قیمت سهام شرکت‌ها در بازار بورس و فرابورس امروز

دورانی که برای دیدن قیمت سهام همیشه باید به تالار بورس تهران یا تالارهای بورس شهرستان‌ها مراجعه کنیم گذشته است.

سازمان بورس و اوراق بهادار سایتی را برای مشاهده معاملات سهام در بورس و فرابورس اختصاص داده است.

قیمت و معاملات سهام شرکت‌های خودروساز مانند ایران خودرو، سایپا، پارس خودرو و همینطور قیمت سهام سایر شرکت‌های بورسی مانند سهام پالایشگاه‌ها، سهام بانک صادرات و بانک ملت و قیمت سهام همه شرکت‌های بورسی در این سایت قابل مشاهده است.

سایت رسمی مشاهده لحظه‌ای اطلاعات نمادهای بورسی از قبیل قیمت و غیره: tsetmc.com

راهنمای سایت مدیریت فناوری بورس تهران

پس از ورود به سایت در سمت راست و بالا، اطلاعات کلی بازار مانند باز و بسته بودن، ساعت، شاخص کل بورس، ارزش بازار، اطلاعات قیمت، تعداد و ارزش و حجم معاملات قابل مشاهده است.

نکته: علامت B در کنار اعداد نشانه میلیارد و M نشانه میلیون می‌باشد. همه اعداد در سایت بورس به ریال است.

در کادر بزرگتر بالای صفحه، شاخص‌ها را مشاهده می‌کنید که دیدی کلی از وضعیت بازار را نمایش می‌دهند.
در کادر پایین‌تر، نمادهایی که بیشترین تاثیر (چه مثبت و چه منفی) را در شاخص داشته‌اند به ترتیب لیست شده‌اند.

در کادر نمادهای پربیننده، همانطور که از عنوان کادر مشخص است، نمادهایی که بیشترین بازدید را داشته‌اند قرار دارند. با کلیک روی عنوان کادر، می‌توان لیست کامل‌ترین از نمادها را که براساس بازدید مرتب شده‌اند مشاهده نمود.

نمادهای پربیننده بورس

کادرهای پایینی نیز مربوط به بازار فرابورس ایران است و اطلاعات آن مانند بازار بورس می‌باشد.

با کلیک روی نام هر نماد، می‌توان به صفحه اختصاصی نماد وارد شد و قیمت آخرین معامله، قیمت پایانی سهام، قیمت دیروز و امروز و سایر اطلاعات را مشاهده نمود. بهتر است ملاک قیمت سهام را قیمت پایانی در نظر بگیرید، چون قیمت آخرین معامله مرتب در حال نوسان است. (مخصوصا سهام شرکت‌های بزرگ که معاملات بیشتری دارند)

آیتم‌های صفحه نماد در سایت مدیریت فناوری بورس تهران

پس از کلیک روی نام یک نماد، صفحه‌ای مانند شکل زیر باز می‌شود. جزییات این صفحه را در ادامه بخوانید

صفحه نماد در tsetmc

آخرین معامله: قیمت آخرین معامله‌ای که در این نماد صورت گرفته

قیمت پایانی: متوسط قیمت معامله‌ شده این سهم در روز جاری (جزییات بیشتر در مورد نحوه محاسبه قیمت پایانی سهم )

اولین قیمت: اولین قیمت معامله شده سهم در روز جاری

قیمت دیروز: قیمت پایانی روز معاملاتی قبل

تعداد معاملات: تعداد کل معاملاتی که در این سهم انجام شده است. معامله زمانی روی می‌دهد که قیمت دو سفارش خریدو فروش در صف عرضه و تقاضا با هم یکسان شود.

حجم معاملات: تعداد برگه سهامی که در روز معامله شده است.

ارزش معاملات: ارزش ریالی معاملات را نمایش می‌دهد. M نشانه میلیون و B نشانه میلیارد ریال است.

ارزش بازار: اگر کل سهام شرکت را ضربدر قیمت سهام کنیم، ارزش بازار بدست می‌آید. به این معنی که کل سهام شرکت در بازار بورس الان چقدر ارزش دارد. در خصوص ارزش دفتری، ارزش اسمی و ارزش بازار این مقاله مفید است

آخرین معامله: زمان انجام آخرین معامله را با دقت ساعت و دقیقه و ثانیه نشان می‌دهد

وضعیت: وضعیت نماد را نمایش می‌دهد که می‌تواند متوقف یا مجاز باشد. زمانی که نمادی متوقف است، امکان معامله آن در بورس وجود ندارد. دلایل توقف نماد عبارتند از برگزاری مجمع، ابهام در اطلاعات مالی شرکت، تعدیل مثبت یا منفی و…

بازه روز: نشان می‌دهد که قیمت سهم در همان روز معاملاتی چقدر نوسان کرده است. مثلا در تصویر فوق، قیمت سهم “خودرو” از 2540 ریال 2647 ریال نوسان داشته است.

قیمت مجاز: حداکثر یا حداقل مجاز نوسان قیمت سهم را نشان می‌دهد. مثلا در تصویر فوق، قیمت سهم “خودرو” در همان روز می‌تواند از 2424 ریال تا 2678 ریال نوسان کند.

بازه هفته: نشان می‌دهد که قیمت سهم در یک هفته گذشته چقدر نوسان کرده است.

بازه سال: نشان می‌دهد که قیمت سهم در یکسال گذشته چقدر نوسان کرده است.

تعداد سهام: تعداد کل سهام منتشرشده شرکت را نشان می‌دهد. M نشانه میلیون و B نشانه میلیارد است. مثلا در تصویر فوق همانطور که مشخص است شرکت ایران خودرو تاکنون 15,300,000,000 برگه سهم منتشر کرده است.

حجم مبنا: درصدی از تعداد سهام شرکت است که برای محاسبه قیمت پایانی استفاده می‌شود. حجم مبنا از افزایش یا کاهش بی‌رویه قیمت سهم جلوگیری می‌کند.

سهام شناور: براساس درصد نشان داده می‌شود و میزان سهامی است که اگر برای آن تقاضا وجود داشته باشد، می‌تواند در آینده نزدیک در بازار مورد معامله قرار گیرد. درباره سهام شناور بیشتر بخوانید

میانگین حجم ماه: میانگین تعداد سهامی است که در یکماه اخیر معامله شده است.

EPS : سود هر سهم را EPS یا (earnings per share) می‌گویند. درباره EPS توضیحات کامل را اینجا بخوانید

P/E : نسبت درآمد بر سهم است که با تقسیم درآمد هر سهم بر قیمت فعلی سهم بدست می‌آید . مقاله مرتبط: نسبت P/E چیست

حجم: در سمت چپ صفحه، اطلاعات حجم معاملات حقیقی و حقوقی براساس تعداد و درصد افراد حقیقی خریدار و فروشنده و همینطور تعداد و درصد افراد حقوقی خریدار و فروشنده نشان داده می‌شود. این اطلاعات مروبط به همان روز معاملاتی است.

صف عرضه و صف تقاضا: تصویر نشان دهنده صف عرضه و تقاضاست. در جدول سمت راست، سفارشاتی که خریداران ثبت کرده‌اند نشان داده شده که شامل تعداد (خریداران) حجم سفارش، و قیمت خرید است. همین اطلاعات در جدول سمت چپ نیز قرار دارد با این تفاوت در که جدول سمت چپ سفارشات فروش را نمایش می‌دهد.

وقتی قیمت در این دو طرف باهم برابر باشد (یکی از دو طرف سفارشی وارد کند که قیمت آن با طرف مقابل یکسان باشد) معامله صورت می‌گیرد.

صف قیمت سهام شرکت ها

نحوه استخراج قیمت‌های تاریخی سهام

چند راه برای استخراج قیمت گذشته سهام یک شرکت وجود دارد.

روش اول: ابتدا در سایت tsetmc.com نماد شرکت موردنظرتان را از طریق جستجو بیابید و وارد صفحه آن نماد شوید. سپس مطابق شکل زیر روی علامت “سابقه” کلیک کنید تا جدولی شامل لیست قیمت سهام در روزهای گذشته در پایین صفحه نمایش داده شود:

سابقه معاملات سهام

 

پس از کلیک روی “سابقه” کادر مانند شکل زیر در پایین صفحه نمایش داده می‌شود.

تاریخچه قیمت

 

با کلیک روی عنوان کادر (سابقه معاملات) یک پنجره مانند تصویر باز می‌شود که امکان مشاهده لیست قیمت را با کلیک روی شماره صفحات فراهم می‌سازد.

لیست قیمت گذشته سهم

 

مطلب پیشنهادی: اولین قدم برای خرید سهام انتخاب یک کارگزاری مناسب است. در این مقاله می‌خوانید چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنید

روش دوم استخراج تاریخچه قیمت سهام

وارد سایت tse.ir شوید و در منوی اطلاعات بازار، در بازار موردنظرتان روی گزینه «آرشیو» کلیک کنید.

 

آموزش سایت tse

 

پس از ورود به صفحه آرشیو می‌توانید در تب‌های کناری صفحه روی گزینه «آمار معاملات نماد» کلیک کنید و با انتخاب سال و نماد شرکت، روی ماه موردنظر کلیک نمایید تا فایل اکسل تاریخچه قیمت سهام دانلود شود.

تاریخچه قیمت سهام

 

نکته: هر شرکت در بازار خاصی معامله می‌شود، برای یافتن اینکه بدانید سهام شرکت در کدام بازار معامله می‌شود، به صفحه معاملات سهام آن نماد در tsetmc.com مراجعه کنید، نام بازار آن سهم کنار اسم نماد در بالای صفحه مشخص است. منظور از بازار اول و بازار دوم، همان بازار نقدی است.

مطلب مرتبط: تفاوت بازارهای پایه و اول و دوم در بورس چیست ؟

 

بازار سهام

 

در صورتی که سوالی در مورد تاریخچه قیمت سهام و یا سایت مدیریت فناوری بورس تهران tsetmc.com دارید در بخش دیدگاه مطرح کنید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

170 نظر
 1. سلام وقت به خیر
  من یه سوال داشتم
  ما واردات ورق گالوانیزه رنگی رو انجام میدیم ، قیمت گذاری رو تهران از طریق بورس آهن آلات انجام میدن برای فروش ورق تو ایران ، می خواستم بدونم چطوری میشه قیمت یه کالا از بورس در آورد ؟

   1. سلام
    آیا امکانش هست اطلاعات معاملات افراد رو بدست آورد. اطلاعات هویتیش منظورم نیست مثلاً کاربر ۱۲ سهام فلان خرید بعد فلان فروخت. اطلاعات معاملات بر اساس افراد با شناسه شون. یعنی بشه کل تاریخچه خرید و فروش یک فرد رو بینام بدست آورد.

    1. سلام، چه کسی و با چه دلیلی بدست بیاره؟
     شما بخواید معاملات یکی دیگه رو ببینید خیر.
     حکم قضایی داشته باشید بخواید گردش یکی دیگه رو چک کنید بله.
     کارگزار بخواد گردش مشتریانش رو چک کنه بله.
     مشتری بخواید گردش خودشو چک کنه بله.

 2. سلام من از قبل سهامی خریده بودم و کد بورسی دارم،می خواستم بدونم کارگزاری آگاه چه کاری برای من انجام میده و اینکه کد بورسی دارم خوبه یا دوباره به من کد بورسی جدید میده؟ ضمناً آیا بایستی در بانک خاصی حساب داشته باشیم یا حساب هر بانکی در شبکه مورد پذیرش است.

  1. سلام اگه از قبل کد بورسی دارید برای معامله در کارگزاری جدید باید در کارگزار جدید افتتاح حساب انجام بدید >>> لینک افتتاح حساب در کارگزاری آگاه
   خدمات کارگزاری آگاه از طریق باشگاه مشتریانش هست که جزییاتش رو اینجا میتونید بخونید
   حساب همه بانکها قابل پذیرش هست

 3. سلام بنده دربورس سرمایه گذاری کنم بهتریاتوصندوق سرمایه گذاری توبانک مثل اوج ملت البته باپولیکمیلیون باتشکر

  1. سلام، سرمایه گذاری مستقیم در بورس نیازمند پیگیری، یادگیری بورس و صرف زمان هست.
   اما سرمایه گذاری در صندوق ها نیاز به این کارها نداره
   با این حال، اگه در بورس به طور اصولی و با آموزش دیدن کار کنید پتانسیل سود بیشتری داره.
   سرمایه گذاری در صندوق ها سود کمتری داره ولی امنیت پول شما بیشتره.
   با این شرایط خودتون تصمیم بگیرید.

 4. با سلام.
  آیا راهی وجود دارد که اطلاعات بازار بورس که برای معاملات و تصمیم گیری خرید و فروش سهام مورد استفاده قرار میگیرد – به نوعی به صورت لحظه ای قابل دانلود در فایلی اکسلی بوده تا بتوان از روی اطلاعات آن اقدام به تحلیل نمود ؟
  این اطلاعات در خود tsetmc.ir وجود دارد منتهی نیاز دارم که اطلاعات به صورت اتوماتیک و مخصوصا لحظه ای بر روی فایل اکسلی بروز رسانی شود. آیا شیوه و راهی مشابه این سراغ دارید؟

  با تشکر

  1. سلام
   من هم مانند شما دنبال پيدا كردن راهي هستم كه اين اطلاعات به صورت اتوماتيك در فايل اكسل به روزرساني شود . براي پايان نامه كارشناسي ارشد نياز به تحليل داده هاي لخظه اي بورس دارم. شما راهي پيدا كردين؟

 5. سلام دوست عزیز من مبلغ ناچیزی پول دارم حدود200میلیون آیا میتونم با این مبلغ تو بورس کار کنم؟ثبتنام هم کردم برام پیامک اومده

 6. سلام، درصد تغییرات قیمت همه سهام رو بصورت هفتگی و ماهانه والان بصورت جدول کلی ونه تک تک از کجا میشه تهیه کرد؟ وسهامهای بنیادی کدام سهامها هستن؟ با تشکر

   1. شما فوق العاده اید . بزرگواری و دست و دل باز و بلند نظر که این همه اطلاعات را به اشتراک و در دسترس همه علاقه مندان قرار می دید . همواره سلامت ، موفق و پایدار باشید.

     1. سلام آقا خسته نیباشین من میخام هزار دلار سهام بردارم ماه چقدر برام میاد

 7. سلام. یه موضوعی که ذهنمو درگیر کرده اینه که وقتی ریز معاملاتو نگاه میکنم تو بعضی سهم ها اردهای 100000 تایی به دو قسمت تبدیل شدن و تو ریز سهام نوشته میشن مثلا حجم معامله نوشته میشه 27236 و یه معامله دیگه دقیقا تو همون لحظه با حجم 72764. دلیلش چیه؟ مثلا این یه قسمتی از معاملات امروز وغدیر هست. با تشکر از پاسختون
  شماره زمان حجم قیمت
  1979 09:29:45 30314 2432.00
  1980 09:29:45 69686 2432.00
  1981 09:29:45 30314 2432.00
  1982 09:29:45 69686 2432.00
  1983 09:29:45 30314 2432.00
  1984 09:29:45 69686 2432.00
  یا یه جایی دیگه به این صورته:
  2071 09:31:05 9579 2432.00
  2072 09:31:05 90421 2432.00
  2073 09:31:05 9579 2432.00
  2074 09:31:07 90421 2432.00
  2075 09:31:07 9579 2432.00
  2076 09:31:11 90421 2432.00

    1. سلام، شرط دیپلم برای صدور کدبورسی داره برداشته میشه
     بدون دیپلم هم میتونید کدبورسی بگیرید، برای شروع دریافت کدبورسی مراحل این صفحه را تا انتها طی کنید

  1. طرف 10000 تا میخواد بخره یا بفروشه ولی کدی نیست که دقیقا 10000 تا بهش بده برای همین یک تعدای رو از یکی میده یک تعداد دیگه رو از یک اوردر دیگه تا خرید یا فروشش تکمیل بشه

  2. تعداد خیلی زیاد که کسی بخواد سهام بخره یا بفروشه اینجوری میشه. خوب محدودیت ۱۰۰۰۰ تا در خرید یا فروش سهام در یک مرحله وجود داره. پس به بسته های ۱۰۰۰۰ تایی تقسیم می کندش. وقتی هم که می خواد بخره یا بفروشه همه ۱۰۰۰۰ تا رو که از یک نفر براش نمی خره. از یک یا دو یا چند نفر براش می خره و چند تا معامله میشه که مجموعشون می شه ۱۰۰۰۰ تا.

 8. سلام دوست عزیز لطفا راهنمایی کن با تشکر
  ۱_میخوام سهام بخرم الان تو این شرایط چه سهامی بخرم لطفا جواب بده
  ۲_سهام طلا و سکه الان با این وضعیت چجوری میتونم ریسک کنم بخرم با تشکر

 9. سلام. امکانی وجود داره که بتونم نمودار تعداد خریدار و تعداد فروشنده در برابر زمان رو بدست بیارم. یعنی اینکه مثلا بدونم ساعت 9 تعداد خریدار چندتا بوده و فروشنده چندتا ساعت 10 چندتا 11 و همینطور تا اخر. منظورم تعداد خریدار و فروشنده در معامله هایی است که صورت گرفته نه تعداد خریدار و فروشنده در صف.

 10. قیمت پایانی سهم پائینتر از اخرین معامله باشد نشانه چیست
  مثال:امروز جم پیلن

 11. سلام پترو شیمی خارگ سال گذشته مبلغ قابل توجهی ازسود قابل تقسیم نگه میدارد یعد هم معلوم نیمیشود کجارفت لطفا بفکر سهامدار جزئ همباشید

 12. سلام.وقت بخیر.
  ممنون میشوم راهنمایی فرمایید EPS چند دوره یک شرکت را چگونه باید تهیه کنم.
  در صورت امکان پاسخ را به ایمیل، ارسال فرمایید.

  1. سلام، پیش بینی سود هر سهم (EPS) توسط شرکت پیش بینی و اعلام میشه
   اما تحلیلگران بنیادی با بررسی دقیق تر تلاش میکنن EPS واقع بینانه تر رو بدست بیارند
   محاسبه EPS در تحلیل بنیادی بحث مفصلی هست و در صورتی که خود شما قصد محاسبه اش رو دارید باید به اصول و روش های تحلیل بنیادی آشنا بشید

 13. سلام وققتون بخیر چطوری میشه تعداد سهام های نماد های بورسی رو بصورت اکسل دریافت کنم؟

 14. سلام
  چطور می تونم به سوابق آمار حقیقی – حقوقی نماد ها بصورت اکسل دست پیدا کنم؟ نرم افزاری یا لینکی برای دانلود اگه میشناسید معرفی کنید

 15. سلام وقت بخیر
  چطور میتونم تاریخچه قیمتهای تعدیل شده رو از tsetmc دانلود کنم؟
  سپاس

   1. من تازه وارد هستم وم میخواهم در بورس سرمایه گذاری کنم.البته سرمایه چندانی هم واقعیت ندارم.میشه منو راهنمایی کنین؟ضمنا بازپرداخت سود حداقل چقدر طول میکشه واینکه فرضاً امروز 1سهم خریدم فردا یا چندروزبعددیدم ارزش سهم بالا رفت میتونم بفروشم؟آیا أپلکیشنی برای اندرویدیا کامپیوتر وجود دارد که خریدوفروش را اینترنتی وآنلاین انجام بدم یا بایدحضوری خریدوفروش کنم چون من تبریز هستم بخاطر این پرسیدم؟ ممنون میشم راهنماییم کنین.باتشکر

 16. سلام وقتتون به خیر من دانشجو هستم و به من گفتن که باید صورت سود و زیان و ترازنامه ی پنج تا شرکت رو از سایت بورس برای استاد ببرم .میشه من رو راهنمایی کنید که چطوری باید این کار رو انجام بدم؟

 17. با سلام
  من اگه بخواهم حداقل تعداد سهام و حداکثر تعداد سهامی که مجاز به خرید آن از یک شرکت هستم را بدونم باید چکار کنم؟

  1. سلام، حداقل هر سفارش خرید سهام باید 100 هزارتومان باشه (در هنگامی که خود شما معاملات آنلاین رو انجام میدید)
   حداکثر هر سفارش هم بسته به قیمت سهم میتونه مختلف باشه. ولی با این حال اگر حداکثر حجم هر سفارش رو 100 هزار سهم هم قرار داده باشن شما اگه قصد داشته باشید 5 میلیون سهم بخرید میتونید 50 سفارش 100 هزارتایی ارسال کنید

   1. سلام
    حقیقت این است که من قصد سرمایه گذاری در بورس را ندارم. بنده دانشجو هستم که به من گفته شده بود اگر در خرید سهام دارای یه سری محدودیت باشیم یه مدل ارائه دهم. یکی از این محدودیت ها این بود که هر شرکت تعداد سهام های قابل خرید از آن شرکت در صورت انتخاب دارای حداقل و حداکثر است. سوال من این است که این حداکثر و حداقل تعداد سهام های هر شرکت را چگونه می توان یافت؟

     1. منظورتون از اندازه کل سهام، تعداد سهام نمایش داده شده است یا سهام شناور ضربدر تعداد سهام

 18. سلام حجم معاملات همون روز رو میشه دید ولی ایا روزهای قبل رو هم میشه جایی پیدا کرد، حجم کل

 19. سلام اگه لطف کنید با یک مثال و بصورت گام به گام روش خرید یک سهم را برای کسی که کد بورسی گرفته شرح دهید

 20. سلام خسته نباشید سوال داشتم اینکه مادرم سهام بانک ملت رو داره حدودا ۷۰۰تا و چون از سهام و بورس سر در نمیاریم میخاستم بپرسم اگه بخاد این مقدار سهم رو بفروشه چقد میشه پولش و اینکه چطوری میتونم براش حساب باز کنم تا سود سهامشو براش واریز کنن

 21. سلام برای سرمایه گذاری در فرابورس ودریافت کدبورسی با سن کمتر از 18 سال باید چه کار کنیم ؟

 22. من سرمایه به فرد مطمعن دادم برای سرمایه گذاری در بورس ولی الان با این اوضاع اقتصادی ضرر میکنم…به نظر شما پول بگیرم.

 23. سلام
  من چیزی از بورس سر در نمیارم
  چطور باید بدونم از چه شرکت هایی و چطور سهم بخرم مثلا از 20میلیون و آیا میتونم مثلا دو ماهی 1 تومن اضافه کنم ؟
  در کل خرید سهم آیا به معنی شراکت در سود زیان شرکت هست

 24. با سلام . ایا سهام شرکت سرمایه گذاری وسدید سهامی عام هنوز متوقف است ؟ چرا ؟

 25. سلام من به قیمت روزانه تمام شرکت های بورسی نیاز دارم دارین شما با هزینه به بنده بدین ؟

   1. سلام خسته نباشید،یه سوال بنده ده تا پانزده میلیون تومان سرمایه دارم نمیدونم به چه کاری بزنم که ازش پول در بیارم بازحمت این پولو بدست آوردم نمیخوام از دستش بدم میشه کنید آیا میتونم توشرکت های بورسراهتوشرکتی به کار بزنم؟بنده 26سالمه متاهل هستم لطفا شما یاکسی دیگه ای میتونه کمکم کنه ممنون.

 26. سلام
  در بازار پایه فرابورس مگر حجو مبنا یک عدد نیست چرا این رعایت نمیشود مثلا در مورد سهمی مثل شرنگی با اینکه بعضی روزها بالای 1500 هم معامله شده ولی ابطال شدن

 27. با سلام من سال 75 تعداد40 سهم از شرکت سهامی عام روغن نباتی پارس خریدم آیا این سهام هنوز خرید و فروش میشود ؟ممنون

 28. سلام آیا سود سهامخریداری شده ی یک نماد از بورس اوراق بهادار با فرابورس فرق داره؟ یعنی بطور مثال من سهام ایکس رو از بورس بخرم حداکثر 5% سود روزانه بمن میده و اگر همون سهام رو از فرابورس بخرم 10% سود روزانه میده؟؟؟؟

    1. ممکنه به نوسان 5 درصدی نرسه ممکن هم هست برسه!
     گفتیم محدوده نوسان، یعنی محدوده هست نه یه چیز ثابت که یا صفر باشه یا 5 درصد مثبت.
     ممکنه نوسان 2 درصد باشه، ممکنه 1.56 درصد ممکنه 1.57 درصد (مثال زدم)

 29. سلام…دوست عزیز من 20 ملیون تومان پول دارم نمیدانم در کجا سرمایه گزاری کنم و سودی نصیبم بشه برای امرار معاش….ایا بنظر شما در بانک بزارم یا به دست متخصص بورس که باهاش کار کنه هم سودی به من برسه هم پورسانتی به او ممنون میشم جواب بدهید با تشکر

  1. سلام. سود بورس بیشتر از بانک خواهد بود ولی نیاز به تخصص داره، از طرفی من شرکتی رو ندیدم که مدیریت سرمایه رو با 20 میلیون تومان انجام بدن. (حداقل سرمایه معمولا بالای 100 میلیون هست)
   شما میتونید این مبلغ رو در صندوق های سرمایه گذاری مشترک هم بذارید که بعضا سود بیشتری از سود بانکی دارن

 30. با سلام بنده سال 84 سهام مربوط به صنایع راهسازی و معدن رو خریدم.الان چه طوری میتونم ارزش سهم رو بدونم؟
  باتشکر

 31. سلام خسته نباشید
  قیمتهای پیشنهادی خرید و فروش رو میخواستم تو این سایتای بورس قیمتهای معامله هست ولی قیمتهای پیشنهادی نیس!!

   1. تشکر من سوالمو درست نپرسیدم همین اطلاعاتو برا سالا
    قبل باید از کچا پیدا کنم اگه لینکشو بذارین لطف میکنین

     1. مرسی اقای جهاندیده ولی در سایت tse اطلاعات مربوط به معاملات هست قیمتهای پیشنهادی نیس یا من اشتباه میکنم!؟

 32. سلام خسته نباشید قبلا در سایت بورس تهران درقسمت بالا سمت چپ نمودارهای مختلف مربوط به یک سهم وجود داشت الان نیست کجا میشه اونا رو پیدا کرد

  1. سلام. اون قسمت حذف شده و جایگزینی در سایت براش قرار ندادند.
   برای دیدن نمودارهای سهام باید از نرم افزارهای تحلیل تکنیکال یا پنل های تحلیل تکنیکال تحت وب مثلا rahavard365.com استفاده کنید

 33. سلام خسته نباشید
  قیمتهای پیشنهادی خرید و فروش سهام رو میخواستم نمیدونم از کجا باید پیدا کنم

 34. سلام
  ممنون میشم اگه جواب سوال من رو هم بدین
  چطوری میتونم تعداد سهام شرکت ها رو تو هر سال پیدا کنم؟

  1. سلام. تعداد سهام شرکتها در گزارشهای مالی و گزارش فعالیت هیئت مدیره هرساله توسط شرکتها در سایت codal.ir منتشر میشن
   در بخش جستجو باید نام شرکت رو وارد کنید و نوع گزارش رو هم گزارش فعالیت هیئت مدیره بذارید
   بعد از اون، در گزارش هر سال، تعداد سهام هر شرکت رو پیدا کنید

 35. سلام
  برای دریافت اطلاعات بورسی مثل قیمت سهام در ابتدای سال و انتهای سال 94 و نسبتهای مالی مثل ارزش افزوده و بازده سود و بازده دارایی کجا باید برم ممنون از راهنماییتون

 36. سلام اطلاعات مختصری دارم ومی خواهم سهام بخرم چطور باید شروع کنم توسایت tsetmc فرض می خواهم سهام ایران خودرو بخرم چ چیزهایی باید مد نظر بگیرم
  جایی است مثل شما در بالا توضیح دادید کاربردی شرح داده باشه

 37. سلام.من چه جوری می تونم قیمت سهام رو در چند سال گذشته ببینم؟؟؟
  خیلی عجله دارم.

  1. سلام. میبایست نمودار قیمت سهام رو در سایت tsetmc.com مشاهده کنید.
   البته تاریخچه قیمت هم در صفحه هر نماد لیست شده.
   در صورتی که نحوه کار رو پیدا نکردید میتونید راهنمای سایت tsetmc رو سرچ کنید

  1. سلام. منظور از بیلیون ( علامت B در سایت tsetmc) همان میلیارد است.
   دو بیلیون ریال = دو میلیارد ریال = 200 میلیون تومان
   شما قصد دارید چی رو محاسبه کنید؟

   1. با سلام . ماشاله شما هم چقدر حوصله دارین که به پیش پاافتاده ترین سوالها پاسخ می دین . خسته نباشید.

 38. سلام وقت بخیر یک سوال ارزش بازار سیمان بجنورد 2/591.904B این رقم به تومان چقدر می شود با تشکر

  1. آره عزیزم الان کدهایی داریم که توی دیده بان می تونین هر روز بزنین خودتون ببینن

 39. اگر نحوه خرید و فروش سهام را به مردم به زبان ساده توضیح می دادند سهام کدام شرکتها را بخرید قیمتها را در کجا مشاهده کنید چه زمانی سهامتان را بفروشید در بازار بورس مشاورینی برای اینکار میزاشتن و همچین امکاناتی را به صورت اینترنتی هم اگر میشد خیلی از مردم هستند که سرمایه دارند اما به دلیل عدم اشنایی با نحوه خرید و فروش سهام تو این قسمت سهام سرمایه گذاری نمی کنند

  1. سلام . نمی دونم چرا همه دوست دارند راحت به سرمایه برسن . رسیدن به سرمایه در بورس اگه راحت بود که بازار سهام بورس منفجر می شد . دستاوردهای سرمایه ای هر کسی در گروه مقدار اطلاعاتی است که برای بدست آوردنش زحمت کشیده می شود . با تشکر .

 40. ببخشيد شاخص كل براي ٣ سال رو مي خواستم از سايت پيدا كنم ولي نمي دونم چجوري ميشه راهنمايي كنيد

 41. سلام. من می خوام اطلاعات قیمت سهام در طول تاریخ که در چند پیام قبل سایتشو معرفی کردید به نوعی دانلود کنم یعنی بصورت یک word یاexce یا هر فرمت دیگه ای بدست اوریم ایا ممکنه؟

  1. سمت چپ ،بالا ی علامت اکسل هست که با برنامه اکسل باز میشه ،وقتی باز شد میتونین اطلاعات مورد نظرتون رو کپی و در فایل اکسل دیگه ای ذخیره کنین

 42. باسلام
  می خواستم بپرسم کجا و چطور می تونیم سهام شناور ازاد رو برای همه ی سهم ها در یکجا به صورت ستونی مشاهده کنیم؟
  همچنین p/eگروه برای هرسهم به صورت یکجا برای همه سهام ها؟
  ایا برای اینکار می توان فیلتر نوشت؟

  1. سلام.
   تعداد معاملات= تعداد معاملات انجام شده در آن سهم
   حجم معاملات= تعداد سهام ردوبدل شده (خریدوفروش شده) در ان سهم
   ارزش معاملات= مبلغ ریالی معاملات صورت گرفته (جمعا چقدر معامله شده)

  1. سلام. شما اگه توی سایت tsetmc.com وارد بشید و شرکت موردنظرتون رو جستجو کنید، توی بخش تاریخچه معاملات میتونید قیمت سهام رو در گذشته در روزهای خاص ببینید.
   همه چیز که نباید آماده و مهیا باشه خودتون هم یه تلاشی بکنید بد نیست

 43. سلام وقتتون بخیر من حجم معاملات بانکهای عضو بورس رو برای سال های 91و 92 میخواستم چطوری می تونم پیداشون کنم ؟ وهمچنین قیمتهای روزانه سهام بانکها رو تو همون سالها میخوام ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

 44. با سلام
  لیست کلی قیمت پایانی روزانه سهام در طول تاریخ کل سوابق قیمتی سهام رو از کجا میشه گرفت منظورم سوابق تمام سهام بورس هست با سابقه قیمت روزانشون از تاریخ ورود سهم به بازار تا حالا ممنون از راهنمایی

  1. سلام. قیمت پایانی قیمت میانگین معاملات انجام شده در طول همون روز هست.
   حجم هم که تعداد سهام معامله شده رو نشون میده

 45. با تشکر از راهنمایی تون و با عرض پوزش بازم سوال دارم
  در معاملات امروز نماد خودرو قیمت پایانی 5.14 % رشد داشته ، مگه محدودیت در تغییر قیمت روزانه سهام نداریم که باید کمتر از 5% باشه؟
  پس این چرا اینجوری شده؟
  خیلی خیلی خیلی ممنون

 46. ببخشید یه سوال دیگه هم برام پیش اومد ، من امروز داشتم در ساعات کار بورس نماد خساپا رو خودم دنبال می کردم ، میدونید که خساپا امروز خییییلی معامله شد ، ولی الان که دوباره نگاه کردم توی سایت تعداد و حجم معاملات خساپا رو 0 زده !!!
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید که چرا اینطور شده؟

 47. سلام
  رابطه بین تعداد سهام و حجم مبنا چیه
  بازه روز یعنی چی
  روی یک نماد کلیک میکنیم توی صفحه باز شده بالا سمت راست معنای کلمه خرید و کلمه اولیه و کلمه معامله چیه
  با تشکر

 48. خیلی خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون
  یه سوال دیگه داشتم
  در قسمت دیده بان بازار ، انتهای هر ستر 2 ستون بنفش و صورتی هست ، صف خرید و صف فروش که میگن همینا هستن؟
  یه چیز دیگه اینکه وقتی صفحه ی یک نماد رو باز می کنم این اطلاعات در ستون بنفش و صورتی با صفحه ی دیده بان متفاوت هست ، علت این تفاوت رو متوجه نمیشم؟
  بازم ممنونم

 49. با تشکر از مطالب خوب سایتتون
  من کجای سایت شرکت بورس می تونم لیست کل نمادهارو با اطلاعات شون ببینم؟
  مثلا در قسمت نمادهای پر بیننده ، فقط نمادهایی که بیشترین بازدید رو نسبت به سایرین داشتن نمایش داده میشن. ولی من لیست کلی رو نمی تونم پیدا کنم.
  پیشاپیش از پاسخگویی تون بسیار ممنونم

  1. خواهش میکنم.
   پس از ورود به سایت http://www.tsetmc.com توی منوی بالای سایت (سمت چپ) وسط علامت ذره بین جستجو و علامت خانه، یه منو هست به اسم دیده بان بازار که اگه روش کلیک کنید لیست کل نمادها رو نشون میده/ موفق باشید

   1. سلام
    به نظرشما
    بنده که تازه میخوام واردبورس شوم.
    1.توچه شرکتهایی بایدسرمایه گذاری کنم.؟
    2.درابتداچقدربایدسهام بخرم.؟
    3.چطوربایدبفهمیم این شرکتی که سهامشومیخریم
    سوری ظاهری نیست؟

     1. سلام استاد،خسته نباشی یه سوال داشتم ازخدمتتون،چراوقتی سکه و دلارمیره بالا اینهمه مردم نگران میشن که چرا چنین وضعی بوجود اومده،یامثلاقیمت مسکن وزمین میره بالا اینهمه بین مردم نگرانی بوجودمیاد،خب اونم یه عده سودمیکنن یه عده هم متضررمیشن ولی در بازار بورس اینگونه نیست وقتی شاخص بورس میره بالا،وبورس رونق میگیره اینهمه تبلیغات مثبت میشه مگردراینجاهم عده ای سودوعده ای هم ضررنمیکنن؟

     2. سلام، شما شاید خوشحال‌های بورس رو دیدید
      در بورس، همه نوع بازدهی بدست میاد. از زیان های سنگین مثلا 50-60 درصدی بگیرید تا سودهای بزرگ چند صد درصدی
      در هر حال ضرر کننده ها در بورس کم نیستن، مخصوصا تازه کارها و شاید به دلیل غروری که دارن به ضررهاشون اعتراف نمیکنن

   2. سلام .بعد از دریافت کد بورسی یا کد اوراق بهادر من چطوری میرم تو اون سیستم معاملات و خرید و فروش میکنم ؟آیا سایت خاصی داره یا یه برنامه خاصی داره که شما به ما بعد دریافت کد میدین ؟..ممنون

    1. سلام وقت بخیر
     بعد از تکمیل افتتاح حساب و دریافت کد بورسی، کارگزاری مشخصات ورود به سایت معاملاتی رو برای شما ارسال میکنه.
     همچنین با همان مشخصات میشه در اپلیکیشن معاملاتی هم وارد شد و معامله کرد.

     1. سلام دوست مهربانم
      بنده ثبت نام کردم
      در سایت سجام
      ولی همش میگه اطلاعات مشکل داره
      بعد میرم ویرایشش میکنم میگه نمیتونی ویرایش کنی

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.