علم و دانش بهتر است یا ثروت؟

اینها سوالاتی قدیمی هستند که بسیاری از مواقع پرسیده می‌شوند:

به دنبال پول باشیم یا علم و دانش؟

آیا گنجینه دانش بهتر از پول است؟

دانش مهارتی است که از طریق تجربه یا تحصیل کسب می‌شود. هر انسانی بر روی کره زمین در نهایت جهت کسب درآمد روزانه، یاد می‌گیرد و کار می‌کند. آیا این بدان معناست که پول مهمتر از دانش است؟

پول به راحتی در دسترس همه نیست، اما دانش اینگونه است و تنها چیزی که نیاز دارد علاقه به یادگیری است.

اجازه دهید دو گنجینه‌ی متفاوت را در اینجا مقایسه کنیم:

 • پول می‌تواند به حدی مشخص برسد (دارای حد است) و همیشه قابل اندازه گیری است. اما هرگز نمی‌توان میزان دانش یک شخص را اندازه‌گیری کرد.
 • در مواقع اضطراری شخص نمی‌تواند برای نجات خود راه حل بخرد. بلکه برای مقابله با آن باید دانش داشته باشد.
 • پول نمی‌تواند درجات و نمرات شما را در دانشگاه یا مدارس بالا ببرد. تنها مغزهای هوشیار و متفکر می‌توانند این ادعا را داشته باشند.
 • پول به شما اجازه‌ی خرید می‌دهد اما برای خرید چیزهای مناسب به دانش کافی در رابطه با خرید مورد نظرتان نیاز دارید.
 • پول می‌تواند از دست برود، دزدیده یا گم شود؛ اما در حالیکه دانش اینگونه نیست.

مطلب مرتبط: چگونه پول را بهتر و عاقلانه‌تر خرج کنیم؟

پول یا دانش، کدامیک عمر بیشتری دارند؟

هرچه به جلو می رویم، می دانیم که فرد می‌تواند در هر نقطه ای از زمان به هر دلیلی، ورشکست شود. هیچ راهی وجود ندارد که فرد بتواند دانش خود را از دست بدهد و همیشه به عنوان بخشی از فرد باقی می ماند.

کمک مالی می تواند در لحظه به فرد کمک کند، اما به اشتراک گذاری دانش برای شخصی که آن را دریافت کرده است می‌تواند یک عمر کمک کننده باشد. دانش نامحدود است و جهان براساس دانش استوار است.

چرا دانش بهتر از پول است؟

 • فردی ممکن است “ثروتمند به دنیا آمده باشد” اما اگر او دانش درستی در خصوص حفظ یا افزایش آن ثروت نداشته باشد، می‌تواند به شخصی بدون پول تبدیل شود. از سوی دیگر، یک فقیر می‌تواند از طریق استفاده از دانش خود ثروت کسب کند.
 • پول می‌تواند باعث خرید شیء شود اما نمی‌تواند به فرآیند فکری (دانش) که منجر به ایجاد آن شیء شده است تبدیل شود. از این رو، دانش برتر است.
 • بهتر است به جای “فردی ثروتمند” به عنوان یک “فرد آگاه” به شما نگاه کنند.
 • ما کسانی را که دانش خود را به جهان معرفی کردند به یاد می آوریم (بر اساس اختراعات و اکتشافات جدیدشان)، اما به ندرت به یاد داریم که آیا شخصی ثروتمند بودند یا خیر.
 • با دانش می توان پول بدست آورد، اما پول تنها به کسب دانش کمک نمی کند. بلکه به نیاز و عطش فرد برای دانستن نیازمند است.
 • پول یک کاربرد دانش است و تا زمانی طول خواهد کشید و غلبه خواهد کرد که کاربرد دیگری از دانش آشکار شود.

علم و دانش چه چیزی را به ارمغان می آورد که پول قادر به انجام آن نیست؟

 • استقلال در یافتن راه حل مشکلاتی که فرد ممکن است با آن ها رو به رو شود.
 • خلاقیت، هوش و تاکتیک های بقا
 • آزادی از ناامنی. با داشتن گنج فیزیکی (پول)، حفاظت از آن یک مساله است. اما با وجود دانش که بخشی جدایی ناپذیر از یک فرد است، هیچ دلیلی برای نگرانی در خصوص امنیت آن وجود ندارد.
 • دانش به فرد “اعتماد به نفس” و “خود باوری” می دهد که پول ممکن است قادر به انجام آن نباشد.

از این رو، برای دستیابی به دانش باید بیشتر تلاش کرد تا کسب پول؛ چراکه هر کجا دانش وجود داشته باشد، نور نیز وجود خواهد داشت. به طور خلاصه، کسب دانش باید در لیست اولویت های هر فرد قرار گیرد، مابقی به طور حتم به دنبال آن خواهند آمد.

تصویری که تعادل در دانش و پول را برای داشتن یک زندگی خوب نمایش می‌دهد:

علم بهتراست یا ثروت

نظرات کسانی که معتقدند پول بهتر از دانش است:

“دانش قدرت است اما پول حرف اول و آخر را می‌زند”

1 – دانش قدرتمندتر از پول است، اما در حال حاضر بدون پول هیچ چیز امکان پذیر نیست. بله درست است که داشتن دانش، قدرت محسوب می‌شود، اما بدون پول کار زیادی نمی‌توان انجام داد.

قدرت مالی می‌تواند برای به دست آوردن قدرت سیاسی استفاده شود، که به نوبه خود می‌تواند برای تصویب قوانین جدید خوب و بد مورد استفاده قرار گیرد. همچنین بسیاری از افراد موفق هرگز آموزش‌های عالی پشت سر نگذاشته‌اند، اما میلیاردها دلار را بدست آورده و جهان را مانند استیو جابز تغییر داده‌اند.

2 – ما برای کسب درآمد به دانش نیاز داریم. به عبارت دیگر برای دانش به پول و برای پول به دانش نیازمندیم. اما اگر دانش نداشته باشیم چگونه می‌توانیم برای کسب پول شغل خوبی پیدا کنیم؟ این سوال بزرگی است. از نظر من هم پول مهم است و هم دانش.
اگر پولی نداشته باشیم چگونه هزینه‌های فرزندانمان و خودمان را پرداخت خواهیم کرد.

3 – پول نیاز اساسی هر فرد است. بدون پول نمی‌توانیم دانشی کسب کنیم. پول نقش مهمی در زندگی هر فرد بازی می‌کند. اگر پول داشته باشیم می‌توانیم دانش را از موسسه بهتر بیاموزیم و در عین حال، سیستم آموزش جهان در حال حاضر پایه‌ای برای کسب درآمد محسوب می‌شود.

اگر پول داشته باشیم می توانیم هر کاری را انجام دهیم. می‌توانیم دانش را به آسانی بدست آوریم. در این جهان هر کسی می‌خواهد ثروتمند شود بنابراین پول بسیار مهمتر از دانش است.

4 – حتی دانش نیز وابسته به پول است! بیشتر موارد چه به طور مستقیم و چه غیر مستقیم به پول مربوط می‌شوند. دانش قدرت است، اما کسب آن رایگان نیست، ما برای دریافت دانش به پول نیاز داریم.

شخصی ممکن است به طور طبیعی باهوش به دنیا آمده باشد اما باز هم باید یاد بگیرد و توانایی‌هایش را کشف کند. از نیازهای اساسی زندگی تا شهرت، پول نقش اول را بازی می‌کند.

5 – متاسفانه در دنیای امروز، پول دانش را شکست می‌دهد. در جهان امروز پول قدرت بیشتری را نسبت به دانش به ارمغان می‌آورد. فردی با پول می‌تواند به آسانی شخصی با بیشترین دانش را سرکوب کند.

جهانی شدن منجر به افزایش پول شده است، در عین حال ارزش کلی دانش را از بسیاری جهات کاهش داده است و بسیاری از مردم پول را بیشتر از دانش ترجیح می‌دهند.

6 – من فکر می کنم پول و ثروت مهم‌تر از دانش است. دو موضوع مهم که می‌توانند زندگی هر شخصی را تغییر دهند عبارتند از: پول و دانش.

با پول همه می‌توانند به هر چیزی که نیاز دارند حتی دانش، دست پیدا کنند. همچنین پول می‌تواند بسیاری از مشکلات مانند آموزش، سرگرمی، بیماری و غیره را حل کند. بنابراین با پول کافی، زندگی برای همه در جهان زیباتر می‌شود.

7 – پول و ثروت اهمیت نسبی بیشتری نسبت به علم و دانش دارد. پس از داشتن همه انواع تجملات در زندگی‌تان، می‌توانید به سراغ ادامه تحصیل بروید.

اما هنگامی که شما از یک خانواده ضعیف باشید، حتی دارای بهترین IQ و دانش هم که باشید، احتمالا به عنوان کارمند یک شخص ثروتمند یا شرکتش کار خواهید کرد.

همچنین بودن در یک خانواده ضعیف به طور کلی شانس تحصیل شما را نیز کاهش می‌دهد. حتی در این روزها ثروتمندان، فرزندان خود را به بهترین دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل می‌فرستند.

مطلب مرتبط: چگونه به آزادی مالی برسیم؟

نظرات کسانی که معتقدند علم و دانش بهتر از پول و ثروت است:

1 – دانش بسیار مهمتر از پول است. دانش مانند حفاظت از پول است. به عنوان مثال: بودا (Buddha) شاهزاده بود و در کاخ خود تمام امکانات را در اختیار داشت، اما او کاخ و تمام تجملاتش را برای رسیدن به دانش و یا روشنفکری ترک کرد. دانش پلی به سوی پول است.

پول را می‌توان با دادن آن به دیگران از دست داد اما دانش، با آموزشش به دیگران افزایش می‌یابد. همچنین می‌توانیم بوسیله‌ی دانش پول بدست آوریم. بنابراین دانش اهمیت بیشتری دارد.

2 – دانش به راحتی در عصر دیجیتال ارزیابی می‌شود و قدرت چانه‌زنی را برای جذب پول فراهم می‌کند. امکانات عمومی مانند کتابخانه‌ها و دسترسی به کامپیوتر، از خودآموزی پشتیبانی می‌کنند، بنابراین من فکر می‌کنم در این عصر دیجیتال همه فرصت‌های برابری برای رشد دارند.

با کمک ارتباطات رسانه‌های اجتماعی و ارتقاء خود، می‌توانید با افراد روشن فکر در سطح جهانی ارتباط برقرار کنید و همکاری داشته باشید. مهمتر از همه این است که بدانید چه چیزی را می‌خواهید، در این زندگی چه کسی هستید و پول به دنبال آن خواهد آمد.

3 – علم و دانش، یک عمر دوام دارد اما پول می‌تواند از شخص گرفته و دزدیده شود. دانش بسیار مهمتر از پول است، اگر شخصی دانش داشته باشد، می‌تواند آن فرصت را دوباره ایجاد کند.

هیچکس نمی‌تواند دانشی که کسب کرده‌اید را از شما بگیرد اما هر کسی می‌تواند از شما پول بگیرد یا سرقت کند. با دانش کافی ممکن است بتوان ثروتی بزرگ را از ابتدا ایجاد کرد.

4 – این روزها دانش حکومت می کند. به نظر من این فناوری است که بر جهان فرمانروایی می‌کند، بنابراین دانش بسیار مهم‌تر از پول است. پول می‌آید و می‌رود و دانش با شخص باقی می‌ماند.

دانش را می‌توان بعدا استفاده کرد و از آن پول بدست آورد. بنابراین فرد باید در سن رشد، زمان خود را برای کسب دانش سپری کند، به جای آنکه وقت خود را برای کسب پول بگذراند. زمانیکه یک ملت اهمیت بیشتری برای تحصیلات قائل می‌شود پیشرفت می‌کند، در غیر این صورت پیشرفت و در نهایت پول و موقعیت‌های مربوطه را از دست می‌دهد.

5 – پول ممکن است یک زندگی شاد را فراهم کند و به نظر برسد در جامعه برای ما بسیار مهم‌تر است، اما باید به یاد داشته باشیم که چه چیزی واقعا اهمیت دارد.

ما نه تنها قادریم آنچه را می‌دانیم به دیگری انتقال می‌دهیم و این چرخه تا بی‌نهایت ادامه پیدا کند، بلکه با دانش است که شانس بقا افزایش می‌یابد.

به یک معنا شادی، بقاست؛ از آنجا که بقا یک سکو بر روی زمین است. پول ممکن است موقتا بدست آید، اما دانش گامی است که منجر به تکنولوژی و پول می‌شود.

امروزه دانش چقدر موفق است؟ بسیار موفقیت آمیز است، بخصوص زمانی که کشور ما اولویت را در آموزش در نظر بگیرد. به عنوان یک حقیقت، یکی از راه‌های رفع بدهی ملت‌ها، آموزش و پرورش است.

6 – دانش نسبت به پول اهمیت بیشتری دارد. در حالی که پول می‌تواند تاثیرگذار باشد، من معتقدم که دانش بیشتر اهمیت دارد. اگر شما یک میلیون دلار پول داشتید و به اندازه کافی باهوش نباشید که آن را هوشمندانه سرمایه‌گذاری یا خرج کنید، خیلی سریع آنرا از دست داده و بدهکار خواهید شد. بدون دانش – هوش محیطی یا مهارت شهرزیستی (عقل و درایت) – پول به معنای همه چیز نیست.

7 – پول، قدرت، دانش. همه‌ی این‌ها بدون یک چیز بی‌فایده هستند. بدون وجود این دارایی، پول بی ارزش می‌شود، دانش نمی‌تواند بر جهل غلبه کند و قدرت به چیز رقت انگیزی تبدیل می‌شود.

اما این دارایی چیست؟ این دارایی، خرد است.

خرد استفاده از پول برای حداکثر بهره‌گیری از آن، خرد اجتناب از جهل و خرد استفاده از قدرت به طور موثر.

نظر شما چیست؟ آیا علم بهتر است یا ثروت؟ در بخش نظرات بنویسید.

 

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

5 نظر
 1. سلام
  آقای جهاندیده شما تحصیلات آکادمیک دارید؟ اگر بله چه رشته ای؟
  یک سوال دیگه رشته دانشگاهی برای سواد مالی (بورس، سرمایه گذاری و … ) چیه؟
  ممنونم از توجه شما

  1. سلام، وقت بخیر
   نه تحصیلات آکادمیک ندارم، به نظرم دنبال کردن حرفه‌ای های هر زمینه ای (چه سرمایه گذاری باشه و چه کسب و کار) خیلی بهتر از تحصیلات دانشگاهی جواب میده
   مثلا کتابهاشون رو بخونید، مصاحبه هاشون رو ببینید و هر اطلاعاتی که به اشتراک میذارن رو دنبال کنید
   اما دانشگاه هم میتونه مفید باشه و چون من نرفتم هیچ دیدی از رشته ها ندارم که کدومیک مناسبه.

 2. پول و وضعیت مالی مناسب از مقدمات پرداختن به تحصیل، آموزش و تداوم آن می باشد،در واقع پول نیازی ضروری تر و اولیه تر می باشد،با گسترش علم و دانش و افزودن خلاقیت و ابتکار به آنها زمینه به دست آوردن پول در جامعه از راههای مختلف تولیدی و خدماتی بیشتر می شود.با توجه به وضعیت اقتصادی اجتماعی و توسعه ای کشورها تقدم پول بر علم یا علم بر پول متفاوت است اما در مجموع و خصوصا برای کشور ما فکر می کنم پول یک نیاز ضروری و تحصیل یک نیاز مهم اما لوکس تر باشد.

 3. اگر دیدگاه عموم نمایش داده می شد ما انگیزه بهتری داشتیم برای اینکه بتوانیم نظراتمان را ارائه دهیم

 4. با سلام.
  خواهشمند است سریعا اقدام به اصلاح یا حذف این مطلب بنمایید:
  این مطالب مطالبی بی پایه و اساس است که نگاهی سهل انگارانه به این سوال عظیم داشته.طبق گفته ی دکتر بیکن:”این سوال را نمی توان حل کرد.این سوال را باید منحل کرد.”در دوره ای که ما زندگی می کنیم،در واقع پس از جنگ جهانی دوم ،مثلثی در جامعه پدید آمد به نام مثلث “علم_قدرت_ثروت”.بدین معنا که علم برای افراد قدرت و ثروت می آورد،قدرت ،علم می آورد و ثروت، و علم هم ثروت و قدرت می آورد.بخش اول بدیهی است که ثروت قدرت می آورد و بلعکس.درباره ی بخش های بعدی باید چند مثال زد:
  ۱-(ثروت/قدرت)،علم می آورند:در همان دوره ی جنگ جهانی باید به همان آمریکا اشاره کنیم که با قدرت و ثروتی که داشت،دانشمندان را از جمله آلبرت انیشتین، جذب کشورش کرد.در این دوره نیز مرلکز علم جهان کشور های قدرتمند و ثروتمند هستند. همچنین اکثر عالمان و دانشجویان جهان جذب این کشور های قدرتمند و ثروتمند می شوند.
  ۲-علم،(ثروت/قدرت) می آورد:در عصری که ما در آن زندگی می کنیم یعنی پس از جنگ جهانی دوم علم به وسیله تبدیل شد که جامعه جهانی به دنبال به دست آوردن آن هستند و حاضرند برای کسب آن پول بدهند پس یک عالم ثروتمند می شود.برای مثال می توان به جایزه ی نوبل اشاره کرد.از طبعات ثروت او قدرت است.
  پس این مطلب شما شاید بتواند پاسخگوی این سوال در پیش از جنگ جهانی دوم باشد.زمانی که دانشمندان در زیرزمین خانه اشان آزمایش می کردند و حاکمان ثروتمند به جنگ های خودشان می پرداختاند.منتهی پس از جنگ جهانی دوم این قضیه تغییر یافت مانند خدمت آلبرت انیشتین به آمریکا در ساخت بمب اتم.از آن زمان این سه وارد رابطه مستقیم مثلثی شدند.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

چرا زندگی بهتر نیازمند پرسیدن سوالات بهتر است؟

چگونه برای برای تغییر زندگی، سوالاتی بهتر از خودتان بپرسید؟ زندگی یک سوال است. در دنیایی سرشار از عدم اطمینان، افرادی که فکر می‌کنند پاسخ همه چیز را می‌دانند گرفتار…
بیشتر بخوانید

معنای واقعی موفقیت چیست؟ 10 دروغ درباره موفقیت که نباید باور کرد

موفقیت، کلمه‌ای است که از آن برداشت‌های زیادی می‌شود. موفقیت را می‌توان به چیزهای زیادی نسبت داد، با این حال نشان دادن اینکه “موفقیت” واقعا چیست مشکل است. آیا موفقیت،…
بیشتر بخوانید

7 راه ساده و اثربخش برای هوشمندانه کار کردن (بهره‌وری بیشتر)

می‌خواهید نتایج بهتری در کار و زندگی بدست آورید؟ یک راه این است که سخت‌تر کار کنید و زمان بیشتری اختصاص دهید. می‌توانید خودتان را مجبور به انجام فعالیت بیشتر…
بیشتر بخوانید

5 مهارت ارزشمند که رایگان هستند ولی در موفقیت شما نقش بزرگی دارند

ارزشمندترین مهارت‌هایی که می‌توانید برای موفقیت در زندگی و کار داشته باشید به ندرت در مدرسه و دانشگاه آموزش داده می‌شود. این مهارت‌ها به ندرت در روزمه‌ها نوشته می‌شود و…
بیشتر بخوانید