بیت کوین‌های نگهداری‌شده توسط صرافی‌ها مشابه با همین میزان در بازار صعودی ۲۰۱۹ است

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل بازار ارزهای رمزنگاری شده

موجودی بیت کوین در صرافی‌های مهم ارزهای دیجیتال به سطحی رسیده است که پس از جهش بازار در تابستان گذشته، دیده نشده بود. با افزایش قیمت بیت کوین، تقاضا نیز برای این ارز دیجیتال افزایش یافته است.

با نزدیک‌شدن به پایان ژوییه، میزان بیت کوین نگهداری‌شده توسط صرافی‌های ارز دیجیتال به‌ کم‌ترین میزان خود پس از اواخر مه 2019 (اواسط خرداد 98) رسیده است. در آن زمان، قیمت بیت کوین حدود 8,000 دلار بود و مسیری صعودی را می‌پیمود که در 11 ژوییه 2019 (20 تیر 98)، به رکورد 12,967 دلار دست یافت.

حدود ۱۰ درصد از بیت کوین‌های موجود در اختیار صرافی‌هاست

پس از 12 مارس 2020 (22 اسفند) که پنجشنبه سیاه نام‌ گرفت و بهبود قیمت بیت کوین پس از آن، موجودی بیت کوین صرافی‌های مهم ارز دیجیتال به‌شدت افت کرده است.

طبق داده‌های گلس‌نود (Glassnode)، منبع تحلیل درون‌زنجیره‌ای و بازارهای ارز دیجیتال، تا 29 ژوییه (8 مرداد)، در مجموع، ۲.۶۴ میلیون بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال نگهداری می‌شوند. در همین حال، قیمت بیت کوین نیز به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و به رکورد سالیانه جدید 11,400 دلار دست پیدا کرده است.

chart1 11 موجود صرافی بیت کوین در مقابل قیمت بیت کوین. منبع: گلس‌نود

فشار فروش کمتر به علاوه جریان ورودی تتر

علاوه بر این، آرکِین ریسرچ (Arcane Research)، شرکت تحقیقاتی بازارهای ارز دیجیتال، اشاره کرد که کاهش موجودی صرافی‌ها به معنای تمایل بیشتر کاربران به نگهداری طولانی‌مدت بیت کوین است. آن‌ها از صرافی‌ها بیت کوین برداشت می‌کنند تا بتوانند دارایی‌های خود را به‌طور مستقیم و به‌وسیله کلیدهای خصوصی خود نگهداری کنند.

این روند به معنای کاهش فشار فروش از سوی نگهدارندگان بیت کوین است و دو ماه پس از هاوینگ 2020 که میزان واحدهای بیت کوین تازه‌تولید‌شده را به نصف کاهش داد، رخ داده است.

با توجه به افزایش اخیر ورودی تتر به صرافی‌ها، که روز گذشته به بیشترین حد خود رسید و عرضه کل تتر که اکنون بیش از 10 میلیارد دلار است، تعداد دلارهای دیجیتالی که منتظر یافتن فرصتی مناسب برای خرید بیت کوین هستند، بیش از هر زمان دیگری شده است.

تمایل سرمایه‌گذاران خُرد و سازمانی به سود بیت کوین

اخیرا، بیت کوین با ایفای نقش ذخیره ارزش در مقابله با تورم بالقوه دلار ایالات متحده، به محبوبیت روزافزونی دست یافته است. با توجه به افزایش میزان بسته‌های مشوق مالی در ایالات متحده و افزایش بیش از حد تقاضا در بازارهای سهام، بسیاری از معامله‌گران به‌دنبال سرمایه‌گذاری‌های ایمن‌تری از جمله طلا و طلای دیجیتال، بیت کوین، هستند.

به‌طور ویژه، سرمایه‌گذاری سازمان‌ها روی بیت کوین با سرعت نور در حال افزایش است درحالی‌که حجم و تعداد قراردادهای آتی در باکت (Bakkt) و بورس کالای شیکاگو (CME) برای دو روز متوالی رکوردشکن شد. علاوه بر این، طی فقط 11 روز، شرکت سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل (Grayscale) 1 میلیارد دلار دیگر نیز به سرمایه بیت کوین خود اضافه کرد تا میزان کل دارایی بیت کوین تحت مدیریت خود را به ۵.۱ میلیارد دلار برساند.

chart2 2 حجم و تعداد کل قراردادهای آتی در بورس کالای شیکاگو. منبع: Skew chart3 12 حجم و تعداد کل قراردادهای آتی در باکت. منبع: Skew

در بازار سرمایه‌گذاران خُرد نیز رکوردهایی شکسته شده است. روز 27 ژوییه (6 مرداد)، حجم قراردادهای اختیار معامله در صرافی دریبیت (Deribit)، صرافی پیشرو در زمینه قراردادهای اختیار معامله، به 527 میلیون دلار رسید.

بنابراین، با توجه به کاهش بیت کوین‌های عرضه‌شده در صرافی‌ها و افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران خُرد و سازمانی، بیت کوین ممکن است بالاخره در چرخه‌ای صعودی قرار گرفته باشد.

طبق گفته تحلیل‌گران بازار، سایر سیگنال‌های صعودی نیز نشان می‌دهند که ممکن است این‌بار چرخه صعودی بزرگ‌تر از همیشه باشد.

کامرون وینکلووس (Cameron Winklevoss)، بنیان‌گذار صرافی جمینی، روز 29 ژوییه (8 مرداد) اظهار داشت:

تفاوت جهش صعودی بعدی بیت کوین درخور توجه خواهد بود… امروز، سرمایه مالی، سرمایه انسانی، زیرساخت و پروژه‌های باکیفیت‌تری نسبت به سال 2017 در کار هستند، حتی اگر تورمی را که تمام ارزهای فیات در حال حاضر با آن روبرو هستند در نظر نگیریم. پس، آماده صعود باشید!

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی