چگونه از Uniswap استفاده کنیم؟

پروتکل یونی سواپ

پروتکل Uniswap (به فارسی یونی‌سوآپ) با انتشار توکن حاکمیتی (governance token) خود ثابت کرد در فضای پرسرعت DeFi (مالی غیرمتمرکز) می‌توان مطابق با روند پیشروی کرد.

اما Uniswap چه کاربردی دارد و چگونه باید از Uniswap استفاده کرد؟

در میان پروژه‌های DeFi موجود، Uniswap یکی از بزرگترین‌ها محسوب می‌شود و از نظر میزان سلطه، یکی از رهبران بازار DeFi بوده است.

در تابستان سال 99، این اکسچنج غیرمتمرکز توانست توجه تعداد زیادی از مشتاقان ارزهای دیجیتال را به خود جلب کند.

اما این صرافی غیرمتمرکز چگونه کار می‌کند، قضیه توکن حاکمیتی آن چیست و روش استفاده از آن چگونه است؟ در ادامه این بخش از بورسینس بخوانید.

شیوه کارکرد Uniswap

شیوه کار Uniswap با صرافی‌های متمرکز (مانند kucoin) متفاوت است.

Uniswap یک نرم‌افزار متن‌باز است که بر پایه بلاک‌چین اتریوم ساخته شده و کاربران را قادر می‌سازد بدون نیاز به واسطه، توکن‌های ERC-20 را معامله کنند.

این اکسچنج علاوه بر کمک به کاهش کارمزد معاملات، می‌تواند مشکلات ناشی از سانسور و تحریم را برطرف کند.

تامین‌کنندگان نقدینگی (به انگلیسی Liquidity providers) نقش بزرگی در Uniswap دارند.

آنها با آوردن نقدینگی (موجودی ارزهای دیجیتال‌شان) به این اکسچنج، معاملات را بدون نیاز به وجود order book (لیست سفارشات خرید و فروشی که کاربران ارسال می‌کنند) تسهیل می‌کنند.

هرکسی که مقداری ارز دیجیتال دارد می‌تواند با وارد کردن مقادیر برابری از دو توکن (مثلا اتر و استیبل‌کوین‌هایی مانند USDT و DAI) در این استخرهای نقدینگی مشارکت داشته باشد.

مطلب مرتبط: استیبل‌کوین چیست؟

تامین‌کنندگان نقدینگی در ازای اینکار، توکن‌های آن استخر را بدست می‌آورند و این توکن‌ها می‌توانند در سایر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به کار برده شوند.

وقتی کاربری وارد یونی‌سوآپ می‌شود و در یک جفت‌ارز، معامله‌ای انجام می‌دهد مقداری کارمزد تراکنش می‌پردازد. مقداری از این کارمزد تراکنش، به تامین‌کنندگان نقدینگی تعلق می‌گیرد. این مقدار از کارمزد تراکنش، بستگی به این دارد که تامین کننده نقدینگی، چه مقداری از توکن آن استخر را تامین کرده است.

استخرهای یونی‌سوآپ بر مبنای این معادل است:
x * y = k

در اینجا x نماینده ارز اتر، y نماینده ارز USDT است.

k نتیجه‌ای است که با ضرب x در y بدست می‌آید و نشان‌دهنده میزان کل نقدینگی استخر است.

بازارسازان یا بازارگردان‌ها (قراردادهای هوشمندی که نقدینگی استخرها را نگه می‌دارند) بر این اساس کار می‌کنند که k همواره و در هر زمان باید ثابت و پایدار بماند.

مثلا یک نفر از استخر نقدینگی برای خرید ETH در ازای پرداخت USDT استفاده می‌کند. با انجام این تراکنش، طبیعتا مقدار ETH موجود در استخر نقدینگی کاهش و USDT افزایش می‌یابد.

کسی که با پرداخت USDT در یک استخر نقدینگی مقداری ETH خریداری می‌کند، در نهایت باعث تاثیرگذاری روی بالانس دو دارایی در جفت‌ارز مورد معامله می‌شود که در این موارد، افزایش قیمت ETH و کاهش قیمت USDT است. این لغزش در استخرهای نقدینگی بزرگ معمولا بسیار کمتر خواهد بود.

یکی از مهمترین مزایای یونی‌سوآپ، نبود پیچیدگی و سهولت استفاده از آن در مقایسه با سایر اکسچنج‌های غیرمتمرکز است. به این معنی که در این اکسچنج، خریداران و فروشندگان نیستند که نقدینگی اکسچنج را (از طریق ارسال سفارش در order book) فراهم می‌کنند.

Uniswap از چه زمانی روی کار آمد؟

سایت اصلی این پروژه، Uniswap.org در تاریخ نوامبر 2018 راه‌اندازی شده و موسس آن Hayden Adams گفته این ایده را از مقاله‌ی ویتالیک بوترین در مورد بازارگردان‌های خودکار (automated market makers) گرفته است.

یکی از بزرگترین پیشرفت‌های این پروژه DeFi با انتشار ورژن 2 یونی‌سوآپ حاصل شد. با انتشار نسخه 2، دیگر نیاز نبود ارز ETH یکی از دو دارایی موجود در یک استخر نقدینگی باشد.

در نتیجه، دو توکن ERC-20 را می‌توان بطور مستقیم به همدیگر تبدیل کرد که بطور کلی باعث کاهش تعداد تراکنش‌ها و هزینه تراکنش پرداختی در معامله می‌شود.

این تغییر، همچنین خبر خوبی برای بلاک‌چین اتریوم بود، زیرا مشکل ازدحام تراکنش‌های تایید نشده و شلوغی شبکه کمتر خواهد شد.

سایر تغییراتی که در نسخه دوم یونی‌سوآپ اتفاق افتاد:

 • قیمت‌های ارائه شده on-chain که به میزان زیادی غیرمتمرکز هستند و دستکاری در قیمت را بسیار مشکل می‌کنند.
 • بهبودهای فنی، به این معنی که قراردادهای هوشمند دیگر به زبان Solidity نوشته می‌شوند.
 • مبادله‌های سریع (Flash swaps) که کاربران را قادر می‌سازد توکن‌ ERC-20 را خارج کرده و از آن برای آربیتراژ یا اهرم فوری استفاده کند.

توکن UNI چیست؟

در اواسط سپتامبر 2020 (شهریور 99) یونی‌سوآپ اعلام کرد یک ارز دیجیتال جدید با نام UNI ایجاد می‌کند. این توکن به عنوان یک توکن حاکمیتی، دارندگانش را قادر می‌سازد در خصوص مسیری که این پروتکل طی می‌کند رای دهند.

در زمان انتشار توکن، به هر شخصی که از اکسچنج یونی‎سوآپ استفاده کرد بود 400 توکن UNI پرداخت شد. این مقدار توکن، در برهه‌ی خاصی از زمان معادل 3,350 دلار ارزش داشت!

در ابتدا تعداد 1 میلیارد توکن UNI ضرب شد که 15 درصد آن به کاربران قبلی و فعلی اختصاص یافت. 40 درصد کل توکن نیز بین تیم پروژه که شامل کارکنان، سرمایه‌گذاران و مشاوران بود تقسیم شد.

این اعتقاد وجود دارد که انتشار توکن UNI به دلیل پاسخ به تصمیم SushiSwap مبنی بر کوچ 1 میلیارد دلار از مبالغ موجود در Uniswap به پلتفرم اکسچنج غیرمتمرکز خود بود.

Uniswap در واقع خیلی دیر اقدام به انتشار توکن حاکمیتی خود کرد و پروتکل‌های دیگر شامل Maker، Aave و Yearn.finance خیلی زودتر دست به این کار زده بودند.

راهنمای قدم به قدم استفاده از UniSwap

چگونه باید از UniSwap برای تبدیل ارزهای دیجیتال به هم استفاده کنیم؟ راهنمای قدم به قدم را بخوانید:

1. وارد اپلیکیشن یونی‌سوآپ شوید: app.uniswap.org

روش استفاده از صرافی یونی سواپ

2. با کلیک روی دکمه Connect to a wallet یک والت اتریوم (مانند metamask) را به سایت متصل کنید. این والت به عنوان یک افزونه روی مرورگر نصب می‌شود، توضیحات کامل والت metamask را اینجا بخوانید.

روش استفاده از یونی سواپ

3. توکنی که قصد تبدیل آنرا دارید در منوی کشویی انتخاب کرده و توکنی که قصد دارید در ازای فروش توکن خودتان بدست آورید را نیز مشخص کنید.

روش تبدیل توکن در uniswap

سواپ توکن

4. بعد از کلیک روی Swap، پیش‌نمایش تراکنش را در پنجره‌ای که باز می‌شود ببینید و پس از کلیک روی Confirm Swap تایید نهایی معامله را در پنجره‌ای که کیف پول‌تان بطور خودکار باز می‌کند انجام دهید. 

تایید تبدیل توکن

 • Price: قیمت هر توکن در ازای ارز پرداختی شما
 • Minimum received: حداقل تعداد توکنی که در این مبادله بدست می‌آورید
 • Price Impact: تفاوت بین قیمت بازار و قیمتی که شما بدست می‌آورید (متناسب با حجم معامله تغییر می‌کند)
 • Liquidity Provider Fee: کارمزدی که به تامین‌کننده نقدینگی می‌پردازید

5. در این مرحله باید مقدار صبر داشته باشید تا تراکنش روی بلاکچین تایید شود. برای پیگیری وضعیت تراکنش، می‌توانید جزییات را در سایت Etherscan.io ببینید.

چالش‌هایی پیش‌روی Uniswap

صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) بسیار رقابتی است. به همین دلیل Uniswap ممکن است فقط مدت محدودی پرطرفدار باشد و پروتکل دیگری با قابلیت‌های خود بتواند گوی رقابت را برباید.

همانطور که اشاره شد، اتریوم به دلیل تعدد تراکنش‌هایی که در پروتکل DeFi وجود دارد با مشکلات کندی تراکنش‌ها و افزایش کارمزدها مواجه شده و همین می‌تواند باعث شود بزرگان صنعت DeFi روی بلاکچین دیگری که سرعت تراکنش بالاتر و کارمزد کمتری دارند کوچ کنند.

البته اگر اتریوم 2.0 بتواند زودتر اعمال شود، مشکلات کندی تراکنش‌ها تا حد زیادی رفع خواهد شد.

برخی نیز مدعی هستند به دلیل اتکای یونی‌سوآپ روی معاملات آربیتراژ، این پلتفرم همواره به سایر اکسچنج‌های غیرمتمرکز مانند coinbase و binance متکی خواهد بود.

با این حال، به نظر نمی‌رسد تیم یونی‎سوآپ بیکار نشسته باشند و صحبت‌هایی از نسخه سوم این پروتکل به گوش می‌رسد. بنیانگذار Uniswap ادعا کرده که ورژن جدید “نسخه دوم را خواهد بلعید” و تجربه بسیار بهتری به کاربران ارائه خواهد کرد.

شاید این نسخه بتواند این پروتکل را در رقابت با سایرین جلو بیندازد.

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
عضویت فوری
مزدکس (پلتفرم جدید)
 • صرافی حرفه‌ای برای ترید ارز دیجیتال
 • بدون نگرانی از تحریم
 • سرعت بالا و نرم‌افزار قوی
 • تیم حرفه‌ای و با تجربه در بازارهای مالی
 • 10 درصد تخفیف کارمزد بگیرید
عضویت فوری

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

116 نظر
 1. با سلام من یه توکنی میخوام بگیرم از یونی سوآپ به ارزش 0.026 اتریوم، نمیخوام زیاد سرمایه بزارم، اما یه مشکلی وجود داره و نمیشه، یکی اینکه اگه به همین مبلغ 0.026 سوآپ کنم درصد Price Impact – 0/31 میخوره و اگه مبلغ خریدمو کم کنم مثلا به 0.0001 اتریوم برسونم ارور میده و به مرورگر وصل میشه و این عبارت طولانی مینویسه که شامل wc:1aqir……میشه. میشه لطفا راهنماییم منید که چجوری میتونم سوآپ کنم، کوینی هم که میخوام بگیرم saitama هستش

  1. سلام وقت بخیر. وقتی نقدینگی در جفت ارز کم باشه این اتفاق میفته.
   راه حل خاصی نداره، وقتی لیکوییدیتی کم هست بهتره نخرید چون بعدا برای فروشش به مشکل جدی میخورید.

 2. سلام
  من مقداری ارز شیبا داخل تراست ولت دارم میخوام از طریق یونی سواپ بفروشم به ارز dai تبدیل کنم خوبه یه چیز دیه ممنون میشم راهنمایی کنید بهترین نوع تبدیل بگید ممنونم

  1. سلام وقت بخیر، اینکه به کدام ارز تبدیل کنید طبیعتا بستگی به نیاز بعدی و هدف شما داره
   اگه میخواید به استیبل کوین تبدیل کنید، توکن dai گزینه بدی نیست ولی اول چک کنید بعدا که خواستید انتقالش بدید یا فروشیدش، صرافی مقصد شما از این توکن پشتیبانی میکنه؟
   معمولا برای تتر گزینه های ترید بیشتری وجود داره.

   1. با سلام من یه توکنی میخوام بگیرم از یونی سوآپ به ارزش 0.026 اتریوم، نمیخوام زیاد سرمایه بزارم، اما یه مشکلی وجود داره و نمیشه، یکی اینکه اگه به همین مبلغ 0.026 سوآپ کنم درصد Price Impact – 0/31 میخوره و اگه مبلغ خریدمو کم کنم مثلا به 0.0001 اتریوم برسونم ارور میده و به مرورگر وصل میشه و این عبارت طولانی مینویسه که شامل wc:1aqir……میشه.
    میشه لطفا راهنماییم منید که چجوری میتونم سوآپ کنم، کوینی هم که میخوام بگیرم saitama هستش

    1. سلام وقت بخیر. وقتی نقدینگی در جفت ارز کم باشه این اتفاق میفته.
     راه حل خاصی نداره، وقتی لیکوییدیتی کم هست بهتره نخرید چون بعدا برای فروشش به مشکل جدی میخورید.

 3. ارزی را میخواهم بخرم که فقط در صرافی یونی سواپ هست ولی با تراس ولتم که کانکت میشوم اون ارز رو نمیاره
  باید چه کار کنم و سوال بعدیم اینه که با تتر نمی شود ارز مورد نطر را بخرم حتما باید اتریوم داشته باشم وقتی تو کیف چولم تتر دارم چطوری اتریوم تهیه کنم؟؟ ممنون میشم یکی راهنمایی کنه
  متاسفانه هنگام سواپ گزینه کانفرم سواپ رو نمیاره

  1. اسم ارز رو در یونی سوآپ جستجو کنید اگر نیاورد آدرس قرارداد توکن رو از etherscan.io دربیارید و وارد یونی سوآپ کنید
   بستگی داره تتر شما روی چه شبکه ای باشه. برای تبدیل ارزها در یونی سوآپ حتما باید توکن ها ERC20 باشن

 4. سلام من شیبا دارم تو تراست ولت میخوام تو یونی سوآپ بفروشم
  بهترین روش تبدیل به کدوم ارزه
  به dai تبدیل کنم خوبه یا نه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر، اینکه به کدام ارز تبدیل کنید طبیعتا بستگی به نیاز بعدی و هدف شما داره
   اگه میخواید به استیبل کوین تبدیل کنید، توکن dai گزینه بدی نیست ولی اول چک کنید بعدا که خواستید انتقالش بدید یا فروشیدش، صرافی مقصد شما از این توکن پشتیبانی میکنه؟
   معمولا برای تتر گزینه های ترید بیشتری وجود داره.

 5. سلام خسته نباشید من ی مقدار شیبا رو به اتریوم خواستم تبدیل کنم تو صرافی یونی سواپ از م کارموزد اتریوم هم کم کرده لینک تایید تراکنش هم اومده ولی شبیا از ولت م کم نکرده فقط کارموزد گرفته الان موندم چی کنم ۲ روز هم از تراکنش گذشت هر چقدر شبکه شلوغ باشه فکر نکنم ۲ روز طول بکشه

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی. بعضی وقتا کارمزد شبکه از شما کسر میشه ولی تراکنش Fail میشه و مجبورید دوباره تلاش کنید. بهتره کارمزد رو از متوسط پایین تر نذارید تا احتمال تایید شدن تراکنش بالاتر بره.

 6. سلام وقت بخیر.بنده قصد خرید مقداری ارز یونی سوآپ رو از صرافی نوبیتکس و انتقال اون به تراست ولت دارم.از جایی شنیدم که در آینده اگر بخوام این ارز رو چنج یا جابجا کنم باید در کیف پولم اتریوم داشته باشم.این مطلب درسته؟ و میشه راهنمایی کنید بهترین راه خرید و هولد توکن یونی سوآپ چه راهی هست.متشکرم

  1. سلام وقت بخیر، بله چون UNI روی شبکه اتریوم هست برای انتقالش از تراست ولت باید مقداری ETH داشته باشید. اگه هدف شما خرید ریالی یونی سوآپ باشه نوبیتکس گزینه خوبیه.

   1. ممنون بابت پاسخگوییتون.پیشنهاد میکنید یونی رو داخل توبیتکس نگهدارم و به کیف پول انتقال ندم؟ چون هزینه جابجاییش خیلی بالاست. اگر پیشنهاد بهتری دارید ممنون میشم راهنمایی کنید🌷قصد هولد به مدت بالای 1سال دارم

    1. خواهش میکنم. آره کارمزد تراکنش اتریوم خیلی بالا رفته و اگه مبلغ ارز خریداری شده کم باشه ارزش جابجایی نداره.

 7. سلام، من مقداری از ارزی توی متامسک داشتم و از طریق سوشی‌سواپ میخواستم تبدیلش کنم به اتریوم، بعد از انجامش از من ۱۰ دلار هم به عنوان فی کم کرد، اما سواپ انجام نشد، لطفا راهنمایی کنید که مشکل از کجاست، تشکر🙏🏻
  (با یونی‌سواپ هم انجام دادم و همین اتفاق تکرار شد)

  1. سلام وقت بخیر، در شبکه اتریوم گاهی برخی تراکنش ها به خاطر کارمزد پایین fail میشن و کارمزدی که میپردازید سوخت میشه.
   راه حل اینه کارمزد رو کم نذارید، متوسط به بالا باشه به نظرم.

 8. با سلام چطور میشه دوج کوین رو در یونی سواپ یا دیگر صرافی های غیرمتمرکز به ارز دیگه تبدیل کرد؟؟؟ تا اینجا که من فهمیدم فقط دوج کوین بر پایه bnb رو میشه تبدیل کرد ولی دوج هایی که ما داریم من راهی براش پیدا نکردم برای تبدیل

  1. سلام وقت بخیر، دوج کوین روی شبکه اتریوم نیست بنابراین روی یونی سوآپ نمیتونید معامله‌اش کنید دوست عزیز
   اما بایننس اومده این توکن رو روی شبکه خودش (BEP20 یا همون BSC) آورده.

   اگه دوج کوین شما روی شبکه اصلی خودشه، برای اینکه دوج کوین رو روی شبکه BEP20 بیارید میتونید از بایننس بریج استفاده کنید >> راهنما
   بعدش برای ترید غیرمتمرکز روی شبکه BEP20 میتونید از صرافی پنکیک سوآپ استفاده کنید >> راهنما
   برای ترید روی صرافی پنکیک سوآپ نیاز به تنظیم کیف پول متامسک روی BSC دارید >> راهنما
   همینطور نیاز به مقداری ارز BNB دارید تا به عنوان کارمزد تراکنش استفاده بشه

   1. ممنونم بابت راهنمایی، فقط اینکه من دوج هام در تراست ولت هست آیا بعد از تبدیل در بایننس بریج برای اینکه بتونم سواپ کنم از طریق پنکیک سواپ باید کیف پول متامسک داشته باشم یا نه؟
    سوال بعدی اینکه شبکه bep20 مثل شبکه اصلی خود دوج کوین امن هست؟؟؟
    واینکه بایننس بریج بحث تحریم هارو نداره؟

    1. اگه تراست ولت دارید نه الزامی به نصب متامسک نیست چون تراست ولت امکان اتصال به پنکیک سوآپ رو داره.
     شبکه BEP20 رو بایننس پشتیبانی میکنه که از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال هست، تصمیم با خودتون.
     بایننس بریج نیاز به عضویت نداره، بنابراین به راحتی میتونید ارزها رو روی زنجیره‌های مختلف جابجا کنید.

 9. سلام استاد من با متاماسک وصل شدم یونی سواپ با اتریوم میخواستم یدون توکن بخرم از ۲۱۰ دلار ۱۳۲ دلار. کارمزد کم کرد ولی توکن نداد بهم فقط ۷۷دلار ماند ایمیل میزنم جواب نمیدن به نظرتون چیکار میتونم بکنم

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز، کارمزد شبکه اتریوم این روزها خیلی بالاست و توصیه میکنم تا کم شدن کارمزد ازش استفاده نکنید مگر اینکه واقعا مبلغ انتقالی ارزششو رو داشته باشه.

 10. سلام. ممنون میشم به منم کمک کنید.من تو یونی سواپ میخواستم توکنم رو تبدیل کنم به اتریوم زدم روی گزینه ترید اونجا تبدیل کردم. یه گزینه داشت که میگفت اگه میخوای کامزد کمتری بدی اینو قبول کن.allow the uniswap protocol to use your token منم قبول کردمو همه چی با موفقیت انجام شد.23 اتریومم ازم کم کرد بابت کارمزد گفت میتونی ترید رو شروع کنی. حالا من اشتباه کردم زدم روی ترید. من فقط میخواستم تبدیل کنم. راهی هست که دوباره نخوام کارمزد بدم؟ اصلن اون گزینه چی بود.

  1. سلام وقت بخیر، برای کار با یونی سوآپ اول باید به پروتکل سایت اجازه بدید تا توکن شمارو برداشت کنه که بعد بتونید تبدیل رو انجام بدید (کارمزد اول برای همینه)
   کارمزد دوم هم کارمزد تراکنش هست .

 11. سلام جناب جهان‌دیده
  مرسی از مطالب خوبتون
  من تراست ولتم رو به یونی سواپ وصل کردم تا مقداری توکن دکست رو به اتر تبدیل کنم
  گزینه swap فعال نبود
  یک گزینه قرمز بود برای اجازه دسترسی یونی سواپ به اون توکن در تراست که حدود 17 دلار کارمزد گرفته ازم! این مبلغ بابت چی بود؟
  بعدش گزینه swap فعال شد که وقتی زدم، یه خطا نشون داده شد که تراکنش لغو شده
  روی dismiss زدم
  صفحه کارمزد حدودا 40 دلاری ظاهر شد که من این میزان اتر در تراست خودم نداشتم
  چرا دوتا کارمزد؟
  متاسفانه اون کارمزد اول دیگه برنگشت به حسابم!

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   برای اتصال به اکسچنج های غیرمتمرکز برای بار اول یه کارمزد پرداخت میکنید که اون 17 دلار مربوط به این موضوع بوده.

   1. ببخشید میشه بیشتر توضیح بدید؟! یعنی الان منی‌ که میخوام برای اولین بار از تراست به یونی سواپ کانکت شم و سواپ کنم ارزی رو به تتر باید علاوه بر کارمزد اون تراکنش کارمزد اضافه ای هم پرداخت کنم؟!!

    1. تا جایی که میدونم در زمان تبدیل ارزها 3 کارمزد پرداخت میکنید:
     1. برای اولین بار برای اتصال به پروتکل یونی سوآپ یک کارمزد میدید
     2. یه کارمزد تراکنش شبکه اتریوم هست
     3. یه کارمزد هم مربوط به هزینه معامله میشه که به تامین‌کنندگان نقدینگی در یونی سوآپ میرسه

 12. سلام بنده می خواستم مقداری توکن slp در یونی سواپ به اتریوم تبدیل کنم کارمزد کم کرد و علمیات موفقیت آمیز نشون داد تو شبکه اتریوم ولی نه توکنی کم شده نه اتریومی اضافه شده،من گفتم شاید مشکل خورده دوباره رفتم تو سرافی سوشی سواپ این کارو کردم داخل این هم این اتفاق افتاد کارمز کم کرد ولی چنج نکرد برام دلیلش چیه؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   آدرس اتریوم خودتون رو در etherscan.io وارد کنید و وضعیت تراکنش ها رو ببینید که تایید شده یا fail

 13. سلام من یه توکن خرید با اتریوم. الان‌که میخام بفروشم تبدیل کنم به اتریوم همش این پیام میاد price impact too high باید چکار کنم ممنون

  1. سلام وقت بخیر، تراکنش رو کوچکتر کنید. خطا به خاطر اینه که نقدینگی کافی در جفت ارز مدنظر شما وجود نداره

  1. سلام، وقت بخیر
   نه، در یونی سوآپ فقط میشه اتر و توکن های ERC20 رو معامله کرد

   1. سلام با توجه به اینکه صرافی کوینکس ارزwingsرو حذف کرده میتونم انتقال بدم به تراست ولت و اونجا با یونی سواپ تبدیل به اتریوم کنم

    1. سلام وقت بخیر، در این صفحه حجم معاملاتش رو در صرافی ها ببینید. این ارز خیلی وقته حجم معاملاتی و نقدینگی چندانی در اکسچنج‌ها نداره. فکر نمیکنم در یونی سوآپ هم بتونید بفروشیدش.

 14. سلام وقتتون بخیر
  بنده تمام حساب خودم توی بایننس رو تخلیه کردم و برای پرداخت کارمزد کمتر توی شبکه bep2 انتقال دادم به والت شخصی
  میخواستم بدونم کدوم صرافی ها این شبکه رو پشتیبانی میکنن ؟ با تشکر

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بستگی به ارز شما داره. برخی صرافی ها مثلا ممکنه کاردانو BEP2 رو پشتیبانی کنن ولی تتر BEP2 رو خیر.
   اگه صرافی خاصی پیدا نکردید که از BEP2 پشتیبانی کنه، میتونید با استفاده از Binance bridge (که نیاز به عضویت و وارد شدن نداره) موجودی تون رو به یه شبکه دیگه مثلا ERC20 منتقل کنید.
   جزییات بیشتر در مورد بایننس بریج رو اینجا بخونید

 15. سلام
  من حدود ۷۰ دلار ارز safemoon در یونی سواپ خریدم با اتریوم، مبلغ از کیف پولم کسر شده، اتر هم کم شده، اما ارز به تراس ولتم وارد نشده، وارد یونی سواپ هم که میشم، تراکنش هم موجوده، در تراس والت هم موجوده، اما ارز مورد نظرم 0نشان میده

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بهتره وضعیت دقیقتر تراکنش رو در یه اکسپلورر (etherscan.io) بررسی کنید
   اگه تراکنش تایید شده و مبلغ در آدرس کیف پول شماست، پس کیف پول در نمایش موجودی مشکل داره و چیز خاصی نیست

 16. سلام من مقداری توکن بر بستر اتریوم داشتم. آیا میشه توی یونی سوآپ توکن رو به کوین اتریوم تبدیل کرد؟

 17. سلام وقت شما بخیر اتریم مت خریدم درصد سودی اعلام کرده الان میخوام بفروشم به خرید اولیه یا کمتر من برمیگرده دلیل این کار چیه ممنون راهنمایی کنی

 18. سلام . ارزهای بر بستر Trc10 چطور میشه سواپ کرد ؟
  کانترک Atron tokenرو از کجا میتونم پیدا کنم ؟ در تراست ولت هست ولی در کویت مارکت نیست .
  چطور میتونم سواپش کنم ؟ بر بستر Trc10 است .

 19. سلام.براب معامله دریونی سوآپ حداقل میزان اتریومی که لازم است بایدچقدرباشد؟

 20. سلام وقت بخیر

  لطفا جواب بدید پریشب مقداری ارز داخل یونی سواپ فروختم که ارزها خالی شده و پول که اتریوم باشه به کیف پول برنگشته .لطفا راهنمایی کنید چطوری حل کنم واگر قرار به پشتیبان تراست ولت پیام بدم ادری دقیق را بفرمایید

 21. سلام
  عزيزان ميتونيد كمكم كنيد در پليت فرم تراس والت بعد از وارد شدن به يوني سواپ ارور 1020 ميگيرم دليلش چيه عزيزان

  1. سلام. من میخام کیشو یا هر شت کوین دیگه ای بخرم. کیف پول متاماسک دارم. فقط با اتریوم میشه اینکار رو انجام داد؟ یا با تتر هم میشه؟ کارمزداشون فرقی داره؟ با تراست ولت هم میشه؟

 22. سلام،من توی یونی سواپ دو روز پیش دو ارز erc20 تبدیل کردم،ولی هنوز به کیف پولم اضافه نشده،نه مبدا کم شده نه مقصد اضافه شده،توی جزییاتش نوشته approve,میشه راهنماییم کنید و بگید آیابه کیف پولم اضافه میشه یانه؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   گاهی اوقات تراکنش ها شکست میخورن و مبلغ به کیف پول شما برمیگرده.
   وقتی میگید مبدا کم نشده و به مقصد هم اضافه نشده پس این اتفاق افتاده.
   اگه میخواید معامله بزنید دوباره باید تراکنش رو انجام بدید.

   1. آخه تراکنش موفق بود و تایید شد،یکی از دوستام میگفت بعضی وقتا تا دو روز طول میکشه تا تراکنش در یونی سواپ منتقل بشه

 23. باسلام و خسته نباشید
  مقدادی شت کوین رابه اتر تبدیل کردم
  هزینه 9 دلار کسر شد اما نه از شت کویین کم شده و نه به اتر اضاقه شده است
  ترانزاکشن هم success داده و approve شده
  مشکل از چسیت

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز، شما برای بررسی وضعیت تراکنش فقط باید اکسپلورر Etherescan.io رو ببینید
   ممکنه صرافی success بزنه ولی تراکنش شکست خورده باشه.

 24. باسلام مقدادی شت کوین رابه بی ان بی تبدیل کردم در پنکک سواپ عملیات باموفقیت انجام شده ولی دارایی ام نیومده اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام وقت بخیر
   ۵ روز پیش چندتا ارز یونی سواپ رو از صرافی منتقل کردم به کیف پول اتمیک تا به حال واریز نشده توی صرافی نوشته تایید نهایی علت واریز نشدن به کیف پول چی میتونه باشه ؟

 25. سلام ارز usdc در داخل کیف پول تراست والت دارم
  آیا میشه با اون ارز safemoon بخرم
  کارمزد با چه ارزی کسرمیشه

  1. سلام وقت بخیر
   safemoon روی شبکه BEP20 هست و اگه USDC شما هم روی این شبکه است، میتونید از طریق اکسچنج pancakeswap این توکنو بخرید.
   این توکن ریسکش خیلی زیاده، حواس‌تون باشه دارید چکار میکنید.

 26. سلام وقت بخیر
  من یه مقداری از طریق یونی سواپ ارز خرید کردم و بعد از تیک زدن ارز مورد نظر الان موجودی ارز رو تعدادش رو نشون میده ولی موجودی اصلی کیف پول که اون مقدار ارز رو خریدم نشون نمیده یعنی ارزی که خریدم موحوده ولی ارزش دلاریش اضافه نمیشه به ارزش کیف پولم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   کیف پول ها قیمت بعضی از ارزها (مخصوصا ارزهای جدید) رو نمیخونن و تنها دلیلش اینه.

 27. تمام مراحل انجام میدم ولی تهش بازم سو اپ نمیشه خطا میده خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. ممکنه کارمزد تراکنش رو پایین میذارید. این روزا هزینه کارمزد تراکنش خیلی بالاست و توجه کنید برای معاملات کوچک اصلا به صرفه نیست.

 28. سلام اترویم داخل کیف پول تراست داشتم.
  ۸۰دلار حدودا
  ۱۳ دلار ارز akita داخل یونی سواپ گرفتم.
  اومد داخل کیف پول تراست
  ۲۰دلار هم اتریوم موند تو کیف پولم.
  چند دقیقه بعد هم اتریوم صفر شد هم akita.
  چه اتفاقی افتاد برام؟؟
  تو etherscan.io یه اورویو نشون میده ولی چیزی متوجه نشدم.
  یه راهنمایی بکنید آیا اشتباهی کردم؟

  1. سلام وقت بخیر، احتمالا کلمات بازیابی کیف پول شمارو از جایی بدست اوردن و خالی کردن

 29. سلام من مقداری اتریوم از صرافی بایننس با شبکه بایننس اسمارت چین که هزینه کمتری داشت واریز کردم به متامسک الان هر خریدی میخوام بکنم هزینه تراکنش نمیتونم پرداخت کنم راهنمایی میکنید

  1. سلام وقت بخیر، دوست عزیز برای اینکه اتریوم برای کارمزد تراکنش استفاده بشه باید روی شبکه اصلی خودش باشه!
   اگه روی BEP20 یا همون اسمارت چین فرستادید نمیتونید ازش برای کارمزد تراکنش استفاده کنید. علاوه بر این، برای انتقالش باید مقداری BNB در کیف smart chain داشته باشید!

 30. سلام .بنظر میاد جواب سوالم رو از اینجا میتونم بگیرم .چند روز پیش یه مقدار تتر تو بستر trc20 به کیف پول تراست والتم واریز کردم رقم به کیف پولم اضافه شد ولی سابقه تراکنش نداره.هرکاری میکنمم به کونیکس ،نبیتکس ،یونی سو اپ ، پنکیک ، و … منتقل نمیشه و موجودیم رو ۰ نشون میدن چکار کنم .یک هفته ایه که در گیرشم ممنون میشم جوابش رو واسن ایمیل یا واتساپ یا تلگرام کنین.ممنون

  1. سلام وقت بخیر، مطمئنید USDT trc20 رو توی تراست فعال کردید؟

 31. سلام من میخام با BNb توکن FEG بخرم توی یونیاسواپ ولی بالانسم اضافه نمیشه چکار کنم ؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   برای استفاده از یونی‌سوآپ شما باید اتریوم یا یکی از توکن های مبتنی بر اتریوم رو داشته باشید.

 32. سلام خسته نباشید . من ارز feg رو خریدم ولی تو کیف پول (meta mask) نمایش نمیده . تراکنش هم موفق بوده .
  باید چیکار کنم .
  ممنونم از راهنماییتون

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز، باید بصورت دستی توکن رو اضافه کنید. روی Add custom token بزنید و آدرس قرارداد توکن رو وارد کنید
   نحوه پیدا کردن آدرس قرارداد یه توکن رو در بخشی از مطلب این صفحه نوشتیم:
   https://www.bourseiness.com/47740/bep20-peggy-coin

  2. گاهی هم وقتی بدون فیلترشکن وارد میشیم صفر میزنه. یکبار هم با فیلترشکن روشن تست کنید.

 33. سلام من میخوام تتر از بایننس ببرم به کیف پول متا مکس اما کارمزدش 25 دلاره ایا راه کم هزینه تری هست؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   متاسفانه تتر بر بستر ERC20 کارمزد تراکنش بالایی داره و راهکار عملی برای کم کردنش نیست.

   1. سلام دوست عزیز.م مقداری ارز کیشو خریدیم از یونی سواپ.ولی متاسفانه خطا داده ولی هزینرو کم کرده.ممنون میشم جواب بدی

    1. چجوری میتونم یونی سواپ داشته باشم ….
     هر ارزی تو هر صرافیه دیگه میاد سریع پامپ میشه …ولی میگن تو یونی سواپ باید بخریمش …..

 34. با سلام
  تنها جایی ک‌فک‌کنم بتونم جوابمو بگیرم اینجاست
  متاسفانه مقدار ۱۰۰دلار تبدیل بهbnb کردم و در داخل پنکیک سواپ به ASSتبدیل کردم و به حالت پندینگ قرار گرفت ولی ن موجودیم کم شد و نه ASSبه تراس والتم اضافه شد. حدود ۷ ساعت هم گذشته و همچنین
  Slippage tolerance مقدار ۱۲ قرار دادم و آدرس هش هم براتون میفرستم.ممنون میشم بگید که انجام شده یا نه.سپاسگزارم
  0x14d47e5443450f51f05beec9dfce0028a577fe3119c6eeb66af2e1b30e37ccd9

  1. سلام وقت بخیر، گاهی اوقات تراکنش ها به خاطر کارمزد پایین تایید نمیشن.
   خب اگه مبلغ کسر نشده از کیف پول، دیگه نگرانی شما چیه؟ بار بعد مقداری کارمزد رو بالاتر بذارید برای اطمینان.

 35. سلا چرا وقتی تو قسمت اپ یونی سواپ وارد میشم ارور 1020 میده و با این پیام مواجه میشمThis website is using a security service to protect itself from online attacks. البته با گوشی هم وارد میشم همین پیام میاد لطفا پاسخم را بدید ممنون میشم

 36. سلام. من میخواستم مقداری ارز آکیتا رو به شیبا تبدیل کنم توی یونی سواپ با کیف پول تراست، مقدار آکیتا رو انتخاب کردم و مقدار تبدیلی شیبا انتخاب شد و برای تراکنش تو صفحه کیف پولم کارمزد هم به مقدار اتریوم انتخاب شد و تایید و پرداخت کردم و یه آدرس پیگیری توکن هم برام فرستاد، منتها از کیف پولم مقدار آکیتا کم نشد و مقدار شیبا هم اضافه نشد، برای چی این هزینه انتقال شبکه رو از حسابم کم کرده در صورتی که تبدیلی انجام نگرفته، ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   گاهی اوقات تراکنش‌ها اصطلاحا Fail میشن که در اینصورت کارمزد تراکنش به حساب شما برنمیگرده.
   بهتره کارمزد تراکنش رو کمی بالاتر بذارید تا احتمال Fail نشدن تراکنش کمتر بشه و تراکنش تایید بشه

 37. سلام وقت بخیر…برای خرید در یونی سوآپ ابتدا باید اتریوم در سایت نو بیتکس بخرم و به کیف پولم انتقال بدم و از اونجا با ارزی ک در یونی سواپ میخام تبدیل کنم؟درسته؟مبتدی هستم ممنون میشم کمکم کنید

  1. تعداد زیادی صرافی الان موجود هستش که میتونید اغلب ارزها رو مستقیم خریداری کنید. لزوما احتیاجی به تبدیل نیست.ضمنا در اکسچنج های غیرمتمرکز مثل همین مورد هم لازم نیست حتما اتریوم بخرید بلکه هر توکن مبتنی بر اتریوم را میتوانید به هر توکن دیگری کهسایت ساپورت میکنه تبدیل کنید.

 38. سلام‌در یونی سواپ اتریوم مقدار بالانسش لود نمیشه در حالت انتخاب مدام در حالت لود هست و مقدار توکن رو نشون نمیده که چنج کنم علت چیست آیا شبکه ترافیک و کندی دارد؟؟؟

 39. سلام من تعداد صد عدد derp باینسی دارم که میخواهم به اتریومی تبدیل کنم. آیا راهی هست؟

 40. سلام من میخوام ارز mne رو تو این سایت به تتر تبدیل کنم. اونوقت وقتی که تبدیل کنم، به کیف پولم منتقل میشه؟
  اینکه ولت رو به سایت متصل میکنم تز نظر امنیتی مشکلی نداره؟
  برای اینکار باید تو این سایت ثبت نام کنم؟

 41. سلام کن مقداری uniswap رو با شبکه bsc به کیف پول اتمیک منتقل کردم اما موجودي از صرافی کم‌ شد و کیف پول همچنان موجودي رو صفر نشون میده. میشه راهنماییم کنيد؟

   1. سلام دوست عزیز من من تو تراست والت ارز اتریوم متا داشتم رو شبکه BEP20 بعد انتقال دادم رو ادرس اتریوم تو صرافی نوبیتکس کیف پولم صفر شد ولی هنوز چیزی توی نوبیتکس نیومد دو روز شد ادرس هم درسته ولی نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم کمک کنید

    1. سلام وقت بخیر، نوبیتکس از شبکه BEP20 پشتیبانی نمیکنه ولی مثل اینکه قراره این قابلیت رو اضافه کنن.
     به پشتیبانی نوبیتکس پیام بدید و بپرسید میتونن ارز رو برای شما بازیابی کنن یا خیر.

 42. سلام ….چرا درگاه الکترونیکی نوبیتکس بسته است ..شمام که از داخل کشور دارید خودمونو تحریم میکنید

 43. سلام درباره توکن gas2 هرچی سرچ میکنم مطلبی پیدا نمیکنم که دقیق نقطه ورود و خروج رو بگه . شما انشایی داذید

  1. سلام آیا برای ثبت نام در صرافی uniswap باید از vpn ثابت استفاده کرد؟
   ایران رو تحریم کرده یا نه؟

   1. سلام وقت بخیر، مثل اینکه با آی‌‌پی ایران سایتش باز نمیشه.

 44. سلام من مقداری اتریوم رو به توکن باند تبدیل کردم تو اتر اسکن هم تراکنش دیده میشه ولی نمی دونن چطور این مقدار باند رو به کیف پولم انتقال بدم ممنون

 45. من مرحله 4 رو انجام می دم یعنی روی گزینه Confirm Swap می زنم اما تراکنش انجام نمی شه. کیف پول متاماسکم باز می شه تو این مرحله اما هیچ گزینه ای برای تایید تراکنش نداره! آخه نوشتید تایید نهایی معامله را در پنجره‌ای که کیف پول‌تان بطور خودکار باز می‌کند انجام دهید. کیف پولم به طور خودکار باز می شه اما گزینه تایید نمیاد.

  1. فکر میکنم اگه باز نشه، باید خود شما روی آیکون متامسک کلیک کنید و تایید تراکنش رو انجام بدید.

   1. سلام جناب جهان دیده
    چرا با اینکه من از فیلتر شکن استفاده میکنم و یکبار با ارز اتریوم یک تبادل موفقیت آمیز داشتم ولی الان که میخوام ارز اکتیا را به اتریوم تبدیل کنم حتی با فی بالا این اتفاق نمی افته
    حتی در هزینه تراکنش سرعت بالا را انتخاب نکردم و به صورت پیشرفته هزینه بالاتر وارد کردم
    و تا 49 درصد ضرر را در تنظیمات قبول کردم نسبت به تغییرات قیمت
    پرا با این حال معامله در حالت pending میماند و تغییر نمیکه حتی بعد از چندین ساعت

    1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
     گاهی دقیقا زمانی که تراکنش رو ارسال میکنیم، هزینه کارمزد شبکه بالاتر میره و این اتفاق میفته
     شاید هم دلیل دیگه ای داره

    2. سلام ببخشید چطور میتونیم اوردری که تو یونی سوآپ گذاشتیم رو کنسل کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

چرا مقداری ریپل (XRP) در کیف پول قابل برداشت نیست؟

ریپل یکی از رمزارزهای شناخته شده در بازار ارزهای دیجیتال، با ارزهای محبوب دیگر مانند بیتکوین، اتریوم و بایننس‌کوین تفاوت‌هایی دارد. اولین و مهمترین ویژگی متمایز ریپل این است که…
بیشتر بخوانید

اسکالپ تریدینگ (Scalping Trading) چیست؟

اسکالپ تریدینگ یکی از سبک‌های معامله‌گری محسوب می‌شود و معتادان آدرنالین از طرفداران این روش هستند! آیا در هنگام ترید، خیره به نمودار 1 دقیقه‌ای هستید؟ دوست دارید در یک…
بیشتر بخوانید

معاملات پیشرفته غیرمتمرکز در پلتفرم دیدکس (dYdX)

دیدکس (dYdX) یک پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است. در ظاهر، پلتفرم دیدکس شبیه به پروتکل‌های وام‌دهی معمول روی شبکه اتریوم به نظر می‌رسد، اما اگر کمی دقیق‌تر شویم،…
بیشتر بخوانید

منظور از بازار اسپات (Spot) ارز دیجیتال چیست؟

بازار اسپات به خرید و فروش مستقیم ابزارها و دارایی‌های مالی، همچون ارزهای دیجیتال، بازار فارکس، سهام یا اوراق قرضه گفته می‌شود. در بازار اسپات، تحویل دارایی اغلب به‌صورت فوری…
بیشتر بخوانید

از سایر تریدرهای ارز دیجیتال یگ گام جلوتر باشید!

هیچ‌چیز بدتر از این نیست که متوجه شوید، درست یک هفته پیش از جهش بازار، دارایی‌های دیجیتال خود را فروخته‌اید و از اوج معاملات بازار عقب مانده‌اید. اغلب اوقات، پس…
بیشتر بخوانید