نامشخص‌بودن مسیر بازار بیت‌کوین و مقاومت کلیدی 10,000 دلار

تحلیل بازار ارزهای رمزنگاری شده

نوسانات و همچنین حجم معاملاتی بیت‌کوین بعد از هاوینگ کاهش پیدا کرده است. در چنین وضعیتی، یک شکست مقاومت و یا حمایت در هر کدام از دو مسیر صعودی و نزولی می‌تواند دری رو به سوی چرخه‌ای جدید در بازار بگشاید.

قیمت بیت‌کوین اکنون در محدوده سد روانشناسی 10,000 دلار در حال نوسان است. هاوینگ بیت‌کوین آنچه که بازار انتظار داشت را برآورده نکرد زیرا اکثر معامله‌گران انتظار داشتند قیمت بعد از هاوینگ سقوط کند.

هدف بعدی بازار بیت‌کوین چیست؟ اگر قیمت بتواند از سد 10,000 دلار عبور کند، چه در انتظار آن خواهد بود؟

عناوین مطلب:

chart1 13 عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

تثبیت قیمت بیت‌کوین در دامنه‌ای گسترده

chart2 15 نمودار یک‌روزه بیت‌کوین/دلار. منبع: TradingView

از ابتدای ماه جاری میلادی تاکنون، قیمت بیت‌کوین در دامنه‌ای گسترده در حال نوسان بوده است. مقاومت این دامنه در محدوده 9,850 تا 10,300 دلار قرار گرفته است و محدوده حمایت بین 8,200 تا 8,500 دلار قرار دارد.

قیمت بیت‌کوین در حال حاضر بدون جهت‌گیری مشخصی در حال نوسان در این دامنه است. وضعیت حال حاضر بر خلاف چیزی است که بسیاری انتظار داشتند بعد از سومین رویداد هاوینگ بیت‌کوین، که در 11 می (22 اردیبهشت) اتفاق افتاد، رخ بدهد.

پیش از این رویداد، انتظار بر این بود که قیمت به روند صعودی خود ادامه بدهد زیرا FOMO (ترس از دست دادن) و هیاهوی هاوینگ به طور مداوم بیشتر می‌شد. با این حال، درست پیش از هاوینگ، قیمت در سقوط شدید 2,000 دلاری تا حمایت دامنه افت پیدا کرد.

همچنین، بسیاری انتظار داشتند بیت‌کوین پس از هاوینگ دچار کاهش قیمت بشود، اما خلاف این پیش‌بینی اتفاق افتاد. قیمت بیت‌کوین پس از هاوینگ رشد کرد و به مقاومت 10,000 دلاری رسید و شکاف بزرگی در بورس کالای شیکاگو بسته شد. البته هنوز شکافی در 9,435 دلار در نمودارهای مرتبط با بورس کالای شیکاگو دیده می‌شود.

chart3 15 نمودار یک‌ساعته قراردادهای آتی بیت‌کوین در بورس کالای شیکاگو. منبع: TradingView

نمودار قراردادهای آتی نشان‌دهنده شکاف بازی است که آماده پرشدن است. اگر تایم‌فریم‌های بالاتر را چک کنید، به نظر می‌رسد که این شکاف پر شده است زیر کندل‌ها همپوشانی دارند. با این حال، در تایم‌فریم یک‌ساعته، یک شکاف باز روی نمودارها دیده می‌شود.

در کنار این شکاف باز، آیا می‌توان گفت که هیاهوی هاوینگ هنوز خاموش نشده است؟ البته این هیاهو با قدرت‌گرفتن برخی از آلت‌ کوین‌ها در کنار پول‌بک‌های بیت‌کوین به‌آرامی در حال محوشدن است.

مقاومتی که برای روند صعودی باید شکسته شود

chart4 10 نمودار چهارساعته بیت‌کوین/دلار. منبع: TradingView

ساختار تایم‌فریم چهارساعته کاملا مشخص است. قیمت بیت‌کوین داخل محدوده مقاومت نوسان می‌کند و یک گوه افزایشی دیده می‌شود. در کنار این استدلال‌ها، حجم نیز طی حرکات اخیر به‌شدت افت کرده است. کاهش حجم معاملات نشانه ضعف بازار است.

بنابراین، در کوتاه‌مدت، روند نزولی محتمل‌تر از روند صعودی است. و البته این روند اصلاحی برای بازار لازم است زیرا قیمت بیت‌کوین از پنجشنبه سیاه در 12 مارس (22 اسفند) تاکنون 160 درصد افزایش داشته است.

قدرت‌گرفتن نمودار ارزش کل بازار در تایم‌فریم روزانه

با تبدیل‌شدن میانگین متحرک 100 و 200 روزه به سطح حمایت، ارزش کل بازار نیز قدرت گرفته است. میانگین‌های متحرک اندیکاتورهای بسیار مهمی هستند زیرا در تمام چرخه قبلی به عنوان سطح حمایت عمل کردند.

chart5 8 نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار رمزارز. منبع: TradingView

علاوه بر این، حمایت سال 2018 نیز باری دیگر از مقاومت به حمایت تبدیل شده است. این سطح بسیار حیاتی و قابل مقایسه با سد بسیار مهم 6,000 دلاری برای بیت‌کوین است.

یک نکته هیجان‌انگیز دیگر افزایش حجم در نمودار است که می‌تواند باعث قدرت‌گرفتن روند صعودی شود.

سناریوی صعودی بیت‌کوین

chart6 6 نمودار یک‌روزه سناریوی صعودی بیت‌کوین/دلار. منبع: TradingView

سناریوی صعودی ساده است. تا زمانی که قیمت بیت‌کوین بالاتر از محدوده حمایت 9,300 دلار باقی بماند، احتمال افزایش مومنتوم صعودی وجود دارد. هرچه قیمت بیشتر به محدوده مقاومت 10,000 تا 10,300 دلار نزدیک شود، این مقاومت ضعیف‌تر می‌شود. قیمت تا به حال دو بار به این سطح مقاومت رسیده است.

با توجه به نمودار، چه اهدافی را می‌توان انتظار داشت؟ شکست مقاومت 10,300 دلاری می‌تواند منجر به ادامه روند تا 11,000 دلار و سپس به احتمال زیاد 11,500 دلار شود. از آگوست 2019 تاکنون، سطح 11,500 دلار یک شکاف باز در بورس کالای شیکاگو باقی مانده و هنوز پر نشده است. بنابراین، اگر روند قیمت صعودی باشد، ادامه مسیر تا این محدوده محتمل است.

سناریوی نزولی بیت‌کوین

chart7 8 نمودار چهارساعته سناریوی نزولی بیت‌کوین/دلار. منبع: TradingView

به چگونگی شکل‌گیری سناریوی نزولی نیز پیش از این اشاره شد. در این حالت، قیمت بیت‌کوین باید پایین‌تر از محدوده مقاومت باقی بماند و حجم در حال کاهش باشد. این ساختار گوه افزایشی نامیده می‌شود.

معمولا، با افزایش قیمت احساسات بازار نیز بهبود پیدا می‌کنند. با این حال، همانطور که در نمودار دیده می‌شود، بهتر است قدری محتاط‌تر در مورد چنین ایده‌ای بیندیشیم. هیاهوی هاوینگ رو به کاهش است و احتمال دارد قیمت در محدوده‌ای مشخص به نوسانات خود ادامه دهد.

همچنین هنوز شکافی در 9,435 دلار در بورس کالای شیکاگو دیده می‌شود که باید پر شود. اگر قیمت بیت‌کوین این سطح را از دست بدهد، حمایت مهم بعدی در محدوده 8,200 تا 8,500 دلار در نظر گرفته خواهد شد، که در تایم‌فریم روزانه قابل مشاهده است.

chart8 2 نمودار یک‌ساعته سناریوی نزولی بیت‌کوین/دلار. منبع: TradingView

تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد که قیمت بیت‌کوین بالاتر از میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه در حال نوسان است. این مسئله می‌تواند نوید روندی صعودی برای بیت‌کوین باشد. با این حال، در کوتاه‌مدت، یک حرکت اصلاحی نزولی در مجموع به نفع بازار است.

سطحی که باید مورد توجه قرار داد شامل کف دامنه در حدود 8,200 تا 8,500 دلار می‌شود که کاملا همراستا با میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه است زیرا باید به سمت این سطوح حمایت حرکت کنند.

در صورتیکه این میانگین‌های متحرک برای بیت‌کوین حفظ نشوند، بازار بیت‌کوین به مشکل برخواهد خورد و احتمال ایجاد روند اصلاحی بیشتر می‌شود.

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
hosein

ریحانه خانم ممنون .
ازبابت دیدگاههای شما …
استفاده و تحسین میکنیم

hosein

ریحانه خانم ممنون .
ازبابت دیدگاههای شما …
استفاده و تحسین میکنیم

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
4
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx