معاملات برخط چیست؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #31463

  برخط به معنای آنلاین است و معاملات برخط در حقیقت انجام خرید و فروش اوراق بهادار از طریق پلتفرم معاملاتی آنلاین می‌باشد. این پلتفرم‌ها معمولا توسط کارگزاری‌هایی که مجوز معاملات آنلاین را دریافت کرده‌اند در اختیار افراد قرار گرفته می‌شود تا این افراد حقوقی یا حقیقی بتوانند با خرید و فروش اوراق بهادار، در بازار کسب سود کنند.

  بیشتر کارگزاران امکان معامله برخط انواع مختلفی از اوراق بهادار مانند سهام در بازار بورس، فرابورس، گواهی سپرده سکه طلا و اوراق مشارکت را می‌دهند. به گزارش سایت بورسینس گرچه معاملات برخط سهام شرکت‌ها (مانند سهام شرکت‌های پالایشگاهی، سیمانی و…) برای خیلی‌ها آشنا به نظر برسد، امروزه معاملات برخط سایر اوراق نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

  به طور مثال افرادی که قصد گرفتن وام مسکن دارند با خرید اوراق تسهیلات مسکن که به اختصار “تسه” نامیده می‌شوند، از افرادی هستند که گاها فقط با هدف خرید همین اوراق اقدام به دریافت کد بورسی معاملات برخط می‌کنند.

  معاملات برخط در فارکس چیست؟

  برای درک فارکس به این مثال ساده توجه کنید، فرضا شخصی در اروپا برای مسافرت به آمریکا، 500 یورو می‌پردازد و مقداری دلار خریداری می‌کند ولی مسافرتش لغو می‌شود و تصمیم می‌گیرد دلارها را بفروشد و یورو بگیرد. اما در کمال تعجب به جای 500 یورو، 505 یورو به وی تعلق می‌گیرد!

  افراد، شرکت‌ها و بانک‌ها همین مبادله بین ارزها را به هدف کسب سود یا صرفا با هدف تبدیل پول‌ها به یکدیگر بصورت برخط انجام می‌دهند. بدین ترتیب بازار فارکس شکل گرفته است، بازاری که دارای بیشترین ارزش معاملات در بین بازارهای بین‌المللی می‌باشد.

  نظر ما در بورسینس است که فارکس، بازار چندان مناسبی برای ایرانیان نیست، بهتر است برای مقایسه بین بورس تهران و فارکس این مطلب را بخوانید

  مزایای معاملات برخط اوراق بهادار

  امروزه دیگر نیازی نیست برای خرید سهام حتی یکبار از منزل خارج شوید. چون برخی کارگزاری‌ها امکان ثبت نام غیرحضوری برای دسترسی یافتن به معاملات بر خط را فراهم کرده‌اند، کافیست در سایت کارگزاری ثبت‌نام کنید و اسکن مدارک را آپلود نمایید تا نماینده کارگزاری برای دریافت امضا به آدرس شما مراجعه کند.

  بعد از آن، کد معاملاتی برخط برای شما sms می‌شود و در همان روز می‌توانید با ورود به سامانه معاملات آنلاین و واریز وجه بصورت آنلاین به حساب کارگزاری، سهام یا اوراق بهادار موردنظرتان را به مقدار دلخواه خریداری نمایید.

  دریافت کد بورسی معاملات برخط رایگان است: راهنمای دریافت کد بورسی را بخوانید

  برخی تصور می‌کنند برای شروع معاملات برخط سهام باید سرمایه هنگفتی داشته باشند. گذشته از اینکه دریافت کد بورسی بصورت رایگان انجام می‌شود، مبلغ اولیه برای خرید سهام فقط 102 هزار تومان می‌باشد (100 هزارتومان حداقل سفارش و 2 هزارتومان کارمزد کارگزاری)

  بنابراین فعالیت در بورس به راحتی مقدور است و فقط چند روز زمان برای صدور کد بورسی نیاز دارد و داشتن چندصدهزارتومان پول. اما مهمتر از دسترسی به معاملات برخط، نحوه انتخاب و خرید سهام بسیار مهم است. چون قیمت اوراق بهادار همواره در بورس بالا و پایین می‌شود، انتخاب و خرید اوراق بهادار نامناسب به راحتی می‌تواند باعث ضرر شما شود. نحوه انتخاب سهام مناسب را در این صفحه مطالعه فرمایید

  اما در بورس ایران اینطور نیست که شما با خرید اوراق بهادار و زیان کردن، یکباره کل سرمایه یا درصد زیادی از آن را دست بدهید مگر اینکه واقعا شرایط خاصی پیش آید (مثلا نماد شرکت برای تعدیل منفی بسته شود و با قیمت خیلی پایین‌تری بازگشایی گردد)

  چون نوسان قیمت سهم در بورس در حال حاضر بین 5+ و 5- است، سرمایه شما در یک روز تا همین حد می‌تواند رشد یا افت داشته باشد که البته برای سرمایه‌های زیاد مقدار قابل توجهی خواهد بود.

   می‌توانید این مطلب را در بورسینس بخوانید: در مورد معاملات برخط سهام و فضای معاملات آنلاین

  نتیجه گیری

  شما تا چه اندازه با بورس آشنایی دارید؟ آیا هنوز هم معاملات برخط برای شما مبهم است و تصور می‌کنید احتمال زیان وجود دارد؟ البته که همینطور است و نباید احتمالات را در بورس دستکم گرفت.

  دوستی را می‌شناختم که با چندمعامله که بصورت تصادفی به سود منتهی شده بود دچار غرور کاذب شد و در یک معامله نابخردانه و اصرار روی یک سهم زیان‌ده بخش زیادی از سرمایه‌اش را در بورس از دست داد. راحتی و سادگی معاملات برخط نباید شما را دچار این توهم بکند که کسب سود نیز در بورس آسان است. کسب سود مداوم نیاز به مطالعه، کسب تجربه و یادگیری مداوم دارد و کسی در بورس برنده است که هیچ‌گاه دچار احساسات مخرب نشده و فقط با منطق و سیستم معاملاتی خود، کشتی خود را در دریای مواج بورس هدایت کند.

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.