نامشخص‌بودن مسیر بازار بیت کوین و مقاومت کلیدی 10,000 دلار

نوسانات و همچنین حجم معاملاتی بیت کوین بعد از هاوینگ کاهش پیدا کرده است. در چنین وضعیتی، یک شکست مقاومت و یا حمایت در هر کدام از دو مسیر صعودی و نزولی می‌تواند دری رو به سوی چرخه‌ای جدید در بازار بگشاید.

قیمت بیت کوین اکنون در محدوده سد روانشناسی 10,000 دلار در حال نوسان است. هاوینگ بیت کوین آنچه که بازار انتظار داشت را برآورده نکرد زیرا اکثر معامله‌گران انتظار داشتند قیمت بعد از هاوینگ سقوط کند.

هدف بعدی بازار بیت کوین چیست؟ اگر قیمت بتواند از سد 10,000 دلار عبور کند، چه در انتظار آن خواهد بود؟

عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

تثبیت قیمت بیت کوین در دامنه‌ای گسترده

نمودار یک‌روزه بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

از ابتدای ماه جاری میلادی تاکنون، قیمت بیت کوین در دامنه‌ای گسترده در حال نوسان بوده است. مقاومت این دامنه در محدوده 9,850 تا 10,300 دلار قرار گرفته است و محدوده حمایت بین 8,200 تا 8,500 دلار قرار دارد.

قیمت بیت کوین در حال حاضر بدون جهت‌گیری مشخصی در حال نوسان در این دامنه است. وضعیت حال حاضر بر خلاف چیزی است که بسیاری انتظار داشتند بعد از سومین رویداد هاوینگ بیت کوین، که در 11 می (22 اردیبهشت) اتفاق افتاد، رخ بدهد.

پیش از این رویداد، انتظار بر این بود که قیمت به روند صعودی خود ادامه بدهد زیرا FOMO (ترس از دست دادن) و هیاهوی هاوینگ به طور مداوم بیشتر می‌شد. با این حال، درست پیش از هاوینگ، قیمت در سقوط شدید 2,000 دلاری تا حمایت دامنه افت پیدا کرد.

همچنین، بسیاری انتظار داشتند بیت کوین پس از هاوینگ دچار کاهش قیمت بشود، اما خلاف این پیش‌بینی اتفاق افتاد. قیمت بیت کوین پس از هاوینگ رشد کرد و به مقاومت 10,000 دلاری رسید و شکاف بزرگی در بورس کالای شیکاگو بسته شد. البته هنوز شکافی در 9,435 دلار در نمودارهای مرتبط با بورس کالای شیکاگو دیده می‌شود.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

نمودار یک‌ساعته قراردادهای آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو. منبع: TradingView

نمودار قراردادهای آتی نشان‌دهنده شکاف بازی است که آماده پرشدن است. اگر تایم‌فریم‌های بالاتر را چک کنید، به نظر می‌رسد که این شکاف پر شده است زیر کندل‌ها همپوشانی دارند. با این حال، در تایم‌فریم یک‌ساعته، یک شکاف باز روی نمودارها دیده می‌شود.

در کنار این شکاف باز، آیا می‌توان گفت که هیاهوی هاوینگ هنوز خاموش نشده است؟ البته این هیاهو با قدرت‌گرفتن برخی از آلت‌ کوین‌ها در کنار پول‌بک‌های بیت کوین به‌آرامی در حال محوشدن است.

مقاومتی که برای روند صعودی باید شکسته شود

نمودار چهارساعته بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

ساختار تایم‌فریم چهارساعته کاملا مشخص است. قیمت بیت کوین داخل محدوده مقاومت نوسان می‌کند و یک گوه افزایشی دیده می‌شود. در کنار این استدلال‌ها، حجم نیز طی حرکات اخیر به‌شدت افت کرده است. کاهش حجم معاملات نشانه ضعف بازار است.

بنابراین، در کوتاه‌مدت، روند نزولی محتمل‌تر از روند صعودی است. و البته این روند اصلاحی برای بازار لازم است زیرا قیمت بیت کوین از پنجشنبه سیاه در 12 مارس (22 اسفند) تاکنون 160 درصد افزایش داشته است.  

قدرت‌گرفتن نمودار ارزش کل بازار در تایم‌فریم روزانه

با تبدیل‌شدن میانگین متحرک 100 و 200 روزه به سطح حمایت، ارزش کل بازار نیز قدرت گرفته است. میانگین‌های متحرک اندیکاتورهای بسیار مهمی هستند زیرا در تمام چرخه قبلی به عنوان سطح حمایت عمل کردند.

نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار رمزارز. منبع: TradingView

علاوه بر این، حمایت سال 2018 نیز باری دیگر از مقاومت به حمایت تبدیل شده است. این سطح بسیار حیاتی و قابل مقایسه با سد بسیار مهم 6,000 دلاری برای بیت کوین است.

یک نکته هیجان‌انگیز دیگر افزایش حجم در نمودار است که می‌تواند باعث قدرت‌گرفتن روند صعودی شود.

سناریوی صعودی بیت کوین

نمودار یک‌روزه سناریوی صعودی بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

سناریوی صعودی ساده است. تا زمانی که قیمت بیت کوین بالاتر از محدوده حمایت 9,300 دلار باقی بماند، احتمال افزایش مومنتوم صعودی وجود دارد. هرچه قیمت بیشتر به محدوده مقاومت 10,000 تا 10,300 دلار نزدیک شود، این مقاومت ضعیف‌تر می‌شود. قیمت تا به حال دو بار به این سطح مقاومت رسیده است.

با توجه به نمودار، چه اهدافی را می‌توان انتظار داشت؟ شکست مقاومت 10,300 دلاری می‌تواند منجر به ادامه روند تا 11,000 دلار و سپس به احتمال زیاد 11,500 دلار شود. از آگوست 2019 تاکنون، سطح 11,500 دلار یک شکاف باز در بورس کالای شیکاگو باقی مانده و هنوز پر نشده است. بنابراین، اگر روند قیمت صعودی باشد، ادامه مسیر تا این محدوده محتمل است.

سناریوی نزولی بیت کوین

نمودار چهارساعته سناریوی نزولی بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

به چگونگی شکل‌گیری سناریوی نزولی نیز پیش از این اشاره شد. در این حالت، قیمت بیت کوین باید پایین‌تر از محدوده مقاومت باقی بماند و حجم در حال کاهش باشد. این ساختار گوه افزایشی نامیده می‌شود.

معمولا، با افزایش قیمت احساسات بازار نیز بهبود پیدا می‌کنند. با این حال، همانطور که در نمودار دیده می‌شود، بهتر است قدری محتاط‌تر در مورد چنین ایده‌ای بیندیشیم. هیاهوی هاوینگ رو به کاهش است و احتمال دارد قیمت در محدوده‌ای مشخص به نوسانات خود ادامه دهد.

همچنین هنوز شکافی در 9,435 دلار در بورس کالای شیکاگو دیده می‌شود که باید پر شود. اگر قیمت بیت کوین این سطح را از دست بدهد، حمایت مهم بعدی در محدوده 8,200 تا 8,500 دلار در نظر گرفته خواهد شد، که در تایم‌فریم روزانه قابل مشاهده است.

نمودار یک‌ساعته سناریوی نزولی بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین بالاتر از میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه در حال نوسان است. این مسئله می‌تواند نوید روندی صعودی برای بیت کوین باشد. با این حال، در کوتاه‌مدت، یک حرکت اصلاحی نزولی در مجموع به نفع بازار است.

سطحی که باید مورد توجه قرار داد شامل کف دامنه در حدود 8,200 تا 8,500 دلار می‌شود که کاملا همراستا با میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه است زیرا باید به سمت این سطوح حمایت حرکت کنند.

در صورتیکه این میانگین‌های متحرک برای بیت کوین حفظ نشوند، بازار بیت کوین به مشکل برخواهد خورد و احتمال ایجاد روند اصلاحی بیشتر می‌شود.

 

توجه: امنیت ارز دیجیتال‌تان را حفظ کنید تا در آینده حسرت نخورید. با این کیف پول از بیت‌کوین و سایر ارزهایتان محافظت کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
کیف پول Cool Wallet
 • عدم اتصال مستقیم به اینترنت (امنیت کامل)
 • بیش از 150 هزارفروش در سرتاسر دنیا
 • ظاهر مدرن و به اندازه کارت بانکی
 • وارانتی 12 ماهه (تعویض در صورت خرابی)
 • انجام تراکنش با متصل شدن به موبایل
ستارهکیف پول کول والت

اکنون بخرید

2 نظر
 1. ریحانه خانم ممنون .
  ازبابت دیدگاههای شما …
  استفاده و تحسین میکنیم

  1. عرض سلام و احترام
   خواهش می‌کنم.
   خوشحالیم که از این مطالب استفاده می‌کنید.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
 • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 23 جولای، 1 مرداد

  سیاستمداران و تنظیم‌کنندگان در سراسر جهان (به استثنای چندین نفر از آنها)، همچنان به انتقاد از ارز دیجیتال Libra فیس‌بوک می‌پردازند. Benoit Coeure (عضو هیات‌مدیره بانک مرکزی اروپا) بیان…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 6 ژوئن، 16 خرداد

بین سرمایه‌گذاران سنتی و سرمایه‌گذاران کریپتوکارنسی‌ها، در خصوص چگونگی رویکردشان در رابطه با این ارزهای دیجیتال، تفاوت‌های زیادی وجود دارد. Stanley Druckenmiller (سرمایه‌گذار Billionaire) گفت که او نه قصد خرید…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 13 جولای، 22 تیر

دونالد ترامپ (رئیس‌جمهور ایالات ‌متحده) در تاریخ ۱۱ جولای طی یک سری توئیت، فیس‌بوک و بیت‌کوین را مورد انتقاد قرار داد. با این حال، نکته‌ی جالب این است که برخلاف…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 12 اکتبر، 20 مهر

انتظارها جهت راه‌اندازی “صندوق بیت‌کوین قابل معامله در بورس” همچنان ادامه دارد، چراکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) این پیشنهاد Bitwise Asset Management و NYSE Arca را…
بیشتر بخوانید