سهام ارزان‌قیمت بخریم یا گران؟

اشتباه خرید سهام ارزان

چگونه از نسبت P/E در انتخاب سهام استفاده کنيم؟

بزرگترین اشتباهی که عموم مرتکب آن می شوند این است که بجای توجه به ارزش ذاتی سهام به قیمت آن توجه می‌نماید « چارلز داو»

بورسینس: اکثر سرمایه‌گذاران بی تجربه دوست دارند که سهام ارزان بخرند. البته انجام اینکار عیب و اشکالی ندارد به شرطی که هدف سرمایه‌گذار مذکور از ارزان بودن سهام، ارزان بودن سهام در برابر ارزش ذاتی آن باشد، نه کم بودن قیمت سهام. یعنی سرمایه گذار هنگام تصمیم‌گیری در مورد یک خرید سهم، قیمت را کنار بگذارد و به این توجه کند که آیا این قیمتی که در بازار مورد معامله می‌گردد بالاتر از ارزش ذاتی سهام است یا پایین تر از آن؟

پایین بودن یا بالابودن قیمت سهم دلیل بر پایین بودن یا بالا بودن ارزش ذاتی یک سهم نیست و برعکس.

عموماً این دسته از سرمایه گذاران دوست دارند که در یک دامنه قیمتی از سهام که برای آنها از لحاظ منطق سرمایه‌گذاری‌شان توجیه پذیر است سرمایه گذاری نمایند.
در واقع متناسب با بازارهای متفاوت اینگونه سرمایه‌گذاران همیشه علاقمند هستند که با میزان سرمایه خود سهام با قیمت پایین ولی تعداد زیاد خریداری نمایند چون تجربه خاصی در زمینه سرمایه‌گذاری ندارند و از سرمایه‌گذاری در سهام با قیمت بالا می‌هراسند.

یعنی در واقع حاضر نیستند سهام با قیمت بالا بخرند چونکه احتمال می‌دهند در صورت خریدن سهام گران قیمت و با تعداد کم سرمایه آنها بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرد تا سهام ارزان، که این اشتباهی بزرگ در منطق سرمایه گذاری است چطور که ما نمونه بسیار زیادی از سهام را طی چند سال اخیر داریم هرچند دارای قیمت پایین بودند ولی میزان بازدهی که اینگونه سهام به سرمایه‌گذاران ارایه دادند خیلی پایین‌تر از سهام با قیمت بالا بوده است.

خرید سهام ارزان یا گران ؟

تفسیر سرمایه‌گذاران حرفه‌ای از سهم ارزان

اما سرمایه گذاران باتجربه و حرفه ای تفسیر کاملاً متفاوتی از ارزان بودن سهام دارند به گونه ای که امکان دارد از نظر آنها حتی سهمی که دارای قیمتی بالاتر از دامنه قیمت بازار است ارزان تر از سهام با قیمت پایین باشد.

بعنوان مثال اگر فرض کنیم دامنه قیمتی سهام بازار حول و حوش 500 تومان باشد سرمایه گذاران حرفه‌ای ممکن است چنین بپندارند که سهام با قیمت 1500 تومان در یک شرایط خاصی از بازار، ارزانتر از سهام 350 تومانی است.

یعنی بطور خلاصه می‌توان گفت که سرمایه‌گذاران ارزشی بدنبال سهامی هستند که نسبت P/E آن بصورت غیرعادی پایین است. یعنی سهامی که دارای ارزش ذاتی بالایی هست ولی به قیمتی پایین‌تر از ارزش آن معامله می‌گردد.
اینگونه سرمایه‌گذاران برخلاف سرمایه‌گذاران قبلی معیار تصمیم گیری‌شان ارزش ذاتی سهام است نه قیمتی که در بازار معامله می‌گردد.

نسبت پی بر ای در بازار سرمایه تحت عنوان p/e شناخته می شوند و یکی از متداول‌ترین معیارهای ارزیابی ارزش سهام می‌باشد. نه تنها دربازار کشور ما، بلکه دراکثر بازارهای سرمایه دنیا سرمایه‌گذاران عموماً براساس نسبت p/e تصمیم به خرید یا فروش می‌نمایند. سرمایه‌گذاران به نسبت p/e به عنوان یک عامل مشخص‌کننده و تعیین‌کننده قیمت نگاه می‌کنند. یا بعبارتی اعتقاد دارند p/e منعکس کننده قیمت است و این شاخص است که سرمایه‌گذاران فعال باید به آن توجه نمایند و درک درستی از آن داشته باشند.

ترجمه مفهومی نسبت p/e این است که قیمت سهام را بر سود هر سهم آن سهام تقسیم می کنیم برای مثال * قیمت سهمی که 1000 تومان است و سود هر سهم آن 250 تومان می باشد در نتیجه p/e آن که از تقسیم قیمت بر سود هر سهم بدست می آید 4 می باشد.

* قیمت سهمی 600 تومان است و سود هر سهم آن 100 تومان است در نتیجه p/e آن 6 می باشد از لحاظ مفهوم ارزشی سهم 1000 تومانی با نسبت p/e 4 ارزان تر ازسهم 600 تومانی با سود هر سهم 100 تومانی می‌باشد همانطور که مشاهده می‌گردد ارزان‌بودن قیمت (پایین بودن قیمت) دلیل بر ارزنده بودن سهم نیست.

نسبت p/e هرچه کمتر باشد بهتر است. (البته P/e که با تحلیل به دست آمده، نه آن عددی که در سایت معاملات بورس وجود دارد و همه می‌بینند!)

اکثر سهام مرغوب (Blue cheap) در بازارهای جهانی دارای p/e بین 15 تا 30 می‌باشد و سرمایه‌گذاران ارزشی ترجیح می‌دهند که در سهام دارای p/e های 10 یا پایین‌تر سرمایه‌گذاری نمایند اگر شما تعداد زیادی سهام دارای p/e های مختلف در اختیار داشته باشید و از روش فوق پیروی کنید عمدتاً سراغ سهامی خواهید رفت که دارای p/e های پایین هستند.

یعنی اگر چنانچه شما بتوانید سهم شرکتی که دارای قیمت 1000 تومان و سود هرسهم 250 تومان است ( 4 = p/e ) بخرید ممکن است چنین بنظر آید که از نظر ارزش، خرید چنین سهامی از خرید سهامی که دارای قیمت 600 تومان و سود هر سهم 100 تومان است ارزشمند باشد.

اما موضوعی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا عده‌ای به خریدن سهامی با پایین‌ترین p/e ممکن علاقمند هستند؟ اولین دلیل که می ‌شود گفت عمده‌ترین دلیل انتخاب سهام با پایین‌ترین p/e است اینکه بعضی از شرکت‌ها واقعاً از بعضی دیگر ارزشمندتر هستند.

قابل ذکر است که شرکت‌های بزرگ با رشد سود سریع معمولاً یک صرف بیشتری را در مقایسه با شرکت‌هایی که دارای رشد آرامی در سود هستند ارائه می‌دهند.

شرکت‌هایی که هنوز به سودآوری کامل نرسیده‌اند در صنایعی واقع شده‌اند که دارای چشم‌انداز آتی مطلوبی هستند و دارای p/e بالایی هستند. سرمایه‌گذاران به دلیل آینده مطلوب چنین شرکتی، حاضر هستند قیمت بالایی را برای چنین سهام مانند سهام شرکت‌های با تکنولوژی بالا (نرم افزار) بپردازند و بدلیل تقبل ریسک بالا انتظار بازدهی بالایی از چنین سهام را دارند.

حالا متوجه شدید چرا نباید به دلیل ارزان بودن یک سهام آنرا خریداری کنید؟ ارزان بودن با ارزشمند بودن تفاوت دارد. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که شما در بازار سهام تنها نیستید، هزاران سرمایه‌گذار دیگر در حال معامله و خرید و فروش سهام هستند. به نظر شما اگر آنها سهام ارزان را خریداری می‌کردند، قیمت سهام مزبور همچنان پایین باقی می‌ماند؟

گردآوری توسط: بورسینس

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
17 نظر
 1. باید به نمودارسالانه سهم توجه کنیم اگر سهم به کف قیمت پایینترین قیمت نزدیکتر بود خریداری شود حال چه منفی و چه مثبت باشد. ثوازسهمی که دراوج قیمت سالانه خود باشد چه منفی و چه مثبت نخرید.

  1. سلام، سود هر سهم رو از طریق گزارشات سود و زیان شرکتها در سایت codal.ir میتونید بدست بیارید
   با تقسیم قیمت بر سود، p/e بدست میاد
   خود سایت tsetmc.com هم p/e سهام رو نمایش میده ولی ممکنه قدیمی باشه و به روز نشده باشه

 2. سلام
  میخوام بدونم ارزش سهام مهرگان الان چقدره میشه راهنمایی کنیدلطفا
  هرکاری کردم پیدا نکردم

  1. سلام، چنین شرکتی در بورس نیست
   اسم کامل شرکت رو در گوگل جستجو کنید و ببینید در بورس هست یا نه

 3. با سلام من نزدیک 3 ماه وارد بورس شدم کلا 8 سهم خریداری کردم موقعی که منفی میخوره مبلغ بشتری ازپرتفوی کم میشه ولی موقع مثبت خوردن خیلی کم اضافه میشه

  1. سلام مصطفی عزیز ، اگر اشتباه متوجه منظورتون نشده باشم این موضوع کاملا طبیعی و منطقی هست. فرض کنید ۲ میلیون شما با ضرری ۵۰ درصدی مواجه بشه و سرمایه تون به ۱ میلیون تومان تقلیل پیدا کنه. یعنی ۵۰ درصد منفی خوردن از شما ۱ میلیون تومان کم کرده حالا اگر ۱ میلیون شما ۵۰ درصد مثبت بخوره ، دارایی شما نمیشه ۲ میلیون بلکه میشه ۱.۵ میلیون تومان.

   1. باسلام ، خب چرا لقمه رو دور سرتون میپیچید!؟ مقدار سود و ضرر یکی هستند ، مثلا 2 میلیون شما اگر 50 درصد ضرر داشته باشه ، داراییتون میشه 1 میلیون ، و اگر 2 میلیون شما 50 درصد سود داشته باشه، داراییتون میشه3 میلیون …
    تنها و تنها اگر در بار اول 50 درصد ضرر متحمل بشید داراییتون 1 میلیون تقلیل پیدا میکنه و در بار دوم از همون دارایی 1 میلیون تومانی اگر 50 درصد سود کنید داراییتون دوباره میشه 1 میلیون!

    برای ضرر میاید از 2 میلیون شروع میکنید ، و برای سود از 1 میلیون شروع میکنید!؟! واقعا شما ریاضیتون صفره و اصلا جوابتون منطقی نبود.

    1. سلام رضا عزیز ، هدف ما کمکی هر چند کوچک به مخاطبین هست و اگر پاسخ بنده از نظر شما مناسب نبوده عذر می خوام و ممنون میشم بازخورد دقیقی بدید تا ما مدنظر داشته باشیم ان شاءالله.

     اما در مورد مثال ، بر اساس شرایطی که ترسیم کردم می خواستم به دوست مون عرض کنم زمانی که سهام شون منفی میخوره مثلا ۳ درصد با رشد مجدد ۳ درصدی این ضرر جبران نمیشه و مبلغ کمتری سود رو شاهد خواهند بود در مقایسه با مبلغی که ضرر میشه. عین عبارت ایشون “موقعی که منفی میخوره مبلغ بشتری ازپرتفوی کم میشه ولی موقع مثبت خوردن خیلی کم اضافه میشه” پس وقتی شرایط رو بخوایم باز سازی کنیم فرض سود پس از وقوع ضرر درنظر گرفته شده و توی مثال زده شده مبلغ از ۲ به ۱ میلیون تومان تقلیل پیدا کرده.

     موفق باشید.

 4. با سلام.پکیجی رو می تونید معرفی کنید که نحوه بدست آوردن p/e , تحلیل بنیادی و نحوه به دست آوردن ارزش ذاتی سهام و‌…توضیح داده باشه

 5. درود فراوان
  وقت بخیر
  من تازه وارد بورس شدم و در حال مطالعه و افزایش اطلاعات در زمینه بورس هستم.با مطالعه بعضی مقالات، سوالات و تناقضی برایم به وجود آمده ممنونم میشم راهنماییم کنید.
  در این مقاله اعلام شده که p/e پایین تر ارزشمند تر است و لازم است سهام شرکتی را خریداری کرد که p/e پایین داشته باشد ولی در مقاله ای دیگر اعلام شده است که معمولا سهامداران سهام شرکت هایی را خریداری می کنندکه p/e بالایی دارند .مثل “شرکتی با P/E بالا باید سودهای فزاینده ایجاد کند” و یا ” اگر نسب P/E یک شرکت بیشتر از شرکت دیگر باشد، نشان‌دهنده این است که بازار نسبت به درآمد سهام شرکت در آینده خوش‌بین است.”
  با توجه به اینکه فرمول زیر برای p/e تعریف شده قطعا هرچه سود بالاتر رود با قیمت سهم یکسان، p/e کمتر خواهد شد. و جمله “سهامی که دارای ارزش ذاتی بالایی هست ولی به قیمتی پایین‌تر از ارزش آن معامله می‌گردد.” مصادق پیدا می کند.
  قیمت سهم
  —————— = P/E
  سود هر سهم

  لطفا راهنمایی بفرمایید دلیلی اینکه با p/e بالا سهم میخرند چیست؟ و اینکه با p/e بالا سهم بخریم یا پایین؟
  با تشکر

  1. سلام،
   اینکه گفته میشه سهام با p/e پایین بخرید، اغلب منظور اینه سهام رو در قیمت بالا نخرید
   نکات زیادی در مورد p/e وجود داره بطور مثال، آیا “سود هر سهم” یا EPS گذشته محاسبه شده یا با تحلیل بدست اومده
   به روش محاسبه p/e که از اطلاعات گذشته استفاده شده روش TTM گفته میشه که جزییاتش رو اینجا میتونید بخونید
   مطلب مرتبط:
   1 نکته مهم دیگه در مورد p/e

 6. از روی اعداد همین مثال اگر محاسبه کنیم مثلا اگر 6000تومن داشته باشیم میتونیم 10 سهم 600تومنی بگیریم یا 6 سهم 1000 تومنی که با احتساب سود هرکدوم سهم 600 تومنی 1000 تومن به ما سود میده ولی سهم 1000 تومنی 1500 تومن سود آوری داره

 7. با تشکر از اطلاعات جنابعالی بنده با توجه به اینکه یک سال وارد بازار شده ام با خرید سهام سرمایه بنده 60%کاهش داشته است چه کنم در بازار به مانم یا که با ضرر حاصله خارج شود راهنمایی بفرماید با سهام شاراک و شپاکسان و وبصادر

 8. سلام سهمی را بخریم که +4 درصد دارد طی یک هفته رشد می کند یا موقعی که شاخص بورس منفی است و سهام ها -4 درصد دارد نرول میکند بخریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

روش محاسبه سود و زیان سرمایه‌گذاری (مخصوصا سهام)

محاسبه سود حاصل از سرمایه‌گذاری، امری ساده است. این محاسبه، اطلاعاتی مهم برای هر سرمایه‌گذار محسوب می‌شود زیرا شخص می‌تواند عملکرد سرمایه‌گذاری خود را در مقایسه با تورم و یا…
بیشتر بخوانید

وضعیت نماد شرکت‌ها در بورس (مجاز، ممنوع و متوقف بودن)

بستن نماد در بورس چیست؟ چه دلیلی برای ممنوع کردن نماد در بورس وجود دارد؟ برای حمایت از حقوق سهامداران و براساس قوانینی خاص، در مواقعی هرگونه خرید و فروش…
بیشتر بخوانید

آنچه باید از سهام عدالت بدانید (آزادسازی مستقیم و غیرمستقیم)

سهام عدالت، طرحی است که جمعیت زیادی (بیش از ۴۵ میلیون) را شامل می‌شود. در سال ۱۳۸۴، به منظور گسترش مالکیت در سطح عموم، تأمین عدالت اجتماعی، فقر‌زدایی و گسترش…
بیشتر بخوانید

فروش تعهدی سهام (فروش استقراضی) چیست؟

در سال‌های اخیر بازار بورس رشد فزاینده‌ای داشته و سعی می‌شود با استفاده از تکنیک‌هایی رشد این بازار را بیشتر کرد. یکی از مواردی که می‌تواند باعث پویایی بیشتر بازار…
بیشتر بخوانید