سطح کلیدی بیت کوین؛ بازار در آستانه یک جهش بزرگ

تحلیل ارز دیجیتال

قیمت بیت کوین زیر 9,300 دلار در حال تثبیت‌شدن است. با این حال، این نشانه لزوما نزولی نیست، زیرا ممکن است روندی صعودی در آستانه شکل‌گرفتن باشد.

از هاوینگ تاکنون، قیمت برترین ارز دیجیتال در محدوده 8,600 تا 10,500 دلار در نوسان بوده است. طی این دوماه نوسان، بازار ارزهای دیجیتال داغ‌تر شد و آلت کوین‌ها نیز وارد صحنه شدند.

علاوه بر این، معامله‌گرها و سرمایه‌گذارها نیز دائما در حال بحث بر سر صعودی یا نزولی بودن بازار بیت کوین هستند. در این مقاله، نگاهی به برخی از این ایده‌ها خواهیم داشت.

عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

حفظ سطح حمایتی بالاتر از سطح کلیدی ۸,۶۰۰ دلار

سطح کلیدی که برای بیت کوین باید حفظ شود، در محدوده‌ای بین 8,550 تا 8,750 دلار قرار دارد.

نمودار یک‌روزه بیت کوین. منبع: TradingView

پس از سقوط ماه مارس، بیت کوین روند صعودی چشمگیری داشته است. روند صعودی طبق سقف‌های بالاتر‌ و کف‌های بالاتر تعریف می‌شود. جدیدترین کف ایجادشده در نمودار بیت کوین بین محدوده 8,550 تا 8,750 دلار قرار گرفته است.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

این محدوده، کلیدی محسوب می‌شود، زیرا معامله‌گرها از این نقاط محوری برای تعیین حد ضرر خود استفاده می‌کنند. اما از آنجا که قیمت بیت کوین به‌آهستگی در حال ایجاد روندی بازگشتی در جهت تثبیت قیمت است، تمرکز اکنون باید روی حجم معاملات باشد.

در طول دوره تثبیت قیمت، حجم به‌طور مداوم کاهش یافته است، یعنی بیت کوین فعلا در حال «حرکت» نیست. بنابراین، احتمالا می‌تواند در آستانه حرکتی جدید باشد. مسیر این حرکت با شکست مقاومت 10,500 دلاری یا عدم حفظ حمایت 8,500 دلاری مشخص خواهد شد.

هجده ماه پیش، نمونه‌ای از این مورد را در دوران تثبیت قیمت بیت کوین بین 3,500 و 4,000 دلار مشاهده کردیم.

در آستانه حرکتی بزرگ

سه ماهه اول سال 2019، قیمت بیت کوین در محدوده‌ای باریک در حال نوسان بود.

نمودار یک‌روزه بیت کوین. منبع: TradingView

اهمیت این مسئله در این است که نشان می‌دهد طی دوره‌های طولانی نوسان معمولا چه اتفاقی می‌افتد و چرا مرحله کنونی را می‌توان یکی از این دوره‌ها محسوب کرد.

طی این بازه نوسانی سال 2019، با اینکه حجم معاملات به مرور زمان و در طول نوسانات، کاهش یافته بود، بیشترین حد افزایش حجم معاملاتی در زمان شکست مقاومت مشاهده شد. این واکنش زنجیره‌ای و افزایش حجم، به‌ناگهان کندلی 1,000 دلاری ایجاد کرد. درواقع، بعد از مدتی نوسان، شکست مقاومت چشمگیر و انفجاری بود. هرچه محدوده نوسان و انباشت طولانی‌تر باشد، حرکت بعد از شکست مقاومت بزرگ‌تر خواهد بود.

همین وضعیت را در بسیاری از آلت کوین‌ها نیز می‌توان دید. یکی از این مثال‌ها توکن زیلیکا (ZIL) است، که محدوده‌ نوسانی خود را شکست و رشدی 1,000 درصدی تجربه کرد.

سطوح کلیدی در تایم‌فریم‌های کوتاه‌تر

سطوح کلیدی حمایت و مقاومت در تایم‌فریم‌های کوتاه‌تر، به‌ترتیب، بین 8,800 و 9,000 دلار و همچنین 9,300 دلار قرار دارند. سطح مهم‌تر، سطح مقاومت 9,300 دلاری است که عبور از آن می‌تواند تضمین‌کننده روندی صعودی باشد.

نمودار چهارساعته بیت کوین. منبع: TradingView

نمودار چهارساعته بیت کوین نیز ساختاری نوسانی را نشان می‌دهد. در این نمودار، حمایت بین 8,900 تا 9,000 دلار قرار گرفته و تا زمانی که این سطح حفظ شود، احتمال شکست مقاومت وجود دارد.

به طور کلی، هرچه روند قیمت بیشتر با سطحی برخورد کند، احتمال شکست آن سطح بیشتر است. بنابراین، برخوردی مجدد با مقاومت 9,300 دلاری می‌تواند منجر به شکستی قدرتمند شود و بیت کوین را به محدوده نوسانی سابق خود بازگرداند.

به عبارت دیگر، در صورتیکه قیمت با مقاومت 9,300 دلاری تماس داشته باشد، احتمال ایجاد روند نزولی کمتر خواهد بود.

حفظ حمایت میانگین متحرک 100 و 200 روزه برای ارزش کل بازار

نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار رمزارز. منبع: TradingView

ارزش کل بازار رمزارز بالاتر از سطوح حمایت و همچنین کف‌ قیمت ایجادشده طی دوره قبلی است.

علاوه بر این، ارزش کل بازار بالاتر از میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه قرار گرفته است. تا زمانی که این سطوح حفظ شوند، روند این شاخص صعودی خواهد بود.

درواقع، حفظ میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه یک اندیکاتور صعودی مهم تلقی می‌شود. میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه در تمام چرخه قبلی بازار رمزارز به عنوان سطوح حمایت حفظ شدند.

در حال حاضر نیز، اگر این سطوح حفظ شوند، احتمال شکست مقاومت 260 میلیارد دلاری افزایش قابل‌ملاحظه‌ای خواهد داشت. با شکست این مقاومت، سقف‌های جدیدتر ایجاد خواهند شد و روند صعودی ادامه خواهد یافت.

سناریوی صعودی بیت کوین

نمودار چهارساعته سناریوی صعودی بیت کوین. منبع: TradingView

برای تداوم سناریوی صعودی، چند سطح کلیدی مهم باید حفظ شود. در حال حاضر، حمایت در محدوده 8,900 تا 9,000 دلار قرار گرفته است. اگر این سطح حفظ نشود، روند نزولی خواهد بود و احتمال عدم حفظ سطح 8,550 تا 8,750 دلار نیز وجود خواهد داشت. علاوه بر این، مقاومت کلیدی نیز در 9,300 دلار قرار گرفته که در صورت شکست، راه را برای صعود تا سطح 9,650 دلار باز می‌کند.

این سطح یک نقطه محوری مهم محسوب می‌شود، زیرا روند هنوز برخوردی با آن نداشته است. پیش از آن، مقاومت 9,300 دلار نیز، باید به حمایت تبدیل شود.

با این حال، تا زمانی که قیمت بیت کوین زیر محدوده 10,500 دلار باقی بماند، انتظار می‌رود حجم‌های معاملاتی کمتر باشند. شکست مقاومت در محدوده‌ای بین 10,000 تا 10,500 دلار، احتمالا تغییرات گسترده‌ای در بازار بیت کوین ایجاد خواهد کرد.

احتمال عبور از سطح 11,600 دلار، تنها چند ساعت بعد از شکست مقاومت 10,500 دلاری، چندان دور از ذهن نیست.

سناریوی نزولی بیت کوین

نمودار چهارساعته سناریوی نزولی بیت کوین. منبع: TradingView

سطح 9,300 دلار سطح مهمی در ایجاد روند نزولی است. در صورتی که روند باری دیگر از این مقاومت بازگشت داشته باشد، احتمال سقوط تا محدوده 8,800 و 8,900 دلار وجود دارد و هر چه این سطح ضعیف‌تر شود، احتمال ادامه روند نزولی افزایش می‌یابد.

اگر قیمت از 8,600 دلار پایین‌تر برود، احتمال افزایش حجم فروش بیشتر خواهد شد و این امر تمام تلاش‌های دوماه اخیر پادشاه ارزهای دیجیتال را بی‌ثمر خواهد کرد.

اگر قیمت بیت کوین از 8,600 دلار پایین‌تر برود، احتمال سقوطی سریع تا محدوده‌ای بین 7,400 و 7,700 دلار وجود خواهد داشت، به‌شکلی که فرصتی برای ایجاد موقعیت شورت در قراردادهای آتی نیز پیش نخواهد آمد. با این حال، در صورت حفظ حمایت فعلی و سطوح حمایت یک‌روزه، هنوز می‌توان به آینده این ارز دیجیتال امیدوار بود.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

احتمال قیمت ۵۰ هزار دلاری بیت کوین در سال ۲۰۲۱ بر اساس داده‌های قراردادهای اختیار

معامله‌گران، برای ژوئن و دسامبر 2021 (تیر و دی 1400)، حجم‌های سنگینی روی قراردادهای اختیار معامله بیت کوینِ 50,000 دلاری سرمایه‌‌گذاری می‌کنند. اما چقدر احتمال دارد که بیت کوین تا…
بیشتر بخوانید

کاهش نوسانات ضمنی اتریوم و نزولی بودن قراردادهای اختیار معامله

برای اولین بار در تاریخ ارزهای دیجیتال، نوسانات ضمنی اتریوم از نوسانات بیت کوین کمتر شده است. اما این مسئله بازار اتریوم را به کدام سو سوق می‌دهد؟ نوسانات ضمنی…
بیشتر بخوانید

سه دلیل برای ثبت رکورد بهترین عملکرد بیت کوین در سه ماهه دوم سال

بیت کوین رکورد بهترین عملکرد در سه ماهه دوم سال خود را ثبت کرد و روند صعودی قوت بیشتری گرفت. در پی رشد خارق‌العاده پس از سقوط 13 مارس (23…
بیشتر بخوانید

۴۱ درصد سود سالیانه بدون نیاز به رپد بیت کوین

سود و بازده امور مالی غیرمتمرکز فوق‌العاده زیاد است اما بازارهای قراردادهای اختیار معامله می‌توانند بازدهی با همین میزان برای افرادی فراهم کنند که مایل به ریسک‌پذیری هستند. طی 6…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 24 نوامبر، 4 آذر

ارز دیجیتال بیت‌کوین می‌تواند برای چند روز دیگر وارد مرحله‌ی تثبیت قیمت شود، چراکه موج حرکت آن به ارز دیجیتال اتریوم، ریپل و دیگر آلت‌کوین‌های بزرگ دیگر رسیده است. طی…
بیشتر بخوانید