اتریوم ۳۰۰ دلاری؟ احتمال صعود اتریوم بعد از کاردانو

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل کریپتوکارنسی

قیمت اتریوم آماده عبور از یک مقاومت مهم است و بعید نیست به‌زودی به 330 دلار برسد.

اخیرا، چندین آلت کوین قوی عمل کرده‌اند، از جمله تتا توکن (THETA)، زیلیکا (ZIL)، و اِلروند (ERD). با این حال، آلت کوین‌هایی که از ارزش کل بازار بیشتری برخوردار هستند تا حد زیادی از این مسیر صعودی بازمانده‌اند. تنها آلت کوین بزرگی که عملکرد خوبی داشته، کاردانو بوده است.

با افزایش قیمت آلت کوین‌های کوچک‌تر، این پرسش ایجاد می‌شود که برای رشد آلت کوین‌های برتر چه باید کرد؟ آیا بازار آلت کوین‌ها احتیاج به رشد و تائید برترین ارز دیجیتال بازار، یعنی بیت کوین، دارد و یا سیگنال اصلی از سوی اتر ایجاد می‌شود؟

chart1 عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

حفظ حمایت کلیدی 220 دلاری

در طول ماه گذشته، اتریوم توانست از 195 دلار به 250 دلار برسد اما طی روزهای گذشته، همراه با بیت کوین اندکی اصلاح شد. همزمان با پول بک و روند بازگشتی بیت کوین، اتریوم نیز به چالش کشیده شد و نیاز داشت تا بتواند حمایت محدوده 271 تا 222 دلار را حفظ کند.

chart2 6 نمودار یک‌روزه اتریوم/تتر. منبع: TradingView

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، تلاش اتریوم برای حفظ محدوده 217 تا 222 دلار به عنوان سطح حمایت موفقیت‌آمیز بود، درحالیکه این سطح در تمام طول می (اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد) به عنوان سطح مقاومت در نظر گرفته شده بود.

همچنین، این نمودار محدوده نوسان قیمتی را نشان می‌دهد که مقاومت مشخصی در سطح 250 دلار دارد و حمایت آن بین 217 تا 222 دلار قرار گرفته است. با توجه به دامنه تعیین‌شده، می‌توان شکست بعدی مقاومت را سرآغاز یک روند صعودی جدید دانست.

پس از سقوط 12 مارس (22 اسفند)، اتریوم در مجموع روندی صعودی داشته است و احتمال عبور از سطح 250 دلار زیاد است.

در صورت عبور از 250 دلار، مقاومت‌های بعدی را می‌توان در محدوده 290 دلار و همچنین بین 330 تا 340 دلار در نظر گرفت. اگر قیمت نتواند سطح 217 دلاری را حفظ کند، حمایت‌های بعدی در میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه، یعنی بین 168 تا 176 دلار، قرار می‌گیرند.

chart3 6 نمودار یک‌روزه اتریوم. منبع: TradingView

تصویر بزرگ‌تر به شکلی واضح‌تر دوره‌ای از انباشت اتریوم را نشان می‌دهد. از جولای 2018 و به مدت دو سال، قیمت اتریوم در محدوده‌ای بین 100 تا 300 دلار معامله شده است و اکنون آماده شکست مقاومت بعدی است.

هر چه این محدوده پایدارتر باشد، احتمال شکست مقاومت بیشتر خواهد بود. علاوه بر این، این دوره طولانی انباشت فرصت سود به زیان بسیار مناسبی را نیز برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌آورد.

آنچه در این نمودار حائز اهمیت است این است که میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه زیر قیمت فعلی قرار دارند و حمایت و در نتیجه، روند صعودیِ بیشتر تضمین‌شده است.

استدلال دیگری که این روند را تائید می‌کند، افزایش حجم این انباشت است. طبق معمول، حجم از قیمت پیشی می‌گیرد و پیش از افزایش قیمت، شاهد افزایش حجم هستیم. همچنین، دوره انباشت نیز با افزایش حجم مشاهده می‌شود. اتر در حال حاضر، در چنین وضعیتی قرار دارد.

افزایش علاقه به اتر بر مبنای ارزش کل بازار این ارز دیجیتال

ارزش کل بازار رمزارزها نشان‌دهنده عبور آن‌ها از سطح حمایت سال 2018 است. در آن چرخه، محدوده 215 تا 222 میلیارد دلار سطح حمایت را تشکیل می‌داد، که اکنون نیز، باری دیگر از مقاومت به حمایت تبدیل شده است.

chart4 7 نمودار یک روزه ارزش کل بازار آلت کوین‌ها. منبع: TradingView

موارد مشابه در نمودار اتر و ارزش کل بازار نیز دیده می‌شود. همچنین، افزایش علاقه‌ای که در رشد حجم معاملات دیده می‌شود نیز، نشان‌دهنده دوره انباشت بازار است.

میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه زیر ارزش کل بازار فعلی قرار گرفته‌اند و نشان‌دهنده آغاز حرکت صعودی ارزش کل بازار هستند. اولویت اصلی برای ارزش کل بازار عبور از مقاومت 305 میلیارد دلاری است که می‌تواند سقف‌های بالاتری ایجاد کند و آغازگر روندی صعودی در چرخه‌ای جدید و بزرگ باشد.

عقب ماندن ارزش کل بازار آلت کوین

chart5 4 نمودار یک روزه ارزش کل بازار آلت کوین‌ها. منبع: TradingView

ارزش کل بازار آلت کوین نیز نشان‌دهنده دوره انباشت است. همچنین، ارزش کل بازار آلت کوین در محدوده 50 تا 113 میلیارد دلار معامله می‌شود. با پایان‌گرفتن دوره‌های انباشت، بازار آلت کوین‌ها نیز به اوج خود نزدیک می‌شود.

نکته حائز اهمیت این است که میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه باید به شکلی تبدیل به سطوح حمایت شوند، که در دسامبر 2017 (چرخه‌ای که به اوج قیمت انجامید) سطح حمایت ایجاد کرده بودند.

اگر این اتفاق رخ بدهد، شکست مقاومت 113 میلیارد دلاری و سپس صعود به سمت 135 و یا حتی 200 میلیارد دلار محتمل خواهد بود. تا به امروز، روند بارها با مقاومت 113 میلیارد دلاری تماس داشته است.

این یک قاعده کلی است که هرچه روند بیشتر با مقاومتی تماس داشته باشد، مقاومت ضعیف‌تر خواهد شد. یک تماس دیگر می‌تواند قدرت کافی برای عبور از این مقاومت و پی‌گرفتن روند صعودی را مهیا کند.

در این صورت، رسیدن به 200 میلیارد دلار در روند صعودی بعدی چندان بعید به نظر نمی‌رسد.

نمودار فشرده اتریوم-بیت کوین

chart6 7 نمودار یک‌روزه اتریوم/بیت کوین. منبع: TradingView

نمودار اتریوم/بیت کوین در حال حاضر فشرده شده است؛ یعنی قیمت درون محدوده‌های باریک‌تری در حال حرکت است. در این شرایط، احتمال وقوع نوسانات و بی‌ثباتی شدید در بازار بعد از شکست این محدوده زیاد است.

در مورد اتر، این شکست احتمالا صعودی و رو به بالا خواهد بود. محدوده انباشت مشابهی نیز در این قسمت در حال متراکم‌شدن است و در نمودار جفت ارز اتریوم-بیت کوین شاهد ادامه روند بالاتر از میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه هستیم.

تا زمانی که حمایت این سطوح حفظ شود، عبور از سد مقاومت محتمل خواهد بود. محدوده‌های بعدی که باید در نظر داشت بین 0.029 و 0.03 ساتوشی و همچنین بین 0.036 و 0.04 ساتوشی هستند.

سطوح مهم در نمودار اتریوم/دلار

chart7 4 نمودار یک‌روزه اتریوم/دلار. منبع: TradingView

محتمل‌ترین سناریو در نمودار بالا نشان داده شده است. اگر مقاومت پیشین در محدوده 217 تا 222 دلار تبدیل به حمایت شود، احتمال صعود بیشتر وجود دارد.

همانطور که پیش از این اشاره شد، صعود پیشین تا 215 دلار نشان داد که احتمال تثبیت قیمت در این محدوده وجود دارد. در این تثبیت قیمت، پیش از شروع جهش بعدی، روند می‌تواند قدرت کافی به دست می‌آورد.

اگر قیمت اتر از سد 250 دلار عبور کند، ادامه مسیر تا 290 و 330 دلار محتمل خواهد بود. در این مورد، محدوده مقاومت بعدی که باید در نظر داشت، 330 دلار است.

اما اگر حمایت 217 تا 222 دلار حفظ نشده و تبدیل به مقاومت شود، روند احتمالا نزولی بوده و باید حمایت نهایی را در محدوده میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه، یعنی منطقه 175 تا 180 دلار، در نظر گرفت.

برای بازگشت و صعود مجدد قیمت، این محدوده حمایت باید حفظ شود؛ در غیر این صورت، احتمال بازگشت دوباره قیمت تا 100 دلار وجود خواهد داشت.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی