اگر این سطح حمایت حفظ نشود، مقصد بعدی بیت کوین زیر ۱۰,۰۰۰ دلار است

اگر سطح حیاتی حمایت حفظ نشود قیمت بیت کوین در خطر سقوط به زیر ۱۰,۰۰۰ دلار است.

پس از اینکه بیت کوین نتوانست مقاومت 12,000 دلاری را به حمایت تبدیل کند، اصلاح قیمت چندان بعید نبود. در روزهای اخیر، بیت کوین تا 11,400 دلار نزول کرد و بازارِ برترین ارز دیجیتال شاهد افتی 10 درصدی بود.

عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

در همین حال، طلا، نقره و سایر کالاها نیز با اندکی افزایش در شاخص ارز دلار ایالات متحده (DXY) شاهد کاهش قیمت هستند.

علاوه بر این، آلت کوین‌های قدرتمند دیگری همچون چین لینک و تزوس در روزهای گذشته دچار اصلاح قیمت قابل‌توجهی شدند. آیا این شرایط فرصت مناسبی برای خرید است یا باید باز هم منتظر افت شدیدتر قیمت باشیم؟ برای پاسخ به این پرسش، باید نمودارها را بررسی کنیم.

ناتوانی بیت کوین در عبور از ۱۱,۸۰۰ دلار پس از بازگشت به دامنه نوسانی

قیمت بیت کوین نتوانست عبور قدرتمندی از سطح 12,000 دلار داشته باشد که ناگزیر این ارز دیجیتال را به بازه نوسانی پیشین‌اش بازگرداند.

نمودار چهارساعته بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

همانطور که در مقاله قبل ذکر شد، برای ادامه روند صعودی بازار، سطح 12,000 دلار سطحی کلیدی محسوب می‌شد. با عدم حفظ این حمایت، بیت کوین روندی بازگشتی (پول بک) پیش گرفت.

بلافاصله پس از بازگشت قیمت به زیر 12,000 دلار، قیمت بیت کوین تا سطح حمایت 11,600 دلار پیش رفت. این سطح با اندکی افزایش، بیت کوین را تا 11,800 دلار پیش راند. با این حال، همانطور که در نمودار دیده می‌شود، این ارز دیجیتال قدرت چندانی برای عبور از 11,800 دلار نداشت و این سطح به‌عنوان سطح جدید مقاومت تأیید شد.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

با تبدیل حمایت به مقاومت، قیمت سیری نزولی پیش گرفت زیرا حجم خرید به‌اندازه‌ای زیاد نبود که بتواند بیت کوین را از سطح جدید مقاومت بالاتر ببرد. با توجه به ضعف بازار، احتمال اینکه روند با سطوح حمایت پایین‌تری تماس داشته باشد نیز زیاد بود.

این پیش‌بینی نیز به وقوع پیوست و بیت کوین تا سطح حمایت بعدی (که در محدوده سبز دیده می‌شود) افت پیدا کرد. این سطح، آخرین مانع پیش از سقوط روند تا زیر 10,000 دلار در نظر گرفته می‌شود.

لزوم حفظ سطح کلیدی حمایت

نمودار یک‌روزه بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

واگرایی نزولی بیانگر احتمال معکوس‌شدن روند است. با این حال، این واگرایی نزولی هنوز تأیید نشده است، مگر اینکه بازار در تایم‌فریم روزانه، کف‌های پایین‌تر جدیدی ایجاد کند.

از آنجا که کف اخیر قیمت در محدوده 11,200 تا 11,300 دلار مشاهده شده است، برای رشد کوتاه‌مدت قیمت، روند باید بالاتر از منطقه سبز و کف اخیر قیمت باقی بماند.

اگر قیمت بیت کوین از محدوده سبزرنگ پایین‌تر برود، حمایت بعدی را باید بین 9,600 تا 10,000 دلار در نظر گرفت که می‌تواند سرمایه‌گذاران بازار را ناامیدتر کند.

نمودار یک‌روزه بیت کوین. منبع: TradingView

نمونه‌های مختلفی از واگرایی‌های نزولی تأییدنشده در سال‌های اخیر مشاهده شده است. یکی از آن‌ها را در نمودار فوق مشاهده می‌کنید (آوریل 2019: فروردین 98). به نظر می‌رسد عملکرد قیمت در آن زمان مشابه عملکرد فعلی قیمت بوده است.

واگرایی‌های نزولی احتمالی دیگری نیز مشاهده شدند که با حفظ آخرین کف قیمت به‌عنوان حمایت، هیچ‌کدام به تأیید نرسیدند. با توجه به اینکه این ساختار دست‌نخورده باقی ماند (ایجاد کف‌های بالاتر و سقف‌های بالاتر)، بازار همچنان به رشد خود ادامه داد و بیت کوین تا 13,000 دلار راه خود را گشود.

نتیجه‌گیری کلی این است که قیمت کنونی بازار مشابه بسیاری دیگر از حرکات قیمت در طول تاریخ بیت کوین است و اگر شرایط مشابه با آوریل 2019 پیش برود، احتمال تکرار تاریخ (جهش قیمت) وجود دارد، مادامی‌که محدوده 11,200 تا 11,400 دلار به‌عنوان حمایت حفظ شود.

سناریوی صعودی بیت کوین

نمودار سناریوی صعودی بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

همانطور که پیش از این اشاره شد، شکل‌گیری سناریوی صعودی بیت کوین به حفظ حمایت 11,200 تا 11,400 دلار بستگی دارد.

تا زمانی که این محدوده نقش حمایت بیت کوین را ایفا کند، پادشاه ارزهای دیجیتال می‌تواند باری دیگر هدف 11,800 دلار را نشانه بگیرد. درصورتی‌که قیمت از 11,800 دلار عبور کرده و آن را به حمایت تبدیل کند، تداوم روند صعودی، امری بدیهی خواهد بود.  

پس از آن، هدف بعدی در سطح 13,000 دلار جای می‌گیرد. با این حال، مقاومت‌ سرسخت بعدی پس از عبور از 12,000 دلار، در محدوده 15,500 تا 17,000 دلار قرار دارد. به عبارت دیگر، اگر بیت کوین سرانجام از پس مقاومت 12,000 دلاری بربیاید، بازار بسیار بیشتر از گذشته در مسیری صعودی پیش خواهد راند.

سناریوی نزولی بیت کوین

نمودار سناریوی نزولی ۱۲ ساعته بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

به همین ترتیب، سرنوشت آینده بازار برای افرادی که از افت بازار سود می‌برند نیز به محدوده 11,200 تا 11,400 دلار گره خورده است. اگر طی هفته آینده، این سطح حفظ نشود، احتمال افت بیشتر بیت کوین، به‌خصوص تا شکاف باز قراردادهای آتی (futures) بورس کالای شیکاگو (CME) در 9,700 دلار که سطح حمایتی کلیدی محسوب می‌شود، وجود خواهد داشت.

با این حال، پیش از این اتفاق، احتمال تماس مجدد روند با محدوده 11,800 تا 12,000 دلار وجود دارد. درواقع، دو محدوده مهم 11,200 تا 11,400 دلار و همچنین 11,800 تا 12,000 دلار برای هر دو نوع معامله‌گران بازار کلیدی تلقی می‌شوند: برای افرادی که از صعود روند سود می‌برند (گاوها) و افرادی که به‌دنبال افت بازار هستند (خرس‌ها).

برای گروه اول (گاوها)، محدوده 11,200 تا 11,400 دلار باید حفظ شود و قیمت قدرت عبور از محدوده 11,800 تا 12,000 دلار را پیدا کند و برای گروه دوم (خرس‌ها)، روند باید از محدوده 11,200 تا 11,400 دلار پایین‌تر برود درحالی‌که محدوده 11,800 تا 12,000 دلار به‌عنوان مقاومتی سرسخت پیش‌روی بازار قرار گرفته است.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 27 ژوئن، 7 تیر

شتاب حرکت‌ ارز دیجیتال بیت‌کوین همچنان در حال کاهش است و این نشانگر آغاز احتمالی اصلاحی عمیق‌تر به زیر قیمت 8,200 دلار است. در حال حاضر، شرکت سرمایه‌گذاری Grayscale با…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 24 سپتامبر، 2 مهر

انتظاری طولانی‌مدت برای راه‌اندازی Bakkt، با استقبالی کم شور مواجه شد و این رویداد تنها به 63 قرارداد بیت‌کوین (BTC) منتهی شد. این اتفاق، غیر قابل پیش‌بینی نبود چراکه بیت‌کوین…
بیشتر بخوانید

اگر معامله‌گران ارزهای دیجیتال لایت کوین را رها کرده‌اند، چرا سرمایه‌گذارها لایت کوین می‌خرند؟

داده‌های معاملاتی و درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهند که معامله‌گرها لایت کوین را رها کرده‌اند. اما بنا به دلایلی، سرمایه‌گذاران بلندمدت در حال جمع‌آوری و نگهداری این ارز دیجیتال هستند. از نظر…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 5 سپتامبر، 15 شهریور

بازگشت ارز دیجیتال بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها از سطوح حمایت بحرانی‌شان، می‌تواند فروش بیشتری را به دنبال داشته باشد و ممکن است طی چند روز آینده به سقوطی تا سطوح پایین‌تر…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 26 نوامبر، 5 آذر

در حال حاضر، کل سرمایه بازار کریپتوکارنسی‌ها از سطح 180 میلیارد دلار بازگشته است. ما پیش‌بینی می‌کنیم، حمایت قدرتمندی را در محدوده‌ی رنج 168 تا 183 میلیارد دلار شاهد باشیم…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 8 اکتبر، 16 مهر

سرمایه‌ی کلی بازار کریپتوکارنسی‌ها در طی چند روز گذشته، بر روی شاخص ۲۰۰ میلیارد دلار قرار داشت. این موضوع سیگنال مثبتی است، چراکه نشان می‌دهد شرکت‌کنندگان بازار نگران سطوح پایین‌تر…
بیشتر بخوانید