راهکارهایی برای افزایش امنیت حساب بورسی

شکوه ارشادی فر
شکوه ارشادی فر
امنیت حساب بورسی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که سرمایه‌گذاران و فعالان بازار بورس می‌بایست رعایت کنند، حفظ امنیت حساب بورسی است.

زیرا با رونق معاملات آنلاین در بازار سرمایه، مخاطرات آن بیشتر شده و برخی سهامداران با اعتماد نابه‌جا نام کاربری و رمز عبور خود را در اختیار برخی اشخاص به ویژه آشنایان قرار می‌دهند که می‌تواند مشکلات جدی را برای آنها به دنبال داشته باشد.

همچنین برخی افراد با هدف دستکاری قیمت سهام مشخص، انجام معاملات متکی بر اطلاعات نهانی یا پولشویی (از طریق انتقال پول‌های کثیف حاصل از ارتکاب جرایم) برای آنکه ردپایی از خود بر جای نگذارند، از کد بورسی یا دسترسی آنلاین دیگران استفاده می‌کنند و مشکلاتی را ایجاد می‌کنند.

علاوه براین اشخاص فاقد مجوز لازم از سازمان بورس برای انجام سبدگردانی غیرمجاز با فریب یا تبانی، از کد بورسی یا دسترسی به سامانه بورسی دیگران جهت سودجویی یا دست‌کاری بازار استفاده می‌کنند.

در این مقاله سعی داریم شما را با روش‌های امنیت حساب بورسی بیشتر آشنا کنیم.

نکات کلیدی

 • برای حفظ امنیت حساب بورسی از نام کاربری و رمز عبور با ارقام و حروف غیرمشابه استفاده کنید و به کسانی که قصد مدیریت دارایی‌های شما را دارند به راحتی اعتماد نکنید.
 • بسیاری از کارگزاری‌ها برای مشتریان خود امکان فعالسازی رمز یکبار مصرف یا روش‌هایی برای ارتقای امنیت حساب کاربری فراهم کرده‌اند که می‌توانید از آنها جهت امنیت حساب بورسی خود استفاده کنید.
 • بر اساس قانون، انجام معاملات بدون اخذ سفارش از مشتریان، سبدگردانی بدون مجوز، جهت‌دهی به معاملات و دست‌کاری در بازار از مصادیق سواستفاده در شعبات کارگزاری‌هاست که باید مراقب آنها باشید.

کد بورسی چیست؟

در دنیای امروز، برای ایجاد حساب در سازمان‌های مختلف و یا حتی در فضای مجازی نیاز به یک شناسه یا کد دارید. شناسه‌ای که با استفاده از آن می‌توانید وارد حساب خود شوید و آن را کنترل کنید.

در بازار بورس نیز شما به یک کد شناسایی نیاز دارید تا با استفاده از آن وارد حساب خود شده و فعالیت‌های بورسی‎تان را تحت نظارت و کنترل خود داشته باشید.

کد بورسی که به آن کد معاملاتی نیز گفته می‌شود، شناسه‌ای است که مختص شماست و هیچ فرد دیگری دارای این شناسه نیست.

برای دریافت کد بورسی به ساده‌ترین روش کلیک کنید.

کد بورسی چه کاربردی دارد؟

کد بورسی به شما اجازه می‌دهد که بتوانید در بازار بورس خرید و فروش سهام انجام دهید. بعد از دریافت کد بورسی، شما عضو بازار بورس می‌شوید و می‌توانید در این بازار به عنوان یک سرمایه‌گذار فعالیت کنید.

تمام فعالیت‌هایی که با استفاده از کد بورسی شما انجام می‌شود به شما منتسب است و در واقع این کد نامی است که در بازار بورس فقط به شما داده شده است و هیچ فرد دیگری به این نام در بازار بورس وجود ندارد.

درباره کاربردهای کد بورسی بیشتر بخوانید.

اهمیت امنیت حساب بورسی

همان طور که گفتیم حساب بورسی‌ای که با کد بورسی شما مشخص می‌شود منتسب به شماست و نباید در اختیار فرد دیگری قرار گیرد.

در غیر اینصورت احتمال سوء استفاده از دارایی‌های شما وجود دارد و فرد سوءاستفاده کننده می‌تواند با اقدامات خرابکارانه‌ و ثبت درخواست خرید و فروش، معاملات را مخدوش کرده و امنیت حساب بورسی شما را به مخاطره بیاندازد.

حساب بورسی
اما چگونه باید امنیت حساب بورسی خود را بالا ببریم؟

چگونه امنیت حساب بورسی را تامین کنیم؟

وظیفه امنیت حساب بورسی و حفظ اطلاعات حساب کاربری برعهده خود شخص است و نمی‌توانید ثابت کنید که خرید و فروش یا نقل و انتقالی در حساب‌تان انجام شده که توسط شما صورت نگرفته است.

در واقع اثبات برخی تخلفات در دعاوی به سختی انجام می‌شود و صاحب کد بورسی مسئولیت حقوقی مشکلات ایجاد شده را به عهده دارد که همین مساله می‌تواند هزینه زیادی را به مال باخته تحمیل کند.

جهت حفظ امنیت حساب بورسی به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر ثبت نام شما توسط بازاریاب یا شخص دیگری انجام شده، بلافاصله بعد از وارد شدن، کلمه عبور را تغییر دهید
 • از رمز عبور یا نام کاربری‌ای استفاده کنید که شبیه به هم نبوده و به راحتی قابل حدس زدن نباشند.
 • بعضی از کارگزاری‌ها از سامانه‌هایی استفاده می‌کنند که به کاربران خود امکان بالا بردن امنیت سامانه با روش‌های مختلف از جمله دریافت رمز یکبار مصرف یا ورود دومرحله‌ای را خواهند داد.

سوالات متداول

کد بورسی چیست؟

کد بورسی یا کد معاملاتی شناسه‌ای است که مختص هر شخص است و هیچ فرد دیگری دارای این شناسه نیست. این کد به شخص اجازه می‌دهد وارد حساب خود شده و آن را کنترل کند.

چرا امنیت حساب بورسی اهمیت دارد؟

زیرا احتمال سوء استفاده از دارایی‌های افراد با داشتن حساب بورسی وجود دارد و فرد سوءاستفاده کننده می‌تواند با اقدامات خرابکارانه‌ و ثبت درخواست خرید و فروش، معاملات را مخدوش کرده و امنیت حساب بورسی را به مخاطره بیاندازد.

چگونه امنیت حساب بورسی را بالا ببریم؟

نخستین نکته در بالا بردن امنیت حساب بورسی این است که اطلاعات بورسی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و اگر شخص دیگری ثبت نام شما را انجام داده است، بلافاصله بعد از ورود به حساب کاربری، رمز عبور را عوض کنید. همچنین می‌توانید از امکان ورود دومرحله‌ای استفاده کنید.

سخن پایانی

با توجه به وجود شعبه‌های متعدد کارگزاری‌ها در سراسر کشور و نبود نظارت کافی برخی از آنها بر دفاتر و شعبه‌ها، متأسفانه امکان سوءاستفاده از کدهای معاملاتی دیگران در این شعبه‌ها وجود دارد.

با توجه به اینکه کد بورسی یا رمز عبور و نام کاربری سامانه معاملات برخط، مانند کارت‌های بانکی یا دسترسی الکترونیک مشتریان در شبکه بانکی، یک دسترسی شخصی و محرمانه است، اگر قصد فعالیت در بازار بورس را دارید باید در حفظ و نگهداری اطلاعات خود به ویژه رمز عبور تلاش کنید.

در واقع به هیچ عنوان این اطلاعات را در اختیار اشخاص دیگر در فضای مجازی یا غیر آن قرار ندهید. همچنین سعی کنید از نام کاربری و رمز عبور با ارقام و حروف غیرمشابه استفاده کنید.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

شکوه ارشادی فر

شکوه ارشادی فر

شکوه ارشادی فر از سال 98 با بازارهای مالی آشنا شده و مدرک کارشناسی ارشد دارد. تاکنون دوره‌های مختلفی را در رابطه با بورس ایران گذرانده و هم اکنون جزو معامله گران این بازار است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی