10 سوال که یک معامله‌گر باید به آن پاسخ دهد | 6 توصيه براي موفقيت در معاملات

گزارش های روزانه بورس

 دكتر فان تارپ متخصص و روانشناس برجسته معاملات بازار سهام در ادامه سلسله مطالب مرتبط با روانشناسي بازار سهام  مي‌نويسد: مدتي پيش به يك مصاحبه راديويي با بيل وايزنانت گوش مي‌دادم. بيل داراي مدرك دكتراي روانشناسي باليني بود و در آن زمان در حدود 20 سال فعاليت مرتبط درماني انجام داده بود. آن زمان كه به مصاحبه‌اش گوش مي‌كردم، او ديگر يك معامله‌گر و مربي معاملات شده بود.

 هر كسي نمي‌تواند معامله‌گر موفقي باشد و زندگي خود را از طريق معامله در بازار بگرداند. بيل بر اساس پژوهش‌هاي صورت گرفته سه عامل را در موفقيت در معاملات مشخص كرده بود. اما پيش از آنكه به اين سه عامل بپردازم، اجازه دهيد با يكديگر به سوالات يك امتحان كوچك پاسخ دهيم.6 توصيه براي موفقيت در معاملات
1.آيا زياد نگران مي‌شويد؟
2.آيا در شرايط دشوار آرام مي‌مانيد؟
3.آيا به طور كلي زياد به ديگران اعتماد مي‌كنيد؟
4.شما به طور معمول با حداكثر سرعت مجاز رانندگي مي‌كنيد يا كمتر از آن؟
5.آيا يك كمال گرا هستيد؟
6.آيا پيش از آنكه پروژه جديدي را آغاز كنيد، بايد پروژه قبلي را به پايان رسانيده باشيد؟
7.آيا دوست داريد پروژه‌ها را تمام كنيد؟
8.آيا ميزان هوش شما از متوسط بالاتر است؟
9.آيا رياضي شما خوب است و به طور كلي در حل مساله قوي هستيد؟
10.آيا هنگامي كه رانندگي مي‌كنيد و چراغ سبز مي‌شود گاز مي‌دهيد تا از ماشين كناري خود تندتر برويد؟

براي هر پاسخ «بله» به خود يك امتياز بدهيد. البته به جز سوال‌هاي 1 و 10 كه پاسخ آنها بايد «خير» باشد. هر چه كه نمره شما بيشتر باشد، احتمال اين كه معامله‌گر موفقي شويد بيشتر خواهد بود.

ويژگي‌هاي زير از خصوصياتي است كه معامله‌گران موفق از آنها برخوردار هستند:

1. ثبات وضعيت عاطفي/ احساسي
ثبات عاطفي به معناي كنترل خود تحت شرايط فشار است. معامله‌گر موفق بايد تحت شرايط دشوار بتواند آرامش خود را حفظ نمايد. معامله‌گراني كه نمره بالايي از ثبات احساسي كسب مي‌كنند، سطح نگراني پاييني دارند، آرام مي‌مانند، راحت هستند و سطح شك و ترديد آنها نيز پايين است. آنها معمولا به افراد و شرايط اعتماد مي‌كنند، مسووليت معاملات خود را به عهده مي‌گيرند و زيان‌ها را به گردن گردانندگان بازار نمي‌اندازند. البته معامله‌گران موفق براي انجام تمام كارهاي خود دلايل خوب و كافي دارند.

2. نظم و انظباط
معامله‌گران موفق كساني هستند كه مي‌توانند از قوانين پيروي كنند. آنها افرادي هستند كه هنگام رانندگي حد سرعت مجاز را رعايت مي‌كنند. آنها كمال گرا هستند و به كار خود افتخار مي‌كنند. همچنين دوست دارند كاري را از ابتدا تا پايان انجام دهند و از انجام و تكميل آنها لذت مي‌برند. خلباناني كه عادت دارند چك ليست‌ها را مرتبا ببينند، مي‌توانند معامله‌گران موفقي شوند. شخصي كه به سادگي با محرك‌هاي عاطفي بيروني برانگيخته مي‌شود، از نظم كافي برخوردار نيست، هرگز نمي‌تواند معامله‌گر موفقي شود.

3. هوش
بيل مي‌گويد معامله‌گران موفق به طور معمول باهوش هستند. نيازي نيست كه آي كيوي انيشتين را داشته باشند، اما از حد متوسط باهوش تر هستند. توانايي آنها در حل مساله قوي است و با اعداد و ارقام خوب كار مي‌كنند. آنها مي‌فهمند و مي‌دانند كه معامله با احتمالات همراه است و هر معامله لزوما همان طور كه پيش بيني مي‌شود پيش نخواهد رفت.

شش توصيه براي موفقيت در معاملات

1. تمام زيان‌هاي احتمالي را پيش از وارد شدن به صحنه نبرد بپذيريد. اين موضوع اعتماد به نفس لازم را براي شجاعانه معامله كردن به شما خواهد داد. كسي كه مي‌داند شكست جزئي از هر نبرد است، تمام نيروي خود را فارغ از نتيجه آن به كار خواهد بست.

2. خود را از نظر ذهن و جسم و روح متمركز و يكسان كنيد. انجام تمرينات تنفس عميق مي‌تواند اعصاب شما را آرام نمايد و اجازه ندهد ترس و هيجان بر شما فائق آيند.

3. به مهارت‌ها و درك دروني (حسي) خود اعتماد نماييد. متخصصان مي‌گويند، در معاملات نه تنها بايد به ابزارهايي كه در اختيار داريد اعتماد كنيد، بلكه بايد به حس دروني خود تكيه كنيد. به هر حال تغييرات لازم را در سيستم خود ايجاد كنيد تا مطمئن شويد، سيستم و ابزاري كه از آن استفاده مي‌كنيد، كارايي لازم را دارند. اگر يك صداي دروني در وجود شما نيست، بايد آن قدر به معاملات مجازي بپردازيد تا از آن صداي دروني حسي برخوردار شويد.

4. موفقيت را به روشني و وضوح تصور كنيد. اين موضوعي است كه در بسياري از متون روانشناسي توصيه اي اكيد به شمار مي‌رود. به بيان ديگر، مي‌توانيد مثبت بينديشيد. نتايج مثبت را براي خود تصور كنيد و از اين راه است كه آنها را محقق خواهيد ساخت. بله، ممكن است سه سال طول بكشد تا به اين مرحله برسيد، اما اميد و تلاش خود را از دست ندهيد.

5. براي غلبه بر ترس فقط در زمان حال زندگي كنيد. متخصصان مي‌گويند ترس منجر به تحليل افراطي مي‌شود. تجديد افكار و تصميم‌ها سيستم موجود را نابود مي‌كند. بر روي معاملات همان طور كه پيش مي‌روند تمركز كنيد، نه اين كه به نتايجي كه ممكن است اتفاق بيفتد. هرگز نمي‌توانيد آنچه كه اتفاق مي‌افتد را كنترل كنيد، اما مي‌توانيد تلاش كنيد آنچه اتفاق مي‌افتد را به خوبي مديريت كنيد.

6. هنگامي كه كاري را آغاز كرده اي، هرگز آن را متوقف نكن. معامله‌گران موفق تمام كارها و پروژه‌هاي خود را تمام مي‌كنند. اگر فكر مي‌كنيد اعتماد به نفس لازم براي انجام يك معامله را داريد، پس تا آخر بازي با آن بمانيد. براي معامله خود برنامه‌ريزي نماييد و بر اساس آن معامله نماييد. اگر در همان ابتدا، ترديد داريد، اصلا معامله نكنيد. بدانيد كه اين معامله موفقيتي بزرگ برايتان خواهد بود و سپس پيش برويد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

سهام مدیریتی چیست و چقدر ارزش دارد؟

سهامی که قدرت تعیین یک عضو هیات‌مدیره را دارد یا کرسی‌های مدیریتی یک گروه را افزایش می‌دهد، چقدر می‌ارزد؟ رقابت بازیگران عمده بر سر بلوک‌های بزرگ سهام شرکت‌ها در بورس…
بیشتر بخوانید

چه استراتژی‌هایی برای سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد؟

افراد همواره برای کسب سود بیشتر و افزایش دارایی‌هایشان دنبال انتخاب راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری هستند. هر فرد با توجه به میزان دارایی، میزان ریسک پذیری، اهداف خود و افق زمانی…
بیشتر بخوانید

تفاوت سرمایه‌گذار حرفه‌ای و عادی در مواجهه با ریسک

تفاوت سرمایه‌گذار خبره و عادی در مواجهه با ریسک / 4 مرحله یادگیری در بازار سهام ریسک از نظر وارن بافت چگونه است؟ روش ریسک‌پذیری شما چیست؟ پس از روشن…
بیشتر بخوانید

بنیادی‌ترین اصل سرمایه گذاری در بورس چیست؟

اولین و بنیادی‌ترین اصل سرمایه‌گذاری در بازار سهام چیست ؟ سرمایه‌گذار خبره با پذیرفتن مسوولیت سودها و زیان‌های خود همچنان کنترل خود را حفظ می‌کند. حفاظت از سرمایه بنیادی‌ترین و…
بیشتر بخوانید

کدام روش برای تحلیل سهام بهتر است؟

بورس اوراق بهادار یکی از ارکان اصلی بازار سرمایه است. مهم‌ترین وظیفه این بازار جذب سرمایه‌های پراکنده و تخصیص بهینه‌ی این منابع به واحدهایی است که هم در جهت توسعه…
بیشتر بخوانید

چگونه سهام سودآور را انتخاب کنیم و سهام برتر را بشناسيم؟

 سرمایه‌گذاری در بازار سهام نیازمند یک استراتژی مناسب بر اساس میزان سرمایه، مدت زمان سرمایه‌گذاری، بازده مورد انتظار و ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار است. بر این اساس، اولین گام در سرمایه‌گذاری، شناسایی…
بیشتر بخوانید