نحوه ثبت کد بورسی در صندوق فرهنگیان

فاطمه زنداسرار
فاطمه زنداسرار
بررسی و راستی‌آزمایی شده توسط:
بررسی و راستی‌آزمایی شده توسط:

مهرداد اسدی (MBA و Financial Management Master's Degree)

ثبت کد بورسی در صندوق ذخیره فرهنگیان

عرضه صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس یکی از اخبار مهمی بود که در بازار بورس منتشر شد. این صندوق برای شاغلین و بازنشستگان فرهنگی است که می‌تواند بستری امن و آسان برای ورود به بورس فراهم کند. اطلاعات بیشتری درباره نحوه ثبت کد بورسی در صندوق ذخیره فرهنگیان دارید؟

اگر پاسخ‌تان منفی است، برای کسب اطلاعات بیشتر در این مطلب از بورسینس همراه ما باشید.

اگر هنوز موفق به دریافت کد بورسی نشده‌اید، کلیک کنید!

مروری کلی بر صندوق ذخیره فرهنگیان

موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان یک نهاد خصوصی است که در سال 1374 تاسیس شد. هدف اصلی این صندوق ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان در زمان بازنشستگی، از طریق تشویق و ترغیب فرهنگیان بود.

علاوه بر این، دولت با راه‌اندازی این صندوق برنامه‌هایی برای مشارکت فرهنگیان در فعالیت‌های اقتصادی، بازار سرمایه و ایفای نقش پررنگ در اقتصاد کشور هم در نظر گرفته بود. خدمات این صندوق شامل بخش‌های مختلفی می‌شود.

در ابتدا قرار بر این بود که هر یک از فرهنگیان در صورت تمایل به عضویت، بتوانند بخشی از حقوق خود را وارد صندوق کنند. حقوق ماهیانه کارکنان برای ثبت کد بورسی در صندوق ذخیره فرهنگیان و استفاده از مزایای این صندوق تا سقف 5 درصد از حقوق خود را وارد این صندوق می‌کردند. از طرفی، دولت هم معادل مبلغ واریزی به صندوق کمک می‌کرد تا دارایی صندوق افزایش پیدا کند.

صندوق ذخیره فرهنگیان طبق قانون خرج امور مربوط به فرهنگیان و فراهم‌کردن امکانات رفاهی آنهاست. برای سرمایه‌گذاری، مشارکت یا عاملیت در حوزه‌های بانکی، تولیدی، خدماتی، تجاری، مالی، عمرانی، فرهنگی و … استفاده می‌شود و از این طریق منافع اقتصادی فرهنگیان را تامین می‌کند.

روش‌های دسترسی و ثبت کد بورسی صندوق فرهنگیان

تمام بازنشستگان فرهنگی می‌توانند برای ثبت‌نام و دریافت کد بورسی از صندوق فرهنگیان اقدام کنند. به‌طورکلی و برای کنترل و سامان‌دهی اطلاعات وارد شده به سایت و ارائه خدمات بهتر، دو سامانه مختلف برای ثبت کد بورسی فرهنگیان توسط دولت راه‌اندازی شده است:

شاغلین و افراد بازنشسته بعد از سال 1395

ورود مستقیم به سامانه صورت وضعیت اعضا به نشانی: mb.szf.ir

افراد بازنشسته قبل از سال 1395

ورود به سامانه: saham.tadbir-atlas.ir

عضویت در این صندوق مزایای زیادی دارد. ازآنجایی‌که هزینه جمع‌آوری شده در صندوق فرهنگیان هم مبلغ واریزی توسط خود معلمان است و هم شامل کمک دولتی می‌شود، می‌توانند از سود هر دوی این مبالغ بهره‌مند شوند.

همچنین صندوق و شرکت‌های تابع آن هم تسهیلاتی مانند بیمه شخص ثالث اقساطی، تورهای مسافرتی اقساطی، خودرو لیزینگی و … را هم ارائه می‌کند.

مزایای استفاده از صندوق ذخیره فرهنگیان

صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از اقدامات بسیار مثبت و موثری است که در مسیر بهبود خدمات‌دهی و تامین رفاه حال فرهنگیان کشوری برداشته شده است. نظارت‌های دقیق سازمان بورس و شفافیت اطلاعات در این بازار از جمله ویژگی‌های مهم این صندوق است.

این اقدامات باعث شده تا تخلفات در این بازار و صندوق‌های مربوط به آن، مثل صندوق ذخیره فرهنگیان کاهش پیدا کند. همچنین نحوه ارزش‌گذاری شرکت‌ها در بازار بورس هم باعث سوددهی بیشتر برای معلم‌ها و فرهنگیان است.

سازمان بورس روی عملکرد و گزارش‌‌های شرکت‌های بورسی نظارت کامل دارد. از طرف دیگر، شرکت‌ها وظیفه دارند گزارش‌های خود را به‌صورت شفاف و دوره‌ای منتشر کنند. این کار باعث شده تا سهام‌داران و سرمایه‌گذاران به‌راحتی و به‌صورت آنلاین از این گزارش‌ها مطلع باشند و از جزئیات مربوط به صندوق‌ها اطلاعات کسب کنند.

لازم به ذکر است که پذیرش صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس منوط به داشتن ساختاری دقیق و کامل بود. سازمان بورس هم نظارت خودروی این صندوق را به طرز دقیق و کاملی انجام می‌دهد.

پیش از پذیرش شرکت‌ها هم نظارت‌های دقیق روی عملکرد زیر‌مجموعه‌های این صندوق اعمال شد. مورد مهم دیگری که حتما باید به آن اشاره کرد ارزش‌گذاری‌های دارایی صندوق است. به‌طورکلی، ارزش‌گذاری‌های موجود در بورس به‌صورت روزانه و دقیق محاسبه می‌شود و فرانید متفاوتی با حسابداری دفتری دارد.

بیشتر بخوانید: 4 روش برای ارزش گذاری سهام شرکت‌ها در ایران

نحوه دریافت ثبت کد بورسی در صندوق ذخیره فرهنگیان

همان‌طور که در بخش قبلی گفتیم، دو شیوه برای ثبت‌نام در سامانه کد بورسی صندوق ذخیره فرهنگیان وجود دارد. این دو شیوه به شرح زیر است:

اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان شامل شاغلان و افرادی که بعد از سال 1395 بازنشسته شده‌اند باید از طریق وب‌سایت موسسه صندوق فرهنگیان به آدرس szf.ir برای دریافت کد بورسی فرهنگیان اقدام کنند. با ورود به این سایت در قسمت مشاهده صورت وضعیت (صورت‌حساب صندوق ذخیره فرهنگیان) وارد سامانه صورت وضعیت اعضا شده و در بخش مشخصات پرسنلی، کد بورسی را وارد کنید.

ثبت کد بورسی فرهنگیان

شاغلان و بازنشستگان فرهنگی که قبل از سال 1395 بازنشسته شده‌اند هم باید اطلاعات و ثبت‌نام خود را از طریق سایت صندوق ذخیره فرهنگیان ثبت کنند. این سایت به آدرس saham.tadbir-atlas.ir  در دسترس است.

اطلاعات تکمیلی و تایید ثبت‌نام و ثبت کد بورسی در صندوق ذخیره فرهنگیان از طریق سایت صندوق به آدرس szf.ir در دسترس است. افراد می‌توانند از طریق این راه ارتباطی، تمام اطلاعات و راهنماهای لازم برای ثبت‌نام کد بورسی در صندوق ذخیره فرهنگیان دریافت کنند.  

دریافت و ثبت کد بورسی در صندوق ذخیره فرهنگیان

برای دریافت کد بورسی و ثبت‌نام در صندوق ذخیره فرهنگیان ابتدا به سامانه سجام مراجعه کرده و در این سایت ثبت‌نام خود را تکمیل کنید. بعد از دریافت پیامک که حاوی کد 10 رقمی است، احراز هویت سجام را انجام دهید تا بتوانید در سایت کارگزاری موردنظر خود ثبت‌نام را انجام دهید.

تمام کارگزاری‌هایی که از صندوق ذخیره بورسی فرهنگیان پشتیبانی می‌کنند و خدمات لازم برای استفاده از امکانات این صندوق‌ها را دارند قابل‌استفاده هستند.

بعد از دریافت کد بورسی برای ثبت کد بورسی در صندوق فرهنگیان اقدام کنید. برای این کار ابتدا به سامانه ثبت‌نام غیرحضوری بورس tgfb.ir مراجعه کرده و تمامی مراحل ثبت‌نام در بورس و دریافت کد بورسی را انجام دهید. برای احراز هویت هم می‌توانید از روش‌های آنلاین استفاده کرده و چند روز پس از انجام ثبت‌نام و احراز هویت، از کد بورسی فعال خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش گام‌به‌گام احراز هویت غیرحضوری در سامانه سجام

 بعد از پشت سر گذاشتن تمام این مراحل، وارد سامانه صندوق فرهنگیان شوید و کد بورسی خود را در این صندوق ثبت کنید.

تخصیص سهام صندوق به فرهنگیان

با وجود تمام مزایا و جنبه‌های مثبتی که برای این صندوق وجود دارد، فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور همواره درباره این موضوع که چطور می‌توان از سهام صندوق استفاده کرد و سهام صندوق چگونه در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد سوال دارند.

طبق قاعده و برنامه از پیش تعیین‌شده‌ای که برای سهام صندوق و ثبت کد بورسی در صندوق فرهنگیان در نظر گرفته شده است، قرار بر این است که سهام به‌صورت واحد‌ها یا یونیت‌های قابل صدور و ابطال در اختیار فرهنگیان قرار بگیرد. زمانی که یک معلم قصد فروش دارایی خود و خروج از صندوق را داشته باشد، امتیازات او محاسبه شده و به میزان واحد‌هایی که در سهام صندوق فرهنگیان دارد، می‌تواند از این صندوق استفاده کند.

مزایای صندوق فرهنگیان

استفاده از سهام در صندوق ذخیره فرهنگیان به سه روش زیر است:

 • سهام خود را به قیمت روز در بازار بفروشند و وجه نقد دریافت کنند.
 • سهام خود را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری نگه دارند.
 • سهام خود را در اختیار بیمه معلم قرار دهند و در زمان بازنشستگی از بیمه معلم حقوق مکمل دریافت کنند.

سوالات متداول

صندوق ذخیره فرهنگیان چیست؟

صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از برنامه‌های بلند‌مدتی است که دولت با هدف بهبود سطح معیشت و رفاه فرهنگیان راه‌اندازی کرده است. فرهنگیان برای شرکت در این صندوق باید حداکثر تا سقف 5 درصد از حقوق ماهیانه خود را واریز کنند و در نهایت، زمان خروج از صندوق به توجه به واحد‌هایی که در طول این مدت از صندوق خریداری کرده‌اند، سهام دریافت کنند.

روش ثبت کد بورسی در صندوق ذخیره فرهنگیان به چه صورت است؟

برای ثبت کد بورسی فرهنگیان در این صندوق، ابتدا باید از طریق سایت سجام کد بورسی دریافت کرده و بعد از دریافت کد، در سامانه‌های مربوطه ثبت‌نام کنند. اعضایی از صندوق که بعد از سال 1395 بازنشست شده‌اند از طریق سایت mb.szf.ir و فرهنگیانی که قبل از سال 1395 بازنشست شده‌اند از طریق سامانه saham.tadbir-atlas.ir  می‌توانند جهت ثبت کد خود اقدام کنند.

دریافت کد بورسی به چه صورت است؟

برای دریافت کد بورسی ابتدا باید در سامانه سجام به آدرس Sejam.ir ثبت‌نام کنید. بعد از دریافت پیامک کد 10 رقمی، مراحل احراز هویت در سامانه سجام را انجام داده و سپس از طریق سایت tgfb.ir در سایت کارگزاری بورس ثبت‌نام کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب از بورسینس درباره روش‌های ثبت کد بورسی برای صندوق ذخیره فرهنگیان و شرایط مربوط به آن صحبت کردیم. صندوق ذخیره فرهنگیان نزدیک به سه دهه سابقه دارد و یکی از مهم‌ترین خدماتی بود که برای تامین رفاه فرهنگیان و آینده نسل تاثیرگذار و فرهنگی کشور در نظر گرفته شد.

عضویت در این صندوق مزایای زیادی دارد و با فروش واحد‌های این صندوق، تمام فرهنگیان صاحب سهم می‌توانند وارد بازار بورس شده و از موقعیت‌های سرمایه‌گذاری و سود‌آوری بازار سرمایه استفاده کنند.

برای ثبت کد بورسی در صندوق ذخیره فرهنگیان باید کد بورسی دریافت کنید. روش‌های دریافت کد بورسی هم درست مطابق روش کلی است و ابتدا با ثبت‌نام در سامانه سجام و احراز هویت در این سایت، واجد دریافت کد بورسی خواهید شد.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

فاطمه زنداسرار

فاطمه زنداسرار

ارزهای دیجیتال و فناوری‌های مربوط به اون‌ها مثل چتری هستند که از هنر تا اقتصاد و از اشیاء تا انسان‌ها می‌تونن زیر این چتر قرار بگیرند. حوزه‌ای که نوشتن از اون مثل عسل برای من شیرینه.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی