با عبور قیمت از مقاومت ۱۱,۵۰۰ دلاری، معامله‌گرهای برجسته بیت کوین بیشتر می‌خرند

هزینه پریمیوم (وجه ضمانت) قراردادهای آتی و نسبت معاملات لانگ به معاملات شورت (long-to-short ratio) نشان می‌دهد که معامله‌گرهای برتر نسبت به آینده قیمت امیدوار هستند.

پیش‌تر گزارش شده بود که معامله‌گرهای برتر از اواسط ماه سپتامبر، موضعی بدبین و نزولی نسبت به بازار دارند و در آن زمان نسبت معاملات لانگ به معاملات شورت به کمترین حد خود طی 10 هفته قبل از آن رسیده بود. تمام این داده‌ها، به محض عبور بیت کوین از مقاومت 11,000 دلاری، تغییر پیدا کرد.

هرگاه نوسانات بیت کوین بسیار کم شود، بازار در آستانه دوره‌هایی از معاملات نوسانی خواهد ایستاد؛ اما، ویژگی متمایز بیت کوین غیرقابل‌پیش‌بینی‌بودن آینده کوتاه‌مدت این ارز دیجیتال است.

برای معامله‌گرهای حرفه‌ای، نوسانات ضمنی بازار اغلب تحت عنوان «شاخص ترس» شناخته می‌شوند؛ زیرا، این اندیکاتور متوسط هزینه پریمیومی را اندازه‌گیری می‌کند که در بازار قراردادهای اختیار پرداخت شده است. هر گونه حرکت قیمت غیرمنتظره‌ و چشمگیر (چه مثبت و چه منفی) می‌تواند باعث افزایش قابل‌توجه این اندیکاتور شود.

نوسانات ضمنی سه‌ماهه بیت کوین. منبع: Skew

توجه داشته باشید که قراردادهای اختیار سه‌ماهه چگونه به پایین‌ترین سطح خود طی 17 ماه گذشته رسیده‌اند. این امر را نباید به‌عنوان کاهش ریسک بازار ارزیابی کرد؛ زیرا، نوسانات سه‌ماهه شاخص سهام S&P 500 در حال حاضر در سطح 28 درصد قرار گرفته است. این میزان حتی به نیمی از سطح 60 درصدی فعلی نوسانات بیت کوین نیز نمی‌رسد. بنابراین، ایجاد یک کندل روزانه 500 دلاری چندان بعید نیست.

طی دو هفته اخیر، قیمت بیت کوین در محدوده 10,400 تا 10,900 دلار معامله شده و میزان قراردادهای آتی بیت کوین تا 300 میلیون دلار افزایش یافته است. این امر نشان می‌دهد که گرچه بازار بیت کوین برای دوره‌ای نسبتاً طولانی، آرام بوده است، خوش‌بینی معامله‌گرها به افزایش قیمت بیت کوین، بیشتر شده است.

نمودار سه ساعته بیت کوین. منبع: TradingView

صرف‌نظر از علت حرکات اخیر قیمت، معامله‌گرهای برجسته به‌سرعت در حال پوشش موقعیت‌های شورت خود هستند. در این بین، هزینه پریمیوم قراردادهای آتی همچنان ناچیز باقی مانده است و نشان‌دهنده افزایش احتمال رشد صعودی و پایدار قیمت است.  

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

امیدوارکننده‌بودن هزینه پریمیوم قراردادهای آتی

فروشنده قراردادهای آتی معمولاً مقداری سرمایه جهت هزینه پریمیوم قراردادها دریافت می‌کند. هزینه پریمیوم در تمام بازارهای قراردادهای مشتقه دریافت می‌شود و منحصر به بازارهای ارز دیجیتال نیست. علاوه بر خطر نقدینگی صرافی، هرچه فروشنده تسویه‌حساب را بیشتر به تعویق بیندازد، هزینه پریمیوم بالاتر خواهد بود.

هزینه پریمیوم بازارهای سالم، سالیانه بین 5 تا 15 درصد است که تحت عنوان نرخ مبنا (basis rate) شناخته می‌شود. از سویی دیگر، اگر قراردادهای آتی زیر قیمت فعلی بازار معامله بشوند، نشان‌دهنده احساسات منفی نسبت به آینده کوتاه‌مدت بازار هستند.

نرخ مبنای سه‌ماهه قراردادهای آتی بیت کوین. منبع: Skew

همانطور که در نمودار فوق نشان داده شده است، آخرین باری که قراردادهای آتی بیت کوین، شامل هزینه پریمیومی 15 درصدی می‌شدند، 18 اوت (28 مرداد) بود و از آن زمان تاکنون، نرخ مثبت تاحدی حفظ شده است. جهش قیمتی که روز جمعه اتفاق افتاد، به‌اندازه‌ای نبود که موقعیت‌های شورت را از بین ببرد؛ با این حال، پوشش موقعیت‌های شورت که پیش‌تر توضیح داده شد، قوت بیشتری گرفت.

برای ارزیابی دقیق‌تر از چگونگی موقعیت‌گیری معامله‌گرها، درحالی‌که به‌ نظر می‌رسد بیت کوین سطح 11,000 دلار را به‌عنوان حمایت جدید خود تثبیت کرده است، باید نگاهی به نسبت معاملات لانگ به معاملات شورت در صرافی‌ها داشته باشیم.

موقعیت‌های لانگ معامله‌گرهای برجسته

حتی اگر نسبت موقعیت‌های خرید (لانگ) و فروش (شورت) در بازار قراردادهای آتی در تعادل باشد، موقعیت‌گیری معامله‌گرهای حرفه‌ای ممکن است با موقعیت‌گیری سایر معامله‌گرها تفاوت داشته باشد.

با بررسی موقعیت‌های لانگ معامله‌گرهای برجسته و حرفه‌ای، می‌توان دیدگاه صعودی یا نزولی آنها را ارزیابی کرد.

نسبت موقعیت‌های لانگ به موقعیت‌های شورت معامله‌گرهای حرفه‌ای بیت کوین در صرافی اکی‌اکس (OKEx). منبع: اکی‌اکس

طبق داده‌های صرافی اکی‌اکس، روز 9 اکتبر (18 مهر)، نسبت موقعیت‌های لانگ به موقعیت‌های شورت معامله‌گرهای حرفه‌ای بیت کوین در این صرافی، به کمترین حد خود در سطح 0.75 رسید که نشان‌دهنده افزایش بدبینی معامله‌گرها به بازار است.

در طول 24 ساعت بعد، این معامله‌گرها نه‌تنها موقعیت‌های شورت خود را بستند، بلکه، وارد موقعیت‌های لانگ شدند. این اتفاق که از پوشش صِرف موقعیت‌های شورت بهتر است، می‌تواند نشان‌دهنده افزایش شدید خوش‌بینی معامله‌گرها به بازگشت قیمت باشد.

نسبت موقعیت‌های لانگ به موقعیت‌های شورت معامله‌گرهای حرفه‌ای بیت کوین در صرافی بایننس. منبع: بایننس

داده‌های بایننس نیز شرایط مشابهی را نشان می‌دهند؛ در بازه زمانی مشابه، نسبت موقعیت‌های لانگ به موقعیت‌های شورت معامله‌گرهای حرفه‌ای در صرافی بایننس از 9 درصد به 23 درصد رسید. شایان ذکر است که روش‌های ارزیابی در صرافی‌های مختلف، متفاوت است. بنابراین، بهتر است به‌جای تکیه فقط بر آمار و ارقام، روند تغییرات را بررسی کنیم.

داده‌های فوق نشان می‌دهند که معامله‌گرهای حرفه‌ای، درواقع پیش از افزایش قیمت اخیر بیت کوین، آن را زودتر تشخیص داده بودند. هزینه پریمیوم قراردادهای آتی در منطقه‌ای مثبت و سالم قرار دارد که نشان‌دهنده فضای کافی برای افزایش خرید و رشد قیمت برترین ارز دیجیتال است. با توجه به داده‌ها، می‌توان گفت که هدف بعدی پیش‌بینی‌شده توسط معامله‌گرهای حرفه‌ای، در سطح 14,000 دلار تنظیم شده است.

در آینده معامله‌گرها ممکن است به‌جای شناسایی و تعیین حرکات قیمت و احتمال تغییر روند، موقعیت‌های خود را بر حسب داده‌ها تنظیم کنند. همچنین، اگر معامله‌گرهای حرفه‌ای دیدگاهی صعودی نسبت به بازار داشته باشند، قدرت روند نیز در جهت صعودی بازار بیشتر می‌شود.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

با نزدیک‌شدن بیت کوین به ۱۰,۰۰۰ دلار، آیا صعودی خیره‌کننده در پیش است؟

روند صعودی قیمت بیت کوین با عبور از سطح کلیدی مقاومت و باری دیگر نزدیک‌شدن به ۱۰,۰۰۰ دلار قوت بیشتری گرفته است. پس از صعود بیت کوین به 9,600 دلار،…
بیشتر بخوانید

افزایش احتمال دستیابی قیمت اتریوم به ۵۰۰ دلار براساس داده‌های قراردادهای اختیار معامله

قیمت اتریوم در حالی زیر 440 دلار از حرکت باز ایستاده است که داده‌های قراردادهای اختیار معامله اتریوم نشان می‌دهند دستیابی به 500 دلار نزدیک‌تر از چیزی است که به…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 7 ژوئیه، 17 تیر

ارز دیجیتال بیت‌کوین و دیگر آلت‌کوین‌ها در تاریخ 6 ژوئیه به سطوح بالاتر حرکت کردند و اکنون بسیاری از آنها سیگنال‌های بازگشت احتمالی روند را نشان می‌دهند. بازارهای سهام ایالات…
بیشتر بخوانید

رشد فوق‌العاده چین‌لینک و احتمال دنباله‌روی تزوس

چین‌لینک طی روندی صعودی به بیشترین قیمت خود در 8.40 دلار رسید. اما توکن لینک (LINK) تا کجا می‌تواند رشد کند؟ در حالی که قیمت بیت کوین در محدوده باریک‌تری…
بیشتر بخوانید

افزایش تقاضا برای رپد بیت کوین: روشی برای کسب سود از بیت کوین و اتریوم

با تمایل سرمایه‌گذاران بیت کوین به یافتن روشی خصوصی برای دسترسی به دیفای (DeFi) و فارمینگ یا همان کسب سود از طریق وام‌دهی (lend farming)، تقاضا برای رپد بیت کوین…
بیشتر بخوانید