افزایش سرمایه چیست؟ روش‌های افزایش سرمایه کدام است؟

افزایش سرمایه شرکتها چگونه است

افزایش سرمایه، رویدادی مهم در شرکت‌هاست.

هرگاه شرکت برای توسعه فعالیت‌های خود به منابع مالی جدید نیاز داشته باشد، با پیشنهاد هیئت مدیره، سهامداران شرکت، افزایش سرمایه را در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورد بررسی و رأی‌گیری قرار می‌دهند تا سرمایه شرکت به میزان مورد نظر افزایش یابد.

چطور از افزایش سرمایه شرکت‌ها اطلاع پیدا کنیم؟

شرکت‌ها قبل از افزایش سرمایه، ابتدا معمولا مدارک و مستندات افزایش سرمایه را روی سامانه کدال (codal.ir) ارسال می‌کنند.

همچنین چند روز قبل از بسته شدن نماد و برگزاری مجمع عمومی فوق العاده افزایش سرمایه، آگهی برگزاری مجمع روی سایت ذکرشده قرار می‌گیرد.

روش‌های افزایش سرمایه کدام است؟

الف) از محل سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه در قالب سهام جایزه
ب) از محل آورده نقدی و مطالبات در قالب حق تقدم
ج) از محل صرف سهام.

در روش اول شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به سهامداران می‌دهد و برای این کار نیازی به پرداخت وجه توسط سهامداران نیست.

در این حالت شرکت به دلیل اینکه سود انباشته قابل توجهی دارد، تصمیم می‌گیرد از محل سود انباشته افزایش سرمایه خود را انجام دهد.

در نهایت شرکت پس از افزایش سرمایه، سود سهمی (سهام جایزه) به سهامداران خود پرداخت می‌کند. پس از افزایش سرمایه برآورد قیمت جدید سهام را می‌توان به صورت زیر انجام داد:

افزایش سرمایه

در روش دوم شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به ازای دریافت 1000 ریال برای هر حق تقدم (به قیمت اسمی سهم) به سهامداران می‌فروشد. در این حالت شرکت یا سود انباشته کافی ندارد و یا تصمیم استفاده از سود انباشته را برای افزایش سرمایه ندارد.

بنابراین هیات‌مدیره شرکت با تصویب مجمع فوق‌العاده تصمیم می‌گیرد از محل آورده نقدی یا مطالبات سهامداران افزایش سرمایه خود را انجام دهد.

بنابراین شرکت به منظور افزایش سرمایه ابتدا به سهامداران خود این حق را می‌دهد تا افزایش سرمایه دهند و این حق را به صورت برگه‌هایی با نام حق‌تقدم به سهامداران خود اعلام می‌کند.

سهامدار باید پس از دریافت حق‌تقدم، آن را پر کرده و برای شرکت ارسال کند. در این حالت سهامدار باید به ازای هر سهم جدید مبلغ یک هزار ریال (قیمت اسمی سهم) نیز به حساب شرکت واریز کند.

البته در صورتی که سهامدار مطالباتی از شرکت داشته باشد، می‌تواند از محل مطالبات این مبلغ را پرداخت کند، پس از افزایش سرمایه برآورد قیمت جدید سهام را می‌توان به صورت زیر انجام داد:

افزایش سرمایه

برآورد قیمت جدید = (نسبت افزایش + 1) ÷ قیمت قدیم + (1000× نسبت افزایش)

در روش سوم با سلب حق تقدم سهامداران، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار مورد پذیره‌نویسی کلیه متقاضیان قرار می‌گیرد.

مثال: قیمت سهام شرکتی 30 هزار ریال است. این شرکت 200 درصد افزایش سرمایه می‌دهد. قیمت جدید سهم چقدر خواهد بود؟

الف) از محل سود انباشته

افزایش سرمایه

ب) از محل آورده نقدی یا مطالبات

افزایش سرمایه

در چه صورت افزایش سرمایه شرکت به سهامداران تعلق می‌گیرد؟

افزایش سرمایه به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت مبنی بر افزایش سرمایه، مالک سهام شرکت باشد.

اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه شرکت را چگونه می‌توان دریافت کرد؟

برای اطلاع از نحوه دریافت اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه هر شرکت پذیرفته شده در بورس می‌توان با قسمت اطلاع‌رسانی تالارهای معاملاتی و یا با امور سهام شرکت مربوطه ارتباط برقرار کرد.

گواهی حق‌تقدم خرید سهام چیست؟

سهامداران یک شرکت، به نسبت سهم خود، مالک آن شرکت محسوب می‌شوند و در خرید سهام جدید شرکت نیز در اولویت قرار دارند. به این اولویت، حق تقدم خرید سهام می‌گوینـد.

البته فقط زمانی که یک شرکت از محل آورده نقدی افزایش سرمایه می‌دهد، به سهامداران شرکت (نسبت به تعداد سهامی که دارد) حق‌تقدم خرید سهام، تعلق می‌گیرد.

حق تقـدم، چه جذابیتی برای سهامداران فعلی شرکت دارد؟

حتما به خاطر دارید که گفتیم قیمت سهام اغلب شرکت‌ها در بورس، بیشتر از قیمت اسمی آنهاست، به عنوان مثـال، اگرچـه قیمت اسمی سهام شرکت الف 100 تومان است، اما ممکن است قیمت این سهم در بورس، 150 تومان باشد.

در این صورت، قیمت بازار سهام شرکت الف، 50 تومان بیشتر از قیمت اسمی آن خواهد بود، بنابراین، سهامداران فعلی این شرکت با خرید سهام جدید، در واقع 50 تومان به ازای هر سهم سود بدست می‌آورند، سودی که تنهـا به سهامداران فعلی شرکت تعلق دارد.

50 =100 – 150

سهامداران فعلی چگونه از تصمیم شرکت برای افزایش سرمایه مطلع می‌شوند؟

پس از آنکه موضوع افزایش سرمایه شرکت در مجمع فوق‌العاده به تصویب رسید، موضوع در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده، منتشر می‌شود تا همه سهامداران از این تصیم مطلع شوند.

همچنین فرمی برای سهامداران آن شرکت ارسال شده و از آنها درخواست می‌شود تا درصورت تمایل به استفاده از حق تقدم خود برای خرید سهام جدید، فرم مذکور را تکمیل و برای شرکت ارسال نمایند. به این فرم، اصطلاحا گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود.

مطلب مرتبط را بخوانید: حق تقدم سهام چیست؟

آیا سهامداران فعلی یک شرکت، ملزم به استفاده از حق تقدم خود هستند و درصورت استفاده نکردن از حق تقـدم، از کسب سود ناشی از مابه‌التفاوت قیمت اسمی و قیمت بازار سهم محروم خواهند شد؟

سهامداران شرکت پس از دریافت گواهی حق تقدم خرید سهام، می‌توانند به یکی از سـه روش زیر اقدام کنند:

1- فرم استفاده از حق‌تقدم را در مهلت تعیین شده (که معمولا 60 روز است) تکمیل و برای شرکت ارسال کنند. این اقدام به منزله تمایل سهامدار به مشارکت در افزایش سرمایه شرکت است.

بنابراین وی باید علاوه‌بر تکمیل فـرم، به ازای هر حق‌تقدم ، مبلغ 100 تومان (قیمت اسمی سهام) را به حساب شرکت واریز نمایند تا سهام جدید، به نام آنها صادر شـود.

2- برخی‌ از سهامداران ممکن است به علت عدم اطلاع از افزایش سرمایه شرکت و یا هر دلیل دیگر، در مهلت تعیین شده هیچ اقدامی نکنند.

در این حالت، شرکت پس از پایان مهلت مقرر، حق‌تقدم باقیمانده را با قیمت روز بازار، در بورس فروخته و مابه التفاوت قیمت اسمی و قیمت بازار را به حساب سهامدارانی که از حق تقدم خود استفاده نکرده‌‌اند، واریز می‌کند.

3- دسته سوم از سرمایه‌گذاران، افرادی هستند که گواهی حق تقدم خرید سهام خود را در بورس می‌فروشند. این گروه از سهامداران می‌توانند برای فروش گواهی حق تقدم سهام خود، به یکی از شرکت‌های کارگزاری بورس مراجعه و این گواهی را به قیمت روز بازار، به فروش برسانند.

قیمت گواهی حق تقدم در بورس، معمولا معادل تفاوت قیمت اسمی (100 تومان) و قیمت بازار سهم است. بنابراین، اگر مثلا قیمت سهام شرکت الف در بورس، 150 تومان باشد، قیمت گواهی حق تقدم خرید سهام شرکت الف در بورس، حدودا 50 تومان خواهد بود:
50 =100 – 150

طبیعتا گواهی حق تقـدم خرید سهام، برای آندسته از سرمایه‌گذارانی که انتظار دارند قیمت سهم مذکور در آینده با افزایش مواجه شـود، جذابیت دارد، زیرا با خرید این گواهی، می‌توانند سهامدار شرکت مذکور شوند.

از آنجا که گواهی حق تقدم خرید سهام نیز همانند سهام، در بورس داد و ستد می‌شود، بنابراین یک ورقه بهادار به شمار می‌رود.

نکته‌ قابل توجه اینکه در هر صورت، مزایای ناشی از حق تقدم، به سهامداران شرکت تعلق دارند و حتی درصورت عدم استفاده آنها از حق تقدم، آنها از کسب این مزایـا محروم نخواهنـد شد، اگرچه برخی سهامداران ترجیح می‌دهند با دریافت سهام جدید، از این مزایا استفاده کنند و برخی دیگر، با فروش گواهی حق تقدم خود در بورس.

چه زمانی شرکت موظف است به اجبار سرمایه خود را کاهش دهد؟

اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از بین برود، هیأت مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رأی واقع شود.

هرگاه مجمع مزبور رأی به انحلال شرکت ندهد باید در همان جلسه سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه خود کاهش دهد.

چالش ها و مزایای افزایش سرمایه

نویسنده: محمد حسین عبدالرحیمیانافزایش سرمایه شرکت ها

سهام عادی هیچگاه به سررسید نمی رسند. این نوع سهام یکی از منابع دایمی تامین مالی به حساب می آیند.

انتشار و فروش سهام جدید باعث خواهد شد که انعطاف پذیری مدیریت شرکت از لحاظ تامین سرمایه در آینده بیش تر شود. یکی از استراتژی های متداول این است که شرکت ها برای تهیه سرمایه به منظور بازپرداخت بدهی های کوتاه مدت خود، سهام جدید منتشر می کنند.

استراتژی دیگر این است که شرکت ها از طریق انتشار سهام عادی درصدد برمی آیند تا نسبت بدهی ها به حقوق صاحبان سهام شرکت را پایین آورند و سپس با استفاده از مزیت حاصل، اقدام به انتشار اوراق قرضه کنند.

شرکت الزام قانونی به پرداخت سود به سهام داران عادی خود ندارد، بنابراین انتشار سهام عادی ریسک ورشکستگی و ریسک مالی شرکت را افزایش نمی دهد.

می توان به سرعت و بدون تحمل هزینه زیاد سهام عادی را منتشر و به بازار عرضه کرد. این کار از طریق اعطای گواهی حق تقدم به سهام داران موجود و استفاده از خدمات مؤسسات تامین سرمایه که موظف به خرید سهام عادی که پذیره نویسی نشده اند هستند، صورت می گیرد. اگر قیمت پذیره نویسی کم تر از قیمت جاری بازار سهام باشد، سهام داران از خرید سهام جدید استقبال خواهند کرد.

برای اکثر شرکت ها وضع به گونه ای است که با انتشار و عرضه سهام عادی جدید، در مالکیت و کنترل شرکت تغییری صورت نمی گیرد. سهام داران کنونی شرکت می توانند با استفاده از حق تقدم خرید، درصد مالکیت خود را حفظ کنند یا با مراجعه به بازار، سهام بیش تری بخرند.

معایب افزایش سرمایه

هزینه خاص سرمایه متعلق به سهام عادی در مقایسه با سایر ابزار تامین مالی، بیش تر است. این به آن معنی است که سهام عادی یک منبع گران قیمت تامین مالی است و باعث افزایش هزینه سرمایه شرکت می شود. بنابراین بهتر است شرکت هایی از این منبع استفاده کنند که دارای فرصت های سرمایه گذاری بسیار سودآور باشند.

سود سهام عادی پس از کسر مالیات پرداخت می شود در حالی که بهره اوراق قرضه هزینه قابل قبول مالیاتی است. بنابراین پرداخت سود سهام باعث صرفه جویی مالیاتی برای شرکت نمی شود.

شاید شرایط مندرج در اوراق قرضه شرکت به گونه ای باشد که میزان پرداخت سود سهام عادی را محدود کرده باشد. وجود این نوع قید و بندها باعث خواهد شد که انتشار سهام عادی جدید با مشکلاتی مواجه شود. این قید و بندها می توانند دست کم هزینه سرمایه متعلق به سهام عادی را افزایش دهند.

اگر شرکتی که سهامش در دست افراد محدودی است (سهامی خاص) بخواهد سهام جدیدی منتشر کند، در مساله مالکیت و کنترل شرکت مشکلات نسبتاً زیادی به وجود خواهد آمد.

در چنین شرایطی، سهام داران که تقریباً همه از مدیران شرکت هستند، ممکن است وجوه لازم را جهت مشارکت در افزایش سرمایه نداشته باشند و در این صورت درصد مالکیتشان در شرکت کاهش خواهد یافت.

انتشار سهام عادی جدید باعث خواهد شد که موقتاً سود هر سهم کاهش یابد. کاهش سود هر سهم بر قیمت سهام آثار منفی خواهد داشت.

همچنان که می دانیم در تئوری های مالی و بر اساس بعضی مدل های علمی، قیمت اوراق بهادار از جمله سهام عادی از طریق محاسبه ارزش فعلی جریانات نقدی آتی آن ها به دست می آید.

به عبارتی برای تعیین ارزش اوراق بهادار باید میزان جریانات نقدی ناشی از اوراق بهادار را همراه با زمان دریافت آن ها تعیین کرد و سپس با توجه به «نرخ تنزیلی» که با میزان ریسک این گونه اوراق بهادار متناسب باشد، ارزش فعلی آن ها را محاسبه کرد.

چون نرخ تنزیل یا نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران تابعی از میزان ریسک یا عدم اطمینان نسبت به جریانات نقدی آینده است، بنابراین نرخ تنزیل مورد استفاده باید با ریسک جریانات نقدی متناسب باشد.

با توجه به توضیحات فوق می توان نتیجه گرفت که به طور کلی قیمت بازار سهام به دو عامل اساسی سود و ریسک بستگی دارد. چنانچه شرکت افزایش سرمایه را جهت تامین مالی پروژه های سودآور نیاز داشته باشد سود شرکت نیز در دوره های آتی افزایش خواهد یافت و به این خاطر تاثیر مثبتی بر قیمت سهام خواهد گذاشت، اما چنانچه این وجوه در پروژه های با ریسک بالا و نیز مبهم در سودآوری مورد استفاده قرار گیرد شاید نتوان به افزایش سود سهام شرکت در آینده امیدوار بود و این رویداد می تواند تاثیر منفی بر قیمت سهام داشته باشد.

در یک تقسیم بندی کلان ریسک را می توان به دو جزء سیستماتیک و غیرسیستماتیک تقسیم کرد. تحقیقات انجام شده در ایران نشان می دهد که ریسک سیستماتیک و غیرسیستماتیک در سال های بعد از افزایش سرمایه نسبت به سال‌های قبل از آن نه تنها افزایش نداشته بلکه کاهش نیز داشته است یا حداکثر بدون تغییر باقی می‌ماند.

متاسفانه در سنوات گذشته به دلیل نبود تحلیلگران متخصص در بازار سرمایه، پدیده افزایش سرمایه با استقبال شدید سهام داران روبه رو و در نتیجه رشد کاذب قیمت ها و پیامد آن منجر به ترکیدن این حباب در دوره های بعد شد.

اما خوشبختانه در یکی، دو سال اخیر نگاه سهام داران به رویداد افزایش سرمایه علمی تر شده و چنانچه بدانند این تامین مالی به مصرف فعالیت های سودآور و با بازده بالا می رسد نسبت به آن واکنش مثبت نشان داده و قیمت سهام را افزایش می دهند.

اما چنانچه تشخیص مثبتی نسبت به نحوه تخصیص این وجوه نداشته باشند نسبت به آن واکنش منفی نشان داده و قیمت سهام در بازار کاهش می یابد.

به شکل تئوریک افزایش سرمایه نباید تاثیری در ثروت سهام داران ایجاد کند، لیکن انتظارات مثبت و منفی در مورد نحوه مصرف این وجوه است که می تواند افزایش یا کاهش ثروت سهام داران را به دنبال داشته باشد.

در گذشته به دلیل نبود قابلیت معاملات مجدد حق تقدم، قیمت آن با قیمت محاسباتی اختلاف فاحشی داشت اما با مرتفع شدن این موضوع، اختلاف فاحش کاهش یافته و بقیه تفاوت به این خاطر است که حق تقدم تا زمان ثبت نمی تواند مزایای سهام را دارا باشد.

در یکسال گذشته به دلیل وجود ریسک بالا در بازار و عدم تزریق نقدینگی جدید به آن استقبال از رویداد افزایش سرمایه در میان سرمایه گذاران وجود نداشته است و چنانچه در موارد محدودی این عمل انجام می گرفت سهام داران قدیمی برای تامین مالی جهت شرکت در افزایش سرمایه مجبور به فروش دیگر سهام خود بودند که این امر به منفی شدن بیش تر بازار کمک می کرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

57 نظر
 1. سلام وقت بخیر

  من از سهامدار غنوش هستم که 18م این ماه به مجمع میره خواستم ببینم وقتی که مجمع برگزار بشه به سود سهامدار هست یا به ضررش؟

 2. سلام ببخشید من مزاحم شدم
  تو سایت tsetmcتو قسمت بورس اوراق بهادار در قسمت شاخصها دربرترین گرو های صنعت مثلا نوشته شیمیایی-44

  این44چیه؟ یعنی هر صنعت یا همون هر شاخص شماره گزاری شده؟

 3. سلام خیلی ممنون از توضیحاتتون
  یه سوال دیگه هم داشتم
  چطور بعضی حق تقدم ها 5درصدین؟اخه نوشته بود حق ها دوبرابر سهام اصلی دامنه نوسان دارند؟مثل ارفع که خودش 5درصدیه حقشم 5درصدیه

 4. سلامی دوباره
  تو یه مجمعی که به حد نصاب نمیرسه و دوباره باید مجمع تشکیل بشه آیا سهم بعد همون مجمع اول باز میشه یا تا برگزاری مجمع دوم بسته می مونه؟

 5. سلام حق تقدم خریدم.
  یه سوال دیگه هم داشتم که شرکتها چه مدت بعد از پذیره نویسی حق تقدم ها رو به حراج میزارن؟یعلنی شرکتها مهلت قانونی دارند تا حراج انجام بدهند؟

  1. سلام، پذیره نویسی مهلتی داره که در اطلاعیه اون اشاره میشه.
   حق تقدم های استفاده نشده در این مهلت زمانی به حراج گذاشته میشه.
   در صورتی که حق تقدم ها در این مهلت به فروش نرسه، معمولا سهامدار عمده کل حق تقدم های باقیمانده رو خریداری میکنه.

 6. سلام
  من سهم همراه رو قبل از افزایش سرمایه به میزان 1081 سهم داشتم. شرکت همراه 100 درصد افزایش سرمایه زد که 25 درصد از سود انباشته و 75درصد از محل آورده نقدی. بر این اساس شرکت باید سهم من رو به میزان 1081*0.25 افزایش بده و به میزان 1081*0.75 طی پذیره نویسی به من حق تقدم بده.شرکت به میزان 0.25 درصد طی نماد همراهح ظاهرا حق تقدم داده میخاستم ببینم چرا 25درصد و تکلیف 75درصد دیگه چی میشه. ممنون

 7. سلام ببخشید در روش دوم که حق تقدم میده و هر سهام 1000 ریال میفروشه آیا میتونیم نخریم یعنی افزایش سرمایه اجباری هست؟ اگر افزایش سرمایه انجام ندیم چی میشه؟ افزایش سرمایه هر سال هست؟

  1. سلام، میتونید به ازای هر حق تقدم، 100 تومن رو به حساب شرکت واریز نکنید و حق تقدم ها رو بفروشید
   حق تقدم ها دارای یک نماد جداگانه در بورس هستن و معمولا 2 ماه قابل معامله میشن
   افزایش سرمایه هر سال نیست و زمان مشخصی نداره.

 8. با سلام، بنده سهام یک شرکت را خریداری کرده ام ،این شرکت در مجمعی ک چند ماه اخیر داشته تصمیم ب افزایش سرمایه گرفته است (من در ان مجمع حضور نداشته ام)ولی افزایش سرمایه هنوز ثبت نشده ایا سهام جایزه افزایش سرمایه ب من هم تعلق میگیرد؟

  1. سلام، تنها ملاک تعلق گرفتن افزایش سرمایه به شما فقط این هست که: آیا در زمان برگزاری مجمع، سهام رو در اختیار داشتید یا خیر؟
   اگه سهام رو داشتید تعلق میگیره، اگه نداشتید خیر.

 9. سلام من سهام خمهر رادارم پس افزایش سرمایه خیلی پایین اعلام شده وساپ جایزه نیز تعلق نگرفته دراین صورت متحمل ضررخیلی زیادی شدم آگه میشه علتش را توضیح دهید با تشکر

 10. سلام.
  می خواستم بدانم از چه روشی می توان به میزان دقیق مطالبات سهام دار از شرکت های بورسی( سود سهام پرداخت نشده، فروش حق تقدم استفاده نشده) پی برد؟

  1. سلام
   برخی شرکتها با افزایش سرمایه از محل سود انباشته، سهام جدیدی منتشر میکنن که به نام سهام جایزه شناخته میشه
   اگه شرکتی قصد افزایش سرمایه داشته باشه، کافیه در زمانی که مجمع افزایش سرمایه برگزار میشه، سهام شرکت رو در اختیار داشته باشید
   سهام جایزه معمولا توسط کارگزاری به پرتفوی شما اضافه میشه

 11. در يك شركت سهامى خاص، موافقت چند درصد از سهامداران براى اضافه سهام و سرمايه لازم است؟

 12. سلام-در یک شرکت سهامی خاص با موافقت مجمع فوق العاده افزایش سرمایه به روش سلب حق تقدم-ماده 167 قانون تجارت-انجام دادیم ولب اداره ثبت میگوید حتی از این روش هم بروید و موافقت مجمع را بگیرید باید ماده 169 و انتشار روزنامه و مهلت 60 روزه را رعایت کنید!!سئوال من این است پس اگر قرار است روزنامه منتشر کنیم و از همه سهامداران بخواهیم یا از حق تقدم خود استفاده کنند یا خیر دیگر مفهوم سلب حق تقدم چیست؟در سلب حق تقدم یعنی مجمع و سهامداران این حق را از خود سلب و به هیئت مدیره واگذار کرده اند.هنوز کسی نتوانسته جواب قانع کننده ای به من بدهد

 13. با سلام خدمت شما.
  شرکتی سرمایه آن 20.000.000.000 ریال در 1000 سهم می باشد. به عبارتی قیمت هر سهم آن 20.000.000 ریال میباشد. اگر یک نفر دیگر با مبلغ 4.000.000.000 ریال بخواهد به این شرکت اضافه گردد چه مقدار سهام باید به تعداد آن 1000 عدد سهم اضافه گردد که به آن فرد تعلق گیرد. ممنون میشم من رو راهنمایی فرمایید.

 14. با سلام و خسته نباشي خدمت شما دوست گرامي
  خواستم بپرسم كه سهام جايزه كه بعد از بسته شده نماد سايپا(خساپا) به سهامداران تعلق گرفت و گويا مقدارش هم 75% اعلام شده شامل چه كساني ميشه .كساني كه قبل از بسته شدن سهم سهامدار بودن بهشون تعلق ميگيره يا نه.چون من دقيقا يك هفته قبلش سهام خريده بودم.با تشكر فراوان

  1. سلام دوست عزیز.
   وقت بخیر
   سهام جایزه فقط به کسانی تعلق میگیره که در زمان برگزاری مجمع فوق العاده، سهامدار شرکت بوده باشن.
   فرقی نمیکنه شما چه زمانی خریدید یا چه زمانی فروختید، اگه در زمان برگزاری مجمع، اون سهم رو داشتید، سهام جایزه به شما هم تعلق میگیره.

 15. اتوماتیک میاد تو پرفوی یا اینکه خودم باید اقدام کنم ؟ بعد چند مد ت میاد ؟ ممنون

 16. سلام ی سوال داشتم . من نماد دعبید در تاریخ 1394/10/16
  خریدم به قیمت 11764بعد ی چند روز نماد متوقف شد بعد به قیمت 5514 باز شود میخاستم بدونم چرا افت قیمت داشته آیا من زیان کردم ؟

  1. سلام
   دعبید از محل سود انباشته افزایش سرمایه داشته .
   خیر، شما ضرر نمیکنید، تعدادی سهام جایزه به پرتفوی شما اضافه میشه.

 17. با سلام و احترام
  سؤالی داشتم از خدمتتون در مورد افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی خاص. طبق قانون بانک مرکزی، بانکها حداکثر 10 برابر سرمایه ثبت شده شرکتها مجاز به اعطای تسهیلات هستند و شرکت ما که در حال حاضر سرمایه ثبت شده 1میلیون تومانی داره باید برای اخذ وام 250 میلیون تومانی، حداقل سرمایه ثبت شده اش را به 25 میلیون تومان برسونه. میخواستم بدونم آیا این افزایش سرمایه 25 برابری تبعات منفی هم میتونه داشته باشه؟ مخصوصاً در مباحث مربوط به امور مالیاتی. و بطور کل این افزایش 25 برابری!!! به قول عوام تابلو نیست؟ ضمناً روش کار چیست؟ الان وضعیت نقدینگی شرکا طوری نیست که بتوانند پولی به حساب واریز کنند. ممنونم از توجه تون.

  1. سلام و عرض ادب
   اطلاعی در مورد سوالاتی که پرسیدید ندارم. در مورد تبعات منفی و سایر موارد باید با یه حسابدار یا کارشناس که به امور مالیاتی وارد هست مشورت کنید.
   شاید بهتر باشه سرمایه شرکت رو در دو مرحله افزایش بدید.
   موفق باشید

 18. با سلام
  احتراما سوالی داشتم از خدمت شما
  بنده سهام شپنا داشتم که حدودا ۶۰۰ تومان بود و این شرکت افزایش سرمایه صد در صدی داد میخاستم بدونم مابقی سهام چگونه به پرتفوی اضافه می شود به صورت اتوماتیک از کارگزاری اضاف می شود یا باید اقدام خاصی انجام بدهیم ؟
  با تشکر

 19. با عرض سلام ممنون می شوم به سوالم جواب دهید.
  آیا به حق تقدم ها سود مجمع تعلق می گیرد ازکجا باید بفهمیم که یک حق تقدم به آن سود مجمع تعلق میگیرد یا خیر؟
  چرا بعضی ازحق تقدم ها ارزش آنها بالاتر هست مثلا چرا حق تقدم خارزم بالاتر می باشد به طور مثال حق تقدمش ۳۵ بود امروز و با مبلغ اسمی واریزی می شود ۱۳۵ درصورتی که خود سهم ۱۲۷ بود وهمچنین یه سری حق تقدم ها ارزششان پایین تر هست مثا فاراک .ممنون می شوم یه راهنمایی کنید.
  همچنین وقتی ما یک حق تقدم می خریم آیا باید همزمان مبلغ اسمی را بریزیم مثلا من اگر حق تقدم خارزم را خریداری کردم می توانم اصلا مبلغ اسمی را واریز نکنم ؟

  1. سلام
   معمولا به حق تقدم ها سود مجمع تعلق نمیگیره.
   بالاتر یا پایینتر بودن قیمت حق تقدم نسبت به سهم، به دلایل زیادی میتونه باشه و همگی ریشه در عرضه و تقاضا داره. شاید به دلیل اینکه برخی افراد قیمت حق تقدم رو جذاب میدونن اقدام به خرید بیشتری میکنن و یا برعکس.
   شما وقتی که حق تقدم رو خریداری کردید نیازی نیست غیر از قیمت حق تقدم وجه اضافی بپردازید.
   فقط زمانی که شما میخواید این حق تقدم تبدیل به سهم بشه، باید به ازای هر حق تقدم مبلغ 100 تومان به حساب شرکت واریز کنید. (که این مهلت هم محدود هست و خود شرکت اعلام میکنه)

 20. سلام من 18 سالمه نزدیک 19 من 10 ملیون دارم میخوام یه جورایی افزایشش بدم والله به ذهنم نمیرسه چطوری درس هم میخونم فقط میخواستم یکم راهنماییی کنین که همچین پولی رو چطور میشه دوبرابر کرد

 21. باسلام و خدا قوت
  بنده تازه می خوام وارد بورس شوم و اطلاعات مکفی در مورد نمادها ندارم و با دید بلند مدت ماهانه میخوام خرید و فروش کنم به نظر شما کدام نمادها در طول ماهانه جواب میده؟
  بهترین پیشنهادتون به بنده چیه؟
  ضمن اینکه ماهانه سعی میکنم 200 هزار تومان صرف خرید سهم کنم و سبد 10 نمادی داشته باشم تا بعد از گذشت چند ماه از فروش آن سودی عایدم بشه البته به زعم خودم!!!!
  لطفا راهنمائی بفرمائید.
  سپاس بیکران

  1. سلام
   روشی که میخواید در پیش بگیرید به نظر من اگر ضرر نکنید، سودی هم برای شما نخواهد داشت.
   حتی شرکت های سرمایه گذاری که نیروی متخصص دارن خیلی کم اتفاق میفته که این تعداد سهام رو در سبد داشته باشن. نظر شخصی من اینه برای سرمایه زیر 100 میلیون حداکثر حداکثر 4 سهم کافیه.
   شما اگه میخواید سرمایه گذاری بلندمدت انجام بدید و نمی‌خواید پیگیر بازار باشید و به اصطلاح معامله گری کنید، بهتره که سرمایه تون رو در صندوق های سرمایه گذاری مشترک بذارید.
   اما اگه میخواید معامله گری کنید، باید بتونید پیگیر بازار باشید، خودتون بازار و سهام مختلف رو تحلیل کنید و معامله کنید.
   با عرض پوزش، نماد خاصی رو من نمیتونم پیشنهاد بدم.
   سوال دیگه ای دارید در حد توانم جواب میدم.
   امیدوارم که موفق باشید

 22. سلام خسته نباشید. بنده سود نفت بهران سال 93 رودریافت کردم ودیدم مبلغ سود کمتر از مبلغ سود مصوب مجمع است از امور سهام نفت بهران دلیلش روجویا شدم گفتند مبلغ اسمی هرسهم از مطالبات شما کسر شده وشما اگر الان سهم حق تقدمتون رو بفروشید تا 2 الی 3 ماه دیگه به پولش میرسید اعتراض کردم گفتند این قانون افزایش سرمایه است ــ موضوع روبا کارگزارم مطرح کردم ایشون گفتند که این کار غیر قانونی است وشرکت نمیتونه این کار رو بکنه وشما میتونید به کمیته انظباتی شکایت کنید ـ ازشما میخام که من رو راهنمایی کنید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

خرید سهام شرکت‌های پتروشیمی در بورس تهران

خرید و نگهداری سهام مناسب می‌تواند یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها باشد. شرکت‌های پتروشیمی اغلب سود نقدی مناسبی در بین سهامداران توزیع می‌کنند به همین دلیل برخی از شرکت‌های پتروشیمی نزد…
بیشتر بخوانید

عامل تغییرات در قیمت عرضه و تقاضا در بازار سهام

بهتر است قبل از اینکه به مسئله‌ اصلی بپردازیم، مقدار عرضه و تقاضا و همچنین علت تغییرات قیمت بازار سهام را درک کنیم تا بتوانیم تصمیم درستی بگیریم. با دانستن…
بیشتر بخوانید

قرارداد آتی سبد سهام چیست و چگونه معامله می‌شود؟

قرارداد آتی سبد سهام در بورس اوراق بهادار ایران به‌عنوان یک ابزار جدید معرفی‌شده است و هنوز شروع اولیه‌ آن محسوب می‌شود. این ابزار از سبدی که شامل سهام ۳۰…
بیشتر بخوانید