مانع اصلی افت قیمت بیت کوین در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ مشخص شد

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل کریپتوکارنسی

برای بار دوم در یک هفته، قیمت بیت کوین از 9,000 دلار پایین‌تر رفت. با این حال، احتمال حفظ روند صعودی بیت کوین، حتی در سه ماهه سوم که از لحاظ تاریخی اغلب نزولی بوده است نیز، وجود دارد.

طی دو ماه گذشته، در مجموع، قیمت بیت کوین 8 مرتبه از 9,000 دلار پایین‌تر رفته است. با این حال، روند توانسته پس از هر پول بک (pullback) قدرت خود را بازیابی کند.

طبق گفته یک تحلیل‌گر بیت کوین، با نام مستعار کریپتوکیا (CryptoKea)، در صورتی که بیت کوین بتواند میانگین متحرک جابه‌جاشده (DMA) 200 روزه خود را دوباره به دست آورد، می‌تواند روند صعودی کنونی را حفظ کند. این تحلیل‌گر در توییتی نوشت:

چند روز پیش، بیت کوین از باند پایینی کانال صعودی نزول کرد. آیا اکنون می‌توان گفت روند صعودی در خطر است؟ به نظر من، تا زمانی که قیمت بتواند دوباره از میانگین متحرک جابه‌جاشده 200 روزه خود (که در حال حاضر در 9,234 دلار قرار گرفته و در حال صعود است) بالاتر برود، روند صعودی پابرجا خواهد بود.

میانگین متحرک جابه‌جاشده اغلب در تحلیل تکنیکال و برای تشخیص مسیر روند و احتمال ایجاد روند بازگشتی استفاده می‌شود.

chart1 2 روند قیمت بیت کوین با میانگین متحرک جابه‌جاشده ۲۰۰ روزه. منبع: حساب توییتری کریپتوکیا

چرا ۹,۲۰۰ دلار سطح حمایت کلیدی است

از 13 مه (24 اردیبهشت)، سطح ۹,۲۰۰ دلار به عنوان منطقه‌ای قدرتمند برای حمایت از روند بیت کوین عمل کرده است. با اینکه در اواخر مه (اوایل خرداد)، بیت کوین تا 8,600 دلار سقوط کرد، روند دوباره توانست به سرعت به سطح ۹,۲۰۰ دلار بازگردد.

در کوتاه‌مدت، دو سطح وجود دارد که می‌توانند در تعیین مسیر آینده‌ بیت کوین سرنوشت‌ساز باشند: 9,000 دلار و 9,200 دلار. اگر هر دو سطح حفظ شوند، احتمال اینکه بیت کوین بازگشت داشته باشد و دوباره در یک مسیر صعودی جدید قرار بگیرد، وجود دارد.

اما اگر سطوح 9,000 دلار و 9,200 دلار به عنوان سطوح مقاومت باقی بمانند، معامله‌گران باید منتظر یک روند اصلاحی در سه ماهه سوم سال باشند.

اگر قیمت بیت کوین بتواند به‌سرعت افت خود را جبران کند، ممکن است از سطوح حمایت پایین‌تر برود و باز هم روند صعودی را حفظ کند. به عنوان مثال، در اولین هفته از ماه مه (هفته دوم و سوم اردیبهشت)، قیمت بیت کوین در محدوده 9,000 دلار معامله می‌شد. این قیمت بالاتر از میانگین متحرک جابه‌جاشده 200 روزه، یعنی بالاتر از 8,800 دلار، بود.

در نهایت، قیمت بیت کوین که توانسته بود از نقطه محوری میانگین متحرک جابه‌جاشده 200 روزه بالاتر بماند، توانست تا 10,440 دلار رشد کند. با اینکه روند به یک سطح چندساله مقاومت برخورد کرد و بازگشت، اما توانست صعودی کوتاه‌مدت و قدرتمند را تجربه کند.

کریپتوکیا در آن زمان گفته بود:

بیت کوین بالاتر از میانگین متحرک جابه‌جاشده 200 روزه باقی مانده است، این سطح حمایت کانال صعودی (محدوده زردرنگ) است. اگر قیمت آماده ایجاد یک روند صعودی و پایدار باشد و تاریخ نیز تکرار شود، قیمت بیت کوین می‌تواند برای بیش از یک سال در این کانال باقی بماند. در حال حاضر، محدوده این کانال بین ۸,۸۰۰ تا ۱۳.۶۰۰ دلار قرار گرفته است.

به همین ترتیب، دو سناریوی بالقوه برای هفته‌های آینده بیت کوین وجود دارند. اولین سناریو بازگشت دوباره روند به محدوده‌ای بالاتر از سطح 9,234 دلار است که می‌تواند آغازگر حرکتی به سمت 9,500 و 9,900 دلار باشد. دومین سناریو بازگشت بیت کوین از مقاومت‌های 9,200 و 9,000 دلاری است که منجر به سقوط این ارز دیجیتال به محدوده 8,000 دلار خواهد شد.

chart2 5 نمودار یک‌روزه بیت کوین. منبع: TradingView

کدام سناریو محتمل‌تر است؟

با توجه به حجم کم معاملات در آخر هفته (میلادی)، هر دو سناریو هنوز بسیار محتمل هستند. با اینکه قیمت برای مدتی کوتاه از 9,000 دلار پایین‌تر رفته است، اما حجم کم معاملات می‌تواند قیمت را مستعد جهش‌ها یا پول‌ بک‌های غیرمنتظره کند.

یک متغیر ممکن است جهت بیت کوین را در کوتاه‌مدت تغییر داده و اصلاحی در روند به وجود آورد. این متغیر، عدم حفظ حمایت 9,000 دلاری به‌طور مکرر است. اگر یک سطح حمایت به‌طور مداوم با روند تماس داشته باشد، ضعیف شده و احتمال ایجاد روندی نزولی شدت می‌یابد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
2 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی