نمودارهای بیت کوین حاکی از احتمال سقوط قیمت زیر ۱۰ هزار دلار هستند

اصلاح اخیر قیمت بیت کوین زیر 10,500 دلار، احتمال پُرکردن شکاف در قراردادهای بورس کالای شیکاگو (CME) را افزایش داد. این شکاف در محدوده 9,900 تا 9,600 دلار قرار گرفته است.

ناکامی قیمت بیت کوین در عبور از مقاومت 12,000 دلاری حاکی از احتمال اصلاح قیمت در کوتاه‌مدت بود.

با این حال، بازار سرعت کنونی اصلاح قیمت را پیش‌بینی نکرده بود و این حرکت سریع نزولی، بسیاری از معامله‌گرها را غافلگیر کرد. حمایت در محدوده 11,100 دلاری قیمت حفظ نشد و روند به‌ناچار تا محدوده 10,500 دلار افت کرد.

عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

افت قیمت بیت کوین همراه با ضعف در بازارهای سهام

امروز (13 شهریور)، نه‌تنها بیت کوین، بلکه بازار سهام ایالات متحده نیز ضعیف عمل کرد و دچار فروشی گسترده و افت قیمتی شدید شد.

نمودار یک‌روزه بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

نمودار روزانه بیت کوین نشان از ناکامی روند در عبور از 12,000 دلار می‌دهد که سپس، منجر به افت شدید قیمت شد. پس از ناتوانی بیت کوین در عبور از مقاومت 12,000 دلاری، چنین افت قیمتی دور از انتظار نبود. با این حال، یک بررسی دقیق‌تر مشخص می‌کند که آیا افت سریع قیمت تا سطح 10,500 دلار قابل‌پیش‌بینی بوده است یا خیر.

نمودار ۳ ساعته بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

تایم‌فریم‌های کوچک‌تر نشان‌دهنده عبور واضح روند از منطقه حمایت 11,100 تا 11,300 دلار هستند و محدوده آبی‌رنگ نشان می‌دهد که روند بارها با این سطح حمایت تماس داشته است.

هرچه روند با سطح حمایت تماس بیشتری داشته باشد، حمایت ضعیف‌تر خواهد شد. پس از ناکامی روند در عبور از سطح 11,400 دلار در 2 سپتامبر (12 شهریور)، اگر محدوده حمایت 11,100 دلاری می‌توانست در برابر تماس با روند مستحکم‌تر عمل کند، احتمال صعود مجدد قیمت بیشتر بود.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

اما، این عدم حفظ حمایت باعث افت بیشتر قیمت تا سطوح پایین‌تر حمایت بین 10,400 تا 10,600 دلار شد. با توجه به افت سریع قیمت بیت کوین، احتمال بازگشت مجدد و کوتاه‌مدت روند وجود دارد.

سناریوی صعودی بیت کوین

نمودار سناریوی صعودی و ۴ ساعته بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

متأسفانه، نمودارها در حال حاضر چندان امیدوارکننده نیستند. با این حال، اولین گام برای رشد قیمت، حفظ حمایتی است که در منطقه 10,400 تا 10,600 دلار قرار گرفته است.

اگر این سطح حمایت حفظ شود، احتمال بازگشت کوتاه‌مدت قیمت تا محدوده 11,200 تا 11,300 دلار وجود دارد که می‌تواند زمینه را برای رشد بیشتر قیمت مهیا کند.

البته، با توجه به اینکه قیمت برای چند هفته این سطح را به‌عنوان حمایت حفظ کرده بود، احتمال عبور از این مقاومت تنها در یک حرکت ضعیف به نظر می‌رسد.

بنابراین، احتمالاً روند با عدم شکست مقاومت 11,200 تا 11,300 دلاری، تماس دیگری با محدوده 10,400 تا 10,600 دلار خواهد داشت. در این حالت، باید سطوح کلیدی قیمت را در نظر داشته باشیم.

پس از این تماس با حمایت که به شکل الگوی دو درّه انجام می‌شود، روند می‌تواند به شکست مقاومت 11,200 تا 11,300 دلاری امیدوار باشد و سپس برای تماس مجدد با 12,000 دلار دست به کار شود.

عدم حفظ حمایت 10,400 تا 10,600 دلاری، احتمال ایجاد سناریوی صعودی را کاهش می‌دهد و روند را برای افت بیشتر آماده می‌سازد.

سناریوی نزولی بیت کوین

نمودار سناریوی نزولی و ۴ ساعته بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

شرایط برای ایجاد سناریوی نزولی نسبتاً مشابه با سناریوی صعودی است. با این حال، فرق فاحش بین این دو، ناکامی روند برای حفظ حمایت است.

اگر قیمت بیت کوین نتواند به سطح 11,200 تا 11,300 دلار برسد و پیش از آن از مقاومت 10,900 دلاری نیز شکست بخورد، افت بیشتر قیمت در کوتاه‌مدت بسیار محتمل خواهد بود.

در این صورت، انتظار می‌رود روند تا حمایت 10,400 تا 10,600 دلاری سقوط کند و اگر این سطح حمایت نیز حفظ نشود، احتمال اصلاح قیمت تا محدوده 9,600 تا 9,900 دلاری وجود دارد.

سطح 9,600 تا 9,900 دلار سطحی کلیدی است، زیرا شکافی نیز در بورس کالای شیکاگو در این سطح دیده می‌شود. از آنجا که 90 درصد شکاف‌ها در بورس کالای شیکاگو بسته می‌شوند، احتمال بسته‌شدن این شکاف نیز در کوتاه‌مدت بعید نیست.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 13 فوریه، 24 بهمن

در حال حاضر سرمایه‌ی کلی بازار کریپتوکارنسی‌ها برای اولین بار از اوایل ماه آگوست 2019 به سطح 300 میلیارد دلار رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد که گاوها مجددا وارد…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 8 فوریه، 19 بهمن

سرمایه‌گذاران سازمانی همچنان موضع صعودی خود را در خصوص بیت‌کوین حفظ کرده‌اند. اگرچه قیمت این ارز دیجیتال هنوز به سطح 10,000 دلار نرسیده است، اما در حال حاضر معاملات آتی…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 19 مارس، 29 اسفند

نوسانات بی‌سابقه بازارهای سهام همچنان ادامه دارد، چراکه معامله‌گران در تلاش‌اند تا خسارات اقتصادی و اقدامات اصلاحی که برای حمایت از اقتصاد اتخاذ شده است را ارزیابی کنند. تعداد زیادی…
بیشتر بخوانید

فقط ضعف دلار می‌تواند قیمت بیت کوین را از ۲۰,۰۰۰ دلار بالاتر ببرد

سرمایه‌گذاران باید به رابطه معکوس و نزدیکی که بین قدرت دلار ایالات متحده و بیت کوین وجود دارد، توجه داشته باشند. بحث داغ بازار بیت کوین، همبستگی بیت کوین با…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 8 سپتامبر، 18 شهریور

قیمت ارز دیجیتال بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها ممکن است پیش از اقدام برای حرکتی جهت‌دار، برای چند روزی در یک محدوده‌ی رنج فشرده تثبیت شوند. اصلاحات برای قوت یک روند صعودی…
بیشتر بخوانید