معرفی کتاب سرمایه گذار هوشمند – بنیامین گراهام

تیم محققان
تیم محققان
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
معرفی کتاب سرمایه گذار هوشمند - بنیامین گراهام

کتاب “ سرمایه گذار هوشمند ” ترجمه اثر مشهور و پرفُروش Intelligent Investor توسط نشر چالش راهی بازار سرمایه شد.

این کتاب یکی از ده کتاب مقدس سرمایه‌گذاری در بورس‌های جهان و الهام‌بخش بزرگترین سرمایه‌گذاران و ثروتمندان جهان ازجمله برجسته‌ترین آن‌ها وارِن بافِت است که به همت سعید سعادتیان، فارغ‌التحصیل MBA و مدرس دوره‌ای آموزشی به همین نام در روزنامه دنیای اقتصاد، ترجمه شده است.

نوشته: بنیامین گراهام
ناشر: چالش
ترجمه: سعید سعادتیان
شابک: ۹۷۸-۹۶۴-۲۵۲۲-۷۴-۳
تعداد صفحات: ۲۴۰
شمارگان چاپ: ۱۵۰۰
نوبت چاپ: اول – ۱۳۹۴
لیتوگرافی: فرشیوهsarmaye-gozar-hooshmand

 فهرست مطالب :

پیش گفتار  مترجم
پیش گفتار وارن بافت
فصل یکم : تفاوت سرمایه گذاری و سفته بازی ، نتایج مورد نظر سرمایه گذار هوشمند
فصل دوم : سرمایه گذار و تورم
فصل سوم : یکصد سال تاریخچه ی بازار سهام
فصل چهارم : سیاست گذاری عمومی سبد، سرمایه گذار تدافعی
فصل پنجم : سرمایه گذار تدافعی و سهام عادی
فصل ششم : سیاست گذاری سبد برای سرمایه گذار تحلیل گر، رهیافت منفی
فصل هفتم : سیاست گذاری سبد برای سرمایه گذار تحلیل گر، رهیافت مثبت
فصل هشتم : سرمایه گذار و نوسانات بازار
فصل نهم : تحلیل اوراق بهادار برای سرمایه گذار غیر متخصص ، رهیافت کلی
فصل دهم : نکاتی در مورد سود هر سهم
فصل یازدهم : مقایسه ای بین چهار شرکت بورس
فصل دوازدهم : انتخاب سهام برای سرمایه گذار تدافعی
فصل سیزدهم : انتخاب سهام برای سرمایه گذار تحلیل گر
فصل چهاردهم : سهام داران و مدیریت شرکت، سیاست تقسیم سود
فصل پانزدهم : حاشیه ی امنیت به عنوان مفهوم مرکزی سرمایه گذاری

 

توضیحات تکمیلی

 

کتاب مذکور یکی از ده اثر اصلی در زمینه سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش ذاتی است که مبانی نظری سرمایه‌گذاری محافظه‌کارانه و بدور از ریسک در بازارهای سرمایه را تشریح می‌کند. سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش ذاتی روشی بنیادین از سرمایه‌گذاری است که بر آن اساس، سرمایه‌گذار به جای مطالعه رفتار قیمت‌های سهام در بازار که اخیراً در بازار کشور ما نیز بسیار رایج شده است، به بررسی ارزش ذاتی شرکت براساس معیارهای اصولی تعیین ارزش می‌پردازد و از این رهگذر نسبت به ارزان بودن قیمتی که بابت سهم می‌پردازد اطمینان حاصل می‌نماید.

وارِن بافِت، ثروتمندترین فرد جهان در سال ۲۰۰۸ و کسی که همه ثروت خود را از راه سرمایه‌گذاری به دست آورده، معتقد است که این کتاب همچنان بهترین کتابی است تا امروز در مورد سرمایه‌گذاری نوشته شده است. ارادت شاگردانی مانند وارِن بافِت یا اِروینگ کان به استاد فقید مدرسه تجارت کلمبیا و خالق کتاب سرمایه‌ گذار هوشمند، بنیامین گراهام، به حدی است که فرزندان خود را گراهام یا بنیامین نام‌گذاری نموده‌اند.

وارِن بافِت در پیش گفتار این کتاب می نویسد: این کتاب بیش از آنچه فکرش را بکنید برای شما بازدهی ایجاد خواهد کرد و از طرفی بارها روح بلند کسی که چنین آموزه هایی را به صورت رایگان در جوانی در اختیار او قرار داده می ستاید.

کارشناسان سرمایه گذاری معتقدند، این کتاب، رهیافتی علمی و عملی را آشکار می سازد که بر آن اساس می توان بر آشفتگی های بازار چیره شد و هیجانات زودگذر شخصی و نیز جمعی موجود در بازار را به گونه ای نادیده گرفت که بازدهی شخص را حداکثر سازد.

از طرفی مترجم کتاب در پیش گفتار کتاب معتقد است این کتاب، نشان می دهد که بازار سرمایه کشور، برخلاف آنچه اکثر فعالان این بازار در کشور تصور می کنند، چندان از تفاوت های عمده ای در منطق معاملات با بازارهای دیگر رنج نمی برد و به هیچ عنوان نمی توان آن را از بورس های دیگر جهان و نوسانات غیرمنطقی یا منطقی آنها متمایز دانست.

معامله با دیگر جنبه های زندگی تفاوتی ندارد. اگر تمامی توجه شما بر یک مساله معطوف باشد کوچکترین تغییر مثبت و منفی در آن مساله برایتان بزرگ جلوه می نماید. این روش احساسی نه تنها نتایج مطلوبی در معامله به همراه نخواهد داشت، بلکه خودتان را هم به عنوان یک انسان از پای در خواهد آورد.

ریسک های سیستماتیک، تصمیمات خلق الساعه اقتصادی و تنش های سیاسی مسائلی است که در همه بازارهای مالی جهان موجب انتشار موجی از خوش بینی ها یا برعکس بدبینی ها نسبت به آینده اقتصادی برخی از شرکت ها در مقابل برخی دیگر از آنها می شود. آنچه جای آن در بورس تهران شاید اندکی خالی است، کمبود نگرش سرمایه گذارانه و تحلیلگرانه نسبت به وقایعی است که بازار سرمایه را متاثر می کند.

بنیامین گراهام نویسنده این کتاب، یکی از نظریه پردازان بزرگ سرمایه گذاری در سال های جنگ جهانی دوم است که کتب معدودی در زمینه سرمایه گذاری در بازار سرمایه از جمله کتاب مذکور دارد. نظریات گراهام همچنان در بازارهای سرمایه جهان همچنان کاربرد داشته و از آن ها استفاده می شود. مقطع زمانی که گراهام در وال استریت بررسی می کند خود واجد نکات بسیار ارزنده ای است که فراز و فرودهای هر بورسی را در عمل به خواننده گوشزد می کند. وی رکود تاریخی حاکم بر وال استریت در ۱۹۲۹ یا حتی جنگ دوم جهانی و آثار ماقبل، حین وقوع و مابعد آن را در بازار بورس نیویورک می بیند و بررسی می کند. اتفاقی که در واقع، بدترین حادثه ای است که بورس یک کشور می تواند با آن روبرو شود.

برخی نکات مهم راهبرد گراهام عبارتند از:

● سرمایه گذاری به فعالیتی اطلاق می شود که بازگشت اصل و فرع رضایتبخش مبلغ سرمایه گذاری را تضمین می کند و هر فعالیتی خارج از این تعریف سفته بازی است.

● سهامی مناسب هستند که گذشته آنها سرشار از سودسازی صعودی و تقسیم سود باشد.

● شرکت برای سرمایه گذاری مناسب است که حاشیه کافی از امنیت داشته باشد، به عبارتی حتی با همه پیش شرط های سرمایه گذاری شرکت باید به حدی از ارزان قیمتی رسیده باشد که از بازدهی بدون ریسک، حاشیه ای فراتر داشته باشد و هرچه این حاشیه بیشتر باشد، شرکت مطلوب تر برای سرمایه گذاری بلندمدت است.

مفهوم دیگری که توسط گراهام معرفی می شود، آقای بازار است. آقای بازار شخصی دمدمی مزاج است که هرروز به شما به عنوان صاحب قسمتی از شرکت پیشنهادهایی بیمارگونه ارائه می دهد. سرمایه گذار اما برای آنکه بتواند از طمع صحبت های آقای بازار در امان باشد باید نگرش درستی نسبت به سرمایه گذاری داشته باشد تا بتواند سره از ناسره پیشنهادهای آقای بازار را تشخیص دهد و تصمیم بگیرد کدام پیشنهاد وی را بپذیرد و به کدام پیشنهاد یا پیشنهادها اعتنایی نداشته باشد. بدین سان مطالعه این کتاب به سرمایه گذار این امکان را می دهد که برخلاف برخی روندهای هیجانی برای خرید و فروش نیز عمل کند یعنی درعمل بتواند با مقدار زیادی از سهام، در حالی که همه بازار دچار پدیده رایج کشور ما یعنی صف نشینی در حدآخر قیمت هاست مقابله کند و از این مساله به نفع خود بهره برداری نماید.

مصاحبه با مترجم کتاب نشان می دهد نامبرده به کمک روش های ارائه شده در این کتاب موفق شده است، زمینه مناسبی از سرمایه گذاری بیابد که اورا از اغتشاش روانی دائمی سفته بازان بازار نجات داده است و موفق نموده است که در بخشی از شرکت ها با حاشیه اطمینان مناسب سرمایه گذاری نماید و سود مناسبی بیش از حتی بهره های بانکی بسازد. به عبارتی بر این اساس می توان برای سرمایه گذاری در بورس کشور، تسهیلات نیز دریافت کرد به شرطی که قیمت خرید در هیجانات فروش به حدی فروکش کند که حاشیه امنیت لازم را ایجاد نموده باشد.

منبع:فراچارت

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: کتاب آموزش تحلیل

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
2 نظر
  1. با سلام و عرض ادب . میخواستم ببینم این کتاب به صورت کامل ترجمه شده یا بخش سانسور شده یا اینکه بخش هایی از آن را مترجم حذف کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب