پیشنهاد سرمایه گذاری با پول کم: با زیر 5 میلیون کجا سرمایه گذاری کنیم؟

با پول کم و زیر 5 میلیون کجا سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری با مبالغ کم، برای بسیاری از افراد غیرممکن به نظر می‌رسد.

افراد ناآگاه تصور نمی‌کنند که بتوانند با کنار گذاشتن مبالغ اندک و چندصدهزار تومان، بتوانند بازار یا جایی پیدا کنند که برای دست یافتن به یک آینده بهتر بتوانند سرمایه‌گذاری انجام دهند.

شاید شما نیز فکر کنید که سرمایه‌‌گذاری با مبالغ کمی مانند 2 یا 3 میلیون تومان بی‌فایده است.

ولی حقیقت این است که حتی اگر شما با 1 میلیون تومان نیز شروع کنید، فرصت‌هایی وجود دارد که می‌توانید آنرا طی سال‌های پیش‌رو به سرمایه بزرگی تبدیل کنید.

در این مطلب از بورسینس قصد داریم یک پیشنهاد سرمایه گذاری به شما ارائه کنیم.

بخش‌های مطالب:

در ابتدا به چند نکته اشاره می‌کنیم:

نکته اول: این سرمایه را طی سال‌ها می‌توانید به سرمایه بزرگی تبدیل کنید و نه چندماه. بدست آوردن هرچیز ارزشمند در بسیاری از اوقات زمان می‌برد و داشتن یک پس‌انداز و سرمایه بالای 100 میلیون نیز نیاز به زمان دارد.

مهم نیست چقدر پول دارید، مهم این است که قصد دارید این مبلغ را صرف چه چیزی کنید. اگر از همین الان ناامید شوید که با مبالغ کم نمی‌توان یک سرمایه‌گذاری مناسب انجام داد، به احتمال قوی آنرا صرف‌ خرید چیزهایی خواهید کرد که در آینده ارزشی برای شما ایجاد نمی‌کند.

نکته دوم: قرار نیست در این مطلب پیشنهاد یک سیستم جدید و کسب و کار متحول کننده یا ایده‌ای قدیمی و کلیشه‌ای مانند پرورش قارچ و زنبور عسل و ساخت فیلتر هوای ماشین به شما بدهیم!

این مطلب برای افرادی است که دارای شغل یا کار و درآمد ثابتی هستند و سرمایه‌ای پس‌انداز کرده‌اند و نمی‌خواهند این سرمایه راکد بماند.

فاکتورهای مهم در هر سرمایه‌گذاری

تفاوتی ندارد بخواهید کجا سرمایه‌گذاری کنید، مبلغ سرمایه‌تان 50 میلیون است یا 5 میلیون، 500 میلیون است یا 5 میلیارد، باید این فاکتورها را در هر سرمایه‌گذاری مدنظر قرار دهید.

در هر شرایطی باید مقداری نقدینگی داشته باشید که حداقل تا 3 ماه هزینه‌های زندگی شما را پوشش دهد، حتی اگر هیچ درآمدی نداشته باشید. به عبارت دیگر اگر تا 3 ماه آینده حتی 1 ریال وارد جیب‌تان نشد، باید مخارج خود و خانواده‌تان تامین باشد.

اگر این مورد تامین است آن زمان به فکر سرمایه‌گذاری بیفتید.

1. بهترین استفاده از پول و سرمایه

یعنی اینکه پول شما بهتر است کجا صرف شود؟

اگر یک وام از قبل دارید که سود بالایی بابت آن می‌پردازید و به جای اینکه قسط وام را بدهید، آنرا صرف سرمایه‌گذاری در جایی کنید که بازدهی آن کمتر از بهره وام است اشتباه می‌کنید.

مثلا وامی دریافت کردید و هر سال بابت آن 20 یا 25 درصد بهره به بانک پرداخت می‌کنید، آیا عاقلانه است اقساط آنرا پرداخت نکنید و به جای آن پول را در جایی سرمایه‌گذاری کنید که سالیانه 18 درصد سود دارد؟ مسلم است که خیر!

باور کنید یا نه، خیلی‌ها این اشتباه را مرتکب می‌شوند ولی چون محاسبات اشتباهی دارند حتی متوجه این موضوع نیستند.

علاوه بر بهترین جا برای سرمایه‌گذاری، بهترین زمان نیز مطرح است. باید سرمایه خودتان را از ریزش بازارها و افت ارزش سرمایه‌گذاری حفظ کنید. اگر وارد بازاری شوید که در آن، قیمت‌ها در اوج خود هستند ریسک کاهش ارزش دارایی زیاد است.

قیمت‌ها هیچ‌وقت تا ابد رشد یا افت نمی‌کند، رشد و همینطور افت قیمت در هر بازاری متوقف می‌شود. نگذارید طمع و تصمیمات چشم‌بسته باعث شود در اوج قیمت‌ها وارد یک بازار شوید.

2. نقدشوندگی سرمایه

آیا داریی که قصد خرید آنرا دارید نقدشوندگی خوبی دارد؟ اگر نقدشوندگی برایتان مهم نیست، لطفا دوباره فکر کنید.

نقدشوندگی یعنی اینکه دارایی خریداری شده یا سرمایه‌گذاری‌تان را با چه سرعتی و با چه قیمتی می‌توانید به پول نقد یا معادل آن تبدیل کنید.

اگر یک واحد مسکونی بخرید و 20 درصد زیر قیمت بفروشید بدیهی است که به سرعت نقد می‌شود، بنابراین باید در نقدشوندگی، قیمت مناسب را هم در نظر داشت.

اگر بخواهیم نقدشوندگی بازارها در ایران را به ترتیب بنویسیم، به این ترتیب است:

 1. سپرده بانکی: به راحتی می‌توانید به بانک بروید و سپرده‌تان را دریافت کنید
 2. ارز و طلا و سکه: اگر دلال ارز، صراف یا طلافروش حاضر به خرید باشد همان لحظه دارایی‌تان را نقد کنید
 3. سهام و اوراق بهادار: اگر امروز سهام را بفروشید، دو روز کاری بعد به حساب‌تان واریز می‌شود. سهام شرکت‌ها نقدشوندگی متفاوتی دارند ولی بطور متوسط به سرعت قابل نقد شدن است.
 4. دارایی‌های کسب و کار (مواد اولیه، تجهیزات، اجناس و…): ممکن است مدت‌ها خریدار مناسبی برای دارایی‌های کسب و کاری که قبلا داشتید یافت نشود.
 5. املاک و مستغلات: فروش املاک و مستغلات به قیمت مناسب گاهی تا ماه‌ها طول‌ می‌کشد.

اگر شما نظر دیگری دارید یا ترتیب را اشتباه می‌دانید لطفا در بخش نظرات بنویسید.

3. اهداف سرمایه‌گذاری

این فاکتور همراه با سایر فاکتورها تعیین کننده بازاری است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید.

شاید قصدتان این است که سرمایه‌تان به سرعت رشد کند و ریسک آن برایتان مهم نیست، زیرا به راحتی می‌توانید زیان را متحمل شوید و خودتان را دوباره سرپا کنید.

یا شاید هدف‌تان این است که سرمایه‌تان را به امن‌ترین شکل ممکن رشد دهید و حفظ اصل سرمایه اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد.

براساس این اهداف متفاوت، تصمیمات متفاوتی در خصوص سرمایه‌گذاری می‌توان گرفت:

 • سرمایه‌گذاری کم ریسک به دلیل اینکه مدتی بعد آن پول را نیاز دارید – اگر نزدیک به بازنشستگی هستید، به احتمال قوی نمی‌خواهید از ارزش پول‌تان کاسه شود زیرا روی آن حساب کرده‌اید. به همین دلیل اگر هدفی مالی دارید که موعد آن نزدیک شده است، سرمایه‌گذاری کم‌ریسک عاقلانه‌تر است. سرمایه‌گذاری‌هایی مانند خرید اوراق مشارکت، خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک.
 • سرمایه‌گذاری با ریسک متوسط برای بازدهی بهتر – اگر می‌توانید ریسک بیشتری متحمل شوید و پول‌تان را در آینده نزدیک نیاز ندارید، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بزرگی که پایداری بالایی دارند و ترجیحا سود نقدی خوبی پرداخت می‌کنند گزینه مناسبی است.
 • سرمایه‌گذاری پرریسک برای دست‌یافتن به بازدهی بالا – اگر توانایی ریسک بخش زیادی از پول‌تان برای دست‌یابی به بازدهی بالاتر دارید، پس رشد سریع یک هدف مناسب برای شماست. در این شرایط باید در سهام شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که آینده خوبی دارند ولی ریسک‌شان بیشتر است. این گزینه برای زمانی مناسب است که برای مدتی طولانی نیاز به پول ندارید و می‌توانید صبر کنید تا شرکت موردنظر، بزرگ شده و به سود بیشتری دست یابد.

سرمایه‌گذاری با اهداف ترکیبی نیز میسر است. مثلا ممکن است شما طرفدار ریسک بالا و سود بالا در بلندمدت باشید ولی بخشی از سرمایه‌تان را برای کاهش ریسک، صرف خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنید.

4. سن و سال شما

هدف همه از سرمایه‌گذاری یکسان نیست. شاید فردی به فکر جمع‌آوری پول کافی برای دوران بازنشستگی است و شخص دیگر در ابتدای زندگی است و سال‌ها به پول خود نیاز ندارد.

بنابراین یکی از دیگر از فاکتورها در سرمایه‌گذاری، این است که تا چه زمان می‌توانید سرمایه‌گذاری را نگهداری کنید. به عبارت دیگر، چه مدت مهلت دارید؟

هر چقدر بتوانید زمان بیشتری سرمایه‌گذاری‌تان را حفظ کنید (زمان بیشتری داشته باشید) می‌توانید سود بیشتری بدست آورید.

اگر زمان زیادی در اختیار ندارید و کم‌شدن پول‌تان فاجعه‌بار خواهد بود، باید به سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک بچسبید.

5. میزان تحمل ریسک

به عنوان یک اصل کلی، هرچقدر انتظار بازدهی بیشتری از یک سرمایه‌گذاری داشته باشیم، ریسک آن نیز بالاتر است.

علاوه بر این، بعضی‌ها با نوسانات بازار راحت نیستند و نمی‌توانند افت و خیزهای بازارهایی مانند بورس را تحمل کنند. در بازارهایی مانند بورس، همیشه زیان وجود دارد ولی سرمایه‌گذار حرفه‌ای زیان‌های خود را با سودها پوشش می‌دهد.

اگر تحمل زیان ندارید و با هر نوسان بازار، قلب‌تان شروع به تند زدن می‌کند شاید بهتر باشد به دنبال سرمایه‌گذاری کم‌ریسک باشید.

اگر شخصی هستید که مایلید برای رسیدن به بازدهی بالاتر در آینده، مقدار زیان موقتی را متحمل شوید، پس سرمایه‌گذاری‌های پرریسک را امتحان کنید.

 

با مبالغی مانند 5 میلیون یا 3 میلیون، کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

5 میلیون تومان در حساب بانکی داریم، ولی می‌خواهیم آنرا به گردش بیندازیم و فعالیتی دیگر با آن انجام دهیم، راهکار چیست؟

اگر به تازگی شروع به پس‌انداز کرده‌ایم و مبلغ کمی سرمایه در حد چند میلیون در اختیار داریم، کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

راهکار اول: در بانک سپرده‌گذاری انجام دهیم

شاید تصور برخی از افراد (مخصوصا آنهایی که ریسک‌‌گریز هستند) این باشد که سپرده‌گذاری در بانک راهکار خوبیست زیرا جای پول در بانک امن‌تر است.

بله، جای پول در بانک امن است، اما فکر می‌کنم خود شما هم متوجه شده‌اید که دوران خوش سودهای بانکی به پایان رسیده و باید چاره‌ی دیگری بیندیشید. پول در بانک، سود زیادی ندارد و از طرف دیگر گاهی اوقات با توجه به کاهش ارزش پول و تورم، سود بسیار کمی نصیب فرد می‌شود.

در واقع گذاشتن پول در بانک را نمی‌توان یک سرمایه‌گذاری شمرد، زیرا آنقدر سود بانکی پایین است که به درصد تورم نیز نمی‌رسد. اگر تورم سالیانه 30 درصد باشد و شما از بانک سود سالیانه 20 درصدی بگیرید، هر سال ارزش پول شما 10 درصد کمتر می‌شود!

مطلب مرتبط: مقایسه سرمایه گذاری در بورس و بانک

راهکار دوم: سکه طلا یا دلار خریداری کنیم

طلا مزیت‌های زیادی دارد، از جمله اینکه یک کالای با ارزش است و همیشه با ارزش خواهد ماند. اما معایبی نیز دارد، اول اینکه خرید آن با مبالغ کم شاید نتواند سود چشمگیری نصیب شما کند و باید مدتی طولانی منتظر بمانید تا ارزش آن رشد کند.

گذشته از اینها، خرید سکه طلا یا دلار صرفا فعالیت‌های سفته‌بازان است و یک سرمایه‌گذاری واقعی نیست. سرمایه‌گذاری شما باید یک تاثیر مثبت برای جامعه و یا کشور داشته باشد تا در نهایت سود آن به خود ما و سایر افراد جامعه برسد.

مطلب مرتبط: اصول سرمایه گذاری چیست؟

طلا هیچ جریان پولی برای شما ایجاد نمی‌کند و صرفا ممکن است قیمت آن بالا رود. سود نقدی و جریان پولی یعنی اینکه سرمایه‌تان برای شما سود ثابت داشته باشد.

برای سرمایه‌گذاری با پول کم گزینه‌ای که در این مطلب از بورسینس قصد داریم به شما پیشنهاد دهیم، سرمایه‌گذاری در بورس است.

سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند همراه با حفظ اصل سرمایه، سود نقدی سالیانه نیز به همراه داشته باشد.

لطفا ادامه مطلب را بخوانید تا دلیل اینکه این روش سرمایه‌گذاری را به شما پیشنهاد می‌کنیم را متوجه شوید.

چرا سرمایه‌گذاری در بورس؟

مزیت اول بورس: می‌توان با هر مبلغی در آن سرمایه‌گذاری کرد و اینکار را از هرجای دنیا که هستید فقط با داشتن یک اتصال اینترنت و یک لپ‌تاپ، موبایل یا کامپیوتر انجام دهید.

برای خرید و فروش اینترنتی سهام نیازی نیست شرایط سخت و یا امکانات پیشرفته یا عجیب و غریب داشته باشید، تنها دانش و مهارت آنرا نیاز دارید و ما در این زمینه می‌توانیم به شما کمک کنیم.

مزیت دوم بورس: امکان نقد کردن سریع سرمایه در بیشتر مواقع وجود دارد و فقط زمانی که نماد یک شرکت به دلایلی مانند برگزاری مجمع، تعدیل سود و… موقتا بسته می‌شود امکان فروش سهام نیست.

در سایر اوقات، بازار از شنبه از چهارشنبه ساعت 9 تا 12:30 معامله می‌شود و می‌توانید سهام خودتان را بفروشید و 3 روز بعد آنرا در حساب بانکی‌تان دریافت کنید.

مزیت سوم بورس: یک فعالیت سوداگرانه مانند خرید سکه فیزیکی و ارز نیست، بلکه شما با سرمایه‌گذاری در بورس، به اقتصاد کشور و تامین مالی شرکت‌ها کمک می‌کنید (البته در شرایطی خاص و نه همیشه).

گذشته از این، در بازار آتی سکه که از اجزای بازار سرمایه کشور است می‌توان قراردادهای آتی سکه طلا نیز خریداری کرد.

خرید قراردادهای آتی سکه طلا در بازار آتی، متفاوت از خرید سکه فیزیکی است، به طور مثال می‌توان از اهرم موجود در آن بازار استفاده کرد و با مبالغ کم مانند 2-3 میلیون، تعداد بیشتری قرارداد سکه خریداری نمود.

مزیت چهارم بورس: با شروع سرمایه گذاری در بورس، خواه ناخواه باید مفاهیم زیادی در زمینه بازارهای مالی، اقتصاد، سهام، ساختار شرکت‌ها، تحلیل‌ها و … را بیاموزید.

این اطلاعات و دانشی که بدست می‌آورید در سایر فعالیت‌های اقتصادی شما تاثیر می‌گذارد و دانش کار با پول و سرمایه را بیشتر و بهتر درک خواهید کرد. شما به فرد بهتر و باهوش‌تری تبدیل می‌شوید که مهارت بیشتری از سایرین در زمینه پول و سرمایه دارد.

مزیت پنجم بورس: از تورم عقب نمی‌مانید و همچنین می‌توانید سود نقدی سهام را سالیانه دریافت کنید. برخی از شرکت‌های سودده، سالیانه یکبار مقداری از سودی که شرکت بدست آورده را بین سهامداران تقسیم می‌کنند. بنابراین در عین حال که سهام خود را نگهداری کرده‌اید و ارزش آن ممکن است رشد کند، سود نقدی نیز دریافت می‌کنید.

از گرانی و تورم عقب نمانید!

هر از مدتی که وارد فروشگاه یا سوپرمارکت می‌شوید تا خواروبار خریداری کنید، متوجه می‌شوید کالایی که قصد خریداری آنرا دارید افزایش قیمت داشته است.

 • شاید آنقدر عصبانی می شوید که دود از سرتان بلند می شود
 • شاید بی تفاوت از کنار آن می گذرید
 • شاید هم از واکنش نشان دادن خسته شده اید و برایتان عادی شده است

باید به شما حقیقت تلخی را بگویم.

همین الان افراد عادی هستند که تفاوت زیادی با من و شما ندارند ولی از افزایش قیمت محصولات مصرفی مردم سود کلانی می‌برند.

این افراد شاید حتی ته دل شان بدشان نیاید که قیمت محصولی خاص افزایش پیدا کند. احتمالا می‌گویید این افراد همان صاحبان شرکت‌ها، تولیدکنندگان، واسطه‌ها یا فروشندگان هستند و ما نه دست‌مان به آنها می‌رسد و نه می‌توانیم جای آنها باشیم.

اما توجه کنید که ما گفتیم افراد عادی و متوسط جامعه و نه سرمایه‌داران بزرگ.

با توجه به این موضوع، سوال پیش می آید:

 • چگونه ممکن است شخصی چنین تفکری داشته باشد؟
 • افزایش قیمت محصول چه سودی برای یک شخص عادی می‌تواند داشته باشد؟
 • چگونه یک شخص می‌تواند در برابر افزایش قیمت یک کالای مصرفی، حتی گاهی خوشحال شود؟

منظور ما از محصولات، اقلام مصرفی مانند لبنیات، قند و شکر، لاستیک و پلاستیک و انواع مواد غذایی است.

این محصولات توسط شرکت‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. مالکان برخی از این شرکت‌ها افرادی خاص هستند و کسی نمی‌تواند در آن شرکت شریک شود مگر با اجازه مالکان شرکت که به اسم سهامداران شناخته می‌شوند.

به این شرکت‌هایی که تحت کنترل و مالکیت افرادی خاص هستند، سهامی خاص می‌گویند.

اما شرکت‌های دیگری نیز هستند که مالکیت‌شان عمومی شده (سهامی عام هستند) و هرکسی می‌تواند با خریداری سهام آنها، مالک بخشی از آن شرکت باشد.

قبول دارم که تا اینجای کار را شاید خیلی از شما بدانید. اما در ادامه توضیحاتی خواهم داد که افراد کمتری از شما از آن اطلاع دارید.

برخی از شرکت‌هایی که سهامی عام هستند در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده‌اند. از جمله شرکت‌هایی که سهام‌شان در بورس تهران معامله می‌شوند، همین شرکت‌هایی هستند که شاهد افزایش قیمت محصولات‌شان هستیم.

فکر می‌کنم تا الان نکته را گرفته‌اید.

بله، خرید سهام شرکت‌هایی که محصولات‌شان مصرفی است و در بورس تهران پذیرفته شده‌اند راهکاری است که یک شخص می‌تواند از تورم عقب نماند و حتی از افزایش قیمت محصولات سود ببرد.

اگر از این مسائل سردر نمی‌آورید نگران نباشید، ادامه را بخوانید.

وقتی شرکتی قیمت محصولات خود را افزایش می‌دهد، درآمدش افزایش می‌یابد و در صورتی که هزینه‌های شرکت افزایش کمتری از درآمد داشته باشد، سود خالص شرکت افزایش می‌یابد.

وقتی سود خالص شرکت افزایش می‌یابد، قیمت سهام آن شرکت رشد می‌کند. رشد سهام شرکت‌ها گاهی بسیار زیاد است.

به نمودار زیر دقت کنید:

نمودار سهام شرکت مارگارین

نمودار فوق، نمودار قیمت سهام شرکت مارگارین است که محصولا اصلی آن روغن خروس، آفتاب و آفتاب طلایی است.

اگر با دقت نگاه کنید، متوجه می‌شوید قیمت سهام این شرکت در 6 آبان 97 (محدوده 2) حدودا 200 تومان بوده است.

اما اکنون قیمت سهام آن به چه رقمی رسیده؟ در اواخر فروردین 98 است، قیمت سهام این شرکت به بیش از 500 تومان رسیده و رشدی حدود 150 درصد داشته است.

به عبارتی اگر شخصی در آبان ماه 97 سهام به مقدار 5 میلیون تومان، سهام این شرکت را خریداری می کرد و در قیمت 500 تومان می فروخت سرمایه او تقریبا به 12.5 میلیون تومان افزایش می‌یافت.

اما از طرف دیگر اگر شخصی به اشتباه سهام را در محدوده 1 که سقف قیمت است با تصور اینکه قیمت همچنان رشد خواهد کرد خریداری می کرد چه اتفاقی می افتاد؟ قیمت سهام در محدوده 1 تقریبا 375 تومان بوده ولی بعد از آن در محدوده 2 به 200 تومان هم رسیده است! چنین افت بزرگی می‌تواند زیان سنگینی برای سرمایه‌گذار به همراه داشته باشد.

به همین دلیل است که افرادی در بورس متحمل زیان‌های سنگین می‌شوند. بنابراین در بورس نیز مانند هر کاری هم سود بزرگ وجود دارد و هم زیان و باید راه و چاه را آموخت.

برمی‌گردیم به شرکت‌های مشابه مارگارین.

یکی از اصلی‌ترین دلایل رشد قیمت سهام چنین شرکت‌هایی دقیقا افزایش قیمت محصولات عرضه شده توسط آنهاست که باعث می‌شود سود شرکت افزایش یابد و در نتیجه آن، قیمت سهام شرکت رشد کند.

بنابراین این اتفاق می‌افتد:

 1. قیمت فروش محصولات شرکت افزایش می‌یابد
 2. سود شرکت بیشتر می‌شود
 3. به دلیل اینکه شرکت سود بیشتری ساخته و می‌تواند سود نقدی بیشتری بین سهامداران تقسیم کند تقاضا برای خرید سهام آن شرکت افزایش یافته و قیمت سهام رشد می‌کند

البته قضیه به همین سادگی هم نیست و عوامل زیادی دخیل هستند.

گاهی حتی بدون اینکه قیمت محصولی افزایش یابد و بدون اینکه رشدی در سود شرکت مشاهده شود قیمت سهام شروع به افزایش می‌کند.

دلیل این اتفاق، پیش‌بینی سرمایه‌گذاران بورس از رشد سود آن شرکت است.

گاهی نیز هیچ اتفاقی قرار نیست بیفتد و صرفا عده‌ای سفته‌باز دست به دستکاری قیمت سهام می‌زنند.

همه معاملات در بورس نمی‌تواند سودده باشد و حتی بهترین سرمایه‌گذاران نیز ضرر می‌کنند. اما باید کاری کرد درصدها سودها و تعداد آنها از درصد ضررها بیشتر باشد. اگر اصول و قواعد را بدانید و اصطلاحا بدانید بازی چگونه انجام می‌شود می‌توانید در هر حال سود خود را از بورس بدست آورید.

نمودار زیر مثال دیگری از یک شرکت دیگر است. شرکت لبنیات پاک که تولیدکننده محصولات لبنی و بستنی است و احتمالا شما هم از محصولات آن استفاده کرده‌اید.

نمودار سهام شرکت لبنیات پاک

در این نمودار نیز رشد و افت‌های قیمت سهام را می‌بینید. قیمت سهام شرکت لبنیات پاک در 18 آذر 97 حدود 150 تومان بوده ولی در اواخر فروردین 98 به محدوده 220 تومان نیز رسیده است.

اگر بخواهید چنین بازدهی که در حدود 4-5 ماه حاصل شده، را از بانک بدست آورید باید پول‌تان را حداقل 3 سال در بانک نگهدارید!

گاهی اوقات سود بانکی یکساله را می‌توان در یک هفته یا یک ماه از بورس بدست آورد.

ولی وجود چنین پتانسیل سودآوری در بورس، بهایی نیز دارد و بهای آن، افزایش ریسک است.

ریسک و بازده با هم نسبت مستقیم دارند، هرچقدر ریسک بالاتر باشد، معمولا بازده موردانتظار نیز بالاتر است.

به زبان ساده، همانطور که احتمال سود خوب در بورس وجود دارد، احتمال زیان سنگین نیز هست.

اما می‌توان این زیان را مدیریت کرد و اینطور نیست که سرمایه شما به صفر برسد!

شروع اصولی در بورس

خرید سهام در بورس تهران، قواعد و اصول خاص خود را دارد، البته اگر بخواهید ضرر نکنید.

باید اصطلاحات و مفاهیم را بدانید، از قوانین آگاه شوید و اصول سرمایه‌گذاری را بیاموزید.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید سرمایه خود را وارد بورس کنید این سوالات را از خود بپرسید:

بورس برای تامین هزینه‌های زندگی؟

بورس برای تامین هزینه زندگی نیست زیرا سود و زیان در آن قابل پیش‌بینی نیست. بنابراین عاقلانه نیست اگر فکر کنید با سرمایه‌گذاری مبالغ مانند 5 یا 10 یا حتی 50 میلیون تومان در بورس بتوانید هزینه‌های زندگی را تامین کنید.

بله بورس سود خوبی دارد و ممکن است حتی در یک ماه 50 درصد سود کنید ولی این سود قابل پیش‌بینی نیست. هزینه‌های زندگی باید از محلی قابل پیش‌بینی تامین شود (مثلا شغل اول‌تان).

بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری پول‌های مازاد شما بورس است. زیرا سود بانکی آنقدر ناچیز است که به تورم نمی‌رسد.

اگر تورم 35 درصد باشد و بانک به شما 20 درصد پرداخت کند، شما در سال 15 درصد از ارزش پول‌تان را از دست می‌دهید.

بورس برای سرمایه‌گذاری پول‌های کم

یکی از مهمترین مزایای بورس این است که شما می‌توانید با مبالغی خیلی کم مانند 500 هزار تومان و یک میلیون تومان نیز سرمایه‌گذاری را شروع کنید.

این ویژگی از دو جهت یک مزیت محسوب می‌شود:

 • با مبلغ کم می‌توانید معامله کنید تا زمانی که حرفه‌ای شوید و سپس پول بیشتری وارد کنید.
 • اگر پول کمی دارید می‌توانید رفته رفته با سرمایه‌گذاری کردن آن در بورس، آنرا افزایش دهید.

انتظار شما از کسب سود در بورس باید به اندازه سرمایه‌تان باشد.

افزایش قیمت سهام در بورس براساس درصد است و سودهای بزرگ از همین راه بدست می‌آید. بنابراین اگر کسی 1 میلیون تومان سهام خریده، اگر 10 درصد سود کند 100 هزارتومان بدست می‌آورد.

ولی اگر شخصی 100 میلیون تومان سهام خریده باشد، با 10 درصد سود، 10 میلیون تومان کاسب می‌شود.

نوسان در بورس

در بورس تهران، نوسان قیمت‌ها را محدود کرده‌اند. هر سهام در یک روز معاملاتی نمی‌تواند بیش از 5 درصد مثبت یا 5 درصد منفی افزایش یا کاهش قیمت داشته باشد.

وقتی یک روند صعودی در یک سهم آغاز می‌شود گاهی اوقات تا چندین روز پشت سر هم 5 درصد مثبت رشد می‌کند. بطور مثال اگر یک سهم در 5 روز متولی، 5 درصد مثبت رشد کند، 25 درصد افزایش قیمت خواهد داشت.

25 درصد سود در 5 روز، رقم بسیار خوبی است ولی همیشه این اتفاق نمی‌افتد و گاهی نیز این روند نزولی است و قیمت سهام در 5 روز می‌تواند حتی 25 درصد کاهش یابد.

بورس برای جوانان

یادگیری بورس یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین قدم‌هایی است که یک شخص در دهه 20 سالگی زندگی خود بردارد.

با یادگیری بورس علاوه بر اینکه فرصت‌های کسب سود بسیار خوبی در جوانی بدست می‌آورید، به مزایای جانبی نیز دست می‌یابید.

مزیت جانبی این است که دیدگاه شما نسبت به پول، مسائل مالی و اقتصاد تغییر می‌کند زیرا بورس دنیایی است که عوامل بسیاری روی ان تاثیرگذار هستند.

با روانشناسی بازارها آشنا می‌شوید و این موضوع در سرمایه‌گذاری در سایر بازارها نیز به شما کمک می‌کند.

چون بازارها همواره چرخه‌های سوددهی و رکود دارند، پس از مدتی که بورس را پیگیری کردید به خوبی می‌توانید با صبر و حوصله در زمان رکود سهام بخرید و نگه دارید. سپس آنرا در زمان رونق بفروشید.

زیرا بازارها همواره در یک چرخه تکرار شونده قرار دارند، مثل طبیعت.

زمستان همواره به بهار ختم می‌شود. زمستان هیچ‌گاه تا ابد ادامه ندارد.

توصیه به شما

اگر حتی 1 میلیون تومان در حساب‌تان دارید، به دنبال یادگیری بورس باشید تا با این مبلغ سرمایه‌گذاری را شروع کنید.

ما چندسال کلاس‌های آموزش حضوری بورس را در تهران برگزار می‌کردیم ولی به دلیل افزایش تقاضایی که برای یادگیری غیرحضوری وجود داشت تصمیم گرفتیم یک دوره‌ آنلاین برای کسانی که قصد ورود به بورس دارند تهیه کنیم. جزییات این دوره را اینجا ببینید.

زیرا افراد زیادی توانایی حضور در کلاس‌ها را نداشتند.

اگر در اینترنت جستجو کنید، صدها ساعت فیلم آموزشی در اینترنت وجود دارد که می‌توانید به رایگان دانلود کنید و بورس را آموزش ببینید.

نکته مهم این است: اگر تصمیم گرفته‌اید وضعیت مالی‌تان را در آینده متحول کنید، چه سرمایه‌تان 1 میلیون و 5 میلیون است و چه 1 میلیارد تومان، بورس و سرمایه‌گذاری در سهام را جدی بگیرید.

.

در صورتی که به بورس علاقه‌مند شده‌اید، نکات ارزشمندی برای شروع کار در مطالب زیر وجود دارد:

آموزش گام‌ به‌ گام تریدینگ (معاملات ارز دیجیتال، بورس و آتی)

اولین گام‌ها برای خرید سهام چیست؟

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
145 نظر
 1. سلام بنده الأن ٢٠ ميليون سرمايه دارم هر ماه هم ٤ ميليون بيشتر ميشه سرمايه ام
  به نظرتون چيجور از اين بهترين استفاده را بكنم؟

  1. سلام خوب هستین میشه بپرسم کجا سرمایه گذاری کردین که ماهی ۴ میلیون سود میده؟!

 2. هر کی خوشاست تو ی کار حسابی سرمایه گداری کنه من هستم ۰۹۳۶۲۵۳۵۰۲۱شغل ثابته عطاری

 3. سلام.چ طوری باید پولم رو تو صندق سرمایه گذاری بزارم؟ باید حضوری برم؟؟؟ مثلا سود 100 میلیون در یک ماه تقریبا چقدر میشه؟

 4. با این وضعیت بازار که یک میلیون امروز با یک میلیون فردا فرق می‌کنه اشتباه هست که نقد بدی و دنبال نسیه باشی سرمایه گذاری خوبه ولی تو ایران با نقدینگی کم اشتباست اگه پول زیاد داری بهتره تو بانک مطمن تر بذاری و ماهانه سودشو بگیری و هروقت هم خواستی پولتو بگیری

 5. سلام من ۱۰میلیون دارم میخوام سرمایه گذاری کنم از بورس که چیزی سردر نمیارم لطفا راهنمای کنید ممنون

 6. سلام و خسته نباشید ببخشید من ۱۸ سالمه الان حدود ۵ ماه هست تو بورس فعالیت دارم ولی هیچ سودی نبردم هرچی ک داشتم از دستم رفت ب نظر شما من چیکار کنم

  1. سلام وقت بخیر
   اول یادگیری، دوم یادگیری بعد سرمایه گذاری.
   البته توی این بازار خراب خیلی از حرفه ای ها هم ضرر کردند.
   اما نکته اصلی کسب تجربه و یادگیری مداوم هست که در بلندمدت نتیجه میده و به سود میرسید

    1. اگه عده ای نتونستن در بورس موفق باشن، دلیل نمیشه اصل بورس رو بد بدونیم. به هر حال هرکسی در مدیریت پولش هر بازاری که مناسب بدونه رو انتخاب میکنه.

     1. اگر سرمایه مردم حتی حرفه ای ها در بازار بورس بسوزه دیگه نمیشه اسمشو گذاشت کسب تجربه!!!! مگر این مردم با قمار پول بدست آوردند که بخوان با پولشون تجربه کسب کنن یا بشن بازیچه دست دولتمردان…. دوست عزیز نگاهتونو به روی حقیقت عوض کنید… بورس در کشورهای دنیا یعنی رشد پله پله شرکتها … و سود دهی مناسب به سهامداران… اینجا چطوریه که شرکتی یک سوله هم نداره به اسم کارخانه داره معلامله های کلان میکنه…. بهتره از خودمون شروع کنیم و رو راست و صادق باشیم…

    2. سلام آقای جهاندیده خسته نباشید من کلی تحقیق کردم راجب سرمایه گذاری کلی هم مطلباتونو خوندم که طلا و سکه و دلار اینا سرمایه گذاری کردن توش فایده ندارد آخرش گفتین که تو بورس سرمایه گذاری کنیم چطوریه آیا بورس جواب میده با سرمایه ۲۰ یا ۲۵ میلیون

     1. سلام وقت بخیر دوست گرامی، بازارهای مختلف در زمانهای خاصی رونق دارن. بورس رشد خوبی در سال 98 و اوایل 99 داشت ولی ریزش شدیدی رو تجربه کرد
      توصیه من در حال حاضر اینه که اگه تجربه ندارید بطور مستقیم وارد این بازارها نشید و پولتون رو در یه صندوق سرمایه گذاری در سهام (یا صندوق مختلط) وارد کنید
      در این مطلب در مورد صندوق ها توضیح دادیم

   1. سلام بسیار زیبا واموزنده بود ممنون اما ی سوال الان درچه شرکت‌های من سرمایه‌گذاری کنم بنظرتون بنده حقیر را راهنمایی کنید

 7. باسلام.من حدود۲۰ م طلا دارم بفروشم یکساله بگذارم صندوق سرمایه گذاری سهام کار عاقلانه ای یانه ؟ لطف کنید راهنمایی کنید

  1. خیر دوست عزیز اینا همه شعاره تا بعد ثبت نام .به محض اینکه پولتو بزاری دیگه کسی نه آموزش میده نه حمایت میکنه.بورس و سهام یه دورانی داشت که خوب بود الان همه ضرر کردن ..
   من خودم ۲ ساله تو شرکت دانش بنیان با ۳۵۰۰ سرمایه شروع به کار کردم فقط مجازی و تونستم یه پراید بخرم و کلی قسط خونه بدم و خیلیا رو هم به درآمد برسونم و نیازی هم نبود پولمو بدم مفت خورا بخورن

   اگه دوستان نیاز به مشاوره داشتند درخدمتم
   09386244803

 8. با سلام
  من تا سال ديگه نهايت دوسال ديگه احتياج به 500 ميليون دارم
  كار من حقوقش 6 ميليون هست و الان هم 50 ميليون دارم و هيچي از حقوقم رو خرج نميكنم

  ميخواستم بدونم اگر اصولي اموزش ببينم و اين 50 ميليون و كل حقوق هاي اينده م رو بزارم توي بورس ميتونم اين 500 ميليون رو توي نهايت 2 سال جور كنم؟
  يا حتي بيشتر ؟

  1. بله شک نکنید. دختر عموی من 20 میلیون رو از مهر 98 تا مرداد 99 400 میلیون کرده. من خودم باورم نمیشد تا پنل صفحه بورسش رو بهم نشون داد

   1. با هر عقلی حساب میکنم جور در نمیاد در بورس ظرف یکسال 20میلیون تبدیل به 400 میلیون بشه شیوه شدنش توضیح دهید لطفا

 9. سلام عالی مختصرومفیدبودطوری که آدم گیج نمیشه ممنون ازاینکه به رایگان برای ماتازه واردا توضیح کامل وجامع دادید خوب بود

 10. با سلام
  خیلی دوست دارم وارد بورس بشم حداقل با مبالغ کم ولی ترس از عدم آگاهی ونداشتن راهنمانمیذاره
  لطفآراهنماییم کنیدممنون

 11. سلام
  من حدود ۲/۵ میلیارد تا ۳ میلیارد تومن سرمایه دارم میخواستم بدونم کجا می تونم سرمایه گذاری کنم که پولم بی ارزش نشه ؟!(سرمایه ام نقد نیست ، ملک هست)

  1. سلام دوست عزیز ، اگر قصد خرید و فروش ندارید ، املاک و شمش طلا گزینه های مناسبی می تونن باشن.

 12. با عرض سلام خسته نباشید
  جناب من حدود ۱ سال هست توی بورس فعالیت دارم و حدود ۳ ماه دوره های اموزشی را به صورت حرفه ای انجام دادم
  و سرمایه ی ۳ میلیونی ام حدود ۲۰ میلیون شده
  میخواستم ببینم اماده هستم
  سرمایه های کلان و میلیاردی وارد کنم ؟!

  1. سلام امیر حسین عزیز ، تصمیم آمادگی که خب طبیعتا با شماست و ما شناخت مناسبی از مهارت های شما در این زمینه نداریم اما برای ورود سرمایه های بیشتر حتما به ورود پله ای و آهسته مطمئن نظر داشته باشید.

  2. امیر حسین من ۲۰ سالمہ و میخوام تازہ شروع کنم میشہ کمکم کنید کہ بتونم اینکارو انجام بدم؟

 13. ببخشیدمن سی ملیون وام گرفتم ده تو م ن بابت بدهی رفت باقیشو چکارکنم بتونم سود کنم هم قسطشو بدم کمکم کنید لطفن

  1. توی گوگل جستجو کن فارکس یا باینری اپشن
   یاد بگیر طی ۶ ماه
   هر روز حداقل ۲ ساعت
   با مبلغ کم مثلا ۵ میلیون وارد بازار شو
   اونم وقتی که فهمیدی خوب یاد گرفتی

 14. سلام وقت بخیر ممنون بابت توضیحاتتون والا من تصمیم گرفتم که اگر هم در بورس سرمایه گذاری کنم با زیر ۵۰۰ تومن بگذارم پول رو هر چند که امیدوارم متحمل زیان نشم ولی برای اول کار این مبلغ به نظرتون امیدی هست؟

  1. بورس واقعا چطور معامله ای هست که مثلا شخصی یک میلیون تومن پول میذاره و صبح نت شب هی نوسان رو چک میکنه. این چه فعالیت اقتصادی هست؟ اصلا شبیه بازیهای آنلاین نوجونهاست. هیچ نفعی به جامعه نداره. انسان باید سراغ هنر و فن بره. پول سود خوردن هم شد کار؟ .. حالا یکی اقتصاد و امورمالی خونده و بلده، بماند

   1. این روزا باید اینجوری پول در آورد، دیگه گذشته ها گذشته… یکی میبینی صد تا هنر و کار بلده ولی بی پوله یکی میبینه میخوره و میخوابه ولی هرچی بخوای داره، سعی کنید همراه با زمان حرکت کنید و عقب نمونید از زندگی!

 15. سلام آقای جهان دیده. بنده کارمندم. سرمایه ام در حدود 250 میلیون هست. اطلاعاتم در مورد بورس بسیار کم است و زمان انجام این کار رو ندارم ولی خیلی دوست دارم در بورس سرمایه گذاری کنم، نظر شما در این زمینه چی هستش؟

 16. سلام…خسته نباشید و ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من تو سامانه کارگزاری آگاه با معرفی شما ثبت نام کردم.
  آیا امکان داره اطلاعات بانکی که وارد کردم رو تغییر بدم؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای تغییر اطلاعات بانکی، تنها راهش این هست که بصورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری برید.

 17. سلام و خسته نباشید
  من تازه با سایت شما اشنا شدم ۵ میلیون تومان پول دارم میخوام تو بورس وارد بشم و اینکه راستش حوصله ندارم هر روز برم چک کنم ببینم کدام شرکت سود سهامش بالا رفته یا پایین چک و انالیزشون کنم میخوام پولمو بزارم یک ساله بهم سود ۵ میلیون تومن منو بده سر سالش برای همین میخواستم ببینم اصلا میشه امکانش هست خوبه خوب نیست

 18. با سلام خدمت استاد جناب اقای جهان دیده ممنون میشم اگر سوال منم جواب بدین
  بنده ۱۶ سالمه و ۸ میلیون سرمایه دارم می خواستم ببینم شما چه سهمی رو پیشنهاد میکیند برای من که اون رو خریداری کنم تا دو یا سه سال اینده اون رو برداشت بزنم می خوام سرمایه گزاری بلند مدت انجام بدم اما نمی دونم صندوق بگیرم یا سهام های شرکت؟
  کدوم سود بیشتری توی سرمایه گزاری بلند مدت داره و کدوم سهم رو بخرم برای دو یا سه سال اینده؟؟؟

   1. سلام خواسته نباشید علی هستم از استان سیستان بلوچستان شهرستان چابهار 10میلون دارم چه کار از دستم برمیاد سرمایه گذاری کنم میشه راهنمایم کنی

 19. من خیلی علاقه مندم که دروه های آموزشی رو شروع کنم و تو این زمینه سرمایه گذاری کنم.
  اما همیشه یه سوال تو ذهنم هست که جایی هم راجع بهش صحبت نکردند.
  اگر من سرمایه گذاری کنم در بورس و در کشور جنگ صورت بگیره یا اینکه نظام سقوط کنه یا شرایطی شبیه به این.
  اونوقت وضعیت پول من در بورس به چه صورتیه؟
  اصلا چه اتفاقی در اون لحظه ها برای بورس میوفته؟
  کلا بسته میره میره؟
  یا همینطور به کارش ادامه میده؟
  آخه تو یه کشوری مثل ایران اصلی ترین ترس مردم همینه.

  1. هر سهم یه شرکت بخشی از مالکیت اون شرکته
   پس اگر شرکت پابرجا باشه پول شما صفر نمیشه
   با این شرایط حتی اگر مثلا جنگ بشه و بورس هم بسته بشه دلیل بر این نیست که مالکیت شما در اون شرکت از بین رفته
   بورس صرفا یه جاییه برای خرید و فروش
   فرضا اگر بورس هم بسته شد در نهایت باز میشه و سهم ها میتونن داد و ستد بشن

 20. سلام آقای جهاندیده
  سوال : آیا اتباع افغانستان که دارای گذرنامه هستند می توانند ثبت نام کنند و سهام بِخَرند؟

 21. با سلام و خسنه نباشید به آقای جهاندیده و عوامل سایت خواستم بابت اشترک گذاری مطالبتون تشکر کنم الان دو روزه که با سایت شما آشنا شدم واقعا خیلی چیزا یاد گرفتم و خیلی از سوالاتم جواب داده شده صمیمانه ممنونم امیدورم که همیشه با قدرت ادامه بدید

  1. سلام وقت بخیر
   ممنون از همراهی شما و خوشحالیم که استفاده میکنید

    1. سلام، بعد از عادی شدن شرایط، بصورت حضوری برید به یک کارگزاری و بگید میخوام آموزش بورس ببینم.

     1. سلام اقای جهاندیده عزیز.من یه خانم خانه دارم وصرفا جهت آینده نگری میخام سرمایه گذاری کنم. به نظرشما ارز دیجیتال بهتره یابورس؟

 22. من که خیری از بورس ندیدم کل سرمایه ام از دست رفت در شرکت ساختمان اصفهان سرمایه گذاری کردم یک مدتی سود داد ولی با ورشکستگی هنوز به اصل پولم بعد از 18 سال نرسیده ام بورس هم برای نوسان گیران خوبه نه افرادی مثل ما البته کلی پول کلاس آموزش بورس دادم ولی دریغ از حمایت

 23. سلام من حدود ۴ میلیون پول دارم چ جوری تو بورس سرمایه گذاری کنم هیچ راهی بلد نیستم خواهش میکنم کمکم کنید ی زن تنهام برام مهمه

   1. من خودم بلدنیستم چیزی کسی سراغ دارید مورداعتماد باکم بشه شروع کنم برای ۱۰سال دیگه میخوام برداشت کنم وبامبلغ کم توکجا میتونم بزارم ورشکسته شدم تا بتونم بلندشم

  1. با فروشندگی یک کالای مصرف عموم شروع کنید و در بین همسایگان بدون خجالت بازاریابی و فروش کنید

   1. سلام من حدود 10 میلیون پول دارم به نظر شما چیکار کنم باهاش ک سود زیادی نصیبم بشه

     1. اگه تحمل این ریسک رو دارید که 5 میلیون کامل از بین بره، آره.

 24. سلام خسته نباشین ، مطلبتون عالی بود و کمک کننده . خواستم بدونم ایا بورس محدوده سنی هم داره؟ من 17 ساله هستم و عملا از لحاظ قانونی خیلی از کارهارو نمیتونم انجام بدم ، برای رفتن به بازار معاملات و وارد شدن به بورس میتونم اقدام کنم یا خیر؟ اگه نمیشه پیشنهادتون چیه تا وقتی که سنم برسه به سن قانونی و بتونم وارد بورس بشم؟

 25. سلام آقای جهاندیده
  یک سری سهامهارو می خواستم خریداری کنم در زمان ثبت سفارش پیام میده که بیانیه ریسک معاملات بازار پایه پذیرفته نشده است .
  برای خرید این سهامها باید چه کاری انجام بدم؟

  1. سلام، خرید و فروش سهام بازار پایه فرابورس نیاز به پذیرش بیانیه ریسک داره.
   توافق نامه بازار مربوط به معامله سهام های بازار پایه فرابورس است که مشتری برای معامله در این بازار باید توافق نامه را امضا نماید.

   این توافق نامه برای همه مشتریان به صورت آنلاین در صفحه اصلی معاملات برخط نمایش داده می شود. چنانچه مشتری موافقت خود را برای معامله این بازار اعلام نماید و ذخیره کند مشکلی برای معامله ندارد. در صورتی که مشتری این پیغام را رد میکند لازم است از طریق یکی از روش‌های زیر اقدام به امضا کنید:
   1. به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه کند.
   2. توافق نامه به صورت ایمیل یا فکس برای مشتری ارسال می شود (که مشتری بعد از امضا، مجدداً توافق نامه را برای کارگزاری ارسال می نماید.)
   برای دریافت بیانیه ریسک از طریق ایمیل می توانید در ساعات کاری روزهای شنبه تا چهارشنبه با شماره 82154000 داخلی 2 تماس بگیرید.

 26. سلام منم برااولین بارمیخوام سهام بخرم قبلاازش شنیده بودم یه سوال داشتم ایاسودسهام هرماه به حساب یاکارت ماواریز میشود؟

 27. آقای جهاندیده سلام
  خواستم بپرسم من ساعت ۰۸:۳۰:۳۷ سفارش گذاشتم و فکر کنم ردیف سفارشم ۹۷۰۰بودآیا آن هایی که قبل از من بودند توی همین ۳۷ ثانیه ثبت سفارش کردند یا روش خاصی دارند که ما نمیدانیم که نهایت هم به ما سهمی نرسید .
  ممنون

  1. سلام، روش خاصی نداره دوست عزیز
   البته سرعت اینترنت، کارگزاری که باهاش سفارش ارسال میکنید موثره
   ممکنه سیستم کارگزاری در اون لحظه کند عمل کنه یا سیستم برخی دیگه سریعتر سفارش رو بفرسته
   با این حال، هیچ روشی برای سنجش تاثیر این چیزها وجود نداره و صرفا حدس خودم هست

  2. با سلام خدمت جناب آقای جهاندیده
   من میخواهم سرمایی گذاری کنم(دربورس)
   اما نمی دانم کجا و چطوری
   لطفا میشه راهنمایی کنید

  3. سلام،من مطالبتون راجع به سهام و بورس را خواندم،و علاقمند شدم،منتهی 42 سال دارم و تنها 7 میلیون سرمایه دارم به نظر شما خریدن سهام کار عاقلانه ایی است?

 28. سلام
  تعداد سهامی که یک شرکت در روز برای فروش گذاشته را از کجا میتوان فهمید ودیگر اینکه آقا یک سهم پانصد ریالی را در روز میتوان خرید؟
  ممنون

 29. سلام
  ضمن خسته نباشید پیام مقدار معامله خارج از محدوده تعریف شده میباشد و
  وضعیت گروه اجازه این فعالیت را نمیدهد
  یعنی چه؟
  ممنون

  1. سلام. قیمتی که در فرم سفارش وارد میکنید باید بین بازه مجاز قیمت باشه.
   در فرم سفارش این بازه قابل مشاهده است. (در سیستم معاملاتی کارگزاری آگاه)
   وضعیت گروه اجازه این فعالیت را نمیدهد: نمادی که قصد خرید دارید قابل خرید نیست. وضعیت نماد رو بررسی کنید (ببینید داره معامله میشه یا نه)
   پیشنهاد میکنم در یک کلاس آموزش بورس شرکت کنید، چون با این اطلاعات کمی که دارید واقعا ریسک زیادی میکنید که سهام میخرید!

 30. سلام آقا جهاندیده
  با تشکر از پاسخ سوالات سهامداران توسط شما من از طریق اداره مون سهام یه شرکت رو برام خریدن و بعد از سالها حالا تو یه کارگزاری
  شهرمون ثبت نام و تغییر کارگزاری رو انجام دادم
  سوالم اینه سود سالیانه چطور بدستم میرسه و اگه حق تقدم بهم تعلق بگیره چطور متوجه میشوم قبلا از طریق اداره اطلاع رسانی میشد.
  ممنون

 31. با سلام و خسته نباشید و با تشکر از اطلاعات خوبتون .
  بنده هیچ آشنایی با سرمایه گذاری و بورس ندارم و تنها داراییم هم فعلا حدود 140 میلیون تومان هست . تا الان این پول رو توی صندوق ب درآمد ثابت و روزشمار 20 درصد سالیانه گذاشتم و هرماه ازش سود میگیرم و قسمتی رو برای مایحتاج زندگی استفاده میکنم . خواستم در وهله اول توصیه شمارو در مورد این مقدار پول بدونم و دوما اینکه در یک جا از سبدگردان ها گفتید . اگر میشه یکی رو معرفی کنید و توضیحاتی رو درمورد اونها بگید . اگرم پیشنهاد مناسب تری دارید للطف کنید بازگو کنید .
  باتشکر از شما

  1. سلام وقت بخیر

   ابتدا باید چندسوال از خودتون بپرسید:
   ایا وقت یادگیری بورس و زمان گذاشتن برای بررسی و پیگیری سرمایه گذاری رو دارم؟
   آیا میتونم بازدهی بیشتر از 20 درصدی از بازار بدست بیاریم؟
   آیا میتونم عدم اطمینان از سود رو تحمل کنم؟ چون در بورس هیچ تضمین و اطمینانی از سود وجود نداره
   آیا میتونم کاهش سرمایه رو به دلیل زیان تحمل کنم؟
   اگر پاسخ این سوالات مثبت هست، احتمالا بهتر باشه خودتون سرمایه گذاری در بورس رو شروع کنید

   در مورد سبدگردان، برای کار با شرکتهای معتبر و دارای مجوز معمولا حداقل سرمایه 500 میلیون تومان نیاز هست

   اگه با سرمایه ای که دارید به دنبال بازدهی بالاتر هستید و حاضرید ریسک بیشتری تحمل کنید، میتونید در «صندوق های سرمایه گذاری در سهام» سرمایه گذاری کنید
   این صندوق ها بخش زیادی از سرمایه ای که جمع میکنن رو در بازار سهام سرمایه گذاری میکنن، به همین خاطر پتانسیل بازدهی بالاتری دارند ولی از طرف دیگه احتمال زیان هم هست.
   در مورد صندوق های سرمایه گذری اینجا بیشتر بخونید

 32. سلام، من شنبه تا پنجشنبه ظهر سرکار هستم، دستمزد فعلی من بدون بیمه و … ۱۵۰۰ هست که ۳۰۰ تومان این مبلغ برای ایاب و ذهاب و ۲۰۰ مایحتاج شخصیم هست، با وضعیت درمانی دندونهام میخوام کم کم مبلغ ناچیزی رو که دارم افزایش بدم و چون کمی در یادگیری ممکنه دچار مشکل بشم می خوام شروع کار رو با مبلغ مثلا یک یا دو میلیون شروع ولی نه خودم توسط شخص معتمدی باشه (چون ممکنه من اول کار اشتباه کنم و علاوه بر اصل پولم اگر سود کمی هم نصیبم بشه باز خوبه) آیا افرادی هستند که خود شما اونها رو به من معرفی کنید تا با پول من برام کار کنند تا کم کم یاد بگیرم ؟ ی کم درکش برام سخت هست … ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام، اشخاصی که با پول و سرمایه شما در بورس سرمایه گذاری میکنن دو دسته هستند:
   1. سبدگردان ها – حداقل سرمایه برای همکاری با اغلب سبدگردان های معتبر و مجاز، معمولا چندصد میلیون هست
   مناسب برای افرادی که سرمایه بالا دارند.

   2. صندوق های سرمایه گذاری مشترک – صندوق هایی وجود دارند که اغلب سرمایه جذب شده رو برای سرمایه گذاری در سهام اختصاص میدند. این صندوق ها به دلیل اینکه توسط افراد آشنا به بازار اداره میشن، ریسک کمتری دارند (نسبت به زمانی که خود شما تازه کار هستید و میخواید در بورس سرمایه گذاری کنید.
   در صندوق های سرمایه گذاری با 1-2 میلیون هم میشه سرمایه گذاری کرد
   این صندوق ها به طور کلی دو نوع هستند:
   نوع اول: صندوق های ETF یا قابل معامله در بورس
   نوع دوم: صندوق های سرمایه گذاری مشترک که واحدهاشون رو خارج از بورس میتونید بخرید

   با کلیک روی لینک ها، میتونید جزییات بیشتری از صندوق بخونید

 33. مهندس این شرکتهای سرمایه گزاری با سود ده درصد ماهیانه که تو دفترخونه قرارداد رسمی مینویسن و چک بهمون میدن قابل اعتماد هستن؟؟؟

 34. سلام .ممنون بابت توضیحات تون درباره بورس ، علاقمند شدم ، اما آیا شما هنوز هم در این اوضاع آشفته ی اقتصادی و با این بی ثباتی قیمت ها و این ارزش پایین پول ملی و این تورم ، در همین ماه مرداد 98 ، آیا هنوز هم پیشنهاد سرمایه گذاری در بورس رو میدین ؟ سئوال دومم اینه که چقدر ممکنه ضرر کنیم ؟ مثلن کسی که دلار خریده 15000 تومان و یهو قیمت دلار میرسه به 8000 تومان ، ضرر هنگفتی کرده ، اما در مورد بورس چطور؟ ممکنه ضرر به این سنگینی باشه ؟ یا اینکه نه ، نهایت ضرر 20 درصد بیشتر نیست

  من تحمل ضرر بیست درصدی رو دارم و صبر زیادی دارم و مبلغ نسبتاً خوبی برای سرمایه گذاری یک ساله دارم ، آیا به نظرتون سرمایه گذاری در بورس رو شروع کنم؟

  1. سلام، در هر بازاری فرصت کسب سود هست ولی وقتی بازار نزولی میشه این فرصت ها خیلی کمتره.
   به طور کلی افرادی که در زمان رشد بورس، شروع به سرمایه گذاری میکنن و اولین تجربیات رو بدست میارند ممکنه فکر کنند بازار همیشه به این خوبیه ولی وقتی که بازار نزولی شروع میشه آمادگیش رو ندارند
   اگه مبتدیانه سرمایه گذاری کنید درصد ضرر میتونه خیلی زیاد باشه و مثلا نصف سرمایه رو از دست بدید
   با این حال، اگه از بازار شناخت کافی بدست بیارید و بدونید دارید چی می خرید، ضرر در هر معامله رو میشه به میزان زیادی کاهش داد
   یکی از بهترین راه های کنترل ضرر، گذاشتن حدضرر هست که در این مطلب توضیح دادیم

 35. من خودم یشتر با سایت های شرط بندی و بیت کویین درآمد زایی میکنم ولی یکی از همکارام داخل بورسه توی این چند روز حدود 10 میلیون ضرر کرده و هنوزم نمیدونه سهمشو بفروشه یا صبر کنه تا دوباره بورس روپا بشه

  1. داداش من تو یه هفته اخیر دومیلیون توسایت شرط بندی باختم امشب بوسیدم گزاشتمش کنار توصیه میکنم هیچکس سمتش نره جز باخت هیچی نداره همش طمع میکنه ادم اخرش باخت میشه

 36. سلام من تازه میخوام شروع کنم. حداقل پولی که میتونیم سرمایه گذاری کنیم چقدر است و کجا و چجوری میتونم شروع کنم به این کار اطلاعاتم خیلی پایین و اصلا نمیدونم از کجا باید شروع کنم حتی سایتی ک بخوام برم اونجا و اینترنتی شروع به کار کنم هم نمیدونم میشه لطفا راهنمایی لازم را بهم بکنید؟!ممنون میشم…

  1. سلام
   حداقل سرمایه گذاری بسیار پایینه و میشه گفت اصلا حداقلی وجود نداره
   چون 100 هزارتومن رو همه دارند
   برای جزییات بیشتر این صفحات رو ببینید:
   آموزش مقدماتی سرمایه گذاری در بورس
   روش خرید سهام در بورس تهران
   روش انجام معاملات اینترنتی
   دوره آموزشی ویژه ورود به بورس

 37. سلام ببخشید یک سوال داشتم، در صورت افت ارزش سهام در بورس و به اصطلاح منضرر شدن آیا سهام دار مذکور علاوه بر سهامی که خریداری کرده باید مبلغی هم از جیب بپردازد یا خیر؟

  1. سلام، نه مبلغی از جیب پرداخت نمیکنید.
   مثلا شما سهامی خریدید که قیمت هر برگه سهم از 200 تومن به 180 تومن رسیده
   یعنی به ازای هر سهم 20 تومن ضرر کردید
   ضرر شما همینه و چیز دیگه ای وجود نداره

 38. سلام من ایده ساز خوبی برای افزایش( فروش بازار یابی و بازارگرمی) هستم چطور میتونم از این استعدادم استفاده کنم .لطفا راهنماییم کنید .

   1. سلام ببخشید من ۱۷ سال سن دارم میخوام بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۵ ملیون تومان سهام بخرم.
    به نظرتان چقد سرمایه بزارم و اینکه تو چه شرکتهایی سهام بخرم؟

 39. سلام ایا بازر بورس واقعا خوبه.چندتا ازشرکت هایی که بهتره رو می تونید بگید برا سرمایه گذاری روی بورسشون.اخه من ۳۰ سالمه واز کوچیکی کارگری کردم الان هم دیسک کمرگرفتم .میترسم پولی روکه بازحمت به دست اوردم برباد بدم

  1. سلام، اگه اصول و قواعدش رو رعایت کنید بازار خوبی برای سرمایه گذاریه
   1- آموزش کامل ببینید و با اصطلاحات و قوانین آشنا بشید: آموزش مقدماتی رو اینجا بخونید
   2- کد بورسی بگیرید: از طریق این لینک
   3- با مبلغ خیلی پایین معامله کنید تا درک درستی از بازار بدست بیارید: روش انجام معاملات آنلاین در بورس
   4- بطور مداوم در حال یادگیری و پیگیری بازار باشید تا حرفه ای بشید
   موفق باشید

 40. سلام دوست عزیز شرایط شما رو درک میکنم میدونم که چقدر نا امیدی دقیقا عین حرفهای سمت رو یه جوانی در زمان رئیس جمهوری احمدی نژاد میگفت منم به ایشان گفتم اگه تو زندگی و شغل و آینده ات رو از آقای احمدی نژاد میخوای این وضعیت بد همچنان ادامه. دارد ولی اگر از خدا میخوای فرق میکنه خوشبختانه بعد از شنیدن این حرفها اون شخص نگرش خود را عوض کرد و شکر خدا بعد از دوسال هم خانه و هم شغل و درامد مناسب و هم همسری خوبی داشت من به شما پیشنهاد میکنم وارد کانال ***** در تلگرام بشوید ک دید خود را عوض نموده و شاهد موفقیتهای بزرگی در زندگی خود باشید.
  مطمئن هستم که موفق میشوید.

  1. سلام به همه دوستان
   من هم مثل شما همیشه فکرم درگیر پول درآوردن بود مدتی هست که به پیشنهاد دوستم وارد بورس شدم و کلا زندگیم تغییر کرد به شما پیشنهاد میکنم وارد این بازار مالی بشید خیلی خیلی خیلی از بازار طلا و ارز و بانک و حتی از یک کارخونه هم بهتره درآمدش
   برای آموزش و پیگیری نماد های معاملاتی میتونید از کانال های تلگرامی متفاوت استفاده کنید مثل کانال زیر اول آموزش ببینید خیلی آسونه بعد وارد بورس بشید
   اینم یک نمونه کانال حتما ببینی:
   *****

    1. اکنون فضای مناسبی برای آموزش شغل و حرفه در فضای مجازی فراوان است و وقتی میبینم یک جوان آینده خود را رها کرده و در اینستا و واتساپ و غیره به جای یادگیری زبان و شعل و حرفه به جوک گفتن و کامنت بی ادبانه گذاشتن وقت میگدرونه و به فکر آینده نیست حتما مدتی بعد اظهار بیچارگی میکنه عمله ساده روزی ۲۰۰ هزار تومن درآمد داره و پیدا نمیشه روی سخنم با تمام جوانان است هرکس باد بکارد طوفان درو میکند بیائید یوتیوب و فیس بوک و اینستا را فقط برای آموزش یک حرفه یا زبان یا .. باز کنید و ایام جوانی را به بطالت نگذرانید من یک بچه روستائی هستم که یک ریال کسی کمکم نکرده اکنون چندمیلیارد سرمایه و زندگی عالی و بچه های خوب دارم فقط تلاش کردم و درس خوندم و کار کردم به امید موفقیت همه جوانان وطن

 41. سلام ریس جمهور،من دیگه از زندگی سیر شدم توی ۳۰سالگی چون ،نه مدرک لیسانس و کارت پایان خدمت بدردم نخورد،بیکار شدم پول نان هم ندارم، چند روز با این وضع اقتصاد و گرانی مصالح ساختمانی،کارگری هم نیست،نه دیگه آرزو ازدواج دارم نه خانه و ماشین دار شدن،فقط کمکم کن شاغلم بشم یا بیشتر از این گرسنگی نکشم.شماره تماس من ۰۹۰۳۳۰۵۲۹۲۸_شماره عابربانک سپه**** هادی قربانی هستم.دیگه روانی شدم بس به هیچ هدفم نرسیدم ‌

  1. دوست محترم نکن اینکارو…خدا بهت سلامتی داده.دست از تنبلی بردار و تلاش کن.نمیشه و نشد نگو..مهارت هات رو افزایش بده.همین

   1. سلام من 30 ملیون پول دارم میخاستم توو بورس سرمایه گذاری کنم تحت نظر یک سبدگردان میخاستم راهنمایی کنید

    1. سلام مسئولیت پولت را بده به بیمه باران
     تا مطمئن باشی اصل پولت کم نیشه وسود خوبی هم میدهبرات سرمایه گذاری میکنه

  2. ببین همین کاری که داری رو ادامه بده . تو خودت با این حرفه بیشتر از بورس درآمد داری 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *