با نزدیک‌شدن بیت کوین به ۱۰,۰۰۰ دلار، آیا صعودی خیره‌کننده در پیش است؟

تحلیل کریپتوکارنسی

روند صعودی قیمت بیت کوین با عبور از سطح کلیدی مقاومت و باری دیگر نزدیک‌شدن به ۱۰,۰۰۰ دلار قوت بیشتری گرفته است.

پس از صعود بیت کوین به 9,600 دلار، سطح حمایت 9,000 دلاری به خوبی حفظ شد. با این حال، روند پس از هاوینگ در بازه‌ای مشخص مشغول نوسان بوده و در عبور از مقاومت‌های بالاتر ناکام مانده است.

در حال حاضر، محدوده حمایت بین 8,800 تا 9,000 دلار و سطح مقاومت بین 10,100 تا 10,300 دلار شکل گرفته است. با باریک‌ترشدن محدوده معاملات، نوسانات و حجم معاملاتی نیز روندی نزولی داشت. اما آیا می‌توان در کوتاه‌مدت به افزایش نوسانات و حجم معاملات خوش‌بین بود؟

عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

حفظ حمایت کلیدی بیت کوین

همانطور که نمودار بالا مشاهده می‌کنیم، طی هفته گذشته، سطوح کلیدی حمایت بیت کوین حفظ شده است. محدوده 8,800 تا 9,000 دلار کف قبلی قیمت بود که برای ادامه مسیر صعودی باید حفظ می‌شد.

نمودار یک‌روزه بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

اولین دلیل برای حفظ این سطح حمایتی را باید ساختار روند صعودی دانست. تا زمانی که قیمت بتواند کف‌های بالاتر ایجاد کند، روند صعودی ادامه خواهد یافت. اگر بیت کوین کف‌ قبلی قیمت را از دست بدهد، نزول بازار آغاز خواهد شد. در این صورت، با احتمال رسیدن روند به حد ضررِ معامله‌گرها، ادامه افت قیمت و ایجاد کندل نزولی و قرمز 1,000 دلاری محتمل خواهد بود.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

با این حال، قیمت بیت کوین پس از حفظ این سطح کلیدی حمایت توانست قدرت خود را بازیابد و ساختار مثلث صعودی دست‌نخورده باقی ماند. علاوه بر این، میانگین‌های متحرک 100 و 200 روزه پایین‌تر از سطح فعلی قیمت قرار دارند. تا زمانی که این شرایط حفظ شود، بیت کوین در محدوده‌ای صعودی باقی خواهد ماند.

همچنین، همانطور که ساختار مثلث صعودی نشان می‌دهد، قیمت بیت کوین برای بیش از یک یا دو ماه در محدوده نوسانی خود باقی ماند.

نمودار چهارساعته بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

نمودار چهارساعته نشان‌دهنده عبور قیمت از مقاومت 9,200 دلاری و سپس اوج‌گرفتن روند است. بیت کوین در حال حاضر نزدیک به سطح مقاومت 9,650 دلاری معامله می‌شود. طی روند نزولی پیشین، روند با این سطح تماس نداشت.

با این همه، احتمال ایجاد یک جهش صعودی پرقدرت و ناگهانی چندان زیاد نیست زیرا سطوح مقاومتی، از جمله 9,900 و 10,100 دلار، وجود دارند که روند هنوز با آن‌ها تماس نداشته است.

محتمل‌ترین سناریو احتمال ایجاد الگوی «پلکانی» است. در این صورت، قیمت بیت کوین به سمت منطقه مقاومت اوج می‌گیرد، بازمی‌گردد و سپس سطح پیشین مقاومت را با موفقیت تبدیل به حمایت می‌کند. در مرحله بعد و هنگامی که در روندی صعودی بیت کوین بتواند از سقف 10,100 دلاری عبور کند، ادامه مسیر رو به بالا راحت‌تر خواهد بود.

شکست مقاومت توسط ارزش کل بازار رمزارز

نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار رمزارز. منبع: TradingView

ارزش کل بازار رمزارز توانست از مقاومت 270 میلیون دلاری به‌خوبی عبور کند. این سطح قابل‌مقایسه با سطح 10,100 دلار برای بیت کوین است. با این حال، ارزش کل بازار پیش از این نیز عملکرد بهتری نسبت به محدوده باریک نوسانات بیت کوین داشته است. در مجموع، اگر ارزش کل بازار بتواند سطح حمایت 265 تا 270 دلار را حفظ کند، مسیر صعودی ادامه خواهد یافت.

قدرت بیشتر آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین

نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار آلت کوین. منبع: TradingView

با وجود نوسانات فعلی بیت کوین، ارزش کل بازار رمزارز رشد داشته است و علت این امر را می‌توان رشد خیره‌کننده آلت کوین‌ها دانست.

اخیرا، آلت کوین‌ها عملکردی نسبتا بهتر از بیت کوین نشان داده‌اند و سود خوبی عاید سرمایه‌گذاران خود کرده‌اند. حتی اتر نیز توانسته عملکرد چشمگیری طی هفته گذشته داشته باشد و از 245 دلار به 285 دلار برسد.

نمودار فوق به‌طور مشخص روند صعودی ارزش کل بازار آلت کوین را نشان می‌دهد که در حال ایجاد سقف‌ها و کف‌های بالاتر است. برای رسیدن به 215 میلیارد دلار، محدوده مقاومت قبلی در 100 میلیارد دلار باید حفظ شود.

سناریوی صعودی بیت کوین

نمودار چهارساعته سناریوی صعودی بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

سناریوی صعودی را می‌توان به دو بخش مجزا تقسیم کرد. در اولین حالت، روند خیلی سریع از سطح 9,650 دلار عبور می‌کند و به تماس با 9,900 دلار می‌رسد.

در حالت دوم، یک حرکت اصلاحی به سمت 9,300 دلار شکل خواهد گرفت و سپس، قیمت مسیری صعودی پیش می‌گیرد. در این سناریو، با توجه به نزدیک‌بودن به آخر هفته میلادی و کاهش حجم معاملات در این روزها، احتمال دارد تله‌ای در محدوده 9,650 دلار برای خریداران شکل بگیرد.

سطح کلیدی حمایت ترجیحا 9,300 دلار است. با این حال، با توجه به اینکه کف قیمت اخیرا در محدوده 9,200 دلار شکل گرفته است، این سطح را نیز به‌طور بالقوه می‌توان به‌عنوان حمایت در نظر گرفت. اگر کف قیمت فعلی حفظ نشود، مسیر نزولی ادامه خواهد یافت.

نمودار دوهفته‌ای بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

بنابراین، محتمل‌ترین سناریو می‌تواند روندی صعودی تا مقاومت 10,000 دلار باشد. همانطور که خط روند و نمودار نشان می‌دهند، این روند صعودی ممکن است برای چند هفته یا چند ماه طول بکشد و سپس صعودی چشمگیر اتفاق بیفتد.

افزایش قیمت در صورت عبور روند از 10,000 دلار می‌تواند قابل‌توجه باشد. در این صورت، احتمالا اولین محدوده مقاومت در ناحیه 12,000 دلار و سپس در محدوده 15,000 دلار شکل خواهد گرفت.

سناریوی نزولی بیت کوین

نمودار چهارساعته سناریوی نزولی بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

سناریوی نزولی بسیار ساده است. بازگشت دوباره از سطح مقاومت ممکن است افت قیمتی تا 9,300 دلار را در پی داشته باشد و در صورت عدم حفظ این حمایت، روند نزولی ادامه خواهد یافت.

به عنوان مثال، درصورتی‌که قیمت بیت کوین تا 9,500 دلار پیشروی داشته باشد، سپس بازگشته و بلافاصله سطح حمایت 9,300 دلاری را از دست بدهد، احتمال شروع یک سقوط جدید در بازار افزایش می‌یابد.

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

بیت کوین و دوران ثبات: مشابه اوایل سال ۲۰۱۷؛ چه در انتظار بیت کوین است؟

انتظار بیت کوین برای تعیین مسیر حرکت بزرگ بعدی تقریبا به پایان رسیده است و طی چند روز آینده جهت مسیر بعدی این ارز دیجیتال مشخص خواهد شد. طی شش…
بیشتر بخوانید

با عبور قیمت از مقاومت ۱۱,۵۰۰ دلاری، معامله‌گرهای برجسته بیت کوین بیشتر می‌خرند

هزینه پریمیوم (وجه ضمانت) قراردادهای آتی و نسبت معاملات لانگ به معاملات شورت (long-to-short ratio) نشان می‌دهد که معامله‌گرهای برتر نسبت به آینده قیمت امیدوار هستند. پیش‌تر گزارش شده بود…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 11 آوریل، 23 فروردین

براساس گزارش Glassnode، تعداد نهنگ‌های بیت‌کوین که حداقل 1,000 بیت‌کوین در اختیار دارند، طی ماه‌های گذشته افزایش پیدا کرده است. همچنین این گزارش نشان می‌دهد که، در زمان رکود اخیر…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 19 می، 30 اردیبهشت

طی چند هفته‌ی گذشته، چندین اقتصاد در سرتاسر جهان محدوده‌های قرنطینه خود را از میان برداشتند. این امر باعث می‌شود مشاغل به تدریج به مسیر خود بازگردند و سرمایه‌گذاران نیز…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 10 اکتبر، 19 مهر

در حال حاضر، ارز دیجیتال بیت‌کوین و آلت‌کوین‌های منتخب بالاتر از وضع صعودی خود شکسته شده‌اند که این نشان می‌دهد طی آخر هفته این روند صعودی ممکن است بیشتر ادامه…
بیشتر بخوانید