بیت کوین و الگوی دو دره در نمودارهای قیمت

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
blank

طی چند روز گذشته، بیت کوین نزدیک به سطح کلیدی 10,000 دلار در حال نوسان بود، درحالی‌که تحلیل تکنیکال افزایش کوتاه‌مدت قیمت را پیش‌بینی می‌کند.

با فروش گسترده‌ای که طی چند روز گذشته در بازارهای ارزهای دیجیتال به راه افتاد، اکثر سرمایه‌گذاران این بازار روزهای سختی را گذراندند. قیمت بیت کوین چند بار از 10,000 دلار پایین‌تر رفت اما دوباره اندکی رشد کرد تا نشان دهد که ظاهراً حمایت مستحکمی را در این سطح شکل داده است.

پرسش اصلی بازارها این است که آیا می‌توان به رشد مجدد قیمت‌ها امید داشت یا باز هم باید منتظر افت بیشتری باشیم.

1 5
عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

سطح کلیدی و روانشناختی حمایت در ۱۰,۰۰۰ دلار

2 5
نمودار یک‌روزه بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

مانع پیشین روانشناختی در سطح ۱۰,۰۰۰ دلار اکنون تبدیل به حمایتی قوی شده و احتمال رشد مجدد قیمت را افزایش می‌دهد. سقوط قیمت به زیر محدوده 11,200 دلار باعث افزایش فشار فروشی گسترده در تمام بازارها شد.

این افت قیمت، بیت کوین را تا سطوح اولیه‌ی حمایت در محدوده شکاف بورس کالای شیکاگو (CME) پایین کشید؛ بنابراین، حمایت‌های کلیدی حال حاضر، در سطح 10,000 دلار و 9,600 دلار شکل گرفته‌اند.

از آنجا که حرکات اخیر بازار پرنوسان و بی‌ثبات بود، شکاف‌های متعددی در بورس کالای شیکاگو در نمودار یک‌روزه مشاهده می‌شود.

3 5
نمودار یک‌روزه قراردادهای بیت کوین در بورس کالای شیکاگو. منبع: TradingView

در حال حاضر، نمودار یک‌روزه قراردادهای آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو دو شکاف را نشان می‌دهند. شکافی که واضح‌تر است در محدوده 9,650 تا 9,950 دلار شکل گرفته و هنوز پر نشده است.

با این حال، از آنجا که بازارها طی چند روز گذشته بی‌ثبات بوده‌اند، شکاف جدیدی نیز بالاتر از سطح قیمت فعلی ایجاد شده است. این شکاف در محدوده 10,450 تا 10,600 دلار قرار گرفته و احتمالاً در آینده‌ای نزدیک پر خواهد شد.

شکاف‌های قراردادهای آتی بیت کوین از این‌رو قابل‌توجه هستند که اکثر معامله‌گرها به‌عنوان اندیکاتور آنها را در نظر می‌گیرند. از آنجا که توجه بسیاری از معامله‌گرها به این سطوح معطوف است، این شکاف‌ها در اغلب موارد پر می‌شوند.

به همین ترتیب، آنها ابزاری اضافی برای تعیین سطوح حمایت و مقاومت هستند؛ البته، نباید به هنگام انجام معاملات صرفاً بر اساس آنها تصمیم‌ گرفت.

تایم‌فریم‌های کوتاه‌تر و الگوی دودره

4 4
نمودار دو ساعته بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

احتمال ایجاد روندی معکوس وجود دارد؛ گرچه، بیت کوین هنوز وضعیت متزلزلی دارد. کادر آبی‌رنگ نشان‌گر کف پایین‌تر جدیدی است که برای تأیید واگرایی صعودی مورد نیاز بود.

با این حال، بازار پس از بازگشت از زیر سطح 10,000 دلار، هنوز قدرت چندانی نشان نداده و فعلاً تا سطح 10,300 دلار توانایی رشد داشته است. این رشد مجدد به سمت محدوده حمایت (کادر سبزرنگ) حرکت کرد، جایی که یک کف بالاتر بالقوه می‌تواند ایجاد شود.

گام بعدی برای ایجاد روندی بازگشتی می‌تواند ایجاد سقفی بالاتر از سطح 10,300 دلار باشد. در ادامه، بیشتر در این مورد توضیح خواهیم داد.

سناریوهای احتمالی برای قیمت بیت کوین

5 2
نمودار سناریوی دوساعته بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

یک سناریوی بسیار محتمل می‌تواند رشدی کوتاه‌مدت باشد. دو مورد ممکن است اتفاق بیفتد:

  • در سناریوی اول، سطح حمایت 10,000 دلار حفظ می‌شود و ساختار کف شکل می‌گیرد. پس از گام اول که حفظ سطح 10,000 دلار است، روند رشد کرده و با سطوح 10,600 و همچنین محدوده 10,800 تا 11,000 دلار تماس پیدا می‌کند. با این حال، احتمال عبور روند از محدوده 10,800 تا 11,000 دلار در تنها یک تلاش، بسیار بعید به نظر می‌رسد. سطوح کلیدی به‌ندرت در یک بار امتحانِ‌ روند، شکسته می‌شوند. بنابراین، احتمال می‌رود پس از برخورد روند با این سطح، دوباره شاهد افت قیمت باشیم.
  • در سناریوی دوم، کف قیمتی که در سطح 10,000 دلار شکل گرفته است، حفظ نمی‌شود. در این صورت، احتمالاً شاهد افت روند تا شکاف بورس کالای شیکاگو در سطح 9,600 دلار، یعنی دومین سطح حمایت، خواهیم بود. اگر قیمت از منطقه 9,600 دلار بازگشت کند و دوباره به سطح 10,000 دلار دست یابد، احتمال دارد سناریویی مشابه آنچه در مورد اول ذکر شد، اتفاق بیفتد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی