چگونه از Uniswap استفاده کنیم؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
پروتکل یونی سواپ

یونی سواپ (Uniswap) یک صرافی همتا به همتا (P2P) بوده که دارای توکن بومی خود با نام اختصاری «UNI» است.

صرافی یونی سواپ به کاربران خود اجازه می‌دهد بسیاری از ارز‌های دیجیتال برتر جهانی را بدون نیاز به واسطه مبادله کنند.

این صرافی در بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده و روی آن فعالیت می‌کند؛ به همین دلیل در این پلتفرم تنها می‌توان ارز‌های مبتنی بر استاندارد توکن ERC-20 را خرید و فروش کرد.

صرافی یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ (Uniswap) در میان پروژه‌های دیفای موجود در این حوزه، یکی از محبوب‌ترین‌ها محسوب می‌شود.

صرافی یونی سواپ به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز از طراحی بدون مجوز (permissionless design) برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌کند؛ از این رو همه افراد به این پلتفرم دسترسی داشته و صرافی یونی سواپ به هیچ وجه نمی‌تواند قوانین محدودیتی را برای کاربران وضع کند.

این موضوع برای کابران ایرانی که معمولا با دردسرهای مربوط به تحریم در صرافی‌های متمرکز دست و پنجه نرم می‌کنند، یک ویژگی بسیار خوب بنظر می‌رسد.

علاوه بر این، ارز یونی سواپ برای جلوگیری از مشکلات مربوط به نقدینگی که بسیاری از صرافی‌های سنتی با آن مواجه هستند، از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.

این صرافی نیز مانند اتریوم از قرارداد‌های هوشمند پشتیبانی می‌کند که توسط تکنولوژی بلاکچین فعال شده و به عنوان یک بازار ساز (Market Maker) خودکار عمل می‌کند.

کاربران یونی سواپ می‌توانند کارهای مختلفی در این شبکه انجام دهند از جمله، استخر‌های نقدینگی (liquidity pools) ایجاد کنند، نقدینگی (liquidity) مورد نیاز این شبکه را در ازای سود، فراهم کنند و حتی بسیاری از ارز‌های دیجیتال را مبادله کنند.

بیشتر بخوانید: استخر نقدینگی در دیفای چیست؟

تامین کنندگان نقدینگی
تأمین کنندگان نقدینگی یا LPها نقش مهمی در این صرافی ایفا می‌کنند.

چگونه می‌توان از Uniswap استفاده کرد؟

شبکه بلاکچینی یونی سواپ که مانند یک دفترکل الکترونیکی فعالیت می‌کند به طور مداوم داده‌های مربوط به تراکنش‌های کاربران را به‌روز رسانی می‌کند.

کاربران Uniswap می‌توانند به چند شیوه مختلف در این صرافی فعالیت کنند که عبارت‌اند از:

 • ایجاد بازار‌های جدید: کاربران می‌توانند از قراردادهای هوشمند جهت ایجاد بازار‌های جدید مبادله جفت ارز‌های دیجیتالی استفاده کنند.
 • مبادله دارایی‌ها از طریق بازار‌های موجود: کاربران می‌توانند از این پلتفرم برای مبادله دارایی‌های ارز دیجیتال از طریق بازار‌های غیرمتمرکز موجود در شبکه استفاده کنند.
 • فراهم کردن نقدینگی و دریافت پاداش: کاربران ارز یونی سواپ می‌توانند با استیک دارایی‌های خود نقدینگی این شبکه را فراهم کرده و در ازای آن پاداش خوبی دریافت کنند.
 • شرکت در حاکمیت یونی سواپ: دارندگان توکن‌های UNI در ازای استیک دارایی‌های خود قدرت شرکت در رأی‌گیری‌های شبکه را خواهند داشت و به این ترتیب می‌توانند در فرایند تصمیمی گیری شبکه دخیل شوند.

تأمین کنندگان نقدینگی نقش بزرگی در ادامه فعالیت و حفظ امنیت این شبکه ایفا می‌کنند. تأمین کنندگان نقدینگی به کسانی هستند که توکن‌های خود را در قالب نقدینگی به استخرهای نقدینگی تزریق می‌کنند.

در این فرایند هم کاربر سود می‌برد و هم صرافی! این کاربران نقدینگی مورد نیاز صرافی و سایر کاربران را فراهم می‌کنند و در ازای آن با توجه به میزان دارایی که استیک کرده‌اند، سود خوبی دریافت می‌کنند.

استخر‌های نقدینگی یونی سواپ بر مبنای x ضربدر y مساوی k عمل می‌کنند.

 • X: نماینده توکن‌های اتر (ETH)
 • Y: نماینده استیبل کوین تتر
 • K: نتیجه‌ای است که با ضرب X در Y به دست می‌آید و نشان‌دهنده میزان کل نقدینگی استخر است.

بیشتر بخوانید: منظور از بازارساز خودکار یا AMM در کوینکس چیست؟

به عنوان نمونه، در صورتی که کاربری از استخر نقدینگی برای خرید ارز اتر (ETH) و برای پرداخت آن از تتر (Tether) استفاده کند، طبیعتاً مقدار اتر موجود در استخر کاهش و میزان تتر افزایش می‌یابد.

کاربران برای استفاده از صرافی یونی سواپ به کیف پول‌های دیجیتالی نیاز دارند و با توجه به اینکه این صرافی روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده است کارمزد تراکنش‌ها با توکن‌های اتر پرداخت می‌شود.

مزایا و معایب صرافی یونی سواپ چیست؟

صرافی Uniswap یکی از بستر‌های معاملاتی غیرمتمرکز معتبر برای کاربران این حوزه است که شامل مزایای زیادی هم می‌شود، از جمله:

 • یک صرافی غیرمتمرکز و همتا به همتا برای مبادلات ارز‌های دیجیتال است.
 • برخلاف صرافی‌های دیگر، یونی سواپ هیچ درصدی از هزینه تراکنش را برای خود نگه نمی‌دارد و همه این هزینه‌ها به ارائه دهندگان نقدینگی تعلق می‌گیرد.
 • قراردادهای هوشمند مورد استفاده در این صرافی امکان مبادلات ارز‌های دیجیتال به روشی ایمن و ارزان‌تر را فراهم می‌کنند.
 • کاربران صرافی یونی سواپ با نگه داشتن توکن‌های UNI خود می‌توانند سود خوبی کسب کنند.
 • دارندگان توکن‌ها می‌توانند در حاکمیت غیرمتمرکز این شبکه شرکت کرده و نظرات خود را در مورد تصمیم گیری‌های مختلف ابراز کنند.

علی‌رغم مزایایی که اشاره کردیم، صرافی یونی سواپ معایب خود را دارد که عبارت‌اند از:

 • صرافی یونی سواپ تنها از مبادلات توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC20 پشتیبانی می‌کند.
 • Uniswap از الگوریتم اجماع اثبات کار پیروی می‌کند که معایب زیادی همچون مصرف بالای انرژی، مقیاس پذیری پایین، هزینه بالا تراکنش و … دارد.
 • کاربران برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها حتماً باید توکن‌های اتر را خریداری کنند.
 • برای استفاده از صرافی یونی سواپ کاربران نیازمند یک کیف پول مناسب و سازگار استفاده کنند.

توسعه یونی سواپ

وب‌سایت اصلی این صرافی (Uniswap.org) در نوامبر 2018 راه‌اندازی شد.

توسعه‌دهنده یونی سواپ، هایدن آدامز (Hayden Adams) گفته است که ایده توسعه این پلتفرم را از مقاله ویتالیک بوترین درباره بازار ساز‌های خودکار گرفته است.

uniswap مدتی پس از راه‌اندازی، ورژن دوم خود را منتشر کرد که به کاربران اجازه می‌داد جفت ارز‌های مختلف را در استخر‌های نقدینگی قرار دهند.

برای استیک دارایی در نسخه قبلی یونی سواپ، لازم بود که حتماً یکی از دو دارایی موجود در استخر اتر باشد.

در اواسط سپتامبر 2020، این صرافی اعلام کرد که ارز بومی خود را با نام ارز یونی سواپ ایجاد می‌کند. این ارز، توکن حاکمیتی صرافی Uniswap است که دارندگانش را قادر می‌سازد تا در مورد برخی تصمیم گیری‌های شبکه رأی‌گیری کنند.

توکن های UNI
ارز یونی سواپ به عنوان توکن حاکمیتی و برای شرکت در فرایند رأی‌گیری در این صرافی استفاده می‌شود.

در زمان عرضه ارز یونی، به هر کاربری که از صرافی یونی سواپ استفاده می‌کرد 400 توکن یونی پرداخت شد. در ابتدا تعداد 1 میلیارد توکن یونی ضرب شد که 15 درصد آن به کاربران قبلی و فعلی اختصاص یافت، 40 درصد نیز بین تیم پروژه که شامل کارکنان، سرمایه‌گذاران و مشاوران بود، تقسیم شد.

راهنمای گام به گام استفاده از صرافی یونی سواپ

در ادامه نحوه ورود به صرافی uniswap را توضیح خواهیم داد:

برای استفاده از یونی سواپ ابتدا وارد سایت یا اپلیکیشن آن به نام «uniswap.org» شوید.

روش استفاده از صرافی یونی سواپ

روی گزینه «Connect to a wallet» بزنید و یکی از کیف پول‌های اتریوم سازگار با یونی سواپ مانند متاماسک (metamask) را به این وب‌سایت متصل کنید. این کیف پول به عنوان یک افزونه روی مرورگر شما نصب می‌شود.

روش استفاده از یونی سواپ

توکن مد نظر خود که قصد فروش آن را دارید، در منو کشویی انتخاب کرده و توکنی که می‌خواهید در ازای فروش توکن خود بخرید را نیز انتخاب کنید.

روش تبدیل توکن در uniswap

سپس روی گزینه «Swap» زده و پیش نمایش تراکنش شما در پنجره‌ای باز می‌شود.

سواپ توکن

صحت اطلاعات تراکنش‌ها را بررسی کرده و سپس روی گزینه «Confirm Swap» زده و معامله خود را که در پنجره‌ای در کیف پولتان باز می‌شود، تأیید کنید.

تایید تبدیل توکن

در تصویر بالا گزینه‌های مختلفی را مشاهده می‌کنید که هر کدام اطلاعات مختلفی در اختیار شما قرار می‌دهند.

 • Price: قیمت هر توکن در ازای ارز پرداختی شما
 • Minimum received: حداقل تعداد توکنی که در این مبادله به دست می‌آورید.
 • Price Impact: تفاوت میان قیمت بازار و قیمتی که بسته به حجم معاملات خود به دست می‌آورید.
 • Fee: هزینه کارمزد تراکنش که در نهایت به تأمین کنندگان نقدینگی پرداخت می‌شود.

حالا تراکنش شما پردازش شده و باید کمی صبر کنید تا روی بلاکچین اتریوم نیز تأیید شود. برای پیگیری وضعیت تراکنش نیز می‌توانید جزییات آن را در وب‌سایت «Etherscan.io» مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: بررسی و آموزش سایت اکسپلورر اتریوم: اتر اسکن (Etherscan)

چالش‌های پیش روی صرافی یونی سواپ

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای، حوزه‌ای بسیار رقابتی است. به همین دلیل Uniswap در صورتی که به خوبی در بازار عمل نکند ممکن است فقط مدت محدودی پرطرفدار باشد و پروتکل‌های دیگر سریعاً جای آن را بگیرند.

می‌دانیم که اتریوم در حال حاضر از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند و این الگوریتم مشکلاتی مانند مقیاس پذیری پایین و هزینه بالا تراکنش را برای این شبکه به دنبال دارد؛ همین امر باعث می‌شود که پروژه‌های بزرگ دیفای که روی این بلاکچین راه‌اندازی شده‌اند به بلاکچین‌های دیگر منتقل شوند یا شبکه‌های خود را ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید: ZK-Rollup؛ راهکاری برای بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم!

با این حال، اتریوم در حال حاضر برنامه‌هایی برای به‌روز رسانی پلتفرم خود به اتریوم 2.0 دارد که در آن الگوریتم اثبات کار این شبکه به اثبات سهام تغییر خواهد یافت که احتمال می‌رود به‌زودی این به‌روز رسانی اعمال شود.

با تغییر الگوریتم اجماع به اثبات سهام، این شبکه می‌تواند مشکلاتی که تا کنون با آن‌ها روبرو بوده است را حل کند.

برخی هم مدعی هستند که به دلیل اتکای ارز یونی سواپ بر معاملات آربیتراژ، این پلتفرم همواره به سایر صرافی‌های ارز دیجیتال غیرمتمرکز مانند کوین بیس (coinbase) و بایننس (binance) متکی خواهد بود.

با این وجود، تیم توسعه‌دهنده یونی سواپ بیکار ننشسته‌اند و اخباری در مورد ارائه نسخه سوم یونی سواپ به گوش می‌رسد. بنیان‌گذاران یونی سواپ ادعا می‌کنند که ورژن سوم این صرافی بسیار متفاوت خواهد بود و قرار است خدمات و ویژگی‌های منحصر به‌فرد زیادی را در اختیار سرمایه‌گذاران خود قرار دهد.

سخن آخر

صرافی یونی سواپ یکی از بستر‌های معاملاتی ارز دیجیتال محبوب بازار است. این صرافی روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده و از بسیاری از ارز‌های مبتنی بر erc20 پشتیبانی می‌کند. یونی سواپ توکن بومی خود به نام توکن uni را نیز منتشر کرده است.

از ارز یونی سواپ به عنوان توکن حاکمیتی استفاده می‌شود. دارندگان این ارز می‌توانند با استیک این توکن‌ها علاوه بر دریافت پاداش، قدرت رأی‌گیری نیز کسب کنند. در نهایت از این طریق می‌توانند در فرایند رأی‌گیری شبکه شرکت کرده و تأثیر مستقیمی در برخی تصمیم گیری‌های شبکه داشته باشند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
عضویت فوری
صرافی خارجی کوینکسعضویت فوری

سایر مطالب: صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال (DEX)

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
134 نظر
 1. سلام من ارز پورتو رو شبکه اتریوم خرید سواپ کردم الان ارز پورتو دارم ولی هنوز داخل صرافی روی این شبکه رو نداره مشکل کجاس کانترکت ارز هم از اتریوم اسکن برداشتم

 2. سلام من ارز پورتو رو شبکه اتریوم خرید سواپ کردم الان ارز پورتو دارم ولی هنوز داخل صرافی روی این شبکه رو نداره مشکل کجاس کانترکت ارز هم از اتریوم اسکن برداشتم

 3. سلام
  من مقدار اتریوم۰.۲۲۸ رو به روش شما تبدیل کردن به SAITAMA اتریوم کسر شده از حساب ولی ارز جدید هنوز به کیف پولم ننشسته
  البته چون از نت گوشی استفاده می‌کردم چند تماس داشتم که رد تماس کردم
  بنظرتون چکار باید کرد

 4. سلام
  زمانی که توی یونی دارم معامله میکنم
  بعد وارد کردن تعداد توکن هام این گزینه روشن میشه
  وقتی روش کلیک میکنم میره توی گوگل
  Allow the Uniswap Protocol to use your ELAB
  چیکار کنم؟
  و اینکه توکنی که می خوام معامله کنم elab هست

  1. سلام وقت بخیر، مطمئنید وارد یونی سوآپ اصلی شدید و فیک نیست؟
   مراقب باشید سایتها و اپ های فیک زیاده و هدفشون دزدیدن ارز دیجیتال شماست.
   لینک رو چک کنید که app.uniswap.org باشه

 5. سلام وقت بخیر
  من در یونی سواپ
  مقدار۸۵دلار اتریوم رو تبدیل به دوج الون کردم
  اما اتریوم از من کم شد ولی به حساب دوج الونم نیومد و تراکنش فیلد شد
  راهی هست که اتریومم رو بازگردونم یا تراکنش رو موفق کنم؟؟ممنون از شما

  1. سلام وقت بخیر، 85 دلار بعیده حتی کفاف کارمزد تراکنش رو هم بده. نه فکر نمیکنم بتونید برگردونید.

  2. ازپنکک سواپ بخر و بی ان بی اسمارت چین تبدیل کن با کارمزد یک دلاری و الکی ۶ هفت دلار واسه یونی سواپ نده

 6. سلام من مقداری شیبا از طریق صرافی یونی سوآپ و‌کیف متامسک‌خریدم‌اما نمیدونم‌کجا میتونم ببینمش

  1. سلام خسته نباشید چطور میتونم به پشتیبانی یونی پیام بدم، چند ماه پیش از طریق کیف پول تراست ۵میلیارد شیبا سوآپ کردم که باید بهم ۱۱ اتر میداد ولی فقط ششونیم اتر داد

 7. سلام
  خسته نباشید
  مقداری ارز kishumoto میخواستم بخرم
  و برای اینکار باید
  کیف پول متاماسک به یونی سواپ متصل بشه
  برای خرید این ارز باید اتریوم داشت
  همه ی مراحل انجام میشه اما رو سواپ گیر میکنه متاسفانه

 8. با سلام من یه توکنی میخوام بگیرم از یونی سوآپ به ارزش 0.026 اتریوم، نمیخوام زیاد سرمایه بزارم، اما یه مشکلی وجود داره و نمیشه، یکی اینکه اگه به همین مبلغ 0.026 سوآپ کنم درصد Price Impact – 0/31 میخوره و اگه مبلغ خریدمو کم کنم مثلا به 0.0001 اتریوم برسونم ارور میده و به مرورگر وصل میشه و این عبارت طولانی مینویسه که شامل wc:1aqir……میشه. میشه لطفا راهنماییم منید که چجوری میتونم سوآپ کنم، کوینی هم که میخوام بگیرم saitama هستش

  1. سلام وقت بخیر. وقتی نقدینگی در جفت ارز کم باشه این اتفاق میفته.
   راه حل خاصی نداره، وقتی لیکوییدیتی کم هست بهتره نخرید چون بعدا برای فروشش به مشکل جدی میخورید.

  2. سلام.داخل یونی سواپ تراست ولت انجین کوین رو به سایتاما تبدیل کردم تمام مراحل رو انجام دادم وهزینه تراکنش هم از اتریوم تراست ولت برداشت و در گزارش تراکنش هم موفق اعلام کرده ولی نه از انجین کوین کم شده ونه سایتاما ارسال شده فقط هزینهتراکنش معادل ۱۳.۷دلار کسر شده. لطفا راهنمایی کنید

 9. سلام
  من مقداری ارز شیبا داخل تراست ولت دارم میخوام از طریق یونی سواپ بفروشم به ارز dai تبدیل کنم خوبه یه چیز دیه ممنون میشم راهنمایی کنید بهترین نوع تبدیل بگید ممنونم

  1. سلام وقت بخیر، اینکه به کدام ارز تبدیل کنید طبیعتا بستگی به نیاز بعدی و هدف شما داره
   اگه میخواید به استیبل کوین تبدیل کنید، توکن dai گزینه بدی نیست ولی اول چک کنید بعدا که خواستید انتقالش بدید یا فروشیدش، صرافی مقصد شما از این توکن پشتیبانی میکنه؟
   معمولا برای تتر گزینه های ترید بیشتری وجود داره.

   1. با سلام من یه توکنی میخوام بگیرم از یونی سوآپ به ارزش 0.026 اتریوم، نمیخوام زیاد سرمایه بزارم، اما یه مشکلی وجود داره و نمیشه، یکی اینکه اگه به همین مبلغ 0.026 سوآپ کنم درصد Price Impact – 0/31 میخوره و اگه مبلغ خریدمو کم کنم مثلا به 0.0001 اتریوم برسونم ارور میده و به مرورگر وصل میشه و این عبارت طولانی مینویسه که شامل wc:1aqir……میشه.
    میشه لطفا راهنماییم منید که چجوری میتونم سوآپ کنم، کوینی هم که میخوام بگیرم saitama هستش

    1. سلام وقت بخیر. وقتی نقدینگی در جفت ارز کم باشه این اتفاق میفته.
     راه حل خاصی نداره، وقتی لیکوییدیتی کم هست بهتره نخرید چون بعدا برای فروشش به مشکل جدی میخورید.

     1. سلام
      من حدود ۱. اتریوم رو با یونی سواپ تبدیل به دوج الون کردم و با موفقیت انجام شد.
      فقط توی کیف پول تراست والتم نشون نمیدتش و توی قسمت توضیحات توکن اتریوم یه گزینه smart contract اومده که شرح عملیات رو نشون میده و در قسمت Dapp از تراست ولت با انتخاب یونی سواپ و چنج بین اتریوم و دوج الون میزان توکن‌ های دوج الون رو فقط اونجا نشون میده.
      راهی هست به کیف پولم منتقلشون کنم؟!

 10. ارزی را میخواهم بخرم که فقط در صرافی یونی سواپ هست ولی با تراس ولتم که کانکت میشوم اون ارز رو نمیاره
  باید چه کار کنم و سوال بعدیم اینه که با تتر نمی شود ارز مورد نطر را بخرم حتما باید اتریوم داشته باشم وقتی تو کیف چولم تتر دارم چطوری اتریوم تهیه کنم؟؟ ممنون میشم یکی راهنمایی کنه
  متاسفانه هنگام سواپ گزینه کانفرم سواپ رو نمیاره

  1. اسم ارز رو در یونی سوآپ جستجو کنید اگر نیاورد آدرس قرارداد توکن رو از etherscan.io دربیارید و وارد یونی سوآپ کنید
   بستگی داره تتر شما روی چه شبکه ای باشه. برای تبدیل ارزها در یونی سوآپ حتما باید توکن ها ERC20 باشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عناوین مطلب