فقط ضعف دلار می‌تواند قیمت بیت کوین را از ۲۰,۰۰۰ دلار بالاتر ببرد

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
blank

سرمایه‌گذاران باید به رابطه معکوس و نزدیکی که بین قدرت دلار ایالات متحده و بیت کوین وجود دارد، توجه داشته باشند.

بحث داغ بازار بیت کوین، همبستگی بیت کوین با سایر بازارها است. به‌طور ویژه طی چند ماه اخیر، بیت کوین و بازارهای سهام همبستگی بالایی تجربه کرده‌اند. در دوره‌های دیگر، به‌نظر می‌رسد بیت کوین و طلا هم‌راستا حرکت می‌کنند.

با این حال، بیشترین توجه را باید به همبستگی بیت کوین و دلار معطوف داشت؛ زیرا، اقتصاد جهانی بر مبنای قدرت یا ضعف ارز ذخیره‌ای، یعنی دلار ایالات متحده، بنا شده است.

دلار ضعیف: علت رشد بیت کوین در بهار و تابستان

1 19
نمودار یک‌روزه؛ بیت کوین در مقابل طلا در مقابل شاخص ارز دلار. منبع: TradingView

نمودار بالا ارزش طلا، بیت کوین و دلار را از زمان سقوط بازارها در ماه مارس (اسفند) نشان می‌دهد. خط نارنجی طلا، خط آبی شاخص ارز دلار (DXY) و خط سیاه نیز قیمت بیت کوین را نشان می‌دهد.  

تأثیر ناگهانی شیوع ویروس کرونا تقاضا برای دلار ایالات متحده را افزایش داده است که در جهش خط آبی در ماه مارس (اسفند) دیده می‌شود. این جهش باعث افت سایر بازارها شد؛ زیرا، قیمت بیت کوین تا 50 درصد سقوط کرد و به 3,700 دلار رسید.

با این حال، از زمان این سقوط گسترده، شاخص ارز دلار روز‌به‌روز ضعیف‌تر می‌شود. این ضعف ناگهانی دلار باعث شد دارایی‌هایی که «پناهگاهی ایمن» و پوششی در مقابل تلاطم بازار شناخته می‌شوند، طی شش ماه گذشته، به‌شکل قابل‌توجهی رشد کنند. بیت کوین، پس از سقوط ماه مارس، 185 درصد رشد کرده است؛ با این حال، طلا رشدی 31 درصدی داشته است.  

با این حال، علی‌رغم روند نزولی عمومی دلار ایالات متحده، این ارز در ماه سپتامبر (شهریور) اندکی در مسیر صعودی راه پیمود. ایجاد واگرایی صعودی سرآغاز الگوی موقتی بود تا حدی که سطح 92.75 به‌عنوان حمایتی برای ادامه روند صعودی بازتأیید شد.

2 18
نمودار یک‌روزه شاخص ارز دلار ایالات متحده. منبع: TradingView

این جهش قیمت تا سطح 94.60 پیش رفت و باعث افت شدید سایر دارایی‌ها شد. بنابراین، اگر شاخص ارز دلار تا سطح 96 پیش برود، باید منتظر افت بیشتر در بازارهای ارز دیجیتال و سایر کالاها باشیم.

دلار سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ که چرخه بیت کوین را به‌وجود آورد

3 17
نمودار یک‌هفته‌ای شاخص ارز دلار ایالات متحده در مقابل بیت کوین. منبع: TradingView

قیمت بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ رکوردشکنی کرد و در نمودارهای این دو سال می‌توانیم شاهد همبستگی شگفت‌انگیزی بین دلار ایالات متحده و بیت کوین باشیم.

در طول سال 2017، دلار ایالات متحده دچار ضعف قابل‌توجهی در مقایسه با یورو شد و یورو در نمودار این جفت‌ارز از 1.03 به 1.25 رسید. طی دوران بی‌ثباتی دلار ایالات متحده، بیت کوین از هزار دلار به 20 هزار دلار رسید.

جالب‌تر اینکه اوج قیمت بیت کوین همراه با کف قیمت شاخص ارز دلار شده بود.

از آن زمان تاکنون، شاخص ارز دلار قوت بیشتری گرفته است. به همین دلیل، بازار بیت کوین تا چند ماه دچار افت و کاهش قیمت بود.

ضعف قابل‌توجه شاخص ارز دلار باعث ادامه روند صعودی بیت کوین و طلا شده است. آیا تاریخ قرار است دوباره تکرار شود؟

ضعف دلار بعد از حباب دات کام و رشد ۶۰۰ درصدی طلا

4 12
نمودار یک‌هفته‌ای شاخص ارز دلار در مقابل طلا. منبع: TradingView

آنچه از نمودار بالا می‌توان دریافت قدرت‌گرفتن طلا پس از ترکیدن حباب دات کام در سال 2000 است. در مراحل اولیه یک سقوط احتمالی، تمام بازارها دچار افت می‌شوند همانطور که طلا در سال 2000 دچار اصلاحی 30 درصدی شد. افت بازار حجم نقدینگی را افزایش می‌دهد که برای کاهش ضرر به بازار سهام سرازیر می‌شود، اتفاقی که در مارس 2020 رخ داد.

با این حال، همانطور که دلار ایالات متحده در سال 2000 دچار ضعف شد، طلا قدرتی خارق‌العاده را به‌عنوان پناهگاهی ایمن از خود نشان داد و تا 600 درصد رشد داشت.

در سال 2008، شاخص جفت‌ارز یورو-دلار از 0.85 به 1.60 رسید. با بحران اعتبار، سرمایه‌گذاران به سمت دلار ایالات متحده کوچ کردند و ورق برگشت.

اما، در حال حاضر، در میانه بی‌ثباتی نرخ بهره منفی، افزایش بدهی و تورم، بیت کوین عملکرد نسبتاً خوبی نشان داده است.

البته، افت احتمالی قیمت از 25 تا 35 درصد، مانند ماه مارس، می‌توانست در اولین مرحله از بحران رخ دهد. اما، با ضعف دلار، بیت کوین و طلا به‌عنوان روشی ایمن برای حفظ سرمایه در نظر گرفته شدند، اتفاقی مشابه آنچه در دسامبر 2017 رخ داد و بیت کوین را به رکورد تاریخی 20 هزار دلار رساند.

با افزایش بی‌اعتمادی افراد به دولت‌ها در طول بی‌ثباتی اقتصادی در زمان‌هایی همچون شیوع ویروس کرونا یا مشکل سیستماتیک اقتصادی، این الگو تکرار می‌شود. با توجه به بی‌ثباتی حال حاضر و افزایش بدهی، بانک مرکزی ایالات متحده تنها یک گزینه دارد: کاهش ارزش پول که به معنای ضعف بیشتر دلار است.

به عبارت دیگر، با ادامه ضعف دلار تا سال 2021، احتمال رسیدن بیت کوین به رشد خیره‌کننده 6 رقمی چندان بعید نیست.  

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی