کد بورسی چیست؟ کد معاملاتی آنلاین را سریع و رایگان دریافت کنید!

دریافت کد بورسی

هر کاربری برای ایجاد حساب در یک سازمان، نیازمند یک شناسه کاربری است تا به وسیله آن بتواند وارد حساب کاربری خود شده و آن را مدیریت نماید. در بازار بورس هم معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به یک کد شناسایی نیاز دارند تا با کمک آن وارد حساب شده و در بازار بورس فعالیت کنند. این کد، کد بورسی یا کد معاملاتی بورس نام دارد که در این مقاله قصد داریم نحوه دریافت و کاربرد آن در بازار بورس را مورد بررسی قرار دهیم.

کد بورسی چیست؟

کد بورسی یا کد معاملاتی در بورس، شناسه‌ای است که سازمان بورس اوراق بهادار، از آن جهت تشخیص افراد حقیقی و حقوقی استفاده می‌کند.

به عبارت دیگر؛ این کد کاملا یکتاست و هر فرد فعال در بازار بورس، با داشتن آن می‌تواند در بازار سهام فعالیت داشته باشد. لازم به ذکر است که هر فرد تنها یک بار می‌تواند نسبت به دریافت این کد اقدام کند و دریافت این کد از طریق مراجعه به سامانه‌ مربوط به کارگزاری‌ها، انجام می‌شود.

لیست کارگزاری‌های فعال در بورس را اینجا ببینید.

شما باید برای دریافت کد بورسی، ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و سپس با کد 10 رقمی که از طریق این سامانه دریافت می‌کنید، به وب‌سایت کارگزاری مورد نظرتان مراجعه کنید و مراحل ثبت‌نام خود در کارگزاری را تکمیل نمایید. بعد از اتمام این مراحل، این کد برای شما ارسال خواهد شد و بعد از آن می‌توانید از طریق سامانه معاملات آنلاین، اقدام به خرید و فروش سهام در بازار بورس کنید.

توجه داشته باشید که برخی از کارگزاری‌ها، خودشان اطلاعات هویتی شما را دریافت کرده و به طور خودکار در سامانه سجام برای شما حساب کاربری باز می‌کنند. علاوه بر این؛ توجه به این نکته حائز اهمیت است که در صورت ایجاد حساب کاربری در کارگزاری‌های مختلف، کد معاملاتی شما یکسان خواهد بود.

جالب است بدانید که کد بورسی دریافت شده، هیچ تاریخ انقضایی ندارد و هر زمان که دوباره از آن استفاده کنید، کارایی خود را خواهد داشت. حتی کسانی که پیش از ایجاد سامانه سجام اقدام به دریافت کد معاملاتی بورس کرده‌اند نیز می‌توانند با کد معاملاتی خود، اقدام به خرید و فروش نمایند. البته توصیه می‌کنیم که این افراد در سامانه سجام ثبت‌نام کنند تا هنگام واریز سود با مشکلی مواجه نشوند.

آیا کد بورسی واقعا لازم است؟

بله؛ وجود این کد یکی از الزامات برای سرمایه‌گذاری در بورس و خرید اوراق بهادار از بازار سرمایه است.

شاید شما تصور کنید چون خرید و فروش اوراق بهادار به صورت آنلاین انجام می‌شود و کارگزار دخالت مستقیمی در آن ندارد، نیازی به این کد نیست؛ ولی در هر حال این کارگزار است که واسطه بین شما و بازار سرمایه است و داشتن یک کد بورسی به منزله داشتن یک حساب معاملاتی نزد کارگزار است.

توجه داشته باشید که این قوانین صرفا مخصوص ایران نیست؛ بلکه در کشورهای خارجی نیز افراد برای خرید و فروش اوراق بهادار باید به کارگزاران مراجعه کنند.

ساختار کد معاملاتی بورس چگونه است؟

همانطور که گفتیم؛ کد معاملاتی از لحاظ ساختار یک شناسه واحد است که از تعدادی حرف و عدد تشکیل شده است. اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه اطلاعاتی بورس به وسیله این کد شناسایی می‌شوند؛ بنابراین این کد چند رقمی شبیه کد ملی است و هر شخص فقط می‌تواند یک کد معاملاتی داشته باشد. 

کد معاملاتی اشخاص حقیقی به صورت حروف ابتدایی نام خانوادگی وی و عدد درکنار آن تعریف می‌شود. برای مثال؛ برای شخصی با نام خانوادگی “بهرامی” کدی شبیه به ” بهر04548” یا ” بهر 12322″ خواهد بود.

البته به تازگی در کد بورسی‌های جدید، حروف ابتدای نام خانوادگی وجود ندارد.

کاربردهای کد معاملاتی چیست؟

شما می‌توانید بعد از دریافت کد معاملاتی بورس، به تمام خدمات بازار سرمایه دسترسی داشته باشید و هر زمان که به نهادهای مالی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری‌ها و شرکت‌های تامین سرمایه مراجعه کنید، دیگر نیازی به احراز هویت نخواهید داشت.

علاوه بر این؛ این کد برای تمامی مشمولان سهام عدالت نیز صادر شده که تنها با فعال‌سازی آن می‌توانید آن کد را دریافت نمایید.

به طور کلی؛ کد معاملاتی بورس این امکان را برای شما فراهم می‌کند که علاوه بر سرمایه‌گذاری و انجام معاملات در سازمان بورس و فرابورس، فعالیت‌هایی از قبیل صدور کد سبدگردانی، معامله انواع اوراق بهادار مانند اوراق تسهیلات مسکن، صدور صندوق سرمایه‌گذاری، تغییر صندوق و کارگزاری را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: راهنمای دریافت کد بورسی (از کارگزاری آگاه)

تفاوت کد بورسی با کد اقتصادی و کد کارگزاری چیست؟

کد اقتصادی، یک شناسه 12 رقمی است که دریافت آن برای متقاضیان ثبت شرکت‌ ضروری است. در واقع این کد توسط اداره دارایی جهت شناسایی شرکت و بررسی امور مالیاتی آن‌ها، به سازمان، اداره یا شرکت داده می‌شود. به این ترتیب؛ این کد با کد بورسی کاملا متفاوت است و برای ورود به بازار بورس کارایی ندارد.

از طرفی؛ کد معاملاتی بورس با کد کارگزاری نیز تفاوت دارد. شما با ثبت‌نام در هر کارگزاری، کد مخصوص به آن کارگزاری را دریافت خواهید کرد که کارگزاری‌ها از این کد برای دسته‌بندی اطلاعات مشتریان و شناسایی آن‌ها در سامانه استفاده می‌کنند.

علاوه بر این؛ یک کد بازار آتی کالا نیز وجود دارد که این کد هم با کد معاملاتی متفاوت است؛ یعنی شما با داشتن کد معاملاتی بورس، نمی‌توانید در بازار آتی کالا معامله کنید و حتما بایستی کد آتی کالا را به شکل جداگانه دریافت نمایید.

بیشتر بخوانید: کد PRX چیست و چه تفاوتی با کد بورسی دارد؟! + نحوه دریافت آن

حداقل سن متقاضیان برای دریافت کد معاملاتی چقدر است؟

تمام متقاضیان بالای 18 سال می‌توانند کد معاملاتی دریافت نمایند؛ اما افراد زیر 18 سال باید برای انجام فرآیند احراز هویت، همراه با ولی قانونی خود، به مراکز پیشخوان مراجعه کرده و با تکمیل فرم‌های مربوطه، کد معاملاتی خود را دریافت کنند.

لازم به ذکر است که افراد زیر 18 سال، کد آفلاین دریافت می‌کنند که می‌توانند با آن به خرید و فروش سهام  بپردازند؛ اما این خرید و فروش به صورت برخط نیست و انجام معاملات آن‌ها به شکل سفارش آفلاین خواهد بود.

تنها تفاوت سامانه آنلاین و آفلاین، زمان ثبت سفارش است؛ به عبارت دیگر، سفارش آفلاین به این صورت است که متقاضی باید وارد سامانه آفلاین کارگزاری مورد نظر خود شده و سفارش خود را ثبت نماید. کارگزاری بعد از دریافت سفارش و بررسی دقیق آن، سفارش را ثبت می‌کند که این فرآیند ممکن است با کمی تاخیر انجام شود.

بیشتر بخوانید: نحوه ثبت‌نام سجام برای کودکان و دریافت کد بورسی افراد زیر 18 سال

مدارک لازم جهت دریافت کد بورسی

مدارک لازم برای دریافت این کد، بسته به کارگزاری مورد نظر شما متفاوت است. به عنوان مثال؛ بعضی از کارگزاری‌ها، تنها کد ملی شخص متقاضی را دریافت می‌کنند. یا برخی از کارگزاری‌ها، به دلیل اینکه خودشان برای ثبت‌نام در سامانه سجام اقدام می‌کنند؛ برای صدور کد معاملاتی به مدارک شغلی، مالی و بانکی افراد نیاز دارند.

به طور کلی؛ مدارکی که ممکن است برای دریافت این کد نیاز داشته باشید؛ به شرح زیر است:

مدارک لازم برای دریافت کد معاملاتی (اشخاص حقیقی):

 • اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات
 • اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
 • شماره حساب بانکی و شماره شبای آن
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی
 • آخرین مدرک تحصیلی (برای دسترسی به معاملات آنلاین دارا بودن حداقل دیپلم و 18 سال سن لازم است)
 • تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین

مدارک لازم برای دریافت کد معاملاتی (اشخاص حقوقی):

 • تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس
 • تصویر روزنامه رسمی
 • آگهی کلیه تغییرات
 • تصویر اساسنامه
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره
 • تکمیل فرم تعهدنامه
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی

پس از اخذ این کد، نام کاربری و رمز عبور معاملات برخط یا آنلاین، با ایمیل و پیامک برای شما ارسال خواهد شد. با این نام کاربری، فرد مجاز به انجام معاملات به صورت مستقیم و آنلاین خواهد بود و نیاز به ثبت سفارش حضوری نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که دریافت کد بورسی کاملا رایگان است و کارگزاری‌ها برای صدور کد معاملاتی بورس، مبلغی را از شما دریافت نمی‌کنند؛ اما فرآیند اداری دریافت آن و ثبت‌نام در سامانه سجام نیازمند پرداخت هزینه‌هایی است که می‌توانید برای اطلاع از آخرین تعرفه‌ها، به سامانه دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

علاوه بر این؛ درآمد کارگزاری‌ها از میزان کارمزدی است که بابت هر معامله دریافت می‌کنند. درصد این کارمزد معمولا ناچیز است و میزان آن در اوراق بهادار مختلف متفاوت است. مثلا کارمزد خرید سهام ( جمع کارمزد کارگزاری + کارمزد سازمان بورس و نهادهای مرتبط) حدودا 0.003 است.

اما برای فروش سهام نیم درصد مالیات نیز اخذ می‌شود و جمع کارمزد و مالیات فروش به حدودا 0.008 درصد می‌رسد.

در حال حاضر نرخ کارمزد معاملات به صورت زیر است:

امنیت کد بورسی به چه صورت است؟

برای برخی افراد سوال است که اگر شخصی کد معاملاتی مرا بداند، آیا می‌تواند از آن سوءاستفاده کند؟

باید بگوییم خیر؛ شخص صرفا با دانستن این کد شما نمی‌تواند کار خاصی انجام دهد. اما شما باید مشخصات ورود به سامانه معاملاتی که از طریق آن خرید و فروش انجام می‌دهید را در جای امنی نگهداری کنید.

بعضی افراد ممکن است این مشخصات را برای معامله به اشخاص دیگر (که قصد مدیریت سرمایه یا اصطلاحا سبدگردانی دارند) بسپارند؛ باید توجه کنید مسئولیت کلیه فعالیت‌هایی که از طریق حساب معاملاتی شما انجام می‌شود بر عهده شماست.

اگر مشخصات ورود به سامانه معاملاتی به دست افراد دیگر بیفتد، آن‌ها نمی‌توانند شماره حساب شما را تغییر دهند یا پول موجود در حساب را خارج کنند؛ زیرا امکان ثبت یا تغییر شماره حساب در سامانه معاملاتی وجود ندارد. تغییرات در شماره حساب‌ها صرفا با ارائه درخواست به کارگزاری امکان‌پذیر است.

آیا برای خرید سهام یا اوراق بهادار از فرابورس، به کد معاملاتی جداگانه نیاز است؟

خیر؛ با همان کد معاملاتی بورس می‌توانید در بازارهای فرابورس نیز اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار کنید. علاوه بر این؛ اوراقی مانند اوراق تسهیلات مسکن نیز با همین کد خریداری می‌شود.

تفاوت بین بورس و فرابورس این است که شرایط پذیرش شرکت‌ها در این دو بازار با هم متفاوت است؛ بنابراین از دید سرمایه‌گذاران، تفاوت چندانی بین این دو بازار وجود ندارد.

آیا از کد بورسی می‌توان برای خرید اسناد خزانه اسلامی (اخزا، سخا، سخاب) استفاده نمود؟

بله، خرید این اوراق با دارا بودن کد معاملاتی امکان‌پذیر است.

ممکن است شما قصدی برای خرید سهام نداشته باشید و صرفا بخواهید اوراق با درآمد ثابت را خریداری کنید. با این کد می‌توانید همه نمادهایی که در سایت Tsetmc.com معامله می‌شوند را خرید و فروش کنید. چه نماد بورسی باشد، چه فرابورس و چه انواع اوراق بهادار دیگر.

آیا برای خرید و فروش صندوق سرمایه‌گذاری کد معاملاتی لازم است؟

این موضوع بسته به این است که شما می‌خواهید چه صندوقی را خریداری کنید. دو نوع کلی صندوق وجود دارد:

 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک: نیازی به کد معاملاتی ندارند و واحدهای آن‌ها به صورت غیرحضوری یا حضوری صادر می‌شود. حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها و هزینه ابطال، معمولا بالاتر از صندوق‌های ETF است.
 • صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF): این صندوق‌ها را می‌توان مانند سهام خریداری کرد و در زمان دلخواه به فروش رساند؛ پس خرید این صندوق‌ها، به کد بورسی نیاز دارد.

صندوق‌های ETF در انواع مختلف (با درآمد ثابت، مختلط و سهام) وجود داشته و واحدهای ETF معمولا قیمت پایینی دارند (مثلا 1000 تومان تا حدود 10 هزار تومان). به همین دلیل می‌توانید با سرمایه‌های خیلی کم نیز این صندوق‌ها را خریداری کنید.

قوانین معاملات این صندوق‌ها تقریبا مشابه سهام است ولی تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. مثلا کارمزد معاملات این صندوق‌ها بسیار کمتر از سهام است اما به طور کلی، خرید صندوق‌های قابل معامله در بورس، سهولت بیشتری دارد.

بنابراین؛ کد معاملاتی صرفا برای خرید سهام نیست و می‌توانید با این کد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت یا سایر صندوق‌ها را خریداری کنید. با خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری، به طور غیرمستقیم در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنید. به عبارت دیگر، صندوق‌ها سرمایه شما را در بورس مدیریت می‌کنند.

راهنمای جامع سرمایه گذاری در بورس را در اینجا بخوانید.

برای ثبت نام سریع کد معاملاتی اینجا کلیک کنید: دریافت کد بورسی

توجه: اگر از کارگزاری آگاه کد بورسی بگیرید (لینک فوق)، نیازی به ثبت نام در سجام نیست و کارگزاری آگاه مشخصات شما را به سجام ارسال می‌کند.

سوالات متداول

کد بورسی چیست؟

کد معاملاتی در بورس، شناسه‌ای است که سازمان بورس اوراق بهادار، از آن جهت تشخیص افراد حقیقی و حقوقی استفاده می‌کند. به عبارت دیگر؛ کد معاملاتی کاملا یکتاست و هر فرد فعال در بازار بورس، با داشتن آن می‌تواند در بازار سهام فعالیت داشته باشد.

آیا کد بورسی تاریخ انقضا دارد؟

این کد، هیچ تاریخ انقضایی ندارد و هر زمان که دوباره از آن استفاده کنید، کارایی خود را خواهد داشت. حتی کسانی که پیش از ایجاد سامانه سجام اقدام به دریافت کد معاملاتی بورس کرده‌اند نیز می‌توانند با کد معاملاتی خود، اقدام به خرید و فروش نمایند. البته توصیه می‌کنیم که این افراد در سامانه سجام ثبت‌نام کنند تا هنگام واریز سود با مشکلی مواجه نشوند.

کد بورسی چه کاربردهایی دارد؟

کد معاملاتی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که علاوه بر سرمایه‌گذاری و انجام معاملات در سازمان بورس و فرابورس، فعالیت‌هایی از قبیل صدور کد سبدگردانی، معامله انواع اوراق بهادار مانند اوراق تسهیل مسکن، صدور صندوق سرمایه‌گذاری، تغییر صندوق و کارگزاری را انجام دهید.

سال‌ها پیش در یک کارگزاری، کد بورسی دریافت کرده ولی آن را فراموش کرده‌ایم، تکلیف چیست؟

فقط کافیست مجدد نسبت به افتتاح حساب در یک کارگزاری اقدام کنید. کارگزاری جدید شما، براساس کد ملی‌تان، کد بورسی شما را استعلام و بازیابی خواهد کرد. بنابراین نیازی نیست حتما نام کارگزار قبلی را به یاد داشته باشید.

تفاوت کد بورسی با کد اقتصادی و کد کارگزاری چیست؟

کد اقتصادی، یک شناسه 12 رقمی است که دریافت آن برای متقاضیان ثبت شرکت‌ ضروری است. در واقع این کد توسط اداره دارایی جهت شناسایی شرکت و بررسی امور مالیاتی آن‌ها، به سازمان، اداره یا شرکت داده می‌شود. به این ترتیب؛ این کد با کد معاملاتی بورس کاملا متفاوت است و برای ورود به بازار بورس کارایی ندارد.
از طرفی؛ کد معاملاتی بورس با کد کارگزاری نیز تفاوت دارد. شما با ثبت‌نام در هر کارگزاری، کد مخصوص به آن کارگزاری را دریافت خواهید کرد که کارگزاری‌ها از این کد برای دسته‌بندی اطلاعات مشتریان و شناسایی آن‌ها در سامانه استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم که درباره یکی از ابتدایی ترین مفاهیم برای ورود به بازار بورس صحبت کنیم. اولین گام برای ورود به بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری در آن، دریافت کد بورسی است که در این نوشتار، به طور مفصل نحوه دریافت آن را مورد بررسی قرار دادیم تا شما بتوانید به راحتی وارد بازار بورس شده و اقدام به خرید و فروش کنید.

382 نظر
 1. ببخشید ایا کد سجام با معاملات انلاین بورس فرق میکند و ایا می‌توان از کد سجام برای معاملات انلاین استفاده شود؟

 2. سلام من با کارگزاری آگاه کارمیکنم سهام هم خرید و فروش کرده ام ولی هنوز سهام های من را که با کد 000991 راهنوز منتقل نکرده ضمنا درزینفان دارایی هم وجود ندارد

 3. سلام.پدرم سال 96 از طریق کارخانه ای که در آن کار میکرد،سهامی به ایشان تعلق گرفت.بعد همان موقع رفتند کد بورسی گرفتند.اکنون برای فروش ان سهام ها چه کار باید بکنند.ایا باید دوباره در سجام ثبت نام و بعد در یک کارگزاری ثبت نام کند یا خیر؟کد بورسی اش هست.اما نام کاربری و رمز عبور ندارند.اسم کارگزاریش رو روی برگه ی سهام CSD نوشتند!!!ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   اول بررسی کنید که شرکت در بورس معامله میشه یا خیر.
   اگر شرکت در بورس هست ابتدا باید در یک کارگزاری ثبت نام کنند
   بعد از احراز هویت و تکمیل شدن ثبت نام، میتونن درخواست تغییر کارگزار ناظر رو بصورت حضوری یا غیرحضوری ثبت کنن تا سهام به پرتفوی (سبدسهام) ایشون نزد کارگزاری منتقل بشه و امکان فروشش رو داشته باشن

 4. با سلام
  بنده سالها پيش كد بورسي دريافت كردم ولي كد كاربري انلاين و رمز ندارم يعني اگر هم داشته ام الان گم كردم وندارمش..براي دريافت كد كاربري انلاين و رمز چه بايد بكنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   در یک کارگزاری ثبت نام کنید و احراز هویت رو انجام بدید.

 5. سلام من ده روز پیش دفتر پیشخوان احراز هویت شدم رمز کاربری و رمز عبور اومده ولی کد بورسی نه چکارکنم

 6. عرض سلام و خسته نباشید،ببخشید من یه سوالی داشتم برای پدر من حدود سال 78 از طرف محل کار تعدادی سهام از یه شرکتی خریداری شده که داخل برگه سهام کد بورسی پدرم هم چاپ شده که ظاهراً اون سال براشون کد بورسی گرفته بودن،حالا الان خودش اقدام کرده و کد بورسی گرفته و در یکی از کارگزاری ها هم پنل معاملات آنلاین هم گرفته حالا سوال من اینه تکلیف اینکه 2 تا کد بورسی داره چیه؟؟چه جوری باید سهام رو انتقال به این کد بورسی جدید داد،هر چی در اینترنت جستجو کردم بیشتر در مورد اینکه کدهای آنلاین از چندتا کارگزاری رو داشته باشیم باید تغییر کارگزار بدیم ،در مورد 2 تا کد بورسی چیزی پیدا نکردم،ممنون می شم در مورد سوالم اگه اطلاعاتی دارین کمکم کنید.یا علی

  1. سلام علی عزیز ، زنده باشید

   احتمالا اون قبلی باطل شده ، از اون شرکت و پشتیبانی کارگزاری تون جویا بشید اگر این انتقال خودکار صورت نگرفته پیش ببرند کار رو یا راهنمایی تون کنند برای انتقال.

   علی یارت

 7. سلام برای من کد بورسی صادر شده اما نام کاربری و رمز عبور از طریق ایمیل ارسال نشده چگونه استعلام بگیرم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام عارف عزیز ، از طریق پشتیبانی کارگزاری تون جویا بشید.

 8. سلام اگر از از بازار بورس خارج شویم آیا کد بورسی بسته و غیرفعال میشود؟ چگونه میتوان فهمید کد بورسی ما غیر فعال شده است؟

  1. سلام خانم باران گرامی خیر ، همانطور که خروج پول از بانک لزوما به معنای بسته و غیرفعال شدن حساب بانکی تون نیست. اگر نمی تونید معامله کنید باهاش احتمالا غیر فعال شده !

 9. باسلام…من۲۵ سال پیش کد کارگزاری داشتم ولی تا امروز سراغش هم نرفتم…ایا برای خرید و فروش باز نیاز به ثبت نام در سجام رو دارم؟

  1. سلام جناب شکوهی گرامی ، سامانه تایید هویت سجام برای تمام فعالان بازار بورس اجباری هست و تفاوتی در تاریخ ایجاد حساب نداره.

 10. با سلام و وقت بخیر من درکارگزاری آگاه خرید و فروش دارم میخواهم در کارگزاری مفید معامله نمایم در کارگزاری مفید امروز افتتاح حساب نمودم حتما باید درسامانه سجام مجدد ثبت نام کنم .با وجودیکه در مفید ایجاد حساب نمودم هنور نام کاربر و رمزعبور نداده چکار کنم تا در مفید معامله نمایم

  1. سلام جناب محمد حسینی گرامی ، وقت شما هم بخیر

   تایید هویت سجام یکبار کلا انجام بشه کفایت می کنه قاعدتا و شما صرفا نیاز به تغییر کارگزار ناظر دارید که در این مطلب آموزشش رو دادیم : https://www.bourseiness.com/26626/brokerage-change

 11. سلام من 4 هفتس هنوز کدبورسی که باسیگنال تبت نام کردم برام پیامک نشده چیکارکنم؟

 12. ایا گرفتن نام کاربری و رمز عبور از کارگزاری غیر حضوری امکان پذیر است چگونه؟ اینترنت کد بورسی با نرم افزار سیگنال گرفتم ولی نام کاربری و رمز عبور از کارگزاری چگونه اینترنت و غیر حضوری بگیرم؟ بدون نام کاربری و رمز عبور از کارگزاری آیا میشود سهام دولتی دو میلیونی را به پرتفوی شخصی خود وارد کرد ؟ تشکر

  1. سلام دوست عزیز ، از سایت کارگزاری دلخواه تون اقدام کنید.

 13. با سلام. من چند روز از طریق یکی از کارگزاریها کد بورسی گرفتم. مراحل احراز هویت در کارگزاری رو هم بصورت آنلاین انجام دادم ولی نام کاربری و رمز عبور برام نیومده. الان باید چیکار کنم؟

  1. سلام علی عزیز ، از پشتیبانی کارگزاری تون پیگیری کنید.

 14. سلام یه تعداد سهامی حدود ۱۷ ۱۸ سال پیش خریدم پیگیرش نبودم تا چند سال پیش که سر و سامون دادم مدارکشو گرفتم کد سهامداریمو هم دارم با دسووردش. الان میخوام اینترنتی بخشی از همون سهام و بفروشم.میتونم از پنلم رو سایت خود شرکتی که سهامشو دارم اقدام کنم یا راه دیگه ای هم هست؟

  1. سلام علی عزیز ، راستش دقیق نمی دونم شرایط شما به چه صورت هست. می خواید با اون شرکت تماسی در این زمینه حاصل کنید.

 15. سلام ببخشید من کد بورسی دارم و کارگزاری هم دارم اما میخوام کارگزاریمو عوض کنم یا اینکه داخل یه کارگزاری دیگه ثبت نام کنم.ایا فقط لازمه به شعبه کارگزاری که میخوام ثبت نام کنم برم یا کار دیگه ای هم باید انجام بدم؟کد بورسی هم دارم

 16. سلام
  من سه هفته است كه جهت دريافت كد بورسي اقدام كرده و مداركم را از طريق دفتر پيشخوان ارايه كرده ام و احراز هويت هم شده ولي هنوز كد برايم ارسال نشده از چه طريقي بايد پيگيري كنم؟

  1. سلام خانم گیتی گرامی ، دقیقا از فرآیند ثبت نام شما مطلع نیستم اما می تونید به همون دفتر پیشخوان مراجعه و پیگیری کنید که در چه وضعیتی هست کار شما.

 17. سلام
  برای بنده بعد از ثبت نام در سجام و احراز هویت از طرف سپرده گذاری مرکزی کدی با عنوان کدمعاملاتی ارسال شد . طبق بررسیها متوجه شدم ظاهرا کد معاملاتی همون کد بورسی هست .منتها مورد مهمی که هست اینه که کد معاملاتی که برای بنده ارسال شده کدسهامداری یکی از سهام های خودم هستش . سوالم اینه که مگه امکان داره چنین چیزی؟ مگه کد بورسی یک کد خاص نیست پس چرا چنین کدی برام ارسال شده . نکنه اون چیزی که برام به اسم کد معاملاتی ارسال شده کد بورسی من نیست . ضمنا میخواستم بدونم فرق بین کد معاملاتی با کد بورسی و کد سهامداری هست یا خیر. ممنونم

  1. سلام وقت بخیر
   کد معاملاتی یا کد بورسی یا کد سهامداری همگی یک کد هستند و چیز جدایی نیستند

 18. با سلام لطفا راهنمایی بفرمایید ایرانیان مقیم خارج از کشور چگونه میتوانند آنلاین کد بورسی دریافت کنند؟

  1. سلام سامان عزیز ، در این مطلب به این موضوع پرداختیم : https://www.bourseiness.com/21287/how-to-invest-in-tehran-stock-exchange

   بخشی از مطلب :
   در فایل راهنما که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه منتشر شده، روش سرمایه‌گذاری در بورس برای ایرانیان خارج از کشور تشریح شده است.
   با عنایت به دستورالعمل نحوه انجام معاملات وکالتی اوراق بهادار، شما می‌توانید از طریق اعطای وکالت رسمی، اختیار انجام معامله را به وکیل خود واگذار کنید. این امر پس از تایید وکالتنامه امکان‌پذیر خواهد بود.

 19. سلام خسته نباشید . آقای جهاندیده من با سیگنال کدمعاملاتی گرفته ام و برای کارگزاری هم ثبت نام کرده ام و برای احراز هویت کارت ملی و فتوکپی آنرا میخواد که متاسفانه من ندارم و درخواست کارت هوشمند داده ام که کد رهگیری داده اند که تو سیگنال هم با آن ثبت کردم . سوالم این هست آیا میتونم تو احرار هویت با همان برگه کد رهگیری بروم یا نه؟ چون خود کارت هوشمند شاید چند سال بکشد تا بیاد . و اگر جواب خیر هست راه چاره اش چیست . خیلی خیلی ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   اطلاعی ندارم.
   این موضوع رو باید از کارگزاری یا دفتر پیشخوان دولت (بسته به اینکه کجا میخواید احراز هویت بشید) بپرسید که احراز هویت با برگه موردنظر رو قبول میکنن یا نه.

 20. سلام لطفا بفرمایید چنانچه سهام شرکتی را که دارا هستم کارگزار ناظر داشته باشد بازهم نیاز است در ِکارگزاری ثبت نام و احراز هویت کنم؟

  1. سلام بهمن عزیز ، درست متوجه منظورتون نشدم ، به صورت کلی برای فعالیت در بازار سرمایه احراز هویت سجام و ثبت نام در کارگزاری انجام باید بشه.

 21. با سلام

  کد بورسی از طرف سجام برام اومده
  این کد به چه دردی میخوره؟
  الان میتونم معاملات آنلاین انجام بدم؟
  چگونه باید عمل کرد ؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   وقتی مشخصات ورود به نرم افزار معاملاتی رو از کارگزاری دریافت کردید اون زمان میتونید وارد سیستم معاملاتی بشید
   و اگر حساب رو فعال کرده باشن خرید و فروش رو انجام بدید

 22. سلام،خسته نباشین میخواستم بدونم وقتی احراز هویت بابرنامه سیگنال انجام دادم یک کد با سه حروف فامیلی اومده به نام کد معاملاتی،ایااین کد همان کد بورسی هست،یااین کد برای سجام هست.تشکررررر.

 23. سلام
  من به واسطه سهامی که از قبل داشتم کد معاملاتی دارم که روی برگه های سهام قید شده. بازهم بایئ در سجام قبت نام کنم؟ کد جدید صادر میشه؟

  1. سلام. احراز هویت در سجام برای همه لازمه
   اگه قبلا در سجام ثبت نام و احراز هویت نکردید باید اینکارو انجام بدید

  1. سلام، بله.
   در دفاتر پیشخوان دولت هر دو احراز رو میتونید انجام بدید.

 24. سلام من تمام کارها رو انجام دادم و بعد احراز هویت در کارگزاری مفید کد معاملاتی هم برام اومده ولی وقتی از easy trader استفاده میکنم میگه کاربر مهمان هستید و قبل تکمیل افتتاح حساب میتونید خرید و فروش کنید باید چیکار کنم

  1. سلام
   من احراز هویت غیرحضوری سجام رو انجام دادم توی برنامه ی سیگنال
   امروز برام کد معاملاتی رو فرستادن
   من قبلش توی کارگزاری آگاه ثبت نام کردم ولی احراز هویتش رو انجام ندادم
   میخوام بدونم احراز هویت سجام با احراز هویت کارگزاری فرق داره؟
   باید برم دفتر پیشخوان و احراز هویت کارگزاری روهم انجام بدم؟
   چون کد معاملاتی برام پیامک شده
   ممنون میشم راهنماییم کنید
   چون هیچکس نیست ک ب مردم توضیح
   فقط مردم رو گیج میکنن

   1. سلام. احراز هویت سجام با احراز هویت کارگزاری فرق میکنه
    احراز هویت بعضی کارگزاری ها مثل آگاه و مفید، علاوه بر شعبه کارگزاری، در دفتر پیشخوان دولت هم شدنی هست

    1. سلام و روز خوش، من خارج از ایران زندگی میکنم مبلغی پول دارم که همه پیشنهاد کار در بورس را دادند، اگر بخواهم کد بورسی بگیرم با توجه به اینکه ایران نیستم اما مدارکم نزد خانواده ام هست و برادرم هم وکالت تام الاختیار از من دارد میتونم از کارگزاری آگاه کد بورسی انلاین درخواست کنم؟

     1. سلام وقت بخیر
      تا جایی که میدونم گرفتن کدبورسی بصورت وکالتی شدنی نیست. ثبت نام اولیه از طریق آنلاین شدنیه، اما احراز هویت حضوری لازمه. برای اطلاع از نحوه احراز هویت از طریق سفارت ایران با کارگزاری تماس بگیرید.

 25. سلام من سحام و کارگزاری مفید انجام دادم کد معاملات اومد ولی کارگزاری مفید وارد میشم میگم کد ملی نامعتبره

 26. چرا کد بورسی که برای من صادر شده سه حرف اول فامیلیم نیست و بجاش ع س ض اومده لطفا راهنماییم کنید

 27. با سلام و خدا قوت. ابتدا در کارگزاری مفید ثبت نام کردم و بعد برای احراز هویت به دفتر پیشخوان رفتم و احراز هویت انجام شد و روز بعد کد بورسی آمد. بعد به سایت کارگزاری مفید رفتم و با وارد کردن موبایل و رمز ورود وارد شدم اما بنده را به عنوان کاربر مهمان می شناسد و در پروفایل نشان می دهد که شماره ملی من تایید نشده است و تقاضای تکمیل افتتاح حساب دارد. دکمه تکمیل را که می زنم دوباره به همان صفحه ای می روم که باید سجام را ثبت نام و تکمیل کنم. و این دورباطل و تکراری ادامه دارد. کارگزاری هم فقط خط پشتیبانی گذاشته ولی پاسخی نمی دهد و فقط اشغال هست و انتظار باید کشید و هزینه تلفن تحمیل می کند. عملا شعب کارگزاری های شهر مورد نظر هم به تلفن داده شده پاسخ نمی دهند و ما را سر در گم و گرفتار کرده اند. چه باید کرد با این بی مسئولیتی و بی فکری این کارگزاری؟

 28. سلام. این خبر که گفتن برای همه افرادی که شماره شبا دارن توی سهام عدالت کد بورسی صادر شده جریانش چیه؟! من خودم تو پیشخوان احراز هویت کردم و کد بورسی گرفتم . برا بقیه اعضا خونواده الان لازم نیست؟! براشون توی کارگزاری مفید حساب ایجاد کردم و سجام هم اطلاعات رو ثبت کردم حالا نیازی به احراز هویت دارن یا نه؟! اگر کد بورسی صادر کردن پس چرا هنوز نمیتونیم بریم توی حسابمون؟!

  1. سلام، برای فروش سهام عدالت نیازی به کد بورسی نیست
   میتونید از طریق این لینک وارد بشید و فروش رو از طریق کارگزاری آگاه انجام بدید:
   https://se.agah.com/
   شرح: تمام افرادی که از طریق سامانه الکترونیک سهام عدالت سازمان خصوصی سازی، اقدام به آزادسازی سهام عدالت خود به روش مستقیم نموده ‎اند، می‌توانند از طریق «سامانه سهام عدالت کارگزاری آگاه» نسبت به مشاهده و فروش سهام خود اقدام نمایند .
   برای ثبت درخواست فروش سهام عدالت خود نیازی نیست مشتری کارگزاری آگاه باشید اما در صورتی که تمایل به عضویت در کارگزاری آگاه و استفاده از سایر خدمات و مزایای آن را دارید می‌توانید به راحتی از اینجا اقدام کنید.

 29. سلام خسته نباشید من سهام عدالت پدرم رو به حالت مستقیم ازادسازی کردم. در سجام ثبت نامش کردم کد برام ارسال شد و در کارگذاری هم ثبت نام کردم که همزمان باهم اهرازشون رو انجام بدم. پدرم مدرکش سیکلع ولی گفته شده که افرادی که مدرک زیر دیپلم دارند نمیتونن به صورت انلاین خرید و فروش انجام بدن. منظور از این حرف چیه؟ ینی من نمیتونم با حساب کاربری پدرم براش خرید وفروش در بورس بکنم از طریق اینترنت؟ میشه یه توضیحی که متوجه بشم برام بدید؟ همه سایتارو میخونم ولی چیزی متوجه نمیشم . ممنون میشم اگر خودتون برام توضیح بدین

  1. سلام وقت بخیر
   شرط داشتن دیپلم برای معاملات آنلاین برداشته شده.
   قبلا هرکسی دیپلم نداشت نمیتونست به معاملات آنلاین دسترسی داشته باشه

   1. خیلی ممنونم از پاسختون. یه سوال دیگه هم داشتم. الان من کد بورسی بگیرم برای پردم و کلا کارای ثبت نامش درس بشه سهام عدالت به حسابم توی بازار بورس انتقال پیدا میکنه ؟ینی میشه مثل پول نقدی که وارد بازار میکنم برای خرید و فروش؟؟ میتونم باهاش سهام خرید و فروش کنم؟؟ با تشکر.

     1. سلام احراز هویت کردم ولی این تایید اخر برام نیومدم الانم میرم احراز هویت کنم میزنه اینترنت مشکل داره

 30. سلام
  گفتید اگر تو سایت کارگزاری آگاه ثبت نام کنیم و از همین سایت برای سجام هم ثبت نام میشه و رایگان انجام میشه- ولی هنگامی که برای احراز هویت به دفتر پیش خوان رفتم برای سجام مبلغ 11100 تومان گرفت وقتی گفتم که از سایت آگاه ثبت نام کردم گفت باید پول سجام را بدهید؟ پس چرا تبلیغ میکنید که از این کارگزاری سجام رایگان است؟ لطفا جواب بدید. ممنون میشم.

  1. سلام، منظور هزینه 10 هزارتومانی هست که سامانه سجام دریافت میکنه و نه هزینه احراز هویت.
   هزینه احراز هویت در دفاتر پیشخوان دولت تفاوت داره.

   1. سلام
    من من چند سال گذشته سهام خریداری کردم کد بورسی دریافت کردم
    تغییر اسم دادم میتونم از همون کد بورسی استفاده کنم برای سهام عدالت
    ممنون میشم راهنماییم کنید

 31. سلام خسته نباشین من رفتم توسامانه سجام ثبت نام کردم ودفاتر خدماتی هم احراز هویت کردم ولی در هیچ کارگزاری ثبت نام نکردم الان یه کد معاملاتی برام اومده به نظرتون این کد همون کد بورسی هست؟

  1. منم دقیقا همانند شما عمل کردم و الان حدود یک هفتس منتظرم نام کاربری و رمز عبور هم برام ارسال بشه اما متاسفانه نمیشه و علت را هم نمیدانم

 32. سلام
  کدمعاملاتی برای من اومده آیا بنده میتوانم خرید و فروش کنم؟؟
  باز کد آنلاین که میگن چیه؟؟

 33. سلام و خسته نباشید.من در یک کارگزاری احراز هویت شدم.میتونم در کارگزاری آگاه هم ثبت نام کنم.؟
  من کد بورسی ندار.منظورم اینه که یه هفته قبل در کارگزاری آگاه ثبت نام کرده بودم احراز هویت نشده بودم.مممونم جواب بدید

 34. با سلام . بخاطر داشتن اوراق مسکن کد سجام داشتم از قبل. الان با همون کد برای کارگزاری مفید ثبت نام کردم. دیروز احراز هویت شدم ولی کد بورسی من هنوز تو سجام دیده نمیشه درصورتیکه برا پدرم که کارگزاری آگاه کد بورسیش اونجا نوشته شده و بهش اس ام اس شده. میخوام ببینم من می تونم اوراق مسکنمو که کارگزارش بانک مسکنه رو بدون کد بورسی از طریق مفید بفروشم؟ نام کاربری و رمز من اومده فقط کد بورسیم نیومده. لطفا راهنمایی کنین . امکان مراجعه حضوری به دفاتر مفید را ندارم. ممنون میشم راهنمایی کنین

 35. سلام خسته نباشید من تمام کارهای احراز هویت وکد بورس رو دارم فقط زمانی که وارد ایزی تریدر شدم ازم خواست تغییر پسورد بدم انجام دادم، بعد پیغام میده ،برای حساب شما خدمات آنلاین فعال نیست چطور مشکلم برطرف میشه

 36. سلام بنده 15 سال پیش کد سهامداری گرفتم چند ماه پیش هم از سایت سجام مراحل رو طی کرده و احراز هویت شدم
  الان چطور در کارگزاری آگاه ثبت کرده و مرحله سجام و احراز هویت رو رد کنم چون سجام دارم
  ممنون

 37. آیا می توان از یک ایمیل و شماره برای چند حساب برای دریافت کد بورسی استفاده کرد؟

   1. سلام نام کاربری ورمز عبور کاربری مفیدبعداز چند ماه میاد الان بیست روزه که کد معاملاتی برام امده ولی از رمز عبور خبری نیست هیچ شعبه کار گزاری هم در ایران جوابگو نیست چون چند شهر واستان را دور زدم شاید بتونم تماسی حاصل کنم وجوابی بگیرم ممنون از شماکه پاسخ میدهید

    1. سلام همش الکیه من کدبورسی سجام رودارم وبراکارگزاری اگاه هم احراز هویت شدم چندروزه وتوسایت کارگزاری اگاه هم ثبتنام کردم همش میزنه احرازهویت انجام شدمنتظرتایدکارگزاری اگاه باشید درضمن 30درصدسهامم هم دادم برافروش تا 10ساله دیگه نه کسی سهام میخره ازم نه کسی توکارگزاری برام کدمیفرسته همش الکیه من که بی خیالش شدم

 38. آیا می توان از یک ایمیل برای چند حساب برای دریافت کد بورسی استفاده کرد؟

 39. درود بر اقای جهاندیده.ایا کد بورسی را باید در قسمت کد سهامداری سامانه سجام وارد کنیم

   1. جناب جهاندیده نوع بورس رو هر چی انتخاب کنیم.انرژی-برق/کالا/بورس وفرابورس

  1. سلام من ابتدادرسجام ثبت نام کردم وبعدازدریافت کدپیگیری توی سیگنال احزارهویت غیرحضوری انجام دادم وبعددرکارگزاری مفیدثبت نام کردم چراکدبورسی برام نمیاد؟وایابرای کارگزاری هم بازنیازبه احزارهویت دارم؟

 40. لطفاراهنمایی بفرمایید.یک هفته است ثبت نام انجام‌دادم ولی کدمعاملات انلاینم‌نیومده.ودرایزی تریدربه عنوان کاربرمهمان هستم.چیکاربایدکنم.چه‌زمان کدمعاملاتی انلاینم‌میاد یااینکه چیکارکنم کد روزودتربگیرم

 41. سلام بر شما:
  بنده حدود 10 سال پیش سهام یک شرکت رو خریداری کردم و این شرکت 5 سال پیش وارد بورس شد و به همین دلیل به من کد بورسی داده شد که روی برگه شرکت که همون 5 سال پیش دریافت کردم ثبت شده. تا الان هیچ فعالیت بورسی نداشتم و در هیچ کارگزاری عضو نبودم. سوال من این هستش که آیا با همین کد بورسی میشه عضو کارگزاری ها شد؟ یا باز هم باید کل مراحل ثبت نام رو انجام داد؟

 42. سلام.برای من کد معاملاتی اومده چقدر طول می کشه نام کاربری و پسورد واسم بیاد؟

 43. سلام. آقای جهاندیده من سال 75 شرکت بهم سهام داد و کد بورسی دارم آیا برای عضو شدن تو کارگزاری آگاه نیاز هست که دوباره تو سجام ثبت نام کنم؟ و سوال دیگم اینه که سهمم در کارگزاری cds خورده که سودش به حساب بانک تجارتم ریخته میشه آیا بعد از ثبت نام تو آگاه و ثبت حساب مثلا بانک ملت سود سهامم به ایت حساب جدید ریخته میشه یا داستان های خودشو داره؟ ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   ثبت نام در سجام برای همه کسانی که قصد سرمایه گذاری در بورس دارند الزامی هست
   در مورد شماره حساب اطلاع ندارم به چه شکل اقدام میکنن

 44. سلام خسته نباشید
  من دوهفته پیش ثبت نام کردم احراز هویت هم رفتم کدمعاملاتی هم اومده واسم اما نمیتونم خریدکنم حتی عرضه اولیه،هروقت میرم سایت یا نرم افزارها مینویسه آزمایشی تستی لطفا راهنماییم کنید.تشکر

  1. باسلام خدمت سیدگرامی
   بایدبری پیشخوان دولت یا کارگزاری جهت افتتاح حساب کارگزاری وتکمیل فرمهای قرارداد.که بعدازاون نهایتش یک هفته ای نام کاربری ورمزانلاین ،ایمیل واس ام اس میشه خدمتتون و تمام..

 45. باسلام.
  من کد معاماتی در بازار سرمایه از شرکت سپرده گذاری مرکزی دریافت نموده ام. آیا باید منتظرپیامک دیگری ازجمله رمز عبور وپسورد باشم یا همین کدی که آمده کفایت می کند و می توانم وارد بازار خرید وفروش سهام شوم.

   1. سلام. باید در یک کارگزاری حساب داشته باشید تا بتونید خرید و فروش کنید.

 46. سلام…عذر میخوام کد بورسی که برای ما پیامک شده با کد بورسی که الان توی سامانه ایزی تریدر ثبت شده متفاوته…و من نمیتونم هیچ کاری انجام بدم…اشکال از کجاست؟؟ممنون

  1. همونه دیگه
   واسه منم پیامکش اومد همون موقع تو آساتریدر هم ظاهر شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *