راهنمای کامل استفاده از سایت فیپ ایران (fipiran.com)

هادی ابراهیمی
هادی ابراهیمی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
سایت فیپ ایران

سایت فیپ ایران (Fipiran.com) یکی از سایت‌های تحلیل و بررسی آماری بازار بورس است که تحت مدیریت مستقیم شرکت مدیریت فناوری بورس ایران قرار دارد.

فیپ‌ایران یا Fipiran مخفف کلمه Financial Information Processing of IRAN است که معنی لغوی آن پردازش اطلاعات مالی ایران می‌باشد.

سایت فیپ ‌ایران یک سایت معتبر آماری در زمینه آمار تکنیکال بورس بوده و با توجه به مدیریت مستقیم آن توسط شرکت بورس ایران دارای اطلاعاتی دقیق در مورد سهام‌های بازار بورس، مخصوصا صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

معمولا تحلیل‌گران بازار سرمایه، فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بازار بورس، هسته کاربران این وبسایت را شکل می‌دهند و برای تحلیل روند سهم از اطلاعات این سایت بهره می‌برند. این وب‌سایت علاوه بر اطلاعات جامع آماری بازار بورس و فرابورس، اطلاعاتی در خصوص انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه نیز ارائه می‌دهد. 

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

معمولا افرادی که با صندوق سرمایه‌گذاری آشنا نیستند، برای سرمایه‌گذاری در بورس اقدام به شرکت در دوره‌های آموزش تحلیل بازار می‌کنند که پس از آن با هدف کسب سود در مسیر طراحی استراتژی شخصی و سرمایه‌گذاری گام برمی‌دارند.

در این میان اما به کارگیری روش‌های تحلیل بازار مانند تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال، تنها راه سرمایه‌گذاری در بورس نیست. صندوق سرمایه‌گذاری یکی از روش‌هایی است که امکان سرمایه‌گذاری در بورس را بدون صرف زمان و دانش فراهم می‌کند. 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری به همراه سبد‌گردان شخصی یکی از راه‌هایی است که تحت نظارت سازمان بورس اقدام به تجمیع دارایی ‌سرمایه‌گذاران می‌کند، و پس از آن با سرمایه‌گذاری در انواع دارایی‌های بازار سرمایه و کسب سود، سهام‌داران را در سود حاصل شده منتفع می‌نماید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از روش‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به شمار می‌روند که این نوع سرمایه‌گذاری مناسب افرادی است که در زمینه بازار سرمایه اطلاعات کافی ندارند، یا زمان کافی برای ورود مستقیم به این بازار را ندارند.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در بورس چه مزایای دارد؟

بررسی منوهای سایت فیپ ایران

در ادامه هر کدام از منوهای سایت فیپ ایران را بررسی می‌کنیم:

منوهای سایت فیپ ایران

منو صندوق‌ها

این منو دارای سه بخش اصلی است که هر یک از این بخش‌ها خود دارای چندین زیرمجموعه هستند.

1. اطلاعات صندوق‌ها 

که دارای شش زیرمجموعه با کارکرد‌های مختلف هستند:

 • فهرست صندوق‌های سرمایه‌گذاری: شامل فهرست کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که در یک نگاه کامل از قبیل نوع صندوق، کل ارزش خالص دارایی‌ها، دوره تقسیم سود، قیمت صدور، قیمت ابطال، قیمت آماری، بازدهی یک ساله، ضریب آلفا، ضریب بتا، ضامن نقد شوندگی، درجه بندی و… را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
 • نقشه صندوق‌های سرمایه‌گذاری: شامل نقشه‌ای مشابه نقشه کلی بازار بورس است که مختص صندوق‌های سرمایه‌گذاری رسم می‌شود، با نگاه به این نقشه می‌توان در یک نگاه از روند کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطلع گردید.
 • گراف وابستگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری: در این بخش، اطلاعات سبدگردان، نوع وابستگی و نوع سهام تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت گرافیکی با طراحی عنکبوتی قابل مشاهده و بررسی است.
 • میانگین بازده: این بخش شامل اطلاعاتی از قبیل مجموع ارزش خالص دارایی، میانگین وجه نقد، میانگین اوراق سهامی، میانگین سپرده بانکی، میانگین اوراق مشارکت، میانگین بازدهی روزانه، هفتگی، یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه، یک ساله و… است.
 • گزارشات ماهانه صندوق‌ها: با کلیک بر روی این قسمت شما به سایت Seo.ir وارد خواهید شد که در این صفحه میزان عملکرد ماهانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری به تفکیک سال به صورت اکسل در دسترس و قابل دانلود است.
 • درجه بندی عملکرد صندوق‌ها: این قسمت شامل راهنمای تصویری استفاده و درجه بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بخش فهرست صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

بیشتر بخوانید: 45 مورد از مفاهیم مهم بورس اوراق بهادار

2. انواع صندوق‌ها 

در این قسمت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس نوع صندوق دسته‌بندی شده‌اند:

 • اوراق بهادار با درآمد ثابت
 • اوراق بهادار مبتنی بر سپرده کالایی
 • در سهام
 • مختلط
 • اختصاصی بازارگردانی
 • جسورانه
 • پروژه‌ای
 • زمین و ساختمان
 • خصوصی
 • صندوق در صندوق
 • املاک و مستغلات

با کلیک بر روی هر یک از این صندوق‌ها در این منو می‌توانید لیست تمام صندوق های فعال در آن بخش را مشاهده نمایید.

نکته قابل توجه در این صفحه این است که شما با کلیک بر روی عناوین هر ستون می‌توانید صندوق‌ها را براساس مقدار عددی آن ستون از زیاد به کم و بر عکس مرتب نمایید.

به عنوان مثال اگر در ستون بازدهی از آغاز فعالیت یک‌بار کلیک نمایید صندوق ها براساس بازدهی از آغاز فعالیت از کمترین بازدهی تا بیشترین بازدهی مرتب می‌شوند و اگر یک‌بار دیگر کلیک نمایید صندوق ها بر اساس این عنوان از بیشترین بازدهی تا کمترین بازدهی مرتب می‌شوند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای سبد سرمایه‌گذاری مختلفی هستند و ترکیب این سبد مشخص کننده میزان ریسک، سود و زیان یک صندوق است. 

سرمایه‌گذاران براساس میزان ریسک‌پذیری خود، همچنین بررسی فعالیت و بازدهی صندوق‌ها می‌توانند گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری را انتخاب نمایند.

3. گزارشات

این بخش دارای سه قسمت است که در ادامه به توضیح مختصر کاربرد هر یک می‌پردازیم:

 • نمودار تعاملی شاخص-صندوق: در این قسمت شما می‌توانید نمودار روند NAV صندوق‌های مختلف و شاخص‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه نمایید. همچنین می‌توانید در این بخش 10 صندوق مختلف را از نظر شاخص مورد نظر مقایسه و از بخش اندیکاتورها نمودار میانگین متحرک با دوره مورد نظر را به لیست مقایسه اضافه نمایید.
 • لیست صندوق‌ها: این بخش شامل راهنمای تصویری دریافت اکسل لیست صندوق‌هاست.
 • تاریخچه NAV: این بخش شامل راهنمای تصویری دریافت اکسل خالص ارزش دارایی‌های صندوق‌هاست.

منوی بازار

 این منو دارای چهار بخش اصلی است که در مجموع شامل 12 زیر مجموعه می‌شود:

کاربرد سایت فیپ ایران

بورس

این قسمت دارای چهار بخش: سهام، حق تقدم، اوراق مشارکت، آمار و اطلاعات است.

 • در قسمت سهام، اطلاعات سهام‌ معامله شده روز جاری قرار دارد.
 • در قسمت حق تقدم، اطلاعات حق تقدم‌ معامله شده روز جاری قرار دارد.
 • در قسمت اوراق مشارکت، اطلاعات اوراق مشارکت‌ معامله شده روز جاری قرار دارد.
 • قسمت آمار و اطلاعات شامل اطلاعاتی از قبیل بیشترین ارزش معامله، بیشترین حجم معامله، بیشترین تعداد معامله، بیشترین افزایش قیمت، بیشترین کاهش قیمت و بیشترین P/E است.

فرا بورس

در این بخش تنها بخش «پایه فرابورس» به موارد زیر مجموعه منوی قبلی (بورس) اضافه شده است.

در قسمت پایه فرا بورس اطلاعات سهام‌ معامله شده روز جاری قابل مشاهده است.

شاخص‌ها و صنایع

قسمت لیست شاخص‌ها شامل لیست شاخص‌های روز جاری است.

و قسمت بازده شاخص ها و صنایع نیز شامل اطلاعات بازده شاخص‌ها و صنایع روز جاری است.

صنایع

قسمت نمودار‌ها در این بخش شامل سه نمودار ارزش معاملات – بورس و فرابورس نقدی، حجم معاملات – بورس و فرابورس نقدی، تعداد معاملات – بورس و فرابورس نقدی است.

منوهای اخبار و اطلاعات کدال

در این منوها و زیر بخش‌های مربوطه می‌توان اخبار جدید بورسی و اطلاعات منتشر شده در سایت کدال را مشاهده کرد.

منوی ابزارهای تحلیل

این قسمت شامل نمودارهای مقایسه‌ای بین شاخص و سهام یا شاخص و صندوق است که در تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال می‌توان از آن‌ها بهره‌مند گردید.

همچنین از قسمت مقایسه اطلاعات مالی شرکت‌ها، می‌توان ترازنامه شرکت‌ها و صورت سود و زیان را مقایسه نمود.

منوی خدمات اطلاعاتی

در این قسمت اطلاعاتی از قبیل  تاریخچه اطلاعات شاخص، تاریخچه معاملات نماد، تاریخچه NAV صندوق‌ها، نسبت‌های مالی شرکت‌ها و … موجود است.

بیشتر بخوانید: نسبت‌های مالی چیست؟ + معرفی و فرمول 5 نسبت مالی پرکاربرد

لازم به ذکر است که اطلاعات سایت فیپ ایران به صورت روزانه آپدیت می‌شود. بنابراین قطعا مکان مناسبی برای تحلیل صندوق‌های سرمایه گذاری و سهام است. همچنین ناوبری در سایت به راحت‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود و نیازی به بررسی جداگانه هر قسمت نیست.

نتیجه گیری

با توجه به وجود انواع آمار و اطلاعات تحلیل تکنیکال و اخبار فاندامنتال به روز در سایت فیپ‌ایران و همچنین وابستگی این سایت به سازمان بورس و اوراق بهادار بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از اطلاعات موجود در این سایت به منظور تحلیل و مقایسه صندوق‌های مختلف جهت انتخاب بهترین گزینه سرمایه‌گذاری با ریسک کم استفاده نمایید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان خرید آنلاین صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزشی تحلیل تکنیکال (تحلیل نموداری)
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: سامانه‌های بازار سرمایه (سجام و سایر موارد)

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
هادی ابراهیمی

هادی ابراهیمی

برنامه نویس بلاکچین و علاقمند به بازار‌های مالی به ویژه کریپتو. فعالیت تخصصیم در کریپتو رو با برنامه نویسی قرارداد‌های هوشمند آغاز کردم و در این مسیر برای یادگیری هر چه بیشتر بلاکچین و متاورس تلاش می‌کنم
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عناوین مطلب