ارز دیجیتال LSK و پلتفرم بلاک‌چین Lisk چیست؟

ارز دیجیتال lisk چیست

این روزها بلاک‌چین به دلیل دارا بودن ویژگی‌هایی مانند باز و آزاد بودن، تمرکززدایی و خودمختار بودن، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. با این حال، بلاک‌چین دارای محدودیت‌های خاصی است که رسیدن به حداکثر پتانسیل را مشکل ساخته است.

در ادامه قصد داریم، Lisk که یک پلتفرم اپلیکیشن مبتنی بر بلاک‌چین است را معرفی کنیم. این پلتفرم قابلیت ایجاد و توسعه انواع اپلیکیشن‌ها را به افراد می‌دهد و آنها می‌توانند با استفاده از بلاک‌چین شخصی‌سازی شده، اپلیکیشن‌ها را ایجاد و پشتیبانی کنند. در ادامه نیز در مورد ارز Lisk با نماد LSK توضیح می‌دهیم.

معماری و گردش کاری Lisk

همانطور که پلی‌استور گوگل و اپ‌استور اپل به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا اپلیکیشن‌هایی را ساخته و آنها را توزیع نمایند، Lisk نیز یک اپلیکیشن مشابه مبتنی بر بلاک‌چین ارائه می‌دهد.

عناوین مطلب:

اما بزرگترین تفاوت Lisk با اپ‌استور و پلی‌استور این است که اپل و گوگل، پلتفرم‌های خود را کنترل و مدیریت می‌کنند ولی Lisk غیرمتمرکز است و طوری ساخته شده که بین تعداد زیادی کامپیوتر در یک بلاک‌چین عمومی اجرا می‌شود.

Lisk یک کیت توسعه نرم‌افزاری مبتنی بر جاوا اسکریپت (SDK) ارائه می‌دهد و توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از آن، کدهای جاوا اسکریپت را برای توسعه اپلیکیشن موردنظرشان بنویسند.

ساختار و معماری این SDK برای توسعه‌دهندگان انعطاف‌پذیری است و آنها را قادر می‌سازد هم باطن (back end) و هم ظاهر (front end) اپلیکیشن را با استفاده از آن ایجاد کنند، بنابراین Lisk یک راهکار کامل برای توسعه اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک‌چین است.

منظور از back end، عملکرد اصلی اپلیکیشن است که در شبکه سرور / بلاک‌چین مستقر است و براساس کدها اجرایی می‌شود و منظور از front end همان رابط کاربری است که کاربر آنرا از طریق صفحه موبایل یا کامپیوتر مشاهده می‌کند.

تفاوت Lisk با سایر پلتفرم‌های بلاک‌چین Dapp چیست؟

چندین پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین وجود دارد که توسعه‌دهندگان با استفاده از آن می‌توانند اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapp) را روی شبکه خودشان اجرایی کنند. برخی از آنها همه‌چیز را در یک بلاک‌چین واحد میزبانی می‌نمایند ولی برخی دیگر قابلیت ایجاد بلاک‌چین شخصی‌سازی شده و خصوصی را می‌دهند.

از جمله برجسته‌ترین این پلتفرم‌ها، شبکه اتریوم است که قراردادهای هوشمند را تسهیل می‌کند.

در حقیقت شایعاتی وجود داشت که Lisk یک فورک از اتریوم است، ولی بنیانگذاران Lisk این شایعه را رد کردند.

در هر حال، Lisk با چنین پلتفرم‌هایی تفاوت عمده دارد. توسعه‌دهندگان Lisk علاوه بر امکان توسعه اپلیکیشن‌ها، می‌توانند بلاک‌چین خودشان را به عنوان یک بلاک‌فرعی (sidechain) ایجاد و تنظیم نمایند. این بلاک‌های فرعی که خودشان به نوعی یک بلاک‌چین محسوب می‌شوند با بلاک‌چین اصلی شبکه Lisk که زنجیره اصلی (Mainchain) نامیده می‌شود مرتبط هستند. توسعه‌دهندگان کنترل کاملی برای ایجاد بلاک فرعی خودشان را دارا هستند.

یک مشکل اصلی که پلتفرم‌های دارای یک بلاک‌چین با آن مواجهند، وجود درخواست‌های پردازش قلابی یا تراکنش‌های اسپم است که به سرعت می‌تواند در بلاک‌ها و فرایند پردازش تنها بلاک‌چین موجود، اخلال ایجاد کند و باعث کندی شدید آن شود.

اسپمرها ممکن است یک آسیب‌پذیری را در یک اپلیکیشن بیابند و همین حفره امنیتی می‌تواند روی کل بلاک‌چین تاثیر بگذارد. اما Lisk قابلیت این را می‌دهد که هر اپلیکیشن روی زنجیره فرعی خود اجرایی شود و در نتیجه، زنجیره اصلی چابک، آزاد و کارآمد باقی بماند.

قبل از Lisk توسعه‌دهندگان مجبور بودند به منابع محدود تنها بلاک‌چین شبکه (جایی که همه اپلیکیشن‌های دیگر در آن هستند) تکیه کنند.

معماری Lisk همچنین امکان اهرم‌سازی اپلیکیشن‌ها را می‌دهد (استفاده از سایر اپ‌ها و سرویس‌ها در شبکه Lisk). مثلا فرض کنید یک توسعه‌دهنده در حال ایجاد یک فروشگاه تجارت الکترونیک است و نیاز به عکس محصول نیز دارد. به دلیل اینکه همه‌چیز در Lisk متن‌باز و شفاف است، توسعه‌دهنده می‌تواند به راحتی اپلیکیشن تجارت الکترونیک خود را به یک اپ دیگر که عکس‌ها را نگهداری می‌کند متصل نماید، بدون اینکه نیاز باشد آن عملکرد خاص را از صفر کدنویسی نماید.

با افزودن قابلیت توسعه sidechain، پلتفرم Lisk تکنولوژی بلاک‌چین را باز و قابل دسترس برای همه کرده و با ارائه پلتفرم SDK در زبان برنامه‌نویسی محبوب جاوا اسکریپت، احتمالات نامحدود را ممکن کرده است.

شما می‌توانید بازی‌های مستقل از پلتفرم، فروشگاه‌های اینترنتی، بازارهای پیش‌بینی، شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان و هرچیزی که کاربردی است را فقط با نوشتن کدهای جاوا اسکریپت از طریق این پلتفرم توسعه دهید و زنجیره فرعی مبتنی بر بلاک‌چین خودتان را با شبکه Lisk مرتبط و لینک کنید.

ارز دیجیتال Lisk

Lisk دارای ارز دیجیتال مختص به خود با نام توکن LSK است.

Lisk از طریق یک ICO که در فوریه تا مارس 2016 برقرار بود توانست 100 میلیون ارز LSK به فروش رساند و با فروش 85 درصد از کل توکن‌ها، تقریبا 14000 بیت‌کوین سرمایه جمع‌آوری کند.

توکن‌های LSK در حال حاضر روی صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی بسیاری معامله می‌شود، از جمله پلتفرم‌های Bittrex، Poloniex، YoBit و بایننس.

بنابراین ارز دیجیتال LSK می‌تواند با انواع ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت‌کوین، اتریوم یا در برخی از صرافی‌ها با تتر خریداری شود.

در حال حاضر Lisk در بین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار رتبه 26 را داراست.

کاربرد توکن LSK در پلتفرم Lisk چیست؟

همانطور که کسی نمی‌تواند یک ارز دیجیتال خاص مانند لایت‌کوین را به شبکه ارز دیگری مثل بیت‌کوین بفرستند، امکان انتقال توکن‌های LSK نیز بین زنجیره‌های مختلف بلاک‌چین Lisk امکان‌پذیر نیست.

به این معنی که انتقال توکن LSK بین mainchain و sidechain ممنوع شده، زیرا هر کدام از آنها یک بلاک‌چین مستقل به شمار می‌روند. با این حال، Lisk برای حل این مشکل، انواع خاصی از تراکنش‌ها را ارائه می‌دهد.

همه ارزهای LSK روی زنجیره اصلی (mainchain) قرار دارد و هرگز آنرا ترک نمی‌کند. اگر ارز LSK برای استفاده در یک اپلیکیشن لازم باشد (یعنی نیاز باشد به یک sidechain منتقل شود)، این ارز به حساب کاربری صاحب sidechain در Lisk منتقل می‌شود.

این ویژگی باعث افزایش امنیت می‌شود، زیرا اگر اپلیکیشن بلاک‌چین موجود در sidechain دارای خطا باشد، موجودی کاربر در امکان بماند. همه توکن‌های LSK می‌توانند به راحتی از mainchain بازیابی شوند.

Lisk نمونه یک بلاک‌چین بدون نیاز به اعتماد است. در صورتی که قصد داشته باشید یک اپلیکیشن بی‌نیاز به اعتماد مبتنی بر بلاک‌چین بسازید، می‌توانید قدرت Lisk را اهرم کنید و یک ارز دیجیتال کاملا جدید در sidechain بسازید که فقط در همان sidechain معتبر است.

صاحب sidechain حتی مختار است که یک ICO راه‌اندازی کند و این ارز را در یک صرافی به فروش رساند. این پتانسیل Lisk است که به شما اجازه می‌دهد هرچیزی که در ذهن‌تان است را پیاده‌سازی کنید.

کیف پول LSK

برای نگهداری توکن‌های LSK می‌توانید از کیف پول رسمی (Hub) معرفی شده توسط سایت این ارز استفاده کنید.

برای این منظور وارد این صفحه شوید: https://lisk.io/products
در بخش Lisk Hub دو نسخه وب و نسخه ویندوز را مشاهده خواهید کرد که به دلخواه می‌توانید از آنها برای نگهداری توکن LSK بهره بگیرید.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

8 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
shayan

ببخشیدیعنی سایتی گذاشتم مقدارکم اضافه نمی شه مقدارکمم نبود0.00004وایریزکردم بعدرفتم پشتیبانی گفتم نیومداطلاعات هش اینارودادم بهش ایدی واریزی اینافکرنکنم قابله اطمیئنان بودبیشتراین کیف پولاچندکاربرده قابل اطمیئنان نیست قبلامواجع شدم ولی داگ کوین بودقیمت نداشت
من به نتیجه رسیدم کیف پول دسکتاب که کدبکاب دارن بهترن دیگه ایمیل پسوردعضویت نمی خواد
کلابلاکچینم به فنارفت این کیف پول اولی که معرفی کردین به نظرم خوب اومد30ارزوپشتیبانی می کنه
ایمیل پسوردنمی خواد؟البهة<Jaxxهم هست افزونه گوگل کروش ولی سردرنیاوردم نحوه کارش
کدوم بهتراست؟من فقط ارزایی استفاده می کنم کیف پول منرووزیتکش وبلاک کوینوواستلاردارم می مونه بیتکوین واتریم وکلاسیک ولایت کوین وپیرکویین
اوسایت کریپتونار.رتبه اش ازالکسا16kیعنی داغون من به تازگی فهمیدم
ولی وب شماعالیه لایق 2mهرچندازاین رتبه هاسردرنمی یارم

shayan

سلام خب فوقش یه جدیدمی سازم کیف پولLskالان قیمتش چنده دونه ای؟
چون بعضی ارزامعروفن ولی قیمت ندارن مثله ربپل.داگ کوین.بایت کوین الان بلاک کوین وکورکوین ازداکوین کم معروفوجدیدن ولی قیمتشون بیشترن
منرو.زیتکس واستلاردرعرض چندماه الان کلی قیمت دارن ازیک میلیون شروع شدالان سه یاچهارمیلیونن درحاله بالارفتن

shayan

سلام خب به تومن می گفتیدالان بایدضرب کنم قیمت دلار؟دیگه قیمت 50تومن بیشترنیست الان من مشکل مهمتری دارم من حساب بلاکچین داشتم ولی به دلایلی حسابم بسته شددیگه هم نتونستم ورودکنم نمی دونم رمزش یادم رفت یاشناسه آیدی دیگه قبول نمی کردچون موجودی داخلش نبودبرام مهم نبودرنبال یه کیف پول چندکاره گشتم که یه سایت ایرانی https://www.cryptonator.com/account/wallet/
این سایت معرفی کردکه چندین ارزوپشتیبانی می کنه قابلیت چنج ذخیره وارسال هست منم فکرکردم سایت خوبیه بایک تیرچندگنجیشک میزنم تااین که امروزمبلغی به حسابم واریزشدرفتم توسایت واریزنشد!!!!ولی ازپرداختش مطمئنم ولی چیزی ظاهرنشد
حالاچه بایدکردمطمئنن دیگه گم شد!!!!خیلیم به سختی بدست آوردم
الان سوالم اینچاست شماکیف پول بیتکوین نرم افزارپی سی باشه بدونه اکانت یارمزعبورسراغ داریدمطمئن باشد؟چون بعضی کیف پولهابه این صورت هست منرو.استلار

shayan

سلام یه سوال داشتم من یه حساب کیف پول liskساختم توسایت lisk paper wallet
کدرمزش دارم می تونم کیف پولlisk hup متصلش کنم یه اون حسابوفراموش کنم یکی دیگه بسازم؟

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
8
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx