بورس کار کنیم یا فارکس؟ 5 نکته حیاتی که قبل از معامله در فارکس یا بورس تهران باید بخوانید

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
مقایسه بورس و فارکس

در ادامه قصد داریم بورس تهران و فارکس را با هم مقایسه کنیم.

امروزه معامله‌گران (تریدرها) به بازارهای مالی بیشتری دسترسی دارند، از جمله بازار سهام (که از آن به اسم بورس در این مطلب یاد می‌کنیم)، ETF ها و بازارهای پرنوسان‌تری مانند بازار آتی سکه و فارکس!

تصمیم‌گیری برای معامله در یکی از این بازارها (بورس جهانی یا بین‌المللی یا  بازارهای داخلی)، می‌تواند برای شما پیچیده باشد زیرا باید فاکتورهایی را در نظر بگیرید تا بتوانید تصمیم عاقلانه را اتخاذ کنید.

مهمترین عامل تصمیم‌گیری بین انتخاب بورس و فارکس، میزان ریسکی است که می‌توانید متحمل شوید و سبک معاملات شماست.

برای مثال، سرمایه‌گذاران بلندمدت به احتمال قوی بورس را گزینه مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری بیابند، در حالیکه معامله‌گران کوتاه‌مدت و نوسان‌گیران به بازاری علاقه‌مندند که نوسانات قیمت در آن بیشتر باشد.

دوستان زیادی از ما سوال می‌پرسند که بورس تهران را برای معاملات انتخاب کنند یا فارکس، در این مطلب از سایت بورسینس، ما سرمایه‌گذاری در بازار سهام و معاملات در فارکس را با هم مقایسه می‌کنم و امیدوارم در انتخاب فارکس یا بورس تهران به شما کمک کند. 

بورس تهران یا فارکس؟

بازار فارکس ( foreign exchange market ) بزرگترین بازار مالی دنیاست.

در حال حاضر، حجم معاملات روزانه فارکس بیش از 6.6 تریلیون دلار است.

بسیاری از معامله‌گران به دلیل این حجم بالای پول در گردش و قدرت نقدشوندگی بسیار بالای فارکس، ساعات معاملاتی طولانی و امکان استفاده از اهرم معاملاتی بالا (high leverage ) جذب آن می‌شوند.

مطلب مرتبط را بخوانید: فارکس چیست؟

در سمت دیگر، در بازار سهام شرکت‌هایی با پایداری بالا وجود دارند که می‌توانند در شرایطی که اقتصاد چالش‌برانگیز می‌شود به فعالیت خود ادامه دهند و بسیاری از آنها به سهامداران‌شان سود نقدی پرداخت کرده‌اند.

بورس در مقایسه با فارکس و حتی بازار آتی، معمولا نوسانات کمتری دارد و اغلب از آن به عنوان یک سرمایه‌گذاری باپتانسیل رشد مداوم، جهت افزایش ارزش پرتفوی سرمایه‌گذاران استفاده می‌شود.

نوسانات (Volatility)

منظور از نوسانات قیمتی، بالا و پایین شدن قیمت‌ها در کوتاه مدت است.

در حالیکه برخی معامله‌گران مخصوصا نوسان‌گیران از بالا و پایین شدن قیمت‌ها در زمان‌های کوتاه برای کسب سود استفاده می‌کنند، سرمایه‌گذاران با موقعیتی که نوسانات و ریسک کمتری داشته باشد راحت‌تر هستند.

به همین دلیل نوسان‌گیران و افرادی که به بازارهای با سرعت و ریسک بالا علاقه مند هستند بیشتر به سمت فارکس جذب می‌شوند، اما سرمایه‌گذارانی که به استراتژی “خرید و نگهداری” اعتقاد دارند، پایداری بیشتر و بورس را انتخاب می‌کنند.

البته ریسک ناشی از نوسانات در فارکس می‌تواند با استفاده از استراتژی‌های خاص مدیریت سرمایه، کمتر شود.

اهرم (leverage)

در هنگام انتخاب بین فارکس و بورس تهران، اهرم معاملاتی یکی دیگر از ملاحظات است.

در بورس تهران هیچ اهرمی برای معاملات سهام در نظر گرفته نمی‌شود و شما به همان میزانی که سرمایه‌ دارید می‌توانید سهام بخرید (البته موضوع اعتبار معاملاتی با اهرم تفاوت دارد. در بورس تهران می‌توانید از کارگزاری‌ها اعتبار بگیرید).

در معاملات فارکس اما اهرم معاملاتی قابل ملاحظه‌ای (گاهی حتی بالاتر از 100:1) قابل استفاده است.

مثلا فرض کنید سرمایه اولیه شما 1000$ باشد. کارگزاران فارکس معمولا ضرایب اهرمی 1:100 یا 1:200 ارائه می‌کنند.

پس با فرض اینکه بروکر شما ضریب اهرمی 1:100 به حساب شما اختصاص دهد، شما قادر خواهید بود تا سقف 100,000$ (سرمایه اولیه × ضریب اهرمی) به خرید و فروش زوج ارزهای قابل معامله بپردازید. البته شما مجبور نیستید از کل این سرمایه مجازی (چون سرمایه واقعی شما 1000$ است) استفاده کنید و هر مقداری که علاقمند باشید در معاملات خود بکار می‌گیرید.

 اما این اهرم معاملاتی الزاما چیز خوبی در فارکس نیست.

چون درست است که می‌توان با استفاده از اهرم، با مقدار کمی سرمایه، معاملات بزرگتری انجام داد (حساب‌های معاملاتی فارکس حتی با مقادیری مانند 100 دلار و پایین‌تر هم قابل بازگشایی است) اما این اهرم می‌تواند به راحتی کلیه موجودی حساب شما را نابود کند.

بروکرهای فارکس، امکان استفاده از اهرم را به راحتی برای معامله‌گران فراهم کرده‌اند اما برای دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری‌های بورس تهران، گاهی چالش‌هایی وجود دارد.

ساعات معاملات

تفاوت عمده دیگر بورس با فارکس در ساعات معاملاتی آن است.

ساعات باز بودن بورس سهام محدود است (در بورس تهران از ساعت 9 صبح تا 12:30 روزهای شنبه تا چهارشنبه معامله صورت می‌گیرد) اما فارکس در دنیا منحصر به فرد است زیرا که ساعات معاملاتی بسیار طولانی‌تری دارد و در هر لحظه از 24 ساعت شبانه‌روز، حداقل یک بازار باز وجود دارد.

بنابراین نسبت به بورس تهران، برای ترید در فارکس ساعات طولانی‌تری در دسترس تریدرهاست.

ساختار غیرمتمرکز بازار فارکس پویایی خاصی به این بازار داده و باعث شده است که از روز دوشنبه تا جمعه امکان تبادلات ارز وجود داشته باشد. حجم تبادلات در زمان‌های مختلف بستگی به ساعت کاری کشورهای مشارکت‌کننده در فارکس دارد.

پس از اینکه استراتژی مورد نظر و مطابق با اخلاقیات خود را یافتید می‌بایست ساعات کاری مناسب برای ترید در فارکس را پیدا کنید.

اولین نکته اینکه باید بدانیم قرار نیست شما از نوسان قیمت‌ها در تمام بازارها استفاده کنید. در هر بازار شاید قیمت‌ها صدها پیپ بالا و پایین بروند و هیچ وقت نمی‌توان از تمام این نوسانات استفاده کرد.

بازار دوجهته

فارکس برخلاف بورس تهران یک بازار دو جهته است.

یعنی هر جفت ارزی (یا هر ابزار مالی قابل معامله دیگر مثلا طلا یا نقره) بغیر از قابلیت خرید (Buy) قابلیت فروش (Sell) نیز دارد. به عبارت دیگر، در فارکس می‌توانید برای کسب سود، ابتدا وارد یک موقعیت فروش شوید سپس معامله را با انجام خرید، ببندید.

در واقع در بازارهای اسپات (بازار معمول سهام در ایران) یا بازار اسپات ارز دیجیتال، اول باید خرید اوراق بهادار یا آن دارایی خاص را انجام دهید و سپس دارایی موردنظر را بفروشید ولی در فارکس می‌توانید برای کسب سود، ابتدا بفروشید و بعد در قیمت پایین‌تر بخرید.

بعنوان مثال فرض کنید شما به عنوان تریدر فارکس، پیش‌بینی کرده‌اید که خرید جفت ارز USDCAD برای شما سوددهی خواهد داشت. پس به خرید آن اقدام می‌کنید. اگر پس از ورود شما به بازار، نرخ جفت ارز USDCAD ترقی کرده و به بالاتر از نقطه ورود شما برسد شما به همان مقدار سود می‌کنید.

همچنین اگر نرخ به پایین‌تر از نقطه ورود سقوط کند، به معنی ضرر است. اگر شما قبل از ورود به معامله، تحلیلی مبنی بر نزول قیمت این جفت ارز طی ساعات آتی می‌داشتید و در زمان ورود به جای خرید (Buy) آن زوج ارز، اقدام به فروش (Sell) آن می‌کردید، با نزول قیمت جفت ارز سود نصیب شما می‌شد.

در بورس تهران که یک بازار یک‌جهته است فقط می‌توانید سهام را بخرید و سپس آنرا بفروشید.

مالکیت

در فارکس خرید یا فروش هر جفت ارز به معنی تصاحب مجازی آن در زمان مورد نظر است و دارایی واقعی جابجا نمی‌شود. یعنی موقع خرید یا فروش هر ابزار مالی (برخلاف بورس که تصاحب سهام خریداری شده واقعی است) شما فقط با شرط بستن معامله (پوزیشن) صاحب مجازی آن ابزار مالی هستید.

در بورس شما با خرید سهام یک شرکت، بخشی از مالکیت و سودآوری آن شرکت را بصورتی قانونی از آن خود می‌کنید و حتی اگر میزان سهام به حدی باشد که جز سهامداران عمده شرکت باشید می‌توانید در تصمیم‌گیری‌های اساسی شرکت کنید.

ریسک‌های فارکس

برخی از ریسک‌های موجود برای معامله گران در بازار فارکس را در زیر برای شما شرح می‌دهیم.

به طور کلی در هر نوعی از تجارت میزان مشخصی از ریسک‌های منتظره و غیر منتظره وجود دارد، اما بطور کلی ریسک معاملات ارز در بازار فارکس بالاتر از بورس تهران است.

چه بازار مدنظر شما فارکس باشد، چه ارز دیجیتال و چه بورس، لازم است تا قبل از هر سرمایه‌گذاری ابتدا از خطرات و نوع آنها مطلع گردید:

1- جهت نوسانات بازار می‌تواند دقیقا بر خلاف آنچه شما پیش‌بینی نموده اید پیش رود، علاوه بر اینکه بازار فارکس یک بازار با نوسانات شدید و سریع می‌باشد ، تا حدی که اگر شما هم اکنون معامله‌ایی را باز کرده و فقط چند دقیقه بعد پی به اشتباه بودن آن ببرید و تصمیم به بستن آن بگیرید، ممکن است با یک ضرر هنگفت و یا سود هنگفت مواجه شوید .

2- چنانچه سرمایه اولیه شما در این بازار پایین باشد و از ریسک بالائی در معاملات خود استفاده کنید، امکان دارد ظرف چند روز سرمایه خود را از دست بدهید و یا بعد چند روز به سرمایه هنگفتی برسید.

3- این احتمال نیز وجود دارد که کارگزار فارکس طرف قرارداد شما دچار مشکل شده و یا ورشکست شود، بنابراین بایستی در انتخاب کارگزار دقت فراوانی را بخرج دهید. برای حصول به این اطمینان می‌توان از اشخاص مطلع و فعال در این بخش تحقیق نموده و یا اینکه حداقل از وجود بیمه اصل سرمایه خود توسط کارگزار فارکس اطلاع حاصل کنید.

4- سیستم‌های سخت افزاری یا نرم‌افزاری شما یا همان رایانه شخصی ممکن است مختل گردد، بنابراین در چنین شرایطی ضرر شما، البته در صورتیکه از حد ضرر استفاده نکرده باشید می‌تواند بالا باشد.

5- یک مثل قدیمی انگلیسی می‌گوید (هیچگاه بر روی مزرعه خود شرط نبندید). این بدین معناست که شما فقط جایز هستید از سود ناشی از فعالیت‌های اقتصادی دیگر خود یا نهایتا از پولی که به صورت غیرفعال رها شده، برای معاملات در بازار فارکس استفاده کنید که در صورت از بین رفتن آن سرمایه، زندگی عادی شما دچار مشکل نشود.

مطلب مرتبط: فارکس در کجا قانونی است؟

نتیجه‌گیری

فعالیت در فارکس نیاز به مهارت و اطلاعات بسیار بالایی دارد و با توجه به ریسک و نوسانات بالا، فقط مناسب افرادی است که آموزش‌های حرفه‌ای را دیده باشند و به منابع خوبی دسترسی داشته باشند.

فعالیت در بازار جهانی ارز بین‌المللی یا فارکس به خودی خود بد نیست، بلکه نحوه رفتار و عمل بسیاری از معامله‌گران ایرانی باعث شده تا افراد زیادی در این بازار زیان‌های هنگفت کنند.

به همین خاطر برای فعالیت در فارکس مجازات در نظر گرفته شده و غیرقانونی اعلام شده است.

امیدوارم با بررسی و تحقیق، روش درست را انتخاب کنید و همیشه در نظر داشته باشید که نگهداری اصل سرمایه، از همه چیز مهمتر است و نباید صرفا به دلیل اینکه خودتان را شخصی ریسک‌پذیر می‌بینید، با انجام رفتار غیرعقلانی در بازارهای مالی سرمایه‌تان را به خطر بیندازید.

به نظر شما فارکس برای معامله گری بهتر است یا بورس تهران؟ در بخش دیدگاه بنویسید

 

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

سرمایه‌گذار در بورس از سال 1392 و ارزهای دیجیتال از سال 2018، موسس بورسینس.
501 نظر
 1. سلام
  لطفا کسانیکه هی دائما حرف *** خودشون را تکرار میکنن و میگن از دیدگاه مراجع عظام فارکس مشکل داره بدونن که تمام مراجع بزرگوار بدون هیچ استثنایی بهره بانک های کشور خودمون را هم حرام میدونن ، اما در عین حال نظام و حکومت اسلامی به همه ما اختیار داده تا هرکس هر طور صلاح دونست در این باره تصمیم بگیره ، برای مثال همکار من تمام حسابهای بانکیش را از نوع جاری و قرض الحسنه کرده تا دچار این شبه نشه ، پس هی نگین فارکس مشکل داره چون اساس بانکها و مسائل مالی کشور خودمون شبه و مشکلش بیشتره.

 2. سلام وخسته نباشد خدمت جناب آقای جهاندیده من دو تا سوال داشتم لطفا جوابمو بدید
  ۱.من در بروکر آلپاری و لایت فارکس حساب دارم می خواستم بدونم اگر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنم بیشتر سود می کنم یا بر روی جفت ارز کدام یک بیشتر سود ده هستند
  ۲.من در حال حاضر در ایران زندگی نمی کنم و در کشوری زندگی می کنم که مورد تحریم های آمریکا نیست می خواستم بدونم چطور می تونم سهم های شرکت های بزرگی مثل گوگل و اپل را بخرم در چند مقاله خوندم که به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران شخص فقط قادر است که ارزش سهم را بخرد نه خود سهم می خواستم بدونم من که در کشوری که مورد تحریم آمریکا نیست زندگی میکنم چگونه میتوانم مالک خود سهم شوم از نظر مالی هم مشکلی ندارم و میتوانم سهم شرکتی مثل گوگل را بخرم لطفا منو راهنمایی کنید ممنون میشوم جواب سوالم را بدهید

 3. سلام و عرض وقت بخیر،یک سوال خدمتتون داشتم آیا در فارکس میشود بدون اهرم معامله کرد و دید بلند مدت داشت؟(من به طور کلی چیزی در مورد بروکر ها میزان کارمزد و نحوه معامله در فارکس نمیدونم،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید)

 4. سلام وخسته نباشید آقای جهاندیده من در افغانستان زندگی می کنم می خواستم بدونم می تونم در فارکس فعالیت کنم

 5. سلام فارکس را اگر خوب بلد باشید و دوره دیده باشید و صبر و حوصله ی کافی داشته باشید بهترین جا برای سرمایه گذاری است مثل بورس ایران دستوری نیست البته اینتر بانکهای دنیا دخالت میکنند ولی به مدت کوتاه ولی همیشه کی نیست

 6. سلام..دو ساله چارت میخونم و تجربم رو در اختیار عزیزان قرار میدم… موفقیت شما در فارکس برحسب درصد بیان نمیشه…اینکه ۱۰درصد احتمال موفقیت شماست غلطه… حقیقت این است که ۲۵درصد حدوداً در این بازار سود میبرن و ۷۵درصد مابقی تامین کننده سود این ۲۵درصد هستن …یه قماره بعبارتی…هر کسی استراتژی و قدرت تحلیل بالاتر داشته باشه قطعاً جز اون ۲۵درصده…برای اینکه جز اون ۲۵تا باشید بهتر از بقیه عمل کنید و نیاز به سیستمی فراتر از پرایس اکشن و پترن ها و الیوت ها و کندل شناسی و اخبار شناسی دارید و حتی اندیکاتور های پیش فرض متاتریدر… راهنمایی من بشما…اگر از ترکیب اندیکاتور های نان ریپینت استفاده کنید با تمرین زیاد شاید بتونید سیستمی درخور بسازید…از سایت هایی مثل best metatrader indicators and 4xone استفاده کنید و رایگان اندیکاتور ها رو دان کنید…نکته بعد انتخاب بروکره که باید دقت کنید..لوریج اثر مستقیم در معامله نداره.حجم معامله ملاکه …کسانی که سیستمی لانگ ترم دارن موفق ترند…سیستم صبر هم مهمه…صبر خودش یه سیستمه .!!مثل استراتژی شما…فارکس غیر قانونی هست اما دلیل نمیشه فیک باشه…علت خلاف بودنش دانش بسیار پایین تحلیل در ایرانه … تحلیل ضعیفی که سرمایه افراد رو نابود می‌کنه…قدیما میگفتن هر که بامش بیش برفش بیشتر…الان باید گفت هرکه علمش بیش برفش بیشتر.. فارکس شغل اول و آخره…یه تحلیگر سراغ شغل دیگری نمیره…هیچ پکیجی نخرید و در هیچ کلاسی شرکت نکنید و هیچ اندیکاتور و رباتی نخرید…همه چیز رایگان در اینترنت هست.. کسانی که کلاس میذارن و پکیج می‌فروشن فقط و فقط فکر پول گرفتن از شما هستند و بس.وگرنه در ترید ریل کاری نمیتونن کنن…یه تریدر واقعی نیازی به پول گرفتن از کسی نداره ..و نیازی به فروش چیزی نداره …موفق باشید

  1. سلام.. میشه زاهنمایی کنید؟من بین ارز دیجیتا، فارکس و بورس تهران کدوم رو بایدانتخاب کنم؟

   1. سلام گمونم نمودار ارز دیجیتال و فارکس به یک اندازه سخت هستن فرقی ندارن …یا فارکس یا ارز دیجیتال انتخاب با شماست…جفتشون حجم بالایی از معاملات رو دارن روزانه…اما بورس تهران انتخاب با خودتونه…این وضعیت اقتصادی و سرمایه هایی که در بورس تلف شد انتخاب با شماست… آقا مجید شما هم از سایتهای داخلی مطلب بگیرید توضیحات مارجین اسپرد و کال و غیره همگی در سایت های ایرانی موجودند…

  2. سلام. ممنون از اینکه تقریباٌ همه چیز را گفتی. درسته همه چیز در اینترنت هست، ولی اولویت و اینکه چه زمانی آماده هستی هم خیلی مهمه. من مدتیه که بورس کار میکنم و علاقه شدیدی دارم به فعالیت روی فارکس. مخصوصا بخاطر اینکه راحت شغلت را با خودت جابجا میکنی. راهنمایی کنید که از کجا شروع کنم و کدوم سایت مطلب بگیرم. میخوام از صفر تا صد و مطمئن کار کنم. کمکم کنید. سپاس

 7. شرطبندی😂😂
  توی بازار معاملات داره روی روند قیمت تاثیر میزاره
  کسی هم به نظر شما اهمیت نمیده خودتو خسته نکن

 8. تمام مراجع میگن حرام شرعی چون شرط بندی علمی وهیچی معامله نمیشه

  1. بورس حقیر ایران با فارکس قابل مقایسه نیست
   حجم یک روز فارکس= کل تاریخ بورس ایران

 9. فعالیت فارکس درایران غیر قانونی وجرم میباشد وحرام شرعی چون یه جور شرط بندی علمی وهیچی خرید وفروش نمیسه

 10. سلام کارمندی با فارکس جور در میاد؟یا اینکه هر لحظه خبری منتشر شد باید معامله انجام بشه، تایم اداری نمیتونم وقت بذارم،ممنون

 11. سلام سوالی داشتم،من کارمندم،میتونم بعدازتایم اداری تو فارکس فعالیت کنم و نتیجه مطلوب بگیرم؟یا اینکه هر لحظه خبری منتشر شد باید معامله انجام بشه

 12. با عرض سلام و ادب
  سوالی داشتم لطفا اساتید ی که تو این حوزه فعالیت دارن جواب بدن.
  من تقریبا نمودار ۱۰/۱۵ ساله قیمت سهام تسلا و اپل و بررسی کردم و تو این تایم تقریبا ۱۲۰برابر شده(ارزش دلاری) و به علاوه ۲۵برابر شدن ارزش دلار(در ایران)
  این ینی بدون ترید و فقط با سرمایه گذاری سود بسیار زیادی نصیب سرمایه گذار میشه ، حتی اگر ترید بلد نباشه و در بازار خطرناکی مثل فارکس
  لطفا نظراتتونو بدین
  ممنونم از سایت خوب بورسینس

  1. سلام سوالی داشتم،من کارمندم،میتونم بعدازتایم اداری تو فارکس فعالیت کنم و نتیجه مطلوب بگیرم؟ممنون

 13. آموزش فارکس رفتم اما متاسفانه به طور کامل انجام نمیدن و میگن دوره های بعدی باید ثبت نام کنید و به نظر من کلاهبرداری بیش نیست . ایا شما دوره ای سراغ دارید آموزش صفر تا صد انجام بدن و بهانه ای برای دوره ای دیگه نداشته باشند؟ممنون میشم پاسخگو باشید

 14. سلام به نظر آلپاری چطور هست؟ و بهتر از آلپاری چه گذینه های وجود دارد

 15. جناب ی سوال داشتم خدمتتون
  من تو سایت آلپاری فارکس ترید میزنم ولی میخام بگم که آلپاری همون فارکسه یا این ی نوع دیگه ای از بازار جفت ارزه
  چون توش شاخص و نفت و اپل و مایکروسافت هست
  مثلا ۱ دلار میبندی اگه ترید درست بزنی ۷۵ سنت بهت میده اگه هم نه ک اون ی دلار هم میره
  خب این خود شرط بندیه
  وارد جای اشتباهی ک نشدم؟
  راهنمایی کنید لطفا

  1. با سلام .شما احتمالا از لوریج بسیار بالایی مثل ۱به ۱۰۰۰یا ۱ به ۳۰۰۰ استفاده کردید که یک دلار میبندین با یه تغییر ۷۵ سنت ضرر میکنید …باید از لوریج مثلا ۱به ۱۰۰یا لوریج ۱به ۵۰ و حتی ۱به ۱۰ استفاده کنید …تو لوریج های بالا سرمایه های کم خیلی سریع کال مارجین میشن …این قمار نیست شما لوریج خودتون رو خیلی بالا انتخاب کردین . البته اگه تو هر بازاری مدیریت ریسک سرمایه و حد ضرر رو رعایت نکنید میتونید ضررهای سنگین بکنید حتی تو بورس ایران

  2. فارکس متاتریدری یعنی شرط بندی رو اختلاف قیمت.

   CFD به چه معناست ؟

   CFD مخفف Contract for Differences
   میباشد ، به عبارتی قرار دادی صرفا بر اختلاف قیمت ، یعنی در CFD هیچ گونه ارزی مبادله نمیگردد و شما با توجه به اعتبار و مارجین موجود در حساب خود مبلغی را بر سر بالا یا پایین رفتن قیمت به شرط میگذارید

 16. سلام ربات هایی که کارهای فارکس رو انجام میده درسته؟
  میشه بهش اعتماد کرد؟

  1. سرمایه زیادی لازم نداره برخی از بروکرها حتی با 50 دلار هم اجازه افتتاح حساب میدن. تنها جایی که توش تضمین وجود داره سود بانکیه اینجا هیچ تضمینی وجود نداره! آماری وجود نداره اما خیلی ها میگن تنها 10 درصد افراد تو این بازار موفق میشن با توجه به تجربه شخصی خودم حرف درستیه. سودآوریش هم متغیره دانش، تجربه، میزان ریسک و صد البته شخصیت شما همه اینا موثره. فارکس یه بازار حرفه ای، اما سخت و بیرحمه. اگر بخوام با یه مثال روشن کنم نظر شخصی بنده اینه برای موفقیت توی بورس خودمون نیاز به دیپلم داریم اما برای موفیقت تو بازاری مثل فارکس باید دکترا داشته باشم.

 17. دوست عزیز، من تو کار تولید، توزیع درب و پنجره دوجداره ام
  اگر سرمایه داری در اختیار من بزار کار از من سرمایه گزاری از شما، شراکتی کار کنیم.

 18. سلام یه سوالیه چند وقته منو درگیر کرده میخواستم بدونم ایا سایت فارکس تو ایران پیگرد قانونی داره؟حرامه؟سایته شرط بندیه؟
  اگه میشه جواب بدین

  1. سلام کار در بازار های فارکس هیچ مشکلی نداره من خودم یک سال در بازار های فاکس فعالیت دارم از نظر اسلام هیچ مشکلی نداره سایت شرطبندی هم نیست از لحاظ قانونی مشکلی نداره می تونین اموزش ببیین پیش یک استاد خوب بعد شروع به کار کنید

    1. این مراجع کدوم *** هستند وقتی بانک داری اسلامی ما با ۳۲ درصد وام میده ودیرکرد را هم میاد روش. و با ۱۰ الی ۱۴ درصد سود به ما پرداخت میکنه. ۴۵ سال همین را داریم برای تنباکو فتوا میدن اما الان لال مونی گرفتن

  2. در ایران برعکس اکثر کشورها کار کردن تو این بازار قانونی نیست نه اینکه غیرقانونی باشه قانونی براش موجود نیست. پیگردی وجود نداره که بخوان از این طرف حساب شما رو ببندن یا مشکلی براتون ایجاد کنن! اما اگر از اون طرف مشکلی پیش بیاد مثلا بروکری به دلیل تحریم ها حساب ها رو مسدود کنه دستتون به جایی بند نیست. حالا میتونید از فردی که بهش اعتماد دارید و ایران زندگی نمیکنه بخواید براتون حساب باز کنه یا اینکه حداقل تمام سرمایه تون رو تو حساب کارگزاری ها نذارید و همیشه احتمالات رو در نظر بگیرید.

 19. سلام.بنده خیلی علاقه مند هستم حتی برای تجربه هم که شده در بازار فارکس سرمایه گذاری کنم.اما خودم هیچ گونه تجربه ای در این زمینه ندارم و بلدم نیستم چطور باید کار کنم و همینطور نه بروکر مطمنی میشناسم نه فرد یا شرکت مطمنی برای سرمایه گذاری.لطفا در این دو مورد اگر اطلاعاتی دارید در اختیار بنده بگذارید. یک بروکر خوب و مطمن-یک فرد یا شرکت مطمن برای اینکه پولم را بدم برایم کار کنند.سپاسگزارم.اگر وب سایت یا متن خاصی در این دو زمینه در اختیارتون هست در اختیار بنده بگذارید که بیشتر استفاده کنم.لطفا دقیق و روشن راهنماییم کنید.سپاسگزارم

  1. سلام پیش از هر چیز لازمه بگم که برای سود از فارکس به آموزش و تمرین زیادی احتیاج دارید. بازار خوبی هست و من درآمد خوبی از این بازار دارم. ولی تاکید میکنم قبل از آموزش و تمرین و کسب تجربه کافی در بازار سرمایه گذاری نکنید و حداقل چندین ماه با حساب آزمایشی بروکر کار کنید. بروکر هایی مثل هات فارکس ، اف بی ای ، لایت فارکس و ویندزور رو که با ایران هم کار میکنن پیشنهاد میکنم.

   1. اقاي محمد جواد سلام
    ميخواستم بپرسم درباره فاركس امكانش هست ايميلتونو به بنده بديد چند سوال ازتون بپرسم ؟؟
    واقعا لطف ميكنيد در حقم خيلي واقعا حياتيه

   2. فارکس سخته کار هرکسی نیست… مشغول بورس ایران باشید بهتره..چون ۹۰درصد یا بیشتر در ایران ضرر میکنن توش

 20. سلام
  من تقریبا اکثر کامنتارو در مورد تجربیات فارکس خوندم، بطور خلاصه نظر شخصیم میخوام بگم، به هیچ وجه نمی ارزه آدم انقدر بخودش استرس بده و سرمایتو بزاری تو شرکت خارجی نامعلوم و بعد بخوای هر روز چکش بکنی هر روز همه چیز جهان چک بکنی با این وضع تحریم ها، که پولدار بشی؟ واقعا آدم مگر دیوانست اینقدر خودش عذاب بده، زندگی اصلا ارزش اینهمه تقلارو نداره، به نظرم یک چوپان بهتر مزه زندگی میچشه، پول هاتون همین الان بزارید روی یک گله گوسفند سرمایه گذاری کنید، قیمت گوشت هم بیارید پایین..
  آتش اگر داخل انبار کاه افتاد همش میسوزونه پس یک ذره هم واردش نشید!

  1. سلام اقا علیرضا دقیقا همون چوپان که شما مد نظرتون هست منم به شغلم هم یه زمانی افتخار میکردم ولی الان یکساله که هر چی داشته ام و نداشتم رو خرج گوسفندام کردم الان خودم موندم و گوسفندام با کلی قرض الان میدونی که یک کیلو کاه شده 3500تومن یک کیلو کنستانتره که از نظر کیفیت به لعنت خدا نمی ارزه شده 6000 تومن بعدشم سر سال دو تا بره پروار میکنی میبری بازار یک نفر پیدا نمیشه که ازت بخره فک کنم شما قیمت گوشت رو تو بازار میبینی فک میکنی که سودش نصیب دامدار میشه در حالی که یک سومش هم نصیب دامدار نمیشه من الان بعد از یه عمر دامداری و کشاورزی که کاش نمیکردم الان 3 ماه پولم رو گذاشتم تو بورس ایران با همین بازار درب و داغون الان با خودم میگم کاش ده سال پیش این کار رو میکردم شما بیرون گود نشستی میگی لنگش کن الان یک کشاورز بخواد تراکتورش رو تعمیر اساسی کنه باید حداقل 50 میلیون هزینه کنه اونوقت با کدوم درامد؟اونوقت به نظر خودت خداییش ارامش و اعصابی برا اون کشاورز و دامدار بدبخت میمونه اقا گذشت اون زمان که تو روستاها ارامش بود برو یه دوری بزن ببین فقر و بیکاری و اعتیاد تو روستاها داره چیکار میکنه .خدایی نکرده از حرفم دلگیر نشی فقط چون از نزدیک دارم زندگی روستایی رو لمس میکنم خواستم به اونایی که طرز فکرشون مثل شما هست یه واقعیتهایی رو بگم

  2. سلام فارکس کلمه ایه که با روح و روان ادم بازی میکنه میری توش میبازی ولی دوسش داری و ازش نا امید نمیشی انگار بعد هر کال شدن باعث میشه بری دنبال بیشتر خوندن و فکر کردن و محتاط تر وارد شدن همیشه ته ذهنت یکی میگه تو میتونی راهشو پیدا کنی و وقتی دوباره میری تو بازی یه چیز جدید برات رو میکنه انگار نبرد بین انسان و هوش مصنوعیه … ببخشید سرتون رو درد اوردم اما بنظر من این اندیکاتور ها و اون. چیزایی که نمودار بهتون نشون میده رو فراموش کنید چون همه اینها رو میبینند و اون چیزی که بذهن شما میرسه بقیه هم همین فکر رو میکنند باید نمودار و استراتژی خودتون رو بسازید تا بتونید موفق بشید در ظاهر نمودارها و اندیکاتورها واقعیند ولی کلید معما همینجاست …شعبده بازیها رو دیدید یه چیزی نشونتون میدند که باعث میشه همه فکرشون به سمت اون بره ولی یه کار دیگه میکنند ..فارکس همینجوریه اونی برندس که نگاهش به دست شعبده باز نباشه وحرکت اصلی رو ببینه ..موفق باشید

 21. سلام .
  ببخشید معامله چه در فارکس و چه در بورس که از لحاظ شرعی هیچ مشکلی نداره ؟

   1. کجا مکروهه؟؟؟ کی گفته؟؟ هنوز نمیدونی مکروه رو چطور مینویسن اونوقت حکم میدی؟؟ حلاله اقا فقط فارکس ایراد داره اون هم میگن….. خودت برو بخون اونم شرابطش رعایت بشه مشکلی نداره حتما تحقیق کنید

   2. میشه یه ذره از مزایای بورس تهران هم بگیر
    22ساله 8000تا سهم داریم سالی 9هزار تومن میریزن به حسابمون بعد میخواییم بفروشیم کسی نمیخره.اصلا هم استرس نداره رازییم

   3. عزیز تو قرن ۲۱ زندگی می‌کنید این افکار پوچ و بی معنی بزا ید کنار. این اخوندا هر چیزی که به مضاقشون نباشد حرام و مکروه می‌دانند. الان این وضعیت مردم مملکت اسلامی که حرفای حرام و حلال میزنن

 22. کتاب آموزشی آشنایی با بازار سرمایه تالیف سید احسان احمدی (انتشارات اردیبهشت جانان تلفن: ***********8) کتاب آموزشی صفرتاصد بورسبرای عزیزانی که تازه وارد بورس اوراق بهادار تهران شده اند.

 23. سلام دوستان ، آیا بروکرهاق معتبر و رگوله به ایرانی های مقیم خارج سرویس میدن ؟ یا همه ی ایرانی ها محروم هستن ؟

  1. اکثرا سرویس نمیدن و انتخاب.محدودی دارن ایرانیا ولی دو سه تا بروکر معتبر مثل هات فارکس و آلپاری و فارکس تایم هم هست که سرویس میدن به ما
   فارکس تایم رگوله اروپا، آلپاری رگوله آسیاست جفتشونم به ایران سرویس میدن، اکثرا دارن از همین دوتا استفاده میکنن پشتیبانی فارسیو واریز ریالیم بعضا دارن

 24. با سلام خدمت همه کاربران و دوستان و اساتید محترم .
  تجارب و نکاتی در این زمینه خدمتتون ارایه میدم
  بدون هیچ چشم داشت و فقط با هدف راهنمایی هم وطنانم و کسایی که در این زمینه سوالات بدون جواب و تصویری مبهم از ضرر های این بازار دارند نوشته ام که در ابتدا برای هر عیب و کاستی عذر خواهم .

  بسیار این نوع بازار برای اکثر افراد مبهمه ، دقیقا تو روزای اول ماهای اول نگاهتون به چارت و انجام معامله با حساب دمو همه چیز ساده و جذابه و امکان نداره این سوالو از خودتون نپرسید که پس چرا 96% افراد تو بازار فارکس پولشون رو از دست میدن و این آمار واقعا فکرتون رو درگیر میکنه . پس این چیزایی که تو میدونی رو که بیشتر این اموزش ها رو هم از net تهیه کردی اکثر افراد هم میدونن پس واقعا چرا کجای کار میلنگه و واقعا به شانس مربوطه؟ اگر فکر میکنی به شانس مربوطه پس تو تا الان داشتی قمار میکردی و به دید یه بازی به این بازار نگاه کردی و تاحالا یه فرد عادی تو قمار به جایی رسیده؟ (کلیت ماجرا عرض میکنم در این باره و ممکنه استثناهایی وجود داشته باشه که خیلی تعدادشون کمه) پس یه سری نکات رو براتون توضیح میدم تا جوابی باشه برای امسال خودم و زمانی که هیچ شخصی نتونس جواب من رو جز خودم بده که با سابقه چند ساله هنوز هم خودم رو مبتدی می دونم و از نظر من هیچ حرفه ای وجود نداره و اگه از کلمه حرفه ای به کار برده می شه فقط و فقط دانش و تجربه است نه موفقیت در این بازار چون همیشه برد و سود نیست و هیچ وقت با اطمینان نمی تونیم حرکت حتی چند دقیقه بعد رو تشخیص بدیم.
  ممکنه حرفهایی که می زنم تکراری باشه براتون … اما الان تویی که داری این متن رو می خونی هنوز به جوابت نرسیدی و هنوز اون حرف تکراری رو درک نکردی ویا به هر دلیلی ذهنیتت از این بازار خرابه به حرف هر شخص بی تجربه ای و هر پیامی در این فضا
  که ممکنه یک شخص بی تجربه که اون هم از بقیه شنیده باشه تو رو درراه اشتباه قرار بده ، ممکنه الان من یک نوجوان 15 ساله و بی تجربه باشم که دارم برای شما این متن رو می نویسم پس نه به حرف من و نه به حرف هیچ شخص دیگه ای توجه نکن ،چون شما قراره راه خودت رو بری نه راه 96% افراد .
  نظر هارو خوندم و سعیم بر این که یک سری نکات رو خدمتتون عرض کنم

  1- گفتن استراتژی و یا معرفی سایتی برای دریافت سیگنال و یا خرید ربات و اسکریپت معامله ،فروش سیگنال معاملاتی و حتی کپی کردن معاملات دیگران ممکنه برای شما یک موفقیت کوچیک و یا حتی یه موفقیت کوتاه مدت نسبت به توقعت ازین بازار باشه، اما تو در هر صورت شکست خورده محسوب میشی ،و این یک اشتباه . اما تا حالا فکر کردی اونی که سیگنال میفروشه و یا اونی که ربات معامله گر میفروشه اگه واقعا توانایی این رو داره که سیگنال درست رو تشخیص بده چه لزومی به کسب درامد از فروش سیگنال داره؟
  فکرتون رو بازتر کنید و با خودتون فقط و فقط برای این که چیزی که باب میلتون هست رو قبول کنید نجنگید این اشتباه محض
  ، همه چیز قرار نیست باب میل شما باشه

  2-چند بار تو ماه های اول و حتی سال های اول به ثروت آنچنانی از این بازار فکر کردی؟ و چند بار حال حاظرت رو یعنی همین سنی که هستی رو در این ثروت قرار دادی ؟ خیلی نه؟ چند بار جمله رو بخون تا متوجه بشی که داری اشتباه به این بازار نگاه میکنی .
  اینجا توانایی اشتراک گذاری sheet های برنامه ریزی معاملاتی خودم نیس من به طور شخصی اول هر معامله در بخش میزان ریسک به ریواردم جمله خودم رو که به باور این جمله رسیدم رو بارها و بارها میخونم پس به دنبال کپی از دیگران و سودجویان نباشید و به باور خودتون برسید .
  Do not be arrogant, do not earn money, but do not lose money, you should not lose 9 years
  and gain 1 year, so learn for 9 years and settle your profit in one
  ( طمع نداشته باش ، سرمایه ای به دست نیار اما سرمایتو از دست نده . جای این که 9 سال ضرر بدی تا 1 سال سود کنی پس 9 سال یادبگیر و 1 سال سود کن)

  3-قوانین خودتون رو داشته باشید من یک سری از قوانین شخصی خودم رو اینجا میزارم تا کلیتی بشه براتون نه این که فقط بخونید باید درک کنید و قوانین خودتون رو داشته باشید .

  1-L/risk (ریسک کم)
  2- NO (قمار نه )
  Gambling
  3-NO (طمع نه )
  greed
  4-PLA ( برنامه ریزی)
  N
  5-Patience (صبر)
  6- Focus (تمرکز )
  7- Strategy ( استراتژی)
  8- best ( بهترین زمان )
  time
  9–Opening ( حفظ سرمایه اولیه )
  capital

  4-من خودم به این معتقدم که دلیل برای ریسک زیاد وجود نداره وقتی طرف مقابل من یه غول بزرگه پس من نمیتونم شکستش بدم و فقط میتونم یه ضربه خیلی ریز بهش بزنم
  پس حمله نمیکنم و منتظر یه موقیت خوب میشینم
  شاید به این فکر کنید درسته غول بزرگه اما افراد ریز میتونن با سرعت عملشون این غول رو شکست بدن
  ولی من بهتون میگم این غول هم سرعت عمل بالایی داره هم قدرت بالا پس قرار نیست شکستش بدید قراره بهش یه ضربه ریز بزنید
  بنده پوزیشن هامو براساس ریسک به سود 1 به 4و یا 1 به 5 در نظر میگیرم که خیلیا این نسبت رو 1 به یک در نظر گرفتند و موفقند پس شخصیه این موارد و هر شخصی دید خودش رو داره .
  بحث خیلی زیادیه و نمیگنجه اینجا از ضررها و سودها بگم و فقط نکات ریز که امیدوارم بهتون کمک کنه رو گفته باشم.

  5-نکته بعد در باره حساب اصلی با یک حساب فیک یا دمو هستش
  شما توی حساب دمو خیلی خوب کار میکنید و به قوانینتون پایبند هستین و اگر از بحث احساسات بگذریم بحث لغزش های بازار و گپ ها هستند که تا وقتی در شرایط قرار نگیرید نمیتونید درک کنید که گاها با یک لغزش حسابتون کال میشه و یا سود میکنید
  که در این باره هم راه حل های زیادی هست در حساب واقعی و اینجا صحبت آموزش نیست و آموزش در این باره هم ممنوع است .
  ولی برای بحث احساسات نکاتی رو از تجربه شخصی خودم میگم و هیچ علمی درش نیست .
  من اوایل خودم رو در حساب دمو گول میزدم . میخواید حس واقعی بودن یک حساب از جنبه تمرین احساسات و قوانین و… داشته باشید تنها راه گول زدن خودتونه
  من برای انجام یک معامله تمرینی گاها ساعت ها و یا روزها روند رو کنترل میکردم و مهم تر گول بروکر ها رو نخورید و حساب دمو خودتون رو فقط مطابق به سرمایه ای که برای ورود به فارکس در نظر گرفتید شارژکنید ، این منطقیه که هر چه بیشتر در حسابتون پول باشه احتمال کال شدن و از دست دادن سرمایه تون کمتره پس حساب دمو رو به هر میزان که پول واقعی دارید در نظر بگیرید و اگر بتونید یک حساب با موجودی کمتر رو رشد بدید توانایی شما بیشتر میشه تا این که در یک حساب چند هزار دلاری فیک معامله کنید،
  من پولم رو به شخصی میدادم که حس از دست دادنش بهم منتقل بشه اوایل یکم خنده داره ولی باید شرایط رو برای خودتون جوری ترسیم کنید که گویا پول رو از دست دادین و حس نبودنش بهتون منتقل بشه و این دیگه در هر شخصی متفاوته .
  و اگر نتونستید این حس و شرایط رو برای خودتون فراهم کنید
  راهی جز استفاده از حساب واقعی و ضرر دادن در ازای تجربه رو بپذیرید
  هر موقع به این باور رسیدین که پول از دست دادن جزوی ازین بازاره و از دست دادن پولتون ناراحتتون نکرد تازه وارد بخشی میشید که احساساتتون رو طمعتون رو و… تست بزنید حد این اروم بودنتون رو افزایش بدید و شروع به معامله کنید در حساب اصلی
  اگر خیلی موفق نبودید راهتون رو بررسی کنید و دوباره تلاش کنید
  گول اهرم هارو نخورید نسبتی که ضرر میزنه خیلی بیشتر ازسودی که میده پس کمترین لوریج یا اهرم رو انتخاب کنید
  بروکر ها رو دقت کنید
  استاپ لاس ها(sl) و تیک پروفیت ها(tp) رو از چشم خودتون نبینید از چشم مردم و اکثریت ببینید
  همینطور که یک نمودار قابل تحلیل
  رفتار افراد هم قابل پیش بینی
  رقیب شما بروکر ها و بانک های بزرگ هستند
  و این حد ضرر و حد سود ها(sl/tp) رو میبینند و ممکن به شما ضرر بزنند پس حد ضرر خودتون رو در معاملات کوتاه مدت در جایی غیر قابل پیش بینی قرار بدهید .
  کوتاه ترین معاملات رو 4 ساعته و 1 روز در نظر بگیرید که نوسانات کمتری نسبت به بازه های کوتاه تر داره .
  امیدوارم
  تونسته باشم کمکی به هم وطنان و فارسی زبان ها هر جای ایران و حتی خارج از ایران کرده باشم که در هیچ کشوری به خوش برخوردی ، مهربانی و ساده دلی هم وطنانم ندیدم .
  اگر جمله ای غلط املایی و حتی حرف تکراری زده ام امیدوارم تک تک شما بزرگواران بنده رو ببخشید
  همینطور که گفتم این حرف ها رو ممکنه هر جایی ببنید تفاوتش در باور داشتن شما به این حرفاس .
  پ.ن : بنده فقط نظرات شخصی خود را گفتم و استفاده نکات بر عهده خود شخص و بنده مسئولیتی در این باره ندارم
  موفق و پیروز باشید .

  1. والاهم دلسوزانه بود و هم اموزنده.چی میشد با شما حضوری گفتگو کنم؟خیلی برام جالب میشد

  2. حرفهاتون کاملا منطقی و درست بود
   توصیه آخرتون برای کسی ک هیچ تجربه ای نداره با کمترین سرمایه میخاد وارد بازار فارکس بشه چیه
   و اینکه برای آموزش فارکس حدود ۵ میلیون ب بالا پول میخان
   حتما لازمه این هزینه رو بدیم و آموزش ببینیم یا با سرچ کردن و حساب دمو تجربه کسب کنیم؟

  3. خسته نباشی جوون. به نظرم همه فقط میخان از تحیلیل تکنیکال و برخی استراتژی ها از فارکس پول دربیارن که آخرش میشه ضرر.
   باید اقتصاد و آیتمهای تاثیرگذار بر قدرت پول کشورها رو بدونیید تا موفق بشید.

   در ضمن اینم بگم استرس بورس دستوری و فرمایشی و رانتی تهران خیلییییییی بیشتر از فارکسه

   1. افرین واقعا به نکته مهمی اشاره کردی .من اوایل بخاطر اینکه با استراتژی و تکنیکال میخواستم سود کنم همیشه ضرر میکردم …بعدا اتفاقی به اقتصاد ارزهای کشورهای درگیر و ایتم های تاثیر گذار بر اقتصاد و ارز کشورها رو متوجه شدم …اگر درست پیش بینی کرده باشی حتی اگه اول ترید بری تو ضرر دوباره برمیگرده و معامله‌ مثبت میشه …تکنیکال و استراتژی بیشتر برای زمان خروج هست که اگه مثلا طبق تحلیلت سود کردی بعد از پایان موج سوم الیوت زیاد تو معامله نمانی چون ممکنه مقداری از سودت رو از دست بدی …یا اگه سودت به موینگ اورج ۱۰۰ رسید دیگه زیاد تو معامله‌ خودت رو نگه نداری ..بطور مثال گفتم شاید مثال اشتباهی باشه

 25. سلام خوبی
  من دمو باز کردم تایم فریم 30 دیقه .0.69.%
  سود کردم با 10k
  تقریبا چقدر سود کردم نمیدونم چطوری حساب میشه

 26. سلام دوستان
  برای اینکه مطلب برای افراد مبتدی روشن کنم برای تریدر شدن در بازارهای فارکس سی اف دی … آشنایی با زبان انگلیسی بهرهگیری از نرم افزارهای تحلیلی و اینترنت پر سرعت ابزار اولیه است سپس آموزش کافی و داشتن هوش هیجانی از ضروریات فارکسه به این دلیل که نسبت موفقیت در این بازارها هر 10 نفر یک نفر میباشد پس در صورت موفقیت پولدار میشین و در غیر صورت بی پول ..

 27. سلام دوستان
  ببخشید از چه کانالی یا سایتی یا برنامه ای میشه رایگان آموزش ۰ تا ۱۰۰ بورس خارجی رو یاد بگیریم؟
  اگر بگید ممنون میشم

  1. سلام
   به سایت فراچارت سر بزنید، همه آموزش ها تقریبا بصورت رایگان در سایت وجود دارند.

 28. اموزش های لازم فارکس ببینید و وارد حساب دمو شوید و روش خودتون اجرا کنین اگه مطمئن و سود اور بود وارد حساب واقعی شوید

 29. با سلام خدمت دوستان ، این پست ،واقعا جالبه و سوال خیلیاس، ی عده افراد میگن بورس ایران دزدیه و دروغه و جبهه میگیرن در مقابلش، من خودم الان دیگه شده ۵ سال ک شغل اول و آخرم فارکسه و درآمدم از فارکسه، فوق لیسانس مدیریتم ولی معامله گری رو انتخاب کردم، من تا همین سال پیش دشمن سر سخت بورس ایران بودم و هرکس می‌رفت بورس ایران شماتتش میکردم ، داداشمو آوردم تو فارکس و خعلی وقت واس آموزشش گذاشتم از بحث تکنیکال بگیر ( پرایس اکشن، امواج الیوت ، درصد فیبوناچی، کندل شناسی و …)، فاندامنتال( شیوه خبر خونی، تفسیر خبر ، انواع شاخص های اقتصادی مهم تاثیر گذار در بازار مثه نرخ بهره ، شاخصnfp, GDP و ..) ، روانشناسی معاملات ،، ولی آخرشم تو بازار تهش با ضرر میومد بیرون ، خلاصه بعد چند بار کال مارجین شدن بیخیال فارکس شد رفت بورس ایران، الان عجیب موفق شده با سرمایه 35 میلیونی وارد شد الان تقریبا 450 میلیون سرمایشه. پس هر بازاری شخصیت خاص خودشو میطلبه. مثلاً هم خود فارکس هم همینجوریه، همتون میدونین بازار فارکس 24 ساعته می‌چرخه از ساعت 12.5 شب بازار سیدنی استرالیا باز میشه تا 8.5 صبح و ساعت2.5 صبح بازار توکیو ژاپن باز میشه تا 10.5، بعد بازار فرانکفورت 10.5 باز میشه تا 6.5 ، لندن 11.5 باز میشه تا 7.5، نیویورک 4.5 عصر باز میشه تا 12.5, حالا اون دسته از افرادی ک استراتژی شون اسکالپه خوراکشون ساعت 4.5 تا 7.5 عصره ک تداخل ۳ تا بازار بزرگه دنیاس و نقدینگی بالای 5 تریلیارد دلاره،پس بسته بندی شخصیت هر فرد ، هر کسی باید جایی سرمایه گزاری کنه ک همسو با شخصیتش هست. اگه پشتکار زیادی داری ، وقت یادگیری و آموزش داری و همچنین ریسک پذیری بسم الله فارکس چون سودی میده ک تو خوابم نمیشه دید. به ناموسم روزایی هستند ک فقط تو بازار آمریکا 1800 دلار سود کردم ، خیلیه واس من. ولی اگه تحمل ریسک زیاد نداری و میخوای بلند مدت سرمایه گزاری کنی بورس ایران. موفق باشین

  1. سلام آقا مهدی
   من خیلی وقته این بازار رو دنبال میکنم ولی مثل برادر شما خیلی ضرر کردم
   ولی من ول کن این بازار نیستم و تا آخر هستم
   لطفا کمی راهنمایی و کمک کنید

   1. سلام به نظر من اگر میخوای موفق بشی تریدهاتو یاداشت کن به صورت ریز هم اونایی که ضرر میشه هم سود بعد آخر هفته مورد برسی قرار بده ببین اشکال کارت چی بوده حتماً یجارو اشتباه کردی که ضرر شدا یا.. بدون استراتژی داری کار میکنی یعنی نمیدونی چیکار باید انجام بدی

  2. سلام و ارادت
   مممون از مطلب خوبتون
   میشه لطف کنید بفرمایید بازدهی ماهانه برای یک معامله گر حرفه ای در فارکس ماهانه چقدر هست؟؟

  3. سلام خوبی دوست عزیز.میشه در ارتباط باشیم با همدیگه؟ @zipp808 ایدیمه اگه امکانش باشه یه پیام بفرستین برام ارتباط بگیریم

  4. سلام.مچکرم از صحبتهاتون میشه با من در ارتباط باشید اینم شماره تلگرامم*********

 30. من خودم تو فارکس بود از بورس خیلی بهتره پیشنهاد میکنم برای یه بارم که شده تست کنین

  1. سلام خیر فارکس کارگزاری های خارجی داره.سعی کنید واردش نشید فقط یک نمونه بهتون بگم شما برای اموزش بورس نهایتا ۱۰۰ ساعت اموزش میبینید اما فارکس شاید بالغ بر ۵۰۰ ساعت اما میشه ی راه حل ساده بهتون بگم ب راحتی میتونید سیگنال خرید رو از برنامه هایی ک توگل پلی هستند دریافت کنید تا ۸۰،۸۵ درصد احتمال درست اتفاق افتادن داره و اگر تو گوگل پلی سرچ کنی میبینید کاربرای ایرانی زیادی دارن روزانه پولاشونو بیشتر میکنن

   1. سلام.چجور باید ثبت‌نام کنیم آیا توی ایران کارگزاریش هست برای ثبت‌نام

 31. سلام خدمت دوستان محترم . از دوستانی که داخل ایران چند سال فارکس کار میکنن با رعایت تکنیک ها
  و استراتژی ها میانگین درآمد ماهیانه شوند راضی کنندست؟

 32. سلام
  من اطلاعاتم در رابطه با بورس و فارکس در حد خیلی کم هست با توجه به مطالبی که خوندم متوجه شدم واسه نوسان کمتری که بورس داره بهتره مثلا یک میلیون ر دارم نصفش رو داخل فارکس و نصف دیگه رو داخل بورس سرمایه گذاری کنم
  اول نظرتون در این باره چیه؟ و دوم میشه برا یکی مثل من که هیچ آشنایی با بورس و فارکس نداره تقریبا توضیح بدید که موارد اولیه چیه و اصلا برای ثبت نام باید چیکار کنم؟

  1. سلام
   آموزش خیلی مهمه، ولی واسه شروع که از این قافله جا نمونید میتونید بورس رو وارد بشید و عرضه اولی ها رو بخرید، برای فارکس هم با توجه به افزایش روز به روز قیمت دلار، بد نیست پولی که دارید رو چنج کنید
   باز هم اگه سوالی داشتید هستم خدمتتون

   1. دوستان برای وارد شدن به بورس ایران باید این موضوع ها را یاد بگیرید ۱- روانشناسی بازار اگر کسی رونشناسی یاد بگیرید شما تازه به مرحله یک هستید و این بسیار مهم هست ۲- اقتصاد کلان اقتصاد بسیار مهم هست و باید به این موضوع بسیار توجه کنید چرا که در فارکس نیز کاربرد دارد ۳- تحلیل بنیادی شما با یادگیری تحلیل بنیادی به راحتی میتوانید سهام های بورس ایران را تحلیل کنید به این نکته توجه کنید تحلیل بنیادی همان دانش حسابداری است ۴- تحلیل تکنیکال شما باید بعد از روانشناسی بازار حتما تحلیل تکنیکال را یاد بگیرید موفق باشید

  2. سلام دوست عزیز . سرمایه گذاری کم در فارکس فقط موجب هدر رفتن فارکس و اتلاف وقت میشه . کل این رقمی که شما میگید میخاید نصف کنید از حداقل سرمایه گذاری در فارکس هم کمتره .
   حداقل سرمایه گذاری در فارکس از 100 دلار شروع میشه که همه توصیه میکنن با این رقم شروع نکنید نهاااایتا با 500 دلار شروع به کار کنید
   تازه افرادی که با 500 دلار شروع میکنن در روز به درآمد 5 تا 15 دلار در صورتی که اشتباه نکنن و اهرم هارو رعایت کرده باشن و حد ضرر هم لحاظ کرده باشن هست که رقم قابل ملاحظه ای نیست در کنار این همه ریسک وباز هم معامله گران توصیه نمیکنن . به نظرم بورس ایران رو با این سرمایه ایکه دارید انتخاب کنید

 33. سلام دوستان،
  من ساکن آلمان هستم و قصد دارم وارد بورس بشم شما پیشنهادی دارید. ممنون میشم اگر تجربیات خودتون رو در اختیار من بگذارید و راهنماییم کنید. اینم عرض کنم اطلاعات من در حد ابتدایی هست و دارم تحقیق می کنم و ریسک پذیری بالایی دارم.

  1. سلام خانم نگار گرامی ، برای ماجرای اتصال که می تونید از یک سرور مجازی در ایران استفاده کنید و برای آموزش بخش کاملی رو برای تازه واردان راه اندازی کردیم که با مطالعه مطالبش می تونید اطلاعات رو بیشتر کنید : https://www.bourseiness.com/category/bourse-guide-for-beginners

  2. سلام خوبید اگه رییک پذیر هستید به دنبال یه کارگذارخوب بگردین و فارکس روکار کنید چون تو بورس های ایرانی سود هایخوبی نمیدن و حدودا ۴میلیون نفر امسال وارد بازار سهام شدند

  3. سلام
   اول اینکه شما ریسک پذیری بالایی دارید خیلی خوبه و در اصل صبر و ریسک پذیری لازمه ی سرمایه گذاریه
   دوم با سرمایه گذاری تو بورس تهران که روزای خوبی رو داره سپری میکنه میشه راحت روزی چند میلیون درامد داشت
   ۱ ثبت نام و کارای اولیه ورود به بازار سرمایه رو انجام بدید
   ۲ حتما آموزش های لازمه روببینید
   ۳ از بازار لذت ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی