نگاهی به اهداف احتمالی بازار بیت کوین در ماه آینده (اکتبر)

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
blank

با وجود هک صرافی ارز دیجیتال کوکوین (Kucoin)، قیمت بیت کوین نسبتاً ثابت باقی مانده است. ثبات بازار می‌تواند بیانگر بلوغ برترین ارز دیجیتال باشد.   

روز جمعه موعد سررسید میزان قابل‌توجهی از قراردادهای آتی بود و از این رو، انتظار می‌رفت قیمت بیت کوین نوسانات شدیدی را تجربه کند. با این حال، با وجود اینکه فضای کلان اقتصاد جهان کماکان بی‌ثبات است، نوسانات پیش‌بینی‌شده اتفاق نیفتاد. اما، آیا این حرکت خسته‌کننده و طولانی‌مدت بیت کوین باز هم ادامه خواهد یافت؟

ثبات بیت کوین در تایم‌فریم روزانه

1 17
نمودار یک‌روزه بیت کوین. منبع: TradingView

اوایل ماه جاری میلادی (اواسط شهریور)، قیمت بیت کوین از محدوده 11,100 تا 11,300 دلار پایین‌تر رفت و حمایت جدیدی را در سطح 10,000 دلار به دست آورد.

در حال حاضر، حمایت از دست رفته 11,100 تا 11,300 دلاری و همچنین سطوح جدیدی بالاتر از این محدوده، نقش سطوح مقاومت را ایفا می‌کنند.

اگر شرایط نزولی را در نظر بگیریم، احتمال افت بیت کوین تا 9,600 دلار نیز دور از انتظار نیست؛ زیرا، قیمت هنوز به سطح 9,600 دلار نرسیده و شکاف بورس کالای شیکاگو (CME) در این منطقه هنوز باز است.

2 1
نمودار چهارساعته بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

نمودار چهارساعته نشان‌دهنده واگرایی صعودی واضحی است که حاکی از تغییر کوتاه‌مدت روند می‌باشد. این واگرایی صعودی به همراه افزایش احساسات نزولی در شبکه‌های اجتماعی، باعث آمادگی بازار برای سقوط شده است. همین واگرایی صعودی در نمودار سایر ارزهای دیجیتال نیز دیده شد؛ بنابراین، احتمال افت در اکثر بازارها وجود دارد.

در هر صورت، سطح 10,800 دلار برای بیت کوین مانعی کلیدی محسوب می‌شود. اگر بیت کوین بتواند از این سطح عبور کند، احتمال شکست منطقه 11,100 تا 11,300 دلار نیز پررنگ‌تر خواهد شد.

اگر فشار خرید تا حدی بالا باشد که ناحیه مقاومت 11,100 تا 11,300 دلار نیز از بین برود، بازار صعودی ادامه خواهد یافت. در این صورت، مقاومت‌های بعدی در منطقه 12,000 تا 12,400 دلار قرار گرفته‌اند.

ارزش کل بازار به‌دنبال سطح حمایت

3 15
نمودار یک‌هفته‌ای ارزش کل بازار رمزارز. منبع: TradingView

نمودار یک‌هفته‌ای ارزش کل بازار رمزارز الگوی روشنی را نشان می‌دهد. طی ماه‌های گذشته، سقف بالاتری ثبت شده است که می‌تواند بیانگر آغاز یک روند صعودی جدید باشد.

پس از سقف بالاتر، یک کف بالاتر جدید نیز باید ایجاد شود تا روند در محدوده‌ای جدید به نوسان و تثبیت ادامه دهد. بهترین منطقه برای ایجاد این کف بالاتر، محدوده قبلی مقاومت است که در نمودار فوق با رنگ سبز مشخص شده است. اگر سطح 250 تا 275 میلیارد دلار که پیش از این نقش مقاومت را داشت تبدیل به حمایت شود، روند صعودی ارزش کل بازار قدرت بیشتری خواهد گرفت.

معمولاً، در آغاز چرخه‌های جدید بازار، مقاومت‌ها به حمایت یا حمایت‌ها به مقاومت تبدیل می‌شوند و پس از آن روند در محدوده‌ای مشخص به نوسان خود ادامه می‌دهد. نمونه‌ای این آغاز چرخه را در سال 2016 برای بیت کوین شاهد بودیم.

4 11
نمودار بیت کوین در سال ۲۰۱۶. منبع: TradingView

در طول این دوره‌، قیمت بیت کوین در تمام سال 2015، در محدوده مشخصی در حال انباشت و قدرت‌گرفتن بود. پس از طی این دوره انباشت، قیمت بیت کوین مقاومت محدوده نوسانی را شکست و به سمت نقطه بعدی مقاومت اوج گرفت.

این جهش قیمت با یک نوسان طولانی‌مدت، 6 ماه در محدوده‌ای باریک ادامه یافت و پس از شکست مقاومت، 6 ماه دیگر به تثبیت خود ادامه داد. از این رو، می‌توان احساسات فعلی بازار را با آن دوران مقایسه کرد.

سناریوی صعودی بیت کوین

5 6
سناریوی صعودی و چهارساعته بیت کوین. منبع: TradingView

شایان ذکر است که این سناریوها براساس تایم‌فریم‌های کوتاه‌تر (چهارساعته) پیش‌بینی شده‌اند؛ بنابراین، باید به‌عنوان چشم‌اندازی کوتاه‌مدت در نظر گرفته شوند.

با ثابت‌ماندن بیت کوین در محدوده‌ای مشخص و مقاومتی که پیش‌رو دارد، احتمال عدم حفظ حمایت 10,400 دلاری بیشتر است، حمایتی که پیش از هرگونه حرکت صعودی، باید حفظ و تأیید شود.

اگر بیت کوین در این محدوده باقی بماند، احتمال ایجاد کف بالاتر وجود خواهد داشت که می‌تواند قدرت حرکت صعودی بیت کوین را بیشتر کند. همانطور که در نمودار نشان داده شده است، مهم‌ترین مقاومت در سطح 10,800 دلار قرار گرفته است و در صورت شکست آن، مانع بعدی را می‌توان در منطقه 11,150 تا 11,300 دلار در نظر گرفت.

احتمال عبور قیمت از این سطح اندکی بعید به نظر می‌رسد؛ اما، اگر این اتفاق بیفتد، می‌توانیم شاهد قدرت‌گرفتن روند صعودی بازار باشیم.

سناریوی نزولی بیت کوین

6 1
سناریوی نزولی و چهارساعته بیت کوین. منبع: TradingView

سطوح مذکور در سناریوی نزولی نیز نقشی کلیدی ایفا می‌کنند. عدم موفقیت روند در عبور از سطح 10,800 می‌تواند منجر به تماس مجدد روند با سطح 10,400 دلار شود.

همانطور که در بخش پیشین اشاره شد، ایجاد کف بالاتر می‌تواند احتمال ایجاد روند صعودی را تقویت کند. با این حال، اگر سطح حمایت 10,550 دلاری حفظ نشود، روند قیمت بیشتر در جهت نزولی پیش خواهد رفت و امکان رسیدن آن به شکاف بورس کالای شیکاگو در 9,600 دلار که هنوز باز است، وجود دارد. در هر صورت، پرشدن شکافی که ماه‌ها وجود داشته است، اتفاق چندان ناخوشایندی نیست.  

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی