تقاضای خریداران خُرد تا ۲۰۲۴، دوبرابر خواهد شد

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل بازار رمزارزها

داده‌های جدید نشان می‌دهند که علیرغم رکود اقتصادی و افزایش تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی، سرمایه‌گذاران خُرد بیش از پیش بیت کوین انباشت می‌کنند.

جدیدترین تحقیق صرافی‌ قراردادهای مشتقه ZUBR، که در 29 ژوئن (9 تیر) منتشر شد، نشان داد که مشارکت سرمایه‌گذاران خُرد افزایش یافته است. این در حالی است که مدت‌ها باور بر این بود که افزایش پذیرش از سوی سازمان‌ها می‌تواند قیمت بیت کوین را رشد دهد.

با توجه به اینکه مدتی از هاوینگ گذشته و قیمت بیت کوین نیز در محدوده 9,100 دلار باقی مانده است، احتمال افزایش قیمت پس از هاوینگ، که مورد انتظار بسیاری از سرمایه‌گذاران خُرد و سازمانی بود، تقریبا از بین رفته است.

با وجود ثبات نسبی حرکات قیمت، چندین عامل امیدوارکننده وجود دارند که آینده این ارز دیجیتال را صعودی تفسیر کرده و احتمال مشارکت سرمایه‌گذاران در برترین دارایی دیجیتال را افزایش می‌دهند. برخی از این عوامل عبارتند از: رشد بی‌سابقه تعداد نهنگ‌های بیت کوین، ثبت رکورد جدید در تعداد آدرس‌های کیف پولی که کمتر از یک بیت کوین دارند، جریان خروجی بیت کوین از صرافی‌ها و عملکرد خیره‌کننده بیت کوین در سه ماهه دوم سال جاری میلادی.

علاوه بر این، افزایش تقاضا برای بیت کوین از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری گری اسکیل (Grayscale)، اسکوئر (Square) و سایر شرکت‌ها نشان می‌دهد که تقاضا هم از سوی سرمایه‌گذاران خُرد افزایش یافته و هم از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی.

chart1 تعداد کل بیت کوین‌های نگه‌داری‌شده در آدرس‌هایی با تعداد مشخص (۱ تا ۱۰ بیت کوین). منبع: Chainalysis

علاوه بر این، براساس داده‌های شرکت تحلیل داده چینالیسیس (Chainalysis)، در آوریل 2020 (فروردین و اردیبهشت 99)، صرافی ZUBR شاهد افزایش قابل‌توجه آدرس‌های کیف پولی بود که بین 1 تا 10 بیت کوین داشتند. این میزان از 500,000 آدرس نیز عبور کرد. این صرافی توضیح می‌دهد:

از ابتدای بازار نزولی سال 2018، و پس از اینکه بیت کوین به اوج 20 هزار دلاری‌اش رسید، این آدرس‌ها هر ماه بیشتر می‌شدند… تا هاوینگ بعدی در سال 2024، احتمال دارد سرمایه‌گذاران خُرد تا 50 درصد از بیت کوین‌های عرضه‌شده در هر روز را ذخیره و انباشت کنند.

در سال 2020، همبستگی بین بازارهای سهام و بیت کوین یکی از بحث‌های داغ بوده است. همراه با سقوط بازارها در مارس 2020 (اسفند 98)، دارایی‌های پرریسک‌تر، مانند بیت کوین، نیز از این روند تبعیت کردند.

به طور معمول، افت شدید قیمت، مانند کاهش 50 درصدی بهای بیت کوین، که 13 مارس (23 اسفند) اتفاق افتاد، می‌تواند باعث کاهش تقاضا و افت بازارهای سهام شود. با این حال، داده‌های ZUBR خلاف این امر را نشان می‌دهند. ‌

با وجود افت 50 درصدی قیمت بیت کوین در پنجشنبه سیاه، تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران خُرد همچنان قدرتمند باقی ماند و کاهش خاصی در میزان بیت کوین‌های آدرس‌های کیف پول سرمایه‌گذاران خُرد دیده نشد.

chart2 1 افزایش/کاهش ماه‌به‌ماه بیت کوین در آدرس‌هایی که بیت ۱ تا ۱۰ بیت کوین دارند. منبع: Chainalysis

در حال حاضر، هرروز 900 بیت کوین استخراج می‌شوند. این رقم در هاوینگ بعدی، که سال 2024 اتفاق می‌افتد، به 450 واحد خواهد رسید. طبق پیش‌بینی ZUBR، تا هاوینگ 2024، تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران خُرد، به طور میانگین، از 250 بیت کوین در روز (نیمی از بیت کوین‌های عرضه‌شده) فراتر خواهد رفت.

chart3 تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران خُرد در مقابل عرضه بیت کوین. منبع: Chainalysis و ZUBR

علاوه بر این، این میزان تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران خُرد احتمالا از میزان برآوردهای صرافی ZUBR نیز بیشتر خواهد شد، زیرا این داده‌ها صرفا روی آدرس‌های کیف پولی تمرکز داشتند که تعداد کاملی بیت کوین دارند و آدرس‌هایی را که عدد بیت کوین آن‌ها اعشار هستند، شامل نمی‌شود.

با اینکه نمی‌توان قیمت آینده بیت کوین را به‌راحتی پیش‌بینی کرد، اما، واضح است که سرمایه‌گذاران خُرد پابه‌پای سرمایه‌گذاران سازمانی در حال سرمایه‌گذاری روی این دارایی دیجیتال هستند.

اگر پیش‌بینی چینالیسیس و ZUBR درست از آب دربیاید، تا سال 2024، سرمایه‌گذاران کوچک‌تر نقش بزرگ‌تری در شبکه بیت کوین و پویایی قیمت خواهند داشت.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی