چشم‌انداز شرکت‌های معدنی بورسی در نیمه دوم سال

اخبار شرکت های بورسی
اخبار شرکت های بورسی

افزون بر ثبات وضعیت اقتصادی و سیاسی به وجود آمده، شرکت های معدنی به لحاظ عملکردی نیز از وضعیت مناسبی برخوردار هستند، اما سهام آنها طی ماه های اخیر به اندازه ای که انتظار می رفت از رشد قیمتی لازم برخوردار نبوده است؛ از این رو سهام گروه مذکور هم اکنون به دنبال جبران این عقب ماندگی بوده و به دنبال آن با افزایش تقاضای خرید از سوی سرمایه گذاران رو به رو شده اند.

عقب افتادگی سهام معدنی ها از رشد قیمت چند ماه اخیر سایر صنایع، رشد قیمت این سهام را با اندکی تأخیر زمانی موجب شده و همانطور که انتظار می رفت روند قیمتی و معاملات سهام گروه معدنی تحت تأثیر شرایط حال حاضر ناشی از برقراری ثبات اقتصادی و سیاسی، قرار گرفته است.

معاونت مالی و اقتصادی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با بیان این مطلب پیرامون عملکرد شرکت های معدنی و چشم انداز پیش روی آنها به خبرنگار بورس نیوز گفت: افزون بر ثبات وضعیت اقتصادی و سیاسی به وجود آمده، شرکت های معدنی به لحاظ عملکردی نیز از وضعیت مناسبی برخوردار هستند، اما سهام آنها طی ماه های اخیر به اندازه ای که انتظار می رفت از رشد قیمتی لازم برخوردار نبوده است؛ از این رو سهام گروه مذکور هم اکنون به دنبال جبران این عقب ماندگی بوده و به دنبال آن با افزایش تقاضای خرید از سوی سرمایه گذاران رو به رو شده اند.

مرتضی علی اکبری در بیان روند آتی قیمت های جهانی محصولات معدنی در نیمه دوم امسال اظهار داشت: برای شش ماهه دوم سال جاری انتظار وقوع تحولی اساسی در قیمت های جهانی وجود ندارد و تنها نوسان 10 تا 15 درصدی برای آنها پیش بینی می شود.

وی با تأکید بر اینکه شرکت ها بر مبنای روند کنونی قیمت ها براحتی توان تحقق بودجه های برآوردی خود را دارند، از منطقی بودن روند قیمتی و معاملات سهام معدنی ها سخن گفت و افزود: وضعیت کل گروه، “ومعادن” و نیز زیرمجموعه های آن طی دوره عملکردی 6 ماهه ابتدایی سال جاری مناسب ارزیابی می شود و انتشار گزارش های آنها طی ماه جاری این امر را تأیید می کند.

این مقام مسئول به روند اجرای طرح های توسعه ای شرکت های زیرمجموعه “ومعادن” و اثرگذاری آنها بر رشد سودآوری کل گروه اشاره کرد و گفت: بهره برداری از طرح های توسعه ای برخی شرکت های زیرمجموعه طی نیمه دوم امسال شرایط را برای افزایش سودآوری آنها فراهم می سازد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال شرکت فولاد صبانور به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه “ومعادن” در حالی فاز یک تولید کنسانتره خود را راه اندازی کرده که فاز دوم آن در آذر ماه و فاز سوم آن به ظرفیت تولید 600 هزار تن کنسانتره تا پایان امسال راه اندازی می شود.

علی اکبری به بیان وضعیت مطلوب عملکردی دوقلوهای سنگ آهنی نیز پرداخت و عنوان کرد: روند اجرای طرح های توسعه ای در “کگل” و “کچاد” نیز با پیشرفت فیزیکی مناسبی در حال پیشروی بوده و انتظار می رود هرچه جلوتر رویم، طرح های زیرمجموعه ها به سودآوری نزدیک تر شده و سودآوری خود و به تبع آن شرکت مادر را تحت تأثیر قرار دهند.

معاونت مالی و اقتصادی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با اشاره به پذیرش فولاد ارفع در فرابورس نیز اظهار داشت: ومعادن” و “کچاد به صورت مشترک عمده مالکیت سهام شرکت فولاد ارفع را در اختیار دارند که طی دو ماه آتی و پس از طی مراحل قانونی و پشت سرگذاشتن مقدمات لازم وارد فرابورس می شود. این شرکت زیرمجموعه در حالی برای سال 92 تحقق 200 میلیارد تومان سود خالص را برآورد کرده که اولین سالی است که به بهره برداری رسیده و سود سال 93 آن بسیار بیشتر از سال 92 ارزیابی می شود.

این مقام مسئول پیرامون دیگر شرکت زیرمجموعه غیر بورسی تحت مالکیت ومعادن گفت: اخیراً 17 درصد از سهام شرکت کک طبس توسط این هلدینگ معدنی خریداری شده که مالکیت آن را در این مجموعه غیر بورسی به 51 درصد افزایش داده است و خطوط تولید آن طبق برآوردها تا پایان سال جاری و یا اوایل سال آتی به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: بدین ترتیب در سال آتی می توان شاهد ورود شرکت کک طبس به فرابورس بود.

علی اکبری در خاتمه سخنان خود وضعیت شرکت گوهر زمین را نیز مورد بررسی قرار داد و گفت: فاز یک این مجتمع به ظرفیت تولید دو میلیون تن کنسانتره تا آذر ماه سال جاری به بهره برداری می رسد. اما ظرفیت کامل آن تولید 10 میلیون تن کنسانتره و 10 میلیون تن گندله است و با ورود سهام این شرکت به فرابورس پس از عرضه فولاد ارفع، آثار بسیار مثبتی بر NAV هر سهم “ومعادن” که هم اکنون حدود 1150 تومان است، اعمال خواهد شد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.