سه اندیکاتور افت قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی کرده بودند

blank

پیش از اصلاح دورقمی (درصد) بیت‌کوین طی هفته پیش، نرخ سلطه برترین ارز دیجیتال به کمترین حد خود در 14 ماه گذشته رسید. شاید این امر نشان‌دهنده رشد بیش از حد بازار و مقدمه‌ای برای سقوط بوده است.

احتمالاً، افت 11.4 درصدی هفته گذشته کاملاً غیرمنتظره و غیرمعمول به نظر می‌رسد. واقعیت اینجاست که عدم وجود اصلاحی قابل‌توجه پس از افت 50 درصدی 12 مارس (22 اسفند) بخش غیرمعمول و عجیب داستان است.

به عقیده برخی سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران، رشد انفجاری کنونی دیفای، نشانه‌ای غیرقابل‌انکار از خوش‌بینی بیش از حد بازار است. برخی از توکن‌هایی که اخیراً راه‌اندازی شده‌اند، طی زمانی اندک به 1 میلیارد دلار ارزش بازار دست یافته‌اند.

عناوین مطلب:

البته، برخلاف جنون ICO در سال 2017، هنگامی‌که اکثر پروژه‌ها حتی قادر به راه‌اندازی شبکه اصلی خود نبودند، اغلب توکن‌های فعلی دیفای پیش از ورود به بازار روی محصول خود کار کرده‌اند.

صرف نظر از نقاط ضعف و قوت هر پروژه، بهتر است روی اندیکاتورهای گسترده‌تر بازار تمرکز کنیم تا نشانه‌هایی که سقوط احتمالی بازار را پیش‌بینی می‌کنند، وضوح بیشتری پیدا کنند.

نوسانات بیت‌کوین نسبتاً ملایم بود

نوسانات تحقق‌یافته بیت‌کوین سنجش مناسبی برای میزان نوسانات روزانه قیمت است. نوسانات بالا نشان می‌دهند که ممکن است قیمت در طول زمان، در هر دو سو حرکت کند.

این اندیکاتور و تفسیر آن ممکن است اندکی دور از ذهن به نظر برسد؛ اما، هرچه نوسانات کمتر باشند، احتمال ایجاد حرکات انفجاری و پرخطر در بازار بیشتر خواهد بود. در بازه‌های زمانی راکدتر، معامله‌گرها از ضرایب اهرمی بالا استفاده می‌کنند. نتیجه این امر، افزایش لیکوئیدشدن معاملات (از دست رفتن سرمایه) با حرکات ناگهانی و شدید قیمت است.

1 7
نوسانات تحقق‌یافته بیت‌کوین طی ۳ ماه گذشته. منبع: اسکیو

داده‌های پلتفرم اسکیو (Skew) نشان می‌دهند که نوسانات بیت‌کوین طی 90 روز پیش از 1 سپتامبر (11 شهریور)، 42 درصد بود، نزدیک به پایین‌ترین حد خود پس از سال 2017. البته، یک بازه زمانی راکد به‌خودی خود نمی‌تواند افت آینده بازار را پیش‌بینی کند.

نوسانات، بازارهای خرسی و گاوی را از هم متمایز نمی‌کند، زیرا منحصراً نوسانات روزانه ارزیابی می‌شوند. از این رو، باید عملکرد اخیر بیت‌کوین مورد ارزیابی قرار گیرد تا درک بهتری از رفتار فعلی بازار به دست آید.

صرف نظر از تحلیل بازار، حتی جهش‌های صعودی خارق‌العاده، مانند جهش 1,900 درصدی که در سال 2017 اتفاق افتاد نیز شاهد هفته‌هایی از افت 5 درصدی یا بیشتر بود. در طول آن سال باورنکردنی، بازار در 13 هفته شاهد افت بود و برخی از آنها از 5 مارس (15 اسفند) آغاز شده بودند.

طی چند ماه اخیر، رشد بیت‌کوین از 11 مارس (21 اسفند) تا پیش از افت 11.4 درصدی هفته گذشته، 146 درصد بود. در جدول زیر می‌توانید قیمت را در هشت هفته مثبت و منفی در این دوره بررسی کنید.

2 6
هفته‌های منفی و مثبت از ۱۱ مارس. منبع: Investing

توجه داشته باشید که بیت‌کوین در این مدت، حتی یک هفته 5 درصد یا بیشتر افت نکرده است. این اتفاق در تاریخ بیت‌کوین بی‌سابقه است. به‌وضوح، چنین حرکت قیمتی غیرمعمول و نشان‌دهنده افزایش قیمت غیرمنطقی بازار است.

پایین‌ترین حد سلطه بیت‌کوین طی ۱۴ ماه گذشته

سلطه بیت‌کوین صرفاً یک عدد است که به‌تنهایی نمی‌تواند معنای خاصی داشته باشد. برخی منتقدان این اندیکاتور را دوست ندارند زیرا بیت‌کوین را در برابر تمام آلت کوین‌های دیگر و بدون توجه به حجم آنها قرار می‌دهد. گاهی به‌هنگام کاهش سلطه بیت‌کوین، بازارها در وضعیتی صعودی قرار می‌گیرند یا بالعکس.

3 6
درصد سلطه بیت‌کوین. منبع: TradingView

با توجه به نمودار بالا، طی کمتر از 4 ماه، سلطه بیت‌کوین از 69 درصد به 59 درصد رسید. آخرین باری که بیت‌کوین بازی را به آلت کوین‌ها واگذار کرده بود، دو سال پیش بود: آوریل 2018 (فروردین 97).

توجه داشته باشید که سلطه 59 درصدی صرفاً مساوی با شرایطی غیرمعمول نیست. این اندیکاتور، به پایین‌ترین حد خود طی 14 ماه گذشته رسیده است؛ با این حال، بخش زیادی از سال 2018 و اواسط سال 2019 نیز این اندیکاتور زیر 60 درصد جای گرفته بود.

اوج‌گرفتن نسبت قراردادهای فروش به خرید

بازارهای اختیار معامله به دو بازار متفاوت تقسیم می‌شوند: بازار قراردادهای اختیار خرید (call) که خریداران‌اش بیت‌کوین را با قیمتی ثابت و برای موعدی در آینده می‌خرند. قراردادهای اختیار خرید در استراتژی‌های خنثی یا صعودی معامله‌گران استفاده می‌شوند.

در سویی دیگر، قراردادهای اختیار فروش (put) قرار گرفته که به فروشندگان امکان می‌دهد تا بیت‌کوین را با قیمتی ثابت در آینده بفروشند، فارغ از اینکه حرکات آینده بازار چگونه خواهند بود. قراردادهای اختیار فروش، اغلب در استراتژی‌هایی که برای پوشش ریسک به کار می‌روند، دیده می‌شود و نشان‌دهنده احساسات خنثی یا نزولی در بازار است.

4
نسبت قراردادهای اختیار فروش به قراردادهای اختیار خرید. منبع: اسکیو

هنگامی‌که قراردادهای اختیار فروش بیشتر استفاده می‌شوند، اندیکاتورِ نسبت قراردادهای فروش به قراردادهای خرید، رقم بالاتری را نشان می‌دهد که نشان‌دهنده بازار نزولی است. نمودار فوق تعداد قراردادهای اختیار فروش را در مقایسه با قراردادهای اختیار خرید، تقریباً در بالاترین حد خود نشان می‌دهد.

نسبت 78 درصدی مشاهده‌شده در 1 سپتامبر به این معنا است که تعداد قراردادهای فروش 22 درصد کمتر از تعداد قراردادهای خرید است. با اینکه این رقم چندان نزولی نیست، اندیکاتورِ نسبت قراردادهای فروش به قراردادهای خرید تقریباً در حال نزدیک‌شدن به بالاترین حد خود طی 12 ماه گذشته بوده است.

بالاترین سطوح نشان‌دهنده رکوردشکنی نیستند

توجه داشته باشید که چطور نوسانات محقق‌شده و سلطه بیت‌کوین، پیش از افت 11.4 درصدی، به کمترین حد خود طی یک سال گذشته رسیدند. این اعداد به‌خودی خود نمی‌توانند حاکی از نزولی‌بودن بازار باشند؛ بنابراین، سرمایه‌گذاران بهتر است آنها را با داده‌های تاریخی مقایسه کنند.

هنگامی که چند اندیکاتور به بالاترین یا پایین‌ترین حد خود طی یک سال گذشته می‌رسند، معامله‌گرها بهتر است برای نوسانات قابل‌توجه آماده باشند. در این مدت نیز از آنجا که نسبت قراردادهای فروش به قراردادهای خرید به اوج یک‌ سال اخیر خود نزدیک شده بود، سرمایه‌گذارها باید آن را به‌عنوان سیگنالی برای آغاز بازار نزولی تعبیر می‌کردند.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx