قیمت لحظه‌ای سهام شرکت‌ها در بازار بورس و فرابورس

قیمت لحظه ای بورس و فرا بورس

دورانی که برای دیدن قیمت سهام همیشه باید به تالار بورس تهران یا تالارهای بورس شهرستان‌ها مراجعه می‌کردیم گذشته است. سازمان بورس و اوراق بهادار سایتی را برای مشاهده قیمت لحظه ای بورس و فرا بورس اختصاص داده است.

برای آشنایی بیشتر با این سایت و نحوه اطلاع از لیست قیمت بورس و فرابورس تا پایان این مطلب همراه ما در بورسینس باشید.

معاملات آنلاین بازار بورس

معاملات آنلاین بازار بورس تحول بزرگی در خریدوفروش سهام به شمار می‌آید. این اقدام، قدم بزرگی بود که علاوه بر افزایش نقدشوندگی، مقدمات توسعه و رونق روزافزون بازار بورس را هم فراهم کرده است.

این نوع معاملات فر‌آیندی است که از طریق بستر اینترنت انجام می‌شود و سفارش‌ها بعد از ثبت توسط سرمایه‌گذار به سیستم معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران با فرابورس ایران ارسال می‌شود.

یکی از مهم‌ترین سایت‌هایی که برای دسترسی به تابلو چرخشی و اطلاعات بورس در اختیار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران قرار گرفته است، سایت TSETMC است. این سایت متعلق به سازمان مدیریت فناوری بورس تهران است و تمام فعالان بازار بورس از امکانات این سایت برای اطلاع از قیمت لحظه ای بورس و فرا بورس استفاده می‌کنند.

قیمت و معاملات سهام شرکت‌های خودروساز مانند ایران‌خودرو، سایپا، پارس‌خودرو و همین‌طور قیمت سهام سایر شرکت‌های بورسی مانند سهام پالایشگاه‌ها، سهام بانک صادرات و بانک ملت و قیمت سهام همه شرکت‌های بورسی در تابلو چرخشی این سایت قابل‌مشاهده است.

سایت رسمی مشاهده لحظه‌ای اطلاعات نمادهای بورسی از قبیل قیمت لحظه ای بورس و فرا بورس و غیره: tsetmc.com

راهنمای سایت مدیریت فناوری بورس تهران

سایت TSETMC تمام اطلاعات و آمارهایی که سرمایه‌گذار در بورس نیاز دارد در اختیار او می‌گذارد. با استفاده از این اطلاعات، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند بهترین و پربازده‌ترین سهام موجود در بازار را انتخاب کرده و بر اساس اطلاعات مالی شرکت موردنظرشان، سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنند.

از جمله این اطلاعات مهمی که در این سایت قابل‌دسترسی است شامل dps و eps، نسبت p/e، سابقه معاملات، حجم معاملات، ارزش معاملات، قیمت لحظه ای بورس و فرا بورس و … است.

اسم این سایت مخفف عبارت انگلیسی Tehran Securities Exchange Technology Management Co به معنای «شرکت مدیریت فناوری بورس تهران» است و زیرمجموعه شرکت بورس اوراق بهادار تهران محسوب می‌شود.

خواندن اطلاعات و آمار منتشر شده در جدول بورس این سایت برای هر معامله‌گر و دنبال‌کننده بازاری مفید است. درواقع هر سفارشی که در هسته معاملات بورس ثبت و نهایی می‌شود، به سایت tsetmc هم ارسال شده و در پنل کارگزاری‌های بورس نمایش داده می‌شود. به این صورت، همه افراد می‌توانند جدید‌ترین آمار منتشر شده از قیمت لحظه ای بورس و فرا بورس را مشاهده کنند.

هر شخصی که قصد خریدوفروش سهامی را داشته باشد، بعد از ثبت سفارش در کارگزاری، درخواست آن به هسته معاملات در بورس ارسال می‌شود. در صورت تطابق سفارش خریدوفروش با معامله‌گران دیگر، سفارش در هسته معاملات تاییدیه نهایی را دریافت کرده و انجام می‌شود.

این تاییدیه به کارگزاری‌ها ارسال خواهد شد و وضعیت سفارش به سهام‌دار اعلام می‌شود. به‌این‌ترتیب سهام‌داران و معامله‌گران بازار می‌توانند قیمت بورس و فرا بورس را در این سایت به‌صورت لحظه‌ای و دقیق مشاهده کنند.

آموزش و راهنمای استفاده از وب‌سایت tsetmc

سایت tse از دو درگاه tsetmc.ir و tsetmc.com، قابل‌دسترسی است. برای استفاده از اطلاعات این سایت نیاز به ساخت هیچ حساب کاربری ندارید و می‌توانید به‌محض ورود به سایت از اطلاعات درج شده در این وب‌سایت استفاده کنید.

پس از ورود به سایت با نواری در گوشه سمت چپ سایت مواجه می‌شوید که حاوی ابزارهای مختلفی است. این ابزارها کمک می‌کنند تا اطلاعات دقیق‌تری درباره قیمت لحظه ای بورس و فرا بورس داشته باشید و بتوانید دسترسی آسان‌تری به گزینه‌های موردنظرتان را تجربه کنید. این نوار شامل 10 آیکون مختلف است که هرکدام از این آیکون‌ها کاربردهای مختلفی دارند.

خلاصه‌ای از آیکون‌های صفحه اصلی سایت شامل موارد زیر است:

 • نمایش فهرست
 • تغییر زبان
 • خانه
 • دیده‌بان بازار
 • جست‌وجوی نماد
 • نظر و پیشنهاد
 • راهنما
 • اخبار
 • محتوای آموزشی
 • نقشه بازار

نقشه یا نمای بازار یکی از بخش‌های بسیار مهم این سایت است که به کاربران اجازه می‌دهد وضعیت هرکدام از نماد‌های بورسی و قیمت لحظه ای بورس و فرا بورس را در روزها و ساعات معاملاتی بررسی کنند.

صفحه اصلی سایت tsetmc

بعد از بررسی نوار آیکون‌های فعالی که در بالاترین قسمت سایت قرار دارد، نوبت به صفحه اصلی سایت می‌رسد. در سمت راست و بالا، اطلاعات کلی بازار مانند باز و بسته بودن، ساعت، شاخص کل بورس، ارزش بازار، اطلاعات قیمت، تعداد و ارزش و حجم معاملات قابل‌مشاهده است.

درست بالای این صفحه هم 7 سربرگ در بالای جدول اصلی تعبیه شده است. این سربرگ‌ها هرکدام کاربرد‌های مختلفی دارند که اطلاعات کلی درباره قیمت بورس و فرا بورس را در اختیار کاربران می‌گذارند.

سربرگ «در یک نگاه» شامل موارد زیر است:

 • بازار نقدی بورس در یک نگاه
 • شاخص‌های منتخب
 • تأثیر در شاخص
 • نمادهای پرتراکنش

اطلاعاتی مانند وضعیت بازار، شاخص کل، شاخص کل هم‌وزن، ارزش بازار (در لحظه)، تعداد معاملات (در لحظه) و حجم معاملات در این سربرگ قابل رویت است. علامت B در کنار اعداد نشانه میلیارد و M نشانه میلیون است. همه اعداد در سایت بورس به ریال است.

در کادر بزرگ‌تر بالای صفحه، شاخص‌ها را مشاهده می‌کنید که دیدی کلی از وضعیت بازار و قیمت بورس و فرا بورس را نمایش می‌دهند.

در کادر پایین‌تر، نمادهایی که بیشترین تاثیر (چه مثبت و چه منفی) را در شاخص داشته‌اند به ترتیب لیست شده‌اند.

در کادر نمادهای پربیننده، همان‌طور که از عنوان کادر مشخص است، نمادهایی که بیشترین بازدید را داشته‌اند قرار دارند. با کلیک روی عنوان کادر، می‌توان لیست قیمت بورس و فرابورس را که بر اساس بازدید مرتب شده‌اند مشاهده نمود.

نمادهای پربیننده بورس

کادرهای پایینی نیز مربوط به نمای بازار فرابورس ایران است و اطلاعات آن مانند بازار بورس است و کاربران می‌توانند از هر دو این بخش‌ها به قیمت لحظه ای بورس و فر ابورس دسترسی داشته باشند.

با کلیک روی نام هر نماد، می‌توان به صفحه اختصاصی نماد وارد شد و قیمت آخرین معامله، قیمت پایانی سهام، قیمت دیروز و امروز و سایر اطلاعات را مشاهده نمود. بهتر است ملاک قیمت سهام را قیمت پایانی در نظر بگیرید، چون قیمت آخرین معامله مرتب در حال نوسان است. (مخصوصا سهام شرکت‌های بزرگ که معاملات بیشتری دارند)

آیتم‌های صفحه نماد در سایت مدیریت فناوری بورس تهران

پس از کلیک روی نام یک نماد، صفحه‌ای مانند شکل زیر باز می‌شود. جزئیات این صفحه را در ادامه بخوانید:

صفحه نماد در tsetmc
 • آخرین معامله: قیمت آخرین معامله‌ای که در این نماد صورت‌گرفته
 • قیمت پایانی: متوسط قیمت معامله‌ شده این سهم در روز جاری (جزئیات بیشتر در مورد نحوه محاسبه قیمت پایانی سهم)
 • اولین قیمت: اولین قیمت معامله شده سهم در روز جاری
 • قیمت دیروز: قیمت پایانی روز معاملاتی قبل
 • تعداد معاملات: تعداد کل معاملاتی که در این سهم انجام شده است. معامله زمانی روی می‌دهد که قیمت دو سفارش خریدوفروش در صف عرضه و تقاضا با هم یکسان شود.
 • حجم معاملات: تعداد برگه سهامی که در روز معامله شده است.
 • ارزش معاملات: ارزش ریالی معاملات را نمایش می‌دهد. M نشانه میلیون و B نشانه میلیارد ریال است.
 • ارزش بازار: اگر کل سهام شرکت را ضربدر قیمت سهام کنیم، ارزش بازار به دست می‌آید. به این معنی که کل سهام شرکت در بازار بورس الان چقدر ارزش دارد (درباره ارزش دفتری، ارزش اسمی و ارزش بازار بخوانید).
 • آخرین معامله: زمان انجام آخرین معامله را بادقت ساعت و دقیقه و ثانیه نشان می‌دهد
 • وضعیت: وضعیت نماد را نمایش می‌دهد که می‌تواند متوقف یا مجاز باشد. زمانی که نمادی متوقف است، امکان معامله آن در بورس وجود ندارد. دلایل توقف نماد عبارت‌اند از برگزاری مجمع، ابهام در اطلاعات مالی شرکت، تعدیل مثبت یا منفی و…
 • بازه روز: نشان می‌دهد که قیمت سهم در همان روز معاملاتی چقدر نوسان کرده است. مثلا در تصویر فوق، قیمت سهم “خودرو” از 2540 ریال 2647 ریال نوسان داشته است.
 • قیمت مجاز: حداکثر یا حداقل مجاز نوسان قیمت سهم را نشان می‌دهد. مثلا در تصویر فوق، قیمت سهم “خودرو” در همان روز می‌تواند از 2424 ریال تا 2678 ریال نوسان کند.
 • بازه هفته: نشان می‌دهد که قیمت سهم در یک هفته گذشته چقدر نوسان کرده است.
 • بازه سال: نشان می‌دهد که قیمت سهم در یک سال گذشته چقدر نوسان کرده است.
 • تعداد سهام: تعداد کل سهام منتشرشده شرکت را نشان می‌دهد. M نشانه میلیون و B نشانه میلیارد است. مثلا در تصویر فوق همان‌طور که مشخص است شرکت ایران‌خودرو تاکنون 15,300,000,000 برگه سهم منتشر کرده است.
 • حجم مبنا: درصدی از تعداد سهام شرکت است که برای محاسبه قیمت پایانی استفاده می‌شود. حجم مبنا از افزایش یا کاهش بی‌رویه قیمت سهم جلوگیری می‌کند.
 • سهام شناور: بر اساس درصد نشان داده می‌شود و میزان سهامی است که اگر برای آن تقاضا وجود داشته باشد، می‌تواند در آینده نزدیک در بازار مورد معامله قرار گیرد (درباره سهام شناور بیشتر بخوانید).
 • میانگین حجم ماه: میانگین تعداد سهامی است که در یک ماه اخیر معامله شده است.
 • EPS: سود هر سهم را EPS یا (earnings per share) می‌گویند.
 • P/E: نسبت درآمد بر سهم است که با تقسیم درآمد هر سهم بر قیمت فعلی سهم به دست می‌آید (نسبت P/E چیست).
 • حجم: در سمت چپ صفحه، اطلاعات حجم معاملات حقیقی و حقوقی بر اساس تعداد و درصد افراد حقیقی خریدار و فروشنده و همین‌طور تعداد و درصد افراد حقوقی خریدار و فروشنده نشان داده می‌شود. این اطلاعات مربوط به همان روز معاملاتی است.
 • صف عرضه و صف تقاضا: تصویر نشان‌دهنده صف عرضه و تقاضاست. در جدول سمت راست، سفارشاتی که خریداران ثبت کرده‌اند نشان‌داده‌شده که شامل تعداد (خریداران) حجم سفارش، و قیمت خرید است. همین اطلاعات در جدول سمت چپ نیز قرار دارد با این تفاوت در که جدول سمت چپ سفارش‌های فروش را نمایش می‌دهد.
صف قیمت سهام شرکت ها

در جدول بورس وقتی قیمت در این دو طرف باهم برابر باشد (یکی از دو طرف سفارشی وارد کند که قیمت آن با طرف مقابل یکسان باشد) معامله صورت می‌گیرد.

نحوه استخراج قیمت‌های تاریخی و قیمت لحظه ای بورس و فرا بورس

چند راه برای استخراج تاریخچه قیمت بورس و فرا بورس وجود دارد.

روش اول: ابتدا در سایت tsetmc.com نماد شرکت موردنظرتان را از طریق جستجو بیابید و وارد صفحه آن نماد شوید. سپس مطابق شکل زیر روی علامت “سابقه” کلیک کنید تا جدولی شامل لیست قیمت بورس و فرابورس و سهام موردنظر در روزهای گذشته در پایین صفحه‌نمایش داده شود:

سابقه معاملات سهام

پس از کلیک روی “سابقه” کادر مانند شکل زیر در پایین صفحه‌نمایش داده می‌شود.

تاریخچه قیمت

با کلیک روی عنوان کادر (سابقه معاملات) یک پنجره مانند تصویر باز می‌شود که امکان مشاهده لیست قیمت را با کلیک روی شماره صفحات فراهم می‌سازد.

لیست قیمت گذشته سهم

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم؟

روش دوم: وارد سایت tse.ir شوید و در منوی اطلاعات بازار، در بازار موردنظرتان روی گزینه «آرشیو» کلیک کنید.

آموزش سایت tse

پس از ورود به صفحه آرشیو می‌توانید در تب‌های کناری صفحه روی گزینه «آمار معاملات نماد» کلیک کنید و با انتخاب سال و نماد شرکت، روی ماه موردنظر کلیک نمایید تا فایل اکسل تاریخچه قیمت سهام دانلود شود.

تاریخچه قیمت سهام

نکته: هر شرکت در بازار خاصی معامله می‌شود، برای یافتن اینکه بدانید سهام شرکت در کدام بازار معامله می‌شود، به صفحه معاملات سهام آن نماد در tsetmc.com مراجعه کنید، نام بازار آن سهم کنار اسم نماد در بالای صفحه مشخص است. منظور از بازار اول و بازار دوم، همان بازار نقدی است.

سوالات متداول

قیمت لحظه ای سهام بورس و فرا بورس را از کجا مشاهده کنیم؟

با مراجعه به سایت Tsetmc.ir و جستجوی نماد موردنظر می‌توانید، قیمت آخرین معامله و قیمت پایانی سهم را مشاهده کنید.

سابقه قیمت یک سهم را از کجا مشاهده کنیم؟

پس از مراجعه به سایت Tsetmc.ir و جستجوی نماد موردنظر، روی گزینه «سابقه نمایش» کلیک کرده و سابقه قیمت‌ها را بررسی کنید.

قیمت تاریخی یک سهم را از کجا دانلود کنیم؟

وارد سایت tse.ir شوید و در منوی اطلاعات بازار، در بازار موردنظرتان روی گزینه «آرشیو» کلیک کنید. سپس روی گزینه «آمار معاملات نماد» کلیک کرده و با انتخاب سال و نماد شرکت، روی ماه موردنظر کلیک نمایید تا فایل اکسل تاریخچه قیمت سهام دانلود شود.

جمع‌بندی

در این مطلب از بورسینس درباره قیمت لحظه ای بورس و فرا بورس و شرایط دسترسی به اطلاعات ثبت شده در سایت tsetmc صحبت کردیم. این سایت یکی از مرجع‌های بسیار مهمی است که برای همه سرمایه‌‌گذاران و فعالان بازار بورس و فرابورس کاربرد دارد. لیست قیمت بورس و فرابورس به‌راحتی در این سایت در دسترس است و همه افراد می‌توانند به جدید‌ترین و به‌روز شده‌ترین قیمت‌ها دسترسی داشته باشند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان خرید آنلاین صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزشی تحلیل تکنیکال (تحلیل نموداری)
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
234 نظر
 1. سلام وققتون بخیر چطوری میشه تعداد سهام های نماد های بورسی رو بصورت اکسل دریافت کنم؟

 2. سلام
  چطور می تونم به سوابق آمار حقیقی – حقوقی نماد ها بصورت اکسل دست پیدا کنم؟ نرم افزاری یا لینکی برای دانلود اگه میشناسید معرفی کنید

 3. سلام وقت بخیر
  چطور میتونم تاریخچه قیمتهای تعدیل شده رو از tsetmc دانلود کنم؟
  سپاس

   1. سلام و خسته نباشید، آیا نرم افزاری برای آندروید وجود داره که بشه صفحه بازار معامله رو به صورت گستره، نشون بده یا به صورت کمکی آموزش جامع داشته باشه؟ ممنون میشم اگه جواب بدید

   1. من تازه وارد هستم وم میخواهم در بورس سرمایه گذاری کنم.البته سرمایه چندانی هم واقعیت ندارم.میشه منو راهنمایی کنین؟ضمنا بازپرداخت سود حداقل چقدر طول میکشه واینکه فرضاً امروز 1سهم خریدم فردا یا چندروزبعددیدم ارزش سهم بالا رفت میتونم بفروشم؟آیا أپلکیشنی برای اندرویدیا کامپیوتر وجود دارد که خریدوفروش را اینترنتی وآنلاین انجام بدم یا بایدحضوری خریدوفروش کنم چون من تبریز هستم بخاطر این پرسیدم؟ ممنون میشم راهنماییم کنین.باتشکر

 4. سلام وقتتون به خیر من دانشجو هستم و به من گفتن که باید صورت سود و زیان و ترازنامه ی پنج تا شرکت رو از سایت بورس برای استاد ببرم .میشه من رو راهنمایی کنید که چطوری باید این کار رو انجام بدم؟

 5. با سلام
  من اگه بخواهم حداقل تعداد سهام و حداکثر تعداد سهامی که مجاز به خرید آن از یک شرکت هستم را بدونم باید چکار کنم؟

  1. سلام، حداقل هر سفارش خرید سهام باید 100 هزارتومان باشه (در هنگامی که خود شما معاملات آنلاین رو انجام میدید)
   حداکثر هر سفارش هم بسته به قیمت سهم میتونه مختلف باشه. ولی با این حال اگر حداکثر حجم هر سفارش رو 100 هزار سهم هم قرار داده باشن شما اگه قصد داشته باشید 5 میلیون سهم بخرید میتونید 50 سفارش 100 هزارتایی ارسال کنید

   1. سلام
    حقیقت این است که من قصد سرمایه گذاری در بورس را ندارم. بنده دانشجو هستم که به من گفته شده بود اگر در خرید سهام دارای یه سری محدودیت باشیم یه مدل ارائه دهم. یکی از این محدودیت ها این بود که هر شرکت تعداد سهام های قابل خرید از آن شرکت در صورت انتخاب دارای حداقل و حداکثر است. سوال من این است که این حداکثر و حداقل تعداد سهام های هر شرکت را چگونه می توان یافت؟

     1. منظورتون از اندازه کل سهام، تعداد سهام نمایش داده شده است یا سهام شناور ضربدر تعداد سهام

 6. سلام حجم معاملات همون روز رو میشه دید ولی ایا روزهای قبل رو هم میشه جایی پیدا کرد، حجم کل

 7. سلام اگه لطف کنید با یک مثال و بصورت گام به گام روش خرید یک سهم را برای کسی که کد بورسی گرفته شرح دهید

 8. سلام خسته نباشید سوال داشتم اینکه مادرم سهام بانک ملت رو داره حدودا ۷۰۰تا و چون از سهام و بورس سر در نمیاریم میخاستم بپرسم اگه بخاد این مقدار سهم رو بفروشه چقد میشه پولش و اینکه چطوری میتونم براش حساب باز کنم تا سود سهامشو براش واریز کنن

 9. سلام برای سرمایه گذاری در فرابورس ودریافت کدبورسی با سن کمتر از 18 سال باید چه کار کنیم ؟

 10. من سرمایه به فرد مطمعن دادم برای سرمایه گذاری در بورس ولی الان با این اوضاع اقتصادی ضرر میکنم…به نظر شما پول بگیرم.

 11. سلام
  من چیزی از بورس سر در نمیارم
  چطور باید بدونم از چه شرکت هایی و چطور سهم بخرم مثلا از 20میلیون و آیا میتونم مثلا دو ماهی 1 تومن اضافه کنم ؟
  در کل خرید سهم آیا به معنی شراکت در سود زیان شرکت هست

 12. با سلام . ایا سهام شرکت سرمایه گذاری وسدید سهامی عام هنوز متوقف است ؟ چرا ؟

 13. سلام من به قیمت روزانه تمام شرکت های بورسی نیاز دارم دارین شما با هزینه به بنده بدین ؟

   1. سلام خسته نباشید،یه سوال بنده ده تا پانزده میلیون تومان سرمایه دارم نمیدونم به چه کاری بزنم که ازش پول در بیارم بازحمت این پولو بدست آوردم نمیخوام از دستش بدم میشه کنید آیا میتونم توشرکت های بورسراهتوشرکتی به کار بزنم؟بنده 26سالمه متاهل هستم لطفا شما یاکسی دیگه ای میتونه کمکم کنه ممنون.

 14. سلام
  در بازار پایه فرابورس مگر حجو مبنا یک عدد نیست چرا این رعایت نمیشود مثلا در مورد سهمی مثل شرنگی با اینکه بعضی روزها بالای 1500 هم معامله شده ولی ابطال شدن

 15. با سلام من سال 75 تعداد40 سهم از شرکت سهامی عام روغن نباتی پارس خریدم آیا این سهام هنوز خرید و فروش میشود ؟ممنون

 16. سلام آیا سود سهامخریداری شده ی یک نماد از بورس اوراق بهادار با فرابورس فرق داره؟ یعنی بطور مثال من سهام ایکس رو از بورس بخرم حداکثر 5% سود روزانه بمن میده و اگر همون سهام رو از فرابورس بخرم 10% سود روزانه میده؟؟؟؟

    1. ممکنه به نوسان 5 درصدی نرسه ممکن هم هست برسه!
     گفتیم محدوده نوسان، یعنی محدوده هست نه یه چیز ثابت که یا صفر باشه یا 5 درصد مثبت.
     ممکنه نوسان 2 درصد باشه، ممکنه 1.56 درصد ممکنه 1.57 درصد (مثال زدم)

 17. سلام…دوست عزیز من 20 ملیون تومان پول دارم نمیدانم در کجا سرمایه گزاری کنم و سودی نصیبم بشه برای امرار معاش….ایا بنظر شما در بانک بزارم یا به دست متخصص بورس که باهاش کار کنه هم سودی به من برسه هم پورسانتی به او ممنون میشم جواب بدهید با تشکر

  1. سلام. سود بورس بیشتر از بانک خواهد بود ولی نیاز به تخصص داره، از طرفی من شرکتی رو ندیدم که مدیریت سرمایه رو با 20 میلیون تومان انجام بدن. (حداقل سرمایه معمولا بالای 100 میلیون هست)
   شما میتونید این مبلغ رو در صندوق های سرمایه گذاری مشترک هم بذارید که بعضا سود بیشتری از سود بانکی دارن

 18. با سلام بنده سال 84 سهام مربوط به صنایع راهسازی و معدن رو خریدم.الان چه طوری میتونم ارزش سهم رو بدونم؟
  باتشکر

 19. سلام خسته نباشید
  قیمتهای پیشنهادی خرید و فروش رو میخواستم تو این سایتای بورس قیمتهای معامله هست ولی قیمتهای پیشنهادی نیس!!

   1. تشکر من سوالمو درست نپرسیدم همین اطلاعاتو برا سالا
    قبل باید از کچا پیدا کنم اگه لینکشو بذارین لطف میکنین

     1. مرسی اقای جهاندیده ولی در سایت tse اطلاعات مربوط به معاملات هست قیمتهای پیشنهادی نیس یا من اشتباه میکنم!؟

 20. سلام خسته نباشید قبلا در سایت بورس تهران درقسمت بالا سمت چپ نمودارهای مختلف مربوط به یک سهم وجود داشت الان نیست کجا میشه اونا رو پیدا کرد

  1. سلام. اون قسمت حذف شده و جایگزینی در سایت براش قرار ندادند.
   برای دیدن نمودارهای سهام باید از نرم افزارهای تحلیل تکنیکال یا پنل های تحلیل تکنیکال تحت وب مثلا rahavard365.com استفاده کنید

 21. سلام خسته نباشید
  قیمتهای پیشنهادی خرید و فروش سهام رو میخواستم نمیدونم از کجا باید پیدا کنم

 22. سلام
  ممنون میشم اگه جواب سوال من رو هم بدین
  چطوری میتونم تعداد سهام شرکت ها رو تو هر سال پیدا کنم؟

  1. سلام. تعداد سهام شرکتها در گزارشهای مالی و گزارش فعالیت هیئت مدیره هرساله توسط شرکتها در سایت codal.ir منتشر میشن
   در بخش جستجو باید نام شرکت رو وارد کنید و نوع گزارش رو هم گزارش فعالیت هیئت مدیره بذارید
   بعد از اون، در گزارش هر سال، تعداد سهام هر شرکت رو پیدا کنید

 23. سلام
  برای دریافت اطلاعات بورسی مثل قیمت سهام در ابتدای سال و انتهای سال 94 و نسبتهای مالی مثل ارزش افزوده و بازده سود و بازده دارایی کجا باید برم ممنون از راهنماییتون

  1. سلام. اطلاعات و تاریخچه قیمت ها در سایت tsetmc.com موجود است
   صورت های مالی را میتونید از سایت codal.ir دریافت کنید

 24. سلام اطلاعات مختصری دارم ومی خواهم سهام بخرم چطور باید شروع کنم توسایت tsetmc فرض می خواهم سهام ایران خودرو بخرم چ چیزهایی باید مد نظر بگیرم
  جایی است مثل شما در بالا توضیح دادید کاربردی شرح داده باشه

 25. سلام.من چه جوری می تونم قیمت سهام رو در چند سال گذشته ببینم؟؟؟
  خیلی عجله دارم.

  1. سلام. میبایست نمودار قیمت سهام رو در سایت tsetmc.com مشاهده کنید.
   البته تاریخچه قیمت هم در صفحه هر نماد لیست شده.
   در صورتی که نحوه کار رو پیدا نکردید میتونید راهنمای سایت tsetmc رو سرچ کنید

  1. سلام. منظور از بیلیون ( علامت B در سایت tsetmc) همان میلیارد است.
   دو بیلیون ریال = دو میلیارد ریال = 200 میلیون تومان
   شما قصد دارید چی رو محاسبه کنید؟

   1. با سلام . ماشاله شما هم چقدر حوصله دارین که به پیش پاافتاده ترین سوالها پاسخ می دین . خسته نباشید.

 26. سلام وقت بخیر یک سوال ارزش بازار سیمان بجنورد 2/591.904B این رقم به تومان چقدر می شود با تشکر

 27. سلام ببخشید سایتی هست که همه ی صف خرید ها و صف فروش های هر روز رو بشه دید

  1. آره عزیزم الان کدهایی داریم که توی دیده بان می تونین هر روز بزنین خودتون ببینن

 28. اگر نحوه خرید و فروش سهام را به مردم به زبان ساده توضیح می دادند سهام کدام شرکتها را بخرید قیمتها را در کجا مشاهده کنید چه زمانی سهامتان را بفروشید در بازار بورس مشاورینی برای اینکار میزاشتن و همچین امکاناتی را به صورت اینترنتی هم اگر میشد خیلی از مردم هستند که سرمایه دارند اما به دلیل عدم اشنایی با نحوه خرید و فروش سهام تو این قسمت سهام سرمایه گذاری نمی کنند

  1. سلام . نمی دونم چرا همه دوست دارند راحت به سرمایه برسن . رسیدن به سرمایه در بورس اگه راحت بود که بازار سهام بورس منفجر می شد . دستاوردهای سرمایه ای هر کسی در گروه مقدار اطلاعاتی است که برای بدست آوردنش زحمت کشیده می شود . با تشکر .

 29. ببخشيد شاخص كل براي ٣ سال رو مي خواستم از سايت پيدا كنم ولي نمي دونم چجوري ميشه راهنمايي كنيد

 30. سلام. من می خوام اطلاعات قیمت سهام در طول تاریخ که در چند پیام قبل سایتشو معرفی کردید به نوعی دانلود کنم یعنی بصورت یک word یاexce یا هر فرمت دیگه ای بدست اوریم ایا ممکنه؟

  1. سمت چپ ،بالا ی علامت اکسل هست که با برنامه اکسل باز میشه ،وقتی باز شد میتونین اطلاعات مورد نظرتون رو کپی و در فایل اکسل دیگه ای ذخیره کنین

 31. باسلام
  می خواستم بپرسم کجا و چطور می تونیم سهام شناور ازاد رو برای همه ی سهم ها در یکجا به صورت ستونی مشاهده کنیم؟
  همچنین p/eگروه برای هرسهم به صورت یکجا برای همه سهام ها؟
  ایا برای اینکار می توان فیلتر نوشت؟

  1. سلام.
   تعداد معاملات= تعداد معاملات انجام شده در آن سهم
   حجم معاملات= تعداد سهام ردوبدل شده (خریدوفروش شده) در ان سهم
   ارزش معاملات= مبلغ ریالی معاملات صورت گرفته (جمعا چقدر معامله شده)

  1. سلام. شما اگه توی سایت tsetmc.com وارد بشید و شرکت موردنظرتون رو جستجو کنید، توی بخش تاریخچه معاملات میتونید قیمت سهام رو در گذشته در روزهای خاص ببینید.
   همه چیز که نباید آماده و مهیا باشه خودتون هم یه تلاشی بکنید بد نیست

 32. سلام وقتتون بخیر من حجم معاملات بانکهای عضو بورس رو برای سال های 91و 92 میخواستم چطوری می تونم پیداشون کنم ؟ وهمچنین قیمتهای روزانه سهام بانکها رو تو همون سالها میخوام ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

 33. با سلام
  لیست کلی قیمت پایانی روزانه سهام در طول تاریخ کل سوابق قیمتی سهام رو از کجا میشه گرفت منظورم سوابق تمام سهام بورس هست با سابقه قیمت روزانشون از تاریخ ورود سهم به بازار تا حالا ممنون از راهنمایی

  1. سلام. قیمت پایانی قیمت میانگین معاملات انجام شده در طول همون روز هست.
   حجم هم که تعداد سهام معامله شده رو نشون میده

 34. با تشکر از راهنمایی تون و با عرض پوزش بازم سوال دارم
  در معاملات امروز نماد خودرو قیمت پایانی 5.14 % رشد داشته ، مگه محدودیت در تغییر قیمت روزانه سهام نداریم که باید کمتر از 5% باشه؟
  پس این چرا اینجوری شده؟
  خیلی خیلی خیلی ممنون

 35. ببخشید یه سوال دیگه هم برام پیش اومد ، من امروز داشتم در ساعات کار بورس نماد خساپا رو خودم دنبال می کردم ، میدونید که خساپا امروز خییییلی معامله شد ، ولی الان که دوباره نگاه کردم توی سایت تعداد و حجم معاملات خساپا رو 0 زده !!!
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید که چرا اینطور شده؟

 36. سلام
  رابطه بین تعداد سهام و حجم مبنا چیه
  بازه روز یعنی چی
  روی یک نماد کلیک میکنیم توی صفحه باز شده بالا سمت راست معنای کلمه خرید و کلمه اولیه و کلمه معامله چیه
  با تشکر

 37. خیلی خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون
  یه سوال دیگه داشتم
  در قسمت دیده بان بازار ، انتهای هر ستر 2 ستون بنفش و صورتی هست ، صف خرید و صف فروش که میگن همینا هستن؟
  یه چیز دیگه اینکه وقتی صفحه ی یک نماد رو باز می کنم این اطلاعات در ستون بنفش و صورتی با صفحه ی دیده بان متفاوت هست ، علت این تفاوت رو متوجه نمیشم؟
  بازم ممنونم

 38. با تشکر از مطالب خوب سایتتون
  من کجای سایت شرکت بورس می تونم لیست کل نمادهارو با اطلاعات شون ببینم؟
  مثلا در قسمت نمادهای پر بیننده ، فقط نمادهایی که بیشترین بازدید رو نسبت به سایرین داشتن نمایش داده میشن. ولی من لیست کلی رو نمی تونم پیدا کنم.
  پیشاپیش از پاسخگویی تون بسیار ممنونم

  1. خواهش میکنم.
   پس از ورود به سایت http://www.tsetmc.com توی منوی بالای سایت (سمت چپ) وسط علامت ذره بین جستجو و علامت خانه، یه منو هست به اسم دیده بان بازار که اگه روش کلیک کنید لیست کل نمادها رو نشون میده/ موفق باشید

   1. سلام
    به نظرشما
    بنده که تازه میخوام واردبورس شوم.
    1.توچه شرکتهایی بایدسرمایه گذاری کنم.؟
    2.درابتداچقدربایدسهام بخرم.؟
    3.چطوربایدبفهمیم این شرکتی که سهامشومیخریم
    سوری ظاهری نیست؟

     1. سلام استاد،خسته نباشی یه سوال داشتم ازخدمتتون،چراوقتی سکه و دلارمیره بالا اینهمه مردم نگران میشن که چرا چنین وضعی بوجود اومده،یامثلاقیمت مسکن وزمین میره بالا اینهمه بین مردم نگرانی بوجودمیاد،خب اونم یه عده سودمیکنن یه عده هم متضررمیشن ولی در بازار بورس اینگونه نیست وقتی شاخص بورس میره بالا،وبورس رونق میگیره اینهمه تبلیغات مثبت میشه مگردراینجاهم عده ای سودوعده ای هم ضررنمیکنن؟

     2. سلام، شما شاید خوشحال‌های بورس رو دیدید
      در بورس، همه نوع بازدهی بدست میاد. از زیان های سنگین مثلا 50-60 درصدی بگیرید تا سودهای بزرگ چند صد درصدی
      در هر حال ضرر کننده ها در بورس کم نیستن، مخصوصا تازه کارها و شاید به دلیل غروری که دارن به ضررهاشون اعتراف نمیکنن

   2. سلام .بعد از دریافت کد بورسی یا کد اوراق بهادر من چطوری میرم تو اون سیستم معاملات و خرید و فروش میکنم ؟آیا سایت خاصی داره یا یه برنامه خاصی داره که شما به ما بعد دریافت کد میدین ؟..ممنون

    1. سلام وقت بخیر
     بعد از تکمیل افتتاح حساب و دریافت کد بورسی، کارگزاری مشخصات ورود به سایت معاملاتی رو برای شما ارسال میکنه.
     همچنین با همان مشخصات میشه در اپلیکیشن معاملاتی هم وارد شد و معامله کرد.

     1. سلام دوست مهربانم
      بنده ثبت نام کردم
      در سایت سجام
      ولی همش میگه اطلاعات مشکل داره
      بعد میرم ویرایشش میکنم میگه نمیتونی ویرایش کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.