احتمال تأثیر سررسید قراردادهای مشتقه بیت کوین بر وضعیت کنونی بازار

دادههای تاریخی نشان میدهند که بیت کوین پیش از سررسید قراردادهای آتی (futures) بورس کالای شیکاگو (CME) دچار 2.3 درصد افت قیمت میشود. اکنون و در آستانه سررسیدی دیگر، آیا معاملهگرها باید منتظر افزایش نوسانات بازار باشند؟

جمعه این هفته، سررسید قراردادهای آتی و قراردادهای اختیار معامله (options) در بورس کالای شیکاگو فرا میرسد و ممکن است این نگرانی را در معامله‌گرها ایجاد کند که شاید افت اخیر بیت کوین ناشی از آغاز ضعیف‌شدن بازارها بوده باشد.

طبق گزارش سپتامبر 2019 از مرکز تحقیقاتی آرکین ریسرچ (Arcane Research)، اغلب پیش از سررسید ماهیانه بورس کالای شیکاگو، قیمت بیت کوین 2.3 درصد کاهش می‌یابد. با توجه به اندازه معاملات در سررسید پیش‌رو، ارزیابی داده‌های جدید به‌منظور تحلیل بهتر از آینده کوتاه‌مدت بازار حائز اهمیت است.

مطالعه سال 2019، «دستکاری عمدی» بازار را مقصر این امر می‌داند؛ اما گذشته از این، این مطالعه دریافت که در 15 ماه از 20 ماهِ مورد بررسی، بازار طی 40 ساعت پیش از سررسید معاملات بورس کالای شیکاگو دچار افت شده است.

نقض نظریه سررسید بورس کالای شیکاگو توسط داده‌های اخیر

با استفاده از رویکردی مشابه مطالعه سال 2019، می‌توان به‌سرعت تشخیص داد که آیا این نظریه هنوز هم صحت دارد یا خیر. سررسید بورس کالای شیکاگو در آخرین جمعه معاملاتی هر ماه اتفاق می‌افتد.

این مطالعه با استفاده از مقایسه قیمت میانگین 40 ساعت پیش از هر سررسید با 40 ساعت پیش از آن، انجام شد. این تایم‌فریم کاملاً به‌صورت اختیاری و دلخواه انتخاب شده بود و البته، مبنایی برای مقایسه در نظر گرفته شد.

تغییر ۴۰ ساعته بیت کوین پیش از سررسید بورس کالای شیکاگو. منبع: Tradingview

روند منفی مشاهده‌شده در تحقیق سپتامبر 2019 (مهر 98) طی دو ماه بعد نیز تأیید شد. با این حال، همانطور که نمودار بالا نشان می‌دهد، نوامبر 2019 (آذر 98) موردی استثناء بود که معاملات را پیش از تاریخ سررسید با 4.4 درصد سود همراه کرد.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

از ابتدای این مطالعه در ژانویه 2019 (بهمن 97)، هیچ ماهی با سود مثبت همراه نبود. آخرین 40 ساعتی که پیش از سررسید قراردادهای آتی، بیت کوین با رشدی 2.4 درصدی مواجه شد، سپتامبر 2018 (مهر 97) بود.

احتمال تأثیر هاوینگ بیت کوین بر جریان معاملات در بورس کالای شیکاگو

سومین رویداد هاوینگ در اواسط ماه مه 2020 (اواخر اردیبهشت 99) اتفاق افتاد و نوامبر 2019 شش ماه پیش از این رویداد بود. بازده میانگین طی 40 ساعت پیش از سررسیدها در ده ماه گذشته مثبت 0.3 درصد بوده است که شامل افت 5 درصدی ماه سپتامبر نیز می‌شود.

یکی از روش‌های ارزیابی تأثیر این رویداد روی انتظار سرمایه‌گذاران بررسی تغییر در تعداد قراردادهای آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو است.

این داده‌ها به خودی خود نشان نمی‌دهند که موضع سرمایه‌گذارها در آن زمان نسبت به بازار صعودی بوده است یا نزولی؛ با این حال، افزایش تعداد قراردادها نشان‌دهنده ورود سرمایه‌گذاران جدید و موقعیت‌های مهم‌تر است.

در هر صورت، این امر می‌تواند حاکی از تأثیر هاوینگ روی این حرکات قیمت باشد.

میزان قراردادهای آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو به دلار. منبع: Skew

تعداد و میزان قراردادهای آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو رشدی 186 درصدی داشت و از نوامبر 2019 تا زمان هاوینگ، به 390 میلیون دلار رسید.

این امر نشان می‌دهد که علاقه سرمایه‌گذاران سازمانی نسبت به این قراردادها افزایش یافته است؛ علاوه بر این، شاهد تغییر روند منفی قیمت طی 40 ساعت پیش از سررسیدها هستیم.

طبق نمودار بالا، آخرین داده‌ها نشان می‌دهند که میزان قراردادهای آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو به 658 میلیون دلار رسیده است.

احتمال ایجاد موج منفی در بازار پس از اصلاح دوشنبه هفته جاری

اگرچه افت 400 دلاری بیت کوین را می‌توان در برابر رشد 70 درصد برترین ارز دیجیتال طی 3 ماه گذشته نادیده گرفت؛ اما، این امر قطعاً بر نظر و احساسات سرمایه‌گذاران حرفه‌ای تأثیرگذار بوده است.

هزینه پریمیوم (وجه ضمانت) قراردادهای آتی ارزیابی می‌کند که قراردادهای بلندمدت چگونه با توجه به قیمت فعلی بازار، قیمت‌گذاری می‌شوند. به‌علت مشکلاتی که در خصوص مدیریت سررسید این ابزارهای مالی وجود دارد، معامله‌گرهای حرفه‌ای در این بازار نسبت به معامله‌گرهای خُرد فعال‌تر هستند.

این قراردادها معمولاً با هزینه پریمیوم اندکی معامله می‌شوند؛ به این معنی که فروشندگان برای به‌تعویق‌انداختن زمان تسویه‌حساب درخواست پول بیشتری دارند.

هزینه پریمیوم قراردادهای آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو. منبع: Tradingview

روز 26 اوت (5 شهریور)، هزینه پریمیوم قراردادهای آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو به‌مدتی کوتاه به سطحی رسید که از 25 مه (5 خرداد) به بعد، بی‌سابقه بود. این حرکات قیمت نسبت به اواخر ژوییه و اوایل اوت (اواسط مرداد)، هنگامی که هزینه پریمیوم 2 درصد بود، قابل‌ملاحظه است.

در حال حاضر، هنوز برای تصمیم‌گیری در این مورد زود است که آیا این امر تغییری در روند بود و یا اصلاحی موقتی همراه با تماس بیت کوین با سطح حمایت 11,200 دلار به شمار می‌رود.

به‌تعویق‌انداختن قراردادهای آتی

باید در نظر داشت که سرمایه‌گذارها اغلب موقعیت قراردادهای آتی خود را طی چند روز آخر معاملات، به تعویق می‌اندازند. برای داشتن موقعیتی لانگ (long)، فرد باید قرارداد سپتامبر (ماه آینده) را خریداری کرده و قرارداد اوت (ماه جاری) را بفروشد. این کار از تعداد قراردادهای کوتاه‌مدت می‌کاهد.

اگر سرمایه‌گذارها تصمیم بگیرند که موقعیت خود را به تعویق نیندازند، این امر احتمالاً باعث افزایش نوسانات قیمت در زمان سررسید خواهد شد.

تعداد قراردادهای آتی بیت کوین، هر کدام با ارزش ۵ بیت کوین. منبع: بورس کالای شیکاگو

آخرین داده‌ها از بورس کالای شیکاگو نشان می‌دهد که 4,727 قرارداد برای ماه اوت (ماه جاری) وجود دارند که هر کدام شامل ۵ بیت کوین می‌شوند: جمعاً ارزشی معادل با 272 میلیون دلار. اگر طی چند روز آینده، کاهش چشمگیری در تعداد قراردادها صورت نگیرد، احتمال افزایش فشار در موعد سررسید روز جمعه وجود دارد.

در موقعیت فعلی، به نظر نمی‌رسد سررسید این قراردادها تأثیر مشخصی به لحاظ تغییر قیمت در بازار کنونی بیت کوین داشته باشند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 23 ژانویه، 3 بهمن

به تازگی Hiromi Yamaoka (رئیس پیشین بخش پرداخت و تسویه در بانک ژاپن) بیان کرد که، به دنبال حواشی انتشار ارز دیجیتال Libra فیس‌بوک، بانک‌های مرکزی مجبور شده‌اند به تحقیق…
بیشتر بخوانید

سود کلان نهنگ‌ها از روش کِشت سود (yield farming) در دیفای

درصد بالای بازده سالیانه، سرمایه‌گذاران بزرگ را ترغیب به سرمایه‌گذاری روی دیفای می‌کند؛ اما آیا این سرمایه‌گذاران بزرگ (نهنگ‌ها) تنها افرادی هستند که از این راه، کسب درآمد می‌کنند؟ امور…
بیشتر بخوانید

عبور بیت کوین از 9 هزار دلار، دو هفته پیش از هاوینگ

جهش 14.5 درصدی بیت کوین باعث ایجاد سقف‌های بالاتر مهمی شد و این دارایی دیجیتال را برای هدف‌هایی بالاتر از سطح 9 هزار دلاری آماده کرد. روز چهارشنبه، قیمت بیت…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 1 سپتامبر، 11 شهریور

ارز دیجیتال بیت‌کوین و آلت‌کوین از کف قیمتی محدوده‌ی رنج خود بازگشته‌اند، اما احتمالاً بر روی سطوح بالاتر با مقاومت روبرو خواهند شد. بازار سهام ایالات متحده این مدت تلاش…
بیشتر بخوانید

با نزدیک‌شدن بیت کوین به ۱۰,۰۰۰ دلار، آیا صعودی خیره‌کننده در پیش است؟

روند صعودی قیمت بیت کوین با عبور از سطح کلیدی مقاومت و باری دیگر نزدیک‌شدن به ۱۰,۰۰۰ دلار قوت بیشتری گرفته است. پس از صعود بیت کوین به 9,600 دلار،…
بیشتر بخوانید

سیگنال‌های بازار بیت کوین مشابه با سال ۲۰۱۷ است؛ اما ممکن است روند به همان شکل پیش نرود

در سال 2017، قیمت بیت کوین به 20,000 دلار رسید و سپس حباب بیت کوین ترکید. طبق داده‌های گلس‌ نود (Glassnode)، سیگنال‌هایی مشابه با سیگنال‌های سال 2017 دوباره روی نمودارهای…
بیشتر بخوانید