منظور از بازار اسپات (Spot) ارز دیجیتال چیست؟

بازار اسپات

بازار اسپات به خرید و فروش مستقیم ابزارها و دارایی‌های مالی، همچون ارزهای دیجیتال، بازار فارکس، سهام یا اوراق قرضه گفته می‌شود. در بازار اسپات، تحویل دارایی اغلب به‌صورت فوری انجام می‌شود.

معاملات اسپات در بازارهای اسپات اتفاق می‌افتند که یا مبتنی بر صرافی هستند یا خارج از صرافی (مستقیماً بین معامله‌گران) انجام می‌شوند.

هنگام انجام معامله در بازارهای اسپات، فقط می‌توانید از دارایی‌هایی استفاده کنید که در حال حاضر در اختیار دارید. به‌عبارت دیگر، در این بازارها نمی‌توانید از اهرم یا مارجین استفاده کنید.

برای انجام معاملات اسپات، صرافی‌های متمرکز قوانین و مقررات ویژه‌ای مربوط به امنیت، خدمات امانی و سایر موارد به کار می‌گیرند تا فرآیند معامله‌گری برای کاربران آسان‌تر و ایمن‌تر شود. در مقابل، این صرافی‌ها از کاربران هزینه تراکنش اخذ می‌کنند.

صرافی‌های غیرمتمرکز نیز خدمات مشابهی را ارائه می‌دهند؛ با این حال، این خدمات طریق قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین صورت می‌پذیرد.

معاملات اسپات روشی ساده برای سرمایه‌گذاری و انجام معاملات است. اگر تاکنون روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده باشید، احتمالاً اولین تجربه شما تراکنشی اسپات در بازاری اسپات بوده است. به‌عنوان مثال، احتمالاً به‌منظور هودل کردن، مقداری بیت کوین با قیمت لحظه‌ای بازار از یک صرافی ارز دیجیتال خریداری کرده‌اید.

بازارهای اسپات برای تمام دسته‌های مختلف دارایی، از جمله ارزهای دیجیتال، سهام، کالاها، فارکس و اوراق قرضه وجود دارند. شما احتمالاً بیش از آنچه تصور می‌کنید با بازارها و معاملات اسپات آشنایی دارید. تمام بازارهای بورس و سهام در دسته بازارهای اسپات جای می‌گیرند.

بازار اسپات چیست؟

بازار اسپات بازاری مالی است که برای عموم باز است و دارایی‌ها فوراً در آن معامله می‌شوند. خریدار دارایی را با ارزهای فیات یا واسطه‌های مبادله دیگر از فروشنده خریداری می‌کند. در این بازارها، تحویل دارایی اغلب فوری است که البته، به دارایی مورد معامله نیز بستگی دارد.

در بازارهای اسپات، معامله‌گران پرداخت‌های خود را از پیش انجام می‌دهند؛ بنابراین، این بازارها به‌عنوان بازارهای نقدی شناخته می‌شوند. بازارهای اسپات انواع مختلفی دارند و صرافی‌ها، در قالب اشخاص ثالث، معمولاً تسهیل‌کننده معاملات هستند. علاوه بر این، گزینه معامله مستقیم با سایر معامله‌گران خارج از صرافی‌ها را نیز می‌توانید در نظر بگیرید.

معاملات اسپات چگونه انجام می‌شوند؟

در معاملات اسپات، معامله‌گران تلاش دارند با خرید دارایی‌ها، به امید افزایش ارزش آنها در بازار، سود کسب کنند. آنها می‌توانند دارایی‌های خود را پس از افزایش قیمت، برای کسب سود در بازار اسپات بفروشند.

علاوه بر این، معامله‌گران اسپات می‌توانند معاملات شورت (فروش) نیز در این بازارها انجام دهند. به این منظور، آنها دارایی‌های مالی خود را می‌فروشند و پس از کاهش قیمت، آنها را مجدداً خریداری می‌کنند.

در معامله شورت، دارایی خود را با پیش‌بینی افت قیمت می‌فروشید و بعداً با قیمت پایین‌تر همان دارایی را خریداری می‌کنید تا از تفاوت قیمت فروش و خرید، سود کسب کنید.

قیمت فعلی یک دارایی به‌عنوان قیمت اسپات آن دارایی شناخته می‌شود. شما نیز می‌توانید با سفارش‌گذاری در بازارهای اسپات، با بهترین قیمت اسپات ممکن دارایی خود را فوراً بفروشید یا خریداری کنید. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت بازار به‌هنگام سفارش‌گذاری شما تغییر نکند.

علاوه بر این، ممکن است حجم کافی برای انجام سفارش با قیمت دلخواه شما وجود نداشته باشد. به‌عنوان مثال، اگر سفارشی برای خرید 10 اتر با قیمت اسپات تنظیم کرده‌ باشید، اما فقط 3 اتر با آن قیمت در دسترس باشد، به‌ناچار باید بقیه میزان اتر را با قیمت متفاوتی خریداری کنید.

قیمت‌های اسپات در لحظه به‌روزرسانی می‌شوند و همراه با تطبیق سفارش‌ها تغییر می‌کنند.

معاملات اسپاتی که خارج از صرافی‌ها انجام می‌شوند، اندکی متفاوت هستند. در این معاملات، شما می‌توانید مبلغ و میزان ثابت و مورداعتمادی تعیین کنید و معامله را به‌صورت مستقیم با فرد فروشنده/خریدار انجام دهید، بدون اینکه به دفتر سفارشات و سفارش‌گذاری نیازی داشته باشید.

در بازار اسپات، تحویل دارایی موردنظر، وابسته به نوع دارایی، اغلب فوری است یا تا 2 روز کاری بعد (T+2) انجام می‌شود. علت چنین تأخیری این نکته است که در گذشته، به‌منظور انتقال سهام، برخی از کاغذبازی‌ها و نامه‌نگاری‌های فیزیکی باید انجام می‌شد. همچنین، در بازار ارز خارجی نیز انتقال وجوه به‌صورت فیزیکی یا با واریز نقدی انجام می‌شد. در حال حاضر و با وجود سیستم‌های دیجیتالی‌شده، تحویل در اغلب موارد فوری انجام می‌شود.

معاملات اسپات ارزهای دیجیتال اغلب به‌صورت فوری انجام می‌شوند.

با این حال، از آنجا که بازارهای رمزارز شبانه‌روزی باز هستند، معامله‌گران می‌توانند معاملات فوری انجام دهند. البته، فرآیند تحویل و تسویه در معاملات همتابه‌همتا یا خارج از صرافی ممکن است بیشتر طول بکشد.

انواع صرافی‌ در بازار اسپات

معاملات اسپات صرفاً محدود به مکانی واحد نیستند. اگرچه اکثر افراد معاملات اسپات را در صرافی‌ها انجام می‌دهند، معامله مستقیم بدون شخص ثالث نیز امکان‌پذیر است. همان طور که اشاره شد، این خریدوفروش‌ها معاملات خارج از صرافی (over-the-counter) یا به‌اختصار OTC نامیده می‌شوند که از قانون خاصی تبعیت نمی‌کنند و وابسته به میل طرفین معامله انجام می‌شوند.

برای انجام معاملات در بازار اسپات، معامله‌گران می‌توانند از صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی استفاده کنند. صرافی‌ها به‌طور کلی به دو نوع متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. هر نوع پلتفرم در بازار اسپات شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارد که در ادامه، در مورد هرکدام توضیح می‌دهیم.

صرافی‌های متمرکز

صرافی‌های متمرکز (centralized exchange) یا به‌اختصار CEX امکان معامله دارایی‌هایی همچون رمزارزها، فارکس و کالاهای مختلف را ارائه می‌دهند. این صرافی‌ها به‌عنوان واسطه‌ای بین مشارکت‌کنندگان در بازار عمل می‌کنند و حافظ دارایی‌های معامله‌شده هستند. برای استفاده از صرافی‌های متمرکز، باید ارز دیجیتال یا فیاتی در حساب صرافی خود واریز کنید که قصد معامله آن را دارید.

هر صرافی متمرکز باید بتواند امکان انجام ایمن تراکنش‌ها بدون بروز مشکل را فراهم کند. سایر مسئولیت‌های صرافی متمرکز شامل رعایت مقررات، KYC (شناخت مشتری)، قیمت‌گذاری عادلانه، امنیت و حفاظت از مشتری است.

در مقابل، صرافی در ازای انجام تراکنش‌ها، فهرست کردن‌ کوین‌ها و دارایی‌ها و همچنین سایر فعالیت‌های معاملاتی هزینه دریافت می‌کند. به‌همین دلیل، صرافی‌ها می‌توانند در هر دو بازار صعودی و نزولی کسب سود کنند، به شرط اینکه کاربران و حجم معاملات به‌اندازه کافی بالا باشد.

یکی از مزایای صرافی‌های متمرکز انجام فرآیند شناخت مشتری (KYC) و اطمینان از امنیت بیشتر پلتفرم است.

صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز (decentralized exchange) یا به‌اختصار DEX یکی دیگر از انواع صرافی‌هایی هستند که اغلب با ارزهای دیجیتال پیوند می‌خورند. صرافی‌های غیرمتمرکز خدمات اولیه‌ای مشابه با صرافی متمرکز ارائه می‌دهند؛ اما صرافی‌های غیرمتمرکز سفارشات خرید و فروش را از طریق فناوری بلاک چین با هم مطابقت می‌دهند.

در اغلب موارد، کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز نیازی به ایجاد حساب ندارند و می‌توانند بدون نیاز به انتقال دارایی‌ها به صرافی‌های غیرمتمرکز، به‌طور مستقیم با یکدیگر معامله کنند. در این روش، معاملات مستقیماً از طریق کیف پول معامله‌گران و با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می‌شوند.

قراردادهای هوشمند (smart contract) قطعاتی از کُد بلاک چین هستند که خودبه‌خود اجرا می‌شوند. بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند از صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کنند، زیرا این پلتفرم‌ها حریم خصوصی و آزادی بیشتری نسبت به صرافی‌های استاندارد ارائه می‌دهند. با این حال، معایبی نیز در ازای مزایای استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز وجود دارند. به‌عنوان مثال، با توجه به اینکه در صرافی‌های غیرمتمرکز فرآیند شناخت مشتری (KYC) و احراز هویت کاربران انجام نمی‌شود و همچنین تیمی برای پشتیبانی از مشتریان وجود ندارد، کاربران ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شوند.

البته، برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز، همچون صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX) نیز از دفتر سفارشات استفاده می‌کنند. یکی دیگر از پیشرفت‌های اخیر نیز در زمینه بازارسازهای خودکار (Automated Market Maker) یا به‌اختصار AMM، همچون پنکیک سواپ (Pancake Swap) و یونی سواپ (Uniswap) ایجاد شده است.

بازارسازهای خودکار برای تعیین قیمت از قراردادهای هوشمند به شیوه متفاوتی استفاده می‌کنند. در این روش، خریداران دارایی‌های یک استخر نقدینگی را به کار می‌گیرند تا توکن‌های خود را مبادله کنند. فراهم‌کنندگان نقدینگی که دارایی استخرها را فراهم می‌کنند، از هر فردی که از استخر استفاده کند کارمزد دریافت می‌کنند.

معاملات خارج از صرافی

علاوه بر آنچه ذکر شد، معاملات را می‌توان خارج از صرافی (OTC) نیز انجام داد. در بازار OTC، دارایی‌های مالی و اوراق بهادار مستقیماً بین کارگزاران، معامله‌گران و دلالان معامله می‌شوند. در بازارهای خارج از صرافی از چندین روش ارتباطی مختلف، همچون تلفن همراه و پیام‌های فوری، برای سازمان‌دهی معاملات استفاده می‌شود.

اغلب خریدوفروش‌های کلان رمزارزها در معاملات خارج از صرافی (OTC) اتفاق می‌افتند.

یکی از مزایای معاملات خارج از صرافی عدم نیاز به دفتر سفارشات است. به‌عنوان مثال، اگر شما در یک پلتفرم معاملاتی متمرکز یا غیرمتمرکز، در حال معامله دارایی‌ای با نقدینگی اندک، مانند کوین‌هایی با ارزش بازار کم، باشید، تنظیم سفارشی با حجم زیاد می‌تواند جلوی نهایی‌شدن تراکنش شما با قیمت دلخواه را بگیرد. با این حال، با استفاده از روش انجام معامله خارج از پلتفرم، به‌راحتی می‌توانید معاملات سنگین خود را با قیمت بهتر انجام دهید.

در نظر داشته باشید که حتی بازار دارایی‌هایی، مانند بیت کوین که نقدینگی مطلوبی دارند نیز ممکن است به‌هنگام تنظیم سفارشات بسیار بزرگ دچار مشکل شود. به‌همین دلیل، اغلب سفارش‌های بزرگ بیت کوین از طریق معاملات خارج از صرافی انجام می‌شوند.

تفاوت بازار اسپات و بازار قردادهای آتی

پیش‌تر اشاره کردیم که می‌توان معاملات فوری را در بازارهای اسپات با تحویل تقریباً فوری انجام داد.

در دیگر سو، بازار قراردادهای آتی وجود دارد که در آنها هزینه قرارداد در تاریخی در آینده پرداخت می‌شود. در این بازارها، خریدار و فروشنده توافق می‌کنند که در آینده مقدار معینی از کالا را با قیمتی مشخص مبادله کنند. به‌هنگام سررسید قرارداد، فروشنده و خریدار معمولاً به‌جای مبادله دارایی، تسویه نقدی انجام می‌دهند.

تفاوت بازار اسپات و بازار معاملات مارجین

معاملات مارجین در برخی بازارهای اسپات دسترس‌پذیر هستند، اما شبیه به معاملات اسپات نیستند. همان طور که قبلاً اشاره کردیم، معاملات اسپات شما را ملزم می‌کنند که بلافاصله دارایی را خریداری کرده و تحویل بگیرید.

در مقابل، معاملات مارجین به شما امکان می‌دهد از شخص ثالث وام با بهره بگیرید. اخذ این وام‌ها به شما کمک می‌کند وارد موقعیت‌های بزرگ‌تری شوید. به این ترتیب، وام‌گرفتن به معامله‌گران مارجین اجازه می‌دهد سود بیشتری کسب کنند. 

با این همه، وام‌گرفتن باعث افزایش میزان ضررهای احتمالی نیز می‌شود؛ بنابراین، باید مراقب باشید که تمام سرمایه اولیه خود را از دست ندهید.

نحوه انجام معاملات اسپات در صرافی بایننس

پس از ایجاد حساب در صرافی بایننس، فقط کافی است در صفحه اصلی صرافی بایننس، نشان‌گر را نزدیک به واژه Trade قرار دهید تا منوی کشویی باز شود و سپس، روی گزینه Classic کلیک کنید.

در این حالت، نمایی کلاسیک از پلتفرم معاملاتی بایننس را مشاهده خواهید کرد که شامل چند بخش مختلف است.

 1. این گزینه به شما اجازه می‌دهد جفت‌ارز معاملاتی دلخواه خود را در بازار اسپات پیدا کنید تا دیگر نیازی نباشد که رمزارزهای مطلوب خود را فقط با ارز فیات بخرید. در واقع، شما می‌توانید این رمزارزها را با سایر کوین‌ها و توکن‌های پلتفرم معاوضه کنید.
 2. در این بخش، می‌توانید نمودار موردنظر خود را با داده‌های تاریخی دلخواه در خصوص قیمت دارایی مشاهده کنید. در این پنجره می‌توانید از امکانات TradingView استفاده کنید که ابزاری گسترده جهت انجام تحلیل تکنیکال در اختیار شما قرار می‌دهد.
 3. دفتر سفارشات تمام سفارش‌های خرید و فروش باز یک دارایی را بر اساس قیمت آنها فهرست می‌کند. سفارشات سبز سفارش‌های خرید و سفارشات قرمز سفارش‌های فروش هستند. هنگامی‌ که شما برای خرید یک دارایی در بازار اسپات سفارش تنظیم می‌کنید، از پایین‌ترین قیمت پیشنهادی استفاده می‌کنید. اگر سفارش شما هنوز به حجم بیشتری برای انجام شدن نیاز دارد، پایین‌ترین قیمت فروش بعدی انتخاب می‌شود.
 4. در این بخش، شما می‌توانید سفارش‌های خرید یا فروش خود را ایجاد کنید. در حال حاضر، بخش Spot را مشاهده می‌کنید. زیر این بخش، شما می‌توانید یکی از سفارش‌های «محدود» (Limit)، «بازار» (Market) و «استاپ لیمیت» (Stop-limit) را انتخاب کنید.

اکنون، می‌توانیم به ساده‌ترین معامله اسپاتی که می‌توانید انجام دهید، نگاهی بیندازیم: سفارش بازار (market order).

فرض کنید که قرار است در ازای 1,000 دلار بایننس یواس‌دی (BUSD)، بیت کوین خریداری کنید. برای این کار، تنها کاری که باید انجام دهید ورود 1,000 دلار به بخش Total و کلیک روی گزینه Buy BTC است تا صرافی فوراً به فروشنده بیت کوین 1,000 دلار بایننس یواس‌دی تحویل دهد و در ازای آن، به شما بیت کوین پرداخت کند.

مزایا و معایب بازار اسپات

هر نوع معامله‌گری و استراتژی معاملاتی که با آن روبرو شوید، مزایا و معایب خاص خود را دارد. درک این موارد به شما کمک می‌کند ریسک معامله‌گری را کاهش دهید و با اطمینان بیشتری اقدام به انجام معاملات کنید. معاملات اسپات یکی از ساده‌ترین نوع معاملات هستند؛ با این حال نقاط ضعف و قدرتی نیز دارند.

مزایای بازار اسپات

 • قیمت‌ها شفاف هستند و تنها به عرضه و تقاضای بازار بستگی دارند. این جنبه در تضاد با سیاست بازار قراردادهای آتی است که اغلب شامل قیمت‌های مرجع متعددی می‌شود. به‌عنوان مثال، قیمت در بازار قراردادهای آتی بایننس از طریق اطلاعات دیگری، همچون نرخ تأمین مالی (funding rate)، شاخص قیمت و مبنای میانگین‌های متحرک (Moving Average) تعیین می‌شود. در برخی از بازارهای سنتی، قیمت دارایی ممکن است تحت تاثیر نرخ بهره نیز قرار گیرد.
یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از پلتفرم‌های معاملات اسپات شفافیت قیمت در این بازارهاست.
 • معاملات اسپات به‌علت ریسک‌ها، پاداش‌ها و قوانین ساده‌اش بسیار راحت است. به‌عنوان مثال، اگر 500 دلار روی بایننس کوین در بازار اسپات سرمایه‌گذاری کنید، به‌راحتی می‌توانید ریسک معامله خود را طبق قیمت ورود و قیمت فعلی محاسبه کنید.
 • می‌توانید سفارش بگذارید و بعد فراموشش کنید! برخلاف معاملات مارجین و مشتقه، در بازار اسپات نیازی به نگرانی در مورد لیکوئید شدن (از دست رفتن) سرمایه یا مارجین کال (margin call) ندارید. هر زمان که بخواهید می‌توانید وارد معامله یا از آن خارج شوید. همچنین، لازم نیست وضعیت سرمایه‌گذاری خود را به‌طور مداوم بررسی کنید، مگر اینکه بخواهید معاملات کوتاه‌مدت انجام دهید.

معایب بازار اسپات

 • بسته به نوع دارایی مورد معامله، بازارهای اسپات ممکن است مشکلاتی برای شما به همراه داشته باشند. احتمالاً کالاها بهترین مثال در این زمینه هستند. به‌عنوان نمونه، اگر در بازار اسپات نفت خام خریداری کنید، مجبور می‌شوید دارایی موردنظر را به‌صورت فیزیکی تحویل بگیرید. در مورد ارزهای دیجیتال نیز نگهداری توکن‌ها و کوین‌ها مستلزم پذیرش مسئولیت امنیت آنهاست. اما در بازاری همچون بازار قراردادهای آتی، تسویه‌حساب نهایی هر کالا یا دارایی را می‌توانید با وجه نقد انجام دهید.
 • ثبات برای برخی از دارایی‌ها، افراد و شرکت‌ها ارزشمند است. به‌عنوان مثال، شرکتی که مایل به فعالیت در خارج از کشور است نیاز به دسترسی به ارز خارجی در بازار فارکس دارد. اگر این شرکت متکی به بازار اسپات باشد، برنامه‌ریزی، هزینه و درآمد بسیار ناپایداری خواهد داشت.
 • سود بالقوه در معاملات اسپات بسیار کمتر از سود احتمالی در قراردادهای آتی یا قراردادهای مارجین است. شما می‌توانید از همین میزان سرمایه‌ای که در بازارهای اسپات هزینه می‌کنید، برای ورود به موقعیت‌های بزرگ‌تر استفاده کنید.

سخن پایانی

معاملات اسپات در بازارهای اسپات یکی از رایج‌ترین روش‌های معامله‌گری، به‌ویژه برای مبتدیان است. اگرچه فعالیت در این بازارها ساده به نظر می‌رسد، اما همیشه بهتر است از مزایا، معایب و همچنین استراتژی‌های بالقوه در این بازارها آگاهی بیشتری داشته باشید.

به‌غیر از اصول اولیه، باید ترکیبی از دانش به‌علاوه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را در بازار اسپات به کار بگیرید و احساسات معامله‌گران در این بازارها را به‌خوبی بررسی کنید.   

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
شروع خرید و فروش

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

1 نظر
 1. مرسییی فدات.. عالی بودواقعا🙏..الان دقیقا دوماهه دارم لابلای خریدوفروش جزئی رمزارزها راجبشون 24ساعت مطالعه میکنم ولی تاحالاهیشکی اینجوری کامل ،مفهومی ودرعین حال تخصصی توضیح نداده بود…همیشه موفق باشیدریحانه خانوم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکالپ تریدینگ (Scalping Trading) چیست؟

اسکالپ تریدینگ یکی از سبک‌های معامله‌گری محسوب می‌شود و معتادان آدرنالین از طرفداران این روش هستند! آیا در هنگام ترید، خیره به نمودار 1 دقیقه‌ای هستید؟ دوست دارید در یک…
بیشتر بخوانید

چرا مقداری ریپل (XRP) در کیف پول قابل برداشت نیست؟

ریپل یکی از رمزارزهای شناخته شده در بازار ارزهای دیجیتال، با ارزهای محبوب دیگر مانند بیتکوین، اتریوم و بایننس‌کوین تفاوت‌هایی دارد. اولین و مهمترین ویژگی متمایز ریپل این است که…
بیشتر بخوانید

استیبل کوین‌های برتر سال 2021 (ارزهای دیجیتال با ارزش پایدار)

سازوکار شناخته‌شدۀ ثبات قیمت در ارزهای فیات را نمی‌توان در بازار ارزهای دیجیتال مشاهده کرد. یکی از ویژگی‌های بازارهای دارایی‌های دیجیتالی همچون اتریوم و بیت کوین بی‌ثباتی و نوسانات شدید…
بیشتر بخوانید

روش تشخیص معکوس شدن روند قیمت‌ (با الگوی کف دوقلو)

بازار رمزارزها بازاری پرتلاطم و بی‌ثبات است و جهت روند قیمت ممکن است درست همان زمانی تغییر کند که اصلاً پیش‌بینی نمی‌کردید. انجام معامله در جهت روند یکی از بهترین…
بیشتر بخوانید

استفاده از سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل ارز دیجیتال

شناسایی صحیح سطوح حمایت و مقاومت می‌تواند تعیین‌کننده بُرد یا باخت در معاملات باشد. قبلا درباره حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال شرح داده‌ایم: حمایت و مقاومت چیست؟ معامله‌گری صرفاً…
بیشتر بخوانید