که همه فعالان در حوزه تجارت داخلی، اعم از تولیدکنندگان، خریداران (تجار) و واردکنندگان کالا برای تایید قانونی بودن فعالیت خود می‌بایست آن را دریافت کنند.

دریافت این کد به صورت آنلاین (غیرحضوری) انجام می‌شود و متقاضیان می‌توانند به سامانه جامع تجارت مراجعه کرده و ثبت نام کنند.

در سامانه جامع تجارت امکان ثبت اطلاعات ورود کالا به زنجیره تجاری (واردات و تولید)، انتقال مالکیت (خرید و فروش) و انتقال مکان (انبارش و حمل) وجود دارد.

راهنمای ثبت نام در سامانه جامع تجارت و دریافت کد نقش

بعد از مراجعه به سامانه جامع تجارت به نشانی ntsw.ir مراحل زیر را انجام دهید تا کد نقش را دریافت کنید:

 1. ابتدا می‌بایست از منوی بالای صفحه گزینه “ثبت نام” را انتخاب کنید.

اطلاعات مربوط به کدملی، تاریخ تولد، تلفن همراه، تلفن ثابت، کدپستی، نشانی ایمیل، عکس پرسنلی و انتخاب نام کاربری و رمز عبور (به صورت دلخواه) را تکمیل کنید.

نقش

2. در مرحله بعد دوباره وارد سامانه شده و گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

3. در این مرحله به صفحه‌ای وارد می‌شوید که می‌بایست اطلاعات خواسته شده را کامل کنید. بعد روی دکمه “ذخیره اطلاعات و ادامه” کلیک کنید.

نقش 1

4. در این مرحله شماره تلفن شما اعتبار سنجی می‌شود. این کار به دو صورت انجام می‌شود.

 • نخست از طریق ارسال کد اعتبار سنجی. در این روش یک کد به شماره تلفن شماره پیامک می‌شود. بعد از وارد کردن آن در سامانه، اعتبار تلفن شما تایید می‌شود.
 • دوم از طریق USSD کد. در این روش یک کد USSD به شما نشان داده می‌شود با شماره‌گیری آن از طریق تلفن همراهتان کد تایید را دریافت کنید. این کد را وارد سامانه کرده و به مرحله بعد بروید.
کد

5. در این مرحله وارد صفحه کاربری خود در سامانه می‌شوید. برای ادامه کار باید گزینه “عملیات پایه” را انتخاب کرده و گزینه “بارگزاری صلاحیت‌ها” را کلیک کنید.

نقش 3

6. در صفحه بعد باید گزینه فعالیت تجاری جدید را انتخاب کنید.

نقش 4

7. در مرحله بعد باید اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. بعد گزینه افزودن مجوز فعالیتی و در ادامه ثبت اطلاعات را کلیک کنید.

نقش 5

8. در انتها وقتی که وارد صفحه دریافت کد نقش شدید، بر روی گزینه ثبت درخواست کلیک کنید. این مرحله ممکن است بین 15 دقیقه تا 24 ساعت به طول بیانجامد.

بعد ازینکه درخواست شما تایید شد، در قسمت بارگزاری صلاحیت‌ها، کد نقش شما نشان داده می‌شود.

نقش 6

دقت داشته باشید که هنگام انجام مراحل ثبت اطلاعات جهت دریافت کد نقش، کدپستی و شماره تلفن ثابتی که وارد می‌کنید با کدپستی و شماره تلفن ثابت مجوز صنفی یکی باشند.

همچنین شماره تلفن همراه باید به نام شخص ثبت نام کننده باشد؛ یعنی با کدملی مطابقت داشته باشد.

سوالات متداول

چه مشاغلی می‌بایست کدنقش دریافت کنند؟

همه واحدهای اقتصادی شامل واحدهای صنفی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، شرکت‌های پخش، کسب و کارهای مجازی عرضه کننده مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی، کالاهای پتروشیمی، روغن موتور تصفیه اول، لوازم خانگی، شیر خشک صنعتی، مقاطع فولادی، دخانیات، شوینده‌ها، تلفن همراه، کاغذ، محصولات کشاورزی نظیر برنج، چای، روغن، شکر، قندو حبوبات برای فعالیت در بورس موظفند در سامانه جامع تجارت ثبت نام کرده و کد نقش را دریافت کنند.

تبادلات کالا بدون دریافت کد نقش چه تبعاتی دارد؟

در صورت ثبت نام نکردن در سامانه و نداشتن کد نقش، علاوه بر عدم امکان عرضه کالا، با متخلفان بر اساس نوع تخلف، تحت عنوان عرضه خارج از شبکه و احتکار، در چارچوب قوانین تعزیرات حکومتی، نظام صنفی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد قانونی می‌شود.

تولیدکننده در سامانه تجارت چگونه شروع به فعالیت می‌کند؟

تولیدکننده ابتدا می‌بایست از منوی “اظهار تولید” تولیدات خود را وارد کرده و سپس فروش این موجودی را از منوی انتقال مالکیت ثبت کند.

شماره پشتیبانی سامانه تجارت چند است؟

شماره تلفن مرکز پشتیبانی سامانه تجارت 0217549000 است و متقاضیان در صورت مشکل می‌توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16:30 و روزهای پنج‌شنبه از ساعت 8 تا 14 با این مرکز تماس بگیرند.

بعد از دریافت کد نقش، چه زمانی فروشنده یا خریدار مجوز فعالیت دارد؟

فروشندگان و خریداران هنگام معامله ملزم هستند به سامانه وارد شوند و نسبت به رد یا تایید فاکتورها اقدام کنند. در صورتی که فاکتورهای خرید در زمان مقرر در سامانه جامع تجارت ثبت نشده باشند، مشتری پیام “عدم تایید فاکتورهای خرید” را دریافت می‌کند. در صورت بروز این خطا، اجازه معامله وجود ندارد.

کلام پایانی

تمام فعالیت‌های مرتبط با ثبت سفارش واردات کالا می‌بایست از طریق سامانه جامع تجارت و دریافت کد نقش انجام گیرد.

کد نقش توسط مرکز توسعه تجارت وزارت صمت پایه‌گذاری شده تا با قاچاق کالا مبارزه شود و تمام مبادلات تجاری در بستر قانون و شفاف صورت گیرند.

مطابق قانون، هرگونه معامله داخلی در هر سطحی از واردکننده و تولیدکننده و حتی خرده فروشی فروشگاه‌های کوچک بدون داشتن کد نقش ممنوع است.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

شکوه ارشادی فر

شکوه ارشادی فر

شکوه ارشادی فر از سال 98 با بازارهای مالی آشنا شده و مدرک کارشناسی ارشد دارد. تاکنون دوره‌های مختلفی را در رابطه با بورس ایران گذرانده و هم اکنون جزو معامله گران این بازار است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی