نوسان بیت کوین و احتمال کاهش قیمت تا ۹,۱۰۰ دلار

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
blank

کاهش حجم معاملات و محدودشدن بازه حرکت قیمت، نشان می‌دهند که نوسانات قیمت بیت کوین به‌زودی افزایش خواهند یافت.

طی دو ماه گذشته، بازارها روند نسبتاً کسل‌کننده‌ای داشته‌اند و قیمت بیت کوین در بازه 10,200 تا 11,000 دلار در حال نوسان بوده است. در چند روز اخیر، دامنه نوسانات تنگ‌تر شده است و برخی معامله‌گرها شکست مقاومت یا حمایتی قریب‌الوقوع را پیش‌بینی می‌کنند.

قیمت بیت کوین هیچ جهت مشخصی نشان نمی‌دهد، اما آلت کوین‌ها روندی نزولی داشته‌اند و اکثر بازارها دچار اصلاحی گسترده بوده‌اند.

محدودیت نوسان بیت کوین

1 3
نمودار یک‌روزه بیت کوین. منبع: TradingView

نمودار روزانه بیت کوین نشان‌دهنده ادامه نوسان این ارز دیجیتال در محدوده‌ای مشخص است که پس از افت قیمت زیر سطح کلیدی 11,200 تا 11,400 دلار شکل گرفت.  

تا زمانی‌که قیمت بیت کوین زیر این ناحیه مقاومت باقی بماند، انتظار نمی‌رود که یک حرکت صعودی قدرتمند شکل بگیرد. با این حال، قیمت بیت کوین در حال نزدیک‌‌شدن به یک نقطه اوج است و نوسانات نیز در حال کاهش هستند.

هنگامی‌که نوسانات کمتر می‌شوند، حجم معاملات نیز کاهش می‌یابد و درنتیجه، حرکات قیمت بسیار ناپایدار می‌شوند.

2 3
شاخص نوسانات ۷ روزه بیت کوین. منبع: TradingView

با وجود تمام حواشی منفی اخیر بازارهای ارز دیجیتال، نوسانات بیت کوین در حال کاهش هستند. حتی پس از هک ‌شدن کوکوین (KuCoin)، شکایت قضایی از بیتمکس (BitMEX) و ممنوعیت معاملات مشتقه ارزهای دیجیتال توسط مرجع راهبرد امور مالی انگلستان (FCA)، قیمت بیت کوین واکنشی منفی نشان نداد.

درواقع، قیمت بیت کوین در حرکات اخیر خود در حال تثبیت بوده است که نشانه ضعف نیست. علاوه بر این، افزایش آدرس‌های جدید بیت کوین نشان‌دهنده پتانسیل بازار برای یک حرکت صعودی است.

با این حال، آیا چنین حرکتی در سرتاسر بازارها دیده خواهد شد یا تنها قیمت بیت کوین را تحت تأثیر قرار خواهد داد؟

پس از رشد چشمگیر قیمت برخی از ارزهای دیجیتال در سرتاسر بازارها، نوبت به اصلاح قیمت رسیده است. پرسش اینجا است که آیا این اصلاح قیمت به‌ اتمام رسیده است یا روند نزولی بیشتر ادامه خواهد یافت.

ارزش کل بازار رمزارز بین سطوح کلیدی

3 1
نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار رمزارز. منبع: TradingView

همانطور که قیمت بیت کوین در حال نوسان است، ارزش کل بازار نیز طی روندی نوسانی در حرکت است. آنچه که از نمودار می‌توان دریافت، شکست واضح حمایت و سپس ایجاد دامنه نوسانی بین 307 تا 338 میلیارد دلار است.

مشابه با حرکات بیت کوین، در کوتاه‌مدت نمی‌توان جهت مشخصی را تعیین کرد. پس از حرکت بیت کوین تا سطح 12,400 دلار، قیمت بیت کوین روندی نزولی پیش گرفته است. اما، از زمان سقوط ماه مارس (اسفند) تاکنون، روند را می‌توان در کل صعودی دانست.

از این نظر، ایجاد کف بالاتر در بیت کوین در محدوده 9,000 دلار، هنوز هم می‌تواند نویدبخش یک بازار صعودی باشد.

4
نمودار یک‌هفته‌ای ارزش کل بازار رمزارز. منبع: TradingView

بدیهی است که احساسات در بازارهای ارز دیجیتال به‌اندازه سال 2017 خوش‌بین و مثبت نیستند و این کاملاً طبیعی است. ساختار چرخه صعودی، پیش از رسیدن به اوج، مدت زمان قابل‌توجهی به طول می‌انجامد.

با این حال، ارزش کل بازار رمزارز توانایی عبور از سطح مقاومت 380 میلیارد دلاری را نداشت. تماس مجدد روند با محدوده 255 تا 280 میلیارد دلار، یک سناریوی بسیار محتمل است که می‌تواند منجر به تأیید میانگین‌های متحرک 100 و 200 هفته‌ای شود.

سناریوی احتمالی برای بیت کوین

5
نمودار یک‌روزه بیت کوین. منبع: TradingView

قیمت بیت کوین همچنان زیر مقاومت حرکت می‌کند و با کمتر شدن حجم معاملات، از اشتیاق بازار به صعود نیز کاسته می‌شود. با توجه به اینکه روند پس از رسیدن به قیمت 12,400 دلار، مسیری صعودی طی کرده است، احتمال سقوط و شکست حمایت اصلاً بعید نیست. این امر به منزله ناتوانی در عبور از مقاومت 11,200 تا 11,400 دلار است.   

با این حال، اگر قیمت بیت کوین بتواند این مقاومت را بشکند، سقف‌های بالاتر در انتظار پادشاه ارزهای دیجیتال خواهد بود.

اما در صورت عدم موفقیت در شکست این مقاومت، محتمل‌ترین سطوح حمایت در بازه‌های 9,500 تا 9,800 دلار و 8,800 تا 9,100 دلار ایجاد می‌شوند.

اگر اصلاح قیمت، بیت کوین را تا این سطوح تنزل دهد، می‌توان پیش‌بینی کرد که این روند نزولی پایان پذیرفته است. در این صورت، سال 2021، سالی کاملاً صعودی برای بازار این ارز دیجیتال خواهد بود. 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی