معرفی کتاب راز اعداد – آنه‌ ماری شیمل

معرفی کتاب راز اعداد - آنه‌ ماری شیمل

در بازارهای مالی یکی از ارکان اصلی تحلیل تکنیکال قیمت و اعداد می باشند. کسانی که علاقه دارند از اعداد اطلاعات بیشتری داشته باشند چند تعداد کتاب در این زمینه چاپ شده که بهترین آنها کتاب راز اعداد از خانم پروفسور آنه مارى شیمل است. خواندن این کتاب نه فقط از جانب ما بلکه از قول چند تن از اساتید تکنیکال برجسته ی ایران نیز توصیه شده است و ذهن شما را نسبت به اعداد باز میکند. (به خاطر درجه بالای علمی این بانوی گرامی بر خود واجب دیدیم یک بیوگرافی ساده از ایشان برای شما ذکر کنیم هر جند بعضی ها بر ما خرده خواهند گرفت که جای این مطلب اینجا نیست ولی این از جهت ما یک قدردانی کوچک حساب می شود.)

شیمل در پیش گفتاری که بر این کتاب نوشته اشاره می‌کند:«حوزه‌‌ی علم اعداد و جادوی عددی در طول هزاره‌ها برای انسان بسیار جالب بوده است. خورشید و ماه، این نشانه‌های کتاب بزرگ طبیعت که برای اندازه گیری حیات انسانی به کار می‌روند، همیشه انسان‌ها را واداشته است که اعداد را بسیار ویژه بدانند.

شیمل این کتاب را بر اساس اعداد تقسیم بندی کرده و سپس درباره‌ی هرعدد به تفضیل سخن گفته است  وی برخی از گفته‌های خود را با تصاویری در آمیخته است که ذهن مخاطب را بیشتر و بیشتر با دنیای اعداد نزدیک‌تر کند. این کتاب در قطع رقعی، و ۳۲۵ صفحه توسط انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب منتشر شده است.

مختصری از زندگی خانم آنه‌ ماری شیمل

 

آنه ماری برگیت شیمل (Annemarie B. Schimmel) در ۷ آوریل سال ۱۹۲۲ میلادی مطابق با ۱۸ فروردین ۱۳۰۱شمسی در شهر ارفورت در مرکز آلمان در خانواده‌ای متوسط با آیین پروتستان چشم به جهان گشود. والدینش اورا در یک محیط آزاد مذهبی و تفاهم و مدارا و هم‌زیستی که سرشار از شعر و ادب بود پرورش دادند. مادرش خانه‌دار و از تبار ملوانان بود و پدرش کارمند اداره پست و علاقه‌مند به فلسفه و عرفان.

شیمل تنها فرزند خانواده بود. در مدرسه شروع به خواندن زبان فرانسه و لاتین کرد اما از همان ابتدا مشتاق مشرق زمین بود. وی می‌گوید: «از کودکی به شرق علاقه‌مند بودم… نمی‌دانم توجهم به اسلام و شرق چگونه آغاز شد؟! هفت ساله بودم که یک داستان زیبای شرقی خواندم. شاید یکی از داستان‌ها‌ی هزار و یک شب و شاید هم چیز دیگری. همین داستان باعث شد که تصمیم بگیرم جهان اسلام و تمدن اسلام را موضوع تخصصی خود قرار دهم….. پانزده ساله بودم که فراگیری زبان عربی را شروع کردم و یک استاد آلمانی که در دانشگاه درس می‌داد در این کار به من کمک کرد. به تدریج توانستم به این زبان کتاب مطالعه کنم و قصه‌های عربی بخوانم حتی یک جزء از قرآن را حفظ کردم»

خدمات او به عالم اسلام سبب شد تا چندین دانشگاه و مجامع مختلف علمى به او دکتراى‏افتخارى بدهند و چندین مدال علمى را نیز نصیب خود سازد:

نشان‏ها و جوایز

ـ جایزه فریدریش روکرت آلمان (۱۹۶۵).
ـ نشان ستاره قائداعظم پاکستان (۱۹۶۵).
ـ جایزه یوهان هاینریش فوس (۱۹۸۰)
ـ مدال صلیب، نشان درجه یک جمهورى فدرال آلمان (۱۹۸۰)
ـ نشان درجه اول «بوندس فردینس کروتیس (Bundesverdienst)آلمان(۱۹۸۱).
ـ بزرگترین نشان مردمى پاکستان به نام هلال امتیاز (۱۹۸۴).
ـ مدال لوى دالاویدا (Levi ـ della ـ vida) از دانشگاه کالیفرنیا (۱۹۸۷).
ـ نشان صلیب بزرگ آلمان با نشان لیاقت، آلمان (۱۹۸۹).
ـ جایزه «لئوپولد یوکاس» دانشگاه توبنیگن آلمان (۱۹۹۲)
ـ جایزه ترجمه از مرکز تعلیم زبان ترکى (Toemer)
ـ مدال ایرسیکا IRCICA، از مرکز تحقیقات بین‏المللى تاریخ، هنر و فرهنگ اسلامى‏ترکیه.
ـ مدال وقف‏شناسان ترکیه.
ـ جایزه صلح اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان (۱۹۹۵).
ـ نشان دوستى جمهورى ازبکستان (۲۰۰۲)

دکتراى افتخارى‏

ـ دکتراى افتخارى از دانشگاه سند (۱۹۷۵)
ـ دکتراى افتخارى دانشگاه قائد اعظم (۱۹۷۷)
ـ دکتراى افتخارى دانشگاه پیشاور (۱۹۷۸)
ـ دکتراى افتخارى دانشگاه اوپسالاى سوئد (۱۹۸۵)
ـ دکتراى افتخارى دانشگاه سلجوق قونیه (۱۹۸۸)
ـ دانشگاه تهران (۱۳۷۷ = ۱۹۹۸ شمسى)
ـ دانشگاه الزهراى تهران (۱۳۸۱ = ۲۰۰۲ شمسى).

خانم شیمل بی شک با ارائه نگاه و راه های نو در مطالعات اسلام شناسی سهم بزرگی در ارائه چهره ای به نسبت واقعی و دور از بغضها و نگاه استعمارگرانه از اسلام به دنیای غرب داشته است. او با به کارگیری ورش پدیدارشناسانه که کمتر در بررسی اسلام از آن استفاده شده توانست به دیدی تقریبا نزدیک به اسلام دست یابد. از دیگر عوامل موفقیت خانم شیمل سالها زندگی او در کشورهای اسلامی و در کنار مردم مسلمان می باشد که توانست به دید واقع بینانه آثارش کمک شایان کند. از دیگر نکات برجسته مطالعات شیمل علاقه او به عرفان اسلامی به ویژه مولوی می باشد. توجه به مولوی و میزان علاقه او به این شاعر بزرگ فارسی زبان در تمام آثار او موج می زند و از روی همین علاقه به مولوی بود که با آشنایی با اندیشه های اقبال و نظرات او درباره مولوی و همچنین گوته مجذوب او گشت و با تولید آثاری گرانبها درمورد اقبال میزان علاقه اش به این اندیشمند اسلامی را نشان دهد.

خاطره ای از ایشان

شمیل در جایی پیرامون ادعیه اسلامی به ویژه صحیفه سجادیه می گوید: من خود همواره دعاها، احادیث و اخبار اسلامی را از اصل عربی آن می‏خوانم و به ترجمه‏ای مراجعه نمی‏کنم. من خودم بخشی کوچک از کتاب صحیفه سجادیه را به آلمانی ترجمه و منتشر کرده ‏ام، قریب هفت سال پیش وقتی مشغول ترجمه دعای رؤیت هلال ماه رمضان و دعای وداع با آن ماه بودم، مادرم در بیمارستان بستری بود و من که به او سر می‏زدم پس از آنکه او به خواب می‏رفت در گوشه‏ای از آن اتاق به کار پاکنویس کردن ترجمه‏ها مشغول می‏شدم. اتاق مادرم دو تختی بود. در تخت دیگر خانمی بسیار فاضله بستری بود که کاتولیکی مؤمن و راسخ العقیده و حتی متعصب بود. وقتی فهمید که من دعاهای اسلامی را ترجمه می‏کنم، دلگیر شد که مگر در مسیحیت و در کتب مقدسه خودمان کمبودی داریم که تو به ادعیه اسلامی روی آوردی!؟ وقتی کتابم چاپ شد یک نسخه برای او فرستادم. یک ماه بعد او به من تلفن زد و گفت: صمیمانه از هدیه این کتاب متشکرم، زیرا هر روز به جای دعا آن را می‏خوانم. وی می افزاید:  امام زین‏ العابدین  برای بسیاری از مردم جهان غرب کارساز است.

وفات آنه ماری شیمل

سرانجام آنه ماری شیمل در سال ۲۰۰۳ در سن بیشتر از هشتاد سال وفات یافت و پیگر بیجانش به آغوش خاک بازگشت. یک استاد میهمان عرب زبان در دانشگاه بن به نام محمد ابوالفضل بدران می نویسد که وقتی خبر وفات شیمل را دریافت کردم به یاد روزی افتادم که وی مرا به خانه خود دعوت کرد، خانه ای که پر بود از نشانه های شرقی و اسلامی. وقتی شیمل چای و خرما برای من آورده بود از وی پرسیدم چگونه تمام این حمله های رسانه ای را تحمل می کنی؟ وی لبخندی زد و گفت من به این هجمه های رسانه ای اهمیت نمی دهم چرا که این ها از روی کینه می نویسند، و فرد کینه توز زیبایی را نمی بیند، اما من درباره دوستی و حق می نویسم، من دوستدار جهان اسلام هستم و تا لحظه مرگ دوستدار آن خواهم ماند.

جالب است که بر روی سنگ قبر آن ماری شیمل با خط زیبای نستعلیق این کلمه نورانی از حضرت امیر نقش بسته است که: الناس نیام فاذا ماتوا انتبهو (مردم خوابند و وقتی می میرند بیدار خواهند شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

3 نظر
  1. سلام .من از تحلیل تکنیکال متوجه شدم که رفتار بازار اتفاق افتاده را تحلیل کرد ایا میتوان اینده سهم را حدس زد؟

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

7 باور غلط و اشتباه بزرگ در سرمایه گذاری

در این مطلب از بورسینس، قصد داریم اشاره‌ای به اشتباهات متداول سرمایه گذاری در معاملات سهام داشته باشیم. این مقاله در قالب 7 اشتباه نابخشودنی در سرمایه گذاری، از کتاب…
بیشتر بخوانید

تأثیر قیمت جهانی نفت بر بورس و صنایع بورسی

نفت یکی از اساسی‌ترین کالای استراتژیک کشوری چون ایران است. طلای سیاه یا همان نفت از عوامل وارداتی و صادراتی تأثیر می‌گیرد و بر بازارهای مختلفی تأثیر می‌گذارد. قیمت نفت…
بیشتر بخوانید

در بازار بورس از تصميمات خود با هیچکس سخن نگوييد!

بسیاری از افراد در بازار بورس مرتب درباره پرتفوی خود با دیگران صحبت می‌کنند و هر تصمیم‌گیری که در بورس انجام می‌دهند را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. در این…
بیشتر بخوانید

بهترین زمان خرید سهام: سیستم سرمایه‌گذاری موفق چگونه است؟

گفته می‌شود برای موفقیت در بورس باید سیستم و استراتژی سرمایه‌گذاری و معامله‌گری داشت. اما سیستم سرمایه‌گذاری موفق چگونه است؟ روش‌های متفاوت برای سرمایه‌گذاری چیست؟ در اقتصاد و به طور…
بیشتر بخوانید

چه استراتژی‌هایی برای سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد؟

افراد همواره برای کسب سود بیشتر و افزایش دارایی‌هایشان دنبال انتخاب راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری هستند. هر فرد با توجه به میزان دارایی، میزان ریسک پذیری، اهداف خود و افق زمانی…
بیشتر بخوانید