نمودارهای بیت کوین: ۱۱,۰۰۰ دلار مقاومت سرسختی در مسیر رشد قیمت است

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
blank

بیت کوین دوباره در حال قدرت گرفتن است؛ با این حال، مقاومت کلیدی شکل‌گرفته در محدوده ۱۱,۰۰۰ دلار ممکن است برای مدتی طولانی‌ دست‌نخورده باقی بماند.

با توجه به افت بیت کوین از 12,000 دلار به 10,000 دلار، این ارز دیجیتال طی هفته‌های اخیر ضعیف عمل کرده است. با این حال، هنوز کورسوی امیدی وجود دارد.

بیت کوین در حفظ حمایت روانشناختی 10,000 دلار موفق بود و بارها در این محدوده نوسان کرد و اکنون به 11,000 دلار نزدیک‌تر است. آیا بیت کوین می‌تواند از این منطقه کلیدی عبور کند و در ادامه مسیر نیز قدرت صعودی خود را نشان دهد؟

حفظ حمایت ۱۰,۰۰۰ دلاری برای جلوگیری از افت بیشتر

در اوایل سپتامبر (اواسط شهریور)، قیمت بیت کوین نتوانست بالاتر از حمایت 11,100 دلاری دوام بیاورد و دچار افت شد. افت قیمت بیت کوین به سایر بازارهای ارز دیجیتال نیز سرایت کرد و موجب قرمزشدن اکثر بازارها شد.

1 11
نمودار یک‌روزه بیت کوین. منبع: TradingView

با توجه به عبور سریع بیت کوین از مقاومت 10,000 دلاری در ماه ژوییه (اوایل مرداد)، شکاف (gap) بزرگی بدون مناطق مهم حمایت در بورس کالای شیکاگو (CME) ایجاد شد. از آنجا که هیچ حمایتی شکل نگرفت، قیمت بیت کوین در عرض یک روز تا محدوده 10,000 دلار کاهش یافت.

محدوده 10,000 دلار سطح حمایتی کلیدی محسوب می‌شود زیرا پیش از این، خصوصاً در زمان رویداد هاوینگ بیت کوین در ماه مه (اواخر اردیبهشت)، در نقش مقاومت عمل کرده است. اما اکنون، این سطح، سد حمایتی مستحکم است که می‌تواند احتمال ادامه روند صعودی را افزایش دهد.

شکاف بورس کالای شیکاگو

اوایل ماه جاری میلادی، قیمت از 12,000 دلار سقوط کرد و باعث شد چشم بسیاری از معامله‌گرها و سرمایه‌گذارها به بسته‌شدن احتمالی شکاف بورس کالای شیکاگو دوخته شود.

3 8
نمودار یک‌روزه بیت کوین در بورس کالای شیکاگو. منبع: TradingView

با این حال، با ورود خریداران در سطوحی بالاتر از شکاف بورس کالای شیکاگو، این شکاف بسته نشد. قیمت بیت کوین از سطح 10,000 دلار بازگشت کرد و نه سطح 9,600 دلار.

در همین راستا، احتمال بسته‌نشدن این شکاف هرروز افزایش می‌یابد. البته، تمام شکاف‌های بورس کالای شیکاگو لزوماً بسته نمی‌شوند. این شکاف‌ها مانند هر اندیکاتور دیگری، همچون تبدیل مقاومت به حمایت و بالعکس یا ابزار سطوح فیبوناچی، صرفاً کمکی در انجام معاملات هستند.

در حال حاضر، احتمال شکل‌گیری بازه‌ای برای نوسان چندماهه بیشتر است. طی چرخه پیشین بازار در سال 2016 نیز شاهد این بازه‌های نوسانی بودیم.

سناریوی محتمل برای بیت کوین

4 6
نمودار یک‌ساعته بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

همانطور که نمودار نشان می‌دهد، روند صعودی فعلی پس از سقوط قیمت، به‌وضوح قابل مشاهده است.

سطح مقاومت بعدی 10,900 دلار است که اگر شکسته شود، می‌توان سطوح بعدی مقاومت را در محدوده 11,100 تا 11,300 دلار تعیین کرد. این ناحیه مقاومت در بازه‌های زمانی بالاتر نیز نقشی اساسی ایفا می‌کند و در صورت شکسته‌شدن می‌تواند منجر به صعودی خیره‌کننده شود.

5 3
نمودار یک‌روزه بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

در صورت شکست مقاومت در محدوده 11,100 تا 11,300 دلار، قیمت بیت کوین احتمالاً شاهد رشدی سریع تا ناحیه بعدی مقاومت در 12,100 دلار خواهد بود.

با این حال، احتمالاً دستیابی به این نواحی مقاومت با یک بار تلاش امکان‌پذیر نخواهد بود زیرا این فقط تماسی اولیه با محدوده حمایت پیشین در 11,100 دلار است.

بنابراین، تداوم بالقوه ساختار نوسانی چندان دور از ذهن نیست و می‌تواند مشابه با روندی باشد که پس از هاوینگ ماه مه 2020 اتفاق افتاد.

در مجموع، مناطق مهم حمایت در محدوده 9,200 تا 9,500 دلار و همچنین 10,000 دلار قرار دارند و مناطق مهم مقاومت در 11,100 تا 11,300 دلار و همچنین 11,900 تا 12,200 دلار جای گرفته‌اند.    

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی