کاهش ترس سرمایه‌گذارها با کاهش نوسانات ضمنی بعد از هاوینگ

نوسانات ضمنی بیت کوین بعد از هاوینگ به شدت کاهش یافته است اما این برای سرمایه‌گذاران چه معنایی دارد؟

داده‌های اخیر از پایانه Skew نشانی می‌دهد که نوسانات ضمنی بیت کوین بعد از هاوینگ روز گذشته افت داشته است. به طور کلی، نوسانات یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که هر معامله‌گر حرفه‌ای در نظر می‌گیرد زیرا می‌تواند میانگین روزانه افت و خیز قیمت را اندازه گرفته و آگاهی بیشتری در خصوص شرایط بازار ارائه دهد.

در مجموع، هاوینگ بیت کوین به علت عدم قطعیت قابل‌توجهی که وارد بازار می‌کند، نوسانات این ارز دیجیتال را افزایش می‌دهد. معامله‌گران پیش‌بینی کردند که قیمت بعد از رویداد هاوینگ یا طی یک جهش صعودی افزایش می‌یابد و یا افت می‌کند. در حال نگارش این گزارش، نوسانات ضمنی بیت کوین به سطوح قبلی خود بازگشته است.

عدم قطعیت می‌تواند موجب نوسان شود

طی چند ماه گذشته، برخی تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کردند که نرخ هش شبکه بیت کوین به شکل قابل‌ملاحظه‌ای پس از هاوینگ افت خواهد کرد. آن‌ها این مسئله را در نتیجه خاموش‌شدن دستگاه‌های مبتنی بر ایسیک (ASIC) ماینرها به علت کاهش پاداش بلاک بیت کوین از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین می‌دانند.

تا به امروز، هنوز نگرانی «مارپیچ مرگ» وجود دارد، که می‌تواند باعث شود تعداد زیادی از ماینرها تمام ذخیره خود را بفروشند و با کاهش قیمت ایجادشده احتمالا باعث ورشکستگی افرادی که از اهرم بالا استفاده می‌کنند بشوند. این «مارپیچ مرگ» درواقع ناشی از کاهش درآمد ماینرها با کاهش پاداش بلاک بیت کوین خواهد بود.

در نظر داشته باشید که هزینه تراکنش به‌ندرت از 5 درصد درآمد ماینرها تجاوز می‌کند. درآمد ماینرها نیز بیشتر از طریق پاداش بلاک به دست می‌آید. نصف‌کردن درآمد 5 میلیارد دلاری در صنعت استخراج باعث ایجاد نتایج غیرمنتظره، از جمله هارد فورک (hard fork)، خواهد شد. هارد فورک‌ها به تغییرات اساسی در پروتکل بلاک چین گفته می‌شوند که باعث نامعتبرشدن تراکنش‌ها و بلاک‌های قبلی می‌شوند.

توجه ماینرها به نوسانات ضمنی و تاثیر هاوینگ بر آن

نوسانات ضمنی قیمت در بازار. منبع: Skew

دو راه برای اندازه‌گیری نوسانات وجود دارد: یا با استفاده از داده‌های تاریخی و یا با تحلیل قیمت فعلی در بازار قراردادهای اختیار معامله. بررسی داده‌های تاریخی، پیش از رویدادهای تاثیرگذار روی قیمت، گاهی ممکن است گمراه‌کننده باشد زیرا ملاک را صرفا حرکات قدیمی بازار در نظر می‌گیرد و به آن‌ها برتری می‌دهد.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

پس از افت قیمت 12 مارس (22 اسفند) که قیمت را به 3,600 دلار رساند، نوسانات بیت کوین نیز به‌طور پیوسته کمتر شدند. با ورود به ماه می (اواسط اردیبهشت) و با نزدیک‌شدن به هاوینگ، نوسانات ضمنی بیت کوین در حدود 80 درصد ثابت ماند.

بازارهای قرارداد اختیار معامله راهی ایده‌آل برای اندازه‌گیری نوسانات بالقوه قیمت هستند زیرا به سرمایه معامله‌گران در بازار وابسته‌اند. درخواست قیمت‌ بیشتر توسط فروشندگان قراردادهای اختیار معامله نشان‌دهنده افزایش ترس از نوسانات پیش‌رو است.

همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است، قراردادهای اختیار معامله به قیمت بازار به این معنا هستند که قیمت اِعمال استفاده شده در محاسبات این قراردادها قیمت بازار است، یعنی 9,000 دلار برای بیت کوین فعلی که قیمت اصلی آن 8,900 دلار است.

قیمت‌گذاری قراردادهای خرید (صعودی). منبع: Deribit

این موارد معیاری برای سنجش نوسانات به علت عدم وجود ارزش ذاتی آن‌ها است. خریدار در یک قرارداد خرید با قیمت اِعمال 7,000 دلار با ارزش ذاتی 1,900 دلاری مواجه می‌شود، زیرا بیت کوین در حال حاضر با رقمی بسیار بالاتر از این میزان معامله می‌شود.

تفسیر معامله‌گران از افت نوسانات ضمنی

اوج‌گرفتن نوسانات ضمنی به معنای افزایش قیمت فعلی در قراردادهای اختیار معامله است. این مسئله را باید به عنوان افزایش نوسانات برای بیمه‌کردن دارایی تفسیر کرد که در هر دو مسیر برای قراردادهای خرید و قراردادهای فروش کار می‌کند.

درصورتیکه که بازار روندی صعودی داشته باشد، استراتژی خرید یک قرارداد خرید ارزش دارایی را حفظ می‌کند. با پیش‌پرداخت قیمت، فرد می‌تواند با قیمت از پیش تعیین‌شده بیت کوین به دست آورد. عکس این قضیه برای خریدار در قرارداد فروش صادق است که در صورت افت قیمت، فرد خریدار در برابر نوسانات بیمه شده است.

نکته قابل ملاحظه این است که تغییر در نوسانات نه یک اندیکاتور صعودی است و نه یک اندیکاتور نزولی. اوج‌گرفتن غیرمعمول بازار نشان‌دهنده عدم قطعیت است و معامله‌گران باید حد ضرر مناسب تنظیم کرده و در معاملاتی اهرمی از مارجین بالا استفاده کنند.

نوسانات کم برابر با خطر کمتر نیست

برخی معامله‌گران استدلال می‌کنند که به هنگام نوسانات کمتر خطر کمتری نیز برای معاملات وجود دارد. اما این فرضیه صحیح نیست. فرد باید از چنین دوره‌هایی برای ساخت موقعیت‌های بیمه‌شده از طریق بازار قراردادهای اختیار معامله استفاده کند.

از طرف دیگر، اگر معامله‌گر به هنگام نوسانات زیاد بازار غافلگیر شود، یا باید تمام موقعیت‌های خود را ببندد یا باید منتظر نوساناتی باشد که باعث لیکوئیدشدن و از دست رفتن سرمایه معامله‌گرانی می‌شود که از اهرم بالا استفاده می‌کنند.  

توجه: امنیت ارز دیجیتال‌تان را حفظ کنید تا در آینده حسرت نخورید. با این کیف پول از بیت‌کوین و سایر ارزهایتان محافظت کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
کیف پول Cool Wallet
  • عدم اتصال مستقیم به اینترنت (امنیت کامل)
  • بیش از 150 هزارفروش در سرتاسر دنیا
  • ظاهر مدرن و به اندازه کارت بانکی
  • وارانتی 12 ماهه (تعویض در صورت خرابی)
  • انجام تراکنش با متصل شدن به موبایل
ستارهکیف پول کول والت

اکنون بخرید

2 نظر
نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
  • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 28 نوامبر، 7 آذر

سرقت 342،000 ارز دیجیتال اتریوم (ETH) از صرافی کریپتوکارنسی Upbit در کره جنوبی، ممکن است باعث متوقف شدن افزایش قیمت فعلی بازار ارزهای دیجیتال شود. با این حال،Lee Seok-woo (مدیر…
بیشتر بخوانید

کاهش قیمت بیت کوین به ۸,۵۰۰ دلار یک هفته پیش از هاوینگ

قیمت بیت کوین در حال تثبیت در محدوده‌ای پایین‌تر از اوج قیمت اخیر، یعنی ۹,۵۰۰ دلار، است. اکنون در کمتر از هشت روز پیش از هاوینگ، مسیر بعدی بیت کوین…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 17 سپتامبر، 26 شهریور

در حال حاضر بسیاری از بانک‌های مرکزی در سراسر جهان، بر سر کاهش ارزش ارزهای خود با یکدیگر رقابت می‌کنند. Travis Kling (مدیر اجرایی صندوق کریپتوکارنسی‌ها)، بر این باور است…
بیشتر بخوانید

صعود قیمت بیت کوین تا ۹,۶۰۰ دلار به هنگام سررسید قراردادهای مشتقه

قیمت بیت کوین با جهشی قدرتمند خود را به 9,600 دلار رسانده تا دوباره شانس خود را برای رسیدن به ۱۰,۰۰۰ دلار امتحان کند اما موعد سررسید قراردادهای مشتقه بورس…
بیشتر بخوانید